dit had u niet hoeven te missen UNIG UNIG PHILIPS TELEVISIE ZIERIKZEE INPAKKERS Egypte zal Ver. Naties vragen sancties tegen Israël te nemen Engelse studenten beleefden in Hongarije verschrikkelijke tijd kantine-dienster. breuk* Zie 't op zijn best met Als 't kindje binnenkomt WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Irak opent besprekingen met Nasser en vraagt technische hulp aan Ver. Staten Egypte heeft vandaag officiëel verzocht om een nieuwe bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ter bespreking van de Israëlische weigering de resoluties na te leven, waarin aange drongen wordt op de ontruiming van Egyptisch gebied. In Aziatische kringen is gezegd, dat als Israël tegen donderdag geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de V.N., de Aziatisch-Afrikaanse groep waarschijnlijk een resolutie zal indienen, waarin de leden van de Ver enigde Naties gevraagd wordt Israël elke financiële en economische steun te onthouden. Jordanië verbiedt Russische bulletins Het ziet er naar uit, dat zij hierbij de steun krijgen van Amerika, want John Foster Dulles zei gisteren op zijn pers conferentie - waarbij hij alle geruchten omtrent zijn terugtrekking uit de rege ring categorisch tegensprak -, dat de Ver. Staten geen eenzijdige actie zullen ondernemen om Israël door sancties te dwingen zich uit de gebieden van Gaza en Akaba terug te trekken. Maar indien de Ver. Naties sancties zouden vragen om hun resoluties voor een Israëlische terugtrekking kracht bij te zetten, zou den de V.S. dit ernstig overwegen. Amerika heeft echter gegronde hoop, dat het niet zo ver zal komen. Israël - aldus Dulles - in zijn voortbestaan gro tendeels afhankelijk van vele andere landen, heeft een juist gevoel voor het algemeen belang. Irak zoekt besprekingen Irak, dat sinds het toetreden tot het Verdrag van Bagdad in 1955 op gespan nen voet leeft met Egypte, wil aan deze controverse een einde maken. De Iraak- se ambassadeur in Cairo heeft maan dagavond bekendgemaakt, dat zijn rege ring Egypte heeft laten weten, dat zij graag besprekingen wil voeren over alle geschilpunten, die tussen de twee lan den bestaan. Irak heeft echter ook de Ver. Staten om meer technische en mi litaire hulp verzocht, aldus vertelde de Iraakse kroonprins Abdoel Illah na een onderhoud van een uur met president Eisenhower aan verslaggevers. Hij zou morgenmiddag met Koning Saoed van Saoedi-Arabië confereren. In Amerika ziet men dit onderhoud met belangstel ling tegemoet. Het zou kunnen bijdra gen tot opheffing van de geschillen tus sen beide vorstenhuizen. De kroonprins zal ook nog een onderhoud met Dulles hebben. Het is niet uitgesloten, dat een en ander het gevolg is van de „leer van Ei senhower", waarin nadrukkelijk gewezen wordt op het gevaar van communistische infiltratie in het Midden-Oosten. In Jordanië zal een dagelijks bulletin van het Russische persbureau Tass, dat in Damascus gedrukt wordt, niet meer worden toegelaten. Het werd totnutoe gratis aan de pers en enige andere or ganen verstrekt. Men gelooft, dat dit verbod van de Jordaanse regering de eerste stap is in een serie maatregelen ter beperking van de communistische activiteit in Jordanië. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Terwlspea-Tijinje B. W. Sbeenbeek, toand. te Amersfoort naar VHsslngeo (wijk 4) (toe®.) Y. van der Schoot te Brugge (Belglië). GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gna venh age- Loosduinen (5de pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam en E. J. Wassink te Boissum. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Garredsweer-Appingedam B. J. F. Schoep, kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Driebergen J. Keunmng te Barendrechit. Bedankt voor St. Janstaloos- ter J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Bedankt voor Dantumawoude L. Koop- mana te de Rijp (N.H.). Sectie predikantenzorg afgewezen GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK BIJEEN De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. die momenteel bijeenkomt, ging akkoord met het voorstel van de raad voor de herderlijke zorg en de raad voor de arbeid ter verbreiding van het evangelie tot instelling van een sectie bijbelverspreiding. De raad voor de herderlijke zorg stel de aan de Synode de instelling van een sectie predikanten voor. De raad bleek herhaaldelijk bezig te moeten zyn met verschillende problemen, de predikant en zijn arbeid betreffende. De raad wil nu in deze sectie een beter gerichte be moeienis bevorderen. Het betreft de zielszorg aan de predikant en zijn gezin, het stimuleren van de studie en na scholing van de predikanten, het na gaan van de moderne opleidingsmogelijk heden, het zoeken naar betere wegen bij het beroepingswerk. het waken voor zijn maatschappelijke positie en het aandacht schenken aan de aanvulling van het predikamtenkorps. Ds. R. Kaptein, secretaris van de raad voor de herderlijke zorg, lichtte deze voorstellen toe en ging in op het afwijzend advies van het modenamen. De voorstellen ontmoetten bezwaren bij verschillende Synodeleden, hetgeen tot gevolg had, dat de Synode besloot het voorstel af te wijzen. De Synode aanvaardde het voorstel van de raad voor de herderlijke zorg om een commissie persoonlijke geestelijke Cooper mag tot midden maart geen college in Oxford lopen negens ongehoorzaamheid (Van onze Londense correspondent) De vader van een van de vier in Oxford studerende jongelui, die twee weken gevangenschap in Hongarije hebben ondergaan en naar men beweert door toe doen van Moskou zijn vrijgelaten, heeft gezegd, dat ze een flink pak voor hun broek verdienen wegens hun roekeloze daad. Maar de openbare mening denkt er anders over. In de pers worden zij geprezen wegens hun avontuurlijke geest, zon der welke Engeland armer zou zijnIntussen is de Britse student Roger Cooper, die met drie collega's een tijdlang in Hongarije gevangen is gehouden, het recht ontzegd tot het midden van maart te Oxford college te lopen. Van de zijde van de universiteit is meegedeeld, dat Cooper enige tijd geleden reeds in zeer krachtige bewoordingen is gewezen op de noodzaak de discipline van zijn „college" te gehoorzamen en voldoende tijd aan zijn studie te besteden. Politie in Boedapest had het vooral op Judith Cripps gemunt Bij hun terugkeer zwaaiden de drie mannelijke studenten alle lof toe aan Judith Cripps, de kleindoch ter van de overleden Engelse staats man Sir Stafford Cripps, wegens haar kranige houding. Want op haar vooral hadden de geheime politie en de bewakers het gemunt. Zij dwon gen haar vijftien dagen lang kaars recht op haar harde bank te zitten met het gezicht naar de deur, waar- door zij voortdurend werd bespied. Zij werd elke ochtend om vijf uur gewekt en moest onbewegelijk tot negen uur 's avond blijven zitten, terwijl de andere studenten in hun cellen konden liggen, zitten of lopen. Het felle licht bleef in alle cellen dag en nacht branden, zodat men geen besef meer had van de tijd. Het voedsel was afschuwelijk. Judith besloot daarom in hongerstaking te gaan, met het resultaat, dat men tenslotte zwichtte. Zij kreeg op haar verzoek eieren en kaas. opbouw en een subcommissie voor de retraiten in te stellen. Het betreft hier een kwestie van reorganisatie. Dezelfde raad heeft voorgesteld een commissie voor de geestelijke verzorging van dienstweigeraars in te stellen. Deze commissie is uitvloeisel van wat in het herderlijk schrijven over oorlog en vrede staat over de bemoeienis met hen. die militair-zijn afwijzen. Dit voorstel werd met 3713 stemmen aanvaard. Ds. J. H. H. VAN BEEM MET EMERITAAT. Ds. Joh. H. H. van Beem, predikant van de Hervormde Gemeente van Am sterdam, heeft per 1 mei eervol emeri taat aangevraagd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ds. Van Beem werd in 1892 geboren en werd in 1919 kandidaat in Zuid-Holland. Hij predikte achtereenvolgens op het eiland Marken te Nieuw-Vennep, Breda, Rotterdam- Vreeswijk en Amsterdam. Ds. D. C. GOEDHART LEGT WERK NEER. Ds. D. C. Goedhart, emeritus-predi kant van de Ned. Herv. Kerk, heeft zijn arbeid als ziekenhuispredikant van het Wilhelmina-ziekenhuis te Doetinchem neergelegd. Ds. Goedhart, die van 1910 tot 1951 predikant was, is zes jaar te Doetinchem werkzaam geweest. Bulgaarse studenten naar concentratiekampen Meer dan 1500 studenten van de uni versiteit van Sofia zijn weggezonden omdat zij sympathiseerden met de Hon gaarse revolutionairen, aldus berichten, die in Wenen zijn ontvangen. Tweehon derd studenten zouden in de laatste twee maanden naar concentratiekampen gestuurd zijn. De opstand in Boedapest zou op Bul gaarse universiteiten en middelbare scholen sterke anti-Russische gevoelens gewekt hebben. De orde is volgens de berichten hersteld. Tijdens haar proteststaking moest zij een week lang het met water stellen. Een dag viel zij flauw. De studenten werden vijf of zes maal gedurende de twee weken verhoord. Het verhoor duur de van een half uur tot vijf uur. Soms geschiedde het midden in de nacht. De ondervrager zat achter een bureau in een gemakkelijke stoel; de studenten za ten op een klein bankje ervoor, terwijl ze door een felle lamp werden besche nen, de klassieke ondervragingsmethode in totalitaire landen. Er werd geen ge weld op hen toegepast. Wel waren ze ge tuige van het wegslepen van een gevan gene met een ingeslagen oog en een bloedend gelaat. Als een verrassing kwam het door de Britse legatie gezon den pakket voor ieder van hen. De jon gens weigerden echter de gezonden scheerapparaten te gebruiken omdat ze nu eenmaal gezworen hadden hun baard te laten staan, totdat de Russen Hon garije zouden hebben verlaten. Ook de revolutionaire Hongaarse studenten schijnen dat te doen. De Engelse studenten hebben nooit enigerlei bekentenis afgelegd, maar bij hun vertrek tekenden zij een voor hen onbegrijpelijk in het Hongaars opge steld document, maar dat kon hen niet meer schelen. Zij ontkennen met klem, dat ze zich aan enigerlei vorm van spionage hebben schuldig gemaakt. Het doel van hun om weg over Hongarije - ze waren op weg van Joego-Slavië naar huis - was con tact op te nemen met Hongaarse stu denten, die ze in de revolutiedagen in Boedapest hadden leren kennen, toen ze penicilline naar Hongarije hadden ge bracht. SCHOENMAKERIJ BAKKERSTEBG 3 nabij Kaiserstraa/t TELEFOON 31156 Dames, zijn Uw hakjes te snel versleten Wij verwerken de origi nele ROIFORT HAKJES (hakjes met stalen rand). 3 x zo sterk en sierlijk. Onder Rijkstoezicht gediplomeerd. Het Ned. Inst, voor Prae- vent. Geneeskunde, Wasse- naarseweg 56, Leiden, vraagt jeugdig Aanmelden op bovenstaand adres. Uijders(sters) "een goede BREUKBAND '.maakt U tot «en geheel,ander ment ■W leek en beweegt weer als ieder onder .1 elk werk kunt (J weer] gemakkelijk doen. Pro-I fileert van de meest] imoöufri'e vinding, f Komt t eens! ^vrijblijvend&met ons protenj LEIDEN: Pa. F. W. Donkers, Haarlemmerstraat 253, vrij dag 8 februari 1012. DEKKLEDEN te koop en te huur. ZEILMAKERIJ TROOST Haven 14 - Leiden is de beste halfzware shag omdat het pittigst is 17 TX 140A Deze super-ontvanger heeft een beeldbuis met een diameter van 43 cm Prijs f 995- (exclusief antenne en installatie) Keuze uil 11 modellen van f 675.- tot 1 1895.- Wapent U tegen de winter en gaat ons gezonde boerentarwebrood eten. Ons luchtdicht en ge sneden WITTEBROOD is voor de zondagen een ware delicatesse en blijft zeer lang vers. A.s. zaterdag ons fijn krentenbrood weer vooradig. Kw al i t ei tsbakke r ij K. A. VAN ALLER HOOIGRACHT 72 telefoon 2.36.36 Gevraagd enige handige Hoog loon. Aanmelden1: Oranjegracht 71 Fa. W. v. d. Wijngaard Zn. banket-, chocolade- en suikerwerkfabriek, Leiden. Op 15 september 1956 won Nederland in Lausanne de voetbal wedstrijd tegen Zwitserland met 3-2. Als u vorig jaar Philips televisie had gehad, zoudt u deze spannende wedstrijd van het begin tot het eind thuis hebben kunnen volgen. Ook dit jaar zijn er weer tal van sportevenementen, die door de televisie worden uitgezonden. Bovendien kunt u genieten van amusements-, toneel-, journaal-, kinder-, film- en vele andere inte ressante programma's uit binnen- en buitenland. Als u deze niet wilt missen, schaft u dan een Philips televisie apparaat aan. Want met een Philips televisie-apparaat bent u tevens verzekerd van een betrouwbaar, helder, haarscherp en contrastrijk beeld, van het diepste zwart tot het zuiverste wit; een betrouwbare, rustige en stabiele ontvangst van beeld en geluid; een maximale gevoeligheid, zelfs op grote afstand van de zender; en van de betrouwbare, technische nazorg, die Philips aan elk televisie- apparaat besteedt. Dit alles is dan ook de reden, dat 9 van de 10 televisiebezitters in Nederland de voorkeur gaven aan een Philips apparaat. Volg hun voorbeeld voor betrouwbare televisie-ontvangst: rotsvast betrouwbaar juicht heel het huis gezin, want alles staat voor hem klaar! De wieg, het ledl- kantje, het looprek, de kinderstoel, de lulertas en de luiers, het schootkussen, het luierbroekje en het slabbetje ook met mouwen!), kortom, alles voor Baby werd gekocht bij: Jü\\ BaccsTMaSS^lËLO EN Enkele hoogtepunten uit de sportuitzendingen in 1956: Olympische Winterspelen in Cortina d 'Ampezzo; T.T. motorraces in Assen Ronde van Nederland; Tour de France; Internationale zwemwedstrijden in Ttel; Nationale tenniskampioenschappen in Noordwijk Concours Hippique in Rotterdam. Ook in 1957 worden de televisie-camera's weer gericht op vrijwel alle sportmanifestaties. Voor de komende weken noemen we 14 en 16 febr. Eur. kampioenschappen kunstrijden op de schaats in Wenen 20 maart Voetbalwedstrijd Nederland-Luxemburg 3 april Voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland (onvoorziene wijzigingen voorbehouden) 15 sept. 1956 Zwitserland-Nederland 2-3

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8