Wij spraken met Emma, IJM. 15, eerste Nederlandse SoldoakaUn™ ged^d °nder treiler met slechts één mast Paarden van Van Gend en Loos gaan naar het abattoir ABDIJSIROOP^ Nederlandse rijders nemen deel aan Europese kampioenschappen DINSDAG 29 JANUARI 1957 Ook geschikt voor de verre-visserij De motortreiler Emma IJM 15 is om meer dan één reden een merkwaardig schip. Het is de eerste Nederlandse treiler, die geen achtermast heeft. Het is het grootste vissersvaartuig, dat in de na-oorlogse jaren van een Nederlandse werf. De Dollardt in Landsmeer, te water gleed. En het is één van de weinige nieuw gebouwde schepen, die na de technische proefvaart geen officiële proef vaart met genodigden heeft gemaakt. Dit laatste is overigens een bijkomstig heid, want bij de rederij De Marezaten te IJmulden zijn officiële proefvaarten niet gebruikelijk. De Emma IJM 15, waarmee schipper I omstandigheden zelfs niet gebruikt J. Blok deze week nog een dag voor de wordt, maar die b.v. dienst kan doen als Nederlandse kust. gaat proef-vissen om de bemanning wordt uitgebreid, b.v. als daarna verder de Noordzee op te trek- de treiler ter zoute haring uitgaat of het ken voor zijn maidentrip: is 46 meter hoge noorden opzoekt. In totaal is er lang en meet over alles zelfs 50.40 meter. plaats voor een 20-koppige bemanning. De breedte is 8 55 meter, de holte 3.75 meter. Er staat een Werkspoor-motor in, die afgesteld is op 880 pk. Tijdens de i technische proefvaart is reeds geble- ken, dat deze het schip een voor een i vissersvaartuig fantastische snelheid kan geven. Met de ebstroom tegen en I met wat 'oponthoud voor technische proeven, werden de 33 mijl van dwars voor Hoek van Holland tot dwars voor IJmuiden afgelegd in 2% uur. Dat be tekent een snelheid van 13.2 mijl onder ongunstige omstandigheden. Volgens de reder, de heer J. Polderman, zal het schip onder gunstige omstandigheden geen moeite hebben een snelheid van 14,7 mijl te lopen. LAGE OPBOUW Het hele schip heeft een lage op bouw. De achtermast heeft men weg gelaten om zo min mogelijk aangrij pingspunten over te laten voor de I zogenaamde black frost. Men ver- j staat hieronder de gevaarlijke ijsaf zetting in noordelijke wateren, waar- door het schip topzwaar wordt. Van- J daar de lage opbouw, vandaar alleen een voormast. Volgens de reder is het een handig j type schip. Het is niet te groot om er j de normale Noordzee-visserij mee uit te oefenen. Het is echter ook weer niet te klein om er mee ter verre-visserij te I gaan. De treiler, die over één kant kan I vissen, heeft een ruim, dat berekend is op 4.000 kisten vis. Of hiermee ook de i verre-visserij uitgeoefend zal worden, hangt af van de resultaten van de Noordzeevisserij. Zijn deze in een be paalde periode slecht, dan staat niets in de weg om het b.v. in de IJslandse wa teren te gaan proberen. Het schip heeft een omkeerbare schroef en manoeu vreert volgens de reder uitstekend. GOEDE HUISVESTING Ook voor de huisvesting van de be manning is uitstekend gezorgd. De brug bestaat uit drie delen, de stuurhut, de radiohut en de hut voor de sohipper. Ook de stuurman heeft een eigen hut, terwijl de kok een 2 persoonshut heeft met één kooi, die in voorkomende ge vallen bestemd is als ziekenboeg. Ook de overige bemanningsleden hebben twee-persoonshutten. En dan is er nog een 4-persoonshut, die onder normale De Ruyterherdenking veer de schooljeugd Onder auspiciën van het Nationaal Comité de Ruyter-herdenking 1957, zul len twee officiële herdenkingsboekjes worden uitgegeven. De zeeman-journa list G. Borstlap verzorgt een verhaal over het leven van de admiraal voor de schooljeugd van 6 t/m lil jaar. Age Scheffer schrijft een boekje voor de jon geren van 12 t/m 17 jaar. Het ligt in de bedoeling beide uitgaven nog tijdig voor de landelijke herdenking op 22 maart as. te laten verschijnen. Landbouwtuigpoardfokkerij EEN SUCCESVOL JAAR. De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaard- fokkerij in Nederland (V.L.N.). mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sanden- burg. heeft in zijn openingswoord van de gisteren in Utrecht gehouden jaar vergadering van de vereniging het afge lopen jaar als een succesvol jaar voor de vereniging genoemd. Op het werk, vooral op technisch gebied, kan met voldoening worden teruggezien. Het le dental van rond 11.5 duizend is op peil gebleven. De paardensport staat op het platteland nog steeds in de belangstel ling en op de plaats van het paard in de landbouw is nog steeds belangrijk. Het dier is, vooral in het kleine boeren bedrijf. niet te vervangen. De paardenfokkerij heeft rekening gehouden met de nieuwe taken, die het paard in de samenleving heeft gekre gen. Men is er voortdurend in geslaagd een paard te fokken dat aan de eisen van de gewijzigde omstandigheden vol doet. aldus graaf van Lynden van San- denburg. De secretaris, P. B. van Binsbergen, noemde de subsidie-politiek van de re gering ten opzichte van de paardenfok kerij teleurstellend. Hij deelde mede dat na samenwer king met de landelijke ruitersport en de stamboeken aan de a.s. zomer te Utrecht te houden nationale landbouw- show een rubriek landbouwrijpaarden zal worden toegevoegd. Een prettige portier De Haagse politie heeft onlangs een portier gearresteerd, die in dienst was van een handelsmaatschappij. De aan gehoudene was een specialist in het namaken van sleutels en had de sleu tel van de post- en expeditiekamer na gemaakt. Uit deze postkamer haalde hij postzegels weg, waarmee de uit den vreemde binnengekomen post was ge frankeerd. De waarde van de ont vreemde postzegels wordt op f. 4000.— geschat. Bovendien had de man de sleutel na gemaakt van de centrale der cotrole- klokken, waardoor hij in deze installa tie maar op een paar knoppen had te drukken om de indruk te wekken, dat hij 's nachts regelmatig zijn ronde had gedaan, terwijl hij in werkelijkheid dan lag te slapen. NEDERLANDS-DUITSE HANDELSBESPREKINGEN. Gisteren zijn te Bonn Nederlands- Duitse regeringsbesprekingen over het handels- en betalingsverkeer tussen de beide landen begonnen. De eigenlijke beraadslagingen zullen eerst over enige dagen aanvangen daar de leiders der beide delegaties nog door de onderhan delingen over de gemeenschappelijke markt te Brussel worden vastgehouden De nnderhandelineen hebben hoofd zakelijk ten doe] de eoederenliisten, die voor de handel tussen de beide landen gelden, aan te passen aan de huidige omstandigheden. Op de hoek van Alkemadelaan-Oude Waalsdorperweg bij de nieuwe Alexan- derkazerne in Den Haag is gistermid dag de 20-jarige, uit Alkemade afkom stige dienstplichtige soldaat E. P. van Klink onder een omslaand kanon ge raakt en om het leven gekomen. Van Klink, die diende bij de 939 afdeling lichte luchtdoelartillerie territoriaal, zat op het door een autotrekker voort getrokken kanon, waarop hij de functie van richter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. De omgeko mene was ongehuwd. Geen Wegenwachten op zondagen met rijverbod De A.N.W.B. heeft het besluit geno men, met ingang van 3 februari a.s. de zondagsdienst van de Wegenwacht stop te zetten op die zondagen, waarop het rijverbod van kracht blijft. Het verkeer, dat vergunning heeft Op het achterschip is een ruime messroom. Een noviteit is ook, dat op I om "die dagen' tê rijden, bïijkt in "de „®ze.tre,Ier zowel wisselstroom als ge- praktijk zo gering te zijn. dat het de instroom opgewekt worden. Daardoor j A.N.W.B., gezien de noodzaak tot ben- was het mogelijk TL-verlichting aan zinebesparing, niet gerechtvaardigd te brengen. Daardoor werden omvor mers, die op de brug maar ruimte in namen, overbodig. En wie over een elektrisch scheerapparaat beschikt kan zich nu in zijn eigen hut rustig scheren. lijkt, deze zondagsdienst langer te handhaven. Op zondag 10 Februari, op welke dag ontheffing van het zondags rijverbod is verleend, zal men de we genwachten wei in normale zondagsbe zetting op de wegen zien. Economisch is instandhouding onmogelijk 'Speciale berichtgeving) Er gaat in ons land een stukje romantiek verloren en dat is „schuld" van \an Gend en Loos! Binnen 4 tot 5 jaar zullen alle prachtige paarden, die voor de wagen van Van Gend en Loos jarenlang het stadsbeeld hebben ver levendigd, verdwijnen. Van Gend en Loos gaat. zoals gemeld, de paarden- tractie vervangen door auto's. In het midden van de 19e eeuw, toen de vervoersmaatschappij in stad en land bekend was om zijn prachtige stoete rijen waren er ongeveer 1000 paarden in dienst. Na 1900 is het aantal paarden teruggelopen tot 600. De beide wereldoorlogen gebrek aan benzine heb ben het paard, zij het tijdelijk, weer op zijn voetstuk geplaatst, maar zoals het er thans uitziet moet men er wel rekening mee houden, dat het paard van Van Gend en Loos aan zijn laatste gang bezig is. Gistermorgen heeft de directie van Van Gend en Loos in Maastricht laten zien, welk materiaal zij voor de paar den in de plaats stelt. Het zijn handige, anderhalf tons autootjes. Li de rede voering van de heer Hennus kwam Van Gend en Loos beschikt .ook De mogelijkheid wordt echter open gehouden om uit overweging van vlag vertoon beiden, dus paard en wagen, niet geheel en al verloren te laten gaan. duidelijk tot uitdrukking dat het eigen lijk niet meer verantwoord is met paard en wagen in het moderne verkeer een vervoersfunctie te vervullen. Paarden zijn namelijk helaas een obstakel ge worden. Toch heeft Van Gend en Loos nu nog 385 paarden en 200 daarvan zijn geconcentreerd in het westen des lands, voornamelijk in Amsterdam, Den Haag- en Utrecht. Ook beschikt Van Gend en Loos nog over 340 koetsiers. Paarden en koetsiers staan nu op de splitsing van twee we gen. De koetsiers zijn voor het overgrote deel omgeschoold tot chauffeurs en de paarden gaan naar hetabattoir. Dit laatste leek de directie de meest humane weg voor dit edele dier, want men zag er weinig heil in deze stoere werkdieren te laten verkommeren voor de een of andere groentewagen. Toch heeft het senitmentsaspect van deze ommekeer by Van Gend en Loos een niet onbelangrijke rol ge speeld in de beslissing. Van heinde en ver zyn by de directie brieven binnengekomen om paard en wagen van Van Gend cn Loos voor het stadsbeeld te bewaren, vooral in Am sterdam, waar de bierbrouweryen het toch_ ook zonder auto's doen. Maar bedrijfseconomisch is het voor Van Gend en Loos niet meer mogelijk paard en wagen langer dan strikt noodzakelijk is in stand te houden. nog over een prachtige postkoets met vier schimmels, die bij representatieve ge legenheden waardevolle diensten zou den kunnen blijven bewijzen. En bij de kroning van de Engelse Koningin Elisa beth leende men een stel dieren als paukenpaard uit. Zeker is evenwel dat binnen vijf jaar alle paarden zullen verdwijnen. Voor 1-957 heeft de auto het al van het paard gewonnen in Maastricht, Eindhoven, Leiden, Zwolle, Alkmaar en Nijmegen. De koetsiers en de mensen uit de stal blijven allen in dienst van Van Gend en Loos. En voorzover zy niet zijn omge schoold, krijgen zij toch een gelijkwaar dige functie. (Ingez. Med.-Adv.J IK. fieei* ftiief. 'Een beginnende hoest Li is voor mij al het sein //om keel en luchtwegen '4 te zuiveren met Schaap gaat niet mee naar Spanje De keuze-commissie van de KNVB heeft besloten Jan K la assens van VVV op te stellen als linkshalf in het Ne derlands elftal voor de wedstrijd te gen Spanje, inplaats van Schaap, die wegens een voetblessure op het laat ste moment heeft moeten afzeggen. Aan de lijst van reserves is toegevoegd Van Wissen van MVV. Wiersma zal nu als aanvoerder fungeren. Reserves KNVB le KLASSE (betaald) SHS 2 17—25 EDO 2 15—13 ADO 2 15—21 SVV 2 12—12 HDVS 2 13—20 UVS 2 14—12 RCH 2 14—20 Haarlem 2 16— 9 Stormv. 2 15—20 Fortuna 2 13— 8 VSV 2 14—14 A'dam 2 8— 4 DHC 2 15—14 ONA 2 13— 4 3e KLASSE A (amateurs) VCS 2 15—24 Wilhelm. 2 16—14 Alphen 2 15—22 RKAVV 2 16—13 LFC 2 11—17 ASC 2 14—12 Lisse 2 15—17 Wassen. 2 14— 9 Archipel 2 13—15 Lugdun. 2 13— 6 VIOS 2 15—15 UVS 3 11— 4 3e KLASSE C (amateurs) Gouda 3 10—17 R'burg 2 13—11 Wassen. 3 15—15 Quick 3 13—11 HBS 3 14—14 VUC 3 11—10 LFC 3 12—13 UVS 4 10— 9 Laakkw. 3 13—13 Lugdun. 3 10— 6 VCS 3 13—13 Oranjeteam dronk yoghurt bij Spaanse ambassadeur Terwyl tientallen gasten genoten van een keur aan spijzen moesten de leden van het Nederlands elftal ge noegen nemen met een flesje yoghurt op de receptie, die de Spaanse am bassadeur, de Hertog van Baena, gis teravond in Den Haag hield ter ge legenheid van de a.s. voetbalwedstrijd SpanjeNederland in Madrid. Die yoghurt was geen vondst van de charmante Spaanse gastheer, maar was voorgeschreven door de leiders van de ploeg. Bestuur KNSB gaat overstag Naar het bestuur van de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond ons meedeelt is heden aan Klaas Schenk te Hamar getelegrafeerd, dat de Nederlandse rijders mogen meedoen aan de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, die dit weekeinde te Oslo worden gehouden. Men weet dat Schenk verleden week de Nederlanders onder voorbehoud had ingeschreven voor deze kampioenschappen. Uitslagen Afdeling Leiden KNVB VAN ZATERDAG: IA Kagiia I Alphla 1 1—1, Sleu-tels 1 TAW 1 1-3. 1B Katwijk 2 Qudük B. 5 0-1, Rijnsb B. 3 ARC 3 3-1, 2A Led den 3 NSA 1 4-0, Ter Leede 3 Rouwkoop 2 5-0, 2B Quick B. 6 TAW 2 7-4. Lls-ser B. 3 ROL n.o., 3B Alphia 2 Hazersw. B. 3 Alpihda n.o., NSA 2 Alphen 2 0-9. JUNIOREN: A ARC (A) RCL (A) 4-4. Katwijk (A) Noord wijk (A) 0-4, B Noord-Wijk (B) RC-L (B) 2-1, Oegst- geest (A) VWS (A) 1-2, Quick B. (C) Leiden (A) 11-3, D Noordwijk (C) Quick B. (D) 3-1. VAN ZONDAG I Rouwkoop 1 Al'tdor 1 4-1, Rijp we ter. 1 LDWS 1 1-1, VN A 1 Or. Groen 1 De ambassadeur onderhield zich ge ruime tyd met de spelers en officials, waarbij Faas Wilkes de taak van tolk vervulde. Ir. H. Hopster, voorzitter van de KN VB, was wel aanwezig op de receptie, maar moest tot zijn spijt mededelen.dat hij ae reis wegens beroepsbezigheden toch niet kan meemaken, zoals aanvan kelijk was vastgesteld. In zijn plaats gaat nu de heer D. Nijs, lid van het hoofd bestuur van de KNVB mee naar Madrid. S.E.R.-advies Geen verhoging ziekenfondspremie 1957 (S-peciale berichtgeving) Vroeg de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid de S.E.R. op 22 juni verleden jaar advies uit te brengen over de op korte termijn te verwachten begroting voor de ver plichte Ziekenfondsverzekering en, daarop steunende, over de hoogte van de premie voor 1957, einde ver leden jaar heeft de door de S.E.R. opgerichte commissie premie 1957 verplichte ziekenfondsverzekering het gevraagde advies uitgebracht. Op grond van tal van overwegin gen beveelt de commissie eenstem mig aan niet tot een verhoging van de ziekenfondspremie voor 1957 over te gaan. Aldus het vandaag ge publiceerde verslag over de bespre kingen dienaangaande, waarbij ook een afvaardiging van de Zieken fondsraad betrokken is geweest. De commist* meent, da* alleen tot een premie-verhoging mag worden ge adviseerd, wanneer zulks - gezien het verwachte verloop der cijfers - als strikt noodzakelijk zou moeten worden aangemerkt. Dit laatste is echter naar de commissie meent niet het geval. Door geen premieverhoging toe te staan, wordt naar de commissie meent terecht beklemtoond dat ook in de sec tor van dc verplichte ziekenfondsverze kering, gezien de beperking van de be stedingen. die allerwege noodzakelijk is. de grootst mogelijke zuinigheid moet worden betracht. JAAP ZWAAN hij f 6.per week verdiende en dat weekloontje was net genoeg om in leven te blijven/maar meer ook niet/Het gebeurde maar al te vaak byv. dat er geen schoolgeld was. Eens in de drie maanden moesten de kinderen f 1.25 mee naar school brengen, en wie het niet had, werd naar huis gestuurd, want wie niet betaalde kreeg ook geen onderwijs. De enige school, die toen in Rijns burg stond was de openbare school; de christelijke scholen zijn eerst la ter gekomen. Honger Rijnsburger in hart en nieren ,.Wat er betrekkelijk kort geleden is gebeurd, vergeet je. maar wat vroeger is geschied onthoud je nog steeds", vertelde de heer J. Zwaan ons. En over vroeger weet hij heel wat te vertellen, uit de tyden dat Rynsburg nog maar een klein boe- rendorpje was en er van een uitge breide bloemenhandel nog geen sprake was. De heer Zwaan hoopt in maart 84 jaar te worden en zijn herinnering gaat dus een heel eind terug. Jaap Zwaan werd geboren in Zoeterwoude, doch zijn ouders wa ren Rijnsburgers en hielden het daar niet lang uit, zodat ze al spoe dig weer naar Rijnsburg verhuis den. Jaaj> was toen nog erg klein, zo klein, dat hij zich niet kan her inneren ooit ergens anders te heb ben gewoond. De vader van Jaap kwam bij een baas te werken, waar Toen Jaap Zwaan 10 jaar was moest hij van school komen en mee helpen verdienen, en sinds die tijd heeft de heer Zwaan eigenlijk nooit meer een vrije dag gehad, Er moest altijd gewerkt worden, want wie niet werkte kreeg geen loon en dat betekende dus hongerlijden. Honger heeft de heer Zwaan overi gens wel gekend: als er geen aard appelen waren kreeg hij thuis een bord rijst voorgezet in water ge kookt, met een beetje stroop. Rijst kostte toen 5 cent p. pond. en voor hetzelfde geld had men een half- pond stroop. Een bord rijst gekookt in éénmaal afgeroomde melk bete kende in die dagen haast een feest maal. Bloemenhandel De verdiensten bij een baas wa ren in die dagen dus allesbehalve goed: werken van 's morgens 5 tot 's avonds 7 of 8 uur voor een dag geld van f 0.80! Soms was er iets meer te verdie nen met het verkopen van bloemen. In die jaren begon Jaap Zwaan met zyn bioemenhandeltje. Samen met enkele vrienden liep hij naar Lei den om zyn bosjes aan de man te brengen. Wanneer je dan dagen van f 1.maakte mocht je hele maal niet mopperen. Doch de heer Zwaan ging niet alleen naar Lei den, ook Den Haag. Utrecht, Rot terdam en Dordrecht bezocht hy, eerst gewoon met een mand. daar na met een handkar, een honde wagen en later met een brik- wagentje. Hij deed dit in navolging van Kobus van Ryn, die er mee begon nen was, en uit dit initiatief is de Rijnsburgse bloemenhandel ge groeid: tegenwoordig zijn het de auto's en de vliegtuigen, die de Rijnsburgse bloemen naar alle plaatsen in het land en over heel de wereld brengen. Tegenwoordig vinden wij dat heel gewoon, maar we vergeten dan dat deze bloemen handel met veel moeite en zorg is opgebouwd. In twintig weken Toen Jaap Zwaan in 1896 wilde trouwen had hij nog geen cént over kunnen sparen, omdat hy zijn hele loon thuis afdroeg. Hy verdiende in die tijd f 12.en zijn vader liet hem daarvan f 6.houden, onder voorwaarde dat hij f5. spaarde en dat deponeerde bij zijn grootmoeder. Twintig weken spaar de Jaap en met een spaarpot van f 100.durfde hij de grote stap wagen. Van die f 100moest de trouwdag worden betaald en de ge hele inventaris: hetwas niet royaal, maar het ging! Ook in zijn huwelijk had de heer Zwaan het niet breed. Vele malen is hij met bijna een half mud aard appelen van de Haarlemmerstraat in Leiden naar Rijnsburg komen lopen. Hij werkte toen in Oegst- geest en in de Haarlemmerstraat hadden ze krielaardappelen voor een luttel bedrae en iedere cent was er weer één. zodat de aardappels daar gekocht werden. Het dubbeltje voor de tram kon er niet af en dat betekende dus: lopen. Er is veel veranderd Rijnsburg is in de loop der jaren sterk veranderd. De heer Zwaan weet zich noc te herinneren, dat Rijnsbung 1800 inwoners had tegen nu bijna viermaal zoveel en dat de meeste wegen grindwe gen waren. En waar nu woningen staan, was vroeger bouw- of gras land. De heer Zwaan woont thans in de Irissenstraat en oo de plaats waar hij nu woont, heeft hij jaren geleden gespit en bollen gerooid Rijnsburg is groot geworden door de bloemen en de ionen zijn enorm omhoog gegaan. Armoede zoals die vroeger werd geleden is er nu ge lukkig- niet meer. En de sociale ver zekeringen. waarvan de heer Zwaan nu profiteert door de algemene ouderdomsverzekerinc. waren jaren geleden nog onbekend. Er kan veel veranderen in een mensenleeftijd! Algiers lijkt een belegerde stad Onder de Algerijnse Mohammedanen is gisteren een algemene staking van acht dagen begonnen, die door de nationalisten is uitgeroepen om de Fransen in moeilijkheden te brengen, nu deze week de Algerynse kwestie in de Algemene vergadering der V. N. aan de orde komt. De staking in Algiers en Constantine was gisteren min of meer volledig. In Oran (West-Algerije) was de toestand normaal. In Frankryk, waar de 350.000 Alge rynse arbeiders ook zyn uitgenodigd het werk neer te leggen, heeft in het gebied van Parys vyftenwintig tot vijftig pro cent van de betrokkenen aan de op roep gehoor gegeven. In de door Mo hammedanen bewoonde wyken van Parys stonden sterke politietroepen gereed om eventuele wanordelijkheden te voorko men. Algiers geleek op een belegerde stad. Naar schatting patrouilleerden er 15.000 militairen en politiemannen door de straten. Bij de kruispunten stonden pantserwagens opgesteld. Alle winkels van Mohammedanen waren gesloten, maar militairen begonnen direct de eigenaars te dwingen hun zaken te openen. In de meeste gevallen verwij derden de winkeliers de luiken, zodra een legerpatrouille aanklopte, maar de winkels waren leeg. Alle toegangswegen naar de stad waren door tanks afgezet en rondom de Kasj- ban, de Mohammedaanse wijk, waren prikkeldraadversperringen aangebracht. Er reden slechts enkele trams, die door Europeanen waren bestuurd en door twee soldaten werden beschermd. Waar nemers zijn van oordeel, dat dit de grootste krachtmeting tussen de Franse autoriteiten en de verzetsbeweging wordt sinds de opstand ruim twee jaar ge leden begon. De Paryse politie maakte maandag avond bekend, dat zy 500 Noordafrika nen had aangehouden, omdat zij weiger den door te lopen. Een twaalftal van deze Noordafrikanen werden in hechte nis genomen, omdat zy wapens bij zich bleken te hebben. Uit verschillende delen van Frankrijk werden gisteravond berichten ontvangen over botsingen tussen de politie en Al gerijnse betogers. Bij betogingen in Rijs- sel en andere industriesteden in Noord- Oost-Frankrijk zyn drie politiemannen en twintig Noordafrikanen gewond. Ze venhonderd Noordafrikanen zijn voor nader onderzoek van hun identiteit aan gehouden. Elders in de provincie is een vijftigtal Noordafrikanen aangehouden. Lugubere vendst bij de Tafelberg (Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag heeft dr. Zelden- rust, hoofd van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium van het ministerie van Justitie, een lijkschou wing verricht op een lijk, dat bos wachter S. Keuning vrijdagmiddag by de Tafelberg onder Huizen had ont dekt. De eerste conclusie van dit onderzoek is. dat het slachtoffer een gewelddadige dood moet zijn gestorven. Een bescha diging aan het borstbeen doet vermoe den dat de onbekende man met een messteek om het leven is gebracht. Verder tast de politie nog volkomen in het duister. Immers bij het nagaan van de registers blijkt, dat in de laatste twee jaar niemand in Nederland als vermist werd opgegeven. Aan de hand hiervan zal het dus niet mogelijk zijn de identiteit van het slachtoffer vast te stellen, tenzij een mededeling die thans naar alleepolitieposten in Nederland is verzonden' toch nog tot bepaalde aan wijzingen zal leiden. Een andere, voorlopige conclusie is dat de onbekende man. hoewel het stoffelijk overschot in zeer verregaande staat van ontbinding verkeert, ongeveer twee maanden geleden gestorven moet zijn. Simbolon naar Palembang De opstandige territoriaal comman dant van Noord- en Midden-Sumatra, die na zijn mislukte greep naar de macht in Medan, naar Tapanoel uit week, wordt vandaag in Palembang ver wacht, waar hij de conferentie van de chef-staf van het Indonesische leger met alle troepencommandanten van Su matra zal bijwonen. Deze conferentie werd vanmorgen geopend. Intussen verklaarde de legerwoordvoer- der in Djakarta, dat buitenlandse ele menten de hand hebben gehad in Sim- bolons aactie. 1-2, Weter. B. 1 SVLV a 1-3. LA ASC 3 Alphia 2 4-4. DOSR 2 WSB 2 0-0. II Alph. B. 1 VNL 1 3-1'. SJZ 1 Unitas L. 1 10-0. UDO 1 VVOA 1 3-5, Stompw. B. 1 Letdse B. 1 2-1, ZLC 1' MMO 1 4-1. 2A LFC 4 SVLV 2 3-3, SJC 3 Llsse 3 2-1. Warmunda 2 Roodiento. 3-0, 2B Alphla 3 LDWS 2 1-2, DOCOS 3 LFC 5 2-3, 3A LISSE 4 WSB 4 4-1, Teyldng 3 Or. Groen 2 l-2i, 3B Alphen 4 Roodenb. 5 2-4, DOCOS 4 Stompw. B. 2 1-2, SVLV 3 Warmurn- d« 3 2-9, 3C SJC 4 Lugdun 7 7-0, DOSR 4 Altior 3 3-5, Teyltng. 4 St. Bern. 2 3-3, 3D St. Bern. 3 Or. Groem 3 2-7, VTL 3 Roodenb. 7 0-0, WSB 5 WO A 2 2-5, VNL 3 LDW'S 3 1-6, Rouwkoop 4 Lugdun. 9 2-2, KRV 2 ASC 6 3-2, 4C LDWS 4 DOCOS 6 3-7, Umiitas L. 2 SJZ 3 4-2, 4D ASC 7 Alphm B. 3 'l-'l, KRV 3 ZLC 3 2-4, MMO 2' DOCOS 7 9-0, V'N'A 4 LFC 7 2-8. JUNIOREN: A Alphla (A) LFC (A) 1-3, B Llsse (A) Teyltag. (A) 11-2, SJC (A) Warmunda (A) 9-0, SVLV (A) DOCOS (A) 2-1, WSB (A) Foreholte (A) 5-1, C Alph. B. (A) Rljpweter. A) 6-0, SJZ (A) MMO (A) 1-7, D ASC (B) Roodenb. (B) 0-2. Lugdun. (B) LDWS (A) 1-1. E Alphen (B) UVS (G) 0-2. LFC (C) ASC (C) 5-1. Lugdun. (C) ASC (C) 5-1, Lugduai. (C) Alphla (B) 2-1, G. DOCOS (B) SVLV (B) 1-1, Teyldng. (B) KRV (A) O-il, UDO (A) Warmunda (C) 0-3. VVSB (C) SJO (B) 0-4, H St. Bern. (A) DOCOS (C) 0-3. VNL (A) SJZ (Bl 3-0, I Foreholte (B) SVLV (C) 6-1, Lisse (D) SJO (C) 1-3. SJC (D) WSB (D) 5-1, War munda (B) Teyllng. (C) 2-3. BRIDGE Bridgeclub Sans Atout Uitslagen vi ertalcompetitie Zwart: team Tielkemeijer wint met 65 m.p. van team Vogel; team v. d. Staajj wint met 26 m.p. van team Ginjaar; team Aenmejj wint met 15 m.p. van team Rood: team Werter wint met 24 m.p. van team Weber (team Weber degra deert). Leidse Bridgeclub DDS De eindstand van de 3e serie in de Parencompetitie luidt als volgt: Groep zwart: 1. KuilmanPlauvier jr, 252.91 2. v. d. Meer—De Meyier 236.28 3. Kasteleyn-Brouwer jr. 223.34; 4. mevr. v. Zypv. Noor 201.36; 5. hr. en mevr. Lautenbach 194.49; 6. v. Berge Heneg. Rijnbende 193.76; 7/8. hr. en mevr. Eich- horn 189.37; 7/8. dames BrouwerVer boog 189.37; 9. mevr. BeekerBaggen 187.60; 10 Parmentierv. d. Voort 182.71 11. dames Visserv. d. Meer 177.60; 12. hr. en mevr. De la Court 171.25. Groep Groen: 1. VerboogBrouwer 236.39; 2. dames v. Ingen Sch.—Rijn bende 225.81; 3. v. LeeuwenEyndhoven 218.78; 4. Plauvier sr.Langemeyer 218.38; 5. dames VerstraatenNagel 217.06; 6. mevr. ReekersD. Reekers 209.81; 7. dames Seis—v. Alphen 201.82; 8. hr. en mevr. Lancel 199.61: 9. dames GuldemondAalbersberg 199.50; 10. hr. en mevr. Krul 184.91: 11. dames v. Berge Heneg.Landzaat 183.32; 12. hr. en mevr. v. Heusden 173.13; 13. dames v. Rooyen—Valk 165.65; 14. dames Den HolderSnijders 164.48. Er worden nu 3 groepen gevormd, die in een serie van 9 avonden spelen om de club- en afd. kampioenschappen. WIELRENNEN Swift-Combinatie Morgenavond om 8 uur worden in de zaal Van Koperen, Vrouwensteeg 6, hometrainingswedstrij den gereden. De afstand voor de senio ren is 2 x 1 km., voor de junioren 2 x 500 m. CRICKET Derde testmatch Z.-AfrikaEngeland BRITTEN STAAN 65 RUNS ACHTER Op de derde dag van de derde test match Zuid-AfrikaEngeland kwam Zuid-Afrika met 65 runs in de eerste innings voor te staan. Voor een belang rijk deel was dat te danken aan eén century van Roy McLean, die zaterdag met 35 not out was gestopt en maandag de 100 vol maakte. Hij was vier uur 18 minuten aan bat. Overigens vielen de Zuidafrikaanse wickets snel. De reste rende 7 wickets leverden slechts 143 runs op tegen zaterdag 140 voor 3. Engeland stond bij het trekken van de stumps op 48 voor 1 in de tweede in nings en daarmede nog steeds 17 runs achter. De score van de eerste innings was: Engeland 218, Zuid-Afrika 283. BOKSEN Bokswedstrijden te Rotterdam In de Rivièra-hal te Rotterdam zijn gisteravond internationale bokswedstrij den gehouden. De uitslagen luiden: Lichtgewicht: Piet v. Klaveren (Ned.) w. o. p. in 10 ronden van Zigiaris Taki (Turkije); middengewicht: Henny van Berkum (Ned.) w. o. p. in 6 ronden van Hans Nesemann (Duitsland); midden gewicht: Jo Lamers (Ned.) wint door k.o in de eerste ronde van Emil Koch (Duitsland); weltergew.: Teun Brom mer (Ned.) wint in de zevende ronde van Horst Garz (Did.) wegens diskwali ficatie. SCHAATSENRIJDEN Sterke Noorse ploeg tegen Nederland De Noorse Schaatsenrijders Bond heeft voor de iandenwedstrijd tegen Ne derland op 6 en 7 februari te Skiën de volgende rijders aangewezen: Knut Jo- hannesen (Noors kampioen), Sverre Haugli, Jan Kristiansen en Rolf Troeen. ZWEMMEN Devitt zwemt 100 meter vrije slag in 54.6 sec Tijdens de Queensland kampioen schappen, welke te Brisbane worden gehouden, heeft de Australische zwem mer John Devitt het wereldrecord op de 100 meter vrije slag met 0.2 sec. verbeterd. De chronometers wezen 54.6 sec. voor hem aan. De prestatie werd geleverd in een groot bassin. Het oude record stond sedert 1 april 1954 met 54.8 sec. op naam van de Amerikaan Dick Cleveland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4