Wat is het bijzondere van deze LONjG RUN Filter King Size? TELEVISIE 1 LIGTVoet KASJMIR In kostprijsberekeningen voor landbouw zit kardinale fout f Voor A service stuks 85 ct JÉfc Sarco-globine Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 DE Londense „Times" schreef enige jaren geleden, ironisch zinspelend op de bemiddelingspogingen van premier Nehroe van India in het con flict tussen Rood-China en het Westen, da; die politicus het blijkbaar gemak kelijker vindt wéreldproblemen op te lossen aan zijn eigen vraagstukken Een scherp woord, maar terecht neer geschreven. Want de vredestichter Nehroe, die zich zo gaarne neutraal ver heft boven het ruziemakende „grauw" daar beneden in de politieke vlakte, ge draagt zich in zaken, die de belangen van zijn land raken, bepaald heel anders dan men, op grond van zijn eigen be ginselen, zou mogen verwachten. Wel heel duidelijk is dat een week geleden tot uiting gekomen, toen de regering in Nieuw Delhi, met terzijdeschuivng van een duidelijke resolutie van de Veilig heidsraad, het door India en Pakistan omstreden Kasjmir in zijn geheel in lijfde. Maar zalvende woorden spreken en tegelijkertijd een unanieme beslissing van de Ver. Naties aan zijn laars lap pen, dat gaat niet samen. Het betekende het einde van Nehroe's rol als „geeste lijke erfgenaam van Gandhi" EÉN blik op de kaart maakt begrij pelijk, dat Kasjmir een belangrijk grensgebied vormt, gelegen als het is tussen Afghanistan, Aziatisch Rusland, Sinkiang (Rood-China!), Tibet (thans bezet door de Chinese communisten), India en Pakistan. Water heeft altijd een rol van betekenis gespeeld bij de geschillen tussen de volkeren (mendenke aan de Nijl en de Jordaan) en zo is het ook hier: de voornaamste bronnen van de Pakistaanse rivieren de Indus, de de Jheloem en de Chanab ontspringen in Kasjmir. Men kan zich dus voorstellen, dat dit land de oorsprong van deze vi tale stromen het liefst onder eigen be heer heeft. Voor India gelden andere factoren, in het bijzonder strategische. In Nieuw Delhi ziet de regering immers toe op mogelijke gevaren „van over de bergen", in de eerste plaats dat van communistische infiltratie uit de Sov jet-Unie en Rood-China. Een bijkomende kwestie is, dat Nehroe's familie uit Kasjmir afkomstig is DE voornaamste oorzaak van de onenigheid is evenwel de religieuze. De Kasjmiri's zijn namelijk voor het grootste deel (4/5) Mohammedanen, waartegenover stond, dat de maharadja, die. ten tijde van de scheiding van Brits-Indië in India en Pakistan, het bewind voerde, een Hindoe was. Deze voelde het meest voor aansluiting bij India. Dit conflict tussen vorst en volk hadden de Britten uiteraard niet voor zien, toen zij een eeuw geleden een Hin does vorstenhuis op de troon hielpen, maar die keuze heeft zich in de afge lopen jaren wel op tragische wijze gewroken. Overigens waren er in Voor- Indië nog meer voorbeelden van ver schillende godsdienst tussen bevolking en vorstenhuis. Zo wenste de Moham medaanse vorst van Haiderabad ten tijde van de Britse bewindsoverdracht zelf standig te blijven, maar daartegen kwam de Hindoese bevolking in verzet. En wie liet toen zijn troepen ten gunste van de .Hindoes ingrijpen? India's premier Nehroe HET vreemde is dus, dat Nehroe in Haiderabad militair de zijde koos van de Hindoe-bevolking, maar het in Kasjmir opnam voor een Hindoe- vorst tégen de wil van de goeddeels Mo hammedaanse bevolking! Had hij dus in het eerste geval gelijk, inzake Kasjmir was zijn standpunt uit dien hoofde niet te verdedigen. Zeker, op formele gron den trachtte hij zijn houding te recht vaardigen: de maharadja had het volste recht om voor de een of voor de ander te kiezen, en: Pakistan beging een daad van agressie, toen het in oktober 1947 zijn troepen Kasjmir liet binnenrukken. Maar deze spitsvondigheden konden zijn tweeslachtig gedrag niet goedpraten. HET zou ons te ver voeren de recente geschiedenis van Kasjmir tot in details na te gaan. Thans is de toestand zo, dat ongeveer tweederde deel van Kasjmirs oppervlakte (het land is tennaastenbij zo groot als Engeland, maar telt slechts vier miljoen inwoners) bezet is door Indiase troépen, die er wel voor gezorgd hebben verreweg het vruchtbaarste stuk voor hun rekening te nemen. De rest. onvruchtbaar en berg achtig, valt onder Pakistaans beheer, ofschoon de nieuwe grondwet ook dit gedeelte rekent tot de Indiase satelliet staat. Niet onvermeld mag blijven, dat er zich in 1947 een korte burgeroorlog afspeelde, waarbij Indiase en Pakistaan se troepen ingrepen. Het Jaar daarop slaagden de V.N. erin een wapenstilstand te bewerkstelligen. India ondervond in die tijd veel steun van sjeik Mohammed Abdoellah, die aansluiting zocht bij de regering in Nieuw Delhi. Toen hij zich later voorstander toonde van een onaf hankelijk bestaan van Kasjmir, werd hij in de gevangenis geworpen, een In diase gevangenis wel te verstaan. OOK in deze kwestie heeft de organi satie der Verenigde Naties evenals inzake het geschil tussen Israël en zijn Arabische buren de onvergeeflijke fout gemaakt het pro bleem naar de ijskast te verwijzen. Als of dat een „remedie tegen alle ziekten" zou zijnPas toen India kortgeleden op het punt stond Kasjmir door middel van de afkondiging van een nieuwe grondwet in te lijven, gaf de Veilig heidsraad eindelijk gehoor aan het ver zoek van Pakistan tot behandeling oVer te gaan. Men kent het resultaat: de toestand moet blijven zoals ze is, in af- wachtingf!) van een definitieve regeling. Maar India heeft zich aan dit oordeel niets gelegen laten liggen, met alle ge varen vandien. Dü vraag is of een volksstemming onder toezicht van de V.N. dit vraagstuk niet nader tot een op lossing zou kunnen brengen. Deze mo- geüikheid is in de loop van de jaren herhaaldelijk ter sprake gekomen, maar van Indiase zijde zonder enig enthou siasme ontvangen en krachtig tegenge werkt. Intussen heeft de regering in Nieuw Delhi al het mogelijke gedaan dit moet tot haar eer gezegd worden Kasjmir economisch te ontwikkelen Vanzelfsprekend poogde zij op deze wijze de sympathie van de bevolking te win nen en zij schijnt daarin tot op vrij grote hoogte te zijn geslaagd Het zou dus wel eens kunnen zijn. dat de uitslag van een plebisciet onder de Mohamme daanse bevolking de verwachtingen in Pakistan zou teleurstellen. Het probleem is dus nog ingewikkelder geworden dan het al was doordat India met economi sche middelen de zuiverheid van een eventuele stemming bij voorbaat heeft beïnvloed. Voorwaar een merkwaardige situatie: Nehroe. de „idealist", als vol trekker en verdediger van een voldongen feit Chr. van den Heuvel zegt: Opheffing vordert angstig lange tijd (Speciale berichtgeving) Gedurende al de jaren waarin de kostprijsberekeningen in de agrarische sector van ons economisch leven hebben plaats gehad, ls er één kardinale fout gemaakt en zijn er een paar andere fouten gepleegd. De kardinale fout is, dat voor grond en gebouwen in de landbouw Is aangehouden de op overeenkomende gronden geldende pacht. De beide andere fouten waren, dat voor de onder nemersfunctie geen beloning was opgenomen en de handenarbeid van de boer niet op de juiste wijze werd ingecalculeerd. Hierdoor zijn jarenlang de kost prijsberekeningen lager uitgevallen en is de afweerkracht aangetast om slechte jaren te doorstaan, welke er nu eenmaal voor en na In de landbouw voorkomen. (Ingez. Med.-Adv.) Aldus verklaarde vanmiddag de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond en oudlid van de Tweede Kamer voor de A.R. partij op een in de Irene- en Beatrixhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht gehouden agrarisch voorlich tingscongres. De heer Van den Heuvel had voor dat hij tot deze uitspraak kwam nog eens gememoreerd dat onze boerenstand niet in de grote welvaart deelt, welke ons volk thans beleeft en welke zo groot is dat de economie er door in de war dreigt te lopen. Oogstrisico's (zoals die van 1954 en 1956) behoren wel voor re kening te blijven der betrokkenen be halve wanneer deze zeer ernstig worden maar de prijspolitiek behoort zo te zijn dat oogstrisico's kunnen worden ge dragen. Daartoe heeft de gevoerde prijs politiek de betrokkenen echter niet in staat gesteld, aldus spreker. Een tweede oorzaak voor deze situatie ligt. voor wat de zuivel betreft, in de omstandigheid dat de garantieprijs de werkelijke prijs is geworden en dat de verhogingen die vroeger uit de export ontstonden, zijn verdwenen. De boer heeft dit echter in de goede jaren veel gekost om dat de consumptiemelk was gebaseerd op de garantieprijs en niet werd gewaardeerd op de waarde van de export. In de akkerbouw is verder de prijs van de niet gegarandeerde produkten, zoals vlas, zaden, peulvruchten en (soms) aardappelen, welke het bedrijf rendabel hielden, „harder teruggelopen dan een paard kan lopen". Mede hier door is de noodtoestand van thans ont staan. De hoofdoorzaak ligt zoals hierboven reeds gezegd in fouten, die in de kostprijsberekening zijn geslopen. Om geen misverstand te wekken aldus de heer v. d. Heuvel en niet onbillijk te worden tegenover de rege ring. moet worden opgemerkt dat zulks destijds met de georganiseerde land bouw is overeengekomen. Men veron derstelde toen wel, dat de pachter min der lasten had dan de eigenaar-gebrui ker, maar meende daarbij dat er geen belangrijke verschillen zouden bestaan. Reeds In 1955 is er van verschillen de zijden opgewezen zo vervolgde spreker dat het fout was om alleen van de pachten uit te gaan, terwijl de heer Vondeling al reeds in 1949 heeft betoogd dat de kostprijsberekeningen (Ingez Mea.-Adv.) 1 blijvende T. 1'. too» 005 Gangetje 12 voor de helft op de pachten en voor de andere helft op de lasten van de eigenaar-gebruiker behoorden te be rusten. Verder wist een leder die met de landbouw bekend is. wel dat de lasten van de eigenaar-gebruiker groter wa ren dan van de pachter maar nie mand had er enig idee van dat dit zo erg is als nu blijkt te zijn. In de laatste jaren heeft pas de kost prijsberekening zulk een grote beteke nis gekregen, zodat men niet eerder de fout hierin duidelijk gewaar werd. Het Landbouwschap heeft echter, zo dra de cijfers van het landbouw econo misch instituut inzake de eigenaarslas- ten bekend waren, voorstellen ter ver betering bij de regering aanhangig ge maakt. Thans is het reeds vele maanden later, doch een beslissing is nog niet genomen. Kostprijsberekeningen welke voor grond en gebouwen uitgaan van de pachtprijzen zjjn evident onjuist. Wij zijn ervan overtuigd, aldus spe- ker, dat de Minister van Economische Zaken, wanneer hem duidelijk wordt dat er een fout is geslopen in de kost prijsberekeningen, die hij overigens nodig heeft voor de stabilisatie- en margepolitiek, die fout zal herstellen, ook al zal dit tot hogere prijzen leiden. Evidente fouten moet men herstellen, zo riep spreker uit, en niet in termij nen, maar ineens. Nog minder zou het verdedigbaar zjjn wanneer men een erkend tekort zou willen blokkeren. Men gaat toch ook geen salarisver hoging waarvan de noodzaak wordt erkend blokkeren! Al heeft de minister reeds in april 1956 meegedeeld, er in principe mede akkoord te gaan dat de eigenaarslasten als kostenfactor in de kostprijsbereke ningen worden opgenomen, de uitwer king hiervan vordert wel een angstig lange tijd, zo zeide spreker. Hij noemde het vervolgens volkomen verdedigbaar dat hierbij van de specifieke vervan gingswaarde wordt uitgegaan. Wat de o grondrente betreft dient te worden uit- j Van de regering heeft volgens de"motïe, gegaan van een prijs welke geldt krach- een uitermate moeilijke situatie in de tens de normen van de wet vervreemding agrarische bevolkingsgroep teweeg ge landbouwgronden. I bracht, waardoor de. hierdoor ontstane Met. betrekking tot de functie van be- onrust zeer ernstige vormen heeft aange- drijfsleider van de boer. vraagt hetnomen landbouwschap een beloning gebaseerd Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt schap, de heer H. D. Louwes, werd ge opend door de voorzitter van de samen werkende Nederlandse Landbouworga nisaties, de heer Chr. van den Heuvel. De voorzitter van het Kon. Ned. Land bouw Comité, ir. C. S. Knottnerus, zei, dat de landbouw niet meedeelt in de welvaart. Het blijkt, aldus de heer Knottnerus, dat de bruto-inkomsten nog steeds stijgen, maar dat de kosten nog sneller stijgen. Hieruit resulteren dalende in komsten. waartegenover staat een sterk stijgende lijn van inkomen per hoofd van de bevolking en van de loonsom, al dus de heer Knottnerus. Aan het slot van het Congres werd een motie aangenomen, waarin gesteld wordt, dat een van de doelstellingen van het landbouwbeleid namelijk de re delijke beloning van de werkers in het agrarische bedrijf niet is verwezenlijkt. De voorstellen van het Landbouwschap worden een eerste vereiste genoemd om in deze, volgens de motie zeer onbevre digde situatie, verbetering te brengen. Het lange uitblijven van een beslissing „Zilveren broodmand" veer minister Mansholt De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt. zal op 14 februari a.s. in 's-Gra- venhage de eerste „zilveren broodmand" in ontvangst nemen. De overhandiging zal geschieden door de Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten, die deze periodieke onderscheiding onlangs heeft ingesteld voor Nederlanders, die bijzon dere verdiensten hebben op het gebied van de voedselvoorziening. op die voor bedrijfsleiders in de IJssel- meerpolders op de Staatsbedrijven t.w. f. 1500 voor bedrijven van 10 ha. f. 2250 j voor bedrijven van 20 ha en f. 5500 voor j bedrijven van 40 ha, hetgeen door spreker volkomen redelijk werd genoemd, i Het landbouwschap vraagt verder een herziening van de beloning voor de handenarbeid van de boer. Tenslotte wordt een gelijkstelling van de landarbeidersionen met die van ver gelijkbare andere arbeiders gevraagd, i hetgeen noodzakelijk is om deze arbei- ders op "het platteland te houden. Grote belangstelling De belangstelling voor het agrarisch Congres was zo groot dat men te elf der ure het Congresgebouw Tivoli moest inschakelen om de duizenden landbouwers gelegenheid te bieden de inleiders te volgen. In tolaal bleken j 7000 landbouwers aanwezig te zijn. Het congres werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van de onder scheidene departementen alsmede door de voorzitter van het Landbouw- 1 In de motie wordt bij de regering en volksvertegenwoordiging met grote klem aangedrongen op een spoedige verwezenlijking van de voorstellen van het Landbouwschap en de maatregelen die daaruit voortvloeien alsmede op een snelle beslissing inzake maatre gelen ten behoeve van de door water overlast getroffen gebieden. (Ingez. Med.-Adv.) In He strijd om li* gezondheid... is Sarco-globine een machtig wa- pen. \t at Uw lichaam tekort komt, indt U in ruime mate in dit kracht- tonicum. Snel bloedvormend en zenuwsterkend. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht mevr. E. A. Ramaer-Bou- meester Den Haag) en de heren L. P. v. d. Sande (Bloemendaal). H. Dorpema (Den Haag) en J. C. Ban? (Zutphcn): kand examen Engelse taal- en letter kunde mej. M. F. Boersema, Leiden (cum lande). BINNENLAND Aa>n boord van het Duitse m.s. .Ur sula Riokmers" va nde rederij Riokmers Li nie te Hamburg, dat uit Hongkong in Rot terdam aankwam, bevond zich een ver stekeling. Het was de 25-jarige Robert Holling uit Bremen Burg, een voorstad van de Duitse haven Bremen. Hij is ter beschikking van de Rotterdamse vreemdelingendienst ge steld, die hem weer aan boord van het schip zal zetten als dit de haven van Rot terdam weer zal verlaten. Een negenjarige jongen is gistermid dag in de Lepelstraat te A'dam door een vrachtwagen overreden. Vermoedelijk heeft hat kind niet bemerkt, dat de auto lang zaam achteruit reed. De jongen werd met zware verwondingen naar het OLV-gast- hotis vervoerd, daar hij bij aankomst i6 overleden. Prof. Walter Haiisteln de Duitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Is in Djakarta gearriveerd. Zijn bezoek zal zeven dagen duren. Op 7 februari zal prof Haiisteln naar Tokio doorvliegen Gisteravond ls op het gevaarlijke kruispunt Wiellngenstraat-Hanngvlietstr te Amsterdam een dodelijk ongeluk ge beurd. Een 68-jarige bromfietser ulit Am sterdam, die verzuimde de vereiste voor rang te verlenen, werd aangereden door een taxi en korte tijd later In bewusteloze toe stand naar het Wtlhelmmagasthuis ver voerd, waar hij een uur later overleed. Maandag a.s. zal Amsterdam een der- de IJ-oever verbinding bezitten, zij het geen vaste, dan toch wel een postverbin ding. Hiermee zal de overzetcapaoiteit op het IJ aanzienlijk zijn vergroot. Boven dien is een directe verbinding geschapen tussen het zich uitbreidende westelijk deel van de stad en het stadsdeel benoorden hrt IJ.een groot deel van het verkeer tussen noord en zuid zal dan bulten de stadskern kunnen worden geleld. De Nederlands-Eng else taalgroep van Europese jonge boeren komt var, 14-21^ fe- Bij verhindering van minister Suux- I hoff, die aanvankelijk de plechtigheid zou verrichten, heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn gistermiddag de ondernemingsraad van de N V. Kon. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft geïnstalleerd. Deze raad zal in de plaats komen van de reeds bijna 80-jarige bestaande kern. Door de gemeentepolitie te Haren (Er) zijn twee broers uit Haren, wegens joy riding, meermalen gepleegd, gearresteerd. Met deze arrestatie zijn waarschijnlijk vele misdrijven van de laatste tijd opge helderd. want dit tweetal zou zich tevens schuldig gemaakt hebben aan vele Inbra ken. BUITENLAND De „New York Times" bericht, dat de Amerikaanse schrijver Howard Past, die in 1&53 de Stalinprijs voor de vrede kreeg, zich van het communisme heeft losge maakt. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano heeft ver klaard. dat de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie steeds moeilijker gaat. Moskou had in september 1955 beloofd 9926 Duitse burgers terug te sturen, maar sindsdien waren e«r slechts 800 terugge keerd De perechef van het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat president Tito's voorge nomen bezoek aan de Verenigde Staten In derdaad voorlopig niet doorgaat Het aantal slaohtoffers tengevolge van de overstromingen In vijf staten ln het zuiden der V.S. ls tot dertien geste gen. Uit het getroffen gebied wordt op nieuw zware regenval gemeld. Tweedui zend mensen zijn dakloos en achttien duizend hebben geen werkgelegenheid. Ir. opdracht van de Franse regering zullen bezuinigingsdeskundigen de vol gende week in het gehele land beginnen te onderzoeken, welke mogelijkheden er bestaan de uitgaven van de staat te be perken. Alle openbare bestedingen zullen door ploegen van deze deskundigen aan een onderzoek worden onderworpen. Een zelfde onderzoek zal door de regeringsde bruarl 1957 ln kasteel Hoekelum te Ben- partementen te Parijs worden Ingesteld, nekom bijeen om de problemen van de De bevindingen zullen worden medege land bou wint egratie ln Europa te beet.u>de- deeld aan een speciale oommissie, die ren. aanbevelingen zal doer, aan de regering. De Commissaris der Koningin in Zee land. Jhr. A. F. C de Casembroot, heeft gisteren onder grote belangstelling het mo nument ter nagedachtenis van d< ramp slachtoffers te Krulnlngen onthuld - Gisteren is de 25-jarlge ongehuwde dieselmonteur T D. D. Akkermans uit Rotterdam door 'n bedrijfsongeval ln Berg- sohenhoek om het leven gekomen. Hij had met zijn broer voor eigen rekening werk zaamheden aan een scheepje aangenomen en was bezig de scheepshuid te lassen, toen een door hen zelf gemaakte hijsstelling door dc krachtige wind werd omgeblazen. Hij kreeg het gevaprte. dat ongeveer een ton woog, op het hoofd en was onirtld- delijk dood. De premier van Zuld-Afrlka, Johan nes Strijdom, heeft vrijdag een wetsont werp aangenomen om de Union Jack als nationale vlag af te schaffen en alleen de eigen vlag van Zuld-Afnka als zodanig te handhaven De 80-jarige Barlow, die het wetsontwerp Indiende, zei dat Zuld-Afrlka het enige onafhankelijke laud ls, dat twee vlaggen heeft. De Amerikaanse raad voor de natio nale veiligheid deelt mede, dat ln 1956 95.000 Amerikanen bij ongelukken zijn omgekomen en 9.4-0000 gewond. 40.200 mensen zijn aan het verkeer ten offer ge vallen. 6.800 zijn levend verbrand. 5.900 zijn verdronken en 2.150 zijn gestorven door ongelukken met vuurwapens. In het noorden van Denemarken heeft gisteren een personentrein een lege trein op het station Snekkersten. ten zui den van Elseneur geramd. Het ongeluk heeft twee mensen het leven gekost. Tien personen werden gewond. Kapltein-1 untenant ter zee Otto Kretschmer, die tussen september 1939 en april 1941 toen hij door de Engelsen krijgsgevangen werd gemaakt Geallieer de schepen met een totale tonnage van 316.000 ton tot zinken heeft gebracht heeft het bevel gekregen over een flot tielje van vijf Duitse mijnenvegers, de eerste van de nieuwe Westdultse vloot De mijnenvegers waren ln 1945 door de Fransen overgenomen., doch zij zijn kort geleden aan de Duitsers teruggeven. De bewindvoerders over de bezittin gen van de Duitse I.G-Farbenindaisitrle die worden gesplitst, willen 35 miljoen mark ter beschikking stellen van Joodse bewoners van concentratiekampen, die in de afgelopen oorlog voor dit concern moesten werken. Het besluit moet nog door de in april a.s. te houden algemene vegadering worden goedgekeurd. Verwacht wordt, dat tweeduizend Joodse gegadigden zloh zullen aanmelden. De Westdultse mi mater van Defensie, Frans Josef Strauss, heeft in de Bondsdag verklaard, dat de bondsrepubliek op 1 Juli aan de NAVO zafl meedelen, dat de eerste drie Westdultse divisies gereed zijn voor beperkte dienst. Tegen het einde van het Jaar zullen twee pantserdivisies klaar staan voor dienst ln NAVO-verband. In sohachit nummer 2 van de mijn te Fontalne-l'Eveque in België heeft zich op 1100 meter diepte een Instorting voor gedaan. Zeven mannen werden Ingesloten, van wie er hedendWitend vijf waren ge red. Een staking, die vrijdag in de New yorkse haren is uitgebroken en waarbij 4.000 man zijn betrokken, heeft zich uit gebreid tot de havens aan de oostkust, aan de Gglf van Mexico en ln Florlde zou echter niet gestaakt wordien. Een geheime rechtbank heeft dertien Ne palezen tot gevangenisstraffen veroor deeld. variërend van zes maanden tot Jaar. wegens deelneming aan een samen zwering tot omverwerping van de rege ring. Onder de veroordeelden zyn een vooraanstaand Ingenieur, een lnspeoteur van politie en twee officieren van het leger. In dc grote autofabriek van Zeran, bulten Warsohau, dreigt een staking uit te breken. Communistische partijleiders trachten de arbeiders te kalmeren. De moeilijkheden zijn gerezen naar aanleiding van bezuinigingsmaatregelen, die de ver diensten van enkele arbeiders met onge veer tien procent zouden verminderen. De wacht bij de ingang van de fabriek ls ver sterkt. De directeur van de scheepswerf te Uddevalla heeft bekendgemaakt, dat zijn onderneming een contract heeft gesloten met een Noordamerlkaanse maatschappij voor de bouw van zes 6'up er tankschepen van eelk 65.000 ton. ZATERDAG. Leldsche Volkshuls: Culturele film avond. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Feestavond Marine Sanatoriumfonds, m. m. v. Lou Bandy. 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond Personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. SchouwburgMeisjes H.B.S.-ver. „Ende dispereert niét" speelt „Erik". 8 uur nam. j Leiderdorp: Dorpshuls. Opvoering j van „De Rode Pimpernel" door de toneel ver. „Ons Genoegen". 7.30 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Bijeenkomft Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG. Den Burcht: Feestavond Speeltulnver. „Groenoord". 8 uur nam. Schouwburg: Meisjes H.B.S.-ver. „Ende dispereert niet" speelt „Erik". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. R.-K. Vakbond voor Textleldetailhandel. 8 uur nam. DINSDAG. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Het bezoek van een oude dame". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering van Leidsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. WOENSDAG. Gereoht 10. Splri'tl&eh Genootschap 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. Les solistes de Za greb. 2i uur nam. Stadszaal (grote zaal): Mij. voor Toon kunst: Les solistes de Zagreb. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Bond „Het Moblli- satiekruis". Spr. lt.z. II W. C. Lemalre „Met smaldeel V naar Engeland". 8 uur nam. Marekerk: Ds. M. W. J. Geursen spreekt over „Eenzaam ln den vreemde?" 8 uur nam. DONDERDAG. Den Burcht: Feestavond Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. 8 uur nam. VRIJDAG. Oud-HortuszichtKampioenstentoon stelling L.P.K.V. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo- 3 werkdagen van 10 ondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Museum) Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). LakenhalSchilderijententoonstelling Kees Bol (tot 4 maart). De Lakenhal: Expositie Kees Bol 104 uur, 's zondags 14 uur (t.e.m. 4 maart) BIOSCOPEN. Casino „Les enfants du paradis". 18 jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Lldo „De schat van Afrika". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „The king and I", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Kruispunt Bhowani", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Godzilla". 18 J. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De on genaakbaren" De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren 's Gravesande, Kors, Masten broek, Veldhuyzen en Van Wingerden. Te Oegstgeest door lit doktoren Hugenholtz sr. en jr.. tel. 20390 en v. d. Vliet—de Vries. tel. 22331. Zaterdag 2 februari zijn 's middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarma ken van spoedrecepten geopend: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zui derapotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553, Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlna- park 8. Oegstgeest. tel. 26274. Zondag 3 februari zijn van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend de Zuiderapotheek en Apotheek Oegst geest. Bh geen gehoor by Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Hongarije Engelse studenten over grens gezet De Hongaarse regering heeft Groot- Brittannië medegedeeld, dat de vier in Hongarije gearresteerde Engelse studen ten vandaag om 13.00 uur plaatselijke tyd bij Hegyeshalom-Nickelsdorf over de Oostenrijkse grens zouden worden gezet. De studenten zouden bekend heb ben schuldig te zün en spüt hebben betuigd voor hun daden. Derhalve had de Hongaaarse regering besloten hun vr\j te laten. Waarschijnlijk zouden tegelijkertijd een Amerikaanse en een Noorse student over de grens worden gezet, die drie weken geleden in Hongarije door een grenspatrouille werden aangehouden we gens illegale grensoverschrijding. Radio- Boedapest deelde mede, dat de Ameri kaanse student bekend heeft dat hy Hongaarse vluchtelingen had geholpen de Oostenrijkse grens te overschrijden. Het Hongaarse Centrale Bureau voor Statistiek heeft de schade, welke Boe dapest vorig jaar tijdens de gevechten heeft geleden, geschat op meer dan 371 miljoen gulden. Er zijn ongeveer 20.000 kamers beschadigd ofwel meer dan vier px-ocent van de woonruimte in de stad. De kosten van reparatie of herbouw worden geschat op bijna 85 miljoen gulden. Het hoofd van de persafdeling van het Joegoslavische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat sinds de opstand 15.057 Hongaren naar Joego-Slavië zijn gevlucht. Eenenveertig zijn er doorgetrokken naar Westelijke landen en 223 gerepatrieerd. Radio-Boe- dapest meldde, dat er in januari 2.000 mensen zijn aangehouden, die naar Jóe- go-SIavië wilden uitwijken. De mees ten waren na een verhoor weer vrijge laten. Er was een Hongaarse repa triëringscommissie naar Joego-Slavië vertrokken voor een inspectie van vluch telingenkampen. (Ingez. Med.-Adv.) In Uw huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes von elke dag. Wilte Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! Ook m lobiet- en cachet-vorm WITTE KRUIS EXAMENS ZENDINGSHOGESCHOOL. Geslaagd voor het aanvullend kerke lijk examen voor zendingspredikanten: mr. ds. M. C. Jongeling te Oegstgeest, laatstelijk predikant te Oosterbeek en bestemd voor Djakarta; voor het zen dingsdiploma van de korte cursus: mevr. J. Bot—Van Dorp en mej. zr. W. Wal lenburg, bestemd voor Indonesië; mej. J. H. G. Dommerholt, mr. zr. U. v. d Heide, mej. zr. E. Hoek, D. Hoekstra, L.' Kooi. mevr. P. H. KooiVenema, mej. A. Meijer, mej. zr. J. van Noordenne, mej. zr. A. Postma, M. Veenstra en mevr. T. J. Veenstra—Kottier, allen be stemd voor Nieuw-Guinea. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca b' V 1 ja. n. t< uur "3 2 4> 1 E £r- '"Cl motregen zw 9 3 11 zwaar bew. zw 4 2 9 licht bew. wzw 12 5 2 onbewolkt zw 9 3 1 onbewolkt zw 8 4 3 regen zzw 4 7 4 geh. bew. z 4 7 4 regen zzw 4 9 1 geh. bew. zzw 7 13 1 onbewolkt zo 8 8 0 onbewolkt windstil -1 0 geh. bew. nnw 5 10 0 geh. bew. w 5 10 10 geh. bew. zw 3 9 1 half bew. zw 3 7 4 onbewolkt zzo 2 -1 0 nevel zzw 1 -1 0 onbewolkt o 1 -1 0 mist zo 4 0 3 nevel windstil -1 0 nevel ono 2 4 0 onbewolkt zo 4 3 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2