Amerikaanse luchtmacht zou tekort schieten in moderne middelen WEERBERICHT Democraten pessimistischer dan Republikeinse Senatoren Salarisverhoging voor de hogere ambtenaren komt er door Onbillijk volgens de P.v.d.A. en deel CHU Koning Saoed trok zich niets aan van koele ontvangst 95ste jaargang V/OENSDAG 30 JANUAR! 1957 No. 29049 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £.7.— per kwartaal: t 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Drie democratische Senatoren, die een onderzoek hebben ingesteld naar de kracht van de Amerikaanse luchtmacht, zijn tot enige onaangename conclusies gekomen. Zij stelden vast, dat de Sovjet-Unie meer moderne gevechtsvliegtuigen heeft dan Amerika, dat de Amerikaanse regering vaak de voorrang geeft aan financiële behoeften boven die van de defensie, zulks tot grote schade van de afweerkracht, dat Amerika niet genoeg straalbommemverpers voor lange afstand van het modernste type heeft en dat er geen program is om deze achterstand weg te werken. Voorts zijn er niet genoeg Iuehtbases in Amerika, aldus het rap port: het ministerie van Defensie heeft geen toereikend waarschuwingsstelsel tegen aanvallen opgebouwd en de afweer tegen onderzeeboten, in het bijzonder tegen projectielen, die door onderzeeboten worden afgeschoten op militaire en burgerlijke doelen op het vasteland, is onvoldoende. Ook overtreft de Sovjet-Unie de Ver. Staten in het tempo van de technologische ontwikkeling, in opleidings- faciliteiten, in snelheid en omvang van de ontwikkeling van prototypen, in op leiding van geleerden en techici en op vele andere gebieden van de ontwikkeling van de luchtmacht. Lange reeks van klachten De drie democratische Senatoren hebben nog meer klachten: Het ministerie van Defensie heeft getreuzeld bij het geven van voor rang aan het -program voor de bal listische projectielen en het vermo gen om met vliegtuigen troepen te verplaatsen is onvoldoende om de mobiliteit van het leger te handha ven. Tegenover dit democratische rap port van drie man staat een republi keins rapport van twee leden der commissie van onderzoek. Deze twee merken op, dat de verklaringen van de democratische Senatoren „over dreven pessimistisch" zijn en voegen hieraan toe, dat de sterkte van de Koningin ontving vele reacties Naar ons wordt medegedeeld heeft H.M. de Koningin de vele reacties, die zü op haar Kerstboodschap heeft ont vangen met een persoonlijk schrijven beantwoord. Aanzienlijke stijging export siergewassen WAARDE TOEGENOMEN VAN 240 TOT 264 MILJOEN GULDEN (Van onze Haagse redactie) De export van siergewassen is in het afgelopen jaar gestegen met 10 procent vergeleken met 1955. De waarde van de export nam toe van 240 miljoen gulden in 1955 tot 264 miljoen gulden in 1956, aldus deelde de voorzitter van het pro- duktschap van siergewassen, dr. A. J. Verhage, mede op een gistermiddag ge houden bestuursvergadering. De export van bloembollen had een belangrijk aandeel in deze stijging. Deze steeg namelijk van 177 miljoen gulden tot 187 miljoen gulden. Met name de export naar Duitsland en Frankrijk ver toonde een sterke toename. Naar Noord- Amerika en Canada bleef de export on geveer constant, ondanks de pogingen deze te vergroten. Voor de bloemisterijsector valt even eens een belangrijke export-vergroting te constateren, namelijk van 39 miljoen gulden tot 49 miljoen gulden, een stij ging derhalve met 25 procent. Naar Duitsland steeg de export van bloemisterijprodukten met 40 procent. De abnormale weersomstandigheden van de afgelopen zomer vormden een belangrijke factor voor deze afzetvergro- ting. Ook de export van boomkwekerij - produkten vertoonde een stijging en wel van 24.5 naar 27.7 miljoen gulden. Canada was een grote afnemer. De export naar de Ver. Staten daarente gen ontwikkelde zich teleurstellend. Vader van acht1 kinderen gedood (Speciale berichtgeving) Op de weg Balkbrug-Witharen te Emstland is gistermiddag de 67-jarige voetganger Vogelzang, die bezig was voorbereidingen te treffen in verband met zijn 40-jarig huwelijksfeest dodelijk getroffen door een auto, toen hij wei felde bij het oversteken. Door een manoeuvre van de automobilist werd de 33-jarige landbouwer G. v. d. Linde, die van de markt in Ommen kwam. en geheel rechts van de weg reed op een bromfiets eveneens door deze auto ge grepen en tegen de grond gesmakt. In zorgwekkende toestand is de man over gebracht naar het ziekenhuis te Zwolle, waar hij 's avonds is overleden. De heer v d. Linde was vader van 8 kinderen. Ziin vrouw verloor vorig jaar bij het auto-ongeluk bij de spoorwegovergang te Zwolle haar beide ouders. Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krach tige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. A. nhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 JANUARI Zon op: 8.24 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 8.08 uur; onder: 18.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.53 en 16.01 uur. Laagwater te 11.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Amerikaanse lucht-, zee- en grond strijdkrachten groter is dan die van de Sovjet-XJnie. De republikeinen zeggen onder meer. dat het produktietempo van de B-52, de voornaamste straal bommenwerper voor lange-afstandsvluchten, volgens de plan nen gesteld is op 20 per maand. Dit wordt medegedeeld in antwoord op de democratische bewering,, dat de Sovjet-Unie meer lange-afstandsbom- menwerpers dan de V.S. heeft en deze ook sneller produceert. Succes voor Sandys in de Ver. Staten De Britse minister van Defensie, Dun can Sandys, is het volledig eens gewor den met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over alle voornaamste onderwerpen, die in hun besprekingen aan de orde zijn gekomen. Ook het overleg met het Amerikaanse ministerie van Defensie had tot over eenstemming geleid. Hier had Sandys met een groep deskundigen op het ge bied van geleide projectielen en met andere wetenschappelijke experts be sprekingen gevoerd over de verbinding tussen de ontwikkeling der moderne wapens in Amerika en Groot-Brittan- nië. Sandys weigerde de gebieden, die in zijn gesprekken met Dulles ter sprake kwamen, nauwkeurig té omschrijven en wilde niet zeggen of het Midden-Oosten of Duitsland hierin waren begrepen. Volgens welingelichte kringen in Was hington is de zending van Sandys met volledig succes bekroond en heeft hij o.m. de verzekering gekregen, dat En geland en de V.S. hun gegevens aan gaande vergevorderde ontwikkeling van bestuurbare projectielen zullen verge lijken. De Verenigde Staten zouden ook in beginsel hebben ingestemd met bijna alle bezuinigingen op de Britse defensie, die Sandys tijdens de besprekingen ter sprake heeft gebracht. Men gelooft, dat de V.S. te kennen hebben gegeven be reid te ziin iedere vermindering van de Britse defensieve kracht met strate gische middelen te compenseren. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken bleek gisteren in de Tweede Kamer, dat alleen de P.v.d.A. en de overgrote meerderheid van de C.H.U. bezwaar hebben tegen het plan van de regering om de salarissen van de hogere ambtenaren, van de rang van referendaris af, te verhogen met terugwerkende kracht tot 1 septem ber 1955. In deze tijd van bestedingsbeperking meent een deel van de C.H.U., dat salarisverhoging niet aannemelijk is te maken voor het volk. De P.v.d.A. vindt de maatregel onbillijk tegenover de lagere en middelbare ambtenaren. Kwaliteit is landsbelang Op de begroting voor 1957 heeft de regering 10 miljoen gulden uitgetrokken voor de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren. Het is de bedoeling het maandsalaris van de referendaris, de wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse en de ingenieur eerste klasse te verhogen van f. 863.— tot f. 950.—; van de hoofd ingenieur, de wetenschappelijk hoofdambtenaar en de administrateur tot f. 1095. (f.1008.van de hoofdingenieur A tot f.1269.(f. 1080.50); van de hoofdadmi nistrateur tot f.1269.(f.1153.van de directeur-afdelingschef tot f.1443. (f.1298.van de raadadviseur in algemene dienst tot f.1530.(f.1385.van de secretaris-generaal tot f. 1850.(f. 1715. Het hoofdmotief van de regering is, dat de salarissen in het vrije bedrijf voor overeenkomstige functies véél ho ger zijn en dat de verhoging nodig is om in het landsbelang de kwaliteit van de leidinggevende ambtenaren te handha ven. Dat argument woog ook het zwaarst voor de heer v. d. Zanden (KVP). De minderheid van de CHU achtte bij monde van de heer Beemink de verho ging ook in het belang van de lagere en middelbare ambtenaren. Daaraan voeg de de heer Van Dijk (VVD) toe. dat als er in deze tijd moet worden bezuinigd, dit niet mag gebeuren op de salarissen. Die mogen geen sluitpost worden. Dat de salarissen in overheidsdienst lager zijn. dan in het vrije bedrijfsleven, wil de de heer Blom (P. v. d. A erkennen, maar dat geldt voor het gehele over heidspersoneel. Het verloop uit de amb telijke dienst naar het vrije bedrijf is juist onder de lagere ambtenaren rfiet grootst. De gehele affaire vond hij een trieste zaak. De lagere en middelbare ambtenaren dienen niet de dupe te wor den. Daarom verklaarde hij, dat. de P. v. d. A. tegen de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren zou stemmen. Hij wilde echter we) een rapport over de vraag, welke groepen ambtenaren voor salariscorrectie in aanmerking kwamen. Onjuist vond de heer Van Dijk (VVD) het, dat de leraren van de salarisverho ging worden uitgezonderd en de heer Beemink (CHU) sprak de hoop uit. dat binnen afzienbare tijd de lerarensala rissen weer onder de loep zullen worden genomen O Slot op pag. 2 Startverbod op basis Eindhoven Onderzoek motorstoringen Thunderstreaks (Van een onzer verslaggevers) Tot nader order is aan de op de vliegbases Eindhoven gestationeerde straaljagers van het type F-84 F, Thunder streaks, een startverbod op gelegd. Dit besluit, genomen door de chef Luchtmachtstaf in overleg met de basiscommandant, is gisteren van kracht geworden. Aanleiding tot dit verbod is het groot aantal motorsto ringen, welke de laatste tijd bij de Thunderstreaks is opgetreden. Merk-, waardig genoeg hebben deze storin gen zich tot nu toe alleen voorge daan bij de straaljagers, die op de basis Eindhoven zijn gestationeerd. Daarom zullen de Thunderstreaks, die Volkel tot basis hebben, voorlopig blij ven vliegen. Door technici van de basis wordt in samenwerking met Amerikaanse motor- experts een diepgaand onderzoek inge steld Van de ongeveer negen Thunder streaks, welke het vorige jaar zijn ver ongeluk. meent men op goede gronden te kunnen aannemen, dat brand in de motor, de oorzaak is geweest. Het type motor, dat in de toestellen op de basis Eindhoven is ingebouwd, wijkt enigszins af van die van de Thunderstreaks op Volkel. Wellicht, dat hierin een aanwij zing kan zijn gelegen voor de oorzaak der verongelukte toestellen. De ongerustheid, welke zich vooral onder de vrouwen der piloten van de Thunderstreaks deed gelden, is zonder twijfel van invloed geweest op het be sluit, de straaljagers op Eindhovens ba*- sis voorlopig aan de grond te houden. Tientallen doden door een hittegolf in Buenos Aires De Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is gisteren door een hittegolf van ongekende hevigheid getroffen, die 25 personen het leven heeft gekost, terwijl er meer dan honderd, die een zonne steek hadden opgelopen, in een zieken huis moesten worden opgenomen. 4 Burgemeester Wagner van New-York zei, „wat het Amerikaanse volk denkt Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren plechtig ontvangen in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York. Alle aanwezigen alleen de Franse en de Israëlische delegaties waren afwezig stonden op en applaudisseerden, toen de Koning, begeleid door de voorzitter, Prins Wan van Siam, en de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjöld, de vergaderzaal binnenkwam. In een rede be toogde de vorst, dat de politiek van overheersing door geweld ver ouderd is en onvruchtbaar; de volkeren van de wereld hebben op grond van het beginsel van zelfbeschikking recht op hun vrijheid en onafhan kelijkheid. Ook na de rede van de vorst applaudisseerden de aanwezi gen. Britse vertegenwoordigers onthielden zich van bijvalsbetuigingen. Prinses Beatrix, die morgen haar negentiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto J. C. Meyboom) Vandaag doorreis naar Amerikaanse hoofdstad Vandaag zou Koning Saoed naar Washington doorreizen. In de stad New York is hem een koele ont vangst ten deel gevallen. De burge meester van de stad, Robert Wagner, weigerde hem officieel te ontvangen, hetgeen hij, naar zijn zeggen, ook zou doen als Tito in zijn stad zou ar riveren. Deze is namelijk een com munist en anti-godsdienstig. Over Koning Saoed zei Wagner: „Hetzelf de geldt en zelfs in veel sterkere De wintei laat nog niet veel van zich merken. En zelfs met de her innering aan vorig jaar, toen het de koudste winter van meer dan een eeuw werd. nadat liet tot eind januari was blijven kwakkelen, be ginnen we te vermoeden dat we zon der veel narigheid in de lente zullen kunnen stappen. En wanneer er een zonnetje schijnt, doet het beeld van ae parken hier en daar al wat lente achtig aan. mate, voor Koning Saoed, die zegt dat het wettig is er slaven op na te houden, die beweert dat Joden niet deugen als militaire vliegers en dat een r.-k. priester geen mis behoort op te dragen, waaraan hij dan nog toevoegt dat wij ons tot het Oosten moeten richten, om te vernemen hoe alles eigenlijk wel zou moeten lopen. Wat ik hier zeg, denkt het Ameri kaanse volk en het kan mij niet schelen, of men dit nu diplomatiek vindt of niet", aldus burgemeester Wagner. Aangezien het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken geen verzoek aan Wagner had gericht om Koning Saoed te ontvangen de rege ring was bij zijn aankomst vertegen woordigd door de permanente Ameri kaanse gedelegeerde bij de V.N., Cabot Lodge, en ook de marine gaf acte de présence bleef van de kant van de stad New York alle huldebetoon afwe zig. De auto van Koning Saoed moest dientengevolge stoppen voor alle rode verkeerslichten en ook de snelheids voorschriften moesten worden nageleefd. Een woordvoerder van de Koning ver klaarde dat deze zich geen zorgen maakte om de koele ontvangst. Hij voegde hieraan toe dat het hoofddoel van de Koning is president Eisenhower te ontmoeten en de internationale vraagstukken te bespreken. Koning Saoed heeft aan boord van de ..Constitution" waarmee hij. met een gevolg van 70 personen, de reis naar Amerika maakte, aan het personeel fooien tot een bedrag van meer dan 20.000 dollar gegeven. De personeels leden kregen fooien, schommelend tus sen de 100 en 400 dollar per persoon. Ook kregen zij een gouden horloge. Tij dens de overtocht was een van de sa lons ingericht als „troonzaal" voor de vorst. Hierin was een magnetisch kom pas geplaatst, waardoor Konine Saoed voor zijn gebeden de richting naar Mekka kon bepalen Ook gaf de Koning aan boord een speciaal diner voor alle passagiers en bemanningsleden, in to taal meer dan 1700 mensen. Oude dame viel uit raam 's Nachts is de 78-jarige weduwe Van Kleef, wonende aan de Deldenerstraat in Goor uit het slaapkamerraam gevallen. Vanmorgen omstreeks vier uur werd zij door een vrachtrijder, die zich naar de markt begaf gevonden. Enige tijd later is zij aan de gevolgen van de val over leden. Tito gaat niet naar de Verenigde Staten De Joegoslavische president Tito zal geen bezoek brengen aan de Ver. Sta ten, aldus is door het officiële blad „Borba" medegedeeld, dat dit besluit toeschrijft aan de „anti-Joegoslavische campagne in Amerika". Het voorstel van de Amerikaanse regering voor een bezoek van Tito was destijds kennelijk ingegeven door de opvatting, dat een dergelijk bezoek voor de beide partijen nuttig zou zijn. Sedertdien is echter in een deel van de Amerikaanse pers een vijandige en beledigende campagne te gen Joego-Slavië gevoerd, aldus schrijft het blad, en ook verantwoordelijke poli tici en afgevaardigden en Senatoren hebben beledigende verklaringen afge legd. Voorts waren er plannen om het Con gres een abnormaal lange Paasvakantie te geven, zodat de Joegoslavische pre sident niet in het Congres zou kunnen verschijnen. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde gisteravond geen commentaar geven op bovenstaande mededeling en voorstelling van zaken. Minister Dulles verklaarde enige weken geleden, dat hij een krachtig voorstander van een be zoek van Tito aan Washington was. Inruilen van aula's Regeling van de Bovag Het gebrek aan uniformiteit bü de vaststelling van de waarde, welke wordt vergoed voor een gebruikte auto wanneer deze wagen bij aan koop van een nieuwe wordt ingeruild heeft geleid tot misstanden, aldus deelt de Bond van automobiel-, ga rage- en aanverwante bedrijven (Bo vag) mede. Dit is voor de Bond aan leiding geweest om in overleg met de commissie voor automoblelbelangen voor zijn leden een regeling te treffen, volgens welke de automobielhandela ren verplicht zijn de in te ruilen auto's vooraf te laten taxeren door neutrale experts. De handel zal voor de inruilwagens ten hoogste het op het taxatiebewijs aangegeven bedrag mogen vergoeden. De thans door de Bovag ontworpen rege ling omvat voor de automobielhande laren voorts nog de volgende voor schriften: het door de neutrale taxateur uitgeschreven taxatiebewijs is ten hoog ste één maand geldig: de kosten, aan de taxatie verbonden zijn voor rekening van de eigenaar van de te taxeren auto mobiel. doch worden door de leveran cier van de nieuwe auto by het tot stand komen van de transactie gerestitueerd; indien de koper van een nieuwe automo biel niet instemt met de door de taxa teur vastgestelde waarde voor zijn ge bruikte auto, kan hij binnen één week na de taxatie bezwaar indienen bij een speciaal daartoe in te stellen taxatie commissie over de samenstelling waarvan mede overleg wordt gepleegd met de gebruikersgroepen welke de gebruikte wagen opnieuw taxeert

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1