televisie LIGTVoet Koning Saoed iii Washington Conferentie van de Grote Drie? Met een enkel woord Ook een Amerikaan opgesloten in een Hongaarse gevangenis Agenda Prins Cliarles gaat naar school DINSDAG 29 JANUARI 1957 Zijn zoons hy heeft er een vijfen twintig! krijgen niet een horloge als ze twaalf jaar worden, maareen Cadillac met chauffeur! Het paleis dat thans in aanbouw is (air-conditioned natuurlijk) wordt een kleine luxe-stad met een dierentuin en met charmante woningen voor de vele vrouwen die de Koning onderhoudt. Overal in dezemenagerie zal men Koran-teksten aanbrengen in lichtende neon-letters. Waarlijk de contrasten zijn groot in het leven van Koning Saoed. Als Jongen reisde hij rond op een kameel, t'hans vliegt hij van het ene paleis naar het andere in een Amerikaanse Convair. Zijn vader werd een belangrijke figuur in de Mohammedaanse landen, hij zelf komt thans naar Washington als een vorst van wereldwijde betekenis. Bovenaan de ranglijst En toch kan men zich afvragen: Wed den de Amerikanen niet op het verkeer de paard? Temidden van al zijn weelde leeft Saoed heel sober. Hij rookt en drinkt niet, staat iedere dag om vier uur op en bidt vijf maal per dag. Om zijn strenge Mohammedanisme is hij vereerd in het gehele Midden-Oosten, maar tegelijk doen moderne Arabieren soms wat meewarig over deze man van de oude stempel, over deze absolute vorst in een land. waar nog slavernij bestaat Het felle Arabisch nationalisme van de laatste jaren met zijn verering voor wat modern is, kiest niet Saoed tot held doch eerder een man als Nasser Saoedi-Arabië moge rijk zijn aan grondstoffen, het is niet de magneet voor de jonge Arabieren, die wild en fana tiek vaak hun gebied en de hele we reld in opschudding brengen. Heeft het daarom veel zin voor de Amerikanen om speciaal de banden met Saoed nauwer aan te halen? Van bevoegde zyde werd ons het vol gende antwoord gegeven op deze vraag. Wanneer men in Washington thans een ranglijst opmaakt van hen. die het ideaal van staatsman het dichtst bena deren in het Miden-Oosten, dan komt Koning Saoed bovenaan. Volksmenners zijn er genoeg, zy die de naam van staatslieden min of meer verdienen, daarentegen weinig. Kennelijk heeft Koning Saoed gevoel voor de betekenis van het moderne Ara bische nationalisme Hy zal zich bij voorbeeld in het openbaar niet ongunstig over Nasser uitlaten. Maar het is alge meen bekend, dat hij zeer ontstemd was, toen Nasser zonder Saoedi-Arabië erin te kennen tot nationalisatie van het Suezkanaal overging. In de periode daarna heeft hij Nasser herhaaldelijk tot matiging gemaand. Het heeft in Washington de aandacht getrokken, dat Nasser zich de laatste tijd zelden te buiten gaat aan ophitsende redevoerin- gen. Sommigen in Washington hopen, dat Nassers betrekkelijke gematigdheid een gevolg is van Saoeds kalmerende invloed. Gematigd pleitbezorger Toen Jordanië onlangs een eind wilde maken aan het verdrag met Engeland, was het Saoed, die aanraadde om over het beëindigen van dat verdrag te on derhandelen en het niet plompweg op te zeggen. Tezelfder tijd wilde men in Jordanië overgaan tot de erkenning van Communistisch-China. Saoed raadde dit af en tot nu toe is het daar niet toe gekomen. Washington probeert thans niet om Saoedi-Arabië los te wrikken uit het verband met Egypte, Jordanië en Syrië, Men hoopt alleen dat men de gelegen heid zal hebben om aan Koning Saoed uiteen te zetten en duidelijk te maken, wat Amerika beoogt met de zogenaamde Eisenhower-doctrine. Zou men Saoeds sympathie voor die doctrine kunnen vin nen, dan zou Saoed zijn invloed kun nen aanwenden in Egypte, Syrië en andere landen. Indien men in Saoed een gematigd pleitbezorger zou kunnen vinden voor de harmonische ontwikkeling, die Amerika nastreeft, dan zou Was- hington reeds zeer tevreden zijn. Het is dus niet de bedoeling van Eisenhower en Dulles om splitsing te weeg te brengen in de Arabische we- reld. Wil men dan de eenheid der Ara bieren bevorderen? Hier aarzelt men toch weer. Zou die eenheid betekenen, dat de Ara bieren en bloc Israël te lijf gingen, dan niet. Zou die eenheid met zich brengen, dat de Arabische landen en bloc met Israël tot een afbakening van grenzen en belangen kwamen, dan gaarne. Thans is het zo, dat iedere Arabi sche leider, in concurrentie met de anderen, zo anti-Joods moet doen als maar mogelijk is. Zouden de Arabieren tot groter eenheid komen, dan zou dat concur- rentie-element wellicht vervallen. Het moment lijkt thans zeker niet gunstig, maar zouden op den duur Arabieren en Israëliërs tot een com promis komen, dan zou Amerika gaarne zien dat dit vergelijk door de Ver. Naties werd gegarandeerd. Dit lijkt een betere oplossing dan een overeenkomst, die door de Ver. Na- 9 Vervolg van pag. 1 Dertig Jemenieten bij een aanval op Aden gedood Dertig Jemenieten zyn gedood by een aanval op een grenspost nabij Dhala, in het westelijk deel van het Britse protec toraat Aden, aldus is gisteren in een officieel communiqué in Aden medege deeld. Hoewel vliegtuigen van de Britse luchtmacht voortdurend patrouillevluch- ten maakten aan de A dense kant van de grens, vielen zy de Jemenieten niet aan. omdat de regering van Aden de grens niet wenst te schenden en de in vallers met zo weinig mogelijk verliezen wenst terug te dryven. Engeland heeft maandag „zeer krach tig" geprotesteerd by Jemen tegen een aanval van Jemenietische troepen op het Britse protectoraat Aden. In een nota zegt de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, dat de aanval op het vliegveld Dhala in Aden „de jongste en ernstigste van een reeks van dergelijke agressies" is. Het eist, dat deze aanvallen onmiddellijk worden gestaakt. Volgens de nota zijn bij de jongte aanval op geregelde troe pen uit Jemen en veldgeschut gebruikt. Loyd dringt bij Jemen aan op „een zeer spoedig antwoord" op het voorstel om terstond een bijeenkomst te beleg gen van Jemenitisohe en Britse ambte naren teneinde „vreedzame toestanden aan de grens te herstellen", In Engelse kringen in Washington ver wacht men, dat komende lente in Ber muda een bijeenkomst van de Westelijke Grote Drie zal worden gehouden. Ook officiële Amerikaanse autoriteiten ach ten deze mogelijkheid niet uitgesloten. Premier Macmillan zou meer gevoelen voor een twee- dan voor een drie-mo- gendhedenconferentie. Eisenhower zou een dergelijke mening zijn toegedaan, hoewel hij de Franse premier Mollet di rect na zijn onderhoud met Macmillan wenst te ontmoeten. Macmillan zou het liefst in maart met Eisenhower spreken, doch de Ameri kaanse president prefereert een ontmoe ting in april. (Ingez. Med.-Adv.) GRIEP? Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 cc Koning Saoed ties aan de partijen van bovenaf zou worden opgelegd. Wapens voor Sadoedi-Arabië? Amerika heeft bij het olie-gebied van Dhahran een groot vliegveld' aan gelegd. Dit is thans geen grote militaire basis, doch in geval van nood kan het daarvoor worden gebruikt (de start banen zyn meer dan drie km lang). Saoed zou willen, dat Amerika huur betaalde voor dit vliegveld, maar daar is Washington niet toe bereid. Amerika heeft zulke bases aangelegd als projec ten voor „wederzijdse defensie" en het wenst daar niet voor te betalen. In de zomer van 1956 liep de overeen komst af. Toen Saoed, bij een eventuele hernieuwing van het contract, huur ver langde, zeiden de Amerikanen: „Dan heffen we het vliegveld liever op". Maar dat wenste Saoed beslist niet. In die spannende zomermaanden leek het hem politiek beter om niet openlijk een nieuw akkoord met Amerika aan te gaan. maar wel wilde hij overeenkomen om voorlopig maar gewoon de zaken voort te zetten op de oude voet. Men is in Washington zeker wel bereid om f, Saoed ter wille te zijn in sommige van j zijn verlangens, dooh men wil dit niet doen als een verkapte huur voor het I vliegveld. Dat zou precedenten scheppen j voor andere landen, waar Amerika bases heeft. Egyptische propaganda Tot dusverre heeft Saoed op beschei den schaal wapens van Amerika ge kocht. Hij wil thans blijkbaar onder handelen over meer wapens en boven dien wil hij de wapens thans niet kopen doch krijgen. In verband met de anti- Israëlische houding van Saoed is het voor Amerika wel wat moeilijk om hem wapens te verstrekken, maar de welwil lendheid ten aanzien van Saoedi-Arabië is groot. Zelfs in men wel bereid een zekere hoeveelheid wapens cadeau te doen mits Saoed bereid is de gebruikelijke j voorwaarden te aanvaarden (wapens die men cadeau krijgt mag men alleen voor defensie gebruiken, men mag ze niet wederverkopen enz.) Een potentaat i als Saoed is uiterst gevoelig voor alles i wat ziin soevereiniteit in het nauw kan j brengen. Gemakkelijk zal het niet voor I hem zijn om zulke voorwaarden te aan- I vaarden, maarhij heeft goede rede- i nen om die wapens te verlangen: in de j laatste tijd heeft hij wapens van Egypte overgenomen, Egyptische instructeurs I kwamen mee en die schijnen in Saoedi- i Arabië een propaganda te hebben ge- voerd, die aan Saoed allerminst welge- i vallig was. Misschien kan men een compromis uitwerken. Washington wil dan wel geen i tweedracht zaaien onder de Arabieren, j maar het zou toch ongaarne zien, dat Saoedi-Arabië afhankelijk werd van Egyptische wapens en onder invloed 1 kwam van Egyptische propaganda. „Regering-Nagy is de enige wettige regering" Mevr. Anna Kethly, die vroeger Hongaars minister is geweest, heeft maandag in de „speciale V.N.-com missie voor de Hongaarse kwestie" aan de Ver. Naties gevraagd in Hon garije tussenbeide te komen om te bewerkstelligen, dat de Sovjetrussi- sche troepen zich onmiddellijk te rugtrekken. Zij vroeg voorts om zen ding van een internationaal politie- leger van de V.N. naar Hongarije dat daar dan moet blijven totdat er vrije verkiezingen kunnen worden gehou den. Zij was ook van mening, dat de (Ingez Mea.-Adv.) BUITENLAND Onder de geschenken die dagelijks voor Prinses Graoia in Monaco arriveren, bevond zich een dezer dagen ook een krat bier uit Nederland, dat een Nederlandse brouwerij gezonden heeft omdat de Prin ses volgens haar artsen bier moet drinken om weer aam te sterken. Op het jaclitreservaat Oapocotta, dait in verband met de zaak Wilma Monitesl in het middelpunt van de belangstelling staait, hebben arbeiders maandag bij grond werkzaamheden drie skeletten ontdekt. Het zijn overblijfselen van lijken die daar tientallen jaren geleden begraven moeten zijn. In Oost-Berlijn zijn twee conduc teurs veroordeeld tot anderhalf gevange nisstraf wegens opzettelijke vernieling van ruiten van gebouwen, waar zij met hun trein langs reden. Volgens getuigen had den zij een wedstrijd gehouden om te zien wie de meeste ruiten kon raken. Een nieuw Chinees letterkundig tijd schrift in Peking heeft volgens het pers bureau Nieuw-China achttien gedichten van Mao Tse-toeng gepubliceerd, die ge schreven zijn ln de traditionele Chinese stijl". De 75-jarige gouverneur-generaal nest Jansen van Zuid-Afrika is van plan van half mei af drie maanden vakantie door te brengen in Europa René Mayer is voor twee jaar herko zen tot president van de Hoge Autoriteit der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal. Hiertoe is besloten op een bijeen komst te Brussel van de ministers van Bult enten d*se Zaken der zes Led en-Land en. Twee mammen hebben gisterochtend te Essen bij een overval op een geldtrans- pon't van de stedelijke spaarbank een be drag van 105.000 mark buitgemaakt. Zij maakten zich van het geld meester, toen de twee inzittenden van de auto bij een filiaal van de oank geld afleverden. Een 3-0-jarige arts, die zondagavond in Turijn een dansgelegenheid bezocht ter viering van het feit, da.t hij als hartspe cialist was geslaagd, is tijdens het dansen van. een „rook 'n roll" gestorven. Ondanks andersluidende berichten zal de eerstkomende tijd geen herziening plaatsvinden van het proces tegen de Ne derlander Marinus van der Lub be, die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld en te rechtgesteld omdat hij het Rijksdagge bouw in brand zou 'hebben gestoken. Een secretaris van de Sovjetrussl- sc'he ambassade in Washington, Waili Mo- lef. is uitgewezen uit de VS. Hij vertrok maandagavond met zijn e chtgenote uit New York. Zijn uitwijzing staat in verband met de arrestatie, de vorige week, van drie personen, die van spionage ten behoeve van die Sovjet-Unie werden beschuldigd. Verscheidene professoren en lectoren van de Universiteit van JagieLlon (Kra- kau), die in de Stalinistische periode ont slagen waren, zijn door de regering terug geroepen. Ook zijn beperkende maatrege len ten aanzien van andere professoren ongedaan gemaakt, - Het weekblad Der Spiegel bericht, dat de Deutsche Werft te Hamburg orders van de Griekse reder Niarchos voor die bouw van tien enorme vrachtschepen heeft eweigerd. Onder de schepen,, die Niarchos ad willen bestellen,, waren volgens het blad vaartuigen van 150.000 ton. Het blad schrijft, dat de scheepswerven de al te hevige omwenteling Ln de scheepsbouw wensen af te remmen. Zij moeten enorme bedragen investeren om te kunnen vol doen aan de vraag naar steeds grotere schepen en zij verdienen meer aan de bouw van een reeks kleine schepen dam de vervaardiging van één sup er - schip. President Eisenhower heeft het Ame rikaanse congres dringend verzocht om goedkeuring van een program van 1.300.000.000 dollar voor hulpverlening aan Amerikaanse staten bij de scholenbouw. Dit program zou Ln vier jaar tijds moe ten worden uitgevoerd. Het aantal doden tengevolge van de verkeersongelukken in Groot-Brittamrtë is in januari, de eerste gehele maand van de benzinerantsoenering, vergeleken met de cember 1956 gedaald met bijna een derde, In januari ve~rloren 492 mensen het leven bij verkeersongelukken, 238 minder dan lm deoernJber. 9 Vervolg van pag. 1 Anna Kethly bepleit voor V.N. - commissie de belangen van haar verdrukte volk Behalve de vier Britse studenten bevindt zich ook een Amerikaanse staats burger in een Hongaarse gevangenis, een zekere Richard Roraback. Dit is door de Hongaarse regering aan de Amerikaanse legatie in Boedapest medegedeeld. De Amerikaan werd sinds begin dezer maand vermist en werd met een Noor, Einar Roos, nadat zij Hongarije zonder visa waren binnengekomen, gearresteerd. Beiden werkten voor de „International Rescue Committee", een Amerikaanse organisatie. Ook de Amerikaanse fotografe mevr. Georgette Dickey Meyer-Cha- pelle, werkte voor deze organisatie. Zij moest zondag Hongarije verlaten, nadat een rechtbank in Boedapest haar tot 50 dagen gevangenisstraf had veroordeeld wegens het Illegaal overschrijden van de Hongaarse grens. Daar zij sinds 5 de cember in de gevangenis had gezeten kon zij onmiddellijk worden vrijgelaten. De Amerikaanse gezant, Edward T. Wailes, die pogingen doet een onderhoud met de gevangen landgenoot te verkrijgen, deelde mede, dat hij het State Depart ment in Washington een volledig verslag van de feiten heeft gezonden alsmede advies voor een eventuele actie. individuele vrijheid van de leden van de regering-Nagy door de V.N. gega randeerd moet worden en dat de huidige Hongaarse delegatie niet door de V.N. erkend moet ivorden. Zij vond dat zij, als enig lid van de wettige Hongaarse regering, dat in een vrij land vertoefterkend moet worden als vertegenwoordigster van Hongarije bij de V.N. Anna Kethly verkondigde de stelling dat de regering-Nagy de enige wettige regering van Hongarije blijft, „omdat volgens de Hongaarse grondwet geen enkele regering kan worden benoemd als de voorgaande niet is afgetreden". En nu is volgens haar de regering-Nagy nooit afgetreden. De premier is zelfs met geweld ontvoerd. Zij vestigde voorts de aandacht, op de toestand waarin de Hon gaarse jeugd verkeert. Deze jeugd wordt harnekkig door de Sovjetrussische troe pen vervolgd. Anna Kethly zei voorts, dat de V.N. er ook naar moeten streven dat de re gering-Nagy leningen en subsidies krijgt om haar in staat te stellen de schade te herstellen, die veroorzaakt is door de communistische dictatuur en de gewa pende buitenlandse inmenging. Zij ver klaarde, dat de Hongaren de Russische bezettingstroepen in 1945 met vreugde als bevrijders hadden aanvaard, totdat zij beseften dat deze troepen Hongarije „uitsluitend als buit behandelden". Er was een terreurorganisatie van 200.000 man opgericht, die in die mate optrad, dat er in Hongarije bijna geen gezin was, dat niet direct of indirect te lijden had van de meedogenloosheid van de „Avo". Tenvyl het Hongaarse volk opnieuw strydt. verschijnen de oude Stalinisten weer op het toneel om nieuwe misdaden te bedrijven en de oude te herhalen, aldus mevr. Kethly. Tenslotte overhandigde zij de com missie een lyst van namen van mensen, die volgens haar nog meer getuigenis sen kunnen afleggen over de toestand in Hongarye. De zitting werd verdaagd tot vandaag. Terreur duurt voort Radto-Boedapest meldt, dat de rege- ring-Kadrèr een einde heeft gemaakt aan de activiteit van de Arbeidersraad van de Hongaarse spoorwegen. Premier Kadaar heeft aldus de radio, verklaard, dat de arbeidersraad zich meer met militaire problemen bezig hield dan met de belangen van de spoorwegarbeiders. In Boedapest is een. ondergrondse or ganisatie ontdekt, die, volgens de be schuldiging. twee jongens van 10 en 1° jaar gebruikte om militaire inlichtingen te verkrijgen. Dit meldt het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepakarat". Als lei der van de organisatie wordt genoemd een zekere Gabor Folly, die in 1946 we gens „verraad" tot tien jaar werd ver oordeeld en in 1955 is vrijgelaten. De organisatie publiceerde opruiende vlug schriften en verschafte haar leden valse paspoorten, zegt het blad. De twee jon gens zijn naar huis gestuurd. Andere leden van de groep zullen binnenkort worden berecht. Het blad maak1 ^erder melding van talrijke wapenvor en in de hoofdstad en in andere plaatsen. In Boedapest waren in verband daarmee elf menSen aangehouden. Gangetje 12 De Westduitse minister vain Lands verdediging, Strauss, heeft maandag ver klaard, dat benoeming van generaal Spei- del een hoge positie im de NAVO een voor deel zal betekenen voor Iedereen Ln deze organisatie. De minister wees er ln een vraaggesprek voor de televisie op, dat ge neraal Spel del ervaring heeft, zowel aa-n het westelijk ate aan het oostelijk front. Zestig procent van de documenten en dossiers in de archieven van het Hoog gerechtshof van de Sovjet-Unie zal niet langer geheim zijn, aldus heeft 't blad van de historische archieven maandag bekend gemaakt. Om de kennisneming van de ar chieven te vergemakkelijken zal een spe ciale leeszaal bij het Hooggerechtshof wor den Ingericht. Na de opvoering te Tel Auiv van „het dagboek van Anne Frank" heeft men be sloten ter herinnering aan het jeugdige schrijfstertje van het dagboek, dat aan het drama ten grondslag l'lgt, een bos naar haar te doen heten. Haar vader, die ln Zwitserland leeft, ontving vele sympathie betuigingen. De Israëlische president, Ber Zvl, stelde een boodschap op, waarin hij van de dankbaarheid gewaagd voor „de talrijke daden van Nederland voor de red ding van Joden." BINNENLAND De actrice Loudi Nijhoff zal gedu rende de maanden Juli, augustus en sep tember voor de Bond van Kunstkringen aldaar een tournee door geheel Indonesië maken. Zij zal de vrouwelijke) hoofdrol vervullen in het stuik „Duo" van GeraldH, onder regie van Oruys Voonbergh. Op de Rijksweg Venilo-Nijmegen nabij het dorp Wellerlool ls gistermorgen, waar schijnlijk ten gevolge van de gladheid van de weg, een personenauto geslipt en met grote snelheid tegen een van de langs de weg staande bomen gebotst. De bestuurder W. B. Bonman uit Venlo werd daarbij vrij wel op slag gedood. Een nog jeugdige me de-inzittende, Rensoever uit VLmkeveen werd zeer ernstig gewond naar het zieken huis te Venlo gebracht. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. F. J. Keunlng, hoogleraar ln de his tologie aan de Rijksuniversiteit te Gronin- I gen, een subsidie verleend voor een onder- zoek naar het immunologisch mechanisme van de z.g. „delayed-type" huidallergie, dat ls de allergie van het tuherouline- type. Te Den Haag is op 74-Jarige leeftijd de heer Oarl M. Scholz, oud-dlreoteur van het Pal aoe-hotel te Sohevenlnigen over leden. Een goedhartig winkelier in Slo- trrmeer is er toe overgegaan warme worstjes uit te delen aan mensen die op straat dikwijls in de koude hun beroep uitoefenen En wie heeft het op straat kouder dan de man. die met het ijs voor de koelkasten rondloopt? Gistermorgen ls nabij de DAF-fa- brieken op de Elndhovenseweg te Geldrop een dlenstbus van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusd'ieuisten ln botsing gekomen met de 61-jarige P. der Kinderen uit Geldrop die per fiets de drukke ver keersweg wilde oversteken. Het slachtoffer is tijdens het overbrengen naar het St. Annazi ekenhuls te Geldrop overleden. Het onderzoek, dat, nadat de stoffe lijke overschotten naar het Aoademisoh Ziekenhuis te Groningen waren vervoerd), is ingesteld naar die omsta,ndlgiheden, waar onder vorige week te Soheemda een En gels echtpaar om het leven ls gekomen, heeft geen aanleiding gegeven tot een ver moeden van misdrijf. De Nederlandse acteur Hans Kaart, die enige tijd geleden zang is gaan stu deren, heeft dezer dagen te Karlsruhe aan het Baidilsohe Staaitstheaiter, zijn debuut ge maakt als zanger. Hij zong daar in Leon Cavallo's „Paljas". Uit de j'as van een bakker, ddie zich 's-a'vonds im een café aan de Parallelweg te Den Haag bevond, ls een biljet van f l'OO gestolen. De politie heeft een 14- jarig wasmeisje en een 1'5-jarig inpakster- tje aangehouden die de afgelopen zes we ken insluipingen in scholen hebben ge pleegd. Zij hebben daarbij ln totaal f 2113,25 gestolen, Het stoffelijk overschot van de oud- voorzitter van de Algemene Rekenkamer, dhr M. de Bloemhe, ls gistermiddag op de I Algemene Begraafplaats aan de Kerkhof- laan te 's-Gravenhage ter aarde besteld, telten, vrienden en belangstellenden woon- Zeer vele burgerlijke en militaire aiutorl- den de begrafenis bij. Diverse sprekers voerden het woord. Gistermiddag zijn Ln de legerplaats Eudel weer 630 Hongaren aangekomen, de tweede groep van de 2.000 vluchtelingen, die tijdelijk in ons laud worden opgeno men., voordat zi,j in het voorjaar naar hun miLemwe ivaJderiand1, Canada, Bullen ver trekken. DINSDAG Den Burcht: Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". 8 uur nam. SchouwburgA bonnements voorstelling „Een maan voor de mlsdeelden". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. C. Braat over opgravingen te Caen. 8 uur nam. Doopsgezinde kerk: Afscheid brigadier M. Semeijn van Leger des Heite. 8 u. nam. Voorschoten: Gebouw voor Ohr. Belangen. Culturele Commissie v. d. Herv. Jeugdraad. Poppenspel Oia van Boort. 8 uur nam. WOENSDAG De<n Burcht: Voorldohtlingsavond der emi gratie 8 uur n.m. Huize „Over 't Hoff (Gerecht 10): Jaar vergadering Vereniging van Vrljz. Her vormden. 8 uur nam. Miiddelstegradht 3Maranatha-l ezlng 8 uur nam. Hooigracht 84: P. v. d. A. Spr. mr. M. Vrolijk over „Bestedingsbeperking". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden, 34.30 uur nam. De Laat de Kanterstr. 32: Kerk en Vrede. Spr. J. J. Wentlnk over de militaire dienstplicht. 8 uur nam. Schouwburg: Jubileumuitvoering „Jan van Beers" voor. Ned. Ver. v Huisvrouwen. 3 uur nam Stadszaal - (grote zaal): Feestavond Ver. Koninginnedag". 8 uur naim. Steensohuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Spr. dr. W. F. Storm. 8 uur nam. Rehobot.li: Feestavond Alg. Bond „Mer en rlus". 8 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. prof. dr. A. J. M. Holmer over dog- aohtlgen. 8 uur nam Oegstgeest (Irene)- Toneelveren „Kunst en Genoegen". Een zeeman ging passagieren". 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Feestavond Leidsc Chr. Oranjever. 7.45 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert Resi dentie-orkest. 8 uur nam. Eeuwenoude traditie aan Engelse hof gebroken Toen gisteren in Engeland een acht-jarig jongetje voor het eerst naar school stapte, werd een tien eeuwen oude traditie gebroken. Een koninklijke traditie. Nooit tevoren is een Britse kroonprins door zijn ouders naar een gewone school ge stuurd. Tot gisteren loerden de Brit se koningskinderen aan het hof op geleid door gouverneurs tot ze 12 of 13 jaar waren en naar Eton konden worden gestuurd. Reeds in de herfst van het afgelo pen jaar had Koningin Elisabeth laten merken, dat zy het beter achtte, dat Prins Charles meer „democratisch" werd opgevoed. De kinderen, met wie hij nu op school zal gaan, kent hij al van liet voetballen. In gezelschap van een kindermeisje heeft hy Londen al verkend. Gewoon in de bus en in de ondergrondse. Hy heeft door de Britse hoofdstad gewandeld zonder te zijn opgemerkt. Gistermorgen stond de kroonprins om acht uur op en om halftien was hij op school. Een beroemde lagere school voor jongens op nog geen vijf minuten af stand van Buckingham Palace. Op ver zoek van de Koningin worden adres en naam van het hoofd der school verbor gen gehouden. Met nog 120 andere jon getjes zat „Charles", zoals hij op sohool genoemd zal worden, in de klas, waar hij zijn eerste schreden zal zetten op het pad van rekenen, schrijven, lezen, gymnastiek en tientallen andere voor jongens steeds moeilijke zaken. Charles was al een paar uur op sohool voor er officieel bekendheid aan werd gegeven, dat met een oeroude traditie van het koninklijk huis was gebroken; niemand had hem naar sohool zien gaan. De kroonprins zal aan alles meedoen pre cies als elk ander kind. Er zal geen on derscheid zijn, zo gaf het hoofd der school in een interview te verstaan. Alles wat men over deze school weet, ls, dat deze nog slechts zes jaar bestaat, particulier is en dat alle lichamelijke tuchtiging verboden is. Het. hoofd der school is 48 jaar oud en een bekend atleet, die meehielp in 1948 de Olympi sche Spelen te organiseren. „Discipline en orde houdt je alleen door je persoon lijkheid". zo zei hij: ,Ben jongen moet het prettig vinden om naar school te gaan". Oegstgeest. Zijzaal W. de Zwijger- kerk. Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichtlng. Dr. A. B. J. van der Vliet-De Vries spreekt over „De kleuter en zijn problemen. 8 uur nam. Oegstgeest. Irene. Poelgeesrberwijk- gemeente. Spreker: Prof. dr. G. Sevenster over „Israël ln de tijd van Jezu6". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo- ïe in Nederland. Op werkdagen van 10 zorJ~— 12 en 24 uur. 1 i uur. bndags van 2- Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). BIOSCOPEN Casino „De dood van een wielrijder", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.1*5 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Doniderdiagcyolus„Liefde dile duur be taald wordit". Trianon „Don 't knook the Rock", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Gevaarlijk spel", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Gervalse", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Haaden van Marseille", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.16 uur. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 2 februari 8 uur waar genomen door Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171 tel. 20502; Apo theek Rey6*t., Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest Wllhelimlnapairk 8, Oegstgeest, tel. 26274, B(| geen gehoor h() Uw hulsarts of specialist, hel op dnkterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. 1 bi Zu "3? 3 1 ,w flS l* s 6 6t- Stockholm regen z .4 0.1 Oslo gen. bew. z 4 5 4 Kopenhagenregen zzw 10 2 0.1 Aberdeen regen zzw 4 4 9 Dublin geh. bew. wnw 3 6 1 Londen geh. bew. zzw 8 7 0.1 Amsterdam onbewolkt z 7 3 1 Brussel onbewolkt zzw 6 2 0 Parijs nevel windstil -1 0 Bordeaux mist zo 1 2 0 Grenoble onbewolkt windstil -4 0 Nice onbewolkt nnw 5 5 0 Berlijn regen zzw 4 2 1 Frankfort mist windstil -2 0 München onbewolkt z 2 -2 0 Zürich mist windstil -8 0 Senève nevel windstil -6 0 Locarno onbewolkt windstil -2 0 Wenen onbewolkt wnw 2 -1 0.1 Innsbruck onbewolkt w 2 -10 0.2 Rome onbewolkt nno 6 2 0 Mallorca onbewolkt windstil 3 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2