Bevordering van de bezitsvorming door belastingvrij sparen NIVEA P. v. d. A. ziet er geen heil in beschermt Uw huid dag in - dag uit Ontvluchte meisjes werden voor de politie verborgen gehouden Brutale inbreker sloop kamer van de moeder-overste binnen 95«te jaargang Woensdag 6 februari 1957 Derde blad no. 2905S i (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben gisteren de woordvoerder van de KVP, VVD en AR aangedrongen op tegemoetkom!ingen op belastinggebied ter bevordering van de bezitsvorming, in het belang van de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid en ter versterking van de enkeling tegenover de toenemende collectiviteit ln de organisatie van het maatschappelijk leven. De heer van Mastrigt (CHU) wilde fiscale tegemoetkomingen, niet uitslui ten. maar hy zag wel het gevaar van onbillijkheid omdat degenen, die door ziekte of om andere reden niet kunnen sparen, van de tegemoetkomingen niet kunnen profiteren. Die onbillijkheid was voor de heer Den Uyl (PvdA) een overwegend bezwaar. Voor de bezits- vorming vindt de PvdA de loonpolitiek van de regering veel belangrijker en voor de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid verwacht de PvdA meer van medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven,, waarvoor het vennootschapsrecht zal moeten worden gewijzigd. ling voor ambtenaren worden inge diend. Ook dan weer vult de over heid met een bepaald percentage aan wat de ambtenaren zelf sparen. Het overigens juiste argument, dat fiscale tegemoetkomingen onbillijk kun nen werken, wilde de Staatssecretaris niet overschatten. Van belastingfacili- teiten wordt altijd verschillend geprofi teerd en degenen, die niet kunnen spa ren, worden dikwijls al op andere wijze door de overheid geholpen. Aan het Regeringsvoorstellen Wie niet in de gelegenheid is om te sparen, wordt toch niet geholpen door anderen een tegemoetkoming te ont houden, merkte de heer Hazenbosch (AR) op. die voorts de fiscale tegemoet koming zou willen binden aan een be paalde inkomensgrens. Prof. Romme (KVP) maakte er op attent, dat de ge signaleerde onbillijkheid zich ook reeds doet gelden bij de belastingaftrek voor lijfrentepremies, want niet iedereen kan daarvoor f. 3600 gulden per jaar opzij leggen. Bovendien moet men zich ook af vragen of de bezwaren opwegen tegen het grote nut. En dan dient men vol gens mr. van Leeuwen (VVD) ook te overwegen, dat sparen een algemeen be lang is ter bevordering van de toekom stige welvaart. Hij vestigde er overigens de aandacht op, dat er ook een onbil lijkheid schuilt in plannen ter bevor dering van het bouwsparen, want daar zal ook niet iedereen van profiteren. Hij had bezwaar tegen maatregelen voor de bezitsvorming, die geen algemene geldigheid hebben. Het belastingsysteem in zijn geheel zal gericht moeten zijn op het bevorderenvan gespreid bezit, b.v. door belastingvrijdom voor de opbrengst van het gevormde bezit. Voor zelfstan dige ondernemers kan men dan denken aan belastingvrij reserveren. In 't alge meen wenste de heer van Leeuwen een ontwikkeling in de richting van het volkskapitalisme zoals in Amerika, waar 60% van de arbeiders in een eigen huis woont en andere eigendommen bezit. Staatssecretaris Schmelzer zette uit een dat voor de vorming van duurzaam bezit in brede lagen der bevolking, ter versterking van het gevoel van eigen waarde, altijd een vorm van spaaracti- viteit nodig is. Om te sparen moet men zich iets anders ontzeggen en dat is dus karaktervormend. Dat is de geestelijke kant van de bezitsvorming. Anderzijds heeft onze zich uitbreidende economie een stijgende behoefte aan kapitaal. Voor de toekomst van ons land is het dus een groot gevaar, indien van het nationale inkomen teveel zou worden geconsumeerd en te weinig bespaard. Dan ligt het op de weg van de over heid de bezitsvorming aan te moedigen. De voorstellen, die de regering ln petto heeft, zijn nog maar mager, doch er- kan ervaring mee worden opgedaan voor verdergaande voorstellen Drie maatregelen In het kader van de bezitsvorming zal waarschijnlijk binnen drie maan den de jeugdspaarregeling worden in gediend. Wat jonge mensen sparen, vult het rijk met een bepaald percen tage, bijvoorbeeld tien procent, aan. In de tweede plaats wordt de vrij stelling voor de belasting van werk geversbijdragen in bouwspaarfondsen, uitgebreid tot andere spaarfondsen. In de derde plaats zal de spaarrege- Jongetje te Waddinxveen verdronken Maandag is het 4-jarig zoontje van de heer H. de Jong in de ringvaart van de Zuidplaspolder te water geraakt en jammerlijk verdronken. Het jongetje speelde op het erf bij de ouderlijke wo ning aan de Kanaaldijk en is daarbij te water geraakt. Hoewel zijn vermissing spoedig werd bemerkt en de vader het jongetje in de vaart vond. slaagden de inmiddels ter plaatse versohenen dok toren E. M. L. Hemminga en P. van der Linde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Ontslag aan 240 lassers Op de werf van Wilton Feijenoord te Schiedam zijn 240 lassers ontslagen. Dit is een uitvloeisel van het conflict dat enkele weken geleden uitbrak en waar bij de lassers verschillende eisen stel den inzake de loonregeling. Dit conflict duurde slechts kort. maar nadat de las sers aan het werk waren gegaan, begon nen zij een „langzaamaan-actie". Deze heeft nu geleid tot het besluit van de di rectie. hen te ontslaan. Vier miljoen minder deviezen Volgens de weekstaat' der Ned. Bank ls er f. 4 miljoen aan deviezen verloren gegaan, zodat de netto deviezenreserve nu f. 744,2 miljoen bedraagt en het to taal aan goud en deviezen f. 3898,3 mil joen beloopt. Hiervan i« convertibel f.182 miljoen tegen vorige week bijna f. 185 miljoen. Lekkend zeepvot te Rotterdam ALGEMENE NIESPARTIJ Het vasteland te Rotterdam deed gistermiddag zijn naam geen eer aan, toen een vat met vloeibare zeep, ge laden op een wagen van Van Gend en Loos, was gaan lekken en in brede stromen zijn inhoud over de rijweg verspreidde. Het duurde van de Schie- damsedijk tot de Baan, vooraleer de ohauffeur er erg in had. In. die tussentijd waren al talrijke ichterop rijdende auto's als draaimolen- 'iguren aan het tollen gegaan, maar ge- ukkig kwam het niet tot botsingen. Het •verdrukke verkeer op dit naar het spits- ïur lopende tijdstip moest twee uur lang vorden omgelegd, waardoor er vrij veel verkeersopstoppingen ontstonden. De irandweer is er aan te pas moeten ko nen om de weg schoon te spuiten. Dit jelukte wel, maar de daardoor tot schui nen gekomen zeep drong tot in verre imtrek door tot de reukorganen van de Rotterdammers, hetgeen een algemene alespartij veroorzaakte. adres van de heer den Uyl zei de Staatssecretaris, dat medezeggenschap en bezitsvorming elkaar niet uitsluiten. Hij vond het in elk geval verheugend, dat er op bescheiden wijze reeds iets aan de bezitsvorming wordt gedaan. Bevordering P.B.O. Ten aanzien van de algemene orga nisatie van de bedrijfstakken, de PBO, ter bevordering van de samenwerking tussen ondernemers en arbeiders, wilden de heren van Mastrigt (CHU), Hazen bosch (AR) en Koersen (KVP) zo min mogelijk wettelijke dwang om de PBO- organisatie uit te breiden. Daarentegen zei de heer den Uyl (PvdA), dat men wel kan betogen, dat wetten moeten worden gedragen door de zedelijke overtuiging van de burgers, maar wetten kunnen ook opvoedend werken. Hij verklaarde overigens, dat Kamer en Regering hun vrijheid moeten behouden tegenover adviezen van de Sociaal Eco nomische Raad (het toporgaan van de PBO) omdat de SER maar een deel vertegenwoordigt van de maatschappij. De PBO is alleen een orgaan van het economische leven, onderstreepte de heer Hazenbosch (AR). Staatssecretaris Sohmelzer verklaar de, dat het gehele Kabinet de PBO krachtig wil bevorderen, maar het wil er geen zwaar kanon op zetten. Ten hoogste een lichte mitrailleur! (Ingez. Med.-Adv.) Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor de huid „Zij kon het daar niet uithouden Schoonouders in spé voor de Rechtbank (Van onze Haagse redactie) „Ik kan het hier niet uithouden. Kom me toch alstjebiieft weghalen Dat schreef in het voorjaar van 1955 een 18-jarig Haags meisje uit het Rijksop voedingsgesticht te Nijmegen aan haar verloofde en diens ouders. Na deze brief volgden nog meer smeekbeden, waaraan haar verloofde en vooral haar a.g. schoon moeder tenslotte geen weerstand konden bieden. Zo kon het gebeuren, dat de schoonmoeder het meisje op 7 mei 1955 per taxi oppikte van de Daal en Bergse- laan te Nijmegen om haar naar Den Haag te brengen, waar ze onderdak kreeg in het huis van de a.s. schoonouders. Enkele dagen later werd de vluchtelinge door de politie gevonden en weer teruggebracht naar het opvoe dingsgesticht. Maar haar verblijf daar zou slechts waardelijk, met een proeftijd van 3 Jaar. van korte duur zijn: begin Juni ont snapte het meisje weer, evenals een vriendinnetje. Beide meisjes liften naar Den Haag, om wederom hun toevlucht te zoeken ln het huis van de schoon ouders. Toen de politie kwam informeren naar de meisjes, zeiden zij van niets te weten. De man handelde daarbij voornamelijk op aandringen van zijn vrouw, die de verloofde van haar zoon beschouwde als haar eigen dochter. Toen de politie nog maals kwam, ontkende het echtpaar weer de verblijfplaats van de meisjes te kennen. In werkelijkheid hadden zy zich op zolder verstopt. De situatie werd nu toch te kritiek en de vrouw bracht haar as. schoon dochter daarom naar haar schoonzus ter te Den Haag. Ook daar verstopte het meisje zich op de zolder, onder een ledikant, waar ze by een huiszoeking door de po litie werd gevonden. Het andere meisje werd eveneens opgespoord. Ernstig misdrijf Thans moesten de a.s. schoonmoeder van het meisje en de schoonzuster van de vrouw zich voor de Haagse Recht bank verantwoorden. De vrouw wegens het ontrekken van 'n minderjarige aan het wettig over haar gestelde gezag, zo wel als voor het verborgen houden van een meisje voor de nasporingen van de politie. Haar man en haar schoonzuster stonden alleen voor het laatste feit terecht De officier van Justitie was van oordeel dat het hier een zeer ernstig misdryf betrof. Hjj wees er op, dat het gedrag van de vrouw nog enigs zins te begrijpen zou zijn geweest, in dien het haar eigen dochter had be troffen. Maar dat is niet het geval, terwijl de vrouw bovendien willens en wetens en ondanks herhaalde waar schuwingen gehandeld heeft. Ook uit een oogpunt van algemene preventie moet hier streng worden op getreden, aldus de officier, die tegen de vrouw een gevangenisstraf eiste van 4 maanden, waarvan 2 maanden voor- Protest tegen ontslag De Ned. Federatie van Beroepsvereni gingen van Kunstenaars heeft zich met een protestbrief, gericht aan de minister van O., K. en W. en aan B. en W. van Amsterdam, gekeerd tegen de ontslag aanvrage. die de directie van de Ned. Opera bij het Gewestelijk Arbeidsbureau tegen 12 solisten heeft ingediend. „Met verontwaardiging" betoogt de Federatie o.a., „dat de directie de ont slagaanvragen indiende, „terwijl zij met ons aan de onderhandelingstafel zat". Men besluit de brief met een verzoek aan de overheid om te bemiddelen, op voorwaarde, dat de aanvragen eerst worden ingetrokken, waarna de kwestie zou moeten worden verwezen „naar de plaats waar zij thuishoort: aan de on derhandelingstafel van de directie en onze Federatie". Tegen de man en tegen de schoonzuster van de vrouw, die doord e officier wer den beschouwd als meelopers, werden gevangenisstraffen van 2 maanden voor waardelijk, alsmede boetes van f. 40, subsidiair 8 dagen, geëist. De verdedigster van de vrouw, mevr. mr. NanningGroenemeyer, wees op de rapporten, die over de vrouw zijn uit gebracht. Hierin wordt zij beschreven als een enigszins debiele vrouw, met een pri mitief gevoelsleven. Zij bezit een na tuurlijke hulpvaardigheid en niemand, zeker niet het meisje, dat zij beschouwt als haar eigen dochter, zal ooit vergeefs een beroep doen op haar medelijden. Een onvoorwaardelijke gevangenisstraf zou funest zijn voor deze moeder van vijf kinderen, aldus de raadsvrouwe, die besloot met een geheel voorwaardelijke straf te vragen voor haar cliënte. Uitspraak 19 februari. WATERPOLO Ook poloploeg tegen Russen Het Nederlands waterpolozevental zal deze zomer tegen Rusland spelen. Dat ls de conclusie van het besluit van het be stuur van de KNZB om het Nederlands waterpolozevental in te schrijven voor het toernooi om de Trofeo Italia, dat van 13 t.m. 18 augustus in Zagreb zal worden gehouden, aldus De Telegraaf Aan het toernooi zal verder worden deelgenomen door de ploegen van Rus land, Hongarije. Roemenië. Italië en Zuid-Slavlë. Het laatste Trofeo-toernooi werd in 1953 in Nijmegen gehouden. De KNZB heeft een beslissing, voor uitlopende op de NOC-vergadering van 11 februari inzake sportcontact met de Russen (ja of neen en zo ja. met welke beperking?), moeten nemen, omdat de organisatoren de voorwaarde stelden vóór 1 februari antwoord op de invitatie te ontvangen. ZWEMMEN Recordpoging van 't Gooi mislukte tweemaal Een damesploeg van 't Gooi heeft gisteravond binnen een kwartier twee mislukte pogingen gedaan het Neder landse record 5 x 50 meter vrije slag, dat met een tijd van 2 min. 35 sec. op naam van De Robben staat, te verbeteren. Zo wel de eerste als de tweede maal kwa men Jans Koster, Corrle Schimmel, Rietje Rosier, Tineke Lagerberg en Ada den Haan tot een tyd. van 2 min. 35,4 sec. Ge«n wedstrijden tussen Oostenrijk en Hongarije De Oostenrijkse regering heeft bekend gemaakt, dat zij tot nader order alle sportwedstrijden tussen Oostenrijkers en Hongaren verbiedt. Aan Hongaarse sportlieden of clubs zal geen visa worden verstrekt. Deze maatregel is genomen in verband met het grote aantal Hongaarse vluchtelingen, dat zich in Oostenrijk be vindt. SCHAATSENRIJDEN Broekman won 3000 meter te Kongsvinger In het nieuwe stadion „Giemselund" te Kongsvinger zijn internationale schaatsen wedstrijden gehouden, waar- j aan onze landgenoten Kees Broekman en Jeen van den Berg hebben deelge nomen. De 500 meter eindigde in een zege voor de Noor Soefteland in 43.7 sec. Jeen van den Berg en Oeverbv (Noorw.) lieten beiden een tijd van 46.6 sec. afdrukken. Zij klasseerden zich negende ex aequo, kees Broekman werd 14e met 47.9. De 3000 meter was voor onze landge noten zeer succesrijk. Kees Broekman won dit nummer in de goede tijd van 5 min. 2 sec. en Jeen van den Berg be zette met 5 min. 3.4 sec. de tweede plaats, gevolgd door Oeverby, die 5 min. 3:5 sec. noteerde. Vermomd stal hij geld ait de pastorie (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse politie heeft op Katendrerht gearresteerd een 26-jarige loodgieter, die na in begin 1956 uit de inrichting Groot Batelaar te Lunteren te zijn ontsnapt, tal van brutale inbraken heeft gepleegd. Hij had het vooral voorzien op villa's en gebouwen van R.-K. instellingen. Het geld dat hij stal, maakte hij op aan wijntje en trijntje. De politie kreeg hem in het vizier na een insluiping in een klooster aan de Mathenesserlaan te Rotterdam in begin januari. Hij liep het klooster binnen en gaf zich uit voor verwarmingsmonteur. Men liet hem alleen, van welke gele genheid de man gebruik maakte om het klooster aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Uit de kamer van de moeder-overste ontvreemdde hij een kistje met 11400.—. Leidse Schaakbond Philidor I heeft er in Boskoop tegen Inter Nos geen gras over laten groeien en een fraaie overwinning behaald. Het zag er in het begin niet naar uit dat onze stadgenoten met een 247Va zege naar Leiden zouden terug keren, want Elemans die voor uit gespeeld had. verloor, terwül Jerry Bey de winst liet glippen en met remise genoegen moest nemen. Geruime tyd bleef de stand 2—1 voor Boskoop, daarna kwamen de winst punten los. Barkema die de kwaliteit gewonnen had besliste de strijd ln het eindspel. Seller won ln een Koning-Indische ver dediging een stuk. terwyi Padding ln een interessante stelling met een vrije c-pion zyn tegenstander tot overgave dwong. De uitslag luidt: Boskoop IPhilidor 1: N. CokA. Barkama 01, W. TrapmanD. van Gelder 44. A. Bonefaas—E. Ketting 01. W. DonkerH. J. W. Elemans 1—0, S. J. van Wijk—W. F. Schuss 0-1. P. v. VeenP. J. Preenen 01. A. Syt- sema— Jerry Bey V44. J. A. LoefP. Selier 01, P. Broer (res.)J. Padding 0—1, J. C. Bulk—J. Koet 4—4. To taal: 24—'74. Ook Alphen 1 behoudt fraaie kam pioenskansen en stuurde hekkesluiter LSG 4 met een 82 nederlaag naar huls. Alleen v. Groeningen wist voor onze stadgenoten een vol punt te scoren. De gedetailleerde uitslag luidt hier: Alphen 1'LSG 4: D. PosthumaA. L. L. H. Damen 10, C. BruntP. Janssen 10. J. Koopman (res.)N. v. Groe ningen 01, W. v. d. RoestF. J. Hooft- man 10. A. PostJ. Foppen 10, A. HooyerF N. Kanbier 1—0 H. de Ruy- terJ. Balkestein (res.) 1—0, A. Kooy— mr. N. A. de Bats (res.) 1—0, P. de Jong P. Meris (res.) 10. A. Schuylenburg J. Vreeken 4—4. Totaal: 8—2. ZWEMMEN Robben verbeteren wéér Zuidafrikaans record De ploeg van de Robben (Hilversum) die een tournee door Zuid-Afrlka maakt, heeft deelgenomen aan zwem wedstrijden te Welkom. De Nederlandse meisjes wonnen de 4 x 100 yards wissel slag estafette in 4 min. 41 sec. Zij ble ven 10 seconden onder het Zuidafri- kaanse record op dit nummer. De ploeg van de Oranje Vrijstaat werd tweede in 4.55.9. De nieuwste Nederlandse polder. Oost-Flevoland, is al voor een deel drooggevallen, als men tenminste de kleddernatte zuigende klei- en zand- massa waarin auto's tot de assen wegzakken en zwaargelaarsde men sen moeite hebben vooruit te komen, droog mag noemen. En telkens weer ontdekt de zwerver in dit vlakke nieuwe land de sporen van de zee die er eens heer en meester was. Een van de wrakken, die op de voor malige zeebodem bij Elburg gevon den zijn. Sportsplinters Het bestuur van de Uruguese voet balbond heeft een rapport goedgekeurd, waarin geconcludeerd wordt dat de Hongaarse ploeg Honved geen toestem ming behoort te krijgen voor het spelen van wedstrijden tegen Uruguese clubs. De Hongaarse voetbalbond heeft een uitnodiging om met het nationale elftal een tournee door Zuid-Amerika te maken aanvaard, aldus heeft Radio- Boedapest gemeld. Het team zal tussen 21 juli en 25 augustus een vijftal wedstrijden spelen tegen Brazilië, Uruguay. Ohili, Argen tinië en Peru. De wedstrijden om de nationale kampioenschappen kunstrijden voor dames senioren en voor JJsdansen zul len op 18 maart a.s. op de HOKY te Den Haag worden gehouden. De Amerikaan Jack Davls, houder van het wereldrecord 110 meter horden (13.4 sec) heeft verklaard, dat hij zich na een tournee door Afrika uit de wed strijdsport zal terugtrekken. Hij ls van plan zich als tandheelkundige in Cali- fornie te vestigen. Het Gewest Holland van het Neder lands Christelijk Gymnastiek Verbond waaronder ook Brabant en Zeeland! ressorteren, organiseert op 10 juni een grote turndemonstratie in Eindhoven. Stanley Matthews „Europese voetballer 1956" Stanley Matthews, de 42-jarige rechtsbuiten van het Engelse elftal en van Blackpool, is door vooraanstaande voetbaljournalisten uit zestien Euro pese landen gekozen tot de „Europese voetballer van 1956". Enige weken later nam de Zwljn- drechtse politie contact op met de Rot terdamse recherche over een inbraak in een villa te Zwijndrecht. welke overdag werd gepleegd. Èr werd daar een geld kistje met juwelen ter waarde van f 9000 en f 1000 aan baar geld gestolen. Het bleek dat de dader eerst in een r.-k. pastorie had willen inbreken, maar dit was mislukt. De Rotterdamse po litie kreeg de indruk, dat. de loodgieter er wel eens wat meer van kon afweten. Men was er achter gekomen, dat hij zich nogal eens op Ka tend recht op hield. In verband daarmee hielden rechercheurs een oogje in het zeil. In de nacht van vrijdag op zaterdag kon worden toegeslagen in een café. „Ik?" Welnee Aanvankelijk zei de man van niets te weten. ja. zelfs ontkende hij de ge zochte te zijn en gaf hij een valse naam op. Na langdurige verhoren, waarbij hij met benadeelden werd g° t n* enteerd, bekende hij tenslotte zijn euveldaden. Hij gaf toe de dader te z«ji"an de in sluiping in het klooster a- ue Mathe nesserlaan te Rotterdam, de inbraak te Zwijndrecht en nog vele andere misda den, elders in het land gepleegd. In de zomer van 1956 maakte hij in een villa in Amersfoort een geldkistje met enige honderden guldens buit. Hij zag- dat werklieden in een pastorie aan de Dorpsweg aan het werk waren, trok werkkleren aan en voegde zich bij hen. Hij stal f400. verwisselde zijn kleren en vertrok. In december liep hij bijna tegen de lamp in de r.-k pastorie aan de Paul Krugerstraat. Een zuster liet zich door zijn praatjes niet om de tuin leiden en sloot hem in een kamertje op. Toen men de deur opende om de arrestant op te halen, was de vogel gevlogen, Via een regenpijp was hij gevlucht. Tenslotte bekende hij nog een kraak, die hij in oktober in een pastorie te Vlaardingen had gepleegd. Hij maakte daar f9000 buit. Eon gedeelte van de juwelenbuit uit Zwijndrecht kon in Rotterdam in beslag genomen worden. Dit leidde tevens tot de arrestatie van vier helers. Voor een waarde van f 7000 a f 8000 aan juwelen had hij de luttele som van f200 neergeteld. Opening nieuwe olieterreinen in Midden-Sumatra DEZE MAAND REEDS HONDERDZESTIG DESKUNDIGEN. De Amerikaanse oliemaatschappij Caltex is voornemens in Midden-Su- matra nieuwe olieterreinen open te leggen. Deze zullen gedurende de zes jarige periode, eindigend in 1963, de Indonesische regering 200 miljoen Amerikaanse dollar opleveren. De Indonesische premier, Ali Sastroa- midjojo, die dit gisteren heeft bekend gemaakt, zeide dat de Caltex om toela ting heeft verzocht van 500 Amerikaanse oliedeskundigen voor de uitvoering van dit project en voor de verwezenlijking van de plannen om de opbrengst der Caltex-terreinen, die reeds in exploitatie zijn, op te voeren. Het ministerie van Economische Za ken heeft volgens de premier reeds toe stemming gegeven voor toelating in deza maand van de eerste 160 deskundigen. Amerika dringt bij Saoed aan op overleg inzake oase Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben er by Koning Saoed van Saoedi- Arabië, die thans in Washington ver toeft, op aangedrongen de afgebroken diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië weer aan te knopen, opdat een nieuwe poging kan worden gedaan om tot een regeling van het Brits- Arabische geschil om de oase van Boe- raimi te komen. Saoedi-Arabië verbrak de diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië en Frankrijk, nadat deze staten hun actie tegen de Suezkanaal- zone waren begonnen. Van dezelfde zijde wordt nog verno men, dat president Eisenhower de Ara bische vorst heeft medegedeeld, dat het geschil om de oase van Boeraimi in de grond van de zaak een geschil tussen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië be treft, dat zonder rechtstreekse Ameri kaanse bemoeienis tot oplossing dient te worden gebracht. De oase van Boeraimi ligt in een olierijk gebied in het oostelijk gedeelte van de Arabische woestijn. Groot-Brittannië heeft Saoedi-Arabië er van beschuldigd Arabische stammen van geldmiddelen te hebben voorzien en ze te hebben opgestookt tot een campagne van ondergronds gewroet tegen Engeland. Gabriel Hanot, redacteur van het Parüse blad „France Football", dat de verkiezing organiseerde, heeft Mat thews in het stadhuis van Blackpool de vergulde zilveren voetbal, die by deze eretitel behoort, aangeboden. DOCUMENTAIRE OVER NEDERLANDSE ZEESLEEPVAART Carillon Films te Voorburg heeft thans een film over de Nederlandse zeesleep vaart in produktie Tet betreft hier een documentaire kleurenfilm, bestemd voor gewone bioscoopvertoning in binnen- en buitenland. De bedoeling is, een beeld te geven van de internationale beteke nis van de Nederlandse zeesleepvaart. Ted de Wit ypert de produktie en de regie; het scenario is van hemzelf en Jules Hartog. De opnamen zyn thans in volle gang. O.a. werden sensationele opnamen ge maakt van de hulpverlening aan en de berging van het Duitse vrachtschip Helga Bolten, dat midden op de Atlan tische Oceaan door de bemanning was verlaten en. terwyl het in zinkende toe stand verkeerde, door de Nederlandse zeeslepers veilig op de Azoren werd ge bracht. De film zal vermoedelyk tegen het eind van dit jaar voor vertoning gereed zyn.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7