POSITIEVE TWIJFEL VAN JEREMIA IS OOK EEN KANS VOOR ONS ALLEN IN DEZE TIJD Spoorslag in het wordingsproces Leidse rector in dies-rede: Plechtigheid in de Gehoorzaal BULTHUIS DemmBnie 95ste jaargang Vrijdag 8 februari 1957 Tweede blad no. 29057 (Ingez, Med.-Adv.) Vergelijking De viering van de 382ste dies natalis van de Leidse Universiteit, die op 8 februari 1575 werd gesticht, werd hedenmiddag geopend met de voornaamste plechtigheid in de jaarlijkse herdenking, de dies-rede van de rector magnificus. Prof. dr. P. A. H. de Boer sprak deze rede hedenmiddag uit in de Stadsgehoorzaal en wijdde dit wetenschappe lijk betoog aan „Jeremia's twijfel". Onder zijn gehoor bevonden zich vele leden van de Academische Senaat, het college vah curatoren, leden van de wetenschappelijke staf, oud-alumni en studenten. De dies-viering wordt in de komende dagen voortgezet met de oud-alumni-dagen, bijeenkomst in het kader van het studium generale en samenkomst georganiseerd onder auspiciën van de Christen Studenten Raad. De rector magnificus schetste in zijn dies-rede de twijfel van Jeremia zoals die uit bijbelteksten en overleveringen tot ons spreekt als een positieve opbouwende twijfel en als een spoorslag in het pro ces van de menswording", die in elk ambt noodzakelijk is. Niet alleen in het profetisch ambt van het verre verleden, evenzeer in het weten schappelijk ambt van de tegenwoordige tijd met verrassende ontwik kelingen en voor ieder die in deze tijd leeft is een twijfel als die van Jeremia voorwaarde voor vruchtbare arbeid. En dan komt nadien het vijftiende hoofdstuk van Jeremia dat een reeks klachten over de ij delheid van zijn pro fetisch werk bevat. ..Waarom duurt mijn pijn steeds voort en is mijn wond onheelbaar, zonder ge nezing? Gij zijt voor mij als een 1 e u- genbeek, water waarop men niet kan vertrouwen Dit is krasse taal. Geen beschou wing over God maar een persoonlijk woord tot Hem gericht, een beschul diging! Positief of negatief In een opstel over de psychologie van de twijfel heeft prof. dr. H. C. Rümke, thans hoogleraar te Utrecht, eens ccn onderscheid tussen positieve en negatieve twijfel gemaakt. De door hem geschetste kenmerken van de negatieve, onmach tige twijfel ontbreken bij Jeremia ech ter volledig. Jeremia is een realist. Hij spreekt manhaftig tegen God, hij bergt zijn conflicten niet op in zijn binnenste. De twijfel van Jeremia is prositief. Een positieve twijfel ontstaat wanneer een steeds waakzame intuïtie waar schuwt, dat een objectieve of schijnbaar objectieve zekerheid geen werkelijkheid is. Deze twijfel kan beschouwd worden als een „spoorslag in het proces van het worden". Als vergelijking sprak prof. De Boer over het ambt van hoogleraar. Wordt iemand uit een milieu dat boeren maar geen professoren omvat, op jeugdige leeftijd tot het professoraat geroepen, dan is dit ambt hem zo vreemd en ruim als zijn toga. Blijft hij dit ambt levens lang als een verhevenheid zien (uit ver wante motieven van minderwaardigheid of ijdelheid) dan dreigt het gevaar dat hij hierin geen persoonlijkheid wordt. Zijn verdere menswording is gestremd. Hoenodig is het niet voor hem, dat hij twijfelt ook aan zijn ambt om dit daar na dienstig te kunnen maken aan zijn bestemming als mens. Het onpersoonlijke van een als zelf standige grootheid opgevat ambt is de wijkplaats voor onvolgroeiden en vrees- achtigen en het wapen van despoten, klein en groot Jeremia's twijfel heeft een positieve betekenis voor de wording van zijn per soonlijkheid en is tevens een overduide lijke uitdrukking van zijn geloof en zijn Godsaanvaarding. Twijfel wordt weinigen onthouden! Deze turijfel wordt trouwens wei nigen bespaard, of beter: wordt wei nigen onthouden. Zeker de ivetenschappelijke onder zoeker niet. In onze eeuw voltrekken zich op verrassend veel gebieden verande ringen in de vorm van een kansspel voortgang of ondergang. Is het vreemd dat derhalve twijfel bij ons allen kind aan huis is, zo vroeg prof. De Boer zich af. Jeremia's twijfel kan ons, naar sprekers inzicht, een aanwijzing zijn dat de mens door positieve twijfel kans heeft op nieuwe psychische kracht, die hem zelfs een hard lot doet aanvaarden zoals Jeremia dit deed. Kans ook op een nieuwe God, op een nieuwe interpretatie van Zijne majesteit en Zijn wil. BEWOGEN TIJD Prof. De Boer constateerde in de aan vang van zijn betoog, dat het optreden en de uitlatingen van Jeremia na zijn dood groter waardering hebben onder vonden dan tijdens zijn leven. Dit leven viel in een bewogen tijd, waarin beproevingen aan de geloofs genoten van Jeremia niet werden ont houden. Prof. De Boer schetste deze omstan digheden breedvoerig en verwerkte daar in reeds de „twijfel" die nadien aan de figuur van Jeremia verbonden is ge weest. De woorden en daden van Jeremia als profeet kunnen slechts worden ver staan in het begrip voor de bewogenheid van zijn tijdperk als achtergrond voor zijn denken en handelen. Meer dan enig ander profetisch ge schrift bevat het boek Jeremia dan ook uitingen, die het innerlijk leven van de profeet weerspiegelen. Een van de meest op de voorgrond tredende aspecten is de twijfel. Hoe echter moet die twijfel wor den opgevat? Nieuwe formule? Prof. De Boer haalde enige teksten aan, waarin de basis gevonden wordt voor de spreekwoordelijke twijfel van Jeremia. Zoals Jeremia 1 6, „Ai, mijn heer Jhwh, zie ik ben onervaren in het spreken, want ik ben jong". Daaruit spreekt twijfel aan de eigen begaafdheid om een taak te vervullen, maar wellicht is dit een stijlfiguur om in te leiden dat God hem de woorden in de mond geeft, dóór hem spreekt. Maar de twijfel wordt meer evident in de tekst Jeremia 4 10: „Ai, mijn heer Jhwh, gij hebt dit volk en Jeruzalem kennelijk bedrogen door te zeggen: ,er zal vrede voor U zijn', terwijl het zwaard hen op de keel staat". Prof. De Boer was er toe geneigd de omstandigheden en analogieën in aanmerking genomen, uit dit citaat af te leiden dat de profeet besefte dat een soevereine God niet ge bonden is aan wat Zijn dienaren als Zijn woord voordien bekend maakten: geopenbaarde Godswoorden zijn aan situatie en tijd gebonden; elke si tuatie en elke tijd behoeft opnieuw een profeet om de door God bedoelde inter pretatie bekend te maken. Wat eens waarheid was, alsdus deze gedachten- gang, kan later bedrog blijken. In volle omvang De twijfel van Jeremia wortelt echter dieper. Het twaalfde hoofdstuk van Jeremia vangt aldus aan: „Gij zijt het, Jhwh, die de rechtzaak wint, wanneer ik U aanklaag, maar toch wil ik met. U rechten! Waarom is der Godelozen weg voorspoedig, leven allen die trouweloos handelen zonder zorg? Gij plant hen. zij schieten wortel, ze spruiten uit, ook dragen ze vrucht. Gij zijt nabij in hun mond, maar ver van hun binnenste. Mij kent Gij echter, Jhwh, Ge richt Uw aan dacht op mij. ge toetst mijn gezindheid jegens U. Ruk hen dan weg als vee ter slachting, en bestem ze voor de dag der doding! Hoelang moet het land treuren en al het kruid des velds dor zijn? Vee en gevogelte komen om wegens de slechtheid der bewoners, want deze zeg gen: Hij geeft geen aandacht aan onze wegen". Dit zijn duidelijke woorden. In deze aanklacht komt twijfel aan Gods ge rechtigheid aan het licht. Jeremia twijfelt niet aan Gods oppermacht; hij weet dat God wint in de gesug gereerde rechtzaak, maar hij waagt te zeggen dat dit Goddelijke recht niet klopt met wat Hij de mens voorschreef. Een twijfel aan Gods rechtvaardigheid die gegrond is op persoonlijke erva ringen van de profeet. JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat- notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 20 februari des avonds om 19.45 uur in het Academiegebouw te Leiden, prof. mr. R. P. Cleveringa over de Wet van 15 augustus 1955 Stbl. 398 (The Hague Rules). KINDEREN MET LEER- EN OPVOEDINGSMOEILIJKHEDEN B. en W. stellen de raad voor om het bedrag, dat per leerling voor de bijzon dere scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden in het jaar 1957 beschikbaar wordt gesteld ter be strijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 32 lid 1. van het Besluit buitenge woon lager onderwijs 1949, te bepalen op f. 120.-; idem om het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor lichamelijk gebrekkige kinderen in het jaar 1957 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 32. lid 1. van het Besluit buiten gewoon lager onderwijs 1949, te bepalen op f. 640.-. Afdeling Leiden van Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel reikt insignes uit De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel, afdeling Leiden, hield gis teravond in Den Burcht een feestelijke vergadering. Er werd o.a. aan der tien leden een gouden insigne en de daarbij behorende oorkonde uitgereikt i.v.m. het 25 jaar lid zjjn van een chr. vakorganisatie. De voorzitter, de heer W. F. Loeve, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de Leidse Chr. Besturenbond en de heer W. Wieringa, bondssecretaris van het hoofdbestuur). De voorzitter stond voorts (Ingez. Med.-Adv.) m LINOLELM nieuwe kleuren HOLLA ND-G RA NI TE 200 om. breed 11.90 per meter BOTERMARKT 23 'mm De twijfel, zo zegt Rümke, is psycholo gisch het teken dat de mens niet kan blijven staan op het punt waar hij staat. Hij moet verder of een eindweegs terug. Twijfel is niet alleen het signaal dat is veeleer de angst maar de twijfel helpt zelf de banden los te maken. Over de positieve betekenis van de Godsdienstige twijfel heet het volgens Rümke dat deze een behoedmiddel voor verstarring of ontleding van het Gods dienstig leven is, een behoedmiddel ook voor onechtheid, voor intolerantie en hardheid, voor bekrompenheid en zelf verheffing. Bron voor kracht Vele onderzoekers van de Jeremia- teksten die prof. De Boer -opsomde, ach ten deze getuigen van zwakke momenten in Jeremia's leven, getuigen van een voorbijgaande neerslachtigheid, van een inzinking in zjjn geloof. Prof. De Boer kwam echter bij een beschouwing uit de door hem ge noemde uitgangspunten tot een ander resultaat en noemde Jeremia's twijfel „een spoorslag in het proces zijner wording", een doorbraak naar oen nieuwe fase. De profeet verhief zich hiermede boven zijn ambt, uit twijfel de zielkracht winnend om eigener be weging de taak van God op zich te nemen. Wat roeping heet in het amb telijke van het profeetschap wordt voor hem bewustwording, de ontdekking van zijn bestemming. En de verrassing van zijn twijfel is, dat zijn God hem zo wil gebruiken! Hij blijft roeping en taak volgen mede dóór zijn twijfel die daarmee het te gendeel wordt van zwakte. Prof. dr. P. A. H. de Boer. naar een zojuist voltooid geschilderd portret van onze stadgenoot Piet Herfst. Leidse aquariumvrienden vergaderden t DEZE ZOMER GEZAMELIJKE TENTOONSTELLING De Leidse Aquariumvrienden hielden een goed bezochte ledenvergadering in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. Werkpl. en de NV Ned. Electrolasch Mij Tijdens de opening van deze avond deelde de voorzitter mede. dat er tussen de beide Leidse aquariumverenigingen. De Natuurvriend en De Leidse Aqua riumvrienden volledige overeenstemming was bereikt voor het houden van een gezamenlijke tentoonstelling. Deze zal worden gehouden van 28 juni tot en met 15 juli in de Oranjerie van de Hortus Botanicus. In elk der vleugels van deze ruimte zal een der verenigingen tentoon stellen. Hierna werden 3 nieuwe leden ge ïnstalleerd, waarna het woord gegeven werd aan de heer Kroon voor zijn le zing: „Schoonheid van het Zeewater- aquarium". Op een zeer duidelijke wijze vertelde spreker o.a. hoe men een bak moet iso leren teneinde oxydatie. die door het zoute water zeer sterk is, tegen te gaan. Dit is een werkje wat zeer secuur ge daan moet worden. Bij een „Noordzèe- aquarium" is het steeds oppassen, dat het water niet te warm wordt. Een van stil by het feit, dat het thans 10 jaar geleden is. dat een fusie plaats vond. Het is juist geweest, dat men tot een fusie is gekomen, want het is in de praktijk gebleken, dat het zeer nuttig is, dat er een bond bestaat, die alle problemen kan overzien.' Wij zijn chr. georagniseerd, aldus de heer Loeve, omdat we Gods woord ook willen laten gelden op het terrein van het sociale leven. Er blijken soms diepgaande verschillen te zijn met de neutrale bonden. Hierna nam de voor zitter afscheid van de oud-penningmees ter, de heer Ch. Roozendaal. Vele uren voor het belang van de vereniging heeft hij beschikbaar gesteld. Hij ontving als blijk van waardering een klein geschenk, terwijl mevrouw Roozendaal bloemen kreeg aangeboden. De heer Wieringa prees vervolgens de pioniers, die juist in de jaren, dat velen de chr. vakorganisaties verlieten, lid zijn geworden en dit in de crisisjaren ge bleven zijn. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij deze „gouden ridders", die een voor beeld van liefde en trouw zjjn geweest, een gouden insigne mocht opspelden. Het waren de heren: P. v. Dijk, O. Wie- linga, G. Biesbroek, L. Spaanderman, L. Melkert, W. Haasbroek, S. v. d. Kwaak, C. G. Jacobs, J. W. Cornelissen, P. J. v. d. Walle, W. F. v. Weerlee, W. F. Stijger en J. Neeleman (de laatste twee waren niet aanwezig). De heer Wieringa hoopte, dat men niet in maatschappelijk, doch in gees telijk opzioht een offer aan deze orga nisatie zou geven. Deze taak kan al be ginnen in het gezin. Omdat er eens een kruis op Golgotha gestaan heeft, rust op ons de plicht, besloot de spreker, om te leven volgens de regel der dankbaar heid. Ons levensdevies mag niet zijn: een ieder voor zich en God voor ons allen, maar: een ieder voor zijn naaste en allen tesamen voor God. Het verdere gedeelte van de avond was in uitstekende handen van de to neelvereniging „De Lekenspelers" uit Oegstgeest, die een opvoering bracht van het blijspel „Vrije vogels" van H. Frieling. flngez Mrd -Adv.) ADMINISTRATIE - EN ARCHIEFSySTEMEN Haarlemmerstraat169 Telef 2140Ó Lezers schrijven MARGARINE GEEN ZUIVELPRODUKT Naar aanleiding van een kort verslag in Uw blad van 2 oktober j.l. over een propaganda-avond van de Leidse Melk handel. in welk verslag margarine als een zuivelprodukt werd aangemerkt, hebt U mijn reactie hierop in Uw blad van 9 oktober d.a.v. willen opnemen. Hierin opperde ik o.m. de mogelijk heid, dat de organisatoren van deze pro- paganda-avonden zelf het verschil niet zouden kennen tussen boter en marga rine. Door mij in de gelegenheid te stellen onlangs één dezer avonden mede te ma ken hébben zij mij gelukkig van het te gendeel kunnen overtuigen. Op deze avond werd de propaganda voor marga rine ten opzichte van boter correct ge voerd en heb ik vastgesteld, dat ook de Leidse Melkhandel de boter wel en de margarine niet tot de zuivelprodukten rekent. Voorschoten N. J. W. H. de oplossingen hiervoor is om het water door middel van het grondwater af te laten koelen. Nadat de heer Kroon de gehele op bouw van het zeewater-aquarium had besproken vertelde hij hoe men aan de bewoners voor de bak kan komen. Hiervoor gaat men bijv. naar zee en zoekt daar zelf de vissen, krabben, ane monen enz. Bij eb is aan onze kust zeer veel voor de liefhebber te vinden. Ook is het natuurlijk mogelijk e.e.a. te ko pen. Na de pauze projecteerde de heer Kroon verscheidene mooie beelden op het witte doek. Prachtige opnamen van de kust van Nederland en andere lan den. daarna '-erschillende bewoners van de zee. zoals krabben, kreeften, allerlei soorten anemonen enz. Aan het slot werden enkele opnamen vertoond van het trop. zee-aquarium van een der leden van Biologica Maritie- ma, die tevens lid is van „De Leidse Aquariumvrienden". Prachtig gekleurde vissen en wonderlijk mooie anemonen tussen koralen en schelpen. Aan het ein- de van de avond dankte de voorzitter van de L.A.V de heer Kroon, zeer har telijk voor datgene wat hij op zo'n pret tige en boeiende wijze naar voren had gebracht. Volhouden en doorzetten WIJK IV BB HIELD GESLAAGDE BINDINGS AVOND. Volhouden en doorzetten was het mot to, waaronder Wijk IV van de Bescher ming Bevolking gisteren in het St.-An- tonius Clubhuis haar bindingsavond hield. De heer W. Th. Breedeveld, hoofd van Wijk IV, constateerde dat hij zeer vele bekende gezichten onder de zeer talrijke toeschouwers zag, gezichten van mensen, die in de laatste jaren zijn vrienden zijn geworden. De B.B. moge dan nog niet zijn wat, aldus spreker, we er gaarne van zouden wensen, we kunnen toch bo gen op een kern, die van uitstekend ge halte is. In een programma vol afwisseling van muziek en zang zorgde Sempre Avanti's „Jong en Jolig", onder leiding van de heer J. Kukler als dirigent en met de heer Henk v. d. Broek als conferencier, weer voor een uitstekend geslaagde avond. Met de solisten, de dames Nel de Vries, Lyda Spaans en Nel Pouw, en de heren Wim Brugman. Gerard Kool haas en Tom Brand bracht het gezel schap zijn gehoor in gedachten naar Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Schot land, het oude Wenen en Tirol. Het werd een welverzorgde en zeer ge slaagde uitvoering met bovendien nog enkele attracties. Het was geen wonder, dat de heer S. Hagedoorn, als hoofd B.B. een hartelijk en welgemeend dankwoord tot het gezel schap en zijn voortreffelijke leider, de heer Kukler, sprak. Aan de drie dames-artiesten overhan digde de heer Hagedoorn bloemen om in haar het gehele gezelschap te danken. Spr. hoopte dat men zich goed zou realiseren, dat het noodzakelijk is, zich aaneen te sluiten in noodwachtverband, terwille van de verdediging van de vry- heid, die ons zo lief is. De heer Hage doorn besloot met de hoop uit te spre ken, dat de goede geest van deze avond ook bij de eerstvolgende oefeningen moge blijken. KRING RIJNLAND HOLL. MIJ VAN LANDBOUW. De kring Rijnland van de Holl. Mij van Landbouw organiseert maandag 18 februari in ,Den Burcht" een streek- byeenkomst. In de middaguren zal het Rijnland-forum een aantal vragen be handelen, 's avonds gevolgd door een op voering van „De Surprise", te verzorgen door de jongerenorganisatie van de af deling Leidschendam van deze Mij. Mr. J. ZWANENBURG KINDERRECHTER TE DEN HAAG. Onze stadgenoot, mr. J. Zwanenburg, thans substituut-griffier in de Arrondis sementsrechtbank te Rotterdam, is bij K B. benoemd tot kinderrechter in de Arrondissementsrechtbank te 's-Graven- venhage. Hondenbelasting niet verhogen! In verband met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verhoging van de hondenbelasting, heeft het be stuur van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren zich in een schrijven tot het college van B. en W. gewend, waarin het er o.m. op wijst, dat dit voorstel niet met redelijke of zedelijke argumenten verdedigd kan worden. Indien de hondenbelasting, aldus dit schrijven, in de tijd, dat ze werd inge voerd, nog op een of andere redelijke èrond zou kunnen berusten, dan is die grond daaraan in deze tijd komen te vervallen. Door het heffen van deze be lasting, waarvan de opbrengst niet wordt aangewend ten bate van het dier. wordt het recht van mens en dier geweld aan gedaan. Het bestuur dringt er dan ook met de meeste klem op aan om geen uitvoering te geven aan het voorstel tot verhoging van deze belasting. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Kerk. voorber. ex. de heer J. Schipper (Oegstgeest): Prop- ex. Godgeleerdheid de heer J. W. W. v. d. Hoeven <R'dam>: kand.ex. Ned. Recht mej. M. van Es (R'dam), mej. H. I M. T. Vernooy (Alkmaar), mej. K. A. Ver- hoeff (Beekbergen), mej. K. van Erk (Blaricum) en de heren D. M. Dragt (A'dam), E. H. Reerink (Bussum), H. R. G. Feber (Den Haag), M. van Veen (Den Haag), P. M. Storm (A'dam). P. Heering (Den Haag), M. M. van Notten (Utrecht), E. Teixeira de Mattos (Oos terbeek), J. F. van Nieuwkuyk (A'dam), P. J. van Bruggen (Dordrecht), W. Huls- hoff Pol (A'dam), F. A. H. Vigeveno (Muiden) J. C. R. Y. van Heekeren (Den Haag) en W. R. van Alphen de Veer (Eindhoven). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerard/us Joeephus Alphonsu, Maria, zn van G. J. M. de Wolf en J. L. Dlekman Erik. zn van C. Llg-tvoet en E. P. J Pen seel; Cornells zn van N. Brand en G M. Kusters; Anna Cornelia Maria dr ran G P. van der Weijden en C M Hoogkamer; Grietje Janneke. dr van M. H Siérlnk en J. A. Sanfanan; Wytske Dominica dr van H Ooien-brander en A. S. Hens Geer-rultia dr van H. Sohaik en M. Groeneveld GEHUWD J. Guérirn en J. Bonarlue; P. de Water en E. M. Koevoet; J. P. j Ramb en C J. van Steenbergen; M. V. Boon en E. Stran- ders. OVERLEDEN J. van den Eljke!85 jaar, weduwe van Noort.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3