verrukkelijke GGUDBOUILLON GOUDBOUILLON OOSTEUROPESE ECONOMIE VOOR TOTALE MISLUKKING RIAGG!s AUTC f zo zuiver als goud WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Schrikbarende iverkloosheid in Bidgarije en behoefte aan krediet en grondstoffen (Van onze Weense correspondent) De bloedige revolutie in Hongarije en het gematigde revisionisme in Polen hebben niet alleen de algehele ontevredenheid met het politieke regiem van de Sovjet-Unie geopenbaard, maar tevens de volslagen mislukking van de commu nistische economie bewezen- Een land als Bulgarije dat zich jarenlang aan de Russische richtlijnen heeft gehouden, lijdt op het ogenblik onder een zo schrikbarende werkloosheid, dat tienduizenden arbeiders naar de Sovjet-Unie worden gebracht. Zij vinden daar weliswaar werk, maar zijn voor de nationale welvaart verloren. Om het veel te grote aantal staatsfabrieken aan het werk te houden, krijgt Bulgarije uit de Sovjet-Unie en uit Rood-China grondstoffen, vooral ertsen, wol en katoen, waar van de bewerking en veredeling alleen in loonarbeid worden verrekend, zodat het eindprodukt zonder winst aan de besteller wordt afgeleverd. Bovendien blijven de van ouds bekende klachten over de slechte kwaliteit van deze produkten voort bestaan. Nog altijd wordt er in de eerste helft van de maand geluierd en in de laatste helft produceert men er wild op los om de norm te halen. Uitschot is daarvan het noodzakelijke gevolg, een verschijnsel dat nu eenmaal onfeilbaar aan het communistische produktle-systeem schijnt vast te zitten. Moskou en Peking moeten bijspringen Een Bulgaars blad klaagde er kortge leden weer over, dat honderdduizenden meter textiel tot uitschot moest worden verklaard en dat het ministerie van Economische Zaken geweigerd had 250 duizend meter stof over te nemen, om dat dit materiaal niet beantwoordde aan de door het buitenland gestelde ei sen. Ook op cultureel gebied schijnt men daar eerder een stap terug te gaan Het Bulgaarse parlement heeft namelijk een verordening uitgevaardigd volgens welke muziekkapellen klassieke stukken moe ten uitvoeren, o.a. opera's, operettes, lichte en dansmuziek, verder grotendeels Bulgaarse volksmuziek alsmede muziek uit de Sovjet-Unie en van ..alle demo cratische landen Het spelen van „de cadente muziek"' is echter verboden, al dus het staatsblad van 18 januari. Wat daarmee bedoeld is, wordt natuurlijk niet gezegd. Polen is economisch maar ook po litiek alleen te redden, wanneer het in de loop van de komende zes maanden een krediet krijgt van 500 miljoen dol lar. Gomoelka hoopt dit kapitaal vooral uit Amerika te krijgen om de totaal ver ouderde installaties van fabrieken en mijnen te moderniseren. Ook de land bouw heeft nieuwe machines nodig en hetzelfde geldt voor de kleinere bedrij ven. die niet met de tijd zijn meege gaan, omdat zij - in tegenstelling tot de grote staatsfabrieken - jarenlang wer den verwaarloosd Grote staatsconcerns zijn een mislukking gebleven Wat Hongarije betreft, hebben de stakingen en het passieve verzet na tuurlijk veel schade veroorzaakt, maar de eigenlijke fout ligt ook daar in de achterlijkheid van de gemiddelde bedrij ven Ook de grote staatsconcerns zijn echter een mislukking gebleken, omdat men ze ontwierp zonder voldoende reke ning te houden met de capaciteit van het land. De verblinding en het aan grootheidswaanzin grenzende - zelfver trouwen hebben tot gevolg gehad dat er geen reserves werden aangelegd, zo dat Hongarije nu - na een communisti sche proeftijd van bijna tien jaar - kre dieten nodig heeft! Alleen om zijn bui tenlandse schulden te kunnen betalen heeft Kadar van de Sovjet-Unie een krediet van 50 miljoen dollar en van Communistisch-China 100 miljoen roe bel ter beschikking gekregen. Wassen door middel van geluidsgolven: 25 minuten In Groot-Brittannië begint thans de produktie op gang te komen van een geheel nieuw soort wasmachine, die ge luidsgolven gebruikt om het vuil van kledingstukken e.d. „af te schudden". Deze wasmachine zal in alle andere lan den op de mankt worden gebracht. Een eenvoudige elektro-magneet veroorzaakt trillingen in de vloeistof waarmee ge wassen wordt.; deze trillingen hebben een betrekkelijk hoge frequentie en lopen in alle richtingen. Op die manier wassen en spoelen zij kleren en maken dat de zeep of wasmiddelen een maxi- Wie de communistische economie kent, weet overigens waar dit ge leende kapitaal grotendeels weer wordt geincasseerd. Inderdaad: een streep wordt er door deze schulden niet gehaald, want het is het begin van de „hulp' gevolgd door een ivarenkrediet van 800 miljoen roebel, die de Sovjet unie ter beschikking wil stellen en van 100 miljoen roebel uit Commu nistisch-China. Zo ziet de toestand er uit in een land, dat jarenlang volgens de be ginselen van de communistische eco nomie werd bestuurd. En dan heeft de regeringsvoorlich tingsdienst nog de brutaliteit om door Radio-Boedapest te laten mededelen dat „er op één enkele dag meer goederen uit de Sovjet-Unie aankomen dan alles wat het Rode Kruis tot nu toe aan hulp uit het Westen heeft gebracht". Nog afgezien van de vraag of deze be wering op waarheid berust, blijft er nog altijd dit „kleine" verschil: de hulp van het Rode Kruis heeft Hongarije niets gekost, maar voor warenkredieten moet het betalen male uitwerking krijgen. De machine, die eruit ziet als een tol, is bijzonder eenvoudig te bedienen. Kleren worden met het wasmiddel in warm water ge plaatst, bijv. in de keukengootsteen. De machine wordt dan in het water gezet zodat de kleren er omheen en er onder drijven, waarna de stroom wordt inge schakeld. Binnen vijf en twintig minu ten is de was schoon. Toezicht is over bodig Alle stoffen, van nylon tot wol kunnen op deze wijze worden gewassen. II ECHTZAK KIS 2'/z jaar voor biergangster" De Haagse Rechtbank heeft een 30- jarige chauffeur uit Den Haag veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2'/2 jaar met aftrek van voorarrest wegens een poging tot zware mishandeling en net medeplegen van mishandeling De man is een van de „bi er gangsters", die het vorige jaar in de binnenstad van Den Haag enige caféhouders hebben mishandeld en op andere wijze geinti- mideerd om hen te dwingen een be paald soort bier te tappen. Hij had tezamen met een vertegen woordiger een klant in een café mis handeld en voorts getracht een inspec teur van politie, die hem wilde aanhou den. met zijn auto omver te rijden. De officier van Justitie had tegen de man wegens poging tot doodslag en mede- plegen van mishandeling 5 jaar gevan genisstraf gerequireerd. De rechtbank heeft voorts een auto verbeurd verklaard. De rechtbank veroordeelde een 20-j. rige bierhandelaar conform de eis tot een week gevangenisstraf omdat deze. tezamen met een vertegenwoordiger, een caféhouder, die zijn zaak juist had ge opend, had mishandeld. Opening bungalowdorp „Pion Doorn" VOOR ERNSTIGE OORLOGS INVALIDEN. De minister van Defensie ir. C. Staf zal 15 februari ln Doorn de eerste steen leggen van een bungalowdorp, bestemd voor ernstige oorlogsgewon den. In deze bungalows zullen in het bijzonder de zgn. dwarslaeses dat ztjn zij die tengevolge van rugver wondingen gedeeltelijk verlamd zijn een onderkomen vinden. De inrichting van deze huisjes is ge heel aan de leefwijze van deze invaliden aangepast. Daar zij zich in rolstoelen voortbewegen hebben deze verblijven geen drempels, zijn er geen scherp© hoeken en zijn de lichtschakelaars laag aangebracht. Het sanitair is bovendien zo geplaatst dat hiervan gebruik ge maakt kan worden zonder de hulp van anderen. Daar verscheidene van deze invaliden over een auto beschikken, is bij iedere bungalow een garage gebouwd, die van huis uit in de rolstoel gemakkelijk is te bereiken. Het dorp zal bestaan uit 14 bungalows voor gehuwden en een hoofdgebouw dat plaats zal bieden aan 17 alleenstaande invaliden. De Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers die in samenwer king met de architect A. C. Cathier uit Oegstgeest dit zgn. „plan Doorn" heeft onwikkeld, hoopt dat uit de actie die de Bond voornemens is te ondernemen zal blijken dat het Nederlandse volk zijn militaire oorlogsslachtoffers niet is vergeten. Over enkele weken zal de gelegenheid worden geopend deel te ne men aan een loterij waarvan de op brengst zal dienen ter dekking van de bouwkosten van het bungalowdorp. SLEU GEVRAAGD Flinke werkster voor hele dagen voor het schoonhouden van kantoren etc. Brieven bur. van dit blad onder no. 8480 k. 3 Bremmer vraagt te koop antieke meubelen, ronde ta fels, bronzen en koperen beel den. kristallen kronen, Sak sisch porselein, goud, zilver, dekenkisten, koperen voorwer pen, Perzen enz. enz. Brem mer Morsstraat 41, tel. 26918, Goegerrltsteeg 1, tel. 22791. B Te koop gevraagd graszoden per R.R. of H A. W. J. v. d. Oetelaar (groothandel ln gras zoden). Haverstraat 30, Noord- wijkerhout. Tel. K2533 - 329. Oudere dame vraagt 2 on- gem. kamers op goede stand. Br. bur. v. d. blad no. 8416 k R H.H. Kappers. Gevr. leerl. of aank. bed., goede gel. zich ln het vak te bekwamen. L. H. v. Tongeren, Kraalerstr. 34, Leiden. ra Een ligplaats voor een klein woonsohlp van particulier te huur gevraagd. Brieven bur. van dit blad no. 8454 k. BS Nette besch. Jonge m., 22 j. zoekt prettige werkkring. Onversch. wat. Brieven bur. v. d. blad no. 8457 k. f5 Voor zo spoedig mogelijk gezocht door dame. totaal b. b. h. h„ gemeub. of gestoff. slaapkamer of grote zlt-slaap- kamer met stromend water en stookgelegenheld. Op goede stand ln Lelden of Oegstgeest. Er. bur. v. d. blad no. 679 k. B Te koop gevraagd klein mo del schrijfbureau. Liefst met jaloezleslultlng. Brieven met prijsopg. De Sitterlaan 121, Leiden. H Werkster gevraagd voor 3 ochtenden ln de week, van 9— 12 uur. Mevr. Wieriks, Melch. Treublaan 35. B Jonge vrouw zoekt werk voor de avonduren of thuis werk. Brieven bur. van dit blad onder no. 8499 k. Bijverdienste. Besch. juffr. gevr. voor koken en lichte huish. bezigheden. Ook zon dags. Elke dag van 5.308.30 uiur, leeftijd tot 50 jaar. Brie ven met ulitv. Inlichtingen aan het bur. van dit blad onder no. 678 k. Wie helpt Jongelui die wen sen te trouwen, samen reeds 57 jaar. aan een of twee ka mers in Lelden of Sassenhelm. Br. bur. v. d. blad no. 8522 k. P3 Zeilmaker. Wie wil een kap op mijn boot maken? Zeil aan wezig. Vrouwenweg 33, Zoeter- woude. Gevraagd 1-persoons kapok matras. Brieven bur. van dit blad onder no. 8523 k. B Mevr. Lagerberg, Thor- beckestraat 72. vraagt een flin ke werkster. Maandag, woens dag en viiJdag, van halfnegen tot 12 uur. B Emballeur gevr. In Potten bakkerij voor slijpen en Inpak ken. Brieven bur. van dit blad onder no. 8531 k. B Goed tehuis gezocht voor waaks hondje, half Foxje, li jaar oud. Reu. Brieven bur. v. d. blad no. 8536 k. 81 Thuiswerk gezocht, wat ln gezinsverband uitgevoerd kan worden. Br. no. 2118, Brou- wer's Adiv.. Wassenaar. B Kapster gevr., geheel zelfst. kunn. werken. E. H. de Bruyn, Geversstraat 57, Oegstgeest. Telef. 22069. AANGEBODEN B Schilderwerk. Voor het be tere schilderwerk, uitgevoerd met prima materialen, plaatst men een order bij van Stralen, schildersbedrijf, Waardstraat 30. Leiden. Tel. 31926. H Aangeboden zlt-slaapkamer. Centrum stad. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8483 k. K Pakhuis, 4 x 8.50 m„ te huur. Omgeving Breestraat. Br, bur. v. d. blad no. 8490 k B Verkeersongevallen gebeuren door onvoldoende verkeersken- nis. Oudrljbewljs-examlnator Kwak bespreekt Iedere woens dag 8 uur nm. m. b. van licht beelden en verkeerstafel de voorsohriften. f 1.50 p. p. Zoe- terwoudse Singel 104, telefoon 22803. B Te koop aangeboden een prima bromfiets en een heren- rijwiel ln goede s+aat. Adres: Irissenstraat 13, Rijnsburg. B Tc koop aangeboden kinder wagen, z. g. a. n. Oompleet met bedje. Aloëlaan 29, Lelden. B V.W. zlg-zag naaimachines van de „Victoria" Werke A. G. Neurenberg (Did.), sinds 1886, en de Carson als gewone huls- houd naaimachine lopen soe pel en geluidloos! Uw adres: B Naaimachine. Welke eisen stelt U hieraan? Prima kwali teit? Voordelig? En een vlotte service? Dan ls het juiste adres: Naalmaoh.handel: Rooljaokers, Leemansstraat 31. Lelden. Tel. 31324. B Rooijackers een begrip. Pri ma kwaliteit! Voordelig! Vlot te service! Leemansstraat 31, Lelden. Tel. 31324. B Bremmer. Reparatie van gebroken porselein. Saksische groepen, antieke borden, goud, zilver. Bremmer, Morsstraat 41. Telef. 26918, Goegerrltsteeg 1. Telef. 22791. B J. A. Verheul, Haarlemmer straat 86 levert U op gemak kelijke betalingsvoorwaarden, horloges, klokken, verlovings ringen, goud- en zilverwerken. B Verhuur zonder chauffeur Am. Ford. Sim ca 1956. Opel Rekord, Vauxhall vanaf f8. p. dag, 8 ot. p. km. Langere ter mijn spec, tarief. Werkhoven, v. 't Hoffstraat 11. tel. 223C\ B „Roslne" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en Ju welen. Grote keuze in verlo vingsringen, gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16. te lefoon 26854. B Wasmachines. Koopt geen kat ln de zak! Maar neem een merkmachlne, bijv. Erres vahaf f2.50 per week. Joop Nleuwenhuis, Korte Mare 6. telef. 26857. f PLAATS EEN SI.EUTELTJF Solex Standaard f 349.50. p. m. f 17.30. Solex de Luxe f 399.50 p. m. f 20.24, Inclusief All Risk verzekering. Service Station. Gebr. Bulsman. Ho- gewoerd 6668. telef. 31292 B Iedereen Is enthousiast, al9 wij Uw matras overtrekken met damast, één-pers. vanaf f 19.50 .tweepers. f26.50. Smit's bedden-tapljtenmagazljn. Mare 98, Vrouwensteeg 9, Telef. 23913. B Alle motoronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman, Hekkelaan 223, Den Haag. tele foon 114501. B Financiering van Uw auto, bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass.- kantoor C. W. Betcke Kanaal- weg 11. Lelden, telef. 26785. B Verhuur zonder chauffeur Nieuwste Ford Consul met ra dio. Morris Minor 1956. al leen nieuw materiaal, vanaf f 8.per dag en 8 ct. per km. Stipdonk, Hoogl. Kerkgracht 30. telef. 31608. B Rekbare inerkliorlogeban- den, zonder sluiting, geheel roestvrij staal, lnkortbaar, ver lengbaar, verwisselbaar. Fixo- flex voor dames f 16.90, voor heren f 16.40. Gratis aanzet ten. Grote keuze. Het Rlngen- huls. J. D. Hoogervoret. Mors straat 9. Schulmplastlc speelgoed, bad, commode,, afdrulpmatjes. tochtband, schulmplastlc on der Uw traploper. geen stof. glijdt niet, onverslijtbaar. 40 ct. per stuk. Vindt U ln onze speciaalzaak Mare 70. telef. 32862. Q| Gloednieuwe voor export be stemde stofzuiger f 89.50. was machines f 1.35.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige garantie. Eventueel gemakke lijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C M.F. fabrieks- kantoor Spul 214. Den Haag. telef. K 1700- 11 34 91: b. e. g. 11 53.96. Aangeb. motor (Triumph), 500 cc., t e. a. b. In goede staat. Ballstraat 38, Oegst geest. B Hulp. Zeer handige dame b. z. a. voor kantine, directie keet, winkel of 1. d. Gedeelte lijke daguren. Geen huishou ding. Gaat veel met publiek om en heeft zeer goede ref Be zit Solex. Brieven bur. van dit blad onder no. 8449 k. H B. z. a. chauffeur. Ook voor tractor. Brieven bur. van dit blad onder no. 8452 k. gj Overhemden. Boorden vernieuwen f 2.00. boorden met manchetten f 2.50. Brieven bur. van dit blad no. 8459 k. B Bestelauto-chauffeur biedt zich aan. Leeft. 24 J. Brieven bur. van dit blad no. 8470 k. B Te koop aangeboden witte kinderwagen, ln goede staat, veel chroom, v. Leuveren. Sohippersdam 9, Warmond. B Was- en droogniachlnever- huurbedrljf ter overname aan geboden, wegens dubbele za ken, eventueel met auto (com binatiewagen Koopprijs kan gedeeltelijk gefinancierd wor den. Brieven bur. van dit blad onder no. 689 k. B Sallra de betrouwbare dlenst- motor, 20.0 cc. met telescoop voor en achter zweef arm, tel ler en slot enz. Bij Valk a/h. H. Schouw. Voorschoten. B Bijverdienste aangeb. Als U 3 of 4 avonden p. w. boeken gaat verkopen. Vakkennis niet vereist. Br. Postbus 2. Zoeter- woude. B Te koop of te ruil Friese Schouw met blnmenb. motor te koop. Te bevragen: E. Vro lijk. Fred. Hendrik!. 121. Den Haag. Tel. 553940. Heeft U al een bus of \at Oaltex olie gehad? Sasburg's speciale olleservicedienst be zorgt U gaarne een proefbe- stelllng. Caltex Olleservice dienst. De Wetstraat 35 Lel den. Telef. 21523. B Wegens vertrek half Engelse kinderwagen, kleur wit. uit stekend onderhouden f 75. Phi lips pick-up, 3 snelheden, in cassette f65. Te bevragen na 7 uur. Aloëlaan 18 (bij de Maredijk) Net persoon, ln bezit van 1 eigen wagen heeft veel vrije tijd beschikbaar. Onverschillig wat. Brieven bur. van dit blad onder no. 8537 k. 3 „Remington" Super 60 sha ver en valhelm „Levlor". maat 56. Belde nieuw. Voor spotprijs, i Bol. Posts tra at 9. Valkenburg. B Biedt zleh aan een werk- ster met 2 kinderen, liefst in Valkenburg. Brieven bur. van dit blad no. 729 k. 3 Drumstel te koop gevraagd. M. J. de Ridder, Boerenburger- weg 10. Noordwljk. 3 Gasradlator, bail, gasfor- 1 nuls, radio, tafels kasten, le- i. ledikant met boortol. dres soir. grote ronde mahonie uit- schulftafel, zware getorste ta fel. prima stoelen met arm- stoelen. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. R Boxers. Raszuivere jonge xers met officiële stamboom Kampioen afstamming. J. Karei. tSeenstraat 21. Tel. 20629 DIVERSEN H EngeLs voor Emigranten, examenopleiding. Handelscor respondentie. Spreekvaardig heid. Cambridge. Vertalingen. W. Verboog. Leraar Engels, Steenschuur 18. Leiden. Tele foon 25835. Ruiling. Bewoner flink apart stand, om- klelner wo nen, voldoende voor echtpaar, nette stand. Brieven bur. van dit blad no. 8455 k. B Waar ls vuilnisemmer no. 22612. maandagavond door zingende Jongens meegenomen. Zeer gedupeerd. Gaarne terug Hof laan 2. B Jongeman, 25 jaar, N.h„ zoekt serieuze kennismaking met net meisje, liefst van bui ten. Brieven met foto (retour) bur. van dit blad no. 8467 k. B Wonlngruil. Aangeb. flat, 4 k. douche, balkon, voor- en achter gelegen op het zuiden. Huur plm. f 70 p. mnd. Gevr. huis met 5 k. en tuin. Brieven bur. van dit blad no. 707 k. B Wonlngruil. Mooie boven woning. kamer en suite, 2 slaapkamertjes, betegelde keu ken en balkon. Gevraagd iets ruimere woning. Huurprijs geen bezwaar. Brieven bur. v. d. blad onder no. 8476 k. B Wonlngruil. Aangeboden Breda, moderne zeer ruime 5- kamer flat op goede stand. Gevraagd soortgelijke flat of woning. Brieven: st. Ignatlus- straat 113 B, Breda. Soefibeweging. Avond voor belangstellenden op vrijdag a.s. om 8 uur. Spreekster mevr. mr. J. M. Kunst. Onderwerp: Volksgeloof en profeet Gerecht 10. P| Nette man, op leeftijd (wordt 67) vraagt nette hulsvrouw. Br. bur. v. d. blad no. 8536 k. J^EEM NU EEN PROEF MET MAGGI GOUDBOUILLON! Dal kunt U goedkoop doen, want op elke 2 doosjes incasseer! U 10 cent voordeel! In een wip hebt U de zuiverste vleesbouillon... voor Uw soepen... voor Uw stamppotten... voor een lekkere kop drinkbouillon... pittig... zuiver... heerlijk geurend door de fijngesnipperde jonge groenten! Telkens en telkens komt Maggi G^ud bouillon U van pas - haal ze in huis, nu ze zo extra voordelig is! MAGGI fiiXB AANBUDINGfS UITSLUITING GtlPIG 4N fWlQlLANfi>XaH0U.AND f N UTRECHT Ideaal opkikkertje! Een kop verwarmende en versterkende Maggi Goudbouillon... smaakt altijd kweekt nieuwe kracht en werklust kost geen tijd! Lekkernij voor de jeugd! Geef de kinderen bij de boterham een beker Maggi Goudbouillon...ze vinden 't héérlijk ...de boterhammen vliegen erin Kostelijke soepbasis! Neem voor Uw zelf te maken soepen Maggi Goudbouillon als basis... zuivere, kostelijke vleesbouillon... en wat 'n besparing aan werktijd, gas en geld!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5