Gem. H.B.S. voor Meisjes te Leiden vierde opgewekt 75-jarig bestaan Aardige opvoering van „Erik" Demmenie Eén Heiland voor alien! Dr. J. G. Bomhoff hoogleraar te Leiden voor nieuwe leerstoel in alg. literatuurwetenschap De wereldproblemen liggen op super-nationaal niveau 95ste jaargang Maandag 4 februari 1957 Tweede blad no. 29053 Schoolfeest met Godfried Bomans als eregast WKBBBBK, Vorig jaar nog voor de grote vakantie is het idee ontstaan om het 75-jarig bestaan van de Gemeentelijke H.B.S. voor Meisjes te Leiden op bijzondere wijze te vieren. Besloten werd niet alleen een balavond te organiseren, maar tevens een opvoering te geven van „Erik of het klein Insectenboek" van Godfried Bomans. Dit laatste althans in een zeer vrije bewerking, want het geheel moest immers worden verbon den aan leven en bestaan van de school. De huidige presidente van de Meisjes H.B.S.-vereniging „Ende despereert niet", Marianne Kléi- brink, is samen met Aya Zeldenrust met de tekst begonnen, de docen ten hebben een en ander in de zomervakantie verder uitgewerkt en reeds in oktober namen de repetities een aanvang. De benodigde decors werden tijdens de lessen vervaardigd, terwijl er vanzelfsprekend nog aan duizend en een andere dingen gedacht moest worden. Zaterdagavond was het echter zover. In aanwezigheid van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote, wethouder J. C. van Schaik, de chef van de afdeling Onderwijs, dr. J. M. Roosen- schoon, de voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs, dr. K. Reitsma, de directeuren van het Stedelijk Gymnasium en de Gemeen telijke H.B.S. met 5-jarige cursus, resp. dr. W. Wiersma en dr. J. D. A. Boks, de oud-directrice, mej. Van Hoorn, be stuursleden van de Stichting Tine van Hoornfonds en die van verschillende schoolverenigingen, werd het stuk, dat men zeer toepasselijk „De kleine wereld" getiteld had, in de Schouwburg opge voerd. Dat ook Godfried Bomans zelf van zijn belangstelling blijk gaf, werd vooral door de leerlingen bijzonder op prijs gesteld. Het openingswoord werd ge, sproken door de directrice van de jubi lerende school, mej. H. v. d. Vliet, die op deze feestelijke avond samen met de andere docenten en de leerlingen als gastvrouwe optrad. Zij wijdde enige aan dacht aan het wel en wee van de school, die sedert 1883 staat op het historische plekje, dat de Garenmarkt heet en die op het ogenblik 385 leerlingen telt. Wel een verschil met het leerlingental in juni 1881, op welk tijdstip de H.B.S. voor Meisjes werd opgericht. Ongeveer vijftig meisjes waren toen ingeschreven. TE KLEIN EN TE FRIS! Het deed mej. v. d. Vliet genoegen, dat er plannen voor een nieuw en mo dern schoolgebouw zijn beraamd. De meeste lokalen van de oude school achtte zij te benauwd, te klein en dik wijls ook te fris! Wat het schoolleven betreft wees de directrice op artikel twee van de H.B.S.-vereniging, waarin staat vermeld, dat deze vereniging is opgericht met het doel de vriend schapsbanden tussen de leerlingen on derling, alsmede tussen de leerlingen en de docenten te bevorderen. De ver houdingen op de tegenwoordige scho len zijn in de loop der tijden veran derd en er moet derhalve verband ge legd worden tussen de wereld van de school en die daarbuiten. Naar spreek sters mening is dit de kern van het ge hele moderne onderwijs. Nadat mej. v. d. Vliet nog een schuch tere blik in de toekomst had geworpen, verzocht zij alle aanwezigen staande het clublied te zingen. Het eigenlijke spel werd op originele wijze ingeleid: via de bandrecorder hoorde men nl. de stemmen van hen, die zich met het geven van onderwijs on getwijfeld een moeilijke taak! hebben belast. De meisjes kenden de diverse ge- uitte termen maar al te goed! Aan de opvoering van het kleurrijke insecten- spel werkten enkele tientallen ouderen en jongeren enthousiast mede. De ver schillende balletten en in het bijzonder het Mierenballet, waren voortreffelijk in gestudeerd. Het verhaal van de kleine Erik, die tijdens zijn diepe slaap allerlei avonturen beleefde, zowel onder de hoog hartige wespen, als onder de eenvoudige bijen en zelfs de hevige strijd tussen de mieren van nabij meemaakte, is aller aardigst geschreven en spreekt boven dien sterk tot de verbeelding van velen. WENSDROOM: EEN NIEUWE SCHOOL! De bewerking van Bomans boekje stond geheel in het teken van één wensdroom: een nieuwe school! Telkenmale werd daarop gezinspeeld en telkenmale met veler instemming. De rol van Erik, die BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mieke Elisabeth., dr wam J. J. Mömmidh en J. E. Rosenberg; Mark Plan zn van C. W. wam dien Aflcker en M. N. de Bruijm LeonaTdus Johannes Mania, zn van L. F. C. van der Hoe wen een C. J. wam Leeuwen: Rorvaidus Johannes Herudritous, zn wan J- H de Rooij en Th. J. de Does; Manie Loui se Thérèse, dr wan P. H. Mars en B. Stok. GETROUWD: J. M. Thompson em M. J. Munik. moedig en argeloos een gehele nieuwe wereld betrad, werd bijzonder innemend vertolkt door Joosje Hartog. De hulde, welke dit meisje later op de avond ten deel viel, was welverdiend. De vele an deren kregen trouwens ook een blijk van waardering. Aan de kostuums en aan de maskers, o.m. die voor de verschillende balletten, had mijn zeer veel zorg be steed. Het was waarlijk een lust voor het oog! GESCHENKEN EN BLOEMEN. Aan allen, die aan het welslagen van dit schoolfestijn op speciale wijze had den medegewerkt, werden na afloop ge schenken en bloemen overhandigd. In de In de pauze recepteerde de direc- ttice van de Meisjes H.B.S., mej. H. v.d. Vliet (vierde van links), samen met het bestuur van de schoolver eniging „Ende Dispereert Niet". Burgemeester en mevrouw van Kinschot bieden de presidente van de schoolvereniging, Marianne Klei- brink. hun gelukwensen aan. (Foto LJD./van Vliet) pauze recipieerden zowel mej. v. d. Vliet als het bestuur van de schoolvereniging „Ende dispereert niet". Tal van bloemstukken en gelukwensen hadden zij in ontvangst te nemen. RECEPTIE. Vanavond zal een tweede opvoering gegeven worden, meer in het bijzonder voor de leerlingen uit de laagste klassen, Dat ook zij zullen genieten en enkele vrolijke uurtjes zullen hebben, staat bij voorbaat vast. Met een bal zullen de festiviteiten worden besloten. 'Ingez. Med.-Adv.) SCHOOLARTIKELEN Haarlemmerstraat169 C.H. Statenkring Leiden Nederland in Europese integratie volwaardig partner! Er staan grote belangen op het spel De jaarvergadering van de Statenkring Leiden der C.H.U. werd zaterdag middag gehouden in gebouw Rehoboth. Tal van vertegenwoordigers uit de om liggende gemeenten waren aanwezig alsmede enkele leden van de Provinciale Staten en van de Tweede Kamer. Na de afdoening der huishoudelijke zaken sprak het Eerste Kamerlid, mr. W. F. Lichtenauer uit Rotterdam, over: „Pro blemen ten aanzien der Europese inte gratie". De voorzitter, de heer D. Hendriks, den gesteld. De samenwerking tussen sprak na de gebruikelijke opening een welkomstwoord en wijdde vervolgens aandacht aan de in het afgelopen jaar overleden prof. dr. Kernkamp. Hij be sprak de hetze rondom de zaak Schok king en merkte op, dat het „Parool" wel nooit gedacht zal hebben, dat thans een roomskatholieke burgemeester in Den Haag zou worden benoemd. In dit ver band betreurde hij het. dat in deze tijd, nu de prot. chr. partijen wat meer toe nadering behoren te zoeken, de A.R. de benoeming van de huidige Haagse bur gemeester heeft gesteund. Dat het de C.H. in het afgelopen jaar niet naar den vleze gegaan was zocht spreker o.m. daarin, dat te weinig activiteit aan de dag was gelegd. Spreker vroeg zich af of het werk in de C.H.-kring wel goed was geweest. Hij deelde mede, dat de Statenkring het voornemen heeft nau wer contact te zoeken met de plaatse lijke besturen om daar, waar dit nodig is, de activiteit te vergroten. Het resultaat' der bestuursverkiezing was, dat de herkiesbare bestuursleden in functie bleven. Bij enkele kandidaat stelling werd als nieuw bestuurslid ge kozen de heer v. d. Wel uit Lisse. Voor de vervulling der tweede vacature wer den kandidaat gesteld de burgemeester van Valkenburg, de heer v. d. Have en de heer A. Pronk te Katwijk. Van de 61 uitgebrachte stemmen verkreeg de heer Pronk er 31, zodat deze als geko zen werd verklaard. De penningmeester, de heer J. de Geus te Wassenaar, werd gedechargeerd voor zijn gevoerd beheer. GROTE BELANGEN STAAN OP HET SPEL Mr. W. F. Lichtenauer betreurde het. dat van regeringszijde veel te weinig openbaarheid gegeven was aan de problemen met betrekking tot de Europese integratie. Immers grote vaderlandse belangen staan op het spel. Zij zullen onze toekomst tot in lengte van tijden beheersen. Hij achtte dan ook een principieel debat in de volksvertegenwoordiging dringend noodzakelijk. Hoewel marktverruiming voor ieder land, ook voor Nederland, nodig is, gaat het niet aan dat hier iedere prijs voor wordt betaald. Samenwerking zal een zegen zijn, mits tegen aanvaardbare voorwaarden. Spre ker ging de geschiedenis der Benelux uitvoerig na en kwam tot de slotsom, dat hier bijzonder veel is bereikt, on danks dat het doel, n.l. de volledige economische unie. nog niet werd be reikt. De grootste hinderpaal is de land en tuinbouw. Hier worden slechts lang zaam vorderingen gemaakt. De Benelux de Scandinavische landen en b.v. tussen Franarijk en Italië hebben nog .niets te betekenen. Een voorbeeld van deel-in- tegratie is de K. en S.-gemeenschap. Hoe nuttig op zichzelf, toch is zo'n func tionele integratie moeilijk, omdat als het ware een deel der economie uitge sneden móet worden, hetgeen praktisch vrijwel ondoenlijk is, vandaar dat er zoveel randproblemen zijn. B.v. is het vervoersprobleem voor Nederland van groot gewicht, waarbij is te denken aan de Rijnvaart, het verkeer over de weg en in de lucht. NEDERLAND VOLWAARDIG PARTNER Thans wordt achter de schermen o.l.v. minister Spaak koortsachtig gewerkt aan een eenheidsmarkt voor geheel West- Europa. Wij dienen ons evenwel ervoor te hoeden, aldus spreker, om vanwege de geestdrift voor het ideaal, te vroeg hoera te roepen. Dit kan uitermate ge vaarlijk zijn. Nederland, dat het vi-ij handelsverkeer heeft voorgestaan, komt nu in conflict met de hoge heffingen in de andere landen en kan derhalve met een rekenkundig gemiddelde der percentages geen genoegen nemen. Mr. Lichtenauer besprak zeer instructief de houding van Frankrijk en de opvattin gen der huidige Engelse regering, waar van men zou kunnen zeggen, dat zij graag van twee wallen wil eten. Ze wenst de voordelen der common wealth te be houden en tevens te profiteren van de Europese integratie, terwijl de nadelen voor de samenwerkende landen komen. Wanneer men minister Spaak de „be zetene" van de Europese eenheid noemt, dan wil ik, aldus mr. Lichtenauer, dit wel zien als een ere-titel, doch er moet gewaakt worden voor overdrijving. Nederland wil in de gemeenschap een volwaardig partner zijn en kan dit alleen wezen wanneer zijn hoogste be langen thans niet Prijs gegeven wor den. Het Tweede Kamerlid, mr. J. J. R. Schmal, verklaarde aan het glasheldere betoog van mr. Lichtenauer weinig te willen toevoegen, alleen vroeg hij de aandacht voor de politieke structuur en de zelfstandigheid van ons volk. Aan de discussie werd o.m. deelgenomen door mr. Schendeling uit Wassenaar, die zich bevreesd gevoelde voor supra-nationale ordening. Verschillende sprekers brach ten hun bezorgdheid naar voren t.a.v. onze land- en tuinbouw en drongen er op aan. dat hieraan de grootst moge lijke aandacht door de deskundigen zal worden geschonken. Mr. Lichtenauer gaf tenslotte zijn visie omtrent het door de kan aan de wereld ten voorbeeld wor- vergadering naar voren gebrachte. LANDBOUWFEEST IN ,DEN BURCHT" De personeelsvereniging van de N.V. Leidsche Melkinrichting „De Land bouw" organiseerde zaterdag een feest avond, of wel „hét Landbouw!eest" in de grote zaal van „Den Burcht". De voorzitter van de personeelsvereni ging heette iedereen hartelijk welkom en in het bijzonder de commissarissen van ,De Landbouw", de heren L. Men ken, Th. Heemskerk en M. G. van Tol. De heer Ten Brink was deze avond ver hinderd. Verder waren aanwezig de ad junct-directeur, de heer J. Heems kerk jr. de heer Goeres van het Melk- controle-station, de heer P. Menken en de afgevaardigden van de Leidse slij- tersverenagingen. De voorzitter bedankte ook hen, die bij de organisatie van deze avond hun steun en medewerking hadden verleend, in het bijzonder de directie. Hierna sprak de adjunct-directeur, de heer J. Heemskerk jr. nog een kort woord. De avond werd verzorgd door het Cabaret- en Variétégezelschap „Luna", onder het motto „Vrolijke Allerhande" Het waren de .Mirlitons" met zang van de charmante Mitzy Waller, die zorgden voor de muzikale opening. Nadat André Meurs even kennis had gemaakt met het publiek, kwam Mary Scotti met wat vlotte cabaretliedjes en de imitator Frans van Dusschoten voor het voetlicht. Het hoogtepunt van de avond waren ongetwijfeld wel Gerry en Frerry, of wel twee dwazen met gitaar. Zij amuseerden de aanwezigen op een kostelijke manier. Nadat men onder het genot van een kopje kofie de „Travelling Brothers" beluisterd had, vervolgde het cabaretgezelschap haar programma. Bij zonder aardig was Piëtro Nakaro en zijn assistenten, die het podium in een korte tijd wisten om te zetten in een fantastische bloemenzee. De avond werd besloten met een ge zellig dansje o.l.v. de heer J. J. Mekel en met medewerking van „The Mirli tons". (Ingez. Med.-Adv.) Ds. M. W. J. GEURiSEN van Melbourne (Austr.) hoopt op woensdag 6 februari a s. om 8 uur in de Marekerk te spreken over „Eenzaam in de vreemde?" Verdere medewerking; dr. P. L. Schoon- helm, Ohr. Gem. Koor Halleluja o.l.v. mevr. Stenz-Leening, mevr. Grims, solo zang, Frans v. d. Reijden, orgel. Ieder hartelijk welkom. Toegang vrij. Contact Comm. v. Evangelisatiewerk. Thans docent te Amsterdam en Driebergen Bjj Koninklijk besluit is dr. J. G. Bomhoff benoemd tot gewoon hooglerarr aan de Leidse universiteit om onderwijs te geven in de algemene literatuur wetenschap; dr. Bomhoff doceert thans te Amsterdam en Driebergen. De heer Bomhoff werd 18 dec. 1903 ge boren te Schoten (thans gemeente Haar lem. Hij kreeg zijn middelbare oplei ding in het seminarie van de missiona rissen van het Heilig Hart te Tilburg. Hij studeerde filosofie en theologie in de hogescholen van dezelfde congregatie te Arnhem en Stein, volgde te Nijmegen de colleges van de professoren Van Gin- niken en Michels en een half jaar aan de Sorbonne te Parijs. In 1939 ving hij te Leiden de studie in de Nederlandse taal- en letterkunde aan. Wegens sluiting van de Leidse uni versiteit in de oorlog, deed hij zijn kan didaats- en doctoraalexamen te Utrecht. Bij het laatstgenoemde examen verkreeg hij het judicium „cum laude". In Leiden promoveerde hij in maart 1950 op een dissertatie „Bijdrage tot de waardering van Vondels drama". Verder publiceerde hij een aantal opstellen over Neder landse en Franse literatuur. TERAARDEBESTELLING M. KOUPRIE. Zaterdagmorgen vond onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van de heer M. Kouprie, die de vorige week na een kortstondige ziekte op 61- jarige leeftijd is overleden. De heer Kouprie was een bekend figuur in het muziekleven in Leiden en omgeving, ACDAEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II, de heren J. M. M. Huntjens (Den Haag), J. D. Lakatua (Oegstgeest), B. de Leeuw (Wassenaar), J. Voogd (Delft) en A. v. d. Wouden (Krimpen a. d. Lek); se- mi-artsex., de heren W. M. J. v. Duyne (Den Haag), A. J. R. Koumans (Lo- chem), R. Meijer (Den Haag), A. H. Waterman (Delft) en D. Weitzner (Am sterdam); artsexamen, de heren F. Brand (Rijswijk), J. C. Collenteur (Voor burg), W. F. J. v. d. Kolk (Den Haag) en A. Muller (Utrecht). Russische leiders zitten met grote zorgen Een gemeenschappelijke Europese po litiek als een uitvloeisel van een ver enigd Europa blijft in de komende ja ren essentieel voor een succesvolle in ternationale politiek. Dit was de con clusie van een interessante inleiding, die het Tweede Kamerlid, dr. C. L. Pa- tij n zaterdagmiddag te Leiden hield over „De internationale politiek 1957." Hij hield zijn inleiding voor de leden van de Prot. Chr. Werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid. Federatie Zuid-Holland noord, die in het Snouck Hurgronjehuis hun jaarvergadering hielden. Dr Patijn bouwde zijn betoog op rond drie evidente spanningscentra: Oost-Europa. West-Europa en het Mid den Oosten. Sprekend over het eerste zei hij, dat de Russische leiders mo menteel met nog grotere zorgen zitten dan wij De afbrokkeling van binnen en van buiten van het communistische regime, dat eigenlijk zijn begin al vond in de ketterij van Tito, is duidelijk aan de dag getreden na de rebellie in Po len. die geslaagd is en in Hongarije. De opstand in Hongarije heeft als winst punt opgeleverd, dat- men ook in de communistische landen is gaan inzien, dat de idee. dat een moderne leger macht een volk blijvend onderdrukt kan houden, een fictie is. De destalini satie beschouwde de spreker als een noodzakelijke reactie, die na de misluk king en de terugroeping ervan niet meer ongedaan is te maken. Onze eigen moeilijkheden in West- Europa zijn momenteel zeer groot. Een voordeel bij deze toestand is dat de Rus ons noodgedwongen de tijd moet laten. Op de Europese integratie ging dr. Pa tijn daarna uitgebreid in. vooral op de moeilijkheden rond de totstandkoming van de Euromarket. Hij sprak als zijn mening uit, dat onze regering zich nog wel eens mag bedenken, alvorens hier tegen „neen" te zeggen. Sprekend over de kwestie van het Midden Oosten en het Suezkanaal zei hij, dat ingrijpen indertijd geboden was. de wijze waarop Frankrijk en En geland dit hebben gedaan was echter volkomen uit de tijd. MIDDEN-OOSTEN BALKAN VAN HEDEN Washington zit momenteel met de moeilijke taak deze zaak weer in het reine te brengen. Het Midden-Oosten geniet de twijfelachtige eer de Balkan van heden te zijn. Dit is het resultaat van een nog vrij korte periode, waarin vele gebieden zijn gekomen in een tijd van een wild verlangen naar nationale zelfstandigheid, of dit gunstig voor het land is of niet. In dit atoomtijdperk is een zuiver nationalisme echter niet meer mogelijk. Eerste hulp bij ongelukken De R.-K. Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken hield zaterdag in de Don Boscosohool aan de Boerhaave- laan de districtswedstrijd Zuid-Holland. De leiding was in handen van de afde ling Leiden. Na een woord van welkom van de districtsvoorzitter, de heer H. A. M. G. van Harkei, hebben 5 senioren- en 4 juniorenploegen de diverse opdrachten met zorg verwerkt Na afloop besprak dr. H. Keegstra de gemaakte foutjes. De uitslagen waren als volgt: Senioren: 1. Schipluiden 134 pnt., lei der 35 pnt.. wisselbeker en leidersprijs; 2 Leiden 113 pnt., leider 31 pnt.; 3. Loosduinen 99 pnt., leider 27 pnt.; 4. Gouda 93 pnt.. leider 29 pnit. en Alphen 88 pnt., leider 24 pnt. Junioren: 1. Delft 118 pnt., leider 33 pnt., wisselbeker en leidersprijs; 2. Loos duinen 115 pnt., leider 31 pnt.; 3. Lan- geraar 95 pnt., leider 29 pnt. 4. Zoe- terwoude 90 pnit., leider 25 pnt. De wereldproblemen vragen om een oplossing, die op super-nationaal ni veau ligt. Dit kan men de leiders in het Oosten nog niet duidelijk maken. Een goede verstandhouding is dus slechts te verkrijgen door een lange tijd einde loos en geduldig te onderhandelen, waarbij vaak vreemde eisen van onder geschikt of van geheel geen belang zul len moeten worden ingewilligd. Momenteel is de verstandhouding tussen de westelijke wereld en het Mid den-Oosten nog een volstrekt onopge lost probleem. Dr. Patijn beantwoordde in de dis cussie na zijn inleiding nog vele inte ressante vragen. 's Avonds hield dr Maarten Vrolijk uit Scheveningen, eveneens lid van de Tweede Kamer een politiek vragen uurtje. Tussen vragen van uiteenlopen de aard waren vele op het gebied van de binnen landse politiek. Een kort huishoudelijk gedeelte, werd afgewerkt, waarbij alle aftredende be stuursleden bij acclamatie werden her kozen. Hierna sloot de voorzitter, de heer A. de Bruin uit Den Haag, deze jaarver gadering. Vrouwengroep V.V.D. bijeen DE HANDELINGSBEKWAAMHEID VAN DE GEHUWDE VROUW Voor de vrouwengroep van de VVD sprak mevr. mr. E. A. J. Soheltema- Conradi, gemeenteraadslid te Haarlem, over de „Handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw". In een boeiend en vaak humoristisch betoog vertelde zij over de nieuwe wets wijziging, welke onder de kundige lei ding van de vorige minister van Jus titie, prof. mr. J. C. van Oven, tot stand kwam (ingevoerd per 1 jan. 1957) en waarbij aan een voor onze tijden tooh wel zeer achterlijk instituut (t.w. de juridische onmondigheid van de ge huwde vrouw) een einde is gemaakt. Deze nieuwe toestand, waarbij nu twee kapiteins op het (soms o zo wan kele) huwelijksbootje staan, heeft vooral in het huwelijksgoederenrecht belang rijke gevolgen. Men zij er, aldus spreek ster, dus op bedacht zich bij het sluiten van een huwelijk deskundig te laten voorlichten over de mogelijkheden die de huwelijkse voorwaarden (bij notariële akte) bieden om de financiële gevolgen (ook fiscaal) zo goed mogelijk te benut ten. Een belangrijke verandering is ook de thans geschapen mogelijkheid be staande huwelijkse voorwaarden te doen wijzigen. Vele andere facetten van de nieuwe wet zijn door spreekster naar voren ge bracht, Hoe ingewikkeld de door haar behandelde materie ook mocht zijn, uit de vele vragen die na afloop gesteld werden, bleek duidelijk dat een ieder met- de grootste aandacht haar causerie gevolgd had. H. P. H. KEEREWEER OVERLEDEN. Na een ongesteldheid van slechts één dag is gisteren in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. P. H. Keereweer. De heer Keereweer was tientallen ja ren directeur-eigenaar van de onlangs in andere handen overgegane Eerste Leidse Begrafenisonderneming, welke onderneming reeds in het- midden der vorige eeuw door zijn vader werd opge richt. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal donderdagmid dag om één uur op Rhijnhof plaats vinden. STEDENONTMOETING LEIDEN— AMSTERDAM KAPPERSBEDRIJF Eerste Prijs voor stadgenote In de „Harmonie" is door de afd. Leiden en omstreken van de Technische Club voor het Kappersbedrijf i dames- kappers) de jaarlijkse stedenowtmoeting Thans is hij leraar Nederlands aan het Amsterdams lyceum en docent aan het seminarium der Nederlandse Hervormde Kerk te Driebergen. Als zodanig is hij ook belast met het afnemen van examens in de wijsbegeerte voor de „Vereniging tot bevordering van de studie der peda gogiek". De leerstoel voor de algemene litera tuurwetenschap is een nieuwe Leidse leerstoel. Kannibalen, barbaren en kaaskoppen MEER INTERNATIONAAL DENKEN Voor de Vereniging van oud-kader- schoolleerlingen hield dr. H. H. Freese in het museum van Volkenkunde een lezing over; „Kannibalen. Barbaren en Kaaskoppen. In onze tegenwoordige tijd, aldus spr. spreekt men nog wel van barbaren en verstaat daaronder, ruwe, onbeschaafde mensen. De oude Grieken meenden, dat vol ken die geen deel hadden aan hun cul tuur, behoorden tot de „barbaroi." De natuurvolken, die de Grieks-Ro meinse beschaving niet kenden, geloof den in vreemde wezens. Wezens met één been en een grote voet, die men schaduwvoeters noemde; wezens zonder hoofd met het gezicht op de borst of rug en wezens met paardehoeven en hondekoppen. Door het werk van Darwin (leer der evolutie) leerden we de ontwikkeling van dier tot mens kennen. Bij de kannibalen was de honger de drijfveer voor hun handelwijze. Zij ver kozen mensenvlees boven het dierlijke. Onder Kaaskoppen verstaat men mensen die alles vanuit hun eigen vaak nationaal standpunt bekijken Daardoor ontstaan in het verkeer met de volkeren vele misverstanden. De opvatting, dat er gelijkwaardige en ongelijkwaardige volken bestaan, moet verdwijnen. Het ene volk behoort gelijkwaardig aan het andere volk te zijn en er zal veel meer waardering moeten komen voor de z.g. onontwik kelde gebieden. Daarvoor is noodzake lijk dat we veel meer internationaal moeten gaan denken. Dr. Freese eindigde zijn boeiende en door lantaarnplaatjes en opnamen op de bandrecorder verduidelijkte lezing, met op te merken, dat we moeten stre ven naar de gelijkwaardigheid van alle volkeren en door opvoeding en ontwik keling een nieuwe geest moeten aan kweken. Jubileum en afscheid bij Leids Onderling Ziekenfonds Vrijdag was de heer Koekebakker 25 jaren werkzaam bij het ziekenfonds wezen, waarvan eerst geruime tijd bij het ziekenfonds „Vooruit" en thans bij het „Leids Onderling Ziekenfonds". Dit jubileum werd, overeenkomstig de uit drukkelijke wens van de jubilaris, 's avonds met het bestuur en het per soneel in intieme kring herdacht, De voorzitter, de heer J. J. van Stra len, herinnerde er aan, dat de jubilaris als Jongste bediende was begonnen bij het ziekenfonds „Vooruit". Toen door de fusie van dit fonds en het toenmalige „ziekenzorg" het onderling beheerde zie kenfonds .X.O.Z." tot stand kwam, werd hem, bij wijze van proef, als chef de leiding in dit grote fonds opgedragen. De proef is een volkomen succes geworden. De heer Koekebakker blijkt de juiste man op de juiste plaats te zijn, een man, die volkomen op de hoogte ls met de bepalingen van het ziekenfondswezen, die het bestuur steeds op de juiste wijze kan voorlichten. Spreker hoopte, dat de heer Koekebakker nog vele jaren met zijn gaven en krachten L.O.Z. mocht dienen. De heer H. J. van Gelder, secretaris van de Centr. Bond van Onderl. Be heerde Ziekenfondsen, zei, dat de heer Koekebakker een prachtig beroep heeft, omdat je voor velen wat kan doen. Als de wet. bepaalde voorschriften geeft, dan is er ook nog een sociale indicatie, waar in een mens zich kan uitleven. De heer Koekebakker is geen man van de dorre voorschriften. De heer Van Leeuwen, chef van de buitendienst, belichtte meer de persoon van de heer Koekebakker en getuigde van een goede geest op het kantoor. Het personeel heeft in de heer Koekebakker niet alleen een administra teur ontmoet, maar ook een mens. De heer Lezwijn, personeelslid, haalde pret tige en minder prettige herinneringen op uit de tijd, die hij reeds samenwerkte met de heer Koekebakker bij ziekenfonds „Vooruit". Aan de jubilaris werd een enveloppe met inhoud en verschillende cadeaus aangeboden, terwijl zijn echtgenote doe men en bonbons ontving. De heer Koe kebakker dankte de verschillende spre kers. Tevens werd op deze avond, ln ver band met diens leeftiid, afscheid eeno men van de heer A. W H. Teeuwen. die gedurende lange tijd als vrije agent voor het fonds werkzaam was. Ook tot hem werden, bij monde van de voorzitter en de heren Koekebakker en Van Diggelen, woorden van waarde ring gesproken in verband met zijn grote plichtsbetrachting. Een welverdiende rust werd hem van harte toegewenst. Hem werden sigaren en een compleet vistuig en aan zijn echtgenote bloemen aangeboden. Humor of geen humor Tot ons leedwezen heeft het „ver- sohrijvingsduiveltje" ons te pakken ge had in de recensie betreffende de schil der Kees Bol. Wij schreven dat Paul Citroen een „scherpzinnige en niet van humor getuigende rede" hield. Bedoeld werd „een niet van humor ontblote rede". Humor of niet: het scheelde maar een woord tussen Leiden en Amsterdam gehouden De eerste prijs viel ten deel aan onze stadgenote mevrouw R. Putten-Lepelaar met 77 punten. De andere prijzen wer den gewonnen door de heren Bonte 76 p.), E. Speet (74 p.), J. J. de Jong «71 p.) en mej. Aartsma (70 p.), allen te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3