NEDERLAND BOEKTE SUCCES INZAKE DE EUROPESE MARKT Frankrijks kansen in Algerijnse kwestie staan thans niet slecht WEERBERICHT Vooruitgang op gebied van landbouwpolitiek het buitentarief en de financiële bijdrage Donderdag nadere bespreking Clandestien benzine tanken op Marine Vliegkamp Valkenburg indrukwekkend heldere analyse van Pineau voor de Ver. Naties Projectiel uit een straaljager schoot door liet vensterdak 95ste jaargang DINSDAG 5 FEBRUARI 1S57 No. 29054 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- VUUI\ LL1DL1N H1N U1VID 1 IMLIS-L per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Zon op de conferentie in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe mooie asfaltweg, welke het kas teeltje Hertoginnedal (Val Duchesse) met de Brusselse boulevards verbindt, de zon en de pret tige sfeer na een kortstondig Belgisch-Nederlands onweer, drukten gisteren hun stempel op de con ferentie der zes ministers van Buitenlandse Zaken. Reeds in de ochtenduren verklaarde een Italiaanse woordvoerder, dat er in grote mate overeenstem ming was bereikt over de voor Nederland zo deli- Het buitentarief der nieuwe douane-unie zal zes groepen van produkten omvat ten: een groep produkten waarvan de invoerrechten worden geschorst; de grond stoffen die maximum met drie procent zullen worden belast; de halfprodukten. die maximum met zeven a tien procent worden belast; de afgewerkte produkten, waarvoor de invoerrechten maximaal 25 procent mogen bedragen; bepaalde che mische produkten. waarvoor men nog niet weet of zq onder de grondstoffen of onder de halfprodukten thuis behoren; lqst no. 6 of „C", welke alle produkten bevat, welke in de zes landen aanleiding kunnen geven tot moeilijkheden. De Nederlandse deskundige in douane-tarieven, baron Bentinck, zal donderdag te Val Duchesse met zijn vijf collega's die lijst van gevoelige produkten redigeren. Men heeft dus alle douane-moeilijkheden in één pool bijeengebracht en de deskundi gen moeten er voor zorgen, dat de zogenaamde lijst „C" zo klein mogelijk blijft. catc kwesties van de landbouw-minimumprijzen en het buitentarief. Spaak was op zijn persconfe renties uiterst voorzichtig, maar klaarblijkelijk goed gehumeurd. Wat het buitentarief betreft zei ons een Nederlands woordvoerder, dat de zaken er inderdaad iets beter voorstaan. De moeilijkhe den zijn niet helemaal opgelost, maar nader om schreven. Aan onze eisen werd tegemoetgekomen Volgens een Duits tuoordvoerder zal een land dat groot belang hecht aan de invoer van een bepaald pro- dukt, dit produkt tegen een lager in voerrecht kunnen importeren. Over deze produkten kan twee jaren wor den onderhandeld. In ieder geval is dus rekening gehouden met de Ne derlandse principiële wens om het buitentarief in grote mate bij voor baat in een verdrag vast te leggen. Over de rechten op gevoelige pro dukten zal eenstemmig moeten wor den beslist, zodat aan Nederland, na de ondertekening van het verdrag en gedurende de onderhandelingen, niet een hoog recht kan worden opge drongen. Het verzet van minister Luns tegen een protectionistisch bui tentarief heeft aldus geleid tot een compromis, dat technisch ingewik keld is, maar aan de belangrijkste Nederlandse eisen in grote mate kan voldoen. Donderdag zal blijken of dit inderdaad het geval is. Wat de landbouw betreft verklaarde Spaak, dat alle problemen zijn geregeld, met uitzondering van het tegen elkaar afwegen der stemmen in de raad van ministers. In de avondzitting werd ook deze kwestie geregeld. De minimumprij- oen a,ZKlemen0tu3Tmïs;erLuns - Omvang van de fraude is nog niet bekend mogen niet leiden tot vermindering van Ongeveer vijf dagen geleden heeft de Koninklijke Marechaussee ontdekt dat er op het vliegveld Valkenburg reeds enige maanden lang benzine, die niet voor Rijksvoertuigen werd gebruikt, uit een benzine pomp van de L.S.K. verdween. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek daarop, dat deze benzine gebruikt werd door personeel van het vliegveld voor vervoermiddelen, zoals bromfietsen, scooters en auto's. Voorlopig zijn naar aanleiding van deze malversaties vier mili tairen en burgers gearresteerd. voorstel van Spaak als volgt opgelost en aanvaard: de gekwalificeerde meerder heid is twaalf stemmen van de zeven tien (Italië, Duitsland en Frankrijk hebben ieder drie stemmen, de Benelux- landen samen vijf stemmen). Voorstellen, die niet door de Europese commissie aan de raad der ministers worden gedaan, maar door de nationale regeringen wor den naar voren gebracht, moeten echter worden goedgekeurd met een gekwalifi ceerde meerderheid van twaalf stemmen, terwijl bovendien in deze twaalf stem men vier staten moeten zijn vertegen woordigd. Op die manier kan nooit te gen de Benelux worden gestemd. Gematigd optimisme Spaak was gisteravond op zijn pers conferentie zeer optimistisch; op de vraag van een journalist wanneer het verdrag dan wordt ondertekend, ant woordde hij: het kan bepaald tegen 10 maart gebeuren. Het moeilijke probleem, aldus Spaak, dat wij nog moeten op lossen en dat zeer ingewikkeld is, is het vraagstuk van de investeringen in de overzeese gebiedsdelen. Er moet een so ciaal en een economisch fonds worden opgericht en er rijst het ingewikkelde vraagstuk van de grondstoffen van de overzeese landen, grondstoffen, die moesten worden geïmporteerd tegen ho gere prijzen dan die van de wereld markt. Minister Luns was gematigd-op timistisch. Het bezoek van Spaak aan Den Haag, aldus de minister, heeft voor zeker de Nederlandse reserves milder gestemd op het gebied van de landbouw politiek, het buitentarief en de verde lingssleutel van de financiële bijdragen voor de nieuwe Europese instellingen. Er blijven belangrijke kwesties te regelen, zoals die van de invoerrechten van che mische grondstoffen, waar de voorge stelde rechten nadelig zouden kunnen zijn voor de Nederlandse chemische in dustrie. Donderdag zal op de conferen tie van de douane-experts blijken of Ne derland iets toe kan geven op het ge bied van de landbouw-minimumprijzen. Het vraagstuk van de overzeese ge biedsdelen, dat op 17 februari te Parijs wordt besproken, ,is vandaag, aldus ver klaarde minister Luns, voornamelijk een Frans-Duits debat geweest. Oud-president Hoover ziet depressieverschijnselen Herbert Hoover, oud-president der Verenigde Staten, heeft verklaard, dat er op het ogenblik dezelfde verschijn selen zjjn waar te nemen als in de pe riode 1928 tot 1932 toen hij aan de rege ring was. Deze verschijnselen, zo zeide hij, zijn eigen aan de huidige inflatie. Hij deed een beroep op zuinigheid bij de staatsuitgaven en herinnerde aan de voorspelling van George Humphrey, mi nister van Financiën, dat hoge staats uitgaven indien zq lange tijd worden voortgezet, depressie zullen veroorzaken. Tien miljoen gulden op zestien men. die gezamenlijk dit enorme be hoeven: tijdens een ochtendwande ling op een renbaan in Engeland kwamen onlangs vier van de ver- maardste renpaarden ter wereld sa- drag waard zijn. Van voor naar achter Alycidon. Never Say DieHyperion en Ribot. Deze dieren hebben voor hun eige naars al vele miljoenen guldens ge wonnen tijdens wedstrijden in de gehele wereld. Strijd op diplomatieke vlak (Van onze Parijse correspondent) De belangstelling van geheel Frankrijk gaat momenteel uit naar de Algerijnse kwestie, die sinds gisteren op het diplomatieke vlak is ge komen. Pers, radio en televisie houden het Franse publiek van kwartier tot kwartier op de hoogte met de ontwikkeling in New York, waar de minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau de diplomatieke commissie van de Verenigde Naties gistermiddag bijna drie uur heeft toegesproken. Pineau gaf in drie delen een heldere analyse van het Algerijnse probleem, waarover men buiten Frankrijk over het alge meen slecht is ingelicht. In Parijs hoopt en verwacht men, dat de dui delijke woorden van Pineau effect zullen sorteren. gebied actief is en de Algerijnse commu nistische partij, die vooral het verzet in de steden steunt. Iedere groep vertegen- de huidige handel in landbouwproduk- ten tussen de zes landen. Ook de ge leidelijke uitbreiding van de landbouw handel tussen de zes landen mag door de minimumprijzen niet worden ge remd. Dit Nederlands amendement werd aanvaard. De minimumprijzen zullen wel door de zes nationale regeringen worden vastgesteld, maar op basis van gemeen schappelijke criteria. De vraag of de raad van ministers uiteindelijk over deze minimumprijzen na de tweede etappe van vier jaren (de overgangsperiode be draagt twaalf tot vijftien jaren) met een gekwalificeerde meerderheid mag be slissen, wat ook een Nederlands voorstel is, werd gevoegd bij de bespreking over de werking der instellingen. De stemverhouding Senator Struye deelde ons in een kort gesprek mede, dat de assemblee der Ko len- en Staalgemeenschap waarschijnlijk in de nieuwe assemblee van' de gemeen schappelijke markt zal worden opgeno men. Deze nieuwe assemblee zal niet 225 leden tellen, zoals eerst werd gedacht. Spaak zei, dat het de voorkeur verdient deze assemblee te herleiden tot een ver gadering van 142 leden: 36 voor Duits land. 36 voor Italië, 36 voor Frankrijk. 14 voor Nederland, 14 voor België en 6 voor Luxemburg. De zeer belangrijke, politieke en prin cipiële kwesties van het stemmen in de raad der ministers, de zogenaamde ge kwalificeerde meerderheid, werd op Enige regen De Bilt verwacht tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen zuid zuidwest. Weinig veranderng in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 FEBRUARI Zon op: 8.14 uur; onder: 17.39 uur. Maan op: 10.12 uur; onder: 0.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.03 en 19.20 u. Laagwater te 2.43 en 15.04 uur. Dit nummer bestaat cR acht pagina's Uit het onderzoek is verder nog niet veel openbaar gemaakt, hoewel reeds vastgesteld is dat met het ontvreemden van de benzine een transport-officier in de rang van luitenant-ter-zee der eerste klasse, een onderofficier, enige korpo raals en twee burgers iets te maken hadden, doch de grootte van hun aan deel in de fraude is niet bekend. De benzine uit de pomp kwam terecht in de garage-werkplaats van het vlieg kamp én vond van daaruit zijn ver keerde bestemming Het aantal perso nen dat zich in feite heeft schuldig ge maakt aan clandestien tanken is nog niet te schatten. Ook omtrent de wijze waarop de fraude kon geschieden is nog niets bekend. In samenwerking met de fiscaal bij de Zeekrijgsraad te 's-Gravenhage, mr. N. B. Spoor, wordt het vooronderzoek verricht door do Koninklijke Marechaus see. De Officier van Justitie te 's-Gra venhage leidt het onderzoek tegen de beide burgers. Amerikaanse steun Men weet zich gesteund door de Amerikanen. Tot een formele veroor deling van Frankrijk, waarvoor een tweederde meerderheid nodig is, zal het wel niet komen. Maar zeker krijgt de Franse regering een of an dere aanwijzing, de sterke commu nistische blokken met de Bandoeng- landen maken de krachtsverhoudin gen voor een „blank" volk in de Ver. Naties bijzonder ongunstig. Het voor naamste resultaat, waarop Pineau kan en zal hopen, is dat de Westerse wereld zich eensgezind achter Frankrijk schaart. En daarop zijn de kansen wel verbeterd In het eerste deel van zijn rede gaf Pineau een overzicht van de juridische en diplomatieke aspecten van de Alge rijnse kwestie, waarbij hij met nadruk elke eventuele inmenging der Ver. Na ties van de hand wees. Hij zal blijven weigeren aan enig be vel van deze zijde gehoor te geven In het tweede stuk behandelde hij de vorderingen, welke in Algerije sinds de komst van de Fransen in 1830 zijn ge maakt en de hervormingen, die momen teel nog worden doorgevoerd. Het land, dat. in 1830 op politiek, economisch en sociaal gebied nog een vacuum was. staat thans aan het hoofd van de min der ontwikkelde gebieden. Talrijk waren de cultuurwerken, die Pineau kon opnoe men tot staving van zijn woorden. Drie bewegingen I Tenslotte ging Pineau in op de huidi ge moeilijkheden. Drie bewegingen ne men aan het verzet deel. aldus de Fran- I se minister: de Algerijnse nationale be weging van Messali Hadj. het nationale bevrijdingsfront, dat vooral op militair Het landgoed De Cloese bij Lochem. dat vermoedelijk in de toe komst een voorlichtingscentrum van het Verbond voor Veilig Verkeer t 1 •C\ gaai worden. Gebouw en landgoed van dertieneneenhalf hectare zijn op het ogenblik een opleidingscentrum voor medische assistenten. Mijnontploffiiig in Amerika: 37 doden In een steenkoolmijn te Bishop in de Amerikaanse staat Virginia heeft zich maandag een ontploffing voorgedaan. Zeven en dertig mijnwerkers ziin om het leven gekomen tengevolge van rook en vergiftiging van de lucht. Er deed zich geen instorting voor. Door een ont ploffing bleef een lift vast zitten, zodat de reddingsploegen gedwongen waren van een andere ingang, vier km verder op. gebruik te maken om te pogen de getroffen verdieping te bereiken. Het is de ergste mijnramp in de Ver. Staten sinds 1951, toen 119 mijnwerkers omkwamen in West-Frankfort. Illinois. Op het moment van de ontploffing be vonden zich 177 personen in de mijn. De meesten van hen wisten te ontkomen door een uitgang, die voor de slachtof fers echter niet bereikbaar was. De ont ploffing had plaats ongeveer honderd meter onder de oppervlakte. woordigt slechts een deel van de open bare mening. Frankrijk strijdt in Alge rije om de vrede te herstellen, niet om de Mohammedaanse bevolkingsgroepen uit te moorden, zoals zekere propaganda beweert. Pineau was er van overtuigd, dat de opstandelingen zeker een door Frankrijk voorgestelde vreedzame oplos sing zouden hebben geaccepteerd, als zij geen aanmoediging en hulp van buiten af hadden ontvangen. Hij noemde een aantal gevallen op. waaruit deze bui tenlandse inmenging bleek. Hij betoogde ook, dat communistische elementen in de bewegingen zijn ge ïnfiltreerd en nu voldoende sterk en ge reed zijn om op een gelegen ogenblik de macht over te nemen. Messali Hadj noemde hii een vurige communist. De communistische partij wil de pogingen van de Russen om in het Nabije Oosten binnen te dringen steunen en elke Wes terse invloed aan de zuidkust van de Middellandse Zee uitbannen. Slot op pag. 2 (Speciale berichtgeving) Bq schietoefeningen, die boven Schiermonnikoog door straaljagers van de Nederlandse Luchtmacht werden gehouden, is gistermiddag omstreeks vier uur een projectiel door een slaapkamerraam van een huis aan de Langestreek op Schiermonnikoog naar binnen gevlogen. Het betreffende huis werd bewoond door de weduwe S. de Groot-Blok en haar twee kinderen. Niemand werd evenwel door de kogel geraakt Het venster in het dak, waardoor de kogel naar binnen drong, werd vanzelfsprekend totaal versplinterd. Niemand getroffen j I zich onmiddellijk na het voorval in ver- j binding gesteld met de vliegbasis Leeuw. De kogel acht centimeter lang en *r<>en- commisae stelt thans een twee centimeter, dik. Week te zijn afge- schampt tegen hardboard en werd ge vonden op de vloer van de slaapkamer. Een buurman, die het zag gebeuren, be weerde dat hij ook enkele kogels in'een heg terecht heeft zien komen, terwijl ook een landbouwer, die ongeveer 50 meter verder woont, in zijn omgeving een kogel heeft horen inslaan. De waarnemend burgemeester van Schiermonnikoog en de vader van me vrouw de Groot, de heer C. Blok. hebben regelmatig boven de Waddeneilanden opereren, hebben de opdracht steeds van het eiland af te schieten en nooit naar het eiland toe. In dit geval is dit echter wel gebeurd, want de kogel is uit noordwestelijke 'richting ingeslagen. Naar de luchtmachtvoorlichtingsdienst meedeelt, is bij de Luchtmachtstaf geen enkele melding over het incident ontvan gen. Israël noch Egypte tevreden met de 2 resoluties van V.N. Israël kan zich niet verenigen met de resoluties, die door de Algemene Vergadering van de Ver. Naties zater dagavond werden aangenomen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei gister avond, dat de Israëlische regering zich zal houden aan het besluit van het parlement op 23 januari genomen. I mi-officiële Egyptische blad .Al Gom- die zich aansloot bij de weigering van hoeriadat verklaarde, dat er voor Is- David Ben Goerion. de premier, om I raël geen enkele reden bestaat om ge- Prinses Beatrix bij bouw „de Groene Draeck" Prinses Beatrix heeft gisterochtend geheel onofficieel een bezoek van 3^4 uur gebracht aan de werf van de firma de Vries Lentsch te Amsterdam. Met de directie heeft zij besprekingen gevoerd over het voor haar in aanbouw zijnde jacht „De Groene Draeck". Bij het met grote belangstelling in ogenschouw ne men van de vorderingen van de bouw gaf de Prinses zelf enkele aanwijzingen. de Golf van Akaba te ontruimen zonder een waarborg van vrijheid van doorvaart in die Golf en zijn weige ring om de strook van Gaza weer on der Egyptisch bewind te stellen. Israël verheugt zich erover, dat in de Ver.. Naties het begrip voor zijn stand punt toenemende is, maar het spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat de Algemene Vergadering er niet in ge slaagd is tot de wortel van de spanning in dit gebied door te dringen, die be-1 staat uit het handhaven door Egypte van een voortdurende staat van oorlog met Israël en uit het overtreden van 't Handvest der Ver. Naties en van de moties van de Veiligheidsraad. Ook Egypte is niet tevreden met de I gang van zaken, zoals blijkt uit het se-1 hoor te geven aan de oproep van de Ver. Naties tot onmiddellijke ontruiming van Egypte, omdat de V.N. „niets heb ben gedaan om Israël te dwingen" „De grote mogendheden zijn verplicht dit verwende kind op zijn plaats te zetten of anders Egypte toe te staan zelf de zaken te regelen", aldus het blad. Andere Egyptische bladeren ver wierpen het denkbeeld om de V.N.- troepen In het gebied van de Golf van Akaba te stationeren. Er zal dus ook weinig belangstelling bestaan voor de mogelijkheid, die gisteren voor het eerst in Israëlitische politieke krin gen werd besproken, om te komen tot het instellen van een door de V.N. en Israël gezamenlijk te voeren bestuur over de strook van Gaza.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1