HUURVERHOGING VAN 25 PROCENT VOOR VOOROORLOGSE WONINGEN PER 1 JULI Staking in Algerije verloopt door gebrek aan steun der bevolking Helft van meerdere huuropbrengst geblokkeerd op speciale rekening WEERBERICHT Wetsontwerpen bij Staten-Generaal ingediend Stellingdat rebellen gehele natie achter zich hebbenis kennelijk onjuist gebleken VETO VAN A.R.-MINISTER3 OVER ELKE VOETBALPOOL 95ste jaargang VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 No. 29051 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.per kwartaal; L 2.35 per maand: £0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij de Staten-Generaal zijn thans drie wets ontwerpen ingediend, welke wanneer zij onver anderd door de beide Kamers worden geaccep teerd een huurverhoging van 25 procent per 1 juli 1957 zullen inhouden voor alle vooroorlogse woningen zonder uitzondering, voorts een blok kering van de helft van deze meerdere huurop brengst van de betrokken woningen en tenslotte de fiscale voorzieningen in verband met deze reservering van gelden, die bestemd zullen zijn voor verbetering der woningen. De voorgestelde huurverhoging van 25 pro cent omvat dus alle vooroorlogse woningen en een deel van de woningen, die op of na 25 december 1940 gereed zijn gekomen. Het zijn dus dezelfde categorieën, die ook bij de huurverhoging van sep tember 1955 betrokken waren. De bedoelde ver hoging zal niet mogen worden toegepast op bij komende vergoedingen, zoals voor water, centrale verwarming en dergelijke. Ook over tijdelijke verhogingen voor verbeteringen in een woning (b.v. badkamer, keuken) mag de 25 procent niet berekend worden. Etappe op weg naar doel van de regering evenwichtig huurpeil voor alle woningen! De mogelijkheid om deze huurverhoging bij vooroorlogse woningen ongedaan te maken, omdat zij niet kunnen voldoen aan de redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid, blijft gehandhaafd. Deze verlaging (maximaal 30 procent) blijft dan van kracht totdat de noodzakelijke voorzieningen zijn ge troffen. Dit geldt natuurlijk ook voor de categorieën woningen, welke tijdens en na de oorlog zijn gebouwd, doch die ook onder de huurverhoging vallen. omstandigheden subsidie nodig zijn, maar de minister is van mening, dat het wenselijk is, dat successievelijk zodanige huurverhogingen worden toegepast, dat bij het vrijlaten van de huren geen al te grote verschil len bestaan tussen de gebonden en de vrije huren. Deze verhoging van 25 procent moet men dan ook zien als een eerste etappe op de lange weg naar het gestelde doel. Fiscale vrijstelling geblokkeerde gelden In zijn memorie van toelichting schrijft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, dat de voorgestelde verhoging een nieuwe stap is op weg naar het eind doel van het huurbeleid van de rege ring. Men wil trachten het grote ver schil tussen de huren van de voor oorlogse en nieuwe woningen op te heffen. Bovendien kar men het hui dige subsidiëringsstelsel niet hand haven. Zeker, voor bepaalde catego rieën van de bevolkingdie niet in staat zullen zijn zelf de kosten van een aanvaardbare huisvesting geheel te dragen, zal ook onder normale Tegen een Europese markt Verklaring vooraanstaande Nederlanders Een groep vooraanstaande perso nen uit het Nederlandse bedrijfsle ven heeft een verklaring gepubli ceerd, ivaarin zij een aantal elemen ten van het project voor een ge meenschappelijke Europese markt voor Nederland onaanvaardbaar noemt. Indien voor deze punten geen aanvaardbare regeling meer kan worden getroffen, dan menen de ondertekenaren dat er voor Neder land welhaast geen andere mogelijk heid meer zal bestaan, dan zich van deelneming aan de gemeenschappe lijke markt te onthouden en dat Ne derland zich slechts zou kunnen scharen bij die landen, welke nauwe relaties met de gemeenschappelijke Europese markt wensen te onder houden in de vorm van deelneming aan het in te stellen vrijhandelsge- bied. De verklaring is ondertekend door prof. dr. J. R. M. van den Brink; H. van Heek Hz.; dr. H. M. Hirschfeld; E. Kupers; mr. J. Meynen; dr. P. Rijkens; mr. M. P. L. Steenberghe en P. F. Zimmerman. Indien de gemeenschappelijke markt een overwegend protectionistisch karak ter zou dragen, wordt de economie van ons land in het hart getroffen, zo zegt de verklaring. De ondertekenaars spreken de hoop en verw9rV»Hn«T uit dat onze onderhan delaren een voor Nederland aanvaard bare regeling zullen weten te verkrijgen. Minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen regen; morgen van het westen uit enkele verspreide opklaringen. Over wegend krachtige, later matige wind tussen zuidwest en west. Morgen minder zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 FEBRUARI. Zon op: 8.21 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 8.49 uur; onder: 20.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.55 en 17.02 u. Laagwater te 0.46 en 13.02 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De bedrijfspanden zullen - evenmin als in 1955 - een automatische huurver hoging ondergaan. De huurders en ver huurders kunnen in onderlinge overeen stemming tot een nieuwe huurprijs ko men. welke evenwel niet boven de 25 verhoging mag uitgaan. Minister dr. H. B. WITTE een etappe Grootboek woningverbetering „Grootboek Woningverbetering" heet het „spaarpotje" van de huiseigenaren, dat de regering onder beheer zal hebben, en waarin de helft van de huurverho ging - 12,5 procent dus - geblokkeerd zal worden. Deze gelden zullen besteed wor- De compensatie Het rapport van de Sociaal Eco nomische Raad over de bestedings beperking heeft indertijd ook aan dacht besteed aan de compensatie van de nu voorgestelde huurverho ging. De regering geeft nu te ken nen dat zij zich met de beschou wingen van de raad in deze kan verenigen. Zoals men zich wellicht kan herinneren heeft de S.E.R. inder tijd nadrukkelijk gesteld, dat een huurverhoging niet tot een stijging van de prijzen mag leiden. De loonsverhoging, welke dus met deze huurverhoging gepaard zal dienen te gaan, mag niet doorberekend worden in de prijzen. Globaal genomen zou een loons verhoging van twee procent de huurverhoging reeds kunnen com penseren. Op jaarbasis betekent dit dus, aldus de S.E.R., voor de on dernemers 1 van het loonbedrag, hetgeen geheel opgevangen zou die nen te worden door de werkgevers, zodat deze extra uitgaven (even als de 1.3 van de ouderdomspre- mie, welke voor rekening van de werkgever kwam) geen aanleiding mag geven tot verhoging der prij zen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ den voor de financiering van verbete ring en modernisering van het oude hui- zenbezit. Op dit geblokkeerde geld. dat „per woning" gereserveerd zal worden, wordt drie procent rente gegeven. In het wetsontwerp wordt verder aan gegeven, wat onder verbetering moet worden verstaan. Voor onderhoudswer ken wordt geen geld van het grootboek terugbetaald. Wel wanneer het gaat om vergroting van het woongerief zoals het aanbrengen van badgelegenheid, het verbeteren van keuken en andere mo derne voorzieningen. Men krijgt het geld terugbetaald na een onderzoek van de verbetering. Door de gemeentebesturen zal moeten worden verklaard, dat de gedeclareerde bedra gen inderdaad voor verbeteringen aan de woningen zijn uitgegeven. Op grond van de totale huurwaarde op heden wordt het totale te reserveren bedrag voor 400 a 500.000 woningen geschat op 693 mil joen gulden. Geld dus voor verbetering en modernisering. Slot op pag. 2 Het aantal Mohammedanen, dat donderdag in Algiers en andere Alge rijnse steden op het werk verscheen, was groter dan op de eerste drie dagen van de Algerijnse staking, die voor de tijd van acht dagen is uitgeroepen. Soldaten trommelden de arbeiders in de kasbah en andere inheemse wijken van Algiers bü elkaar en begeleidden hen naar het werk. In particuliere be drijven was ongeveer de helft van de werknemers opgekomen. In openbare diensten ondervond men echter meer hinvan de staking. Bij de spoorwegen was der van de staking. Bij de spoorwegen was In andere steden en op het platteland is de staking verschillend van om vang. Et is een moderevolutie aan de gang in Volendam De be kende kanten hul is steeds moeilij ker te krijgen en zeer kostbaar. Vandaar dat deze traditionele hoofdtooi (van de bovenste foto plaats gaat maken voor een plastic kapje, dat op de onderste foto te zien is. De nieuwe hoofdtooi is ge ïnspireerd op een 17de eeuws vleu gelkapje van elders in Noord-Hol land. De eerste Volendamse scho nen zijn reeds met de nieuwe hoofd tooi verschenen. Gespannen sfeer is nog niet verdwenen Bij Orleanville werden negen Moham medanen, die geen gevolg hadden gege ven aan de stakingsoproep, ontvoerd. Ook werden hier, evenals in het gebied van Oran, verscheidene Franse eigen dommen in brand gestoken. Het afne men van de staking is in Franse krin gen te Algiers een overwinning van de Franse politiek van de harde hand ge noemd. Ook beschouwde men in deze kringen het verlopen van de staking als een be wijs, dat de stelling van de opstande lingen, dat zij de gehele Mohammedaan se bevolking achter zich hebben, onjuist is. De gespannen sfeer, die al weken lang te Algiers heerst, is echter nog niet verdwenen. Hevige gevechten tussen Franse strijd krachten en groepen opstandelingen hebben zich in het gebied van Sidi Djilali in het departement Oran voor gedaan.. De rebellen leden zware ver liezen. In 24 uur tijds werden 110 op standelingen gedood of uitgeschakeld en ruim 40 gevangengenomen, aldus Franse cijfers. Terreur in Parijs Onze correspondent in Parijs telefo neerde ons hedenochtend: De stakingsactie, die de Algerijnse op standige beweging sinds begin van deze week nu ook in Frankrijk zelf en in Pariis in het bijzonder onder de Noord- afrikaanse arbeiders heeft ontketend, in de hoop druk op de Verenigde Naties in New York uit te kunnen oefenen, die hun zaak dezer dagen in behandeling moeten nemen, schijnt zich in stijgende lijn te ontwikkelen Volgens de officiële gegevens, die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteravond verstrekte, heeft 82 pet. van de Noordafrikaanse arbeidende bevolking in Pariis het werk neergelegd. In de provincie zijn de ciifers veel lager en schommelen ze tussen de 7 en de 30 pet. Alleen in de Franse hoofdstad kan men dan ook van een werkelijke Noordafrikaanse kolonie ««weken en het is te heorijnen. dat door die omstandig heden dp nronae'anda. en men kan ge rust zppgeodo terreur van de Fellaeha's kroehtisr in de hand wordt gewerkt. Een waarneembaar gevolg van deze stakingsactie ondervinden de Fransen overigens slechts op één enkel punt en wel dat de vuilnisbakken weer eens niet worden geleegd en zich opstapelen langs de trottoirs. De Parijse reinigingsdien sten hebben nameliik een hoog percen tage Noordafrikanen in dienst. Ook in sommige bouwbedrijven, waar de Algeriinen vooral als opperman en sten en si on wer<= worden gebruikt, heeft men het tempo der werkzaamheden de laatste dagen wat moeten verlagen. De politie heeft gisteren enige Parijse arrondissementen op Algerijnse actlris- Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft gisteren afscheid genomen van Eindhoven, waarbij hem het ereburgerschap van de lichtstad werd aangeboden. De loco-burgemeester Gijzeis (links) biedt de toekomstige burge meester van Den Haag de gouden medaille aan als teken van deze waardigheid. Kwestie blijft zwevende Zo spoedig mogelijk proefproces aanhangig (Van onze parlementaire redacteur) Minister Samkalden heeft gisteravond in de Tweede Kamer ver klaard dat in de zomer van vorig jaar reeds in een vroeg stadium van de kabinetsformatie van Anti-Revolutionaire zijde aan de kabinets formateur is meegedeeld, dat bij verruiming van de loterijwet met een voetbalpool, A.R.-ministers hun portefeuille ter beschikking zouden stellen. Aan de fractievoorzitters was dit bekend en het standpunt van de A.R. is niet gewijzigd. Staatscommissie wordt overwogen Aangezien reeds voor de oorlog de Hoge Raad als hoogste instantie heeft beslist dat een voetbalpool in strijd is met de loterijwet, kan ver volging alleen worden voorkor.en als een voetbalpool een besloten karak ter heeft. Of de voetbalpool van de KNVB aan die eis voldoet, zal de rechter moeten beslissen. Minister Samkalden zal niet nalaten zo spoe dig mogelijk een uitspraak van de Hoge Raad te verkrijgen. Het verzoek van de PvdA tot instel ling van een staatscommissie ter bestu dering van het probleem van de voet balpools, wilde de minister gaarne in overweging nemen, maar hij vroeg zich af of men die weg moet opgaan. Ook langs andere weg kan worden onder zocht in hoeverre eventueel de prijzen moeten worden beperkt en in hoeverre een voetbalpool mogelijk is binnen het kader van de loterijwet. Een staatscom missie zou geen brede samenstelling kunnen krijgen als men het besliste standpunt van protestantse zijde in aanmerking neemt. En waarom zou men een staatscommissie instellen terwijl een uitspraak van de rechter nog moet ko men? Minister Samkalden vond zijn positie niet aangenaam. In het gegeven poli tieke kader moest hij enerzijds de lote rijwet handhaven en daarom optreden tegen uitwassen van de voetbalpools; an derzijds moest hij rekening houden met de belangen van de sport en het gevaar dat onderdrukking van de voetbalpools zou leiden tot clandestiene gokkerij in voetbalpools. Het kwam hem redelijk voor dat de KNVB de gelegenheid kreeg een reeds lang bestaand plan te verwer kelijken. maar de rechter zal moeten oordelen of de KNVB-pool toelaatbaar is. De heer Berkhouwer (VVD) had een motie in petto, die hij echter niet in diende om de voetbalpool wettig te ma ken. De bestaande toestand blijft onbevre digend. Zonder een staatscommissie we ten we toch wel hoe ons volk over een Perboem boycot Bantengraad De links georiënteerde vakbond van arbeiders bij de olie-industrie, Per boem, heeft een boycot ingesteld tegen de revolutionaire „Banteng"-raad op Midden-Sumatra uit protest tegen de arrestatie van vijf communistische leiders. De meerderheid van de arbeiders op Midden-Sumatra is in dienst van de Amerikaanse Caltex Pacific Oil Co.. die belangrijke oliebronnen in Pakanbaroe exploiteert. De Perboem heeft aan president Soe- karno. premier Ali Sastroamidjojo en de gezamenlijke chefs van staven tele- gramn.er °ezonden waarin de arresta tie der vijf communisten „anti-demo cratisch" werd genoemd. Op de regering werd tevens een beroep gedaan „een einde te maken aan de „fascistische militaire acties" van de Banteng-raad". ten en terroristen uitgekamd en daarbij werden 24 mannen, op wie wapens wer den aangetroffen, gearresteerd. Verschil lende malen moeten Algerijnse comman do's, voorzien van mitrailleurs en molo tovcocktails, invallen hebben gedaan in fabrieken en op andere plaatsen, waar veel Noordafrikanen werken, om hen onder bedreiging te dwingen bij de sta kingsactie aan te sluiten. Een aantal van deze geforceerde sta kers zou, volgens het ministerie. Parijs hebben of willen verlaten om in rus tiger streken nieuw werk te zoeken. voetbalpool denkt. Voorlopig had de heer Van Doorn (KVP) de indruk, dat men het in de PvdA (met een protes tants-christelijke werkgroep) onderling oneens is en dat men daarom een staatscommissie wenst. Het meest ver standig leek het de heer Van Doorn het oordeel van de rechter over de voetbal pool af te wachten. Als we dat weten kunnen we verder zien. Wanneer de rechter de KNVB-toto niet strafbaar verklaart, moet deze toch nog als een voorlopige opzet worden be schouwd. Mocht de rechter de toto wèl strafbaar verklaren, dan is er aanleiding de toestand opnieuw te bezien. Er is een zo grote drang uit ons volk, dat het niet redelijk zou zijn op alle mo gelijke manieren de toto te belemmeren. Omdat de minister de instelling van een staatscommissie wil overwegen, heeft hij de PvdA nog niet teleurgesteld, zei mej. Zeelenberg (PvdA). Voorlopig blijft de kwestie van de voetbalpool zweven. Vliegtuigbotsing in Californisch dal Wrakstukken hagelden neer op een drietal scholen Een straaljager en een viermotorig transportvliegtuig van het type DC-7 zijn gisteren boven het dal van San Fernando (Californië) met elkaar in botsing gekomen en brandend neerge stort. De twee toestellen, die beide een proefvlucht maakten, hadden elk drie man aan boord. Alleen de radarman van de straaljager wist zich met zijn valscherm in veiligheid te stellen. De brandende wrakstukken vielen op drie scholen te Pacoima, waardoor ten minste twee kinderen werden gedood en 47 gewond. De straaljager, een Northrop F 89 ..Scorpion", raakte de DC-7. Men zag direct daarop een steekvlam en een rookwolk. Het transporttoestel stortte met twee brandende motoren naar beneden. De laaste woorden, die men door de radio opving waren: „Mijn Godzeg tegen mijn vrouwDe slag. waarmee het transporttoestel op het schoolterrein te recht kwam, werd in het gehele dal ge hoord. De radarman van de straaljager werd met brandwonden naar een ziekenhuis gebracht. Hij verklaarde, dat hij iets zag opdoemen aan de linkerkant van de straaljager, maar niet precies kon zeggen wat er daarna gebeurde. „Br ontstond een botsing en wij ver loren het dak van de stuurhut Daarna sloegen de vlammen naar binnen. Er was geen tijd om ergens aan te denken. Alles stond in brand en wij gingen in een vrille naar beneden Ik kan mij niet voorstellen hoe de botsing gebeurde". Indonesië krijgt meer Amerikaanse hulp Twee van de „neutralistische" Azia tische landen Indonesië en Burma zullen binnenkort aanzienlijk meer Ame rikaanse hulp ontvangen, aldus werd door Amerikaanse functionarissen te Washington medegedeeld. Indonesië zal een lening van de im- en exportbank krijgen van 30 miljoen dollar, bestemd om een bevloeiingsm- stallatie te Palembang op Sumatra te bouwen. Bovendien wordt aan Indonesië nog een bedrag ad 18 miljoen doliar ter beschikking gesteld voor de aankoop van vliegtuigen en vliegtuigmaterialen. Ook heeft men de toezegging gedaan dat aan Indonesië belangrijk meer Amerikaanse technische en economische hulp zal worden verstrekt. Men noemde zelfs enige keren zoveel als de 11 mil joen dollar die dit jaar werd gegeven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1