Laatste Berichten Streekconferentie te Alphen van N.U.S.O. was goed bezoekt MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 Tien jaar Hervormde Jeugdkerk in Leiden Gisteren werd het feit, dat de Jeugd kerk uitgaande van de Ned. Herv. Kerk in Leiden tien jaar bestaat, in de gymnastiekzaal van de Chr. School Noordeinde op waardige wijze her dacht. Voorganger was ds. J. Over- duin uit Tjekwerd (Fr.), de stichter van deze Jeugdkerk. Dte tekst was 2 Samuel 6 14. „En David danste uit alle macht voor het aangezicht des Heren; David nu was omgord met een linnen lijfrok". Ds. Overduin stelde eerst de vraag: Waarom ga je dansen? Daar moet een rede voor zijn. De jeugdkerk bestaat tien jaar, is dit aanleiding tot een feest? Het werk is steeds door blijven gaan. Zou dit alleen maar menselijke energie kunnen zijn? David wist echter wel beter. Hij wilde de ark naar Jeru zalem brengen, het teken van de tegen woordigheid van God. De ark werd naar Jeruzalem gebracht en er was feest. Zó moet er feest zijn, vervolgde ds. Overduin, maar niet wij moeten met de eer strijken, maar God heeft Zijn kracht aan deze jeugdkerk geschonken. Het was Hèm aangenaam dat de jeugdkerk in Leiden bloeide. Als het om Hem gaat, dan kan men ook op feestelijke manier deze herden king vieren. Het wordt dan een feest van Gods goedheid. Wees blij, aldus spreker, dat de Jeugdkerk er is, waai diensten gehouden worden in je eigen Jeugd taal. En vergeet nooit, dat God bij een ieder in deze wereldse chaos is. Hoe zal men dan dansen moeten? David was omgord met een linnen lijf rok. Hij danste niet in zijn prachtige koningskleed, maar in een linnen ge waad als teken van een nederige die naar. Het is gemakkelijk om je in het middelpunt te plaatsen, maar God wil dat de mens zijn deftigheid aflegt. Dat hij in een lijfrok zijn God tegemoet treedt. Is dit eigenlijk niet belachelijk? Michal lachte ook toen ze David zag dansen. Is het niet belacheliik dat het feit van tien jaar jeugdkerk herdacht wordt? Marine Sanatoriumfonds vroeg belangstelling voor werk VEEL VROLIJKHEID IN STADSGEHOORZAAL Teneinde meerdere belangstelling te wekken voor het prachtige, onbaatzuch tige werk van het Marine Sanatorium fonds (bestrijding t.b.c.) en de daaraan gekoppelde gezinsverzorging had de af deling Leiden/Voorschoten van de Mili taire belangenvereniging van beroeps- schepelingen bij de Zeemacht zaterdag in de Stadsgehoorzaal een feestavond belegd waaraan ook een propagandis tisch tintje was gegeven. Onder de vele belangstellenden, de zaal was vrijwel geheel bezet, waren o.m. de directeur van het Marine Elec- tronisdh Bedrijf te Oegstgeest. kapitein- luit. ter zee Knopper, de heer P. D. Be versluis. die voor 39 jaar tot één der oprichters van het M.S.F. behoorde en een vertegenwoordiger van de Ohr. en de R.-K. Onderofficiersvereniging. De voorzitter van de afdeling, de heer T. de Jeu. bracht in zijn openingswoord nog eens de noodzakelijkheid van de t.b.c.-bestrijding onder het oog. Ga fhet fonds kort na de tweede wereldoorlog ruim f 20.000 voor de verpleging uit, in de laatste jaren is dit reeds opgelopen tot ongeveer f39.000. Spreker deed een beroep op de aanwezigen het fonds goed te gedenken. Slechts hierdoor zal het mogelijk zijn de stijgende kosten het hoofd te kunnen bieden. Een oproep, welke niet onbeantwoord bleef, want tijdens de avond offerden velen voor dit doel. Voor vrolijkheid in optima forma zorgden deze avond het. Ned. Theater bureau en de dansband van de Mari nierskapel o.l.v. adjudant-muzikant K. F. Kokelaar in een bezetting van maar liefst vijftien man. Het programma, in gezet met vrolijke accordeonklanken van Tonny Bakkenes, telde vele hoogte punten. Allereerst was daar de illusio nist Crochet, die o.a. het gehele podium nodig had voor zijn waarlijk fantas tische bloemenshow. Als „kastelein" deed hij bovendien wonderen met een fles met een zeker „vocht", waaruit af wisselend heerlijke likeuren, boerenjon gens en advocaat, doch ook melk vloeide.... Op bestelling werden al deze dranken aan een aantal aanwezigen ge leverd. De teleurstelling over de afwezigheid van Mieke Telkamp werd deze avond ruimschoots vergoed door het optreden van Sonja Oosterman, die een keuze uit haar internationaal repertoire met zeer veel charme over het voetlicht braohit.. Lif Giraldi was een eauilibrist van klasse, prachtig aangevuld door het Rivers Trio, dat een greep deed uit hun „hogeschool der acrobatiek". Tenslotte stond deze avond Lou Bandy nog eens on de planken. Nog steeds kent hij het klappen van de zweep. Ziin succes was dan ook bijzonder groot, 't Geheel werd aangevuld dom- leutige conferences van Marius Mac Phail, een humorist, die in dit gezelsohap zeer goed paste. Opbrengst ruim f 2000. Een bal o.l.v. de heer C. van Leeuwen bracht, een vrolijk slot aan deze hoogst amusante avond, die een bedrag van ruim f2000 in bet Marine Sanatorium- fonds deed vloeien. Een prachtig resul taat! LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter Fr. an van P. F. van de Groep, en G. Wassenbimg; Agiatha, dir van M. Verboom en M. Visser. Getrouwd H. H. A. Appelo en Tr. Roest; H J. Straathof en E, C. van der Geest. Overleden: M. M. d'e Wiibfc, 82 Jaar, echt genoot van: M. de Rijk; H. A. van Ingen Schenau, 82 jaar, echtgenoot van: L. Zle- gelaar. OEOSTGEESi Paptistengemecnte Uitgaande van de Baptistengemeente te Leiden zullen er in de zijzaal van de Willem de Zwij- gerkerk te Oegstgeest, 4 samenkomsten gehouden worden. De eerste maal op maandag 4 februari 1957 over het on derwerp: Leven en overvloed. De tweede maal op maandag 18 februari over het onderwerp: De trlomph van het geloofs leven. De derde maal op maandag 4 maart, onderwerp: Een ontmoeting met Jezus. En de vierde maal op maandag 18 maart, onderwerp: Het profetisch woord. Iedere keer om acht uur te be ginnen. Voorganger in al deze samen komsten zal zijn de heer H. Schouten, voorganger der Baptistengemeente te Leiden. Ds. FABER BEROEPEN Ds J. Faber, geref. predikant fart. 31) te Deventer ontving een beroep van de gemeenten te Oegstgeest en Valken burg. Geslaagd Voor het ingenieursexa men voor scheikundig ingenieur slaagde met lof de heer J. T. Knegtel, alhier. Voor al deze vragen is maar één ant woord, besloot ds. Overduin. Christus liet zich verachten, omdat wij vrij zou den zijn om ons feest te laten vieren. De Koning der Koningen nodigt ons uit voor de bruiloft van zijn Zoon. Het is de moeite waard om feest te vieren, want God vond het óók de moeite waard om Zijn Zoon naar de aarde te zenden en Hem voor al onze zonden te laten lijden. Onder de talrijke aanwezigen was de afgevaardigde van de Centrale Kerke- raad. de heer Kuyper, en de afgevaar digde van de centrale commissie Jeugd kerk. de heer J. v. Leeuwen. L. DEMMENIE OVERLEDEN Na een korte ongesteldheid is gisteren in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer L. Demmenie, oprichter en sinds 1954 president-commissaris van de N.V. L. Demmenie en Zn. De heer Demmenie maakte ruim een kwart eeuw deel uit van het college van kerk- collectanten der Leidse Hervormde Ge meente. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal donderdag om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof plaats vinden. VOORSCHOTEN BRANDJE SNEL GEBLUST. Zondagmiddag om ongeveer 4 uur werd brand ontdekt in de timmermans werkplaats van de heer van Wissen in de Schoolstraat. De eigenaar en zijn zwager wisten spoedig de brand in be dwang te krijgen, zodat de spoedig ge arriveerde brandweer niet veel meer hoefde te doen. Oorzaak van de brand is vermoedelijk kinderspel. Dc schade is gering gebleven door het snelle ontdek ken. WARMOND ZENDINGSAVOND. Vrijdag had in 't Trefpunt een zen dingsavond plaats, die verzorgd werd door het zendingsbureau uit Oegstgeest. Deze avond werd ingeleid door dr. J. Zandee. Na een korte beschouwing over het zendingswerk gaf hij de leiding van deze avond over aan de afgevaardigden van het zendingsbureau. Deze begonnen de avond met het vertonen van licht beelden met geluidsband over „De Ak ker is de Wereld". Hierin werd weer ge geven het begin van het zendingswerk tot het zendingswerk van heden. Na de pauze kreeg men een film te zien over de problemen in Oost-Afrika. WASSENAAR Afscheid A. Doelman Dokter A. Doelman, die op 1 januari J.l. zijn praktijk neerlegde, recipieerde zaterdagmiddag j.l. te zijner huize aan de Wittenburgerweg voor een afscheid van zijn patiënten. In tegenwoordigheid van zeer velen werd namens het comité, dat zich voor dezeg elegenheid had ge vormd, het woord gevoerd door dr. J. N. van den Houten, die zei, dat hoewel de scheidende geen grote ruchtbaarheid had verzocht, het voor hem en zijn oud-patiënten toch wel teleurstellend zou zijn indien het afscheid maar stil voorb.. werd gegaan. Als een zo be kende persoonlijkheid als dokter Doel man zonder meer uit het actieve leven zou zijn verdwenen, zou dit zeer onbe vredigend zijn geweest. Spr. deelde mee, dat het plan van het comité in alle kringen van de bevolking spontane reacties had opgeleverd, waaruit blijkt, dat men dokter Doelman zal missen als arts en ook als vriend en raadgever, me nigmaal op terreinen, welke niet op medisch gebied lagen. Met een betui ging van dank. waarin hij ook mevr. Doelman betrok, bood hij een tlevisie- toestel en aan album met de namen van de schenkers aan. Mevr. Doelman kreeg bloemen. Hierna sprak dokter Doelman een dankwoord. RAADSAGENDA De gemeenteraad van Wassenaar komt woensdag a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen de navol gende punten voor: voorlopige vaststel ling van de bedrijfsrekeningen 1955; di to van de gemeente-rekening 1955; goedkeuring rekening Maatschappelijk Hulpbetoon 1955; voorzieningen inzake de bezoldiging van het gemeenteperso- neel (overeenkomstig het rondschrijven van de minister van Binnenlandse Za ken van 14 december j.l.)salarisvoor zieningen voor secretarissen en ontvan gers (overeenkomstig rijkspersoneel); herziening beheers verordening bedrij ven (hernieuwde vaststelling): subsidie Nutsbibliotheek (voor 1957 f. 1500); sub sidie sociëteiten ouden van dagen (f. 4.- per lid)voorzieningen in vacatures on derwijzer openbare ulo- en lagere scho len; subsidieverzoeken (Federatie van Verpleeginrichtingen en KNAC, afwij zend advies); een achttal besluiten ten behoeve van het bijzonder onderwijs; subsidie opleiding kleuterleidsters (f. 25 per Wassenaarse leerlinge aan Leidse vereniging)overneming transformator gebouw (bij Dierenpark „om niet"); ver koop grond (2 maal); aankoop grond nabij de haven (voor aanleg van.weg); voorwaarden bij de verkoop van bouw grond (door de gemeente aan bouwers); regeling eigendom van de brug over de Zijlwatering in de Rijndijk (overdracht aan Valkenburg); straatnamen (vast stelling; wijziging bouwverordening, voorkoming van overlast door water; weigering van een bouwvergunning (aan H. F. Luiten, exploitant Bijhorst); wij ziging politieverordening, zedenbescher- ming strand- en duingebied. BURGERLIJKE STAND Geboren; Adrtaara E. dr van F. A, Nele- niane en M. M. Niool Speljer; Hendriik/us A. zn ran A. Heins en E. L. S. Lenering.; Syl via L.. d>r van W. C. Remmerswaail en C. N. C. Knijnenburg. Ondertrouwd: G. Blokhuis en M. A. Roe man; L. van der Let en E. J. Dailman; J. H. J Sohönwetter en A. H. Kokshoorn; B. J. Gerritsen en E. Stottenborg; A. Sto uitjes- dijk en C. van Barneveld; A. P. IMeitvorst en T .F. Aleveer; R. B. Bakker en J. A. Boer; H. A. Fokke en M T. van Wissen1; G. Hunt'elerslag en J. M. Hofman; T. W. J. de Bruyn en J. Bart els. Getrouwd: F. C. Glazen er en P. M. Be- versen; C. W. Barhoonn en C. M. v. Wis sen P'. Putker en A. F. M. J. Noordoven J. J. van Leeuwen en M. J. van der Ma rei; K. Kool en C. van Wijngaarden; A. A. M. T. Kamters en H. G. Lubbe. Overleden.; hout. 69 Jr; Ploeg, 84 Jr; J. de Bruin, 81 Jr; G. Krom- fï R. Smit. 61 Jr; J. van der C'. E. L. Wosten, 89 Jr. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Baart de la Faille en Geerlings. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes. W. M. zn van J. H. van Rijn en P. C, van dier Drift; ATida H. M dr van Chr. Rotteveel en C. M. Ammer- laan; Maria J. dr van Th. C, va.n der Meer en H. C. Tljssem; Joseph L. M. zn van Th. W. van Gent n P. H. van der Zon; Petrus J. zn van A. A. de Jong en J. Th. W. van Leeuwen; Jorlne KI. B. dr van G. J. van Embden en S. Bon. Ondertrouwd.; Th. M. M. van Steijn 21 Jr en J. J. Klinkhamer 23 Jr; W. Zand vliet 27 Jr en C. M. van Bemmelen 23 jr; J. Gout 22 Jf. en L. J. Bakkevoll 22 Jr. Getrouwd: C. W. van Velzen en J. A. Ammerlaan; A. Verduin en A. Hulsbos; P. C. Rulgrok en P. M. M. van der Poel; H. van Brugge en J. H. van Haastrecht; A. Verhagen en C. C. Overdevest; G. Ph. M. van der Hoeven en M. Vreeswijk. Overleden: J. van Benten. 84 jr. echt genote van C. W. Brouwer; E. Hulsbo9. 62 jr. echtgenote van S. Marbus. LOOP DER BEVOLKING IN 1956 Op 1 januari 1956 telde deze gemeen te 5951 inwoners, waarvan 2861 mannen en 3090 vrouwen. Er werden in 1956 147 kinderen geboren, terwijl 33 personen overleden. Uit de gemeente vertrokken 370 personen, en er vestigden zich hier 247 personen. Het totaal aantal inwo ners bedroeg op 31 december 1956 der halve 5942 en wel 2848 mannen en 3094 vrouwen. Het inwoneraantal verminder de dus met 9 personen. In 1956 emigreerden 49 personen uit deze gemeente. Tuinbouwgebied is niet verplaatsbaar In een te Delft gehouden bijeenkomst van de kring Delft en omstreken van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft ir. W. van Soest, directeur van het proef station voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk, als zijn mening te kennen gegeven, dat het is uitgeslo ten een bepaald tuinbouwgebied naar een ander deel van Nederland over te plaatsen. De tuinbouwcentra van Zuid- Holland zijn volkomen van elkaar af hankelijk, zeide hij. Goede teeltgronden alleen zijn niet voldoende: er moeten ook veilingen zijn en er dient rekening te worden gehouden met de vele toeleve ringsbedrijven. Vervolgens deelde ir. Van Soest mede dat uit een inventarisatie is gebleken, dat tot 1980 een aantal van 400 tot 500 tuinbouwbedrijven, ten offer zullen val len aan de stedelijke uitbreiding. Er zijn nu twee gebieden in Zuid-Hol land waar getracht kan worden voor de van hun grond verdreven tuinders nieu we bedrijven op de bouwen, ad us spre ker, op Goeree en Overflakkee en i-ond- om de plaatsen Bleiswijk en Bergsen- hoek. Het eiland Goeree-Overflakkee zal echter de eerste 20 jaren ongeschikt zijn wegens de verzilting van de bodem. PRINSES MARIJKE VOOR KLEINE NABEHANDELING OPGENOMEN Prinses Marijke is heden voor enkele dagen opgenomen in het Ooglijdersgast- huis te Utrecht voor een kleine nabe handeling. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Overheid moet speeltuinwerk steunen In hotel Centraal te Alphen is zaterdagmiddag een door de NU SO belegde, en door de samenwerkende Alphense speeltuinverenigingen voorbereide streek conferentie gehouden, die door 64 speeltuinbestuurders uit Alphen en omgeving en uit de bollenstreek werd bijgewoond. Ook een aantal genodigden, onder wie vier leden van Alphens raad, de heren Ph. Rogaar, H. Brokaar. J. Verduijn en W. Geerlof gaven van hun belangstelling voor deze conferentie blijk. Alle aanwezigen werden door de heer W. Schouten, bestuurslid van speeltuinvereni ging Bloemhof welkom geheten. Een bijzonder woord van welkom sprak de heer Schouten tot de heren C. J. W. Brunings, secretaris van de NUSO, die de voorzitter van de NUSO, de heer D. Vijlbrief uit Leiden, wegens ziekte verving. de gemeentebesturen, bleek uit meer dere voorbeelden dat vele gemeenten ge lukkig reeds redelijke financiële steun verlenen. Een tuin wordt als regel be schikbaar gesteld, terwijl ook wel een jaarlijkse subsidie verleend wordt, et zijn echter ook vele gemeenten, die praktisch niets doen of helemaal afzij dig blijven van het speeltuinwerk. Vervolgens gaf spreker enkele nuttige wenken op welke wijze door de speel tuinverenigingen gemeentelijke su/bsidie of leningen kunnen worden aange vraagd. De zelfwerkzaamheid van de ouders blijft echter, aldus spreker, een eerste vereiste. De heer Roosenschoon noemde Na een kort inleidend woord van de heer Brunings sprak de heer Roosen schoon over „Overheidssteun bij het speeltuinwerk". Spreker stelde duidelijk vast waarom de overheid het speeltuin werk steunt. Men stelt de kinderen hier door in staat zich te ontwikkelen en uit te leven, en ook om zich te leren be heersen. Het sterkt hun wilskracht en leert hen rekening te houden met an deren, het prikkelt hun fantasie, leert hen gehoorzaamheid en wekt belang stelling voor alle vormen van vrije tijdsbesteding. die de zg. massajeugd mist. Dank zij het speeltuinwerk worden de kinderen van de speeltuinverenigin gen gericht en opgevoed tot nuttige le den van de maatschappij Speeltuin werk. aldus spreker, kan ook voor vol wassenen nut afwerpen. Immers in dit werk komen bekwaamheden tot ontwik keling, die in het dagelijks leven niet aan bod komen. Het kan niet alleen een prettige ontspanning geven, maar te vens een bron van levensvreugde bete kenen Spreker toonde aan de hand van een aantal cijfers aan dat het Rijk nog steeds te weinig aandacht besteedt aan het werk van de NUSO en een te geringe subsidie verstrekt. De snelle groei van de speeltuinver enigingen maakt de aanstelling van bezoldigde functionarissen dringend no dig. zowel in landelijk als in provinciaal verband. Komende tot de plaatselijke overheid, Weer meer bedrijfsauto's Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal bedrijfsauto's in ons land op 1 augustus j.l. 130.063. hetgeen ten opzich te Van de stand op 1 augustus 1955 een toeneming bgtekent met ruim 16.400 stuks of 14.5 Het bedrijfsautopark per 1 augustus 1956 kan als volgt worden gespecificeerd: autobussen e.d. 7378 (1 aug. 1955: 6722, stijging 9.8 4- en meerwielige vracht- en bestelauto's 112.790 (97.699, stijging 15.5 trekkers met. opleggers 4615 (4275. stijging 8.0 r/). speciale voer tuigen 5280 (4944, stijging 6.8 Straaljager verongelukt PILOOT ONGEDEERD Vanochtend is, door tot nu toe onbe kende oorzaak, een Gloster „Meteor"- straaljager van de basis Soesterberg van de Kon. Luchtmacht verongelukt. De vlieger heeft zich, naar wordt aan genomen, door middel van de schiet stoel uit het toestel kunnen begeven. Hij is ten oosten van Marken waargenomen, hangende aan zijn valscherm. Helikopters zijn naar het IJsselmeer gevlogen om de vlieger op te pikken. Vader van zes kinderen gedood Vanmorgen heeft zich op de Rijks weg 's-Hertogenbosch-N-megen nabij Hintham, gemeente Rosmalen, een do delijk ongeval voorgedaan De Rijksweg arbeider Spierings reed met zijn bak fiets in de richting 's-Hertogenbosch. Twee vrachtauto's, rijdende in dezelfde richting, wilden hem passeren. De tweede kon echter niet voldoende uit wijken en reed tegen de bakfiets. Spie rings overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. "•norme krentenwegoe naar Monaco Prins Reinier van Monaco en Prinses Grace zullen morgen een zware Hol landse krentenwegge in ontvangst ne men, welke zal worden aangeboden door bakker J. Beersma van Uithuizen, officieus kampioen van Nederland, door de heer G. W. Barendsen, direc teur vand e vakschool voor Zwolse bak kers en de heer C. Nijland uit Kampen, voorzitter van de cursisten organisatie van deze school. Opgewekt verliet een delegatie van elf personen, vier dames en zeven heren, vanmorgen met het lijnvliegtuig van de KLM Schiphol met bestemming Nice. Het brood, waarin niet minder dan 85.000 krenten zijn verwerkt, was keurig opgeborgen in een eikenhouten kist van 1.50 meter lang. De kist was versierd met het wapen van Monaco en met dat van Uithuizen. Het is de bedoeling, dat de vier dames bij de ontvangst in liet. paleis van Mo naco verschijnen in folkloristische kle derdracht. Bakker Beersma, die nog nooit in zijn leven in het luchtruim is geweest, had nog deeg over, toen zijn produkt voor het prinselijk paar gereed was: hij bakte er tien krentenbroden ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Alers, dr., Ver. "Staten; Naayen—Doeleman, dr., Enschede; Van der Hoopbaronesse van Boetzelaer, dr,. Den Helder. Getrouwd: H. C. Bisschop en A. C. Gerritsen, Amsterdaam; W. Hotsy La- geman en M. H. Wittig, Ver. Staten; ir. J. A. de Vos en P. J. Omloo, oud-Loos- drecht; F. G. Moquette en G. A. Andrée Wittens, Den Haag; G. L. van Iterson en N. de Jong, Wageningen; J. M. A. Dekkers en F. A. C. Coebergh, Rotter dam. Overleden: G. den Hartogh, m. 91 jr, Den Haag; W. Mangelaar Meertens 72 jr. Den Haag; J. C. H. Stoll—Buutveld. m., Den Haag; A. M. van Dijk—Wille- brands, vr. 82 jr, Rotterdam; E. H. Simons, m. 74 jr, Schiedam; D. C. H. Meiessen, m., Utrecht; J. S. Rabbie, m. 77 jr, New York; K. C. de Jong, m., 78 jr, Zaandam. Verzoening tussen Moskou en Tito? Volgens Oosteuropese kringen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado, zou de secretaris van de Russische commu nistische partij, Nikita Kroesjtsjef, Joe- go-Slavië hebben voorgesteld een einde te maken aan de polemieken tussen Moskou en Belgrado. In een boodschap van Kroesjtsjef zou de suggestie zijn gedaan, dat een con ferentie van Joegoslavische en Russi sche topfiguren ter bespreking van het herstel der samenwerking tussen beide communistische partijen, wellicht met vrucht in het voorjaar gehouden kan worden, aldus deze kringen. Het voorstel zou door de Joegaslavi- sche ambassadeur in Moskou, Micunovic, ter kennis zijn gebracht van het centrale comité van de Joegoslavische commu nistische partij. Genoemde kringen ver wachten, dat Micunivic naar Moskou zal terugkeren met een bevestigend ant woord. Dr. A. A. KOOLHAAS PRAESES GENERALE SYNODE Tijdens de vandaag gehouden zitting van de generale synode der Ned. Herv. Kerk is het bestuur door verkiezing als volgt samengesteld: Praeses dr. A. A. Koolhaas Amei-sfoort)assessor ds. J. Vink te Nootdorp; secundus van de as sessor cü". G. J. van der Burgt te Loenen en tertius ds. J. H. van Beusekom te Breskens. De vier Britse studenten die door Hongarije werden vrijgelaten bij hun aankomst aan de Oostenrijkse grens bij Nickelsdorf. ^OVERZICHT Staatsfondsen vast AMSTERDAM. 4 februari. Nu de handel in claims Philips voor bij is miste het Damrak vanmiddag sterk de aanwezigheid van althans één afdeling, waar behoorlijke bedrijvig heid heerste. Thans was de gehele markt weer ongeanimeerd waartoe de gedrukte stemming van Wallstraat op vrijdag j.l. het nodige bijdroeg. Vandaag deden de converteerbare obligaties Philips him intrede ter beur ze, maar voorshands was daar weinig van te merken aangezien men er de voorkeur aan gaf de hoek gesloten te houden. Als koers werd geadviseerd 111 tot 1111/4. hetgeen met de laatste claimprijs overeenstemt. Aandelen Phi lips lagen iets beter op 247 en waren daarmee het enige internationale fonds dat vaster gestemd was. Immers, zowel Kon. Olie als Unilever en Aku bleven beneden het vorige niveau. Sterk de aandacht trokken de hogere koersen op de Staatsfondsenmarkt. De lening 1956 liep op tot 91, de Staffel- lening tot 88 en de investeringscertifi caten tot 92. Men tastte in het duister waaraan deze betere stemming moest worden toegeschreven. Ook de obligaties Ned. Spoorwegen ontmoetten weer enige steun. Scheepvaartfondsen bleven goed op prijs, vooral Mij. Nederland, maar Kon. Boot moest weer 2 punten prijsgeven ingevolge de teleurstelling over het on veranderde dividend. Certificaten Hoog ovens liepen 4 punten achteruit, waar bij men in het midden liet of dit een gevolg is van het bericht over plannen tot vestiging van een tweede hoogoven- bedrijf. Cultures volkomen verlaten. De markt sloot zeer kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 februari Londen 10.66%—10.6718. New York 3.82123.83U, Montreal 3.99%3.99%, Parijs 1.0810 1.0820. Brussel 7.58%7.59, Frankfurt 90 77—90.82, Ziirich 86.86%—86.91%. Zü- rich (vr. francs) 89.30%89.35%, Stock holm 73.5673.61, Kopenhagen 55.01 55.06. Oslo 53.32%-53.37%. Milaan 60.58% —60.63%, Wenen 14.64%—14.65%. het redelijk, dat de overheid de kosten van voor de bemanning van v "lieg- u.. 1V"JJ r- tuig. „Michel Sweriden" in gevaarlijke, positie De 342 ton metende Nederlandse kust vaarder .Michel Sweriden", die sinds zaterdag bij Aberavon (Wales) aan de grond zit, bevindt zich in een gevaar lijke positie. Twee sleepboten hebben viermaal tevergeefs getracht het vaar tuig vlot te trekken. Het schip, waarvan het roer en de Schroef zijn vernield, zit 15 meter van een golfbreker. Er staat een hoge zee. De tien leden van de bemanning heb ben besloten aan boord te blijven. van speeltuinwachters, spelleiders het materiaal voor haar rekening neemt. MOGELIJKHEDEN Vervolgens sprak mej. C. G. Gou- driaan over „Het speeltuinwerk en zijn mogelijkheden". In een uitvoerig betoog toonde spr. aan dat er hoge eisen worden gesteld aan bestuursle den en leidsters. Naast de liefde voor het kind moet er ook de wil zijn zich te verdiepen in het werk en kennis te nemen van wat an deren op het terrein van de jeugd ors kunnen leren. Na'beantwoording van een aantal vra gen sloot de heer Brunings deze confe rentie. Beurs van Amsterdam Maandag 4 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91 Va 91 Grootboek obl. 3'% 83% l- Ned. '51 3% 91% 92% Ned. *53 3% 91 91% Ned. "56 3% 90,»a 91% Ned. '48 3% 84% 85% Ned. '54 3% 86 87% Ned. "55 I 3% 87% 88% B Ned. '55 II 3% 87% 88% B Ned. '47 3% (3) 87 87|j Ned. '37 3 85% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 91T96 92% Ned. 62-64 3 91% 92% Cert. NWS 66% Indië '37A 3 87 87% Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind. B. 47% Nat. Handelsbank 105% Ned. Handelsmij. 168 169% A'dam Rubber 79% 78% Deli Mijen (Ver.) 100% 100% H V.A96 95% Java Cult 59% 59 Senembah 55 ©5% A.K.U200% 199% Berkel's Patent (v) 177 174% Calvé Delft cert. 292 292 Kon. Pap. v. Gelder 202 200 Hoogovens cert281 277 Mllller en Co. N.B. 299 304 Ned Kabelfabr275 270 Philips 243% 245% Philips pref141 144% Unilever 343 338% Wilton Fe.venoord 219 219% Biliton 2de r 213 213% Dordtse Olie gew. 795% 785% Kon Olie (f 20. 158.60 156.80 idem (50 f 20.— 158.45 156 50 Vorstenlanden 30 Holl Amerikalijn 175 174% Java China Paket 184% 184 Kon N Stoom b 169% 166% KPM 160% 160% Ned Stoomv Mij 203 205 v. Ommeren cert. 281 279% Kon Rott. Llovd 174% 174 Ned Scheepv Unle 168% 168% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 (3%3 91 91% Den Haag 1937 I 3 93 Leiden 1947 89 R'dam '57 I-III 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng'51 96% 07 Premieleningen A'dam '33 3 101 B 101% A'dam '51 2% 97% 96% B A'dam '56 I 2% 95% 97% A'dam '56 II 2% 104 105% Eindhoven '54 2% 89% 89% Enschede '54 2% 92 Den Haag '52 I 2% 105% 105% idem II 2% 101% 102% R'dam '52 I 2% 92% 101 idem II 2'% 104% 104% Utrecht '52 2% 98 98% B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank202 220% H B U cert 206% 206% Rott. Bank 185 187 Twentsche Bank 186 186 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 241 L Borneo Sum. H.Mij. 75% Ned. G. en Sp. fabr. 170 170 Kon. Ned. Grofsm. 108% 108% Internatio 147 97% Rott. Droogdok Mij. 558% Tieleman en Dros7% 8% Ned. Mij. Walv.vrt.70% 70% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18% 19% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33% 33 Intern. Nickel 108% 107 Anaconda 69 68 Bethlehem Steel 183 179% Cities Service 65% 66 General Motors40% 70% Kennecott 113% 111 Republic Steel 52% 52% Shell Oil 79 Union Pacific 29^ 29^ Un. States Steel 64% 63% Nog enkele fondsen uil Leiden en omgeving Aandelen V K 1/2 Edelmet Kon. AA 63% 63% Pref. w a. Idem 67 66% Electrolas B 316GB 318 Holl Constructie 375 Ing bur v Bouwnljv 120 Int Kunststoff Ind 45 45 Leirische WoNptnn 273 273 Sikkens Lak B 398 395 Ver Touw fabrieken 160% 161 Wernlnk's Betonm 80 B 80 Van Wijk Textiel 72 71%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9