HUURVERHOGING 25PROCENT 1ov4- Nog zestig luxueuze auto's voor Koning Saoed van Arabië. Met een enkel woord SANOSTOL Agenda VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 Vervolg van pag. 1 (Inge*. Med.-Adv.) De gedeclareerde bedragen bij het Grootboek zullen echter voorlopig nog niet worden uitbetaald. Voor de regeling van deze uitbetalingen komen aparte voorstellen van de ministers van Volks huisvesting en van Financiën. Woningen van publiekrechtelijke li chamen. zoals de gemeente, zullen niet onder deze Grootboekregeling vallen, woningen van woningbouwverenigingen echter wel. Zij, die na 1 juli as. een woning, die zij gaan verhuren, in bezit krijgen, zullen evenals de andere eige naren een op de postkantoren verkrijg baar aanmeldingsformulier voor het Grootboek moeten invullen en opzetten. Althans wanneer het ontwerp door de Staten-Generaal wordt geaccepteerd. Met ingang van 1 juli a s. zal men dan stortingsplichtig zijn voor de helft van de voorgestelde 25 procent verhoging, verder steeds per 1 januari. Mutaties in de loop der jaren leggen steeds de eigenaren per 1 januari de stortingsplicht op. Gaat een woning in eigendom over. dan gaat het geblok keerde geld met het eigendom over. Voor restitutie van geblokkeerde gel den. die eind 1966 - tot zolang zal de regeling voorlopig van kracht zijn - niet voor verbetering zijn gebruikt, zal een regeling worden ontworpen. Men denkt o.a. aan verhandelbare sehuldbewijzen, die ongeveer een rente, gelijk aan de dan begaande staatsstukken, zullen dra gen. Bij het teniet gaan van een woning of bestemming van de woning voor een ander doel, wordt het gestorte geld door het Grootboek terugbetaald. Fiscale verzachting Deze wijziging van de huurwet en het daarmede samenhangende voorstel voor het Grootboek worden gecompleteerd door een voorstel tot een fiscale voor ziening. waardoor de geblokkeerde gel den voorlopig bulten de inkomsten belasting kunnen worden gehouden. Aangezien de verhuurder geen vrije beschikking over het geblokkeerde geki zal hebben, wordt het redelijk geacht, dat hij daarover niet eerder dan na deblokkering inkomstenbelasting be taalt. Men kan daarbij bedenken, dat in sommige gevallen het vrije gedeelte van de huiuverhoging ontoereikend zou kun nen zijn om de hogere inkomstenbelas ting over de gehele verhoging te be talen. Daarom wordt voorgesteld het geblok keerde bedrag plus de rente naar het inkomen te belasten bij deblokkering Huurtop nog niet bereikt Wanneer men het gemiddelde huur peil in mei 1940 op precies 100 stelt, dan blijkt, dat door de huurverhoging van 25 procent het huidige peil van 148 zal stij gen tot 185. Het is nu nog niet te voorzien op welke hoogte de kostprijs- i huren van nieuwe woningen - X dat zijn dus de huren, waarbij zonder subsidie een sluitende exploitatie mogelijk is - zullen j liggen op het tijdstip, dat de X woningmarkt verzadigd is. Op t het vandaag de dag bijna on voorstelbare moment, dat de woningtiood is opgeheven. On- X der de gunstigste voorwaarden, X die zich zouden kunnen voor- t doen, n.l. een gelijkblijvend X loonpeil en een gemiddelde da- J ling in de materiaalprijzen van 5 35 procent ten opzichte van thans, benevens een rentevoet X van 3.5 procent (waarbij inge- calculeerd is de rationalisatie zal het huurpeil dan omstreeks t 290 komen te liggen. Trekt t men er 50 punten af voor het kwaliteitsverschil en het ver- schil in comfort tussen de voor- X oorlogse en oudere na-oorlogse woningen en de nieuwe wonin- X gen, dan zal het huurpeil toch X nog altijd tot 240 moeten wor- X den opgetrokken om de span- 1 ning tussen oud- en nieuwbouw X op te heffen!! ALLEEN VOOR A.S. MOEDERS Unieke collectie Maternity-modellen (yvJJuiJ klc de enige speciaalzaak root positiekleding van Noordeiode 196, hij de Zeestrut, Den Haag. Telef. 113157. Te bereiken met tram 1, 2, 5, 8. 15 en bus 21, 22 en 27. Het apparaat, dat men voor het Grootboek denkt nodig te hebben doch zekerheid hieromtrent valt uiter aard pas te bereiken als de wetsontwer pen de Kamers zijn gepasseerd zal, naar verwacht kan worden, onderdak vinden in het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, in verband met zekere aflopende werkzaamheden denkt men geen nieuw personeel te be hoeven aan te trekken. Over de per- daarvan naar het bijzondere, proportio- soon, die de functie van directeur van nele tarief van art. 48 van h»t besluit het Grootboek op de inkomstenbelasting 194u. In het wetsontwerp is bepaald, dat de Inschrij ving in het Grootboek buiten aanmer king blijft voor de heffing van registra tierecht en van het recht van overgang. Welke consequenties de huurverho ging zal hebben, ook voor bewoners van eigen huizen ten opzichte van de per sonele belasting is nog niet bekend. De afroming van de huurverhoging zal, volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Volkshuisvesting, in prin cipe ook gelden voor volgende huurver hogingen. nei urooiooeK zal gaan vervullen, is nog niets bekend, maar hij zal zo'n 400 a 500.000 rekeningen onder zün beheer krjjgen, minder in aantal overigens dan het totaal der te administreren wonin gen, daar complexen in het bezit van één eigenaar op één rekening ge boekt zullen worden. Dit wil echter weer niet zeggen, dat een huiseigenaar gel den. geblokkeerd voor een bepaald complex, mag aanwenden b.v. voor één woning, die in zeer slechte staat ver keert. De geblokkeerde gelden mogen uitsluitend gebruikt worden voor de woningen, waarop zij staan geboekt. Langdurig overleg met minister Dulles Besprekingen zouden vlot verlopen General Motors is bezig met de uitvcgering van een bestelling van meer dan zestig Cadillacs voor Koning Saoed van Saoedi-Arabië. die thans een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengt. Dit werd gisteren medegedeeld in krin gen van de automobielindustrie te Detroit. De Cadillacs, die tot de duurste auto's behoren, zijn zeer luxueus ingericht en de gezamenlijk waarde wordt op ongeveer een miljoen dollar geschat. Zjj hebben alle in de catalogus voorkomende accessoires en zijn daarenboven met edelstenen verfraaid. Er zijn o.m. met robijnen versierde sigarettenaanstekers in aangebracht. onderzoek in het Walter-Reed-hospitaal opgenomen. Het kind is gedeeltelijk ver lamd door kinderverlamming. De vertrekken, waar president Eisen hower na zijn buikoperatie vertoefd heeft, zijn voor het prinsje ingericht. Het onderzoek zal waarschijnlijk drie dagen in beslag nemen. Het bestuur van het grote Ameri kaanse vakverbond AFL-CIO heeft don derdag in Miami-Beach (Florida) een verklaring uitgegeven, waarin geprotes teerd wordt tegen de ontvangst van Ko ning Saoed door president Eisenhower. Wij kunnen ons niet verzetten tegen de „slavenbchandeling van de arbeiders in communistische landen en tegelijk eer bewijzen aan een Saoedi-Arabische sla venhouder", aldus het protest. Koning Saoed heeft, volgens berichten in de pers, slaven die probeerden te vluchten, laten onthoofden en stakers laten vergiftigen door schorpioenen en hun de nagels laten uitrukken, zo ver klaart het bestuur van de AFL-CIO. Gemeente klasse Huurprijs per mei '40 1.1.51 1.1.54 1.9.55 1.7.57 (+15 pet.) (+17 pet. (+5 pet.) (+25 pet.) -29 pet.) I 134 141 176 II 13Ö x 145 181 III 100 115 141 148 185 IV 145 152 190 V 148 155 194 Bovenstaand staatje geeft een overzicht van de ontwikkeling van het huurpeil van de vooroorlogse woningen op basis van: mei 1940 100. Amerika's vakbond protesteert Sommige auto's zijn gepantserd en uit gerust voor machinegeweren. Andere hebben glas. waardoor men niet naar binnen kan zien. Ook zijn sommige ge schikt voor jachtpartijen in de woestijn. General Motors wilde deze berichten niet bevestigen of tegenspreken. Koning Saoed gaf gisteravond een re ceptie in de Saoedi-Arabische ambassade te Washington, waar verscheidene hon derden gasten aanwezig waren. In Ara bische kringen werd gezegd, dat de be sprekingen tussen de vorst en de Ame rikaanse regeringsleiders zeer goed ver lopen In de ochtenduren had de Koning in „Blair House" bijna twee en een half uur besprekingen gevoerd met minister Dulles. Over het gesprokene is niets be kend geworden. Na hun gesprek begaven Saoed en Dulles zich naar een groot hotel in Washington, waar vice-president Nixon een lunch aanbood. Koning Saoed heeft voorts gisteroch tend op de Nationale begraafplaats van Arlington een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Zijn zoontje Masjoer (dat niet zes. maar ruim drie Jaar oud is), is voor Socialist kwam in grijze wollen trui 'm de Kamer De secretaris van het Zweedse depar tement van Sociale Zaken, de 32-jarige socialist Göte Svenson, heeft dezer da gen opschudding verwekt, door in een grijze wollen trui in de Rijksdag te ver schijnen. Graaf Torgil von Seth, een conserva tieve afgevaardigde, die zitting heeft in de commissie van orde, protesteerde bij de voorzitter tegen deze „inbreuk op de etiquette". De voorzitter was het hier mee eens. doch Svenson verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was de volksver tegenwoordiging te choqueren. Hij zei, de trui als verjaarscadeau van Rouletteclub-exploitant wil materiaal terug (Van onze Haagse redactie) Bij de rechtbank te Breda is door de Haagse advocaat en procureur mr. P. van 't Hoff Stolk namens de eigenaar van de Woodside club te Baarle Nas sau een verzoekschrift ingediend, waar in deze teruggave vraagt van de in be slaggenomen gelden en speelmaterialen, op grond van de overweging, dat de officier van Justitie te Breda geen recht had tot inbeslagneming op het betwiste gebied van Baarle. Het verzoek berust op artikel 103 van het Wetboek van Strafvordering, dat betrekking heeft op de rechtmatigheid van in beslagneming van goederen. Als de Rechtbank het verzoek heeft behan deld. zal de partij, die in het ongelijk is gesteld, in cassatie kunnen gaan bij de Hoge Raad. (Ingez. Med.-Adv.) doe^niéér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond 8»bl. Ewloolbuf o Otw H««g veiliging der luchtvaart rnij. deelde mede, dat Beirouth „zeer gevaarlijk is". Er is weinig vertier en er zijn veel nachtclubs en bars. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, zeide in zijn requisitoir de man niet te willen zien als het. slacht offer van een animeermeisje, doch wenste hem. die „als man gefaald heeft het volle pond te geven". Terzake van verduistering in dienstbetrekking eiste hij een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouw deelde mede, dat een reisvereniging waar de man vroeger ge werkt heeft, bereid is hem opnieuw in dienst te nemen. Omdat hij daar. voor dat het reisseizoen begint, in functie kan treden, verzocht, zij een gecombi neerde straf op te leggen. Uitspraak 14 februari a.s. Als man gefaald Tragisch slot van een amoureus avontuur Invloed van een meisje uit de Libanon Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terecht gestaan een 34- Jarige gedetineerde oud-admlnlstrateur van de Nationale Luchtvaartmaat schappij te Beirouth, die zich vergrepen had aan het geld van zijn maat schappij. De man bekende volledig, dat hij uit de safe 23.600 en van het kas geld 3600 Libanese ponden (f 31.280) in juli van het vorig jaar had weggeno men. Zijn misstap was het gevolg van de amoureuze betrekkingen die hij had aangeknoopt met een 29-jarig Libanees dansmeisje uit een bar in Beirouth. Dit meisje was er in geslaagd de man vol komen onder haar invloed te krijgen. Zij ging zelfs zover, dat zij twee passa gebiljetten voor een vliegreis naar Ro me kocht en met. haar vriend de vlucht nam. Toen verdachte met haar wegging nam hij uit de safe de 23600 pond weg. Dit geld was in verband met de politie ke toestand als een soort ijzeren reser ve in de safe gedeponeerd. Voorts nam hij een deel van het kasgeld mee. Het tweetal vloog van Rome verder naar Afrika, waar de man besloot de relatie te verbreken. Zijn vriendin zond hij naar Beirouth terug en hij reisde zelf naar Europa. De man stond internatio naal gesignaleerd en werd gearresteerd. Een Libanese verzekeringsmaatschap pij heeft de schade vergoed, doch deze hiet op verdachte verhaald. De echtge note van de man. die van de verhou ding op de hoogte was had zo vertel- kjj_ri_M j-o crU*rs\ uaai de zij ter zittinng tevergeeft gepoogd NcCrefl€IIKI56 SCHOOI VOOr er een einde aan te maken. Uahammh Sm Een functionaris van de bedrijfsbe- nona-aren lil WOSreHrl|K Het bestuur van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Amsterdam heeft besloten de op richting van een middelbare school voor Hongaarse jongeren in Oosten rijk mogelijk te maken. Het Nationaal Comité stelde hiervoor uit de op giro 999 ontvangen gelden een bedrag van f 650.000 beschikbaar. Een Nederlands comité in Wenen dat speciaal voor dit doel was opgericht heeft de voorbereidende onderzoekin gen verricht. Het voorstel beoogt de inrichting van een middelbare school met internaat voor 200 Hongaarse leerlingen, die voor een groot, deel als gesloten groep met hun leraren uit Hongarije zijn gevlucht. Voor de huisvesting van deze school heeft het Nederlandse Comité te Wenen een eenvoudig maar in zeer goede staat verkerend hotel gevonden in Iselsberg in de nabijheid van Lienz, ten zuiden van de Groszglockner. Met enkele een voudige voorzieningen kan dit hotel tot internaat worden ingericht. In Oostenrijk wordt dit project als een der meest urgente aangemerkt. Noorwegen en Frankrijk zijn doende in deze het Nederlandse voorbeeld te volgen en soortgelijke schoolprojec ten op te zetten. Kermisbedrijfhouders vierden lustrum Weer 9 ton voor Hongaarse vluchtelingen Het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Amsterdam heeft uit de middelen bijeengebracht op giro 999 tijdens een gisteren gehouden vergade ring een bedrag van f 900.000 toegewe zen aan de Nederlandse Federatie voor vluchtelingenhulp. Dit bedrag is bestemd ter dekking van de kosten verbonden aan de ont vangst en verzorging van de 3000 in ons land opgenomen Hongaren. In totaal Ministers Zijlstra-Algera achter nieuw R.A.I.-gebouw zijn vrouw had gekregen en dat hij dit heeft het Nationaal Comité hiermede kledingstuk altijd droeg. „En het is ten- i thans twee miljoen gulden voor dit doel slotte grijs (zelfs de knopen), de kleur I aan de Federatie ter beschikking ge- van de neutraliteit". steld. BINNENLAND De Vereeniging vam Leeraren im de Hamidelswetenschappenzal zaïterd'ag 9 fe bruari a.s. In het Koninklijk Instituut voor'de Tropen te Amsterdam haar 50- Jarig jubileum vieren. De vereniging telt ruim 1700 leden, De 69-Jarige A. Biommensteyn uit Utrecht, die gistermiddag op een zolder van een houthandel aan de Witte Vrou wensingel te Utrecht 'n stukje houit zocht, is door een zolderventil&tiegat gevallen. Zwaar gewond werd het slachtoffer door de G.G.D. naar het Stads- en Aoademisch ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. De Groningse kustvaarder „Tinty", die bijna drie weken heeft vastgezeten op een zandplaat in de mond van de Engelse ri vier ..Humber". is gisteravond door twee sleepboten va.n het bureau Wijsmuller N.V. te IJmulden vlotgetrokken. Op de Bornsestraat te Almelo is de 68-jarige mevr. Wienbelt door een auto gegrepen en dodelijk gewond. Zy stak met lia ar echtgenoot de weg over, maar op het midden van de straat bleef zij staan en liep terug. Een auto, bestuurd door een 5G-jarige man uiit Almelo, kon haar niet meer ontwijken. De groothertogin van Luxemburg heeft de Nederlandse ambassadeur bh haar Hof. jhr. mr. P .D. E. Telxelra de Mattos. in afscheldgehoor ontvangen. Zij heeft de scheidende ambassadeur de versierselen overhandigd van Grootkruis ln de Luxem burgse orde van de Eikenkroon. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, de data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip' vermeld Airgen tin,:ess „Libertad" 4 febr Brazilië: ss „Libertad" 4 febr.: Ca nada: ss ..Groote Beer" 6 febr.; ms „Noor- dam". 7 febr.; ss „Zuiderkruis" 9 febr Chili: vla New York 7 febr.; Indonesië: ms Java" 7 febr.: Ned. Antillen: ms ..Ae gis" 5 febr ss „Boskoop" 7 febr.; Nieuw Zeeland: vla Engeland 9 febr.; Suriname: ms „Hestia5 febr Unie van Z. Afrika: ms ..Oranjefonteln" 5 febr.: en Z.W. Afri ka ms „Stirling Castle" 9 febr. Gisteren hebben de centrale commis sie voor het boekdrukkers- en rasterdiep- druk-bedTijf en de districtscommissies ln de Riviérahal te Rotterdam een gemeen schappelijke vergadering gehouden wegens het aftreden van de heer H. Diemer. die bijna 34 jaar lang voorzitter is geweest van de centrale commissie In talrijke redevoeringen werden de ver diensten van de heer Diemer belicht. Tal rijke geschenken werden aangeboden, zoals een televisietoestel en een schlldery van Evert Musch. 's Middags was er een druk bezochte receptie, waarop ook tegenwoordig was de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. A. A. van Rhijn. De dag werd besloten met een diner. De onlangs door het produktschap voor margarine, vetten en oliën ingestelde bestuurscommissie voor de Westeuropese Integratie heeft zich namens het bestuur van het produktschap tot de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening gericht. Daarin wordt uitvoerig uiteen- Ingez. Med.-Adv.) Ook deze maand elke dag Geef Uw kind méér weerstand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers (rang van politieke desiderata te snel prin. clpiële beslissingen zullen worden geno men. waardoor voor overwegingen van ge rechtvaardigde wensen van specifieke be drijfstakken de tijd zal ontbreken. BUITENLAND In politieke kringen ln Bonn meent men te weten dat Bondskanselier Adenauer op uitnodiging van de Sjah van Perzlë ln maant een of 1 deel bezoek aan Teheran zal brengen De president van Brazilië. Kublt- schek. wil een nieuwe hoofdstad latten bou wen. Deze stad die voorlopig Brasilia" zal worden genoemd, zal gebouwd worden op een oppervlakte van 5 000 vierkante km in de staat Golaz De kosten zullen onge veer 15 miljard cruzeiro bedragen, welk bedrag verkregen kan worden uit de op brengst van de verkoop van de gronden waarop de stad gebouwd zal moeten wor den. Het bouwplan vormt het onderwerp van een wedstrijd, waarvoor de inzendin gen eind maart binnen moeten zyn. De overdracht van Egyptische gevan genen door de Israëliërs zal in het komen de weekeinde voltooid worden. Donderdag werd te Raffa de generaal van de aohtste divisie, Agroedl, met drie kolonels. 45 offi cieren en 528 soldaten aan vertegen woor- digers van de VN.-troepen overgedragen. Heden zou de commandant van Gaza, ge neraal Dlgwl, met zijn vrouw en drie kin dwen gerepatrieerd worden President Eisenhower heeflt donder dag de Amerikaanse filmster Danny Kaye in speciale audiëntie ontvangen en hem de prijs van de „Grote Broer", die leder Jaar wordt uitgereikt aan iemand die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het kind, overhandigd. Danny Kaye heeft vorig Jaar een wereldreis gemaakt voor het kindernoodfonds van de Ver. Naties. Op Cyprus zijn donderdagmiddag ver scheidene bomaanslagen gepleegd. Te Kis- sonerga, ten noorden van Paphos. zyn twee Britse militairen bij een aanslag gewond. De toestand van een van hen is ernstig. In Nicosia werden drie bomaanslagen ge pleegd Er viel een gewonde. Een kapper ln Stockton in de Ame rikaanse staat Californië is tot een boete van 200 dollar veroordeeld, omdat hij ge weigerd had een neger te knippen. Hij voerde aan, dat hij niet geleerd had neger haar te knippen, maar de rechter ant woordde. dat een kapper dit moet kunnen ol anders behoort te leren. a Guy Mollet. de Franse premier, heeft van zyn ministers de volledige werken van Stendhal ten geschenke gekregen ter ge legenheid van het feit, dat zijn regering een Jaar aan het bewind is. Hoewel er een regering van de Vierde Republiek is ge weest. welke zich langer heeft gehand haafd. nl. de regering-Queuille. met één Jaar en vijfentwintig dagen, geven politie ke waarnemers de huidige regering een grote kans om dit record te evenaren en zelfs te overtreffen De leider van die communistische par ty Ln de Sovjet-Unie, Kroesjtsjef, en pre mier Boelganln hebben een uitnodiging aangenomen van de Finse premier. FageT- holm, voor een bezoek aan Finland. Het bezoek zal waarschijnlijk ln de lente ge bracht worden. De 82 ton metende kotter „Ternen" van de Deense marine is gezonken in een natuurlijke haven nabij Ravns Storö ln 't zuidwesten van Groenland. Het schip, dat acht mam aan boord hadt. werd sedert vo rige wreek vrijdag vermist. Geen van de be manningsleden is in het wrak aangetrof fen. Het zoeken naar eventuele overleven den zal worden voortgezet. Japan heeft Engeland gevraagd zijn proeven met kernwapens, die tussen maart en augustus a.s. ln het gebied van het eilandje Christmas ln het midden van de Stille Oceaan zullen worden gehouden, niet te laten doorgaan Dit is officieel ln Tokio meegedeeld. Groot-Brittannlë heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van Klein Europa uitgenodigd eind febr. in Londen bijeen te komen om te spreken over het eventueel samenvoegen van de verschillende Europese en Atlantische or ganisaties ln één super-orgaan. Op het schiereiland Slnai bij Ein Ke- deis hebben Israélisohe archeologen resten ontdekt van een grote sterkte, die vermoe- deiyk uit de tyd van David en Salomo stamt (het vroege yzeren tnjdperk). aldus meldt ae Israëlische voorlichtingsdienst. Volgens Tass Is in de Rauer archipel bij het Zuidpoolgebied een zoutwoestijn ontdekt. In de buurt ving men vissen van vier volkomen onbekende soorten. Als gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije hebben twee communtstisohe afgevaardigden zich uit het parlement van het Zwitserse kanton Zürich teruggetrok ken. ZIJ zijn ook uit hun partij getreden. Een tot levenslang veroordeelde ge vangene ln Florence (Arizona) heeft bij zyn dood 10.000 dollar nagelaten aan zijn vriend, drie eveneens levenslang zit. De Iraakse kroonprins. Abdoel Hlah, zal op 5 februari in Washington aankomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal met president Eisenhower en minister Dulles niet-officlële besprekingen over het Mldd'en-Oosten voeren. De Amerikaanse Marine heeft giste ren in Washington bekendgemaakt, dat aan twee maatschappijen contracten zijn toegewezen voor de bouw van nog drie atoomduikboten. De eerste Amerikaanse atoomduikboot, de Nautilus, die reeds twee Jaar in de vaart is. heeft in die tijd een 75 000 km afgelegd, waarvan meer dan de helft onder water In de komende weken zal de Nautilus voor het eerst nieuwe atoombrandstof moeten Innemen. Zeven arbeiders zijn gisteren bij een ontploffing bij een proefboring naar olie te Memmingen in Beleren omgekomen. Een springlading, die onder de grond zou moe ten ontploffen, weigerde. 'Toen het. me chanisme werd opgehaald, kwam de lading tot ontploffing. Lakenhal: Opening schilderijententoon stelling Kees Bol. 8 uur nam. St.-Amtonlus Clubhuls: Contacts vond Hengel a ars bond voor Lelden en omstre ken. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.45 uur Den Burcht: Filmvoorstelling Chr. Me- taalbedrljfsbond. 8 uur nam. Leiderdorp Dorpshuls. Opvoering van „De Rode Pimpernel" door de toneel ver. „Ons Genoegen". 7.30 uur nam. Oegstgeest: Gebouw „Irene". BU- belgenootschap Willem Berkhemer decla meert. 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Zendings- avond: lichtbeelden en films. 8 uur nam. Rehoboth: Statemkrlng Chr. Hlst. Unie. Spr. Mr. F. Ttchtenauer. 3 uur n.m. Leidsche Volkshuis: Culturele fllm- ,vond. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal. Feestavond Marine m. m. v. Lou Bandy. 8 De ministers Zijlstra en Algera staan achter de plannen voor een nieuw R.A.I.-gebouw in Amsterdam. De beslis sing moet echter worden genomen door minister Witte. Dit deelde gistermiddag de voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, mede op een persbijeen komst in het Amstel-Hotel te Amster dam. Hij zei in dat verband voorts, dat naar zijn mening Amsterdam door de re gering in Den Haag op het punt van het R.A.I. slecht behandeld wordt. De opzet van dit gebouw is in het politieke vlak getrokken. Alles hangt af van de mate, waarin de ministers Zijlstra (Economi sche Zaken) en Algera (Verkeer en Wa terstaat) slagen hun ambtgenoot Witte (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) te overtuigen. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de verzekering gegeven, dat zo no dig in september van dit jaar kan wor den begonnen met de bouw van het nieuwe R.A.I.-gebouw, dat dan over drie jaar klaar kan zijn, aldus de heer Eriksson. GEMEENTEN „LACHENDE DERDE** Tijdens het nationaal congres, dat na de receptie van het bondsbestuur ter ge legenheid van het eerste lustrum van de Bond van Kermisbedrijfhouders Bo- vak gistermiddag in hotel Krasnapols- ky te Amsterdam is gehouden, is uit voerig gepleit voor meer samenwerking op het gebied van de kermisexploitatie ter verhoging van de rendabiliteit der (bedrijven, o.m. door te streven naar waterdichte verpachtingsvoorwaarden. Mr. dr. J. B. Sens, secretaris van de gemeente Heerlen zei o.a. dat bij de openbare verpachtingen door de onge breidelde concurrentie de gemeente de „lachende derde" is en de kermisbe drijfhouders de dupe worden. Dr. Sens bepleitte contact van de kermisorgani- saties met de vereniging van Neder landse gemeenten om te komen tot al gemene, waterdichte verpachtingsvoor-, waarden en uniforme inschrijvingsfor mulieren. Hierbij is het noodzakelijk een arbitrage clausule op te nemen. Ter verlichting der financiële moeilijkhe den van de exploitanten bepleitte dr. Sens voorts de instelling van een fonds, waaruit op voordelige voorwaarden sommen kunnen worden verstrekt voor het doen van grote kapitaalsuitgaven ten behoeve van het bedrijf. De jubileumviering van de Bovak werd gisteravond besloten met een feestavond, waaraan vele bekende ar tiesten medewerkten. Den Buroht: Feestavond Personeelsver. „De Landbouw". 8 uur nam. Schouwburg: Meisjes H.B.S.-ver. „Ende dlspereert niet" speelt „Erik". 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Opvoering van „De Rode Pimpernel" door de toneel ver. „Ons Genoegen". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomrt Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG. Schouwburg: Meisjes H.B.S.-ver. „Ende dlspereert niet" speelt „Erik". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal Sanatorïumfonds. uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater". „Het bezoek van een oude dame". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering van Leldsch Politie Muziekgezelschap. 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconeert Mij. voor Toonkunst. Les solistes de Za greb. 2} uur nam. Stadszaal grote zaalMyvoor Toon kunst: Les solistes de Zagreb. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Bond „Het Moblll- satlekruls". Spr. lt.z. II W. C. Lemaire „Met smaldeel V naar Engeland". 8 uur nam. Marekerk: D6. M. W. J. Geursen spreekt over „Eenzaam in den Vreemde?" 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum Geologie en Mineralogie Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo- ;le ln Nederland. Op werkdagen van 10 .2 en 2—4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (te.m. 14 febr.). Academiegebouw (Ac. Hist. Museum): Tentoonstelling van kunstzinnig werk van hoogleraren, stafleden en studenten. (T/m. 14 februari). LakenhalSchllderyententoonstelling Keee Bol (tot 4 maart). BIOSCOPEN. Casino ,.Les enfants du paradis". 18 Jr. Werkdagen 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Lido „De schat van Afrika", 14 Jx. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „The king and I", a. 1. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Kruispunt Bhowanl". 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Godzilla". 18 J. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De ongenaakbaren" De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 februari 8 uur waar genomen door Apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171 tel. 20502; Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest Wilhelm! napark 8, Oegstgeest. tel. 26274. BIJ geen gehoor b(J Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm motrecen Oslo sneeuw Kopenhagen regen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome Mallorca onbewolkt geh. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen regen regen regen nevel nevel gehhew. nevel onbewolkt zw 5 zzw 4 ozo 2 windstil zo 5 windstil windstil windstil 2 0.1 0 10 2 3 3 10 7 7 12 5 11 6 12 5 12 3 5 0 2 0 7 0 5 3 7 15 5 2 3 2 2 1

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2