Debutant Jan Pesman overvleugelde in Oslo De Graaff en Broekman LFC-aanval draaide na de rust op volle toeren Europese titel voor Oleg Gontsjarenko Johamiesen won zowel de 5000 als de 10.000 meter Slecht voetbal in Leidse Hout Roodenburg-TYBB onbeslist: 1-1 Spartaan '20 trof het niet Een 2-3 achterstand werd omgezet in forse 6-3 overwinning Voetbal in Engeland Aanvalsleider Nat Lofthouse stopte een strafschop Uitslagen-standen MAANDAG FEBRUARI 1957 (Van een speciale verslaggever) In het licht van een schijnwerper reed Oleg Gontsjarenko gistermiddag zijn ere-ronde in het Bislet-stadion te Oslo. Telkens flitsten de blitz- lampen van de fotografen als de 26-jarige elektro technicus uit Moskou voorbijkwam, met de lau werkrans om de schouders, welke hem zojuist door scheidsrechter Simensen was omgehangen. De duizenden Noren, die het stadion bevolkten, juich ten hem toe en daarna werd hij door zijn landge noten op de schouders naar de kleedkamers ge dragen. Het donkere gezicht van de Rus straalde van voldoening. Voor de derde maal had hij een kampioenschap veroverd, tweemaal werd hij wereldkampioen: in 1953 te Helsinki en het vorig jaar te Oslo, en dit jaar vroegde hij voor het eerst ook de Europese titel aan zijn reeks overwinnin gen toe. De Noor Johannesen moest zich in weer wil van zijn twee overwinningen op de 5.000 en 10.000 meter, met de tweede plaats tevreden stel len, terwijl Roald Aas als derde in het klassement eindigde. Vergeleken met het vorig jaar heeft de Nederlandse ploeg enige winst geboekt. Was het een teleurstelling dat Broekman het niet verder dan de vijf tiende plaats in het eindklassement bracht met Wim de Graaff als veertiende Jan Pesman zorgde ervoor, dat er voor onze landgenoten toch vooruitgang te zien was. Want dank zij het goede rijden van Pesman mag Nederland het volgend jaar weer met vier rüders uitkomen. Hij eindigde op de tiende plaats en volgens de reglementen mag elk land met drie rijders deelnemen plus zoveel als er in het laatste kampioenschap bij de eerste twaalf zijn geklasseerd. Reeds na de eerste dag stond Pesman in het algemeen klassement (over de 500 en de 5000 meter) vóór Wim dt Graaff en vóór Kees Broekman. Hij begon al goed met de 500 meter. Daar had hij Boris Shilkov als tegenstander, een veel snellere rijder, maar toch niet zoveel sneller dat Pesman er moedeloos onder zou worden. Integendeel, Jan, binnenbaan had geloot, maar toch al gauw Boris langs zich zag komen, zette alles op alles om niet te ver achter te raken. De Rus eind Tde met 44 sec., maar Jan noteerde met. 45,7 sec. een verbetering va"- zijn persoonlijk record met 0,5 sec. Op de 5000 meter, een afstand die hem, zoals de meeste Nederlandse hard rijders beter ligt, was zijn succes groter. Hij kwam in de dertiende rit aan de start en zou volgens de loting tegen Jo seph Merenyi riiden. De Hongaar was echter niet vers:i - en daar Johnny Cronshey, die in de zeventiende en laat ste rit tegen Karenius zou rijden, ver stek liet gaan, kreeg Pesman de Zweed tegen zich. Veel heeft onze landgenoot aan hem echter niet gehad. Pesman was met goede strijdlust aan de start verschenen en begon in een uitzonderlijk hoog tempo. De eerste 600 meter in 60 sec. en daarna ronden van respectievelijk 38, 39 en drie maal 40 ec. Het gevolg was, dat hij na 5 ron den dezelfde tijd had genoteerd als GONTSJARENKO Uitslagen Oslo 500 meter 1. Grishin 43.- sec; 2. Mikhailov 43,1 sec.; 3. Hodt 43,5 sec.; 4/5. Voronin en Jaervinen beiden 43,7 sec; 6. Elvenes 43,8 sec; 7. Salonen 43,8 sec; 8/9 Shilkov en Sakunenko beiden 44,- sec; 10. Gontsjarenko 44,2 sec; 15. De Graaff 44,7 sec.; 16. Johannesen 44,8 ses.; 22. Pes man 45.7 sec; 29. Broekman 46.9 sec. 5000 meter 1. Johannesen 8.15.9; 2. Gontsjarenko 8.16.6; 3. Broekman 8.20.2; 4. Dahlberg 8.20.5; 5. Pesman 8.21.7; 6. Sjoelin 8.21.8; 7. Aas 8.21.9; 8. Kristiansen 8.30.0; 9. Veronin 8.30.4; 10. Shilkov 8.32.1; 11. De Graaff 8.34.0; 12. Jaervinen 8.34.8. 1500 meter 1. Grishin 2.14.8; 2. Shilkov 2.14.9; 3. Aas 2.15.1; 4. Mikhailov 2.15.3; 5. Jaer vinen 2.15.4; 6. Gontsjarenko 2.16.8; 7. Sakunenko 2.17.4; 8. Johannesen 2.17.8; 9. Salonen 2.18.4; 10/11. Kristiansen en Voronin beiden 2.18.6; 14. De Graaff 2.19.5; 17. Pesman 2.20.2; 18/19. Broek man en Stroem beiden 2.20.4. 10.000 meter 1. Johannesen 16.48.2; 2. Gontsjarenko 16.56.8; 3. Dahlberg 17.02.2; 4. Pesman 17.02.6; 5. Sloelin 17.16.3; 6. Broekman 17.17.1; 7. Kristiansen 17.18.3: 8. De Graaff 17.21.7; 9. Sakunenko 17.22.1; 10. Aas 17.24.1. Eindklassement 1. en Europees kampioen Gontsjarenko (Rusl.) 190.300 pnt; 2. Johannesen (Noorw.) 190.733 pnt; 3. Aas (Noorw.) 191.828 pnt; 4. Dahlberg (Zweden) 192.493 pnt; 5. Grishin (Rusl.) 192.898 pnt; 6. Sjoelin (Zweden) 192.928 pnt; 7. Shilkov (Rusl.) 193.367 pnt; 8. Kris tiansen (Noorw 193.515 pnt; 9. Saku nenko (Rusl.) 193.565 pnt; 10. Pesman (Ned.) 193.733 pnt; 11. Voronin (Rusl.) 193.890 pnt; 12. Jaervinen (Finl.) 193.893 pnt; 13. Mikhailov (Rusl.) 193.900; 14. De Graaff (Ned.) 194.685 pnt; 15. Broekman (Ned.) 195.575 pnt- Knut Johannesen, die de snelste tijd had gemaakt. Het volle stadion trilde van de spanning, of deze nieuweling hun „Kuppern", zoals de Noren Knut Johannesen noemen, zou kunnen ver slaan. Een volgende ronde van 40 sec. bracht Pesman echter op de tijd van Johan nesen achter en na 3000 meter stonden de klokjes voor Pesman op 4 min. 59 sec., terwijl zij bij Johannesen 4.56 had den aangewezen. Ook in de daarop vol gende ronden, door Pesman gereden in 40 en 41 sec., bleef hij bij de Noor achter en zo eindigde hij met een tijd van 8 min. 21,7 sec. Toch een uitste kende prestatie, want hij bezette daar mee de vijfde plaats in het veld van 32 deelnemers en verkreeg tevens de zeker heid, dat hij ook op de 10 km mocht starten. meter van De Graafr Snelle 500 Wim de Graaff kon tevreden zijn over de 500 meter, die hij in 44,7 sec., zijn snelste tijd voor Noorwegen, had gere den. Zijn tegenstander Kurt Eminger struikelde vlak na de start en betekende dus geen concurrent voor Wim. Dat hij er desondanks toch 44,7 sec., uitdraaide schonk voldoening. Op de 5000 meter wilde het echter niet vlotten. De zon was inmiddels verdwenen en door het opvriezen was het ijs niet alleen harder, maar ook stroever geworden. Schenk had hem willen laten starten op een schema van 8 min. 22 sec. Maar Wim voelde zelf, dat dit iets te hoog lag. Ook Grishin, die met hem reed, gaf De Graaff geen aanleiding om het tempo te verhogen. Wim won zijn rit met een tijd van 8.34, wat voor hem maar matig te nemen is. Toch bleek dit nog vol doende voor een elfde plaats. Geen reprise De rit tussen Kees Broekman en Olie Dahlberg op de 5000 meter is geen her haling geworden van de dolle rit Moskou in 1955. Olie had zich blijkbaar voorgenomen het tempo niet te forceren en bleef Kees trouw volgen. Het gevolg was, dat Broekman het initiatief moest nemen, waarbij hij echter weinig hou vast had aan de tijden van zijn voor gangers. De sterke rijders moesten nog komen en in de vier ritten voor hem was de snelste tijd gemaakt door Gunnar Sjoelin met 8 min. 21,8 sec. Broekman opende met 60 sec., en daarna volgden ronden van 39 sec. en 40 sec. Na 3000 meter stond hij op 4 min. 57 sec., een seconde sneller dan Sjoelin. Nog altijd is deze Noorse Nederlan der geliefd bij het publiek en toen door de microfoon de mededeling werd gedaan, dat Broekman voor de tiende maal aan het Europese kampioenschap deelnam, klonk er een oorverdovend gejuich. Het Noorse publiek besefte heel goed wat voor een uitzonderlijke prestatie dat is. In de laatste ronden kwam Dahlberg, die nog steeds goed was blijven volgen, opzetten. Jammer was het, dat de Zweed zich in de voorlaatste ronde niet aan de reglementen hield. Bij de kruising na melijk moest hij Broekman, die uit de binnenbaan kwam, voor laten gaan, maar Dahlberg verhoogde op dat mo ment zyn snelheid, zodat Kees, om een botsing te vermijden, even inhield. Dat kostte hem kostbare seconden. Toch bleef hij binnen de tijd van Sjoelin, en met zijn 8 min. 20,2 sec. werd hij de snelste, totdat Gontsjarenko en Johannesen aan de beurt kwamen, de enige rijders die zijn tijd zouden verbeteren. Opnieuw Pesman Ook op de tweede dag heeft de 24- jarige, lange en donkere Pesman zich kranig geweerd. Daar dit pas zyn eer ste belangrijke internationale jaar was, JAN PESMAN had hjj nog niets te verliezen ep zou hij al gauw voldaan hebben. Maar hij toonde de echte mentaliteit van de vechter. Op de 1500 meter kwam hij uit tegen Gunnar Stroem. Jan, die de binnenbaan had geloot, moest dus in de laatste ronde de buitenbocht ne men. Bijna gelijk met Stroem kwam hij uit de bocht en op het laatste rechte stuk liep hij verder in en fi nishte vlak voor zijn tegenstander. De klokjes wezen 2 min. 20,2 seconden, een uitstekende tijd voor deze jongen, die nog nooit beneden de 2.21.2 was gekomen. Met zijn lange slag gleed hij gemakkelijk over het ijs. Eén arm ge durende de geheel rit los mee- zwaaiend. Nog wat meer ervaring, vooral in de bochten, die hij vaak nog te ruim neemt, en Pesman wordt een bedreiging voor de besten! Ook op de 10.000 meter maakte hij een sterke indruk. Vóór hem waren als het eerste paar Roald Aas en Voronin ge start, waarbij Aas een tijd had genoteerd van 17.24.1. Allerminst geïmponeerd door de oudere Noorse rijder, reed Pesman in de tweede rit tegen Sjoelin zijn eigen race. Tevoren had Schenk hem gezegd, dat hij moest proberen binnen de 18 mi nuten te komen en met zijn jeugdige overmoed had Pesman daarop geant woord „Komt in orde". Na een openingronde van 44 seconden ging hij over op een van 40, gevolgd door een van 39, waarna er nog vier van 40 seconden volgden. Daarna zakte hij iets af en noteerde weer enige ronden van 41 en 42 seconden, maar na 5000 meter had hij een tijd van 8 min. 30 sec., twaalf seconden sneller dan de tijd, die Aas had gemaakt. De vraag was nu of hij het tempo zou kunnen volhouden. Drie Ne derlanders stonden langs de kant om hem op zijn tijden te wijzen: Klaas Schenk natuurlijk, Jeen van den Berg en ook de oudrijder Jan Langedijk. In niets gaf Pesman blijk, dat de ver moeidheidsfactor begon te gelden. Het zo kundige Noorse publiek, dat bij de voorgaande afstanden al op merkzaam was geworden op Pesman, begon plezier te krijgen in de Hollan der en gescandeerd klonk het, alsof een van hun eigen mensen in de baan was „Heya Jan, Heya Jan". De Jan bleek van het goede soort. Twee ron den voor het einde verhoogde hij het tempo. Weer gingen de ronden als in het begin, in 40 seconden. Een eind spurt kon er tenslotte ook nog van af, zijn muts vloog weg en onder toejui chingen van het publiek schoot hij blootshoofd op de finish af, met een totaaltijd van 17 min. 02,6 sec. Zijn donkere kop straalde van genoe gen, toen hij uitgereden bij het drietal helpers aankam. Op dat moment had hij de beste tijd gemaakt, welke hem later de vierde plaats van de 10.000 meter zou opleveren en bovendien had hij ook op deze afstand zijn persoonlijk record, dat op 17 06.8 stond, verbeterd. Zijn der de verbetering tijdens dit kampioen schap (500, 1500 en 10.000 meter). Kees Broekman weer onfortuinlijk Onze beide andere landgenoten reden dit jaar niet zo sterk. Wim de Graaff kwam op de 1500 meter tegen Knut Jo hannesen uit. Wim ging iets te laat weg maar hij behoefde Johannesen toch niet Warmunda miste spil Van Winsen te veel (Van onze correspondent) Bij Warmunda ontbrak spil Van Win sen wegens een knieblessure. In zijn plaats ging midvoor Veltenaar stoppe ren, terwijl invaller Ruitenburg het elf tal completeerde. Meerburg, dat zich tot het uiterste heeft gegeven, verdiende de kleine 12 zege volkomen. Bij Warmunda klopte het deze middag niet al te best. Door dat rechtsachter Faas na enkele weder zijdse aanvallen treuzelde met wegwer ken. kon midvoor Romijn hem de bal afhandig maken en met een welgericht schot doelman Terbeek het nakijken geven: 01. Warmunda had daarna niet over gebrek aan geluk te klagen, toen spil Owel in zijn ijver om een aanval van de thuisclub af te slaan, het leer keihard tegen de Warmunda-midvoor schoot, waarna de bal in het Meerburg- doel sprong: 11. Ook in de tweede helft speelde Meer burg onbetwist beter dan de thuisclub, zodat het niemand verwonderde, dat toen Terbeek bij een schot het leer niet klemvast te pakken kreeg de toesnel lende Romijn opnieuw wist te scoren: 12. Meerburg bleef ook hierna beter voetballen, zodat de zege in deze spor tieve wedstrijd terecht kwam bij de ploeg, die er het meeste recht op had. (Van een onzer verslaggevers) Bijzonder ijverig, maar tevens zeer matig voetbalspel, hebben Rooden- burg en TYBB elkaar in de Leidse Hout de eer betwist. Er werd ge zwoegd en gesjouwd tot het uiterste, maar zou men een cijfer moeten geven voor het begrip „voetbal", dan zou hier een vette onvoldoende staan. Goede cijfers kunnen gegeven worden voor „vlijt" en „gedrag", want de felle strijd bleef fair. En de uitslag, 11, is voor beide partijen bevredigend, alhoewel Roo- denburg de volle winst nog moest laten glippen door toedoen van zijn „eeuwige pingelaar" (volgens de tri bune) Van Groeningen. Gezien het hierboven omsenrevene moeten wij de wedstrijd maar gauw in de doofpot doen. Maar tooh zijn enkele ..wapenfeiten*' nog de moeite waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt. De spectaculaire reddingen van beide doelverdedigers, Fasseur van Rooden- burg en Bakker in het TYBB-doel, brachten vele malen de handen op el kaar en zij waren met de scheidsrechter de besten van het veld. Ook linksback Hensen van de thuisclub kan op een goede wedstrijd terugzien, terwijl links buiten Weerlee jr. iets belooft voor de toekomst. Een ander opmerkelijk feit gebeurde in de 15e minuut van de tweede helft. Henny Chouffour (lastige knie), viel uit en. Ouwerkerk kwam onder gejuich binnen de lijnen. En na de omzetting in de voorhoede (Bart na tuurlijk midvoor) kwam ineens het bekende Roodenburgvuurtje van wel eer terug. Enkele bekeken passes van Ouwer kerk brachten de TYBB-verdediging aan het wankelen en zowaar kwam toen de eerste blauwzwarte treffer. Ingeleid door Ouwerkerk, afgerond bijna door Weerlee jr., doch keeper Bakker stompte het leer uit de bovenhoek, precies echfer op de schoen van v. Groeningen. Toen werd de zaak „rond" 10. Na twee ge miste kansen hierna, doofde het vuur weer en kwam het doelloze gesjouw weer aan de oppervlakte. In de 35ste minuut stond v. Groenin gen zo onnodig te „pingelen", dat hij de bal moést kwijt raken, waarna de rechts buiten van TYBB. Luyten. in volkomen vrile positie de bal kreeg toegespeeld en Fasseur liet „vissen": 11. Nog enkele spannende momenten speelden zich voor beide doelen af, maar de stand bleef verder onveranderd, waarmee beide teams op de juiste wijze werden „gehonoreerd". (Van een onzer verslaggevers) De L.F.C.-aanhang kon het gistermiddag - evenals wij - vermoedelijk nauwelijks geloven: niet minder dan 6 doelpunten schoten Henk Heijmans en de zijnen tegen Spartaan '20 bijeen! Ja, wrijft U de ogen maar even uit. Die zes treffers waren echt èn nog verdiend ook! „Hoe bestaat het", horen wij U wellicht - de vaak onmachtige geelzwarte aanval kennende - terecht uitroepen. Nu, dat kwam zo: Na de thee fabriceerden de kanaries vier doelpunten die het resultaat waren van aanvallen gebaseerd op tempo! Waarmee wij maar willen zeggen: LFC liep zich nu eens niet vast door eindeloos tik-tak-voetbal of op niets uitlopende solo-acties, maar draaide zoals het behoorde. Op snelheid dus! U weet het: het legde LFC geen wind eieren en ivellicht heeft deze wedstrijd de kanaries ervan overtuigd dat het zó toch véél doeltreffender voetballen is. Spartaan '20 dat tweemaal (met 2—1 en 3—2) voor stond, scoorde slechts driemaal en dus won geelzwart met 63! Doelman v.d. Schilden had gis termiddag druk werk 'met het uit het net halen van de bal. PSV schoot niet minder dan zes maal raak. Op de foto ziet men de vierde treffer. VUF DOELPUNTEN IN EERSTE HALFUUR Vijfmaal konden de wederzijdse sup porters in het eerste half uur van hun plaatsen opveren. Driemaal vloog de bal achter doelman Selier (tweemaal had de Leidse doelman daar zélf schuld aan) en tweemaal trilde het Rotterdamse net. Eigenaardig was echter dat alle vijf de treffers het directe gevolg waren van grove verdedigingsfouten. Of het nu kwam door het zware terrein weten wij niet, maar een feit was dat het in beide verdedigingen aanvankelijk zo af en toe behoorlijk lekte! De Spartaan-defensie toonde al direct na de aftrap gebreken en zo kreeg Henk Heijmans tot twee maal toe in de eerste 8 minuten „dotjes" van kansen. Resultaat: nihil! In de 10de minuut mocht Willy Nachtegeller een corner nemen.. Hij deed dit bekwaam, maar linksachter Bleij haalde de bal op de doellijn weg en voorkwam een zekere treffer. Even later deed Bleij het net andersom. Nu schoot de Rotterdamse back het als voorzet bedoelde schot van Aat. Heijmans, zwaar belaagd, in eigen doel: 1—0. De Rotterdammers kwamen nadien veelvuldig voor de Leidse veste en nadat eerst Lafleur (geheel ongedekt!) over het doel schoot, viel na 17 minuten de gelijkmaker Lafleur nam een hoek schop en aanvoerder Martinot zette zijn voorhoofd tegen de bal Hetgeen wilde zeggen: 11. want doelman Selier had misgetast. De Rotterdammers kwamen terug en ditmaal miste Lafleur de hem geboden vrije kans niet. Een-Twee dus en er was toen 19 minuten gespeeld. Zes minuten later kon LFC weer gaan jui chen. De hoge voorzet van A. Heijmans werd gemist' (de rechtshalf van Spar taan kopte mis) en Willy Nachtegeller te ver te laten uitlopen. Op het laatste rechte eind moest hij de Noor echter laten gaan. Johannesen noteerde 2.17.8 en voor Wim werd 2.19.5 afgedrukt. Kees Broekman had op de 1500 me ter helemaal geen steun aan de Pool Kuch, bij wie men nauwelijks nog van hardrijden kan spreken. Broekman had wéér de slechtste man van het hele veld tegen zich en zijn tijd van 2 min. 20,4 sec. was onder deze omstandig heden nog redelijk te noemen. Op de 10.000 meter trof hij zijn tegenstander van de 5 km, Olie Dahlberg. Het ini tiatief was echter volkomen zoek bü Kees en het was Dahlberg, die de leiding nam. De eerste 5000 meter gin gen in 8.34.- en ook op de tweede helft bleef Dahlberg voor. Toen de Zweed tenslotte in de laatste ronden er nog enkele van 40 seconden uitdraaide, bleef Kees achter. In 17.02.2 eindigde de Zweed nog juist binnen de tend van Pesman, terwijl Broekman met 17.17.1 genoegen moest nemen met een zesde plaats. Wim de Graaff reed de eerste 5000 meter gelijk op met zijn te genstander Dimitri Sakunenko. Daarna nam onze landgenoot de leiding, maar hij werd door Sakunenko tegen het ein de van de rit weer ingehaald. 17.21.7 was de tijd van De Graaff, en met 0.4 sec. verschil ging Sakunenko als tweede door de finish. Beslissing viel snel De beslissing voor het kampioenschap viel reeds in de derde rit van de 10.000 meter, toen Johannesen en Gontsjarenko tegen elkaar uitkwamen. Gontsjarenko stond na drie afstanden 0.86 punten voor op Johannesen, zodat hij de rit over de 10 km mocht verliezen, eventueel zelfs met een verschil van 17 seconden. Maar daar liet de Rus het niet op aan komen. Johannesen zette er een bijzon der hoog tempo in. Met ronden van res- pectivelijk 42, 39,39 en verder afwisse lend 40 en 41 sec., kwam hij tot de fraaie tijd van 16 min. 48,2 sec. Maar Gont sjarenko eindigde slechts 814 seconden later, namelijk in 16.56.8 en bezegelde daarmede zijn overwinning. aarzelde niet. Met een onhoudbare schuiver sloeg hij doelman Kroesbeek kansloos: 2—2! De strijd was precies een half uur oud toen het vijfde doelpunt zich aandiende. Twee—Drie was een trouwe kopie van het eerste Rotterdam se doelpunt. Weer taste Selier mis en voor de tweede maal zette Martinot zijn kuif onder de hoog voor de doelmond zwevende bal na de hoekschop van La fleur! Tot aan de thee bleef het verder zo en de 2—3 stand kwam op dat mo ment de Rotterdammers toch wel toe. LFC NA RUST STERKER De kanaries zwijnden in de eerste mi nuut. Een ver schot van Martinot beoor deelde de deze middag enigszins onbe trouwbare Selier onjuist. Gelukkig hielp de deklat toen eerst een handje mee, terwijl daarna Martinot de terugsprin gende bal naast kopte! Nog in diezellde minuut kon LFC juichend naar de mid dencirkel teruglopen. Een weergaloos handige Van Kampen lanceerde H. Heij mans en tegen diens loeier was geen kruid gewassen: 33. De kanaries gingen drukken, mede door uitstekend werk van Jan Neute boom en O. Spierenburg. Vooral de laat ste die enkele weken lang bepaald slecht uit de bus kwam. groeide naar een uit stekende vorm. Met open aanvallen, via de vleugels, werd doelman Kroesbeek be laagd en na ruim 20 minuten namen de kanaries een verdiende 43 voorsprong. Aat Heijmans was er de oorzaak van, dat de geelzwarte aanhang kon gaan ju belen! Dit doelpunt was tevens de inlei ding van de uiteindelijke forse 63 zege, want behoudens enkele korte perioden gaf LFC duidelijk de toon aan. De dit maal gevaarlijke Aat Heijmans op de rechtervleugel was óók de grondlegger van het vijfde doelpunt. Na een goede aanval - gelanceerd door Van Kampen - schoot de geelzwarte rechtsbuiten hard in en zijn broer Henk deed de rest toen doelman Kroesbeek de bal niet onder controle kon krijgen: 5—3. Het goede spel van de kanaries werd nogmaals beloond. Op de valreep werkte Henk Heijmans uit een doelworsteling de bal in het Rotterdamse doel en scoor de daarmee zijn derde doelpunt. Aftrap pen was niet meer nodig, want arbiter Wallenburg constateerde dat het tijd was. Zo eindigde LFCSpartaan '20 in een verrassende en forse 63 zege voor de kanaries. Een zege, die misschien een tikkeltje te hoog is uitgevallen, maar desondanks beslist verdiend mag heten. Resumerend: een sportieve en vooral na de thee aantrekkelijke wedstrijd. Dat de kwestie van het niet mogen vervangen van gewonde spelers tijdens league-wedstrijden nog steeds urgent is, heeft deze zaterdag opnieuw aange toond. Twee clubs uit de eerste divisie, te weten het Londense Chelsea en Bol ton Wanderers, zijn door de nog steeds van kracht zijnde bepaling, dat geen invallers bij wedstrijden voor de league-competitie zijn toegestaan, ernstig ge handicapt. Reg Matthews, international en verdediger van het doel van Chelsea, werd in de 34e minuut van de ontmoeting ChelseaWest Bromwieh Albion gewond. Met enkele gekneusde ribben werd hij van het veld gedragen. Ook de doelman van Bolton, Ted Hopkinson, moest voortijdig de kleedkamer opzoeken. Twintig minuten na de hervatting brak hij een vinger en dat schakelde hem voor de verdere duur van de wedstrijd tegen Wolver hampton Wanderers uit. De midvoor van het Engelse elftal Nat Lofthouse nam de taak van Hop kinson over. Hij deed dat zeer verdien stelijk, want niet alleen kon zijn ploeg een 03 achterstand inlopen tot 23. maar zelfs werd de Engelse aanvalslei der de held van deze wedstrijd door een strafschop van Hooper, een van de vleu gelspelers van de „Wolves", te stoppen. Chelsea was minder gelukkig. Want de 20 voorsprong die de Londenaren reeds na tien minuten hadden veroverd ging verloren. Het werd tenslotte een 24 nederlaag. De grote plaatselijke derby tussen Manchester City en de leider van de eerste divisie, Manchester United, heeft Amateurs le KLASSE A DWVCVV 2—3 2e KLASSE A VUC—HVV 2—1 LFCSpartaan '20 63 BI. Zwart—HBS 3—2 VIOSRKAVV 2—0 VUC 16 11 4 1 26 47—24 HVV 13 7 4 2 18 28— 9 BI. Zwart 17 7 4 6 18 36—30 LFC 18 7 4 7 18 33—36 HBS 16 7 3 6 17 35—26 Wassenaar 16 6 4 6 16 27—24 Lugdunum 14 6 5 15 29—27 Spartaan '20 14 5 3 6 13 36—39 RKAW 17 5 3 9 13 26-^5 VDL 14 4 4 6 12 22—25 Mussen 14 3 4 7 10 28—38 VIOS 15 2 4 9 8 22—46 3e KLASSE A RVCArchipel 31 3e KLASSE B Lisse—HPSV 1—2 RoodenburgTYBB 1l Laakkw. 13—22 Ripperda 16—15 VVSB 14—20 Alphia 14—13 Wilhelmus 1417 Voorburg 1513 Roodenburg 15—16 HPSV 16—12 TYBB 15—16 Hillegom 16—11 GDA 18—16 Lisse 16—10 geen verrassing opgeleverd. League kampioen Manchester United won met 4—2 en handhaafde daardoor zijn vier punten voorsprong op runner-up Totten- ham Hotspur. Maar ook de City kwam er niet slecht af, want de ontmoeting diè op het veld van deze club is ge speeld, werd bijgewoond door 63.872 toeschouwers, een record-aantal voor deze dag. Het was voor het eerst sinds vier jaren dat de United deze derby op het terein van de tegenstanders won. De uitslagen in de eerste divisie lui den: ArsenalSheffield Wednesday 63, Aston VillaLeeds United 11. Burn leyNewcastle United 32. Cardiff City —Birmingham City 1—2, Charlton Ath leticBlackpool 04. ChelseaWest Bromwich Albion 24. Luton Town Tottenham Hotspur 13, Manchester CityManchester United 24. Preston North EndPortsmouth 7—1. Sunder landEverton 11. Wolverhampton Wanderers—Bolton Wanderers 3—2. 4e KLASSE A SJCForeholte 3—3 DOCOS—THB 4—2 ASC—DOSR 4—2 Warmunda— 1—2 ASC 15—22 SJC 13—13 Te Werve 15—29 THB 14—12 DOCOS 13—16 Warmunda 16—11 Foreholte 14—16 Meerburg 12— 7 DSO 12—15 DOSR 13— 5 Teylingen 13—13 4e KLASSE E UNIOBodegraven 5—3 1—2 Boskoop 12—19 Nieuwerk. 12—10 Woerden 13—19 Bodegraven 11— 9 Oudewater 9—15 Haastrecht 10— 8 UNIO 13—12 Waddinxv. 11— 6 VEP 18-11 Moordrecht 10— 4 Stolwijk 11—10

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7