Brits - Amerikaanse saamhorigheid is bezig zich snel te herstellen WEERBERICHT Op topconferentie in maart a.s. wordt laatste hand gelegd aan de defensie-overeenkomst Macmillan niet naar Moskou KAGANOWITSJ GEWOND NA HEVIGE SCHIETPARTIJ? Vruchtbaar overleg Spaak-Luns zal gunstige invloed oefenen 95ste jaargang MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 No. 29053 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur] j. w. Beunj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l- LeldeD Glr° n°-67055 Hoofdredacteur] J. Brouwer f. 7.- per Itwartaal: 12.35 per maand; t0.55 per week Telefoon Dlrecüe en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verheugende ontwikkeling in het Westen (Van onze correspondent in Londen) De Brits-Amerikaanse saamhorigheid, welke door de Suezcrisis zo ernstig heeft geleden, is thans bezig zich snel te herstellen. Het bezoek van de Engelse minister van Defensie, Duncan San dys, Churchill's schoonzoon, aan Washington, is een succes geworden. Hij heeft niet alleen met zijn Amerikaanse collega Wilson geconfereerd, maar hij is ook doorgedrongen tot de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles en zelfs tot Eisenhower. De weg is thans geopend voor een top-ontmoe- ting tussen de Engelse premier Macmillan en de Amerikaanse president, welke ontmoeting in de tweede helft van maart verwacht wordt. Dan zal de laatste hand worden gelegd aan de defensie overeenkomst, welke de beide ministers van De fensie hebben voorbereid. TVTap.milla.Ti heeft maarschalk Boelganin laten weten, dat hij voorlopig niet naar Moskou komt. Zoals bekend, was zijn voorganger, Sir Anthony Eden, vorig jaar toen alles nog koek en ei leek, voor een bezoek aan de Sovjet-Unie uitgenodigd. Macmillan kan daar pas aan denken wanneer het bondgenootschap met de Ver. Staten op een nieuwe en steviger basis dan voorheen zal zijn hersteld en de in ternationale atmosfeer zal zijn verbeterd, zodat er kans is iets positiefs te berei ken. Inmiddels schijnt Duncan Sandys uiterst tevreden over de resultaten van zijn missie naar Washington en Ottawa. Hij bereikte zelfs meer dan hij had ver wacht. Er heerst thans blijkbaar volkomen wederzijds begrip over de defensie- opzet. hun onafhankelijkheid prijs te geven. Zo'n vaart zal het echter wel niet lo pen, want de Ver. Staten hebben vooral wat betreft het wetenschappelijk onder zoek op hun beurt ook Engeland hard nodig. De anti-Amerikaanse stemming onder de Conservatieven is in elk geval bezig te verdwijnen. De reis van Sandys getuigde van zin voor de werkelijkheid, welke geen reke ning kon houden met de gevoelens van in verwarring gebrachte politici, die dank zij het krachtige optreden van Macmillan de dingen weer in de juiste verhoudingen beginnen te zien. „Communiqué is als een ijsberg vanwege militaire geheimen" Het communiqué is als een ijsberg, heeft Sandys zelf medegedeeld. We gens de noodzakelijke militaire ge heimhouding kon slechts een tipje van de sluier worden opgelicht. Hoofddoel van Sandys' reis was financiële bezuiniging op defensie gebied tot stand te brengen. Van daar dat hij slechts van niet-mïli- taire adviseurs vergezeld was. De Engelse regering streeft uitein delijk naar vermindering van de de fensie-uitgaven met 50 Op het ogenblik geeft Engeland naar ver houding tweemaal zo veel aan de fensie uit als zijn Europese bondge noten en in verhouding ook meer dan de Ver. Staten Minister Sandys heeft in Washing ton slechts de eerste stappen gezet op de nog lange weg, want er is geen sprake van dat de tot bezuiniging leidende reorganisatie van de Britse defensie in een handomdraai kan worden bereikt. Sandys waarschuwde bij zijn te rugkeer in Londen uitdrukkelijk te gen al te hoog gespannen verwach tingen en hier en daar tot uiting gekomen fantastische speculaties. Er is geen sprake van, dat er op korte termijn wonderen zullen kunnen wor den verricht. De methode is een betere arbeidsverdeling tussen de Ver. Staten en Engeland en zo veel mogelijk vermij den van technische taken, welke beter aan Amerika kunnen worden overgela ten. Tot dusverre heeft Engeland va,ak door overwegingen van politiek prestige veel op zijn eentje willen doen, hetgeen buitensporige uitgaven tot gevolg had Men hoort reeds het verwijt, dat ae Britten, door te veel op Amerika te steunen, wat hun defensie-uitrusting be treft, gevaar lopen de laatste resten van Kening Hoessein waarschuwt Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag zijn premier, Moeleiman Na- boelsi, gewaarschuwd voor het gevaar van communistisch infiltratie in de Ara bische wereld onder een nationalistische dekmantel. In een speciale boodschap verzocht hij de premier en de regering de nodige maatregelen te nemen tegen de communistische propaganda en bij de strijd tegen het communisme de wetten van het land toe te passen. De koning verklaarde, dat buitenland se opvattingen en „bepaalde beginselen die in strijd zijn met de onze, begonnen ziin in Jordanië door te dringen". Tenzij aan deze opvattingen een halt toege roepen wordt, zullen zij het bestaande imoenaiisme vervangen door een andere soort, die, als zij eenmaal vast gewor teld is, niet meer verdreven zal kunnen worden. „De Arabische wereld zal nooit vergeten, dat het oostelijke kamp onze viiand f Israël) geholpen heeft een zeer dierbaar deel van onze natie (Palestina) te stelen", aldus de verklaring. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en plaat selijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opge maakt te 11.15 uur). 5 februari Zon op: 8.16 uur; 02 der: 17.37 uur. Maan op: 9.49 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.28 en 18.41 uur. Laagwater te 2.11 en 14.31 uur. Dit auminei bestaat uit 12 pagina's Wanhoopsgevoel verdwijnt Het wanhoopsgevoel, dat zo kenmer kend was voor de periode van Edens premierschap, verdwijnt thans snel. Sandys heeft de Amerikaanse leiders overtuigd van de noodzaak van beper king van het Britse militaire personeel, al willen de Ver. Staten niet, dat Euro pa te ver gaat in dit opzicht omdat on danks de vooruitgang op het gebied der technische wapenen een zichtbaar staand leger ten opzichte van de Rus sen psychologisch van grote betekenis blijft. Engeland drong reeds lang aan op halvering van zijn troepen in Duitsland. Een definitieve regeling kan pas na Macmillans bezoek aan Washington worden verwacht. Engeland zal ook zijn troepen vermin deren in Korea. Malakka, Singapore en Honkong. Amerika is bereid om Engeland te voorzien van geleide projectielen voor luchtafweer en eventueel ook van „grond tot grond raketten" voor vergeldings doeleinden. Engeland zal mogelijk ook worden toegestaan om de Amerikaanse projectielen in licentie te vervaardigen, waardoor een belangrijke besparing zal worden bereikt, omdat de Britten deze wapens dan niet meer zelf behoeven te ontwikkelen, hetgeen zeer kostbaar en tijdrovend is. Ook zal het Britse vlieg tuig- en vlootbouw programma aanzien lijk worden ingekrompen. Maar alles zal tenslotte afhangen van de beslissingen van het Amerikaanse Congres. Vanzelfsprekend zal het nauw ste overleg worden gepleegd met de an dere NAVO-bondgenoten. Geruchten over een bloedige twist binnen de Kremlin - muren Duitse specialist prof. Schuiten uit Keulen met spoed naar Moskou ontboden Malenkof en Sjepilof slechts licht ongesteld De Westduitse bloedspecialist prof. Schuiten, die in Keulen woont, is zater dag op verzoek van de Sovjetrussische regering naar Moskou gevlogen om een lid van de regering te behandelen. Hij verklaarde bij aankomst in Moskou te genover de pers, dat zijn reis geheim is en dat hij nog niet wist wie hij behan delen moest. Donderdagavond had hij in Keulen bezoek gekregen van iemand van de Sovjetrussische ambassade in Bonn, die hem gevraagd had zo spoedig mogelijk naar Moskou te gaan. Reuter tekende hierbij aan. dat voor zover bekend vice-premier Malenkof en de minister van Buitenlandse Zaken. Sjepilof. ziek zijn Doch Sovjetrussische functionarissen, die zaterdagavond op de receptie voor de Finse delegatie in het Kremlin aanwezig waren verklaarden desgevraagd, dat deze twee slechts licht ziek zijn en vermoedelijk binnen enke le dagen weer beter zullen zijn. Het Amerikaanse blad „New York Daily News" meent uit kringen van de Amerikaanse geheime dienst te weten dat de behandelde persoon de vice-pre mier Kaganowitsj is, die een levensge vaarlijke schotwond zou hebben. Het blad schrijft, dat Kaganowitsj, de enige Jood in de Sovjetrussische hiërar chie, een vertegenwoordiger is van de „oude, doorgewinterde Stalinisten, die Kroesjtsjef en Boelganin de macht wil len ontnemen". Volgens het bericht zou den Boelganin en Kroesjtsjef bevolen hebben Kaganowitsj neer te schieten, maar „er liep iets mis". „Kaganowitsj werd slechts zwaar ge wond bij de aanslag van donderdag avond en wordt nu kennelijk met alle mogelijke zorg omringd", aldus het sen sationele verhaal van de „Daily News". De Hertog van Edingburgh was dezer dagen de eerste koninklijke bezoeker aan het eiland Ascension. Vorderingen in Den Haag met Europese markt, vooral terzake tan de landbouw (Van onze parlementaire redaceur). De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, die thans de grote gangmaker is voor de Europese gemeenschappelijke markt en die vorige week Nederland had verweten de meeste moeilijkheden te veroor zaken, heeft zaterdag in Den Haag vier uur geconfereerd met de Nederlandse ministers Drees, Luns (Buitenlandse Zaken), Zijlstra (Economische Zaken), Mansholt (Landbouw) en Hofstra (Financiën). Na afloop verklaarde Spaak, dat de besprekingen, die waren gevoerd in een intieme sfeer van vriendschap en samenwerking, vruchtbaar waren ge weest en dat goede vooruitgang was geboekt. De resultaten zullen de ver dere besprekingen gunstig beïnvloeden. Minister Luns zei, dat vooral op het gebied van de landbouw een belang rijke stap vooruit was gezet, waarover ook minister Mansholt niet ontevre den was. Het vermoeden bestaat, dat België bereid is de nadelen voor de Neder landse landbouw in het geheel van de Europese markt op te vangen. Minis ter Luns zei althans, dat alle zaken met elkaar samenhangen en dat de problemen daardoor ingewikkeld zijn. Y ainlaag voortzetting bespreking Brussel Minister Spaak ontkende, dat hij Nederland had beschuldigd de meeste moeilijkheden te hebben opgeworpen. Hij had alleen het feit geconstateerd, dat Nederland op bepaalde punten voor behoud maakt. Voor die reserves had hij begrip en juist daarom was hij naar Nederland gekomen om er nader over te spreken. Er is gesproken met de Nederlandse ministers over de vijf voornaamste pro- olemen: landbouw, transport, buiten tarieven. overzeese investeringen en atoom-energie. Op de vraag of er in de komende conferenties over de Europese markt sprake zal zijn van een Benelux-stand- punt, antwoordde minister Spaak, dat de Benelux staat op de basis van on derling overleg, maar dat er geen ver plichting bestaat tot een gemeenschap pelijk standpunt. Over allerlei onder werpen kan men natuurlijk verschillend Zelfbestuur voor Franse koloniën Dertien republieken binnen de Franse Unie afgekondigd (Van onze Pa rij se correspondent) De debatten over de Franse gebieds delen in zwart-Afrika, die vijf dagen hebben geduurd en bij wijle een der gelijke dreigende wending aannamen, dat. de Franse premier Guy Mollet per soonlijk in moest grijpen om met het wapen van de vertrouwenskwestie te dreigen, zijn in de naoht van zaterdag op zondag met een compromis besloten, waarmede bijna alle partijen, op de communisten na zich bleken te kunnen verenigen. Met 385 tegen 193 stemmen werd 's nachts om drie uur in het Palais Bourbon namelijk het historische besluit genomen dat de Franse gebiedsdelen in West en Equatoriaal Afrika in dertien republieken zullen worden herschapen, die een bescheiden mate van binnen lands zelfbestuur verkrijgen, maar deel uit blijven maken van de Franse Unie. De landen, die dit nieuwe statuut wordt toegekend, zijn: Senegal, Soedan, Mauritianië. Niger, Hoge Volta, Guinea, Ivoorkust, Dahomey-Gabon, Midden- Kongo, Tchad. Oubangui-Chari en Ma dagascar. Met uitzondering van dit laatste eiland, waar kort na de bevrijding een oostandige beweging door de toenmalige Franse regering gewelddadig en zelfs bloedig werd onderdrukt, heeft Frank rijk in geen van deze overzeese gebieds delen de laatste tientallen jaren met grote moeilijkheden te kampen gehad. Over het algemeen wordt dit besluit van de Nationale Vergadering dan ook uitgelegd als een bewijs, dat Frankrijk nu eindelijk de tragische lessen uit de gebeurtenissen in Tndo-China en Noord- Afrika wil trekken. In plaats van te wachten tot het „noodlot" van de nationalistische eman cipatie aan de deur klopt, wordt die deur door Frankrijk zelf nu vrijwillig en eigenhandig, zij het dan ook nog maar op een kiertje, geopend. 0 Slot op peg. 2 denken, over het Benelux-standpunt kon hij bovendien niets zeggen, omdat de derde man (Luxemburg) er niet bij was. Vandaag zijn de ministers van Bui- „wvw tenlandse Zaken van Frankrijk, Duits- de Europese markt is dat echter niet. Burgemeester Van Hall en echt- genote (links) werden tijdens hun receptie voor de Amsterdamse bur gerij zaterdag ook begroet door oud-burgemeester d'Ailly en echt genote. Koninklijk Paar in ons land terug H.M. de Koningin ir zaterdagmiddag, vergezeld door Prins Bernhard van haar wintersportvakantie in Arosa te Soestdjjk teruggekeerd. land, Italië, Nederland, België en Luxemburg weer in Brussel bijeengeko men ter voortzetting van de vorige week afgebroken besprekingen. De overzeese investeringen vormen volgens Spaak het moeilijkste punt. Men hoopt deze week een voorlopig ver drag op te stellen, waarover de diverse regeringen eerst nog hun mening zullen kunnen geven alvorens het wordt gera tificeerd en ter bekrachtiging aan de nationale parlementen wordt voorge legd. Van vrije inwisselbaarheid der valu ta's van de zes deelnemende landen zal bij het totstandkomen van de Europese markt geen sprake zijn. Dat ware wel te wensen, zei minister Luns. maar het is een uiterst moeilijk probleem. De hoop bestaat dat juist de vervlechting van de economie der verschillende lan den tot een vrije onderlinge inwissel baarheid der valuta's zal leiden. Een voorwaarde voor de totstandkoming van Drama in Scheveningen Agent doodt zijn vrouw met 7 schoten uit dienstpistool (Van onze Haagse redactie) Zaterdagmiddag heeft zich in de woning Puttenschestraat 21 te Scheveningen een tragedie afgespeeld, waarbij een 42-jarige vrouw door haar 46-jarige man, een agent van politie, met zeven schoten uit diens dienstpistool om het leven werd gebracht. De aanleiding tot dit vreselijk gebeuren moet worden gezocht in reeds jarenlang bestaande huwelijksmoeilijkheden. Er zou verschil van inzicht bestaan met be trekking tot godsdienstige vraagstukken. Na het volvoeren van zijn verschrikkelijke daad heeft de man zijn jongste kind, een jongetje van 6 jaar, die, in de voorkamer zittend, getuige van het drama was geweest, naar buren, die aan de overzijde van de straat wonen, gebracht. Vervolgens is hij naar de alarmcel aan het Tesselseplein gelopen en heeft van daaruit dé alarmcentrale opge beld om mede te delen, dat hij zijn vrouw had vermoord. De dader is voorlopig ingesloten in het hoofdbureau van politie. Waarschijnlijk zal hij morgen voor de Officier van justitie worden geleid. Tragisch gevolg huwelijksmoeilijkheden Omdat de man meende, dat het de verstandhouding met zjjn vrouw ten goede zou komen, had hij woensdag het huis verlaten en zijn intrek genomen in een kosthuis in de omgeving van de Herman Costerstraat. Diezelfde avond nog had de man, werkzaam als burgeragent op de afdeling gevonden voorwer pen op het hoofdbureau van politie te Den Haag. een ontmoeting met zijn doch ter van 17 jaar. Hij droeg het meisje op te vragen of zijn zoontje van 14 jaar hem zaterdagmiddag om 2 uur by de fietsenstalling op de markt aaa de Her man Costerstraat kon ontmoeten. Hij zou dan wat met dc jongen kunnen gaan wandelen en winkelen. Zijn dochter heeft deze boodschap wel overge bracht, doch de moeder weigerde haar toestemmig voor deze afspraak. Vrouw was afspraak tegen Zaterdagochtend is een broer van de agent die evangelist van beroep is, bij zijn schoonzuster in de Puttenschestraat op bezoek geweest. Hii heeft daar de middagmaaltijd gebruikt. De bestaande moeilijkheden in het gezin werden be sproken en de evangelist besloot om, in plaats van de 14-jarige jongen, zelf naar de afgesproken plaats aan de Her man Costerstraat te gaan. Daar heeft de man zijn broer enkele verwijten gedaan en erop aangedrongen, dat deze weer naar huis zou terug keren. Het feit, dat zijn zoon niet mocht komen, had de man sterk opgewonden. Pistool meegenomen Getweeën is men naar het kosthuis van de agent gegaan, waar men enige tijd heeft zitten praten. De agent heeft toen bij het verlaten van het huis, zon der dat zijn broer dit bemerkte, zijn dienstpistool in zijn zak gestoken. Nadat hij zijn broer naar de tram had gebracht, is de agent rechtstreeks naar de Puttenschestraat gegaan. De deur van de woning was niet gesloten en in de voorkamer za, zijn vrouw in een leun stoel. Er zou zich, zo is tijdens het ver hoor van verdachte 2lthans gebleken, een vrij kort gesprek hebben ontwikkeld. De agent zou zijr vrouw hebben ge vraagd waarom zij de jongen had ver hinderd om naar de afgesproken plaats te komen. Het antwoord daarop zou heb ben geluid: „Die heb ik niet gestuurd, want je hebt je kinderen verlaten en je kunt nu zélf ook wel vertrekken". De vrouw stond daarna op en ging naar de keuken. Toen zü vandaar weer terug keerde en in de deuropening verscheen, trok de agent zijn pistool, richtte deze op zijn vrouw en schoot het gehele wa pen leeg. Zelf weet hij zich niet meer te herinneren, hoeveel schoten hij heeft gelost. Zeven ledige hulzen heeft Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1