Engeland wordt van vliegdekschip „afscliietbasis voor raketten'' •r» firnii" Berlijn (symbolisch) in zijn oude glorie van hoofdstad hersteld Statendam WEERBERICHT Vervaardiging van Amerikaanse bestuurbare projectielen in Britse licentie waarschijnlijk Grote afschrikwekkende werking Maar nog niet onmiddellijk de zetel van Westduitse regering Fransman zet beweringen van Syriër over Algerije recht 95ste jaargang DONDERDAti 7 FEBRUARI 1957 No. 29056 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Sandys over bezoek aan V.S. (Van onze correspondent in Londen) Engeland wordt thans veranderd van een „vliegdekschip" voor de kust van Europa het geen het totnutoe was in een enorme afschiet- basis voor raketten. Dit is de conclusie, die men "kon trekken uit de mededelingen, die de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, gisteren •in het Lagerhuis deed naar aanleiding van zijn •recente bezoek aan de Verenigde Staten. In Enge lland zelf heeft het vooruitzicht van deze verande ring begrijpelijk genoeg nogal wat onbehaaglijk heid gewekt, omdat de Britse eilanden meer dan Alle nadruk ligt dus thans op bliksemsnelle vergelding inplaats van verdediging. Daarom zal de gewone bommenwerper, die niet snel genoeg is, worden vervangen door bestuurbare projectielen voor de middenstand, voorzien van een kernlading. Het zou Engeland enorm veel tijd en geld kosten indien het de techniek van het vervaardigen van kernladingen zelfstandig zou moeten ontwikkelen in plaats van ze uit de Ver. Staten te betrekken of ze in licentie te bouwen, waartoe het ge dwongen zou worden wanneer de Amerikaanse wetgeving op dit punt niet ver andert. Zo lang Engeland de kernraketten zelf niet bezit, blijft het voor zijn ver dediging aangewezen op de Amerikaanse bases, die echter overbodig zullen worden zodra de Ver. Staten over de inter-continentale super lange-afstandsraketten beschikken. Op het ogenblik bezitten de Amerikanen veertien vliegvelden in Engeland. Indien minder dan de helft ervan met bestuurbare projectielen zou worden uitgerust, zal er reeds van een enorme afschrikwekkende uitwerking sprake zijn. de regeringen onderzoeken momenteel een plan tot opneming van zekere Ame rikaanse wapens in de Britse strijd- Washington wenst herstel van nauwe betrekkingen Minister Sandys deelde in het La gerhuis over zijn hes-prekingen in Washington mededat hij in de Ver. Staten een oprecht verlangen heeft gevonden naar een onmiddellijk her stel van de bijzondere en nauwe betrekkingen, die lange tijd tussen Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben bestaan. Er bestaat volledige overeenstemming tussen de tivee re geringen over de algemene doelen van het defensiebeleid. In het bijzonder is het belang van de NAVO en de andere regionale bondge nootschappen voor handhaving van de vrede nogmaals onderstreept. Volgens minister Sandys is er besloten de sa menwerking op het gebied van militair speurwerk, in het bijzonder van bestuur bare projectielen, uit te breiden. De bei- Cyprische leider gevangen genomen In Nicosia is een vooraanstaand lid van de verzetsorganisatie Eoka gevan gen genomen, op wiens hoofd een prijs van f50.000 stond. Met hem werd een andere leider gearresteerd. In de afgelopen nacht zijn op Cyprus vier bomaanslagen gepleegd. Vier leden van de veiligheidstroepen zijn licht ge wond. Een brug in het zuiden van Nicosia is vernield. Britse patrouilles hebben voorts nog een aantal niet-ont- plofte bommen gevonden. Negen Griekse Cyprioten, die wegens verzetsdaden tot lange gevangenisstraf fen zijn veroordeeld, zijn woensdag per vliegtuig naar Engeland overgebracht om hun straf daar uit te zitten, aldus is officieel in Nicosia bekendgemaakt. Zeven van hen waren tot levenslang veroordeeld. Het lijk van de Britse soldaat Ronald Shilton. die sedert vorig jaar april ver mist werd is in de buurt van Fama- gusta gevonden. Een onlangs gearres teerde' verzetsstrijder heeft de Britse autoriteiten inlichtingen verstrekt, die hebben geleid tot de ontdekking van het lijk. dat buiten de stad begraven was. De Eoka maakte vorig jaar mei bekend, dat Shilton samen met een an dere Britse militair, een zekere Gordon Hill op 10 mei terechtgesteld was als vergelding voor de executie van Griekse verzetsstrijders. Zocht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar later ook opklaringen. Matige, nu en dan krachtige zuidelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.45 uur). 8 FEBRUARI Zon op: 8.11 uur: onder: 17.42 uur. Maan op: 11.16 uur; onder: 2.19 uur (E. K.). Hoogwater te Katwijk te 8.31 en 21.01 u. Laagwater te 3.57 en 16.27 uur. Dit nummer bestaai alt 12 pagina's totnutoe een moeilijk verdedigbaar doelwit van een met raketten werkende vijand worden, die slechts weerhouden zal kunnen worden door de wetenschap, dat hijzelf niet aan vernietiging kan ontkomen. De raketten-bases, welke in Engeland zullen worden aangelegd, moeten voorlopig door Amerikanen worden bemand, totdat de Engelsen speciale opleidingscursussen voor bediening en onderhoud van de raketten in de Verenigde Staten zullen hebben gevolgd. krachten. Men zal door vervaardiging van bestuurbare projectielen in Groot- Brittannië werkloosheid tengevolge van de komende beperking van de vliegtuig- Industrie - in het kader van de defen siebezuiniging, waarover in Amerika ook gesproken is. doch waarover noch San dys noch Eisenhower, op zijn wekelijkse persconferentie, iets wilde loslaten - kunnen voorkomen, terwijl de wapens bovendien van het begin af kunnen wor den aangepast bij het Britse stelsel van besturing. De Britse regering zal de ont wikkeling van vliegtuigen, die geschikt worden geacht voor oorlogvoering met raketten, ondanks alle bezuinigingen, voortzetten. In de Ver. Staten is gisteren ook be kend gemaakt, dat Britse jacht-bom- menwerpers met een van de nieuwste Amerikaanse tactische wapens zullen worden uitgerust: een installatie, die het een laagvliegend straalvliegtuig mogelijk maakt een atoombom af te werpen en zelf veilig te ontkomen. De Ver. Staten, die het systeem zelf ook toepassen, heb ben de levering aan de R.A.F. goedge keurd. Margarine 2 cent per pakje duurder Na overleg met de minister van Eco nomische Zaken zullen de fabrikanten van margarine met ingang van donder dag 7 februari hun prijzen van marga rine met twee cent per pakje van 250 gram verhogen, waardoor de consumen tenprijs met eenzelfde bedrag zal stij gen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zich ge durende de afgelopen maanden in de prijzen van de verschillende voor de fa bricage van margarine benodigde bui tenlandse grondstoffen heeft voorgedaan c? Nieuwe gebouwen niet meer in Bonn... Wel heeft de Bondsdag de regering verzocht om bij het instellen van (Van onze correspondent in West-Duitsland) Berlijn is in zijn oude glorie hersteld: het is opnieuw de officiële hoofdstad van Duitsland - dat wil zeggen West-Duitsland - geworden. Dit is gisteren met bijna algemene stemmen door de Bondsdag (Tweede Kamer) besloten. Slechts vier stemmen waren er tegen: stemmen van afgevaardigden van de Christelijk-Sociale Unie uit Beieren, maar zij verklaarden naderhand toch dat zij er niets op tegen hadden, dat Berlijn weer de hoofdstad werd. Slechts budgetaire bezwaren hadden hen er toe bewogen, him hand omhoog te steken, toen de voorzitter vroeg, wie dit nieuwe voorstel niet wenste te accepteren. Hoewel Berlijn dus nu weer de hoofdstad is, *il het nog niet onmiddellijk de zetel van de regering worden. Ook de Bondsdag (Tweede Kamer) en de Bonds raad (Eerste Kamer) alsmede de Bondskanselarij en de overige ministeries, de buitenlandse ambassades en gezantschappen en de vele buitenlandse journalisten zullen voorlopig in Bonn gevestigd blijven. Immers, West-Berlijn is maar een eiland in de rode zee van het communisme cn men kan onmogelijk van dat eiland af het een paar honderd kilometer verwijderd liggende „vasteland" van de Bonds republiek regeren, zonder dat zich daarbij grote moeilijkheden zullen voordoen. nieuwe instanties en instituten Ber lijn hun zetel te laten zijn. Wanneer nieuwe gebouwen voor hoge instan ties nodig zijn, zou men deze in het vervolg in Berlijn moeten neerzetten en het slot „Belle Vue", dat als ambtswoning van de Bondspresident moet dienst doen, moet zo spoedig mogelijk in behoorlijke en represen tatieve toestand worden gebracht. De minister van Binnenlandse Zaken Schroder verklaarde uit naam van de Bondsregering, dat men er voorlopig nog niet aan kan denken ministeries van Bonn naar Berlijn te verplaatsen. Zij moeten immers in voortdurend contact met de bevolking van West-Duitsland en allerlei instanties in het Westen blij ven. De regering is wel bereid zoveel n gelijk bureaus in Berlijn op te rich ten. Zij zou daarbij voor politieke spanningen noch materiële uitgaven rugschrikken. Daardoor zal Berlijn na1 hereniging van Duitsland weer terstond zijn oude actieve rol als hoofdstad kun nen spelen. Voor dit jaar alleen staat al een bedrag van 280 miljoen mark ter beschikking, dat voor de wederopbouw en uitbreiding van Berlijn is bestemd. Sedert 1949 heeft men al ettelijke mil jarden mark aan het herstel van het westen van Berlijn besteed. In de afge lopen maanden zijn enkele afdelingen van Westduitse ministeries van Bonn naar West-Berlijn verhuisd. De nieuwe minister - n Posterijen, Ernst Lemmer, die vrot als journa list in Berlijn is wei aam geweest, heeft al een eigen hoofdkwartier in West-Berlijn ingericht. Het ministerie voor de vluchtelingen verplaatst 15 van zijn personeel van Bonn naar West- Berlijn. De Dominicaanse Republiek geeft van vandaag af postzegels met sportfiguren uit met een toeslag ten bate van de Hongaarse vluchtelin gen. Een van deze zegels toont een afbeelding van de Nederlandse at lete Fanny Blankers-Koen en de Nederlandse vlag. West-Berlijn stemrecht moeten krijgen. Men kon dit voorstel, dat door de So cialistische partij, de Vrije Volkspartij en de Vluchtelingenpartij was ingediend nog niet aannemen en men besloot de kwestie eerst nog door enkele commis sies te laten behandelen. Vertegenwoor digers van de CDU waren er tegen, om dat het gevaarlijk zou kunnen zijn ver anderingen in de bijzondere toestand van West-Berlijn aan te brengen. Wan neer Westberlijnse afgevaardigden stem recht in de Bondsdag zouden krijgen, dan zou men in de Oostzone hetzelfde recht aan de Oostberlijnse afgevaardig den van de (communistische) volkska mer willen geven! (Ingez. Med.-Adv.) Van de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend. Tóch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje. Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dougen mede, Tot men de beslissing nam: SOLA past het allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS Geen stemrecht Het herstel van Berlijn in zijn oude glorie heeft echter voorlopig voorname lijk een symbolische betekenis, die ui ting moet geven aan het verlangen naar hereniging van Duitsland. Er werd in de Bondsdag ook gediscuteerd over de vraag, of de Bondsafgevaardigden uit 34 arrestaties in Djakarta De woordvoerder van de Indonesische Landmacht in Djakarta heeft mede gedeeld, dat tijdens de recente in Djakarta gehouden „zuiveringsacties" acht leden van het leger, o.w. zes of ficieren zijn gearresteerd. Zjj worden ervan beschuldigd betrokken te zijn by de mislukte poging tot een staats greep van de voormalige waarnemend chef-staf van de Landmacht, kolonel Loebis. Deze laatste bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Behalve de acht militairen, werden tijdens de razzia's van de vorige week ook nog 26 andere personen gearresteerd. Eén van hen wordt verdacht van sub versieve activiteit, met financiële hulp van een buitenlandse ambassade in Dja karta. De woordvoerder weigerde echter te zeggen welke ambassade dit zou zijn en wilde ook de naam van de betrokken arrestant niet noemen. Volgens de woordvoerder zijn de raz- I zia's voor het ogenblik afgelopen. Up de Amsterdamse Nieuwe Zijds uaur liet nieuwe Amsterdamse bode- Voorburgwal heerst sinds enkele centrum zijn verhuisd, wordt het dagen een opvallende stilte. Nu de talloze vrachtwagens, die een mar teling voor het verkeer vormden. piaveisel van de gehavende trottoirs in betere staat gebracht. Geen sprake van „groepsmoord"in ruim een eeuw is bevolking verzesvoudigd „Het zijn juist de rebellen, die een fanatieke „heilige oorlog" voeren en die zich schuldig maken aan groepsmoord", aldus verklaarde Jacques Soustelle, voormalig resident-generaal van Algerije, gisteren in de Politieke Commissie van de Ver. Naties in antwoord op een soortgelijke beschuldiging van de Syrische vertegen woordiger Zeineddin. „Mag ik de heer Zeineddin erop wijzen, dat er in 1830, toen Frankrijk het bestuur over Algerije overnam, anderhalf miljoen Algerijnen waren tegen nu acht en een half miljoen?" „De heer Zeineddin had het over achteruitzetting: de Algerijnen ondervinden in hun salariëring geen enkel nadeel van het Algerijn-zijn. En in de ziekenhuizen worden negen Algerijen op één Fransman verpleegd. De heer Zeineddin betoogde, dat de Algerijnse grond in handen was van „en kele Franse en andere Europese grootgrondbezitters". In feite is het zo, dat er in Algerije 630.000 Algerijnse grondbezitters zijn, tegen 22.000 Europese en er is geen sprake van, dat onder deze laatste groep bij uitstek de eigenaren van grote stukken grond te vinden zouden zijn". Algerije is niet een geheel Arabisch land „De Fransen hebben taal en be schaving der Arabieren in Algerije bevorderd. En iedere Algerijn is vol komen vrij de islam, een in Algerije geëerbiedigde godsdienst, te belij den", aldus Soustelle. De Franse vertegenwoordiger wees er ook nog op dat de samenstelling der Algerijnse bevolking als volgt is: ruim twee miljoen Berbers - de oor spronkelijke bewoners van het land -. zes miljoen Arabieren en 1.200.000 Diplomatendiners in „Huis ten Bosch" (Van onze Haagse redactie) Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren in de Oranje zaal van het Huis ten Bosch een diner gegeven voor leden van het corps di plomatique. Het is de eerste maal, dat een dergelijk evenement in het kort geleden gerestaureerde Huis ten Bosch plaats vindt. Voer de oorlog werden de diplomatendiners in het paleis Noordeinde gegeven, na de oorlog ge beurde dat tot en met 1956 in het Paleis op de Dam. Het aantal couverts voor dit diner, dat zes gangen omvatte, bedroeg 69. Behalve het Koninklijk Paar zat ook Prinses Beatrix aan. De regering was vertegen woordigd door de minister van Buiten landse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. Der tien ambassadeurs, tien gezanten en vier zaakgelastigden met hun dames als mede enkele leden van de hofhouding namen aan het diner van gisteren deel. Vanavond wordt een tweede diploma tendiner gegeven. De tafels, gedekt met tafellinnen .Ne derlands Wapen van 1878', waren voor zien van tafelstukken Engels plateau, Sèvres-servies, Rijkswapenzilver, Engels wapenfruitbestek en Haags glaswerk. Daartussen, kundig geschikt, tulpen in vyf kleuren en narcissen Tijdens het diner werd de gebruike lijke zachte achtergrondmuziek ver zorgd door een strijkje, bestaande uit leden van de KM K die zich daartoe in de achtkantige koepel van de Oran jezaal had opgesteld. Deze Oranjezaal, twee verdiepingen hoog, is rijk voorzien van muurschilde ringen. In de koepel ziet men het jeugdportret van Amalia van Solms, dat in 1939 is ontdekt, van de hand van Honthorst. Overal waar het oog zich richt, ontwaart men schilderijen, niet alleen van Honthorst. maar ook van Couwenbergh, De Grebber. v Thulden, Brize. De voorstellingen werden aange bracht onder leiding van Jacob van Campen. Christenen en Joden. Laatstgenoem den wonen vaak al sinds generaties in Algerije, waar zij geen vreemde lingen zijn. Zij moeten dezelfde rechten hebben als de andere Alge rijnen. Er is geen sprake van, dat Algerije als een geheel Arabisch land kan worden beschouwd. Syrië en Egypte hebben geen enkel recht, om na mens Algerije te spreken. Deze lan den zijn de Panarabische gedachte toegedaan, waarbij de nadruk wordt gelegd op de Arabieren als ras", al dus Soustelle. 9 Slot op pag. 2 Nenni keert zich fel tegen 't communisme O De leider van de Italiaanse linkse so cialisten, Pietro Nenni, heeft zich op het vijfdaagse congres van zijn partij, dat gisteren in Venetië is begonnen, fel ge keerd tegen het communisme. Hij noem de het Sovjetrussische systeem „reac tionair" en veroordeelde de „onderdruk king van Hongarije in bloed, tranen en ellende". Hij achtte het onmogelijk, dat alleen de persoon van Stalin verantwoordelijk is voor de in de Sovjet-Unie begane misdaden en zei. dat men de fout moest zoeken bij het eehele systeem, een eco nomische politiek die van boven af wordt gedicteerd, wat een bureaucratie tot gevolg heeft. Het was de meest uitgesproken anti communistische rede, die Nnni, die tien jaar de lijn van de Italiaanse Commu nistische partij volgde, ooit heeft uit gesproken Wanneer de meerderheid der afgevaardigden op het congres zijn standpunt deelt, zal de fusie met de rechtse socialisten van Saragat slechts een kwestie van tijd zijn. De hereniging wordt thans nog in de weg gestaan door de neutralistische bui tenlandse politiek, die Nenni voorstaat. Hij heeft Saragat echter de hand toe gestoken door te verklaren, de Europese gemeenschappelijke markt en Euratom „zonder negatieve voo* :-delen. doch zeer behoedzaam", te zi n beschouwen. Een verenigde socialistische partij zou in grootte de tweede partij van Italië zijn. Toch een misdaad, gelooft de familie Montesi nu De advocaat van de familie Montesi heeft gisteren voor de Rechtbank van Venetië verklaard, dat zijn cliënten er thans van overtuigd zijn. dat de dood van de 21-jarige Wilma het gevolg is van een misdaad De fa mi ie was tot nog toe van mening, dat Wilma. wier lijk in 1953 op een eenzaam strand nabij Rome werd aangetroffen, door een ongeluk om het leven was gekomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1