ABSURD weg die pijn Met een enkel woord Demmenie WEK DE GAL IN UW LEVER OP Agenda WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Wij leven in een tijdperk der ge schiedenis zó vol ongerijmd heden, dat, als men goed luis tert, ons nu reeds de hoonlach van het nageslacht in de oren klinkt. Want onze nazaten zullen spottend lachen als zij eenmaal zullen lezen, dat de machtigste heerser der aarde, de presi dent der Verenigde Staten, zich per soonlijk naar het vliegveld van zijn hoofdstad begaf om een in mateloze weelde badende Arabische monarch te begroeten, terwijl tegelijkertijd de Ame rikaanse vertegenwoordigers in de vol kerenorganisatie zich uitsloofden om de enige moderne staat in de feodale wereld van het Midden-Oosten. Israël, de voet dwars te zetten. Onze nakome lingen zullen smalend grijnzen, wan neer zij zullen vernemen, hoe een sla vernij-bedrijvende haremhouder, in wiens land een armelijke dief de hand wordt afgehakt, toestemming kreeg naar Washington te reizen om daar geld te vragen, terwijl de aan olie ver diende miljarden werden verspild aan nutteloze uitgaven. Zij zullen óók hekelen, dat de dag en nacht zwoegen de Israëliërs het recht op zelfbescher ming werd ontzegd, terwijl het Krem lin inzake Hongarije en India in de kwestie-Kasjmir een loopje namen met de uitspraken van de Verenigde Staten. Neen. laten wij ons niet inbeelden, dat onze kinderen en kindskinde ren'vol eerbied zullen spreken over ,,onze indrukwekkende opmars naar een betere wereld" of dergelijk fraais meer. Over weinig jaren zullen de verwikkelingen onzer dagen volko men vergeten zijn en zal slechts de herinnering zijn overgebleven aan een geslacht, dat, met de machtigste mo gendheden voorop, zich te buiten ging aan slappe compromissen, aan naar „vrede" strevende wereldleiders, die te rechter tijd verzuimden het bral lend nationalisme van z.g. jonge staten een halt toe te roepen uit kleinmoedige angst voor de mogelijke gevolgen O zeker, het is niet moeilijk een einde loze reeks verontschuldigingen op te stellen, die stuk voor stuk de schijn van redelijkheid dragen. Maar de ge rechtigheid, die de volken verhoogt, ook al brengt zij risico's met zich, is veelal ver te zoeken. Het nageslacht zal ons niet oordelen naar politieke slimmig heid. maar naar het al of niet aanwe zig zijn van een grote lijn, die, het kan reeds nu worden vastgesteld, doorgaans ontbreekt. En als de politieke leiders het niet aandurven die grote lijn door te trekken ten aanzien van kwesties als Hongarije en Kasjmir, laten zij dan niet pogen een kleine staat als Israël liet mes op de keel te zetten met geen andere bedoeling dan de schone schijn van internationale rechtvaardigheid hoog te houden. Het is verheugend, dat ons land bij monde van zijn vertegen woordiger in de Verenigde Naties, mr. Schurmann, zich zaterdag j.l. in de Algemene Vergadering uitsprak tegen een tweetal resoluties betreffende het Midden-Oosten, omdat die onvoldoende garanties gaven tegen nieuwe geschil len tussen Israël en Egypte. En daarom immers gaat het in deze kwestie, die langzamerhand tot ..affaire" gaat uit groeien. Het is waarlijk te dwaas om van een der partijen tot in het onein dige concessies te verlangen, terwijl de andere niet genegen is de verzekering te geven, dat terugkeer tot de voorma lige hoogst bedenkelijke toestand uit gesloten is. De voornaamste schuldige aan deze onbevredigende situatie is mi nister Dulles, die liever (naar een nieuw conflict!) voortschippert dan spijkers met koppen te slaan. Men vraagt zich af hoe lang de „vredes- president" Eisenhower genoegen zal nemen met het eindeloze transigeren van deze „oorlogsminister", hoe goed ongetwijfeld de „bedoelingen" zullen zijn. Een duidelijk beeld van de werkelijke verhoudingen in het Nabije. Oosten geeft een artikel in de „Haagse Post" van de hand van Theodor F. Mevsels Hij beschrijft het waarlijk gro teske feit, dat Israël zesduizend gevan gen genomen Egyptenaren die zich blijkbaar liever overgaven dan de in de Sinai oprukkende Israëliërs manhaftig weerstand te bieden geruild heeft tegenvier eigen landgenoten. Dit is op zichzelf reeds een feit. d£t niet genoeg onderstreept kan worden, maar bepaald typerend is, dat die zesduizend op behoorlijke manier, in overeenstem ming met de internationale regels, wer den behandeld, terwijl van de vier Joden èèn op ergelijke wijze is mishan deld en de drie andere gevangenen „slechts" de in de Egyptische gevange nissen gebruikelijke behandeling moes ten ondergaan: vuil. miserabel eten en slaag naar gelang de stemming der be wakers. De mishandelde werden bran dende sigaretten in de neusgaten ge stoken om hem tot spreken te dwingen. Bovendien werd hem een enorme hoe veelheid ..waarheidsserum" ingespoten en toen dat niet hielp, werd hij her haaldelijk en methodisch afgeranseld. Zijn beide benen werden zonder ver doving geopereerd en men liet hem wekenlang in eigen vuil liggen Enige dagen tevoren was deze ver slaggever een groep Egyptische of ficieren tegengekomen, die. verge zeld van ongewapende officieren van het Israëlische leger, het land mochten bezichtigen alvorens te worden vrijge laten. Hun soldij hun door de Israë lische regering uitgekeerd besteed den zij in de winkels van Jeruzalem aan souvenirs, die bij hun terugkeer de plaats van oorlogstrofeeën moesten in nemen. „Het was jammer, dat er geen vertegenwoordigers van de V.N. aanwe zig waren, toen de teruggekeerde Is raëliërs hun lijdensgeschiedenis vertel den Maar nog meer speet het ons. dat er niet een paar van die elegante goed gevoede Egyptische officieren waren achtergebleven om deze persconferentie bij te wonen". Tot zover dit kenmer kende rapport, dat door de blote feiten nog eens het verschil onderstreept tus sen het gedrag van een beschaafde staat en dat van tot bestialiteit opge zweepte nationalistén. Hans Kaart in „Paljas" bij Ned. Opera De tenor Hans Kaart en de Schotse sopraan Caroline Raitt zullen hun me dewerking verlenen aan de voorstellin gen van de Ned. Opera op zondag 24 maart in Amsterdam, 25 maart in Rot terdam en 31 maart, wederom in Amsterdam, zo deelt de directie van de Ned. Opera mede. Hans Kaart vervult de rol van Canio in „Paljas", Caroline Raitt zingt de rol van Santuzza in „Cavalleria Rustlcana". PRIJZEN KUNSTENAARSVERZET 1942—1945 De Stichting Kunstenaarsverzet 1942— 1945 heeft de prijzen voor 1956 toege kend. De prijs voor beeldende kunst deze keer voor de penningkunst is toegekend aan prof. V. P. S. Esser. De prijs voor letterkunde deze keer voor jeugdliteratuur is toege kend aan Han G, Hoekstra, Ds. M. W. J. Geursen Bracht verslag van zijn werkzaamheden uit Ds. M. W. J. Geursen en echtge note uit Australië, die momenteel een kort bezoek aan ons land bren gen, woonden gistermiddag een ge deelte bij van de zitting van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk, die thans in het Dr. Eykmanhuis te Driebergen wordt gehouden. De praeses, ds. A. Koolhaas uit Amersfoort, heette hen hartelijk wel kom en zeide het op prijs te stellen, dat de Synode deze middag in staat werd gesteld een ooggetuige-verslag te ontvangen van de arbeid van ds. Geur sen in Australië die, zoals bekend, ver bonden is aan de Presb. Church te Melbourne. Ds. Geursen. die hierna een rapport uitbracht over zijn werk onder de Ne derlandse emigranten (wij schreven daar reeds uitvoerig over. Red.) bracht de Synodeleden onder de aandacht, dat het een voortdurende zorg van de Ned. Herv. Kerk en de overige kerken in Nederland moet zijn om de emigranten zowel in geestelijk als sociaal opzicht, van voorlichting te dienen. Een arbeid, die vele facetten heeft en van uitermate groot belang is voor de ontwikkeling van het geestelijk leven. In dit verband drong spreker er bij de Synqde op aan om meer predikanten voor deze arbeid beschikbaar te stellen. Bovendien is het gewenst, dat ook de financiën voor deze tak van kerkelijke arbeid „ruim blijven vloeien". Ds. Koolhaas, die ds. Geursen dankte voor zijn heldere uiteenzetting, betrok daarin ook mevr. Geursen op wier schouders, volgens spreker, een groot gedeelte van deze arbeid steeds weer rust. ZWIJGPLICHT VAN AMBTSDRAGERS. De Synode behandelde in deze zitting enkele voorstellen, welke waren inge diend door de raad voor de herderlijke zorg en de raad voor de eredienst tot De kwestie-Kasjmir Peking bevordert overleg tussen India en Pakistan De Roodchinese premier, Tsjoe En- lai, deelde gisteren in Colombo (Cey lon) mede, dat zijn land rechtstreekse onderhandelingen tussen India en Pa kistan over Kasjmir tracht te bevor deren, en dat beide landen zijn beroep niet hebben afgewezen. Tsjoe verwachtte geen goede resultaten van een verwij zing naar de Verenigde Naties en is niet voor het zenden van een internationaal politieleger naar Kasjmir. Tsjoe vertrok gisteravond per vlieg tuig uit Colombo via Calcutta naar China. De Veiligheidsraad der V.N. zal vrijdagavond het debat over de kwestie- Kasjmir voortzetten. De raad heeft reeds een resolutie aangenomen, waarin hij zich uitspreekt voor handhaving van de status quo in Kasjmir, in afwachting van een volksstemming over de toe komst van het gebied. Pakistan heeft een ontwerp-resolutie onder de leden van de raad laten cir culeren, waarin zijn plannen voor het zenden van een politiemacht der V.N. naar Kasjmir na terugtrekking der Pa kistaanse en Indiase troepen zijn vervat. Voor officiële indiening en behandeling is de steun van een of meer leden nodig, daar Pakistan geen lid is, evenmin als India. (Ingez. Med.-adv.) en in 10 minuten AKKERTJES" helpen direct BINNENLAND Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen te Den Haag is gistermiddag onder zeer grote belangstelling het stoffelijk o\erschot ter aarde besteld van ir. H. Kui per. hoofdingenieur PTT, die vorige week maandag in Detroit (USA) bij een ongeluk om het leven is gekomen. Het Nederlands Genootschap voor Pu blic Relations zal, onder vooralttersohap van de heer R. J. Vogels, hoofd van de Public Relations Dienst van de KLM, op 19 en 20 februari In Esplanade te Utrecht zijn jaarvergadering houden. In Engeland heeft men de meest spectulaire manieren uitgevonden om benzine te besparen. Zoals b.v. de 83-jarigc mevr. Griffith-jones. die voor het doen van boodschappen haar wagentje in de garage laat staan en de step van een van haar kleinkinderen leent in Synode N. H. Kerk wijziging van ordinantie VII. Het ging hier om de uitwerking van wat over de zwijgplicht en het bewaren van gehei men door ambtsdragers in de Synode vergadering van juli 1956 is besloten. De beide raden hadden formulerin gen voorgesteld, die zwijgplicht en ambtsgeheim in de kerkorde, de beves tigingsvragen in het dienstboek vast legden. Het bleek dat men het over de zaak wel eens was. maar verschillende leden hadden bezwaar tegen de plaats waar de plicht tot ambtsgeheim zou worden vastgelegd. Ook het bepalen van de grenzen van het ambtsgeheim bleek op moeilijkheden te stuiten. De Synode besloot daarom een com missie in te stellen die de codificatie der zwijgplicht zal formuleren, met in achtneming van wat er Synode opge merkt is. Zij zal overwegen of de kerk orde. de ordinantie en het dienstboek moeten worden gewijzigd en of een toelichting gegeven moet worden. Tot leden van deze commissie koos de Syno de prof. dr. Th. L. Haitjema. prof. dr. E. L. Smelik. ds. J. C. van Dongen, mr. B. van Marwijk Kooy, dr. R. Kaptein en dr. A. de Wilde. (Ingez. Med.-Adv.) Parijse conferentie over vrijhandelszone Aantrekken van personeel (Van onze correspondent te Brussel) Nauwelijks is de bespreking over de gemeenschappelijke markt en de Eura tom te Brussel voorlopig beëindiigd (ofschoon nog meer ministersconferen ties gehouden zullen dienen te worden vóór de definitieve tekst naar de zes parlemente kan gaan), of de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese economi sche samenwerking) te Parijs pakt op 12 en 13 februari een ander vraag stuk aan, dat een sluitstuk zou kunnen vormen van de nieuwe Europese op leving: de oprichting van een vrijhan delszone, welke de nieuwe Europese douane-unie der zes landen en een aantal landen van de O.E.E.S., spe ciaal Engeland en de Scandinavische landen, zou omvatten. Voor de Benelux-landen zou het es sentiële resultaat hiervan kunnen zijn, dat na een overgangsperiode van 12 of 15 jaar, die voor de douane-unie der zes landen is gedacht, en die parallel van kracht zal worden voor de vrijhan delszone, de Engelse markt zal open gaan zonder invoerrechten. Wat de landbouwproduktie betreft is de Engelse regering van oordeel, dat in een speciaal regiem moet worden voor zien, maar de vertegenwoordiger van de Britse regering in de werkgroep van de O.E.E.S merkte op, dat Engeland de voornaamste importeur is van de Euro pese landbouwprodukten. In het raam van de vrijhandelszone, zo verklaarde de vertegenwoordiger van het Verenigde Koninkrijk, zullen wij medewerken aan een uitbreiding van de handel in landbouwprodukten. Politiek bezien is de oprichting van een grote Europese vrijhandelszone van meer dan 300 miljoen verbruikers in West-, Centraal-, Noord- en Zuid- Europa een stoutmoedig plan, ofschoon men er zich rekenschap van geeft, dat er heel wat beschermingsclausules in die vrije zone de vrijheid zullen be perken. Op het kruispunt Bergerstraat-Hoofd- straat te Amby is maandagmiddag vier uur een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 25-Jarlge mevrouw Spithorst-Veereman werd, toen zij op het kruispunt met haar flets de rijweg overstak, gegrepen door een lijnbus uit Valkenburg. In zorgwekkende toestand werd zij naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht vervoerd, waar zij enige uren later overleed. Ze was moeder van een kind. In de nacht van zondag op maandag is bij een inbraak in een sigarenwinkel aan de Waalsdorperweg te Den Haag uit een niet afgesloten geldlade een bedrag van ruim f 1400.gestolen. De Inbreker ver schafte zich toegang door de openstaande winkeldeur. BUITENLAND Koning Leopold vain België heeft dinsdag zijn eerste openbare functie aan vaard sedert hij bijna zes Jaar geleden aan zijn zoon de uitoefening van de koninklijke macht overdroeg. Koning Boudewijn heeft zijn. vader benoemd tot erevoorzitter van de nieuwe Nationale Weten shappelijke studiecommissie voor België en zijn over zeese gebiedsdelen. De Britse minister van Binnenland se Zaken. Butler, heeft ln het Lagerhuis medegedeeld dat er thans ongeveer 17.000 Hongaarse vluchtelingen ln Groot-Brit- fcannië zijn. In Nicosia is gisteren een Turkse jongeman van 18 Jaar ter dood veroor deeld. Hij was In december aangetroffen met een pistool lm zijn bezit. Hij is naar men meent te weten, de eerste Turk, die op Cyprus ter dood veroordeeld wordt se dert ae noodwetten afgekondigd werden. De Oostdultse grenspolitie heeft dinsdag verscheidene schoten gelost op twee mannen die maar West-Duitsland trachtten te vluchten. Westduitse grens beambten zagen twee mannen naar de grensbomen rennen. De Oostdultse po litie opende het vuur op hen en wist ze te overmeesteren. Een van de mannen, een lid van de volkspolitle, rukte zich los. begon weer te rennen maar werd toen door een nieuw salvo im die arm ge raakt. Daarna nam men hem gevangen. In Reno, dat met 32.000 inwoners de grootste stad van de Amerikaanse staat staat Nevada is. heeft zich een aardgas- ontploffing voorgedaan, waarbij tientallen mensen verwondingen hebben opgelopen. Men vreest dat er ook doden zijn. De ont ploffing is het gevolg van een breuk in een ondergrondse leiding. Twaalf blok ken hulzen, waaronder een hotel van 12 verdiepingen, moesten ontruimd worden. Er waren steekvlammen van zestig me ter! Een Britse genieploeg heeft gisteren te Nicosia (Cyprus) een bergplaats opge blazen. waarin de Eoka achthonderd sta ven dynamiet, 53 bommen, 39 pistolen en een hoeveelheid munitie had opgeslagen. Dit was de grootste wapenopslagplaats van de Eoka, die tot dusver in Nicosia Is ontdekt. De Sovjetnueslsohe mimister van Fi- nanoiën, Arseni Zweref. heeft dinsdag ':ij het Indienen van de begroting voor 1957 bij de Opperste Sovjet (parlement) mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie haar uitgaven voor defensie Iets zal besnoeien. BAARDEN JACHT IN BOEDAPEST Het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifjusa.g" schreef, dat agenten van de „Karhatalom" (de nieuwe Hongaarse politie) bijzondere belangstelling to nen voor de talrjjke mannen met baar den in de straten van de Hongaarse hoofdstad. Wanneer de pasfoto op het persoonsbewijs van een gebaard man een goed geschoren gezicht vertoont, nemen de agenten de man voor onder zoek mee. Indien bij dit onderzoek, dat meestal bestaat uit het afscheren van de baard, bljjkt dat persoon en foto identiek zijn, wordt de verdachte vrijgelaten. De baarddracht is na de tweede Sovjetrussischc interventie in Honga rije, vooral bij jongen mannen, zeer algemeen geworden. Velen hebben de gelofte afgelegd zich niet eerder weer te scheren voordat de Russen uit Hon garije zijn verdwenen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in Boedapest wordt vernomen, dat in het gehele land op last van de polite, de rode vlak met de Russische sterren weer is gehesen in plaats van de Hongaarse nationale vlag. Hongarije's eerste openbare aanklager, dr. G. Szenasi, zou gisteren verklaard hebben dat tot 28 januari 193 personen voor standgerechten zijn verschenen en dat 29 van hen ter dood werden ver oordeeld. Veertien zijn reeds terechtge steld. Professor L. Boissier, de president van het Internationale Comité van het Rode Kruis, zal einde deze week naar Boeda pest gaan om een onderzoek in te stel len haar de verdeling van de Rode- Kruisgoederen in Hongarije. Meer dan eens hebben geruchten de ronde gedaan telkenmale geloochend dat sommige Rode-Kruisgoederen zwart verhandeld worden. Simbolon naar Soekarno? Volgens legerkringen zal kolonel Simbolon. de opstandige territoriaal commandant van Noord- en Midden- Sumatra, in de naaste toekomst naar Djakarta worden ontboden, om aan president Soekarno en de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasoetion verantwoording af te leggen voor zyn optreden in Noord-Sumatra. Volgens deze kringen zou Simbolon zich bereid hebben verklaard hieraan gehoor te geven, indien hem door Nasoe tion een vrijgeleide wordt verstrekt. Op het ogenblik verblijft Simbolon in Midden-Sumatra. (Ingez. Med -Adv KANTOOR BENODIGDHEDEN Haarlemmerstraat 169 Horecaf aan de slag! (Van onze Haagse redactie) Voor de hotel-, café- en restaurant houders is minister Zljlstra's ant woord op de vragen van de heer Bur ger het sein om snel de nodige voor bereidingen te treffen voor het ko mende seizoen iets, waar men eigenlijk al veel eerder mee had moe ten beginnen. „De minister heeft nog wel een slag om de arm gehouden, maar wij hebben het volste vertrouwen, dat hij niet meer terugkomt op de intrekking van'de voor ons zo funeste maatregel", zei de heer J G Meijer, voorzitter van de Bond van Werkgevers in Horecabedrijven. „Daar rekenen wij althans op en wij gaan nu zonder restricties personeel aantrekken" zo voegde -hij hieraan toe. De heer Meijer kon moeilijk schatten hoe groot het verlies voor de Horecabe drijven van de tien door het rijverbod getroffen zondagen is geweest. Wel zeide hij, dat de grotere bedrijven hun omzet ten met f 2000 per zondag hebben zien dalen. Uiteraard hopen ook de autoverhuur ders die het vooral in de winter voor namelijk van de zondagen moeten heb ben dat de opheffing van het rijver bod nu definitief zal zijn. Een van de grootste exploitanten van huurauto's wees ons er overigens op, dat de ..gang" er wel een beetje uit zal zijn. Zo'n maatregel blijft ongetwijfeld nog enige tyd nawerken Aftreden Kabinet geëist STAKINGSVERBOD ZUID-SUMATRA. Tijdens een grote, in Padang. de hoofdstad van de provincie Midden- Sumatra,, gehouden massabijeenkomst werd het aftreden van het kabinet Ali Sastroamidjojo geëist. Deze bijeen komst werd door naar schatting 100.000 mensen bijgewoond. Ook werd een be roep gedaan op president Soekarno en oud-vice-president Moh. Hatta om zich te „herenigen", in het belang van het land. In Zuid-Sumatra hebben de militaire autoriteiten een stakingsverbod inge steld, in verband met berichten, dat de communistische federatie van vakvereni gingen „Sobsi" voornemens zou zijn in geheel Indonesië stakingen uit te roepen, als protest tegen de arrestatie van een aantal communistische leiders door de Bantengraad, die in Midden-Sumatra het gezag uitoefent. Hollandse employe gewond BENDE-ACTIVITEIT NEEMT TOE Volgens uit Medan in Djakarta ontvangen berichten, is de Neder landse tabaksonderneming „Rotter dam" in noord-Sumatra jongstleden zaterdag door een gewapende bende overvallen. De bende drong bij vol daglicht het kantoor van de admini strateur binnen en maakte zich mees ter van een bedrag van 60.000 roe- piahs, bestemd voor de uitbtealing van de lonen der ondernemingsarbeiders. Een van de bandieten loste een aan tal schoten op de Nederlandse employe, Van Eynsbergen, die tweemaal getrof fen werd. Hij werd nog dezelfde dag in een ziekenhuis in Medan opgenomen; zijn toestand is volgens de geneesheer „bevredigend". Intussen maakt men zich in Dja karta bezorgd over het toenemen van de bende-activiteit in noord-Sumatra. Een autobus, die op weg was naar Pematang Siantar, werd door een ben de van 20 man aangehouden. Een pas sagier werd door messteken gewond, en alle anderen werden beroofd. De bende maakte zich met de bezittingen van de passagiers tot een waarde van 60.000 roepiahs uit de voeten. Vervolg van pag. 1 Reorganisatie leger Het legerkorps nieuwe stijl zal twee infanterie-divisies hebben, een staf, een aanvullmgsbataljon, een verbindings- groep ter sterkte van een regiment (gro tere samenstelling dan vroeger), een verkenningsbataljon, een genie- gevechtsgroep. De legerkorps artillerie zal bestaan uit twee artillerie-groepen, 7 artillerie afdelingen en 1 Luwa-groep. Volgens het tegenwoordige Navo-plan heeft men 5 divisies k drie regimenten elk, k drie bataljons elk, is 45 batal jons. Voorts nog een regiment a drie compagnies is in totaal 144 compag nies. Volgens het nieuwe schema komt men tot 4 divisies 7 bataljons is 28 batal jons. Per legerkorps nog 6 bataljons, hetgeen voor twee legerkorpsen bete kent 12 bataljons. In totaal 40 batal jons wat de infanterie betreft een terug val van 8 bataljons, maar wat infan- teriekracht betreft, tengevolge van de vier tirailleur-compagnies, dus ln totaal 40 maal 4 is 160 compagnies. Wat de tankeenheden betreft heeft men volgens het nieuwe schema 2 tank-bataljons op legerkorpsniveau, 1 tank-bataljon op legerkorpsniveau en vier divisies a 2 tank-bataljons, is in totaal 11 tank-bataljons. De sterkte aan tanks blijft praktisch gelyk. Het aantal zware tanks kan worden ge steld op 600. Ten aanzien van de artillerie kan worden gezegd, dat de sterkte onver minderd is overgenomen. Thans heeft men 11 bataljons met 2 objecten is 22. Volgens het nieuwe schema 10 ba taljons met 3 objecten is 30. (Ingez. Med.-Adv.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal to uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent hu meurig. voelt u n&ér en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. WOENSDAG. Gerecht 10. Spdriültsoh Genootschap 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Mij, voor Toon kunst: Le6 solistes de Zagreb. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Bond „Het Moblll- satiekruls". Spr. lt.z. II W. C. Lemalre „Met smaldeel V naar Engeland". 8 uur nam. Rehoboth: Jaarvergadering Ohr. Boe rinnen- en Plattelands vrouwenbond. Spr. de heer J. B. Oosterwelder over „Met Am sterdammers in oorlogstijd uit kamperen" 8 uur nam. Mar'kerk: Ds. M. W. J. Geursen spreekt over „Eenzaam ln den vreemde?" 8 uur nam. DONDERDAG. Den Burcht: Feestavond Ned. Ohr. Bond van Overheidspersoneel. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Langebrug 63. Dhr M. die Jong over „De wijze en dwaze maagden". 8 uur nam. Snouok HurgronjehuisVoordracht B. van der Meer uit Amsterdam over het mysterie man en vrouw. (Voor Psycho Synthese, afd. Lelden en omstreken). 8 uur nam. VRIJDAG. Gerecht 10. Soefi-beweging. 6pr. mevr. mr. J. M. Kunst over „Volksgeloof en profeet". 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Kampioenstentoon stelling L.P.K.V. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadering Ned. Vr. voor Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Film „Het ls middernacht, dr. Schweitzer". 8 uur nam. ZATERDAG LakenhalK. en O.-rondleiding Ten toonstelling Kees Bol. 2.30 uur nam. Leidse Volkshuis: Lustrumbijeenkomst Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5J uur nam. MAANDAG. Kleine Burcht: Jaarvergadering Fond club Leidien en Omstreken. 8.1'5 uur nam. De Lakenhal!: Concert Telemann-itrio. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep Theater „Het bezoek van een oude dame". 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-cursus moderne literatuur. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé, Pater S. Keul- aerds over „Het leven van Mindzenty". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10— 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (te.m 14 febr.) Academiegebouw (Ac. Hlst. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur, 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN. Casino .Les enfants du paradis". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur. Lido „De schat van Afrika", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „The kLng and I", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Kruispunt Bhowani", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Godzilla", 18 J. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De ongenaakbaren" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Drie- sum. Mare 110. tel. 20406, Zuiderapotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8 tel. 26274. Oegstgeest. Bh geen gehoor bf) Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. KERK EN PREDIKING De organisatie voor hervormde ge meenteleden „In dienst der kerk" zal op 26 en 27 maart haar algemene vergade ring houden te Apeldoorn. Dit jaar komt aan de orde de kwestie van de vorm van de prediking. Prof. dr. E. L. Smelik, hoog leraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, zal spreken over: „Kerk en prediking", waarna men in groeps verband het onderwerp zal bespreken, Een forumgesprek, zal de dag bèsluiten. De modeontwerpers hebben zicli op vrijwel alles geworpen wat de mens om en aan zich pleegt te dra gen. van top tot teen ofwel van schoen tot hoed. Maar de bril ivos er tot na toe wat bekaaid afgeko men. De stijl veranderde wel van lorgnet tot zware hoornen bril, maar iets echt bijzonders was er nog niet vertoond. Weina, daar heeft thans de Londense brittenspecialist Unger voor gezorgd. Speciaal damesbril- len blijken geschikt te zijn voor wil de fantasieën. Dit zijn enkele voor beelden van de nieuwste modegril len. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 V x' 3 a •V. rt 3 a £t- £3 Stockholm zwaar bew. wzw 8 4 1 Oslo half bew. zw 2 4 0 Kopenhagen geh. bew. zo 6 4 0 Aberdeen regen windstil 3 2 Dublin onbewolkt aw 4 3 1 Londen zwaar bew. zw 4 7 14 Amsterdam regen zzw 9 10 0.6 Brussel regen z 10 9 0.1 Parijs geh. bew. z 4 10 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 9 9 0.3 Grenoble geh. bew. zzw 8 13 0 Nice regen half bew. runw 3 9 2 Berlijn z 6 2 0 Frankfort nevel no 3 1 0.1 München mist windstil -3 0 Zürich motregen ono 2 0 0.1 Genève geh. bew. z 5 8 0 Locarno regen windstil 3 0.1 Wenen nevel zzo 8 2 0.2 Innsbruck licht bew. wnw 5 1 0 Rome mist windstil 6 0 Mallorca half bew. windstil 6 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2