HOGERE AMBTENAREN KRIJGEN BELOOFDE SALARISVERHOGING Botsing tussen Zweedse militairen en Israëlische patrouille in Sinai WEERBERICHT Oppositie verdedigt Kabinet tegen aanval der socialisten Fa. D. KRET l Zn. Mr. van Hall werd geïnstalleerd als burgemeester van Amsterdam In Maart Suezkanaal vrij voor schepen tot inhoud 10.000 ton Meer dan dertig doden door vliegramp hij New ork 95ste jaargang ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 No. 29052 LE1DSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.— per kwartaal: f. 2.35 per maand: £0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Een ouderwetsdebat in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag met 77 tegen 55 stemmen akkoord gegaan met de plannen van de regering tot verhoging van de salarissen van de hogere ambtenaren van de rang van referendaris af. Te verwachten is, dat deze beslissing ook voor bepaalde provinciale en gemeentelijke ambtenaren consequenties zal hebben. Tégen de salarisverhoging stemden alle leden van de P.v.d.A., de Staatkundig Gereformeerden, de heer Roosjen van de A.R., de heren Tilanus, Calmeijer, Van de Wetering, Van der Mei en freule Wtte- waal van Stoetwegen van de C.H.U. en de heer Weyters (K.V.P.), algemeen voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Vóór de salarisverhoging stemden K.V.P. (met uitzondering van de heer Weyters), V.V.D., C.P.N. (met uitzondering van de heer Roos- jen) en de heren Beernink, Schmal, v. Mastrigt en v.d. Pijl van de CHU Amendemenl van de P.v.d.A. verworpen Het amendement van de PvdA en een aantal leden van de CHU om de regering in de gelegenheid te stel len de salarisverhoging voor de ho gere ambtenaren geen algemeen ka rakter te geven en niet te beperken tot de hogere ambtenaren alleen, werd na de verklaring van minister Struycken, waarin hij ook voor de lagere en middelbare ambtenaren salarisverbetering in het vooruit zicht stelde, met 57 tegen 76 stem men verworpen. Tégen het amendement, stemden KVP, VVD. AR. CPN. en van de CHU de he ren Beernink, Schmal en v. d. Pijl. Vóór het amendement stemden PvdA, SGP. de KVP-ers Weyters en van de CHU de heren Tilanus, v. Mastrigt, v. d. Mei, Calmeijer, v. d. Wetering en freule Wttewaal van Stoetwegen. In het voorafgaande debat had prof. Oud er op attent gemaakt, dat zich de zonderlinge situatié voordeed, dat de VVD als oppositiepartij de regeling moest verdedigen. Hij herinnerde aan de verklaring van minister Struycken. dat als de salarisverhoging voor de hogere 5ambtenaren zou worden verworpen, er geen verantwoordelijk personeelsbeleid meer zou zijn te voeren. In die situatie richtte de PvdA een frontaanval op het salarisbeleid, dat ka- bin^'sbeleid is. De machtigste regerings partij sprak wantrouwen uit in het be leid van minister Struycken. Onder die omstandigheden verwonderde het prof. Oud de minister-president, dr. Drees. niet achter de regeringstafel te zien. De frontaanval op het kabinet, aldus prof. Oud, werd gesteund door de frac tieleider van de CHU. de heer Tilanus, nadat hij in het gehele salarisdebat nog geen woord had gezegd. Hij liet de lei ding over aan een PvdA-figuur van de achterste banken, de heer Blom. Die frontaanval treft het kabinet in het hart, want in deze salariskwestie is het prestige van het kabinet in het ge ding, dat toch al niet veel meer kan lij den nadat het van de Stichting van de Arbeid over de maatregelen voor de landbouw te horen heeft gekregen, dat de regering zelf moet regeren en niet de SER of de Stichting van de Arbeid. Er is ook nog steeds geen minister van Overzeese Rijksdelen, waardoor de Ka mer haar werkzaamheden niet normaal kan voortzetten, ook al niet omdat nog steeds de memorie van antwoord inzake het landbouwbeleid niet is verschenen. Zou daar ook nog de geschiedenis met de salarissen bij moeten komen? Ondermijning gezag Men moet zich het gezag van de rege ring eens voorstellen, zei prof. Oud. als de Kamer zich achter de denkbeelden van de heer Blom van de PvdA zou stel len. Dan zou het de heer Blom zijn, die het salarisbeleid bepaalt! Wat blijft er dan over van het gezag der regering te genover de ambtenaren van hoog tot laag? Het is wonderlijk, dat de leider van de oppositie het het sterkst voor de (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 regering opneemt. Dat moet echter om dat wij geen behoefte hebben aan een regering, aldus prof. Oud. waarvan het gezag ondermijnd wordt. Wij hebben be hoefte aan een regering, die zelf het be leid bepaalt. Laat minister Struycken voor deze zaak staan tot het uiterste. Indieh hij meent, dat hij geen verant woord personeelsbeleid kan voeren in dien de salarisverhoging wordt verwor pen, moet hij aftreden. Minister Struycken verklaarde, dat het hem zwaar zou vallen een verwerping te aanvaarden. Dan zou hij de verantwoor delijkheid ook niet langer kunnen dra gen, maar hij wilde dat argument liever niet aanvoeren in een kwestie over het salarisbeleid. Want werknemers-ambte naren moeten vertrouwen kunnen stellen in gedane toezeggingen. Het amendement van de PvdA en een aantal leden van de CHU vond hij zo zwak. dat hij zich niet kon voorsteilen, dat de Kamer het zou aanvaarden. In dien het zou worden aangenomen, zou hij in ieder geval niet bereid ziin sala risverhogingen te overwegen. Er zijn toezeggingen gedaan en de regering heeft dus een morele verplichting tegen over de hogere ambtenaren. Onrechtvaardig De heer Tilanus (CHU) verklaarde nog, dat hij een salarisverhoging alleen voor hogere ambtenaren onrechtvaar dig zou vinden tegenover de ambtenaren beneden de rang van referendaris. Er zal daardoor onrust en ontevreden heid ontstaan. Bovendien zal de maatre gel niet beperkt blijven tot in totaal 10 miljoen gulden voor het rijkspersoneel, want in provincies en gemeenten zal Verhoging gastarief Ook in het Leidse verzorgingsgebied De minister van Economische Zaken heeft toestemming verleend tot verho ging van de gastarieven in een vijftig tal gemeenten, waaronder Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Deventer, Tilburg, Breda, Gouda en Rijswijk. Over de aan vragen om tot verhoging van de elek triciteitstarieven en de tarieven voor water te mogen overgaan heeft de minister nog geen beslissing genomen, behoudens in het geval van Amsterdam, waar de elektriciteitstarieven mogen worden verhoogd. Liefde voor mijn stad „Het zal niemand verwonderen, dat het voor mij een bijzondere gedachte is burgemeester te mogen zjjn van de stad waarin ik geboren ben en waarin ik bijna mjjn gehele leven gewoond en gewerkt heb. Mij*» liefde voor en gehecht heid aan de stad Amsterdam een liefde, die ik met iedere rechtgeaarde Am sterdammer deel moge een waarborg zijn dat ik mijn taak zeer ernstig opvat". Deze woorden sprak mr. G. van Hall gistermiddag tijdens een bijzondere zitting van de Amsterdamse gemeenteraad, nadat hU door de loco-burge meester mr A. de Roos was geïnstallee rd tot eerste burger van de hoofdstad. Naar wij nader vernemen geldt de ver- 1 hoging van de gastarieven ook voor Lei den en voor het gehele verzorgingsge- j bied van de Stedelyke Lichtfabrieken. men deze regel gaan volgen. De heer Roosjen 'AR» zei nog eens evenals de heren Van Dijk (VVD) en Beernink (CHU) reeds hadden gedaan, dat hij het onjuist vond de leraren uit te sluiten van de salarisverhoging De heer Blom (PvdA) stelde het op prijs te zeggen, dat hij met de verkla ring, dat de PvdA tegen de salarisver hoging zou stemmen, niet* had bedoeld een votum van wantrouwen te stellen. „Ja, ja", antwoordde prof. Oud, „als minister Struycken maar wil buigen voor de heer Blom. dan wil de PvdA gaarne vertrouwen stellen in de minis ter". Het was soms een echt ouderwets le vendig politiek debat. Wie schoot het eerst De lezingen over de juiste toedracht van de schietpartij, welke gisteren heeft plaats gehad aan de demarcatielijn in de Sixiai tussen Zioeedse militairen van de politiemacht der Ver. Naties en Israëlische soldaten, lopen nogal uiteen. Volgens een Israëlische woordvoerder zouden de Zxve- den het vuur geopend hebben op een Israëlische patrouille, die bij ver gissing over de demarcatielijn was getrokken. De Israëliërs hadden het vuur beantwoord om hun aftocht te dekken. Slachtoffers vielen er niet te betreuren en verontschuldigingen werden aangeboden, al bleef men aan Israëlische zijde zich erover verwonderen, dat zonder waarschuwing het vuur was geopend. De Egyptische spreekbuis, Radio-Cairo, had echter een andere lezing. Volgens deze zouden de Israëlische militairen het vuur hebben geopend, waarna de Zweden het antwoord hadden gegeven. Nederland voorschot gaf aan ook V.N. De officiële lezing, die van het hoofdkwartier der Ver. Naties in Egypte kwam, verklaarde echter, dat het Zweedse bataljon gisterochtend bjj Rafa een patrouille van vjjf Israë lische soldaten heeft onderschept, die een groep vluchtelingen uit de strook van Gaza achtervolgde. Toen de Zweden de Israëlische militairen aan riepen, zochten deze dekking en open den het vuur met geweren en lichte machinegeweren. De Zweedse pa trouille beantwoordde het vuur. er vielen geen gewonden. Vandaag zijn in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties de debatten voortgezet over de kwestie tussen Egypte en Israël. Waarschijnlijk zou men heden tot een stemming komen over de twee ingediende resoluties, waarin Israël ver zocht wordt zich terug te trekken ach ter de bestandslijnen van 1949, waarna de V.N.-troepen de raaklijnen tussen de beide landen zullen bezetten. Ook wordt- Hammarskjöld voorgesteld zijn maat regelen te nemen om te voorkomen, dat Israël weer niet in moeilijkheden kan komen als voor de aanval op Egypte. Deze maatregelen worden niet met name genoemd, maar het gaat om voor koming van commandoraids op het ge bied rond Gaza en een vrije en onbe lemmerde Israëlische scheepvaart in de Golf van Akaba. Maarschalk Tito tweede van links) van Joego-Slavië heeft on langs een jachtpartij georganiseerd waaraan vele ambassadeurs van andere mogendheden in zijn land deelnamen. De vertegenwoordigers van Griekenland, Brazilië. West- Duitsland en Engeland roosteren met de president hun boutje boven een open vuur. Egyptisch standpunt De Egyptische minister van Buiten landse Zaken was het daar niet mee eens. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de status van de V.N.-troepen niet mag gewijzigd worden. Het moet „een instrument voor hulp aan een slacht offer van agressie en beëindiging van agressie" blijven, het mag geen middel voor „collectieve overheersing en druk" worden. „De huidige cirsis stelt ons voor on ontkoombare vragen. Zullen de V.N. werkeloos toezien, terwijl Israël zijn agressie handhaaft, zullen zij een massaproduktie van holle resoluties beginnen cf zullen maatregelen geno men worden waarin het Handvest voorziet, als economische en militaire sancties of schorsing van Israël als V.N.-lid?", aldus minister Fawzi in de Algemene Vergadering, bijna op het zelfde tijdstip, dat zijn collega van Binenlandse Zaken in Egypte de ver kiezingen voor de benoeming van de Koptischeorthdoxe patriarch besloot uit te stellen, daar „de huidige situa tie in Egypte niet toelaat, dat factoren van onenigheid worden versterkt!" .Egyptiserirtg" De minister van Financiën gaf op dracht ..onmiddellijk van alle banken en verzekeringsmaatschappijen van vij andelijke landen in Egypte gemeen schappelijke Egyptische naamloze ven nootschappen te maken". De andere buitenlandse banken en verzekerings maatschappijen in Egypte hebben tot 31 januari 1963 de tijd om hun status in overeenstemming te brengen met de „Egyptiseringswetten", die enkele dagen geleden door Nasser werden getekend. De Ver Naties hebben gisteren mee gedeeld. dat er nog vijf wrakken opge ruimd moeten worden voordat de acht meter vrede vaargeul in het Suezkanaal Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later over wegend matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 FEBRUARI. Zon op: 8.19 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 9.08 uur: onder: 21.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.25 en 17.33 u. Laagwater te 1.17 en 13.33 uur. (4/2 Hoogwater 5.55 en 18.05; laagwater te 1.44 en 13.58 uur). Dit nommer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Representatie raakt even in verdrukking Deze raadsvergadering werd o.m. bij gewoond door d° commissaris der Ko ningin. dr. M. J. Prinsen en diens echt- genote. talrijke militaire, justitiële en burgerlijke autoriteiten van de hoofd stad, alsmede de ouders van mr. van Hall, zijn echtgenote, zijn beide dochters en verdere familieleden. De nieuwe burgemeester zei verder, dat hij zich grondig in allerlei proble men zal dienen in te werken. Daardoor zal volgens hem althans aanvankelijk de representatie van de stad naar buiten wellicht wat in de verdrukking geraken. Hoewel hij het grote belang en de waarde van deze representatie inziet, meent hü toch, dat zijn eerste plicht als burgemeester is er voor te zorgen. die volgens plan in maart klaar moet zijn, voor de scheepvaart, kan worden opengesteld. De opruimingswerkzaam heden verlopen tot nu toe volgens plan. In maart zouden dan schepen tot een inhoud van 10.000 ton het kanaal kun nen passeren maar het zou nog tot mei duren eer alle schepen kunnen passeren. Nederland heeft ook zgn bijdrage geleverd in een voorschot tot finan ciering van de werkzaamheden in het Suezkanaal. De regering heeft bekend gemaakt, dat Dag Hammarskjöld kan I rekenen op een half miljoen, welk be- j drag even hoog is als dat van andere 1 kleine landen, bijvoorbeeld Denemar ken. De totale kosten van de berging, i die aanvankelyk op veertig miljoen I waren geschat, zullen volgens de laat- ste berekeningen echter in de buurt van twintig miljoen blüven. Uit handen van wethouder mr. A. de Roos ontvangt de nieuwe bur gemeester van Amsterdam Van Hall de voorzittershamer van de gemeen teraad tijdens de gistermiddag ge houden installatieplechtigheid. dat hij goed op de hoogte komt van de werkzaamheden in, van en door de gemeente en van de mensen die de stad dienen. FINANCIEN Vooraf was mr. van Hall verwelkomd door de loco-burgemeester mr. A. de Roos, die de heer van Hall begroette „als geboren Amsterdammer en als telg van een oud Amsterdams geslacht". Onder de huidige financiële omstandigheden doet het feit, dat een nazaat van de grote financier mr. F. A. van Hall (van wie de geschiedenis verhaalt, dat hij door een originele daad het land van een dreigend bankroet redde) alhier op het burgemeesterskussen zit, hoopvolle ver wachtingen ontstaan. OOK CULTUUR Mr. de Roos zei te hopen, dat de nieuwe burgemeester ook een open oog zal hebben voor de in de moderne maatschappij in betekenis toenemende culturele problemen in een stad, die niet alleen centrum is van handel, in dustrie en financien, maar ook van cultuur en wetenschap. Tenslotte sprak de nestor van de gemeenteraad, dr. B. H. Sajet (PvdA), enige woorden van welkom tot de nieuwe raadspraeses en hij zei om.: „YVü weten, dat gü een man züt, die zijn belangstelling voor de publieke zaak in daden heeft getoond. Het lid maatschap van de Eerste Kamer en het curatorschap van de gemeente universiteit bewijzen dat. Ik ben ervan overtuigd, dat gij er de man naar zijt, die al zijn energie zal aanwenden om de besluiten van de raad met voort varendheid te doen uitvoeren". Een viermotorig passagiersvliegtuig, een DC-6 van de „Northeast Airlines", is gisteravond kort na het opstegen van het Newyorkse vliegveld La Guardia neergestort op de zuidoostelijke punt van het eiland Rikers in de East River. Men neemt aan, dat 33 van de 93 inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toestel was op weg naar Miami in Florida. Een functionaris van de verkeerstoren van het vliegveld zag een helderrood schünsel, waarna het vliegtuig van zijn radarscherm verdween. Het toestel was in een sneeuwstorm opgestegen. Gevanaenen uit de omtrek tenden werden gered. De piloot heeft het V7evangenen uit oe omrren tweede ongeluk eveneens overleefd. UNIEKE HOEDENTENTOONSTELLING Enige honderden, meest vreemdsoor tige. hoofddeksels uit alle delen der we reld zullen binnenkort op een tentoon stelling te New York te bezichtigen zijn. Deze wordt voorbereid door de KLM in samenwerking met een groot Amerikaans warenhuis. De hoeden zijn afkomstig uit verschei dene van de 74 landen, waarop de KLM luchtdiensten onderhoudt. Nederland zal met zes inzendingen present zijn, o.a. met hoofddeksels uit Volendam. Marken. Friesland, Gelder land en Brabant. Na New York gaat deze unieke tentoonstelling naar een zestal andere Amerikaanse steden, naar Ca nada en verscheidene andere landen. boden de eerste hulp Twee gebouwen op het eiland geraak ten in brand, maar niemand van de duizend gevangenen van een nabijgele gen gevangenis liep letsel op. Volgens overlevenden verloor het toe stel hoogte en vloog in brand, nadat het een voorwerp had geraakt. De brand woedde reeds, voordat het vliegtuig op de grond was gekomen en stil lag. In deze omstandigheden is het een wonder, dat zovelen gered zijn. De eersten die hulp boden waren de gevangenen uit de nabijgelegen gevangenis. De piloot is vijf jaar geleden in de zelfde streek neergestort. Zijn vliegtuig viel toen in de East River. De 33 inzit-

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1