President Soekarno heeft gelijk: revolutie is nog niet voltooid De K.L.M. bereidt zich voor op de komst van straalverkeersvliegtuig De ontwikkeling op Sumatra liep de regering uit de hand Over enkele jaren binnen 24 uur Amsterdam - New York en terug! 95ste jaargang Dinsdag 29 januari 1957 Derde blad no. 29048 Djakarta zegt met wrange humor: (Van onze correspondent in Djakarta) Men zegt in Djakarta: „President Soekarno en niet dr. Hatta heeft gelijk: de Indonesische revolutie is inderdaad nog niet voltooid!" Men doelt dan op de recente gebeurtenissen op Sumatra en die opmerking houdt aldus een nogal wrange humor in. Want zo bedoelde de president het uiteraard niet, toen hij betoogde en hü deed dit vele malen! dat de revolutionaire periode in de geschiedenis van Indonesië nog geen einde heeft genomen. Toch is er alle reden om wat op Sumatra gebeurt en wat elders bv. op Celebes, kennelijk eveneens staat te gebeuren een revolutionaire ont wikkeling te noemen, ook al is daarbij dan geen druppel bloed gevloeid en zal zulks ook niet geschieden. Het strookt echter nu eenmaal niet met de opvattingen over wat in een ge ordende staat toelaatbaar is, als een reeds op revolutionaire wijze tot stand gekomen provinciaal bestuur de Ban- tengraad in Midden-Sumatra buiten de Centrale regering om een paar ge bieden (Djambi en Riouw) tot autonome provincies verklaart en gelijk in Zuid- Sumatra is geschied een adatcon gres weliswaar niet het bestuur der provincie aan zich trekt, doch onder de naam van „Garuda Revolutionaire Raad" een lichaam instelt, dat een schakel zal zijn tussen het provinciaal bestuur en de Centrale regering. Een lichaam, dat, gezien haar taak-omschrijving, veel weg heeft van een controlerend „scha- duw-bestuur". In beweging Premier mr. Ali Sastroamidjojo had de taak het Parlement, teruggekeerd van reces, te vertellen, hoe de rege ring de revolutionaire ontwikkeling op Sumatra, die de grondslagen van de unitaire Staat aantast, denkt op te lossen. Het was voor de tweede keer in nog geen half jaar tijd, dat hü met een regeringsverklaring over een kwes tie, die de gemoederen sterk in be weging had gebracht, voor de volks vertegenwoordigers moest verschijnen. Enige maanden geleden moest het komplot van kolonel Zoelkiff Loebis uit de doeken worden gedaan. Nu vormde weer de zaak van een rebellerende ko lonel de territoriale commandant van Noord- en Midden-Sumatra, Simbolon, min of meer de hoofdschotel van zijn betoog, al waren de „bijgerechten" zeker niet te negeren. Dat is echter de enige overeenkomst tussen beide kwesties. Bij de belangrijk heid van de Sumatraanse affaire ver dwijnt die van de zaak-Loebis overigens in het niet. De rebellie van kolonel Sim bolon ging immers gepaard met, en werd gevolgd door een reeks gebeurtenissen, die aantoonden, dat de ontevredenheid der Sumatranen over de stiefmoederlijke behandeling door de Centrale regering wachtte op een aanleiding om tot uit barsting te komen. Daar was de vorming van de Bantengraad in Midden-Suma tra door het bestuur van de organisatie, die de leden van de ex-divisie van die naam omvat. Het verschil met de actie van Simbolon, die de regering-Ali Sas troamidjojo niet langer wenste te erken nen, was, dat de voorzitter van de Ban tengraad. overste Ahmad Hoessein, loyaal bleef aan Djakarta. In de praktijk maakte dat overigens weinig uit, want men ging daar in Midden-Sumatra zijn eigen gang en werkte aldus mede aan de devaluatie van het centraal gezag. Djambi, Riouw en Oost-Sumatra kwa men in beweging en eisten de status van autonome provincie. Zuid-Sumatra blokkeerde geldzendingen naar de hoofd stad, aldus hoewel loyaal blijvend de Centrale regering duidelijk makend, dat zij er niet langer mee tevreden was, dat de rijke opbrengsten van Sumatra naar Djakarta afvloeien. Terwijl de pro vincie maar een matig deel terug ont vangt. te weinig voor de provinciale huis houding, zodat wegen en bruggen nood gedwongen moeten worden verwaarloosd, de scholenbouw achterblijft, in het kort de opbouw stagneert. Geschrokken De regering is van dat alles wel ge schrokken. Men wist natuurlijk van de ontevredenheid af. Doch op een dus danige ontwikkeling had zij niet gere kend. De oprichting van de Bantengraad was een verrassing voor de regering, zei premier Ali, daarmee toegevend, dat „Sumatra" haar uit de hand was gelopen. De schrik klonk nog door in de door premier Ali uitgesproken regeringsver klaring. Zjjn rede, die anderhalf uur duurde, was voor het grootste deel een releveren der reeds bekende feiten, al kreeg men die hier dan aaneengescha keld te horen. Waar hü sprak over de politieke afwikkelingen van de gebeurtenissen, bleek de regering door de snelle ont- rikkcling, min of meer achter de feiten tan te lopen. Hij beloofde, dat de kwes- ie der Daerah-autonomie en de opbouw io spoedig mogelijk zouden worden aan- [epakt". De begroting van de ministe- die met de opbouw in de Daerahs 'an doen hebben, zullen daartoe en liet alleen voor Sumatra vergroot lorden. Dat gaat dus geld kosten en de Minis- er van Financiën, reeds worstelend met (tn tekort van bijna twee miljard roe- liah. alzo nog meer kopzorg geven. 370 miljoen roepiah heeft de regering ïeds „in sneltreinvaart" Zuid-Sumatra fr beschikking gesteld voor de financie ring van opbouwprojecten. Het provin- iaal bestuur heeft echter laten weten, at het dit bedrag als een extraatje eschouwt. Het ziet deze subsidie niet Is een deel van de 500 miljoen, waarop, olgens de nieuwe wet op de financiële erhouding tussen Staat en Daerahs. de egroting voor Zuid-Sumatra is vastge- teld. Het provinciaal bestuur „behoudt ich het recht voor, dit bedrag van 500 'iljoen van de regering te ontvangen". Idus heeft men in Palembang duidelijk emaakt. Dat zou niet zo dreigend klinken, als umatra niet de grote „verdiener" voor ndonesié was. Als de inkomsten uit de sporten van dit eiland zouden wegval- dan zit men in Djakarta met een og slechter gevulde schatkist dan men u reeds heeft. Eisen van Sumatra De wens van het provinciaal bestuur is dan ook nog maar bescheiden, ver geleken met wat op het adatcongres werd gehoord. Daar gingen stemmen op om in het kader van een vüf-jaren- plan, volledig van de gelden, die Zuid- Sumatra oplevert, gebruik te maken. „Als het vijf-jaren-plan is verwe- zenlijkt. dan kan wederom in overwe ging worden genomen of Java weer met de rijkdommen van Zuid-Sumatra kan worden gesteund", aldus een voor aanstaand Zuid-Sumatraan. De politieke afwikkeling van de Su matraanse moeilijkheden zijn, zoals hieruit bljjkt, met een bewind in Dja karta, dat de gebieden buiten Java, fi nancieel en bestuurlijk meer de vrije hand geeft, te overwinnen, al is de weg, die de regering daarbij moest gaan, niet zonder verlies van prestige afgelegd. Anders ligt het echter met de oplos sing van het militair conflict, m.a.w. hoe krijgt men kolonel Simbolon met zyn aanhangers weer op het rechte pad. Het is wel duidelijk gemaakt, dat geen ge weld zal worden gebruikt. Het zou de situatie trouwens slechts verergei'en. De weg van het overleg wordt dus bewan deld. Daarbij schijnt men veel heil te verwachten van de bijeenkomst van alle territoriale regiments- en stadscomman- danten op Sumatra, welke wordt bijge woond door de chef-staf van de land macht, generaal-majoor Nasoetion. Het overleg en de voorbereiding voor deze conferentie hebben meer dan twee weken geduurd, hetgeen er op wijst, dat op het pad naar de militaire afwikkeling vele voetangels en klemmen liggen. Premier Sastroamidjojo had met zyn verklaring en dat verwondert niet bij de oppositie niet zo'n goede pers. Doch ook in kringen van regeringspar tijen bleek men niet onverdeeld tevre den. Men vond dat de premier de kern van de kwestie niet had geraakt en geen oplossing voor de moeilijkheden had ge geven. Hoe het Parlement er in het al gemeen over denkt, zal blijken als de al gemene beschouwingen over de rege ringsverklaring beginnen. Doch ook al zal men het de premier niet gemakkelijk maken., gezien de algemene onvoldaanheid over het be wind. er is, getuige de aarzeling in partijkringen, weinig „belustheid" om het. door uittreding van een zestal mi nisters reeds zwaar gehavende kabinet, ten val te brengen. De vrees voor „het vacuum" zal het op de been houden. Op 1 mei komen er knipperbollen voor voetgangers op zebra-oversteekplaatsen De bepalingen voor de beschermde voetgangersoversteekplaatsen zullen naar de KNAC mededeelt, waarschijnlijk 1 mei a.s. in werking treden. Er wordt op die datum begonnen met een beperkt aantal van deze oversteek plaatsen. Aan de hand van de ervaringen zal Iater het aantal worden uitge- De^ bescshermende voorschriften gaan uitsluitend gelden voor zebraoversteek plaatsen, waarbij aan weerszyden van de rybaan oranje knipperbollen op zwartwit geringde palen zijn aangebracht. Het rijverkeer is verplicht aan de voetgangers op deze oversteekplaatsen voorrang te verlenen, echter alleen wanneer de knipperbollen in werking zijn. Aan de gemeenten zijn richtlijnenschermde oversteekplaatsen op hoofd verstrekt voor het aanleggen van de wegen. Invals. of ringwegen en traver- Postboot „Brakzand" lit vast De postboot, de „Brakzand", varende van Oostmahorn naar Schiermonnik oog waarop zich 80 passagiers bevon den is gisteravond op de gronden ooste lijk van de vaargeul vastgelopen. 's Avonds om negen uur ls een klei nere boot, de „Ameland" bij de vast zittende „Brakzand" aangekomen en heeft de passagiers overgenomen en deze op de steiger van Schiermonnik oog afgezet. Onmiddellijk daarna is de „Ameland" naar Oostmahorn terugge varen met ongeveer 60 reizigers van 't vasteland aan boord. De bemanning van de „Brakzand" die aan boord is gebleven, wacht op hoog tij en zal dan trachten het schip weer vlot te krijgen. Hollands Strijkkwartet voor de B.B.C. (Van onze Londense correspondent) Het Hollands strijkkwartet (Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp) treedt ook dit seizoen weer in Engeland op. Het gaf met groot succes enige concer ten in de provincie en zal woensdag en donderdag voor de BBC optreden, re spectievelijk met werken van Haydn en de moderne Engelse componist Robert Simpton en met een Schubert-program- ma. Dit laatste vormt het z.g. Thursday concert (concert van donderdag), dat op deze dag een vooraanstaande plaats in de uitzending van de Home Service (330 m.) inneemt en dit keer een vol uur zal dux-en. Bovendien wordt het door pu bliek in de studio bijgewoond. Het begint om 20.30 uur Nederlandse tijd. Het con cert van woensdag wordt uitgezonden door het derde programma van 22.55 23.45 uur Ned. tijd. Herdenking geboortedag Lord Baden-Powell Ter gelegenheid van het feit dat de stichter van de padvindersbeweging. Lord Robert Baden-Powell of Gilwell, 100 jaar geleden werd geboren, en het spel van verkenxxen 50 jaar bestaat, zal op zaterdag 23 februari een herdenking worden gehouden in de Domkerk te Utrecht. 1200 leidsters en leiders "zijn uitgenodigd deze samenkomst bij te wonen. In de herdenkingsbijeenkomst za] o.m. gesproken worden door de ere-presi- dente van de afdeling Utrecht van het Nederlandse padvindsters-gilde, mevr. A. J. de Ranitz-de Brauw. de hoofd aalmoezenier van de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en mr. J. Klaasesz, lid van de raad der vereni ging „De Nederlandse Padvinders" Aanzienlijke melkprijsverhoging op komst? verstrekt voor het aanleggen van aei wegen, invau>- ai ringwegen en ...o'- r oversteekplaatsen. Daarbij wordt drin- sen daaronder begrepen dient volk?™ JJoOl' eieUtUele atSCliat M"g VUIl SllOSlOie eend aanbevolen haast te maken met! «Ie richtlijnen bij voorkeur vermeden J JJ "g 1-eto mnrHon T~lit u/nrri f 7.nwPl 111 llPf lip te worden. Dit wordt zowel in het be het' lang van de veiligheid van de voetgan gers als in dat van het rijverkeer ge acht. Op deze wegen zullen de voet- kruispunten -I! de desbetreffende plannen en om in die plannen de voorlichting van publiek te betrekken. Behalve de wettelijk beschermde ze- bra's zullen ook de gewone, niet be- gangers bij de „geregelde schermde zebra's blijven bestaan. De over moeten steken, knipperbollen moeten alleen op punten' komen, waar ze zeer noodzakelijk zijn, aldus de richtlijnen. Eerst dient onder zocht te worden, of de gewenste bevei liging met andere middelen te bereiken is; eenrichtingsverkeer, verkeerslichten (ook de door voetgangers bediende), vluchtheuvels, of zelfs de aanleg van ongelijkvloerse kruisingen. Een teveel aan beschermde oversteekplaatsen zal namelijk de betekenis ervan achteruit doen gaan. De knipperbollen zullen in de regel alleen binnen de bebouwde kommen verschijnen. Het aanleggen van be- Op punten waar slechts op bepaalde uren (scholen, e.d.). bepaalde dagen (marktdagen e.d.) of in een bepaald seizoen (badplaatsen, e.d.) veel over- Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel wil de minister van Land bouw. Vissery en Voedselvoorziening zuivelwaarde toeslagen op consumptie- melk de tot dusverre gevolgde werkwy- voor het lopende melkprijsjaar te adviseren de verrekenprijs voor con- I handhaven, met het oog op een regel sumptiemelk voor het lopende melk- I matig en ongestoord veiioop van de nrikinjii. nn nipl mppr Han nni»PVPPp pnncumntipmollfnnnmlpnintr prijsjaar op niet meer dan ongeveer 2 cent per kg boven de garantieprys te stellen. Met betrekking tot de subsidie op consumptiemelk staat het Produkt schap een algehele afschaffing van dc stekende voetgangers zijn. wil men desubsidiering voor en doorvoering in een knipperbollen alleen tijdens de drukte j keer van de hieruit voortvloeiende prys in werking zien. Tijdens de stille peri oden werken de lichten dan niet, zodat de oversteekplaats dan ook niet be schermd is. De KNAC heeft voor de automobilis ten een instructie opgesteld en deze reeds aan houders van rijscholen toe gezonden. verhoging van de consumptiemelk. Dit blijkt uit het concept-advies aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat op de openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel, op woensdag a.s. behandeld zal worden. Voorts wordt in het concept- I advies aanbevolen bij het verlenen van Gestage voortgang op Schiphol consumptiemelkvoorzlening. De prijsstyging van de consumptie melk zal, meent het bestuur van het Produktschap, van een ongekende om vang zijn, ais deze styging zowel de te venvachten verhoging van de verreken prijs omvat, als ook het afschaffen van de subsidie. Toch moet deze pryssty- ging in één keer geëffectueerd worden, aldus het concept-advies, want een etappegewijze doorvoering van de ver eiste prysverhoging zal iedere keer een omzetvermindering tot gevolg hebben, waardoor steeds een herziening van de In Amerika heeft men proeven ge nomen met water in blik. Dit ingeblikte water wordt, indien de proef lukt, in grote hoeveelheden opgeslagen als noodrantsoen wan neer bijv. door radioactiviteit de ge bruikelijke drinkwaterbronnen eens geruime tijd buiten functie zouden komen. Bus reed op groep mensen Twee doden; twee zwaargewonden Vanochtend omstreeks kwart voor zeven is, doordat de remmen weigerden een autobus op het kruispunt Plcinweg o Wolphaertsbocht te Rotterdam inge- desbetreffende kostenmarges noodzake-1 x^deji op een daar voor een stoplicht lijk zal zün. Het bestuur meent, dat de prijsver hoging zal dienen te geschieden om streeks 1 juli a.s.. tegen welke datum de regering voornemens is maatregelen te treffen, o.a. met betrekking tot een huurverhoging, waarbij naar het be stuur aanneemt, looncompensatie even eens aan de orde zal komen. Bij algehele afschaffing van de sub sidie. vervolgt het concept-advies, dient ook de extra-subsidie van f. 0.75 per 100 liter consumptiemelk voor het wes ten van Nederland te vervallen. De eerste Douglas DC-7C /„Seven Seas") van de tien, die de K.L.M. heeft besteld komt. naar wordt verwacht in april op Schiphol aan. in juli denkt men de laatste drie toestellen bij Amsterdam aan de grond te zetten. In juni al zal men de eerste „Seven Seas" op de noordatlantische dienst van de K.L.M. in gebruik nemen. Behalve deze tien „Seven Seas" worden dit jaar ook nog negen Britse Vickers Viscount 803" toestellen verwacht. De eerste van deze vliegtuigen met 4 schroefturbine-motoren wordt eveneens in april tegemoet gezien, maar het laat zich aanzien, dat het wel enige tijd later wordt. Er wordt bij de K.L.M. op gerekend, dat dit voor haar geheel nieuwe type toestel nog in de loop van de zomerdienst 1957 op haar lijnen in Europa vliegt. Uiteraard heeft er met deze nieuwe toestellen een ver schuiving plaats. Wat er precies zal gebeuren, is nog niet bekend. De KLM- directie heeft het plan nog niet in details uitgewerkt. Er zullen toestellen verkocht worden, naar het Caraibische bedrijf worden getransporteerd en worden omgebouwd. grond te houden (afschrijving van DC-8 alleen al f. 15.000 per dag)hetgeen weer- speciale maatregelen vergt voor een snel onderhoud van de machines. Allerlei maatregelen zijn noodzakelijk In de verdere toekomst verwacht de K.L.M. in 1958 de twee door haar bestelde Fokker „Friendship"-vlieg- tuigen met schroefturbinemotoren. In 1959 komen er weer nieuwe toestellen n.l. Lockheed „Electra's", die vier schroef-turbines hebben en in 1960 wordt mogelijk een nieuw tüdperk in geluid met de komst van een geheel nieuw type. de DC-8, het straalver keersvliegtuig. Er is reeds bij de K.L.M. een „jet steei-ing group" gevoi'md, die alle vraag stukken op het gebied van het vliegen met straalvliegtuigen verzamelt en die aan de bedrijfsonderdelen opdraagt die problemen tot een oplossing ie brengen. Men is alom bezig zidh voor te bereiden op het in gebruik nemen van verkeers vliegtuigen met straalmotoren in de burgerluchtvaart. Er is veel werk te ver richten; vliegvelden moeten veranderd worden en de luchtvaartregeling moet op een andere manier worden geleid, daar de straalverkeersvliegtuigen uit economische redenen zo min mogelijk op de landingsbeurt moeten wachten. Navigatiemethoden zullen moeten wor den aangepast en wellicht moeten wor den gemechaniseerd, elektronische re kenmachines zullen vermoedelijk moeten worden toegepast om veel sneller over gegevens te kunnen beschikken. Door de hoge kapitaalsinvestering van de straal verkeersvliegtuigen (26 miljoen gulden per stuk) is het zaak de machines zo veel mogelyk rendement te laten ople veren en ze dus zo kort mogelijk aan de In 1960 Het is de bedoeling, dat de Douglas DC-8 sti'aalverkeersvliegtuigen met de zomerdienst van 1960 op het K.L.M.-net zullen verschijnen. De Lockheed „Elec- tra"-toestellen zijn dan al enige maan den in gebruik; deze Lockheed „Elec tra's" zullen, met hun snelheid van on geveer 650 km. per uur, als „boemeltjes" fungeren op de routes van de DC-8 „sneltreinen". De DC-8 zal in twintig uur van Schiphol naar Tokio kunnen vliegen, eveneens In twintig uur naar Sydney, In ruim veertien uur naar Buenos Aires, ln ruim elf uur naar Johannes burg en ln ruim zeven uur naar New York. Het ls niet gezegd, dat zü in 1960 ook Inderdaad naar deze steden zullen vliegen, maar men krygt uit de op somming van de tyden een indruk van de nieuwe ontwikkeling van de bur gerluchtvaart, die omstreeks 1960 be gint. Sneller, effectiever De snelheid van de straalverkeers vliegtuigen zal met een aanzienlijke ver mindering van de z.g. „red tape" ge paard moeten gaan, teneinde niet alle voordelen van dit snelle vervoer door vertragende passagiersafhandellngsmaat- ï-egelen verloren te doen gaan (o.a. douane en geneeskundige dienst), het vertrek en de aankomst moeten zodanig worden geplanned, dat de passagiers niet in het holst van de nacht moeten ver trekken of aankomen. En al vliegt het sti-aalvei'keersvliegtuig nog zo snel, er moet na elke vlucht, toch een bepaald aantal uren aan onderhoud, bevooi'ra- ding e.d. worden besteed. Een DC-8 die in zeven en een half uur van Amsterlam naar New York ls gevlogen, zal zo snel mogelijk met een nieuwe bemanning aan de terugreis moeten beginnen. Op Schip hol zijn weer enige uren voor ondei'houd nodig. Het is om economische redenen noodzakelijk dat een DC-8 van de KLM binnen vierentwintig uur een vlucht Am sterdamNew YorkAmstei'dam maakt, waarbij er dan rekening mee. moet wor den gehouden dat de grootst mogelijke gelegenheid aan passagiers wordt ge boden om naar de Verenigde Staten of naar Europa te gaan; de vertrek- en aankomsttijden behoren uit bedrijfseco nomisch oogpunt dus de voordeligste te zijn. Derde klas Er is in de Internationale burger luchtvaart hier en daar een streven waarneembaar om. b.v. door het instel - len van een nieuwe klasse nog goed koper luchtvervoer te bieden. Deze klasse, de aangeduid zou kunnen wor den als „derde klasse", zou het moge lyk maken dat per toestel meer passa giers kunnen worden vervoerd. Dat zou kunnen geschieden door een kajuitindeling waarin zes stoelen op een rij sttpn. Of deze wensen, die in het buitemand leven, inderdaad werkelijk heid zullen worden, dient te worden afgewacht, er zal over worden gespro ken in vergaderingen van de organisatie van de burgerluchtvaartmaatschappijen Wanneer de besprekingen over de nieuwe klasse inderdaad de instelling van die klasse tot gevolg zullen hebben, dan is te verwachten dat, zeer vermoe delijk in 1958, alle bij de IATA aange sloten luchtvaartmaatschappyen haar in zullen voeren. De KLM heeft, om in een goede doorstroming in haar vliegerkorps te voorzien, al jaren een systeem in ge bruik dat het mogelyk maakt dat een jongeman, die als jong vlieger bü de maatschappij in dienst komt na een twaalftal jaren de hoogste vliegerpost bezet. Er is om die doorstroming tot haar recht te laten komen, elk jaar een bepaald aantal vliegers nodig, van de rond zevenhonderd vliegers verla ten er elk jaar circa twintig de maat schappij. o.m. als gevolg van afkeuring of pensionering. Maar behalve met dc doorstroming moet rekening worden gehouden met uitbreiding van de diensten en het in gebruik nemen van nieuw materieel. Het is redelyk. aldus het bestuur, dat de consument het meerdere ook betaalt. Het bestuur deelt tenslotte mee. zich er van bewust te zijn, dat een zo aan wachtende groep wielryders, tenge volge waarvan twee der wachtenden werden gedood, twee zwaar en twee licht werden gewond. Voor het stoplicht stonden auto's te wachten en rechts daarvan wielrijders. Een autobus die bouwvakarbeiders uit Noord Brabant naar Rotterdam ver voerde naderde het kruispunt en de chauffeur wilde de bus achter de au to's doen stoppen. Hij bemerkte dat de remimen weigerden, zag rechts van de auto's voor hem nog ruimte om uit te wijken en stuurde de autobus die kant j op Daar stond echter een groepje wiel rijders dat hij niet kon ontwijken. Er melkvet ontstond door het ongeluk een grote verkeersstagnatie. De slachtoffers zijn de 55-jarige ha- vembediende M. Sponselee uit de Wie- zienlyke prysverhoging tot een grote nngerstraat te Rotterdam en de 45-ja- daling van het verbruik zal kunnen rige timmerman Jan Meerkerk van de leiden. Schuilenburg te Rotterdam. Uitbreidingsplan Tweede Kamergebouw Kosten n arden geschat op ruim 3 miljoen De commissie voor huishoudelyke aangelegenheden der Tweede Kamer heeft de leden van de Tweede Kamer voorgesteld de regering te doen weten, dat de Kamer in beginsel prys stelt op uitvoe ring van de plannen tot uitbreiding van het Kamergebouw en de commissie te machtigen om, zodra de regering met de commissie van oordeel is dat de situatie ten aanzien van de bestedingen geen bezwaar meer oplevert het nodige te verrichten om met de uitvoering van de plannen een aanvang te maken. Nu de Kamer is uitgebreid tot 150 leden, acht de commissie de tyd gekomen tot uitvoering van de uitbreiding over te gaan In de bouwplannen zyn twee grote fractiekamers ontworpen, elk met twee bijbehorende kleinere kamers voor de voorzitter en het secretariaat van de fractie. Voorts wordt de vierde afdelings kamer zo vergroot, dat er gemakkelijk een vergadering van 30 tot 40 personen in gehouden kan worden. De vijfde afdelingskamer wordt vervangen door een lokaliteit, die eveneens 30 personen kan bevatten. Een reeks spreekkamers wordt toegevoegd en het aantal commis siekamers wordt vergroot. Er is een aparte buitendeur geprojecteerd voor bezoekers van leden, die dan via een trap de wachtkamer kunnen bereiken, en niet meer door het gebouw kunnen gaan zwerven en de leden lastig vallen. Op de eerste verdieping komen twee eetzalen, die beide by een pantry liggen, verbonden door liften en een diensttrap Amerikaans apparaat voor opsporen van mortieren De laboi'atoria van het Amerikaanse leger hebben een elektronisch apparaat geconstrueerd, waarmee men direct de plaats van een vijandelijk mortier kan vaststellen. Op een radarscherm is de val van de granaten te zien. Met be hulp van een rekenmachine, die aan het radarapparaat is gekoppeld, kan onmiddellijk de plaats van het geschut worden bepaald Een dergelijk, minder ^-•perfectioneerd apparaat was al bij J de Amerikanen In gebruik aan het ein- de van de Koreaanse oorlog. met een geheel nieuwe keuken op de begane grond. De keuken krygt een eigen toegang vanaf de Hofweg. In de hal, bij de huidige wachtkamer wordt een lift. aangebracht die zal doorlopen tot in de kelder en tot op zolder. Voor de congierge wordt een nieuwe woning ge bouwd. Aanvankelyk waren de kosten ge raamd op 1 miljoen gulden, maar de kosten van het gehele werk worden nu geschat op f 3.068.000.Met de uitvoering die in twee etappes zal ge schieden, is zeker drie jaar gemoeid. Het plan voorziet echter niet in wij zigingen van de vergaderzaal zelf. Hieromtrent kan. naar de commissie meedeelt, een afzonderlyke beslissing genomen worden. Ere-promoties jhr. Tjarda en mevrouw Bouman De erepi'omotie van jhr. A. W. L. Tjarda van Stai'kenboi'ch Stachouwer in de faculteit der letteren en wijsbegeerte is vastgesteld op woensdag 20 maart, des namiddags om drie uur aan de universi teit te Groningen. Als promotore zal optreden prof. jhr. dr. P. J. van Winter. De erepromotie van mevrouw M. S. Bouman—Van den Berg in de faculteit der rechtsgeleerdheid zal plaats vinden op maandag 6 mei, eveneens des namid dags om drie uur. De promotor van me vrouw Bouman zal zijn prof. mr. B. V. A. Röling. Beide promoties zullen ge schieden aan de Rijksuniversiteit te Gxoningen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7