Voorlopige opheffing rijverbod ondanks nog ongunstige situatie A.A.-landen streven naar staking der vijandelijkheden in Algerije Reorganisatie van leger zal in 1959 gereed zijn A1 WEERBERICHT Maximumsnelheid geen oplossing Syrische afgevaardigde beticht Fransen van groepsmoord 95ste Jaargang WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 No. 29055 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.— V L,E.liSE*PI £.ix U1V1D I tt-LfVL per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Waakzaamheid blijft geboden! In maart wordt toestand door minister nader onder het oog gezien Minister Zijlstra is voornemens het zondagsrijverbod in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting thans voorlopig buiten werking te stellen. De situatie verplicht echter nog tot waakzaamheid. Daarom behoudt de minister zich voor, op de voorlopige buiten-werking-stel ling terug te komen indien de ontwikkeling van de voorraadsituatie daartoe ernstige aanleiding zou geven. Dit heeft de minister meegedeeld in antwoord op de vraag van het Tweede Kamerlid mr. Burger of de minister bereid was het zondagsrijverbod in te trekken nu de benzineschaarste, aldus de vragensteller, zo weinig nijpend blijkt te zijn dat de toch al beperkte besparing, welke een gevolg is van dat verbod, nog willekeurige uitzonderings-zondagen toelaat. Iifzijn antwoord heeft de minister nog eens de gang van zaken zoals die tot nu toe is geweest uitvoerig uiteengezet. Onvoldoende waarborg De minister heeft ook overwogen in hoeverre de noodzakelijke beperking van het verbruik zou kunnen worden bereikt door de invoering van een maximum snelheid. Na overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat is hij even wel tot de conclusie gekomen, dat, nog afgezien van de uitermate moeilijke controle op de juiste uitvoering van een dergelijke maatregel, het resultaat, mede gezien de in ons land heersende omstandigheden, van weinig betekenis zou moe ten worden geacht. Hij kan zich daarom op een dergelijke onvoldoende waarborg voor de toekomst niet vastleggen. Alloeatiesysteem Voor de tweede helft van het lopende kwartaal ziet de Westeuropese benzine situatie er volgens mededelingen uit Parijs minder gunstig uit, als gevolg van een kleinere aanvoer van Ameri kaanse benzine dan aanvankelijk werd verwacht e.i een in de komende maan den stijgende behoefte. De organisatie voor Europese economische samenwer king (OEES) heeft in verband hiermede Zoudagsrij verbod Is een blijde verrassing werd van morgen bekend gemaakt, dat de minister van Economische Zaken besloten heeft het door velen gehate zondagsrijverbod buiten werking te stellen, althans voorlopig. Reeds eerder was aangekondigd rfat bij wijze van tij delijke verlichting a.s. zondag de auto mobilisten van hun voertuig gebruik zouden mogen maken, doch tot nader order blijft dit dus, ook verder toege staan. Weliswaar, aldus do bewindsman, zijn de vooruitzichten voor de olievoor ziening in de naaste toekomst nog alles behalve gunstig en in belangrijke mate afhankelijk van de ontwikkeling der thans nog onzekere situatie in het Mid den-Oosten. maar de huidige benzine reserves. wettigen, naar het oordeel van minister Zijlstra, een tijdelijke buiten- werkingstelling van het zondagsrijver bod, waarna hij de toestand in maart opnieuw in ogenschouw zal nemen. Dit besluit moet niet alleen vele auto mobilisten als muziek in de oren hebben geklonken, maar vooral ook de werkgevers en -nemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf voor wie deze maatregel een nauwelijks te berekenen schadepost betekende. Vooral de zgn. „buitenzaken", die het voor een groot deel moeten hebben van hun zondagse clientèle, hebben het vorige jaar grote schade geleden als gevolg van het on gunstige weer. Voor deze categorie vormde het zondagsrijverbod opnieuw een gevoelige slag. Uit den aard der zaak neemt het bezoek aan dergelijke bedrijven toe, naarmate de weersom standigheden milder worden. In onze omgeving, waar het toeris tische verkeer altijd in zeer sterke mate gestimuleerd wordt door de bloeiperiode der bolgewassen, is het van het grootste belang, als aan dat verkeer juist gedu rende het tweede kwartaal geen hin dernissen in de weg worden gelegd. En daarom kunnen wij ons levendig voorstellen dat men in deze kring - bij alle blijdschap over de tijdelijke op heffing van het zondagsrijverbod er de voorkeur aan zou hebben gegeven, indien de minister bij wijze van over gangsmaatregel en in navolging van het Belgische voorbeeld ook hier te lande voor de weekeinden een maxi mum-snelheid zou hebben voorgeschre ven In België heeft deze maatregel een zeer daadwerkelijke bezuiniging opge leverd; waarom dan niet hier? Wij zijn ervan overtuigd, dat iedere automobilist in het algemeen belang met graagte zou hebben meegewerkt aan de handhaving van een maximum uursnelheid van 70 km. Onzes inziens zouden zij dit nauwelijks hebben beschouwd als een offer, terwijl de verkeersveiligheid er zeer door zou zijn gebaat. Op het bezoek aan de Horeca-bedrijven zou een dergelijke verbodsbepaling evenmin van invloed zijn geweest, terwijl de aldus verkregen bezuiniging toch minstens een grond slag had kunnen vormen voor een ver dere dispensatie gedurende de toeris tisch zo bij uitstek belangrijke maan den april tot en met juni. Vanzelfsprekend hoopt iedereen, dat de situatie straks zó zal zijn, dat aan het autoverkeer op zondag geen enkele beperking behoeft te worden opgelegd, maar zolang dat niet vaststaat, getuigt het van wijs beleid vrijwillig zekere be perkingen te aanvaarden teneinde al dus de mogelijkheid te scheppen om bepaalde verlichtingen zo lang moge lijk te doen voortduren Volgens deze redenering komen we andermaal terug op het, zij het dan enigszins gevarieerde, oud-hollandse spreekwoord, dat zegt. dat ook de zeker heid van een half ei beter is dan het risico van een lege dop een allocatiesysteem in overweging in het kader waarvan de gezamenlijke olie, uit het Midden-Oosten en uit Amerika voor West-Europa beschikbaar, naar de behoeften der landen zal worden ver deeld. Deze verdeling zou voor ons land een kleinere toewijzing van benzine met zich brengen dan in de afgelopen twee maanden voor binnenlands gebruik ter beschikking kwam. Formele beslissin gen zijn te dien aanzien nog niet ge nomen. De minister wijst er in dit verband volledigheidshalve op, dat de positie voor gas- en vooral stookolie belangrijk ongunstiger is. Ter vermijding van ern stige storingen in de produktie worden dan ook in sterke mate de pogingen er op geconcentreerd om met Amerikaanse hulp in deze moeilijkheden te voorzien. Onzekerheid voor de toekomst Hoewel de situatie dus nog tot waak zaamheid verplicht, is de minister gelijk gezegd gezien de momentele voorraadpositie, voornemens het zon dagsrijverbod in aansluiting op de reeds toegepaste verzachting thans voorlopig buiten werking te stellen. Hij behoudt zich voor hierop terug te komen, indien de ontwikkeling van de voorraadsituatie daartoe ernstige aanleiding zou geven. De minister beseft, dat deze voor lopige buitenwerkingstelling nog het bezwaar in zich sluit van onzekerheid voor de toekomst, hetgeen in het bij zonder in verband met het toeristen verkeer in het voorjaar en de zomer van belang is. Deze onzekerheid kan de minister echter niet wegnemen. Zij wordt niet door hem veroorzaakt, doch door de crisis in het Midden-Oosten. Hoewel de heropening van het Suez- kanaal over enige maanden niet on waarschijnlijk kan worden geacht, blijft de toestand in het Midden-Oosten voor alsnog zeer labiel! Zorg voor de binnenlandse voorra den blijft dus vooral ook met het oog op het grote zomerverbruik en de daarmee voor tal van bedrijven ver bonden belangen geboden. De minis ter is wel bereid met het oog op de voorraadposities beperkte risico's te nemen, doch hij heeft er* bezwaar tegen, „op zien" komen te spelen door zich bij voorbaat vast te leggen. Hij stelt zich voor omstreeks het begin van maart aan de hand van de dan beschikbare gegevens in overleg met de verschillende organisaties van het bedrijfsleven de toestand nader onder ogen te zien. Schaatsenrijden is er deze zomer met bijintegendeel. In plaats van de schaatsen worden de hengels van zolder gehaald. „ORANJE" 13 FEBRUARI IN AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland, wordt op 13 februari a.s. in Amsterdam verwacht. De ontscheping van de passagiers zal om 8.30 uur beginnen. Opnieuw is de kwestie-Algerije in de Verenigde Naties aan de orde, thans in de Politieke Commissie der volkerenorganisatie. De Afri kaans-Aziatische landengroep zou vandaag een tamelijk gematigde" resolutie indienen, waarin zou worden voorgesteld, dat de Verenigde Naties hun „goede diensten" verlenen om de vrede in Algerije te doen weerkeren. Aan Frankrijk wordt verzocht zelfbeschikkingsrecht aan Algerije te verlenen en op beide partijen wordt een beroep gedaan in onderhandeling te treden over staking der vijandelijkheden. Aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, wordt ge vraagd de partijen bij deze onderhandelingen van dienst te zijn en ver slag uit te brengen op de volgende zitting van de Assemblee 'Algemene Vergadering). De Jordaanse afgevaardigde, die de bespreking van de Afrikaans-Aziatische groep leidde, deelde mede, dat de reso lutie geen veroordeling van Frankrijk inhoudt en geen pressie op dat land wil oefenen. se handen zijn en dat de salarissen der Franse werknemers veel hoger zijn dan die der Algerijnen. „Al deze feiten pleiten voor beëindi ging der Franse overheersing in Alge rije". aldus Zeineddin. die zich ook scherp uitliet over de Franse kolonisten in Algerije, die volgens hem een „staat in de staat" vormden en die hij verge leek met de adel in Frankrijk van voor de revolutie. „De Franse kolonisten hou den elke vreedzame oplossing van het Algerijnse vraagstuk tegen", aldus Zei neddin. Zeineddin verzekerde, dat de Algerijn se nationalistische organisaties op va derlandslievende en democratische wijze zijn geschoeid. Hij verklaarde dat de Al gerijnen. die met de Fransen samen werken. niets anders zijn dan „samen- spanners met de vijand, zoals er in de afgelopen oorlog ook Fransen waren, die met de Duitsers hebben samengewerkt". Toen de Syriër ook nog zei, dat de Fransen in Algerije optraden zoals de Nazi's dat in Frankrijk hadden gedaan, werd hij door de voorzitter van de Po litieke Commissie tot de orde geroepen. Algerijnse arbeiders weer aan liet werk Bijna alle Mohammedanen zijn gisteren in Algerije en Frankrijk weer aan het werk gegaan, nadat de staking, uitgeroepen door de leiders van de Algerijnse opstandelingen om de bespreking in de V.N. te beïn vloeden, was afgelopen. Franse amb tenaren schatten, dat op het hoogte punt van de staking 80.000 van 100.000 Noordafrikanen in Parijs ge hoor hebben gegeven aan de oproep. In andere delen van Frankrijk en in Algerije staakte over het algemeen ongeveer dertig procent van de ar beiders. Op verscheidene plaatsen zijn sta kers ontslagen: een fabriek in Metz ontsloeg er 160. In Algiers werden 205 leden van het personeel van een vliegveld naar huis gezonden. Ha venarbeiders in Algiers vonden hun plaats ingenomen door anderen. Sta kers, die terugkeerden naar de tram remises in Algiers, kregen te horen, dat zij ontslagen waren. Franse ambtenaren hebben in Al giers le ivoorden „gesloten tot nader aankondiging" aangebracht op een aantal winkels, die tijdens de staking hun deuren dichthielden. Tijdens het debat in de Politieke Com missie der V.N. heeft de Syrische verte genwoordiger. Zeineddin. Frankrijk be schuldigd van ..groeps-moord" Hij be tichtte generaal De Gaulle ervan des tijds in het gebied van Constantine ten minste 45 00Ö Algerijnen te hebben la ten ombrengen, hetgeen een van de oor zaken van de huidige opstand is, zo zei hij. De Syrische vertegenwoordiger ver klaarde verder, dat het grootste gedeelte van de Algerijnse landbouwgronden in handen is van enkele Franse en Euro pese grootgrondbezitters. Hij verzekerde, dat het voedsel, dat een Algerijn dage lijks gebruikt, een calorieënwaarde van 1500 heeft, tegen drieduizend voor een Fransman of een Syriër. Hij zei ook, dat bijna alle bedrijven in Algerije in Fran- Invloed van buitenflf De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau verklaarde in een voorlo pig antwoord - het is de bedoeling, dat Jacques Soustelle, voormalig resident- generaal van Algerije, meer in bijzon derheden op het door Zeineddin aange voerde zal ingaan - op de toespraak van de Syrische afgevaardigde dat. indien het .'.Arabische imperialisme" in Alge rije blijft wroeten, het moeilijker zal zijn een oplossing voor het Algerijnse vraag stuk te vinden. „Indien Frankrijk slechts met de Al gerijnen zelf te maken heeft, kan ik U verzekeren dat wij een liberale oplossing zullen vinden, die in overeenstemming zal zijn met hetgeen sommigen uwer de „Franse geest" noemen", aldus Pineau. Hij vervolgde: „juist omdat invloe den van buitenaf op het Algerijnse vraagstuk inwerken, hebben wij bij de Veiligheidsraad een klacht over deze buitenlandse bemoeienis ingediend". Pineau besloot: ..De woorden van de Syrische afgevaardigde hebben bij mij een oud debat in herinnering geroepen, dat erover ging. of de geschiedenis als een wetenschap of een kunst moest wor den gezien. Zeineddins toespraak heeft lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Dr. Schweitxer pleit bij Eisenhower voor Frankrijk De bekende arts-theoloog-musi cus dr. Albert Schweitzer, die nu reeds tientallen jaren zijn opoffe rende arbeid onder de negers in Lambarene verricht, heeft, volgens de gezaghebbende. New York Times, m een brief aan de Ame rikaanse president aangedrongen op steun aan Frankrijk bij de be handeling van het Algerijnse vraagstuk in de Verenigde Naties. Schweitzer legt er de nadruk op, dat het in het belang van Frank rijk is. dat het in deze kwestie geen nederlaag lijdt bij een eventuele stemming over dit onderwerp in de V.N. en hij wijst in het bijzon der op de betekenis van de hou ding van Amerika in het aan de stemming voorafgaande debat. De „New York Times" publi ceert in zijn nummer van heden ook een advertentie van de Franse schrijver Thierry Maulnier eer der verschenen in het Parijse blad „Le Figaro" van 9 januari die een „open brief aan zijn Ameri kaanse vrienden" bevat. In deze brief wordt o.m. gezegd: „Frank rijk vecht in Afrika voor zijn laat ste kans. Dwing het land niet een keuze te maken tussen zijn roe ping in Afrika en zijn vriendschap voor Amerika". weer eens onomstotelijk aangetoond, dat de historie een kunst is. want weten schap kan slechts gebaseerd zijn op on aantastbare feiten en cijfers". Uit Algiers wordt gemeld, dat dins dag 99 opstandelingen bij operaties in Algerije zijn gesneuveld. Van welinge lichte zijde in Algiers is meegedeeld, dat dit jaar tot dusver 70 Franse militairen in handen van de Algerijnse opstande lingen zijn gevallen, alsmede 172 Alge rijnse burgers en twee Afrikanen die bij de Franse strijdkrachten dienden. Een groep opstandelingen heeft tach tig huizen van Algerijnen verwoest in het korte tijd geleden gebouwde dorp Fodj Moessa in het departement Con stantine. Blijf zuinig rijden De opheffing van het zondagsrij verbod betekent niet, dat de pomp houders nu weer normaal, zoals vroeger bevoorraad zullen worden. De benzinemaatschappijen zullen de korting op de bevoorrading moe ten blijven toepassen. Het is daarom duidelijk, aldus de ANWB, dat het rijdend publiek de nodige beheersing en beperking van het brandstofverbruik zal moeten blijven toepassen. Wil men straks blijven rijden, dan zal nog steeds zuinigheid geboden zijn. In de laat ste maanden heeft het te dien aan zien aan goede wil bij het gemotori seerde verkeer niet ontbroken. De ANWB doet daarom een drin gend beroep op alle automobilisten om dezelfde zuinigheid te blijven be trachten. Aantal divisies verkleind Aanpassing aan de eisen van atoomoorlog Nog dit jaar zal er een aanvang gemaakt worden met de reeds aange kondigde reorganisatie van het leger. Op 1 februari 1958 hoopt men over één parate divisie te beschikken en het geraamte gereed te hebben voor de tweede, welke volgens de verwachtingen precies een jaar later gevormd moet zijn. Dat betekent dus, dat dan de helft van het Nederlandse leger onder de wapenen is, want was er in het verleden van de vijf divisies, waaruit het leger bestond, slechts één paraat, in de toekomst zal het leger bestaan uit vier divisies, waarvan twee paraat, terwijl de overige snel mobilisabel zijn. Een en ander houdt echter niet in, dat het aantal manschappen, dat onder de wapenen is, gewijzigd zal worden. De divisies zullen verkleind worden van 18.000 tot 15.000 man. Deze reorganisatie zal echter geen vermindering van de gevechtswaarde impliceren, want niet alleen is het parate gedeelte van het leger groter, bovendien zullen de nieuwe divisies over meer vuurkracht en een grotere beweeglijkheid beschikken. Dit is ge heel in overeenstemming met de ge dachte om onze strijdkrachten aan te passen aan de atoomoorlogvoering. Daarbij moet men echter uitgaan van het defensieplafond, dat voor de komen de vier jaar is gesteld. In ons atoomtijd perk worden in het leger de hoogste eisen gesteld aan soepelheid, beweeg lijkheid en veiligheid. En een voortref felijke verbindingsdienst, zodat alle in lichtingen van hoog tot laag snel kun nen worden doorgegeven. Van deze be ginselen is men uitgegaan om een orga nisatie te vinden, die tegemoet komt aan de eisen van een atoomoorlog. Het ont werp. waaraan nu zal worden gewerkt is geheel Nederlands. Men is nu oij de nieuwe organisatie gekomen tot drie gevechtsgroepstaven in de divisie, operationale eenheden. Zulks is gedaan om te komen tot een grotere mate van soepelheid. Bij de nieuwe vorm kan men batal jons afsplitsen zonder dat ingrijpende organisatorische wijzigingen nodig zijn. Vroeger werd een divisie opgesteld in een vak van 10 bij 12 km. In de atoom oorlog in een vak van 20 bij 30 km. De verbindingscompagnie is in de nieuwe vorm uitgegroeid tot een ver bindingsbataljon. Volgens het nieuwe schema zijn er in de divisie 7 bataljons, zelfstandig in de eigen verzorging voorzien en die met grote afstanden en tussenruim- Loongrens verhoogd tot ƒ6900.— (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond het wetsvoorstel aangenomen, om de loongrens, beneden welke arbeiders verplicht verzekerd moeten zijn vol gens de Ziektewet, het Ziekenfondsbe- sluit, de Invaliditeitswet en de werk loosheidswet, te verhogen van f. 6000 tot f.6900 per jaar, in verband met de stjjging van de lonen sinds het einde van 1954. Het maximum dagloon, waarnaar de uitkering wordt bere kend, wordt verhoogd van f. 16 tot f. 19.—. Alleen de V.V.D. en de heer Ger- brandy van de A.-R. stemden tegen, om dat de loongrens niet wordt verhoogd in overeenstemming met de gestegen kosten van levensonderhoud, maar met de stijging van de lonen als gevolg van de gestegen welvaart. Zij wilden de loongrens stellen f. 6400 Ofschoon de heer De Kort (K.VP.) met de grens van f 6900 ditmaal akkoord wilde gaan, wil de hij toch niet voor alle tijden de lr ngrens verhogc met de stijging van de lonen. Een motie van de heer De Kort. waarin de regeling werd verzocht het debat voor te bereiden over de vraag of de loongrens uit de Ziektewet en het Ziekenfondsbesluit kan worden geschapt. werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Staatssecretaris Van Rhijn zal eerst overleg plegen met de vaste Kamercommissie voor Sociali Zaken. ten zelfstandig optreden. Het batal jon zal in gevechtskracht sterker moeten zijn. Men heeft nu de tirail leur compagnies uitgebreid van drie tot vier. Ook de vuurkracht van het bataljon werd opgevoerd. Voorts beschikt de divisie-comman dant thans over twee tankbataljons, die hij en masse kan inzetten. De andere wijzigingen zijn minder ingrijpend vol gens het nieuwe schema. Er kan nog worden gezegd, dat in het geneeskundig bataljon organisch is op genomen een chirurgisch veldhospitaal. Voorheen was zulks een legerkorpseen heid. De sterkte van een bataljon zal thans 1050 man zijn. Slot op pag. 2 SPOORKAARTJE WORDT DUURDER 9 verhoging De Nederlandse Spoorwegen hebben toestemming gekregen per 1 april a.s. een aantal tarieven te verhogen. Enkele reizen en retours voor het reizigersverkeer zullen dan 9 duurder zijn. Niet ver hoogd worden echter de prijzen voor algemene maandabonnemen ten, achtdaagse algemene abonne menten, vastrechtkaarten, maand en weektrajectkaarten, jeugdkaar- ten en weekkaarten. Ook het tarief voor het vervoer van stukgoederen zal worden verhoogd, ter wijl daarnaast de structuur van dit ta rief ingrijpend wordt gewijzigd. Voor een aantal goederensoorten wordt een 20-tons tarief ingevoerd, dat lager zal liggen dan het 15-tons tarief. Tenslotte zullen fcowel in het goederen- als in het reizigersvervoer een aantal tarieven van beperkte betekenis, in hoofdzaak be trekking hebben op bijkomende presta ties, worden herzien. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen later meer bewolking met kans op wat regen. Wind tussen zuid en zuidwest, aanvan kelijk overwegend matig later overwe gend krachtig. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 FEBRUARI Zon op: 8.13 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 10.41 uur; onder: 111 uur Hoogwater te Katwijk :e 7.44 uur en 20.04 uur. Laagwater te 3.16 mar en 15.43 uur. Dit nummer hestaat uit 10 pagisa's.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1