Holland Festival '57 kondigt unieke evenementen aan De satellietstad van Den Haag komt in polder onder Wils veen „Baron Von Rackwitz" en zijn „echtgenote" gearresteerd Aanvoer van Engels en Iers vee oefent druk op de markt Wordt U gekweld MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 Ook Leiden is er weer in betrokken (Speciale berichtgeving) Het zomerseizoen en daarmee het Holland Festival 1957, dat ivordt ge- honden van 15 juni tot 15 juli, vormt reeds weer het onderwerp van veler gedachten. De heer P. Diamand, secretaris van het Holland Festival heeft ons gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen een overzicht van het voorlopig programma gegeven. Daarnaast weerlegde hij o.a. de mening dat de naam van dit gebeuren moet inhouden, dat hoofdzakelijk, zo niet uit sluitend, Nederlandse kunstenaars hun medewerking behoren te verlenen. Integendeel, zo werd opgemerkt, het is een van de taken van het Holland Festival het vaderlandse publiek in staat te stéllen kennis te nemen van de ontwikkeling van de, kunst buiten ons land. Reeds werden verschillende unieke en veelbelovende gebeurtenissen aangekon digd. o.a. enkele bijzondere experimen ten op het gebied van toneel, ballet en muziek: van Iinesco ..Les Chaises" en ..La Lecon" en een uitvoering van elek tronische muziek. Belangewekkend is ook de gezamenlijke bijdrage van de Nederlandse toneelgezelschappen met „Moortje" van G. A. Brederoo (1585 1618). onder regie van Ton Lutz. De première vindt plaats op 15 juni a.s. in Den Haag of Amsterdam Andere to neelevenementen: „Der Unbestechliche" van Hofmannsthal door het Wiener Burgtheater". „An Anthology of Sha kespeare" door John Gielgud, monolo gen en dialogen uit Griekse tragedies door Elsa Verghis en een Grieks acteur en een opvoering van „Elckerlyc" te Delft door de Nederlandse Comedie. De opera is vertegenwoordigd met drie afgezanten, allen uit te voeren door de Nederlandse Opera, aangevuld met bui tenlanders. n.l. Stravinsky's „The Rake's Progress" (in de Engelse taal), dirigent Erich Leinsdorf. regisseur Peter Potter. Verdi's ..Otello" (in de Italiaanse taal) met medewerking van het Concertge bouworkest. dirigent Rafael Kubelik en tenslotte Donizetti's ..Don Pasquale" (in de Italiaanse taal), dirigent Bruno Bar- toletti. In de sectar van het ballet staat tot nog toe alleen vast het optreden van The Royal Ballet uit. Londen met mede werking van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest Er zijn echter onderhan delingen gaande met andere balletten. Verder staat: op het programma een indrukwekkende lijst van concerten te geven door het Concertgebouworkest, het Residentie Orkest, het Radio Philhar- monisch Orkest, het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest te Rotterdam onder leiding van Eduard Flipse. het Gelders Orkest dat de wereldpremière van ..Noé ou la destruction du premier monde" van Monnikendam uitvoert, dirigent Jan Out. het Utrechts Stedelijk Orkest met Trionfo di Afrocfate van Carl Orff, dat door Paul Hupperts in Utrecht op het concertpodium zal worden gebracht, het omroeporkest met Jeanne d'Arc au bü- cher van Honeger (in Scheveningen) en het Stabat Mater van Rossini in Utrecht. Beide concerten van het Om roeporkest worden gegeven onder leiding van Henk Spruit en met medewerking van het groot omroepkoor. In Naarden komt het Concertgebouw Orkest met medewerking van het koor der Ned. Bachvereeniging onder leiding van Anthon van der Horst met de Hohe Messe van Bach, in Gouda hetzelfde koor met «een nader te bepalen orkest, eveneens onder leiding van Van der Horst met de Cantate van Kreuzstab en in Leiden het Toonkunstkoor Leiden met een nader te bepalen orkest onder lei ding van Iskar Aribo met Jephta van Carissimi en de Mis van Bruckner. De drie eerstgenoemde orkesten spelen allen in Amsterdam en/of Scheveningen. Het Concertgebouw Orkest brengt Mah ler's Derde Svmphonie, dirigent Rafael Kubelik. Het Residentie Orkest komt in Amsterdam en Den Haag met Verdi's Messa da Requiem onder leiding van Carlo Maria Giulini en met medewer king van Gré Brouwenstijn en drie Ita liaanse zangers. In Den Haag geeft het verder nog drie concerten, waarin resp. worden uitgevoerd Beethoven's piano concert no. 4, dirigent Willem van Ot- terloo. solist Clifford Curzon; Stra- winskv's vioolconcert, dirigent Pierre Montèux. solist Arthur Grumiaux en ten slotte Bach's pianoconcert in d-klein, dirigent Bernard Haitink. soliste Rosa- lvn Tureck. Tenslotte komt het Radio Philharmofüsch Orkest met medewer king van het Groot Omroepkoor onder leiding van Bernard Haitink in Amster dam met Carmina Burana van Orff. Amsterdam en Scheveningen krijgen ook hun aandeel in de kamermuziek. Hieraan werken mee het Ned. Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel met. ,.Le vin herbé" van Frank Martin (Amsterdam): het Ned. Kamerorkest onder leiding van Szvmon Goldberg met drie programma's uit te voeren in Am sterdam en Scheveningen en het Hon gaars Strijkkwartet eveneens met drie programma's in deze beide plaatsen, programma's met werken van Bartok. Stoffelijk overschot no holf jaar opgegraven Geen natuurlijke dood? Op last van de Justitie is zaterdag morgen te Nieuw- en Sint Joosland het stoffelijk overschot opgegraven van de in september van het vorig jaar over leden echtgenoot van de op 8 januari j.L op zulk een mysterieuze wijze om het leven gekomen weduwe F. M. Kodde-Roose. De heer Kodde is ge durende vijf weken voor zijn dood in het Middelburgse gasthuis in behan deling geweest voor een plotseling opge treden hartafwijking. Op de dag van zijn thuiskon\st uit het gasthuis op 17 september is hij overleden. De sec tie op het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen in het gasthuis te Middelburg verricht door dr. J. Zel- denrust. Over de uitslag van dit onderzoek is tot op heden niets bekend gemaakt. In het dorp Nieuw- en Sint Joosland gin gen geruchten dat de heer Kodde geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. De Justitie besloot nu tot een onderzoek, omdat in deze moeilijke zaak met alle moeeliikheden rekening moet worden gehouden. Zoals bekend is op 16 januari j.l. een taxichauffeur uit Nieuw- en Sint Joos land gearresteerd, verdacht van verduis tering van geld dat aan de omgekomen weduwe toebehoorde. Verleden week kwam het onderzoek tegen hem in een nieuw stadium. Hij wordt er sedertdien oev van op ^e we duwe te hebben gepleegd. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat de politie aldaar (wee Nederlanders heeft gparrpsteerd or) verdenking van diefstal van fabrieksonderdelen ter waarde van ongeveer 80.000 roepiah. Dietrich Fische-Dieskau verzorgt in Amsterdam een liederenavond. Pianore citals worden gegeven door Hans Hen- kemans met Debussy en Rosalyn Tureck met de Goldberg variaties van Bach, beide recitals in Amsterdam en Sche veningen. In het Gemeentemuseum te Den Haag wordt de collection New York van Gug genheim geëxposeerd, in het Stedelijk Museum te Amsterdam „Het jaar 1907" en in het Museum Booymans te Rotter dam „Moderne beeldhouwkunst". Tenslotte deelde men ons mede dat ook in 1957 het Holland Festival zowel in Amsterdam als in Scheveningen een aantal uitvoeringen organiseert voor hen die financieel minder draagkrachtig zijn. Maarschalk Von Paulus in Dresden overleden Maarschalk Friedrich von Paulus is vrijdag op 67-Jarige leeftijd te Dresden overleden Hij leidde in de tweede we reldoorlog een vergeefse aanval van het zesde Duitse leger op Stalingrad. Hij keerde eind 1953 uit Sovjetrussische gevangenschap naar Duitsland terug en bleef in de oostelijke zone ofschoon zijn naaste familie in West-Duit-sland woonde. Von Paulus heeft deelgenomen aan de operaties in Polen, Frankrijk en Rus land. Na de nederlaag bij Stalingrad, eind januari 1943, geraakte hij in Rus sische krijgsgevangenschap. Hij was ook al officier in de eerste wereldoorlog. Von Paulus heeft destijds meegedeeld, dat hij zich na de mislukte aanslag op Hitler van 20 juli 1944 had aangesloten bij het „Nationale comité voor een vrij Duitsland" in de Sovjet-Unie. Herhaalde malen heeft hij voor radio-Moskou het woord gevoerd. Opening Willem Dreeshuis Morgenmiddag te half drie zal minis ter-president dr. W. Drees het naar hem genoemde Willem Drees-huis voor be jaarden. aan de Hugo de Vrièslaan te Amsterdam officieel openen De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. heeft zich bereid verklaard namens het gemeentebestuur te spre ken bij de plechtige opening van dit eerste grote pension tehuis In de hoofd stad. EEN 5-DAAGSE WERKWEEK PER MAAND IN DE MIJNEN? Op de jaarvergadering van de Ned. Kath. Mijnwerkers Bond (NKMB) afde ling „Concordiz" te Heerlen, heeft voor zitter Aquina na een toelichting op de jongste voorstellen betreffende de ar beidsvoorwaarden medegedeeld. dat waarschijnlijk op 1 april a.s. wordt be gonnen met één vijfdaagse werkweek per maand, in afwachting van het over de verkorting van de werktijd door de SER uit te brengen rapport. Verkeer aanpassen aan gemiddelde mens Tram: gevaarlijkste voertuig op de weg? (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van het thans ver schenen rapport betreffende de be grenzing van het grondgebied van de gemeente Delft, waarin mededelingen zjjn gedaan omtrent de mogelijkheid jjpÉ JPP In Rusland gaat de visvangst op de grote riviren tijdens de strenge winters door, zij het op andere wij ze dan gewoonlijk. Door kleine gaatjes in het ijs. waaromheen de vissen zich verzamelen op zoek naar verse lucht en voedsel, wordt de vangst opgehaald. Een beeld van deze merkwaardige visserij op de Dnjepr. Internationale inbrekers hadden hun werkterrein in seven Europese landen Zij wilden in Indonesië „nieuw leven" beginnen De politie heetf eindelijk de hand kunnen leggen op twee sinds jaren ge zochte internationale inbrekers en op lichters. de Duitsers Hans-Dietre Stolz en Herman Krutschau (welke laatste zich uitgaf voor „baron Von Rackwitz"). die in zeven Europese landen meer dan honderd inbraken hebben gejleegd. die hun een buit ter waarde van een half miljoen gulden opleverde. De 39-jarige Krutschau en zijn der- I tlgjarige medeplichtige Stolz hebben in 1955 en 1956 talrijke inbraken in hotels I en villa's in Nederland. Oosten rijk, Zwitserland. Italië, Denemarken, Zweden en Duitsland gepleegd. Hun bult deden zij in hoofdzaak in de Ita liaanse plaatsen Venetië en Verona van de hand. Krutschau is in november j.l., toen hij de Nederlands-Duitse grens overstak, gearresteerd, terwijl Stolz een maand later in München in hechtenis werd ge nomen. Hun arrestatie was tot nu toe geheim gehouden. Krutschau werd op zijn rooftochten vergezeld door zijn negentienjarige dochter, die hij gewoonlijk voor zijn vrouw liet doorgaan. Krutschau en Stolz hadden elkander in de gevangenis leren kennen. In de zomer van 1955 boekten zij zoveel materiepl succes met hun inbraken, dat zij zich in interna tionale hotels als „gewiohtige zakenlie den" kond enuitgeven. Dure auto's en uitermate vakkundig vervalste passen droegen er toe bij, dat zij deze rol ge ruime tijd konden spelen. Krutschau en Stolz hadden zich er vooral op toege legd 's nachts in hotelkamers door te dringen, waar zy. zonder zich om de slapende gasten te bekommeren, geld, juwelen, fototoestellen en reispassen ontvreemdden In Denemarken en Zwitserland had den z ijgestolen reischeques met behulp van nagemaakte passen geïnd, doch dit werd het begin van het einde. De spo ren. die de politie toen ging volgen, leidden tot hun arrestatie. Krutschau en dochter waren van plan geweest naar Indonesië uit te wijken en daar een „nieuw leven" te beginnen. tot het stichten van een „zusterstad" in de richting van Pjjnacker ziet de gemeente Den Haag zich nu genood zaakt, hoewel de besprekingen met provincie en Rijk nog gaande zijn, de plannen voor de stichting van een sa tellietstad bekend te maken. Naar wjj vernemen, zal de Haagse satellietstad indien de plannen vaste vorm aan nemen, gesticht worden in een polder gebied ten oosten van het gehucht Wilsveen nabij Leidschendam. In het poldergebied nabij Wilsveen is uitsluitend weiland en hier komt men dus niet met gronden die van grote waarde voor de tuinbouw zijn in het gedrang. De grond in dit gebied komt ongeveer overeen met de grond waarop de wijk-Morgenstond (Den Haag) is ge bouwd. Verder heeft dit gebied het voor deel boven andere gebieden, dat er een rechtstreekse aansluitingsmogelijkheid bestaat met het duingebied en het strand. Verder ligt deze streek vlak bij de Rijksweg naar Utrecht en een spoor lijn. Echter zullen er nog enkele wegen bij moeten komen omdat een stad be stemd voor 100.000 inwoners niet van een weg afhankelijk mag blijven. „De tram is het gevaarlijkste voer tuig in het wegverkeer. Zij is zeker zes maal zo vaak bij ongevallen betrokken als de auto." Dit is een van de conclu sies van de heer Th. W. Walbeehm, werkzaam bij dc psychologische dienst van de centrale directie der P.T.T., die een diepgaand onderzoek heeft inge steld naar de verkeersproblematiek. De resultaten van dit onderzoek zijn in sa menwerking met prof. dr. H. W. Ouwe leen, hoogleraar aan de Ned. Economi sche Hogeschool te Rotterdam, verwerkt tot een dezer dagen verschijnende pu- blikatie. Bij het voeren van acties tegen de verkeersonveiligheid, aldus de heer Walbeehm. gaat men tegenwoordig uit van de opvatting, dat de gemiddelde mens moet worden geleerd zich aan het verkeer aan te passen. Volgens de heer Walbeehm dient echter 't verkeer me^ inbegrip van wetgeving, reglemen tering en bebakening, te worden aange past aan de gemiddelde mens, omdat zijn studie heeft geleerd dat de gpmid delde weggebruiker vrij geregeld voor situaties komt die hij niet kan beheer sen. Enige andere conclusies van de heer Walbeehm zijn de volgende: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onfortuinlijke familie De gebroeders Groenendijk, die in het zaterdagmiddagelftal van Al- phia spelen, zijn bijzonder onfor tuinlijk geweest. Vorige week brak A, Groenendijk in de wedstrijd tegen Kagia een been. Hjj werd in een personenauto naar Alphen ver voerd. daar verbondc en daarna naar een Leids ziekenhuis gebracht. Zaterdagmiddag j.l. speelde Al- piha tegen Oegstgeest. Nu was G. Groenendijk zo ongelukkig zijn been te breken. Hij werd direct naar het ziekenhuis vervoerd voor genees kundige behandeling. In beide ge vallen ontstond de beenbreuk door een ongelukkige samenloop van om standigheden. liiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rondom de veemarkt araot »rikver«ehil tussen 163 Per levend gewicht. Mestvar- i&er qroor pri|sverscmi russen kens van 80_120 pond deden van f75 „prima" en „minder" Aanvoeren van Engelse en Terse koeien en ossen blijven ons slachtvee in het bijzonder van de mindere kwa liteiten drukken. Brengen ook grote concurrentie in de slagerijen. Gebruiksvee in de prima kalf- en melkkoeien duur. Vette en nuchtere kalverenmarkt even rustiger. Wolvee en varkens prijshoudend. De mesters van rundvee, die momen teel een prima beest hebben aan te bie den kunnen nog zeer goede prijzen be dingen, omdat er een schaarse voorraad is van beslist prima kwaliteit, doch komt men in de B en C klasse dan voelt men de zwaarte van de meer dan 1500 Engelse en Ierse beesten die er voor onze vleesvoorziening wekelijks worden ingevoerd. Er is in mesterkringen veel te doen om deze invoer, doch het vlees blijft niet allemaal in ons land. Zoals bekend zenden de importeurs de achterdelen voornamelijk naar Frankrijk, doch dit neemt niet weg dat het grovere voor- vlees een geweldige druk op de vlees markt uitoefent. In de slagerijen ligt dit (nogal yette) buitenlandse, dat overigens van rede lijke kwaliteit is. voor vrij lage prijzen in de etalages. Men kan er het bin nenlandse produkt lang niet voor leve ren. Zelfs niet van de C-kwaliteit. In tussen is er een zeer groot prijsver schil ontstaan tussen de prima klasse en het mindere produkt. Wij noteerden op de Leidse markt voor een enkel prima exemplaar nog tot f 3 40 toe De goede kwaliteiten f2 80 3.10 gemiddeld en de afwijkende, meest al nog wat melkgevende koeien op leef tijd maakten f 2 50-2.60 en ook wat min der De buitenlandse deden echter ge middeld niet meer dan f 2 25 per kg. geslacht gewicht. Voorvoeten gingen in de groothandel van f 1.602.00 per kg. (vlees met been). De aanvoeren van inlands slachtvee waren algemeen even minder, maar toch was de handel meestal erg kalm. Bij het gebruiksvee was de vraag naar beste kwaliteiten iets williger met even vastere prijzen, maar voor de rest bleef de markt in zijn geheel zeer flauw. Vette en nuchtere kalveren werden iets minder vlot ver handeld dan de week tevoren, terwijl de prijzen even zwakker waren, doch in onze noteringen toch slechts weinig of in het geheel niet tot uitdrukking kwa men. Er is deze week weer veel geëx porteerd, maar vooral de Franse markt was even te ruim voorzien, met het ge volg dat de exporteurs even kalmer ge stemd waren. De wolveeprijzen konden zich door een korter aanbod in het algemeen wel handhaven .maar de handel was toch vrij kalm. De vette varkensmarkt hield zich even beter dan de laatste weken het geval was en de prijzen zetten zich even vaster, n.l. van f 1.80—1.88 per kg. Zouters f1 80—1.84 en zeugen f 1.55 Iiibreker-stoffenkenner sloeg z'n slag Voor f10.000.- textiel en f5000.- gestolei (Van onze Haagse redactie) In het herenkledingmagazijn Coven try aan de Grote Marktstraat, te Den Haag, is 's nachts ingebroken en voor een waarde van naar schatting 10 mille aan kledingstukken alsmede f. 5.000.- baar geld gestolen. Volgens de eigenaar van dit bedrijf moet de dader (of moe ten de daders) een stoffenkenner zijn geweest. Alleen het beste textiel werd meegenomen, het minder goede ter zijde geschoven. Een ordelijk inbreker was hij ook: de man verbrak weliswaar een ruit van de achterdeur om zich tot het magazijn toegang te verschaffen, maar de scher ven ruimde hij netjes op. De belangstelling van de bezoeker (s) richtte zich tot het betere produkt Italiaanse importkostuums en -jasjes (allen in de courante maat 48), duur dere winterjassen. Een vak met over hemden. maat 15,5, werd geheel gele digd. Ook dassen en sjaals zijn ver dwenen. Uit een ijzeren kist werd een bedrag van f. 5.000,gestolen. Het geld was daar gedeponeerd voor de uitbetaling van salarissen, op de eerste van de maand. De bedrijfsleider heeft terstond toen hij de inbraak onbdekte, de politie ge waarschuwd. Vla het steegje, dat breed genoeg is om een auto door te laten. Js het niet moeilijk om vanaf de Gedempte Gracht betrekkelijk ongezien de achterkant van dit kledingmagazijn te bereiken. kens van tot f 105 per stuk." Biggen f 3552 per stuk. met kalme handel. De paarden waren in verhouding zeer duur. Slach ters f 1.902.35 per kg. geslacht ge wicht en werkpaarden f7001100 per stuk. (Ingez. Med.-Adv.) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Srierenkeuringen Krachtens het stierenreglement Zuid- Holland is het verboden in de provincie stieren, ouder dan tien maanden in be zit te hebben, te stallen of te weiden, tenzij de stierhouder voor elke stier in het bezit is van een geldig bewijs van goedkeuring, afgegeven door de Provin ciale Commisise ter bevordering van de Rundveefokkerij in Zuid-Holland, of van een bewijs van inschrijving in een door deze commissie erkend rundveestam boek. In verband daarmede zullen vanwege de commissie in 1957 stierenkeuringen worden gehouden op de navolgende plaatsen eq tijdstippen: Maandag 4 maart: 9.20 Leiderdorp: 9.40 Hoogmade: 10.20 Woubrugge: 10.40 Langeraar; 11.20 Ter Aar; 12.00 Korte- raarsehoek (Hogenboom); 12.20 Nieuw- veen: 1.00 Zevenhoven; l 20 Slikkedam; I.40 Noorden; 2.00 Nieuwkoop; 2.20 Aar- landerveen. Woensdag 6 maart: 9.30 Weipoort: 10.00 Hazerswoude Rijndijk; 10.20 Dorp: II.00 De Hoorn <M. van Zwieten): 11.20 Koudekerk: 11.40 Lagewaard: 12.00 's-Molenaarsbrug; 12.40 Ridderbuurt: 1.00 Kortsteekterweg (Van Zijtveld); 1.20 Zwammerdam; 1.40 Gouwsluis (Goudse Rijpad). Donderdag 7 maart: 9.40 Wassenaar (Eikenhorst laan); 10.00 Wassenaar (Duinrelweg)10.20 Valkenburg: 10 40 Katwijk Rijn; 11.00 Dorp: 11.30 Noord- wijk (Johannahoeve)12.00 Rijnsburg: 12.20 Voorhout: 100 Oegstgeest; 1 20 Leiden. Maandag 11 maart: 9.40 De Zijl (v. d. Geest): 10.00 Vennemeer; 10.30 Oud- Ade; 11.00 Rijpwetering; 11.20 Nieuwe Wetering; 11.40 Roelofarendsveen: 12.00 Oude Wetering Rotteveel)1.00 Lei- muiden 1.30 Bilderdam; 2.00 Rijnsa.ter- woude. Woensdag 20 maart: 10.00 Voorscho ten; 10.30 De Vink; 11.00 Zoeterwoude (W. Hoog end oom11.30 Dorp. Donderdag 21 maart: 10.40 Benthui zen (A. H. Rensink)11.00 Boskoop: 12 00 Waddinxveen; 1.00 Moerkapolle. Zaterdag 30 maart: 9.30 De Meije (Kemp); 10.00 Bodegraven; 2 00 Nieu we rbrug. Maandag 8 april: 9.30 iVarmond; 10 00 Kaag (pontveer); 10.20 Lisse: 10 40 Hillegom; 1100 De Zilk: 11.30 Noord - wiikerhout; 1.00 Sassenheim. Woensdag 10 april: 9.30 Alphen aan den Rijn. In Bodegraven (30 maart). Sassen heim (8 april) en Alphen aan den Rijn (10 april» zullen aan de verplichte keu ringen districts- of premiekeuringen worden verbonden. Spaaroverschot bii Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank werd in januari 1957 ingelegd f. 63.3 miljoen en terugbetaald f. 49.9 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 13.4 miljoen (vorige maand f. 0.2 mil joen en In januari vorig jaar f. 32 2 mil joen). In 1957 is tot dusver bij de RPS ge spaard f. 13.4 miljoen tegen f. 32 2 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo jan. '57 bedraagt f. 1927 miljoen (vorige maand f. 1914 miljoen en ulto januari vorig jaar f 1729 miljoen. I Het aantal slachtoffers onder de voet gangers bij tramvluchtheuvels is rela tief aanmerkelijk groter dan bij tram haltes zonder vluchtheuvel. Daarom dienen geen tramvluchtheuvels te wor den aangelegd. De oversteekplaatsen moeten van de kruispunten weg, omdat men daar op vijf verkeersstromen moet letten. De waarschuwingslamp die de nadering van de tram aangeeft zou ver vangen moeten worden door gewone 6toplichten, die bediend zouden wor den via een contact op de stroomdraad. De bestaande lampen dwingen name lijk volgens de onderzoeker niet vol doende gezag af. De kruispunten moe ten zoveel mogelijk ontlast worden, doch men doet het tegenwoordig veelal andersom: er komen op de kruispunten haltes voor trams en bussen, een tele fooncel. eeu brievenbus en voetgangers oversteekplaatsen. Dit alles maakt het kruispunt nodeloos druk doordat liet publiek trekt, zodat het gevaarlijk wordt. Het Nederlandse adres inzake Nieuw-Guinea Volgens een bekendmaking van de initiatiefnemer van het adres aan de Staten-Generaal inzake Nieuw-Gui- nea. hebben tot dusver 85 Nederlan ders in Indonesië van hun instemming met het adres doen blijken. Deze hand tekeningen, welke afkomstig zijn van Nederlanders uit Djakarta. Medan, Soerabaja en Bandoeng, zijn per luchtpost toegezonden aan de Griffie van de Staten-Generaal. Deze weck zal een nieuwe lijst van handtekenin gen worden verzonden. Het ln Medan verschijnende onaf hankelijke dagblad „Indonesia Baroe" noemde het adres een „test-case voor de Hollanders in Indonesië". De vraag is thans of het adres weerklank zal vinden onder de 70.000 Nederlanders, die nog in Indonesië werken. Opmerkend dat tot dusver 30 van de 1000 Nederlandse gezinshoofden in Noord-Sumatra hun instemming met het adres hebben betuigd, vervolgt het blad. dat „de komende dagen zullen be wijzen of de Nederlandse gemeenschap Inderdaad prijs stelt op goede betrek kingen met Indonesië". In het adres wordt gezegd, dat de Nederlanders in Indonesië daar in vrede wensen te leven. Dat zal mogelijk zijn, aldus het blad, als de Nederlandse regering zich niet met hand en tand zou verzetten tegen de overdracht van „West-Irian" aan In donesië. Onrustig Algerije Weer talrijke doden Een groep van ongeveer honderd Alge rijnse opstandelingen heeft zaterdag in een bos bij Baudens (West-Algerije) een konvooi overvallen en daarbij acht Franse militaire gedood en twaalf ge wond. Het konvooi begeleidde de prefect van Oran. Pierre Lambert, en andere burgerlijke functionarissen, die een be zoek aan Baudens hadden gebacht. De auto's, waarin deze autoriteiten waren gezeten, waren echter al gepasseerd, toen de opstandelingen het vuur open den. Bij het gevecht verloren zeven op standelingen het leven. In het gebied van St. Lucien, veertig km ten zuiden van Oran, zijn zes op standelingen gedood. Tengevolge van het ontploffen van een bom .in een gebouw te Nedromah (West-Algerije) zijn gisteren, volgens de eerste berichten, zes personen gedood en zes gewond. Alle slachtoffers waren Europeanen. De Franse politie heeft zaterdag bij een razzia in een kamp voor Noord- Afrikanen bij Firminy in Midden- Frankrijk 60 arrestaties verricht. Te Haines in het departement Pas- de-Calais zijn acht mannen aangehou den, die in het bezit van wapens waren. NIEUWE UITGAVEN Churchill als historicus Van Winston Churchills „Geschie denis van de Engels sprekende vol ken" zijn thans in een vertaling van John Kooy, bij de Uitg. mij. Elsevier te Amsterdam de eerste twee delen ver schenen. Een waarlijk monumentaal werk. waarin de politicus Churchill, die zelf zoveel invloed oefende op de loop der gebeurtenissen onzer dagen, zich opnieuw een voortreffelijk historicus toont, die in dikwijls bewogen stijl de grote lijnen schetst van de geschiede nis van zijn natie. Die grote lijnen weet hij op boeiende wijze aan te vullen met tal van tekenende details, maar hij deed dat steeds zó. dat de lezer voort durend een duidelijk overzicht behoudt van de belangrijkste feiten, waarom het eigenlijk gaat. Vooral van de oud ste geschiedenis van het Britse eilan denrijk is onder ons weinig bekend. Het eerste deel komt deze leemte op af doende wijze opvullen en zo ontrolt zich een panorama van een „jonge, bloeiende, onvolwassen beschaving", die zich in later eeuwen ontwikkelde tot 'n wereldrijk. In het verleden ligt het he den en wie zich dus een oordeel over Groot-Brittannië wil vormen, neme een meeslepende geschiedenis zoals deze ter hand. Churchill is bij het schrijven niet over één nacht ijs gegaan. Zijn eigen visie heeft hij, zoals blijkt uit de verantwoording in het begin van het tweede deel. onderworpen aan het oor deel van tal van deskundigen, zodat de inhoud nergens wordt opgeofferd aan de vorm, waarin de schrijver een on overtroffen meester is. Als men een bezwaar tegen Chur chills voorstelling van zaken zou wil len inbrengen, dan zou dat het overwe gende accent zijn, dat viel op de werk zaamheid van de koningen, veldheren, en politici. Ook het volk en zijn denk beelden en activiteiten worden herhaal delijk genoemd, maar naar onze smaak wordt te weinig aandacht besteed aan alles wat in de breedste zin des woords als culturele ontplooiing aangeduid kan worden. Mogelijk heeft de schrijver dit met opzet gedaan, ofschoon hij zich daarover niet uitlaat. Het zijn immers de grote lijnen, die hier worden getrok ken en vanzelfsprekend speelden daar bij Churchills persoonlijke visie en ka rakter een rol van grote betekenis. Wie de Engels geschiedenis reeds uit eigen studie kent, zal dus, hoe boeiend de schrijver zich van zijn taak heeft ge kweten, inzake het culturele leven op tekorten stuiten. Maar als breed-opge- zette inleiding, in pakkende stijl ge noteerd. verdient dit werk van Chur chill alle lof. Met grote belangstelling zal men uitzien naar de volgende twee delen. De uitgever zorgde voor goed pa pier en een fraaie band. de vertaling ls vlot.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4