Lezers schrij] ijven Laatste Berichten Raad van Leiderdorp krijgt vrij lange agenda af te handelen DINSDAG 29 JANUARI 1957 Zijn er verkeersproblemen in Leiden? Waarschijnlijk omdat, in een beetje stad. men nu eenmaal verkeersproble men moet hebbeei om voor vol te wor den aangezien, L men in Leiden ook al lang en intensief bezig een en ander van alle kanten te bezien en naar ik meen op te merken, worden de theorieen steeds indrukwekkender. Helaas ontbreekt het bijna altijd aan uitvoerbare oplossingen Gaarne stel ik voorop, dat ik volmaakt ondeskundig ben, maar dat is voor het geen ik gaarne wil schrijven niet zo'n groot bezwaar. Op grond van het feit, dat ik dagelijks grote en kleine gemeen ten bezoek, ben ik zo brutaal te beweren, dat er in Leiden hoegenaamd geen ver keersproblemen zijn. Ik bereid mij al voor op een golf van protesten en daarom zal ik proberen dit met eenvoudige feiten aan te tonen. Allereerst is er in Leiden geen afstand denkbaar, die niet door een auto in 10 a 15 minuten en door een wielrijder in 25 minuten kan worden afgelegd en dat komt, omdat er weinig verkeerslichten zijn en men verder vrij behoorlijk kan doorrijden, ook al „zit" men wel eens achter een tram of staat de bus op de Breestraat wel eens in de weg. Dit op zich zelf is verheugend, als men weet, dat b.v. in Amsterdam tussen 5 en 6 uur men even lang rijdt over de afstand LeidsepleinKoningsplein als een wandelaar er over loopt.. Dat men verder in Leiden een auto absoluut niet kan parkeren, is een uitzondering, hoe wel ik toegeef, dat dit wel eens niet pre cies voor de deur kan, waar men wil zijn. Een ieder, die hierover klaagt is ver wend en heeft geen ervaring van de toestanden elders. Het is mij een raad sel hoe zovelen zich al zolang druk ma ken over het parkeren b.v. tegenover „De Turk". Gebeuren daardoor onge lukken? Belemmert dit het verkeer? Is er iemand, die er last van heeft? Ideaal is het natuurlijk niet, maar het aantal ongevallen in Leiden, in verhouding met andere steden, is bepaald niet ongunstig. Klachten, zoals die van de heer Couwen- berg in uw blad van donderdag 24 januari j.l., als zouden de verkeersbor den op de Haarlemmerstraat automo bilisten suggereren, dat deze straat nooit mag worden bereden, zijn onge grond om de doodeenvoudige reden dat geen rekening kan worden gehouden met mensen, die niet goed lezen. Het zou even dwaas zijn het spoorboekje af te schaffen, omdat er altijd vele zijn, die niet gezien hebben, dat een bepaalde trein niet op zon- en feestdagen rijdt. Thans komen de „oplossingen" van de heer van Rooijen! De heer v. R. schrijft over „populaire misvattingen" op het gebied van het verkeer, zoals o.m. ver vanging van de tram door de bus. Dat zou ik niet graag durven beweren, daar in alle grote steden der wereld er al sinds jaar en dag een streven is deze ver vanging doorgang te doen vinden en het zijn niet de leken, die zich daarmede bezig houden. Om zijn betoog aanneme lijk te maken vergelijkt de heer v. R. een uit drie wagens bestaande tram met een bus, doch dat gaat geenszins op. In de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds Jaarvergadering Gisteren hield de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland alhier haar eerste vergadering van het algemeen bestuur in dit jaar. De districtscommissaris deelde mede. dat alhoewel alle gegevens over het afgelopen jaar nog niet verwerkt zijn thans reeds kon worden geconstateerd, dat 1956 voor het Fonds niet onbevre digend genoemd mag worden. Het aantal aanvragen was wel even groot als in het voorafgaande jaar, doch een belangrijke omstandigheid was de verbetering in het gehalte der aanvra gen, hetgeen tot uiting kwam in het percentage kredieten, dat toegewezen werd. Dit bedroeg 30 procent, tegen 21 procent in 1955. Toegewezen werd voor een bedrag van bijna f. 50.000. Jammer is het zo merkte de dis trictscommissaris op, dat over het alge meen het Fonds nog teveel wordt gezien als een kredietverlenende instantie. Het geven van adviezen en het verlenen van bemiddeling acht hij nl. één der belang rijkste taken van het Fonds. Voorts had bespreking plaats van de begroting voor 1957. Deze werd vastge steld op een eindbedrag van f. 15.525, met een nadelig saldo van f. 13.950, het welk als gewoonlijk wordt gedekt door bijdragen van gemeenten, Kamer van Koophandel. Provincie en Rijk. Van de zijde der Stichting verzocht men ons mede te delen, dat degenen, die belangstellen in het mooie en belang rijke werk van het Fonds, hetwelk ten behoeve van de middenstand wordt ver richt, ten kantore van het Fonds Sta tionsweg 43, nadere inlichtingen kunnen verkrijgen. Jubileum P. Jasperse Vergeefs zal men vandaag by de N.V. Drukkerij v.h. J. J. Groen en Zn. naai de heer P. Jasperse vragen .Deze druk ker gedenkt namelijk het feit, dat hy precies veertig jaar geleden als 14-jarig jongmaatje in dienst van het bedrijf trad en dat viert hij met een vrije dag. Het is de gewoonte, dat tegen het einde van het jaar alle jubilarissen in het bedrijf van het dan afgelopen jaar geza menlijk gehuldigd worden. Maar gister avond is de heer Jasperse nog even op het kantoor toegesproken door de di recteur, de heer G. Groen, waarbij hem een enveloppe met inhoud werd over handigd. A PARDON 40 JAAR BIJ CLOS EN LEEMBRUGGEN. Vandaag was het precies 40 jaar ge leden dat de heer A. Pardon, wonende aan de Oranjegracht, in dienst trad bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leem bruggen. Ter viering van deze heugelijke dag werd de jubilaris, die was vergezeld van zijn dochter, in het directiekantoor toegesproken door de directeur, mr. C. J. Leembruggen, die de lange loopbaan van de jubilaris memoreerde en hem daarna een enveloppe met inhoud over handigde. Namens het jubileumfonds sprak nog de heer Is. Hartevelt sr. Tot slot dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden en de geschenken. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer J. M. Ch. A. Rotteveel te Den Haag. GOUDEN DOCTORAAT Donderdag a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat mr. G A. W. ter Pelk- wijk geboren te Eist en thans wonende te Doorn, aan de Leidse Universiteit eerste plaats bestaat ons gezellige stads- trammetje uit één wagen en de drie- wagentrams zijn grotendeels voor inter- locaal vervoer. In de tweede plaats zijn er bussen genoeg (Amsterdam en Den Haag b.v.), die veel meer personen kun nen vervoeren dan ons stadstrammetje, nog afgezien van het feit, dat er zelfs thans bussen voor Amsterdam zijn ge maakt. die maar liefst 150 personen ver voeren. Verder schrijft de heer v. R., dat het ook een misvatting is, indien men het openbare vervoer in de stad wil we ren voor zover mij bekend is nog nie mand op deze onzalige gedachten ge komen gelukkig. Vervolgens heeft de heer v. R. het over het kwistig gebruik van plaatsruimte. Dit moet zo zuinig mogelijk geschieden. Nu kan het aan mij liggen, maar ik zie geen kans met mijn auto meer ruimte in beslag te ne men, dan de afmetingen van de wagen behoeven, ook al zou ik kwistig en on zuinig willen zijn. Op grond van een andere griezelige ruimtetheorie meent de heer v. R. de automobielen het eerst uit de binnenstad te moeten weren. Het ontbreekt er nog net aan, dat wij dan ook weer de trekschuit in onze water rijke stad gaan invoeren. Dan krijgen wij tenminste nog een paar toeristen. Het geestigste van dit hele betoog ls echter, dat de heer v. R. dit min of meer aan de praktijk heeft getoetst en het is haast niet te geloven, maar raadt U nu eens hoe? De heer v. R. heeft op een autoloze zondag waargenomen, dat er geen verkeersproblemen zijn! Ten slotte komt de heer v. R. dan nog met een passieve en een actieve oplossing. De passieve oplossing is buiten het cen trum parkeren en gaan lopen om de chaos te ontlopen. Dit lijkt me volmaakt overbodig, daar van een chaos nog lang niet gesproken kan worden. Daarvoor zou men eens in Parijs moeten gaan kijken, om terugkomend, tevreden door onze stad te gaan. De actieve oplossing meent de heer v. R. te hebben gevonden in het „nader bekijken" o.m. van de di verse stopplaatsen der vervoermiddelen! Aan het slot wordt dan de zaak nog even psychologisch bezien, door te be weren, dat men iets wil 'doen. zonder erop te letten wat men doet. Aan deze fout maakt de schrijver zich schuldig, want in Leiden gaat het heus wel. U dankend voor de verleende plaats ruimte. H. J. Maas, Terweepark 2, Leiden. Als chauffeur met een bijna 20-jarige ervaring moet ik in meerdere opzichten met de heer van Rooijen van mening verschillen. De tram dient in ieder geval zo spoedig mogelijk uit de binnenstad te verdwynen en te worden vervangen door autobussen, In Haarlem gaat het toch ook goed? Nog afgezien van het grote bezwaar dat trams aan een vaste baan gebonden zijn, leveren de rails een per manent gevaar voor alle weggebruikers op Het parkeerprobleem in Amsterdam is heel wat ernstiger dan hier. maar toch valt op den duur aan demping van stadsgrachten niet te ontkomen. Waarom dit dan nog langer uitgesteld ten koste van mensenlevens? Een be langrijke winst aan parkeerruimte zou ook worden verkregen, indien de markt van het Stadhuisplein werd verplaatst naar de Gedempte Mare. En tenslotte: des zaterdagsmiddags, wanneer de Haarlemmerstraat verboden is voor auto's ontaardt deze straat in een race baain voor bromfietsers. Kan hier niets tegen gedaan worden? Met dank voor de plaatsing. W. Janssen, Bakkerssteeg 7a. Leiden LEIDERDORP Gymnasriekver. Sparta De gymnastiekvereniging „Sparta" Leiderdorp-Zoeterwoude H.R. hield in het Patronaatsgebouw H.R. de jaarver gadering. De voorzitter, de heer G. v. d. Krol, verwelkomde de aanwezigen. Hij gaf te kennen, dat de gymnastiekoefe ningen ook voorlopig nog in het Dorps huis plaats zouden moeten vinden, daar nog geen ander lokaal beschikbaar was. Hij verheugde er zich over. dat nu van de gemeente Leiderdorp een subsidie wordt ontvangen. Hierna volgden de verslagen van se cretaresse en penningmeester. De secre taresse. mej. N. J. Vermeulen, memo reerde in haar jaarverslag de oprichting van de Culturele Raad in Leiderdorp. Door middel hiervan was er nu een geregeld contact met het gemeentebe stuur. Uit het verslag van de penning meester. de heer H. van Driel, bleek, dat 1956 financieel betrekkelijk gunstig was. Het ledental blijft constant tegen de 300. Inplaats van de aftredende bestuurs leden. mevr. De Jongh en mevr. Burger- jon, die zich niet meer herkiesbaar stel den. werden gekozen de door het bestuur voorgestelde kandidaten mevr. Bout hoorn en mej. Peerenboom. Besloten werd evenals het vorige jaar een sportdag te organiseren en hiervoor de medewerking van andere verenigin gen in te roepen. Na een korte pauze werd een drietal rfilms vertoond. De eerste twee hadden betrekking op de sport. In de derde „Kamers te huur" verschenen Stan Laurel en Olivier Hardy op het witte doek. Bedrijvigheid huizenbouw Er heerst thans wel een opvallende bedrijvigheid in de woningbouw. Het meest valt dit op in Complex V, het ter rein bezuiden de Geref. Kerk. waar het nieuwe tuindorp wordt gesticht. Ver schillende bouwondernemers, zowel Lei derdorpers als ondernemers van buiten de gemeente, zijn hier in actie Het door de Gebr. Schouls bouwrijp gemaakte ge deelte van dit complex zal hier spoedig vol zijn gebouwd, maar reeds is naar een ander gedeelte een aanbesteding ge houden voor het verdere bouwrijpma- ken. Als dit werk mag worden uitgevoerd kan de woningbouw hier dan verder on gestoord voortgaan. Ook op andere punten in de gemeente wordt nog gebouwd nl. aan de Verl. Re sedastraat en Groenendijkstraat bij het viaduct in de nieuwe rijksweg 4A. In deze omgeving zijn ook twee scholen in aanbouw namelijk de Chr. ULO School en de R.-K. School, de eerste van deze richting in Leiderdorp. Verder is in het Zijlkwartier begonnen met de bouw van woon- en winkelhuizen. Deze bedrijvigheid in de bouwwereld betreft alleen de bouw in de particulie re sector. De bouw van gemeente-wo ningen staat stil. Wel zijn er van ge meentewege plannen voor woningbouw in het Doeskwartier doch hier is stag natie vanwege de grondprijs. Het gaat hier om een bedrag van f. 0 30 per m2 wat uiteindelijk zal neerkomen op een huurprijs voor elke woning van ongeveer een dubbeltje per week. De gemeente zal hierover een onteigeningsprocedure heb ben te voeren. RAADSAGENDA De raad is ter vergadering bijeen ge roepen tegen vrijdag 1 februari om 7.45 uur nam. De agenda vermeldt o.m.: On derzoek geloofsbrief van de heer J. W. Boot: beëdiging van de heer J. W. Boot; Theeprijzen omhoog Gemiddeld 5 cent per ons (Van onze Haagse redactie Naar ivij vernemen, hebben de theepakkers van de zijde van het ministerie van Economische Zaken toestemming gekregen om de prijzen van thee te verhogen. De laatste maanden waren de wereldmarktprij zen van thee, mede als gevolg van de Suez-affaire, aanzienlijk gestegen In overleg met het ministerie heb ben de theepakkers maandenlang prijsverhoging zelf opgehouden maar dat is niet langer mogelijk, daar zij anders in moeilijkheden zouden ge raken. De goedkoopste en de duurste theesoorten zullen nu 6 cent per ons duurder worden, de middelsoor ten ongeveer vier cent per ons. voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf, van het woning bedrijf en van de gemeenterekening over 1955; vaststelling van de werkelijke uit gaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs over 1955: hernieuwde vast stelling van het maximum-krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. gemeenten voor 1957: verlenen van medewerking tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen door de Vereniging voor Christelijk Uitgebreid en Lager On derwijs. wegens uitbreiding van het aan tal leerlingen: het treffen van voorzie ningen inzake de bezoldiging van het gemeen tepersoneel per 1 Januari 1957: benoeming van een li'd van de commis sie bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet 1947; vaststelling van de pachtvoor- waarden voor de exploitatie van het Dorpshuis; vaststelling van de regeling inzake de verhuur van zalen in het Dorpshuis: onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken van het 3e deel van complex V van het grondbedrijf; verkoop van een perceel bouwgrond uit complex n van het grondbedrijf aan Stikvoort's Bouwbureau; aankoop van vier woningen van mevrouw de weduwe T, StrohéVan der Wal e.c.; verlenen van een subsidie in de kosten van uit zending van een kind naar een vakan tiekolonie; correctie van het raadsbe sluit tot vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar gewoon la ger onderwijs over 1954: intrekking van het raadsbesluit van 15 december 1956 tot aankoop van grond van de heer H. Baars: verhuur van los land achter de algemene begraafplaats; verhuur van 36 woningen aan de M. P. Splinterlaan en van 104 woningen in het Zijlk-wartier: voeren van een rechtsgeding vanwege de gemeente. VOORSCHOTEN Jaarverslag Federatie FAMILIEBERICHTEN overgenomen uit andere bladen Bevallen: Kamp-De Haan. z.. Rotter dam; Maclaine Pont-Johnson, z., Parijs; Koomans-Gast. d., Calcutta; F. Philpot- Egidius, d., Norfolk; Goossens-Eisma, j., Leeuwarden; Wildschut-De Jong. d.. Enschede; Liem Djie Pik-Teng, d. Am- 1 sterdam. Overleden: K. Reyne Gz., m., 68 j„ Schagen; A Huizinga-Van Alteren, vr., 65 j.. Gorinchem; D. Simoons, m., 81 j., Amsterdam; A. van Dorp, m., 55 j., Den Haag; E. Beek, vr., 54 j., Amsterdam; M. J. Warmelink-Idenburg, vr.. 66 j.. Bloemendaal; C. J. Maks, m., 71 j., Am sterdam; L. A. Keijser, vr., 76 j., Bla- ricum; L. A. Jn. Eyken Sluyters-Jar- man. vr., 92 j.. Baarn; A. Bleijenberg- Miiller, vr.. 90 j., Tiel; jkvr. C. C. van Demem van der Alerdinck-De Jonge v. Ellemeet, vr., 80 j., Velp; J. Ch. van den Wall Bake-Hasselman. vr.. 83 jHilver sum: C. Kooiman-Mastenbroek, vr., 77 Rotterdam: T. Sieders-Gorseman, 83 j„ Rotterdam; M. C. Eekhout- Am- Ament. vr.. Blaricum; F. Paternoster, m., 26 j., Rotterdam. Dorpshuis kan iveer verpacht worden Na de installatie van het nieuwe raadslid, de heer J. W. Boot kwamen eerst voorstellen aan de orde betreffende het voorlopig vaststellen van de reke ningen van het grondbedrijf en van het woningbedrijf over 1955. Wat het grond bedrijf aangaat komen B. en W. met een uitvoerig overzicht van de verschillende complexen. Hierdoor wordt een duidelijk inzicht verkregen wat er zich met de diverse complexen heeft voorgedaan, zoals de kosten van aankoop en bouwrijp- making en wat de opbrengst was van de bouwrijpe grond. zDe Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, afdeling Voor schoten, zegt in haar jaarverslag, dat er slechts enkele wijzigingen in het be stuur zijn geweest. Mevr. S. G. van der Hoeven-De Jongh de Leeuw bleef pre sidente, mej A. K. Visbeen secretaresse en mevr. H. F. Verheij-Vaatstra werd penningmeesteresse. Na een opsomming van de vele werk zaamheden door de Federatie verricht, komt de secretaresse tot de colleotes, die door de Federatie verzorgd zijn. Het blykt, dat in totaal f 12.817.21 bijeen is gebracht voor verschillende doeleinden, dat is dus meer dan f 1.per inwoner! De inzameling voor Hongarije, die f 6769.97 opbracht, spande de kroon. Geen succes werd de verkoop van autotransparanten, waarvan er slechts 23 werden afgenomen. De verkoop van de Prinsesse-kalenders daarentegen was weer beter, nu werden er 109 verkocht. Overigens werden dit jaar geen grote werkobjecten ter hand genomen. Het aantal collectrices liep ernstig terug. Dit zal tot gevolg hebben, dat in 1957 aan minder collectes medewerking kan worden verleend. Besloten is het Koningin zaterdag terug Prins Bernhard zal vrijdag a.s. per vliegtuig naar Arosa vertrekken en te zamen met H. M. de Koningin op zater dag 2 februari terugkeren. Diezelfde avond zullen in Paleis Soest- dijk in familiekring de verjaardagen van Prinses Beatrix en Prinses Margriet ge vierd worden. Ingenieur viel uit hotelkamer te Detroit De hoofdingenieur van de PTT, Ir. H. Kuiper uit Den Haag is gisteren in de Amerikaanse stad Detroit over leden. Hjj is uit het raam van zjjn hotelkamer gevallen. Ir. Kuiper, die 38 jaar is geworden was op 6 januari voor de tijd van drie maanden naar de V.S. vertrokken om de Amerikaanse PIT van advies te die nen bij de mechanisatie van het post bedrijf. Hij was hiertoe door de Ameri kaanse autoriteiten uitgenodigd naar aanleiding van de resultaten die op dit terrein in Nederland zijn bereikt en waarin ir. Kuiper, die werkzaam was op het dr. Ntherlaboratorium in Leid- schendam, een groot aandeel heeft ge had. De heer Kuiper was gehuwd en had twee kinderen. Dood Engels echtpaar zrURSTOFGEBRUIK GEISER WAS TE GROOT Naar aanleiding van het onderzoek, ingesteld naar de omstandigheden waar onder vorige week te Scheemda een Engels echtpaar om het leven is geko men, wordt nader vernomen, dat het zuurstofgebruik van de geiser te groot is geweest. De afvoer in de badruimte was goed, de aanvoer van de frisse lucht was echter te gering. Bij het branden van de geiser vormde zich zoveel kool- monoxyde. dat de greno om nog te blij ven leven ln enkele minuten was be reikt. RECHTZAKEN Chauffeur reed door na aanrijding DAT KOMT HEM DUUR TE STAAN Een boete van f 75.— of 15 dagen, een week voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor zes maanden vorderde de officier van Jus titie bij de Haagse Politierechter tegen een 24-jarige chauffeur uit Nieuwkoop. Deze was te Leiden op 31 juli jl. met zyn vrachtauto met aanhangwagen op de Nieuwe Beestenmarkt juist voor het marktkantoortje tegen een personen auto gebotst en hij was weggereden zon der zijn identiteit bekend te maken. Het was 's avonds al vrij laat toen verdachte met zijn wagen wilde weg rijden. Om dit te kunnen doen moest hij een paar maal achteruit rijden en beide malen was hy tegen de achter hem staande auto opgereden. De ver dachte zelf beweerde hier niets van ge merkt te hebben. Een 26-jarige schilder uit Leiden had de eerste maal gekraak gehoord en de tweede maal. toen de motorkap van de auto opengewrongen was. een vrij harde klap. Hij meende dat verdachte dit ook gehoord moest hebben. Verdachte was weggereden en had kort daarna de lich ten gedoofd. De getuige had het num mer toen echter al genoteerd. Zijn lezing werd bevestigd door een 30-jarige gla zenier uit Leiden. De verdachte bleef ontkennen dat hy de lichten had ge doofd. De eigenaar van de personenauto, een 29-jarige aannemer uiit Leiden, legde papieren over waaruit bleek dat de schade f228.50 was geweest. Ook werd als getuige gehoord een 23-jarige los- arbeider uit Nieuwkoop, die met ver dachte de bewuste avond was meegere den. Hij vertelde niets van de botsing te hebben gemerkt omdat hy juist naar een paar meisjes floot. Onderweg zou verdachte eenter tegen hem hebben ge zegd: .Ik geloof dat ik een aanrijding heb gehad" De verdachte ontkende ook dit en zei te hebben gesproken over een aanrijding van andere auto's onderweg. De officier van Justitie vond dat ver dachte zich laakbaar had gedragen, een gedraging die maar al te vaak voor komt. De rechter achtte bewezen dat verdachte de aanrijding gemerkt moet hebben en hij veroordeelde hem tot f 75.— boete of 15 dagen, een week gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met drie jaar proeftijd en betaling van de civiele vordering van f228.50. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 Januari. Per 100 kg.: andij vie 90109, kroten 1620. kroten, gekookt 2833. boerenkool 4043. rode kool 11 19. gele kool 12—17. groene kool 17—18, prei 1336 .stoofsla ÏIO. spruiten A 15 64. uien 1229, waspeen 3640, winter peen 413. witlof 26—61. Per 100 stuks: knolselderij 620. sla B 1124. Per 100 bos: peterselie 68, selderij 618. LEIDEN. 29 Januari. Vette varkensmarkt Aanvoer 125 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht: llohte 176180. sla gersvarkens 183188. zeugen 158163. Handel vlot. Prima soort boven notering. Voorts 3 nuchtere kalveren, geen notering. BODEGRAVEN. 29 Januari. laa^markt. Aanvoer 18 part. Notering: 2.452.54. Handel goed. ROTTERDAM. 29 Januari. Veemarkt. - Aanvoer in totaal 2848. Weektotaal 4569. Vette koeien en ossen 540. gebrulksvee 658. vette kalveren 140, graskalveren 135, nuchtere kalveren 757. varkens 82. big gen 133. paarden 79 veulens 2. schapen of lammeren 303, bokken of geiten 19. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 300— 320. 2e kw. 286—296, 3e kw. 276—286, vette kalveren 310335, 290310, 270 290, slaohtpaarden 245. 225. 215. Prijs per stuk: graskalveren 450. 350. 275, nuchtere kalveren 65. 58, 46. biggen 54. 46. 40 scha pen 135. 120. 100. lammeren 125, 110, 95, kalfkoelen 1125. 975, 750, melkkoeien 1125, 975. 750. varekoelen 820. 700, 600. vaarzen 775, 675, 475. pinken 540, 440, 340. Na de behandeling van deze beide punten volgt dan de voorlopige vaststel ling van de gemeenterekening 1955. Deze sluit, wat de gewone dienst betreft, met een klein batig saldo. De cijfers zijn: In- komsten 1.1.504.376,74. uitg. f. 1.497.727.65 batig saldo f. 6649.09. REKENINGCOURANT Het maximum krediet in rekening courant bij de Ne.V. Bank voor Neder landse Gemeenten is vastgesteld op krijgen en dan andere pachtvoorwaarden zouden moet gelden. Het gymnastiek onderwijs wordt nu in het Dorpshuis ge geven. Gebleken is thans echter dat het aantal uren van dit onderwijs zo is toe genomen, dat ook al zou een centraal gymnastieklokaal kunnen worden ge bouwd (en daar is voorlopig nog geen kijk op) toch het Dorpshuis hiervoor nog dienst zal moeten doen. De nieuwe verpachtingsvoorwaarden zijn dan nu ook ongeveer gelijk aan de bestaande. f. 500.000. tegen de goedkeuring, omdat het bedrag van f. 500.000 belangrijk uitgaat boven de grens van 25% van het totaal van de begroting 1957 voor de gewone dienst. Goedkeuring is wel mogelijk indien aan dit besluit de clausule wordt toegevoegd, dat voor elke vaststelling van het maxi mum-krediet vooraf de goedkeuring van Ged. Staten moet zijn verkregen. B. en W. hebben er reeds meermalen op gewezen, dat een besluit tot het aan gaan van een maximum-krediet alleen gevolgen heeft voor zover inderdaad een verhoogd krediet nodig zal zijn. Daarom bestaan er geen bezwaren de door Ged. Staten gewenste clausule aan het raads besluit toe te voegen. B en W. stellen voor het eerderge noemd besluit in te trekken en ln de plaats daarvan een nieuw besluit vast te stellen, waarin de bedoelde clausule is vervat. Door vertrek van de heer S. J. v. d. Stoel is het ook nodig een nieuw lid van woonruimtecommissie te benoemen. B. en W. stellen voor als no. 1 de heer M. Moraal en als 2 de heer A. P. Bos. VERPACHTING DORPSHUIS Met de verpachtingsvoorwaarden zal het nu weer anders gaan dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. De pacht overeenkomst met de tegenwoordige pachter de heer G. J. Diseraad. eindigt per 1 april 1957. De pachttyd was 2 jaar. Indertijd werd besloten geen langere lermijn te nemen, daar men meende dat door de bouw van een centraal gymnas- promoveerde tot doctor in de Rechts- j tieklokaal, de lokaliteiten van het Dorps wetenschap. I huis een andere bestemming zouden Ged. Staten hebben bezwaar Slechts enkeleartikelen zijn gewijzigd als gevolg van in de praktijk opgedane ervaringen. BOUWRIJP MAKEN VAN GRONDEN Voorgesteld wordt het bouwrijp maken van gronden in complex V te gunnen aan de laagste inschrijver bij de onder handse aanbesteding, de heer A. Th. Stuifzand te Leiden. AANKOOP EN VERKOOP VAN GROND Door Stikvoorts Bouwbureau te Voor schoten is verzocht te mogen kopen een perceel bouwgrond aan de M. P. Splin terlaan (Zijlkwartier) waarop een vier tal woningen kan worden gebouwd. B. en W. stellen voor tot verkoop van deze grond over te gaan voor de prijs van f. 26.000 inclusief de storting in het stratenfonds. De gemeente kan een viertal oude woningen van de weduwe Strohé kopen. De gemeente heeft het terrein waarop deze woningen staan nodig om met het complex VI tot een behoorlijk geheel te komen. De woningen zouden eigenlijk onbewoonbaar moeten worden verklaard, maar B. en W. vonden het verkieslijker eerst te proberen of overeenstemming te bereiken zou zijn omtrent een koop prijs, alvorens tot onbewoonbaarverkla ring over te gaan. Deze overeenstemming werd bereikt. De taxatie voor woningen en ondergrond (totaal 316 m2> was f. 7280. De overeengekomen koopprijs is f 7350. Het verschil tussen taxatiewaar de en koopprijs achten B. en W. van geen betekenis. BEURSOVERZICHT Internationals lager Amsterdam, 29 januari. Het ziet er wel naar uit dat zolang de claims Philips verhandeld zullen worden de andere afdelingen van de markt nauwelijks aan bod kunnen komen. Aangezien vanmiddag eohter ook in Philipswaarden de stemming iets rus tiger was, viel over de gehele beurs een tendentie waar te nemen van afwachten en gereserveerdheid. Het flauwe verloop van Wall Street deed aan het Damrak geen goed, zodat internationale fondsen gedrukt waren. Vooral Aku stelde teleur en kwam zelfs weer een fractie beneden de tweemaal parikoers. Unilever had enig aanbod te verwerken en verloor 5 punten waarna een herstel volgde tot 338. Voor Kon. Olie werd een gulden minder betaald, alles bij zeer kleine om zetten. In tegenstelling tot gisteren hadden Philips aandelen slechts weinig aanbod te verwerken, zodat de slotkoers van gisteren, na aarzelende opening, weer bereikt werd (243%). Het bleek weldra dat de arbitrage op grote schaal koper was van aandelen waartegenover het publiek aandelen afgaf ter verruiling in claims. De claimprijs bewoog zioh me rendeels iets beneden die van gisteren en bleef per saldo hangen rondom f 24. Alles bijeen was de marict voor de Phi lipswaarden weer niet ongunstig gedis poneerd, zodat de indruk bevestigd werd dat het er voor de uitgifte van de con verteerbare obligatielening goed uitziet. Scheepvaartfondsen nauwelijks prijs houdend en stil. Cultures zonder be langstelling. De nieuwste spoorweglening werd geadviseerd op 99 k 99%. Ned. Staatsfondsen goed prijshoudend. De markt sloot uitermate kalm. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 januari Londen 10 66%—10.66%, New York 3.82^—3 83ft,. Montreal 3 99%—3.99%. Parbs 10810— 1 0820, Brussel 7 58%—7.58%. Frankfurt 90.79%—90.84%, Zürioh 86 86—86 91. Zü- rich (vr. francs) 89.28%—89.33%, Stock holm 73.94%73.59%, Kopenhagen 54.96%—55.01%, Oslo 53 31%—53 36%. Milaan 60.50%—60.64%, Wenen 14.64% 14.65 V4. aantal terug te brengen van 9 op 5. De Dfllll,cv;in AmctPNliHH Federatie zal nog collecteren voor DCUl S Vdll /\IÏ1»I trUdlU Federatie zal nog Reuma. Emma bloem, Roode Kruis, A.V.O. en Kankerbestrijding. Het bestuur van de Chr. Boerinnen- en Plaftelandsvrouwenbond heeft beslo ten zich per 1 januari 1957 uit de Fe deratie terug te trekken. De overige 6 verenigingen hopen echter met hun werk door te gaan en zich ook in 1957 nuttig te kuniien maken. Jaaroverzicht 1956 De burgemeester van Voorschoten heeft vrijdagavond tijdens de gemeen teraadsvergadering aan de leden van de raad een overzicht over het jaar 1956 ter hand gesteld. Het aantal inwoners van Voorscho ten bedroeg op 1 januari 1957 12.305, dit betekent een stijging van 617 vergele ken met 1 januari 1956. Na 1923 is dit zeker de grootste stijging van het aan tal inwoners in de geschiedenis van deze gemeente met uitzondering van 1944. toen zich een groot aantal eva- cué's in Voorschoten vestigde. In 1956 bedroeg het geboorteoverschot 201 te gen 180 normaal en het vestigingsover schot 416 tegen een gemiddelde ln de laatste 5 jaren van 200. Het aantal leerlingen van de diverse lagere scholen steeg wederom. Bij het lager onderwijs stonden in 1955 inge schreven 1653 leerlingen, in 1956 waren het re 1707. Het V.G.L.O. (alleen R.K.) telde 34 leerlingen tegen 36; het Ulo 130; het kleuteronderwijs 491 tegen 518 Deze teruggang is veroorzaakt door het verschuiven van de toelatingsleef tijd tengevolge van de inwerkingtreding van de Wet op het Kleuteronderwijs. Met de huisvestingsmoeilijkheden is het nog steeds treurig gesteld. Toch is het ingeschreven aantal woningzoeken den iets teruggelopen, n.l. van 449 op 441. In 1954 nam dit met 65 toe en in 1955 zelfs met 89. Het aantal nieuwe In schrijvingen lag in 1956 lager dan in de voorgaande jaren. n.l. 123 tegen 199 en 162 in 1954 en 1955. In 1956 kwamen 197 woningen gereed tegen 77 in 1955. Van deze 197 wonin gen waren er 40 door de gemeente ge bouwd, de overige door particulieren. I De gemeente bouwde 18 flatwoningen in de Raadhuislaan, 6 woningen in de Prinses Irenelaan en 16 bejaardenwo ningen. De Rijkspolitie werd te hulp geroe pen bij 205 aanrijdingen (tegen 185 in 1955i Bij 66 aanrijdingen wptö licha melijk letsel opgelopen (1955: 59) ter wijl er 2 doden te betreuren vielen (in 1955: 8). Dinsdag 29 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 89ft 89H Grootboek obl. 3% 84 L 84L Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 3% 89% 89% 89,% 89 H 83% 83% 85 85% 85 85% Ned. '55 II 3% 85% 85% Ned. '47 3% (3) 35 8&A 83% 84% 92 91% Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 90 ft 00H 66% 66ft, Indië '37A 3 86% 86% 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) H VA Java Cult Senembah Berkel's Patent (v) Calvé Delft eert. Kon Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Unilever Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f.20.—) idem (50 A f. 20.—) Vorstenlanden Holl. Amerikalijn Java China Paket Kon. N. Stoomb. K.P.M Ned. Stoomv Mij. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3... 897fe Den Haag 1937 1 3. 93 Lelden 1947 89 89 R'dam *57 I-Hl 3% 51 50% 107 105% 168 169% 78% 79% 103% 101% 96% 96% 61 56% 65% 65 203% 200% 175 177 294 199 197% 281 279 292 295 274 276 243 242 141 141 340% 336% 220 215 214 214 794% 787% 158.90 157 158.25 156 95 30 180 176 185% 185 171 170 165 163 207% 205 281% 280 176% 176 170% 88% Industr. Obligatie* Philips Dollarlng'51 97 Premieleningen A dam '33 3 101A A'dam '51 2% 97% A'dam '56 I 2% 95 94% A'dam '56 II 2% 101f| Eindhoven '54 2% 88% Enschede '54 2% 89% Den Haag '52 12%. 105 idem II 2% 100% R'dam '52 I 2% 98% idem II 2% 105% Utrecht '52 2% 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank221 222 H.B.U. eert201 203% Rott. Bank 186 185% Twentsche Bank 189% 189% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 245 L Borneo Sum. H My. 78 76 Ned. G. en Sp. fabr. 165% 168 Kon. Ned. Grofsm. 108% 107 Internatio 100 96% Rott. Droogdok Mij 560 556 Tieleman en Dros... 8% 8% Ned. Mij. Walv.vrt.71 70% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 19% 19% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33A 33ft, Intern. Nickel 109 108% Anaconda 71 71% Bethlehem Steel 180% 178% Cities Service67% 65% General Motors 41 40% Kennecott 117 115 Republic Steel 52% 51 Shell OU 79% 78% Union Pacific 29% 29% Un. States Steel 64% 63 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgevlDg Aandelen Edelmet Kon. AA Pref. w.a. Idem Holl Constructie Ing Dur. v Bouwnljv Int. Kunststof! Ind Leidsche Wolsplnn Sikkens Lak B Ver. Touw fabrieken Wem Ink's Betonm. Van Wijk Textiel VK 28/1 64% 62% GB 66 66% 314 375 120 46 45GB 269 273 391 398 161% 80 B 80 71% 71%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5