IN KAMER EN TUIN Girolamo de Savonarola kon geen aards geluk meer vinden Filmster krijgt een passend leven precies op publieke maat gesneden ZATERDAG 2 FEBRUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Bewogen Leven Voor en tegen van public relations Strijd tegen renaissance-mens van de middeleeuwer de José Ferrer protesteert in zijn film tegen verkoopvan mensen CINERARIA OF ASBLOEM e (Van onze correspondent in Washington) Martelaarschap was voor hem weggelegd In de 15e eeuw was het onrustig in Italië. Eigenlijk kan men dan niet eens van Italië spreken. Het Apenijns schiereiland was in verschilende staten verdeeld, waarvan de Kerkelijke Staat niet een der onbelangrijkste was. Behalve deze, het Koninkrijk Napels, het hertogdom Milaan, de republiek Venetië, lagen er nog tal van kleine staatjes op het schiereiland, die beurtelings een prooi werden van de grotere, of van een buiten landse mogendheid. Hoeveel moeite had eens de Keizer van het Heilige Roomse Rijk gedaan om in Italië vaste voet te krijgen. Met welke begerige blikken keek Frankrijk niet naar de welvarende gebieden aan gene zijde van de Alpen Indien de jonge Girolamo door de familie Strozzi niet geweigerd was, zou ook zijn leven een ander verloop heb ben gehad. Dan zouden wij zeer vermoedelijk nooit van hem hebben gehoord, en de vlammen van de brandstapel zijn lichaam niet hebben verteerd. Evenwel: in hoeverre heeft hij deze nederlaag over zichzelf opgeroepen? Diep in zich zelf wist hij dat hij eens een martelaar zou worden, evenals later Van Gogh. Vin cent veranderde ook na zijn ongelukkige liefde in Enge land als een blad aan een boom. en wilde prediker worden. Prediker, geen gewone diminee. Vincent heeft later geen aards geluk meer kunnen vinden. De Savonarola ook niet. Vincent heeft zichzelf van het leven beroofd, de Savonarola is levend verbrand. Heeft hij. de toestanden in Italië kennende, en bezield met een vurig verlangen de Christenen te verlossen uit de klau wen van de verdorvenheid, dit niet over zich opgeroepen? Toen de Paus hem de kardinaalshoed aanbood, om hem zodoende in het gareel van de kerk te houden, antwoordde hij dat voor hem een andere hoed was weggelegd, de rode hoed van het martelaarschap Was dit antwoord niet vol diepe zln?....„ f—j ES jaren toefde hij in het klooster te Bologna en hij deed er. in zijn vrije uren. het nederigste werk. Hij Z—l diende de anderen, als een eenvoudige bedelmonnik. Hierin vond hij bevrediging, én in zijn dichten. In de eenzaamheid van zijn kloostercel schreef hij zijn gedich ten. die vol zijn van droefheid over de verdorvenheid van het leven in Italië. Eindelijk verliet hij het klooster, om naar zijn vader stad Ferrara te gaan. Daar zou hij prediken. Doch evenals Mohammed ondervond ook hij dat een profeet in zijn eigen land niet wordt geëerd. Een binnenlandse oorlog maakte een einde aan zijn verblijf en spoedig vinden wij hem terug in Florence. Dkkr zou hij zijn levenstaak vinden. Hij mocht in het heerlijke klooster St. Marcus wonen en hij verlustigde zich aan de schilderijen die het klooster bezat. De fresco's van Fra Angelico waren een openbaring voor hem. De sfeer van de fresco's was voor hem de sfeer van de hemel. 7~N OCH buiten het klooster regeerde Lorenzo de Medici. I J II Magnifico genaamd, de prachtlievende. Deze Renaissance vorst hield er andere ideeën op na dan heW wertOiroUmoT/'SaSro'lS evenVnfetó^Di Savonarola geboren, te Ferrara, Renaissance mens „was verlost" van die gruwelijke last. "op de Siste' september 1452 rag hij het levenslicht en C™>ï^^efdTïn"eïn" al spoedig bleek, dat de knaap over buitengewone gaven aat ny leelde in een Nieuw Begin, waarin veel beschikte. Het kind had een lyrisch karakter, schreef verzen, genoot van muziek, maar bovenal hield het van studie. Nieuwe kennis bracht hem in een nieuwe wereld. Zijn vader verlangde dat hij dokter zou worden, dan zou hij later veel geld Kunnen verdienen en de jonge Giro lamo vond het denkbeeld geneesheer te worden aantrekke lijk. Veel minder om het geld. dan om het werk zelf. HET kind was een mensenvriend, ofschoon hij zich ln het drukke mensengewoel niet thuis gevoelde. Hij had grote behoefe aan eenzaamheid. Urenlang kon hij langs de Po dwalen, uitziend over het stromende water. Zoals de gang van het water, was ook de gang van het mensenleven. Ook dat gaat immers „voorbij". Wel wat ongewone gedachten voor een mensenkind dat de leeftijd heeft waarin men doorgaans de wereld verove ren wil en niet denkt over het vergankelijke der dingen. Een jongen van negentien jaar staat immers aan het begin. In de eenzaamheid dichtte hij. en soms hoorde hij héél duidelijk diep in zichzelf muziek. Het was heerlijk buiten, en ook weer niet. want er was geen stralend geluk in hem. Zo lang de wereld weet, dat men meer vliegen met stroop vangt dan met azijn, zo lang reeds bestaat het vak, dat men thans in Amerika .public relations' noemt Vorsten en veldheren hebben herhaaldelijk hun gezag en hun macht gehand haafd door moord en doodslag, maar in het alge meen waren heersers, die een universiteit of een kathedraal stichtten, die aalmoezen gaven en vrij stelling van belasting verleenden, meer effectief. Ten dele is het natuurlijk waar, dat men door dergelijke schenkingen zijn onderdanen of onder worpen volken trachtte te kopen Doch meer en meer is men gaan beseffen, dat men - door derge lijke gestes - zichzelf aan het publiek kon verko pen, dat men er op die manier ,in'ging bij de mensen en populair werd. Het is dit laatste aspect van de relaties met het publiek, dat zo belangrijk geworden is in de moderne .public relations' en geen land heeft het verder gebracht in dit vak dan Amerika. De president van de Ver. Staten heeft verscheidene public relations- experts in zijn dienst, maar ook grote industrieën kweken op die ivijze een goede reputatie voor zichzelf. Steden cultiveren hun goede naam, universiteiten en ziekenhuizen eveneens. Een grote fimster kan het zeker niet stellen zonder een public relations-manager"die een mooie legende van hem of haar fabriceertKortom, vrijwel ieder mens en vrijwel iedere instelling, die wèl kan varen bij de sympathie van de massa, laat zich - om aan dat publiek te behagen - letterlijk en figuurlijk oppoet sen" door deskundigen. Zo krijgt men glans, of - in het Amerikaans - „glamour". Niet blind zijn voor de vele goede zijden Al dit etaleren en opdienen van be langrijke personen en instituten heeft wel eens iets weerzinwekkends, maar het zou toch van een beperkte visie getuigen, als men er alleen maar kwaad van wist te spreken. Stel. dat een president of een vorst goede ideeën en plannen heeft, doch niet de gelegenheid of het vermogen om die op pakkende wijze aan zijn volk mee te delen. In zulk een geval is er alles voor te zeggen, dat hij assistentie krijgt van experts. Laat een dramaturg zijn rede stileren, „laat een decorbouwer het spreekgestoelte ontwerpen en Iaat een filmregisseur het televisie-programma verzorgen, make-up incluis! Zo worden de ideeën en plannen tot het. volk gebracht, zo alleen kan de leider bij het volk steun vinden, die hij nodig heeft. ouds overwonnen was en het verlangen naar schoonheid domineerde. Natuurlijk, toen de mens gedeeltelijk de vrees voor de hel kwijt was. bevrijd was van gruwelijke gedrochtsbeelden. vierde ook de levenslust hoogtij in het alledaagse De onpersoonlijke, strakke gezichten der Gothiek verdwenen uit de schilder kunst. de Middeleeuwse Christus met het aureool, méér symbool dan mens. moest plaats maken voor een mens-god. die veel geleek op Heracles. Er was een nieuwe geboorte gekomen. Nieuw levensbewustzijn, waarin de kern: blijmoedigheid was, de verfijnde blijmoedigheid van het antieke hei dendom. Was het wonder dat. nu de poorten der hel voor velen gesloten waren, ook lichtzinnigheid hoogtij ging vieren? Als er dan geen straf is voor de zonden na de dood. waarom zal men dan niet „de bloemetjes buiten zetten?" DE strijd van de Savonarola met zijn omgeving was in wezen de strijd van de middeleeuwse mens en de renaissance mens. Het beste van de middeleeuwse mens: het hartstochtelijk verlangen naar vroomheid en zuiverheid kwam in botsing met het nieuwe, dat de oude leer als te eng verworpen had. De Savonarola was geen zuiver mens. doch zijn kern was het wel. Daarom kon de botsing tussen hem en het Pausdom, dat geheel de geest van de renais sance ademde, niet uitblijven. Maar laten wij in een volgend artikel hier verder op ingaan REIN BROUWER MAAR op een dag meldde het zich. Hij. die nooit op rumoerige feesten kwam. noch op andere bijeen komsten waar jonge mannen en vrouwen elkaar ontmoetten, zag op een dag een meisje uit het geslacht Strozzi langs zich gaan. dat in Florence woonde. Onmid dellijk werd hij hevig verliefd. Het was hem of de hemel open ging! Voortaan was hij niet meer alleen, ook al dwaalde hij uren. Daar was nu het loon voor zijn deugd. Zijn voeten raakten bij het voor waarts gaan nauwelijks de grond en er zong een vogel in zijn borst Het dichten ging vanzelf, en de muziek, die hij eens heel diep in zichzelf gehoord had. kwam aanzwellen om hem juichend te omringen. Zijn liefde werd beantwoord. Hij las het in haar ogen. Plotseling werd het leven oneindig mild. Hij was zo blij met het leven en de uren zwerven, tengevolge van inner lijke strijd, eenzaamheid, brachten nu ruimschoots hun rente op. In de eenzaamheid was hij gereinigd en daardoor kon hij nu dit ervaren. TOEN hij echter om haar hand vroeg moest hij de treurige ontdekking doen dat in het leven de wet van de liefde geen hoogtij viert. De familie was er tegen. De familie vond hem lèing niet voornaam genoeg. Welk een verpletterende tijding was dit voor hem. Om dat zijn ouders niet zo voornaam waren als die van haar. konden ze niet trouwen. Was het geen schande voor een Christen het zo te stellen? Nu ervoer hij 's werelds duisternis. En in die duisternis zag hij voortdurend meer bewijzen voor de slechtheid van het mensdom. Hoe had hij eens zo mild kunnen zijn. Hij leefde te midden van moord. roof. diefstal, de grootste zedeloosheid. Zijn geliefde zou een ander moeten trouwen. ..wie" was niet belangrijk, als hij maar rijk was of van hoge geboorte Hij die het vermogen heeft zich in het zieleleven van een ander te verplaatsen, zal kunnen begrijpen hoe deze ervaring zijn leven heeft „ontwricht". De zon was in zijn werelds leven ondergegaan. De roeping om arts te worden was daarmee verdwenen. Hij verlangde nu alleen maar meer naar de eenzaamheid, waarin je je ongehoord voor kunt bereiden op de eeuwige dingen. Beter was het een monnik te zijn. de zielen van de mensen te genezen, dan arts te zijn, de lichamen te genezen. Elke dag bad hij: „Heer. leer mij de weg. die mijn ziel moet gaan". En op een dag. na het horen van een preek, stond hem duidelijk voor ogen wat hij te doen had. Hij vluchtte naar Bologna en ging daar ln een Dominicaner klooster. Toen de deuren achter hem gesloten werden, zuchtte hij verlicht. DE Savonarola zond een uitvoerig schrijven aan zijn vader, waarin hij vertelde hoe hij tot zijn besluit ge komen was. Vaak zegt de mens: als dit of dat anders was gelopen, dan had mijn leven van dat moment af een heel andere wending genomen. De rijk bloeiende cineraria Eigenlijk is die naam cineraria bota nisch al niet juist meer. doch de bloe mist kent haar onder deze naam en wij zullen u maar niet vermoeien met de nieuwste naam. De leek kent deze kleurige en fleurige plant beter als asbloem en dat slaat op de grauw- kleurige achterzijde van het fris groene blad. Dat is nu echt eens een rijk bloeiende plant waarvan men veel plezier kan hebben, doch zet haar dan niet in een normaal verwarmde kamer; daar verloopt de bloei veel te snel In een matig of ongestookt. doch wel be slist vorstvrij vertrek zal men er het meeste plezier van hebben. Er wordt wel eens gevraagd of de plant over gehouden kan worden? Dat is inderdaad wel mogelijk, doch de resultaten wegen beslist niet op tegen alle moeiten en zorgen, die men er aan besteden moet. Omdat de plant niet veel warmte nodig heeft, kost ze ook niet zo veel en kan men beter elk voor jaar een nieuw exemplaar aanschaf fen. Het is dan erg verleidelijk om een rijk bloeiende plant te kopen, doch het is veel beter een plant aan te schaf fen met enkele open bloemen en een massa bloemknoppen; daar zult ge veel langer plezier van hebben. De cineraria wordt door middel van zaad voortgekweekt. Alleen indien u in het bezit bent van een vorstvrije broeibak, is het mogelijk succes te be reiken: ik geloof dat u dit maar beter aan de bloemist kunt overlaten. De plant mag dus niet te veel warmte hebben; volle zon is ook niet best. Nü kan ze daar nog wel tegen, doch over een maand zal het grote blad in de volle zon toch direct slap gaan hangen het ls beter om dat te voorkomen. !r zijn allerlei mooie frisse kleuren. Over het algemeen zoekt men zo zo.n- der meer maar een rode of blauwe uit. doch hebt ge u dan nooit afgevraagd of die kleur het in die bepaalde kamer wel doet? Overweeg eerst eens of die blauwe kleur daar wel goed tot haar recht zal komen: het resultaat zal dan veel beter zijn. Cineraria's zijn erg gevoelig voor luis. Oppassen dus. dat de plant niet op de tocht komt te staan: ze zit anders zo helemaal onder. Al zijn er tegenwoordig wel goede be strijdingsmiddelen. het is maar beter te voorkomen dan te genezen. Cine raria's kunnen ook veel water hebben. Zolang de plant nog niet in volle bloei staat, is het nuttig haar wekelijks een weinig opgeloste kamerplanterikunst- mest te geven Een eenvoudige plant, waarvan ge veel plezier kunt hebben en die de bloemist nu wel in voorraad heeft. G. KROMDIJK. Voor een man. die. om welke reden ook. niet voldoende vat. kan krijgen op de massa, is een public-relations-ex pert beslist noodzakelijk. Zou hij die versmaden, dan zou hij even dom zijn als een redenaar, die - staande voor een gehoor van tienduizenden - geen luidspreker zou willen gebruiken. Leugens en halve waarheden De public-relations-kunst heeft zich echter dusdanig ontwikkeld, dat men niet alleen de stem van iemand kan versterken en zijn kwaliteiten kan ac centueren, maai- men is thans in staat een persoonlijkheid aan het volk voor te toveren, die in feite in het geheel niet bestaat! Terloops wees ik reeds op de legende, die de experts soms weven om de per soon van een filmster. Die legende komt soms in het geheel niet overeen met de werkelijkheid, maar het. pu bliek heeft - meestal door een succes film - een bepaalde indruk van een ac teur of actrice en die indruk en repu tatie moeten nu verder worden gecul tiveerd of versterkt. Het is enigszins als met de klom pen. de molens en de tulpen van Ne derland. De reclame-agenten zitten vast aan deze attributen, het publiek kent die nu eenmaal, d i t ls wat men van Holland verwacht De verkoper verkocht Gedurende de laatste jaren is er in Amerika een figuur naar voren geko men. die wel bijzonder grote behoefte heeft aan de hierboven beschreven op- poetskunst. Heel vaak kijkt het publiek naar een bepaald televisie-programma of heel vaak zet men een bepaald ra dio-programma aan. alleen omdat daar een man in optreedt, die men graag mag. die men bewondert, aan wie men verknocht is, ja, die men liefheeft zelfs. Radio en televisie zijn in Amerika vrijwel geheel commercieel. Dat wil zeggen: elk speciaal pro gramma wordt betaald door een firma, die een deel van de zendtijd gebruikt om reclame te maken. Uiteraard zul len de fabrikanten van benzine, lip penstift of bier het meest geneigd zijn om te „adverteren" in de zend tijd van een bekende radio- of TV-ster en hun enthousiasme wordt nog gro ter, wanneer deze ster niet alleen zijn programma laat omlijsten door recla me voor hun produkten, maar zelfs bereid is persoonlijk die fabrikaten aan te bevelen. Van bedrog kan men hier nauwelijks spreken. Er zullen maar weinig simpele zie len zijn, die niet beseffen, dat Arthur Godfrey. Ed Sullivan of Eddie Gal- la'cher er voor betaald worden, als zij in hun programma ineens met zoveel enthousiasme gaan spreken over een bepaald soort sigaretten, een nieuw restaurant of een nieuw model auto. Willen echter zulke TV- en radio- sterren hun waarde behouden als „ver koper". dan moeten zy en-oor zorgen populair en geliefd te blijven bij het grote publiek. Zij moeten allemans vrienden blijven of worden en zo mo gelijk allemans-afgoden. Dan pas wordt hun woord wet en dan pas zul len hun aanhangers neiging vertonen om de sigaretten te gaan roken en de lippenstift op te smeren, die Eddie of Arthur dagelijks prijzen. Om goed te verkonen, moeten de sterren - door hun oppoets-specialis- ten - eerst zelf aan het publiek wor den verkocht Ongebruikelijke film Deze lange Inleiding - die overigens ook een artikel op zichzelf kon zijn - was nodig om duidelijk te maken, in welk een reuzen-ballon van public-re- lations-zwendel José Ferrer een forse prik heeft gegeven met zijn film „The great man" (de grote man). Ferrer heeft niet alleen de regie ge had van deze film. hij speelt er ook zelf de hoofdrol in. Hij is namelijk de radio-verslaggever, die de herden- kings-uitzending moet maken van een pas omgekomen, verafgode radio- f T.V.-held. De verslaggever (Fcrrt die aanvankelijk zelf gelooft in zijn ,.held". wil een ontroerende uitzending maken en trekt er op uit om inter views op te nemen met mensen, die de overledene intiem hebben gekend. Dan blijkt evenwel, dat de populaire, ja verafgode ster. een bruut, ordinair en harteloos mens is geweest, volko men verschillend van de gevoelige, warm-menselijke en geestige massa heid, die hij - dank zij zijn spel en de reclame - had weten te worden. De film - een produkt van Univer sal International - geeft de dagen weer, die verlopen tussen de plotse linge dood van de massa-held en de herdenkings-uitzending van „Ferrer" Het conflict spitst zich toe: zal de verslaggever een geparfumeerd relaas geven, dat aansluit bij de nobele re putatie. die de overledene zich heeft verworven, óf zal hij het bijtend, maar zuiverend zuur van waarheid op dienen? Zonder zijn superieuren er ln te kennen, besluit hij tot het laatste. Daarmee - zo schijnt het - vergooit hij zijn eigen kansen om de grote man op te volgen. Doch de uiterst commerciële directeur van de radio- en TV-orga- nisatie beslist anders: deze verslagge ver heeft zich met één klap een grote reputatie veroverd, hij is de strijder geworden voor waarheid en integri teit. Ook een kruisridder is een held. ook hy kan sigaretten en auto's aan de man brengen Een film vol humor, cynisme en iro nie. De typeringen zijn uitstekend, het spel ls snel en raak. Ook in Europa zal men zulk een film kunnen waarde ren. maar de huichelachtige onwaar achtigheid die aan „public relations" eigen kan zijn, beseft men in Amerika toch nog sterker dan in de oude we reld

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 12