Spaak optimistisch over resultaat van Europees overleg iu Brussel WEERBERICHT Begin februari zal de laatste hand aan overeenkomst van landen worden zes gelegd Britse minister van Defensie in Washington gearriveerd Twee jonge mensen op Rijksweg te Wassenaar verongelukt POUJADE LEED EEN ZWARE NEDERLAAG IN PARIJS 95ste jaargang MAANDAG 28 JANUARI 1957 No. 29047 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand: f.0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Euratom en gemeenschappelijke markt De zes ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg zouden heden-, maandagmiddag hun besprekingen te Brussel over de gemeenschappe lijke Europese markt en de Europese atoomgemeenschap voorlopig beëindigen en deze op 4 februari a.s., eveneens in Brussel, voortzetten. Dit deelde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, die er zeer vermoeid uitzag, gisteravond mede. Spaak was van mening, dat de ministers dan zover zullen komen, dat zij de ondertekening der verdragen zullen kunnen aankondigen. Het zal heel ongelukkig moeten lopen, wil dit mislukken. Het verdrag inzake Euratom is thans vrijwel voltooid, dat over de gemeenschappelijke markt omvat nog een aantal omstreden punten, die men echter hoopt op te lossen zoals zoveel pro blemen in de twee dagen van de conferentie opgelost zijn. Tot de omstreden problemen behoort in het bijzonder dat van de opneming van overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke markt. Nieuwe Europese Assemblee telt 225 leden Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: Wij hebben de heer Spaak ge vraagd, of het juist is, dat de nieuwe Europese Assemblee 225 leden zal tellen; de Belgische minister beves tigde onze informatie en verdedigde als volgt de organisatie van een der gelijk grote Assemblee: het is voor delig voor de Europese idee, aldus de heer Spaak, dat een veel groter aan tal Europese parlementsleden uit de nationale parlementen deelnemen in de organisatie van Europa. Het verdrag voorziet trouwens, dat wij langzamerhand zullen gaan naar een Europees parlement, gekozen bij algemeen stemrecht. Wat de vertegenwoordiging van de kleine landen betreft bestaat er he lemaal geen reden tot vrees, aldus de heer Spaak. Tegenover 60 Fransen, 60 Duitsers en 60 Italianen staan dus 20 Belgen, 20 Nederlanders en vijf Luxemburgers. Welnu, mijn lange ervaring van Europese Assemblees heeft mij geleerd, dat er nog nooit een coalitie tot stand kwam tussen drie grote landen tegen drie kleine landen. Bovendien zal het Europees parlement, zoals dat van de Kolen- en Staalgemeenschap, dat in de nieuwe Assemblee zal worden opge nomen, bestaan uit drie grote groe pen: katholieken, liberalen en onaf- hankelijken, en socialisten. Voor de vele ingewikkelde proble men, die wij zullen moeten oplossen, zijn 225 Europeanen zeker niet te veel. Ook het gerechtshof van de Kolen- en Staalgemeenschap zal op den duur door de nieuwe Europese Weer vrij verkeer: Gelukkig geen dodelijke ongevallen Voor zover bekend hebben zich gisteren, op de eerste zondag sinds vele wéken, dat het benzine-gebrui- kend verkeer weer is toegelaten geen dodelijke ongevallen voorgedaan. Het verzoek van de minister van Econo mische Zaken, om op deze dag kalm aan te doen en zuinig te rijden is dus ivaarschijnlijk door vele automo bilisten ter harte genomen c heeft als gelukkige consequentie een ge ring aantal ongevallen tengevolge gehad. In Amsterdam was tot laat in de avond geen ernstig auto-ongeluk ge beurd. Wel kwamen 11 meldingen bin nen van kleine botsingen, waarin ook nog begrepen de ongelukjes die brom fietsers of wielrijders veroorzaakt heb ben. maar er werd uitsluitend materiële schade veroorzaakt. Rustig ook was het in Den Haag. waar zich in de loop van de dag enige kleine botsingen en ongevallen hebben voorgedaan maar de ambulancewagens hoefden niet uit de garage te komen. Ditzelfde geldt voor Rotterdam, waar eveneens een gering aantal ongevallen van weinig betekenis werden genoteerd. In Utrecht echter was het aantal on gelukken groter, dan op zondagen voor dat het zondagsrijverbod werd inge voerd, maar de schade en euvelen die hierdoor werden veroorzaakt waren on- betekend. Uit de overige delen van het land zijn geen meldingen van ongevallen binnen gekomen Zacht De Bilt verwacht tot morgenavond. Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JANUARI Zon op: 8.27 uur; onder: 17.24 uur. Maan op: 7.16 uur; onder: 16.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.39 en 14.50 uur. Laagwater te 14.42 en 22.58 uur. bestaat Dit 10 pagina's. Gemeenschap ivorden overgenomen. Wij houden dus rekening, aldus con cludeerde de heer Spaak, met de wens van de Raad van Europa om geen nieuwe instellingen in het le ven te roepen. De landbouw Overeengekomen is. dat de landbouw in de gemeenschappelijke markt wel een speciale regeling krijgt, maar na de overgangsperiode van twaalf of vijftien jaren definitief in de gemeenschappelij ke markt wordt opgenomen. Tijdens de overgangsperiode zal voor de landbouw een speciale regeling van minimum prijzen worden ingesteld, er komt een lijst van beschermde landbouwproduk- ten, zoals dat in het kader van het Be- nelux-landbouwprotocol het geval is. Er ontstond hoogoplopende ruzie tus sen de Italiaanse staatssecretaris Marti- no en de Franse tweede staatssecretaris Maurice Faure over de vraag, of in de definitieve landbouwregeling der ge meenschappelijke markt minimum-prij zen dienen te worden gehandhaafd. Spaak legde de ruzie bij en gisteravond werd gediscussieerd over een Italiaans voorstel. Volgens dit voorstel zou na de overgangsperiode van twaalf of vijftien jaren een gemeenschappelijk orgaan voor de landbouw in Europa worden op gericht, tenzij men ver genoeg is gevor derd om de landbouw te onderwerpen aan de normale regelen vair de concur rentie. De landbouw-moeilijkheden zul len in de raad van ministers vaak het voorwerp vormen van besprekingen. De vraag rijst namelijk, of in de raad over het vaststellen van minimum-prijzen zal worden beslist met eenstemmigheid of met een gekwalificeerde meerderheid. Het Franse" protectionistische landbouw- standpunt is. dat er zolang mogelijk eenstemmigheid over deze minimum prijzen moet bestaan. Het Italiaanse en Nederlandse standpunt is dat er zo spoedig mogelijk in de raad met een gekwalificeerde meerderheid over de mi nimum-prijzen moet kunnen worden be schikt. De zaak is daarom belangrijk, omdat, wanneer de marktprijzen door invoer uit een land der gemeenschap worden gedrukt onder de vastgestelde minimum-prijzen, de grens voor het be paalde landbouwprodukt mag worden gesloten. Men denke aan het invoersys teem van de tomaten in de Benelux Slot op pag. Nederlanders in midden-Sumatra veilig De Nederlandse gezinnen in midden- Sumatra zijn. naar gemeld wordt, veilig, aldus heeft de Nederlandse consul- generaal in Singapore, de heer Middel burg, zaterdag verklaard na aankomst uit Djakarta. De heer Middelburg, die de laatste twee-en-een-halve maand heeft gefun geerd als waarnemend zaakgelastigde in Djakarta, zei dat er geen reden is om te vrezen, dat de naar schatting 1200 Nederlandse gezinnen daar gevaar lopen Hij zei dat de politieke en staatkun dige leiders in Indonesië van mening zijn. dat de politieke moeilijkheden aar. de conferentietafel kunnen worden op gelost Bij de Rijkswerf Ie Den Helder ligt het bewijs, dal ook de Marine aangetast is door de uitverkoop woede. Negen mijnenvegers liggen er voor de kant. die eerstdaags aan particulieren zullen worden ver kocht. Op de foto de „Urk". die een vreedzame toekomst tegemoet hoopt te gaan. Britten diep geschokt door Amerika's houding van de laatste maanden"' De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, is zaterdag in de Verenigde Staten aangekomen. Toen journalisten zijn commentaar vroegen op een uitlating van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, dat hij liever geen Franse en Britse soldaten naast zich had als er in het Midden- Oosten moest wor den gevochten (dit met het oog op het „koloniale verleden" der Fransen en Britten) zei de Britse minister: „Ik ben hier om te spreken over toekomstige militaire samenwerking en niet over moeilijkheden in het verleden, maar nu u daar over begint, moet ik zeg gen dat Amerika's houding van de laatste maanden jegens ons de Britten diep heeft geschokt. onderzoek op het gebied van bestuur bare projeotielen. „Het lijdt geen twijfel", aldus San dys. „dat wij in Engeland meer aan defensie uitgeven dan wy ons kunnen veroorloven. Er zal moeten worden be zuinigd". De minister hoopt echter dat dit zo danig zal geschieden dat de gevechts- waarde niet daalt. Minister Sandys is vergezeld van een aantal adviseurs. Het gezelschap reisde gisteren door naar Washington. Bezuiniging zonder dat de gevechtswaarde daalt „Ik ben er heel zeker van", aldus de Britse minister, „dat de fundamentele, vriendschap tussen onze landen onaan getast is gebleven. Ik dank God daar voor, want daar hangt de wereldvrede van af". Het voornaamste doel van zijn bezoek is een gedachtenwisseling over de mili taire toestand en bestudering van de mogelijkheid tot uitbreiding van de militaire samenwerking. Hij komt niet met enig verzoek. Engeland wenst vooral nauwere samenwerking bij het Huil auto werd onder een autobus geduwd Zaterdagmiddag: omstreeks tien minuten over drie is op de Rijksstraatweg te Wassenaar een kleine personenauto onder een autobus geschoten, tengevolge waarvan de inzittenden van de personenauto, een jongeman en zyn verloofde, beiden uit Wassenaar, om het leven zijn gekomen. De slachtoffers waren de 22- jarige mcj. J. A. Meyer en de 21-jarige G. Riemersma, de matroos A.R.O. van speciale diensten der 3de klasse. De personenauto werd vernield. Kritiek op mevrouw Bouman Grote demonstraties TEGEN ANTI-INDONESISCHE PROPAGANDA Het islamitische dagblad „Abadi" in Djakarta heeft er vandaag bij de Indo nesische regering op aangedrongen om bij het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken een protest in te die nen tegen de „anti-Indonesische pro paganda" van mevrouw Mieke Bouman in de V.S. Het blad betoogt dat m^yrouw Bou man weliswaar gerechtigd is in haar eigen land zulke propaganda te voeren, doch het mag haar niet worden toege staan een dergelijke campagne te voe ren in een land als de V.S., dat met Indonesië goede betrekkingen onder houdt. Volgens „Abadi" is de regei-ing van de V.S. verplicht hieraan een einde te maken. Anders kan haar houding worden opgevat als „een onvriendelijke daad" tegenover Indonesië. De onafhankelijke, in de Engelse taal verschijnende „Times of Indonesië" be weert, dat mevrouw Bouman naar de V.S. werd uitgezonden door de Neder landse regering als onderdeel van haar „voortdurende campagne tegen de Indo nesische republiek". De wijsheid van deze bijzondere politiek van Nederland is twijfelachtig en zij kan de kloof tus sen Djakarta en Den Haag. op het punt van de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië slechts wijder maken en oneindig veel schade berokkenen aan de Hollanders in Indo nesië. Algemene staking van een week in Algerije In Algiers werden zaterdag pamflet ten verspreid, waarin de bevolking werd opgeroepen tot een algemene sta king van een week. te beginnen met vandaag. Deze staking is uitgeroepen in verband met het debat in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties over de Algerijnse kwestie, dat vermoedelijk deze week zal beginnen. Van Franse zijde zijn veiligheidsmaat regelen getroffen en ook de telefoon- en telegraafverbindingen van Algerije met het buitenland zijn verbroken. De oproep tot staking is uitgegaan van de leiders van het Nationale Bevrijdings- front. die niet-stakers met de dood hebben bedreigd. Van Franse zijde is bekendgemaakt, dat alle winkels, die aan de druk van het Nationale Bevrij dingsfront gehoor geven, met geweld zullen worden opengebroken. Tussen Affreville en Letourneux. 140 km ten westen van Algiers, is een Frans konvooi in een hinderlaag geval len. Zeven Fransen kwamen om het le ven vier werden gewond. Zes rebellen sneuvelden. Franse troepen met heli kopters aangevoerd, zetten een achter volging in. Franse strijdkrachten hebben in de bergen bij Tlemcen in het westen van Algerije 87 leden van een groep van ongeveer 120 opstandelingen gedood en vier gevangen genomen. De groep op standelingen werd omsingeld, door in hefschroefvliegtuigen aangevoerde een heden. De aanval van de Fransen werd ondersteund door pantserwagens en jachtvliegtuigen. Franse strijdkrachten hebben 115 op standelingen gedood bij operaties te gen twee goedgewapende benden in het gebied van Ora en Tebessa. Zes Franse militairen sneuvelden. Bo vengenoemde Franse aanvallen zijn be doeld om te beletten, dat de opstande lingen versterking uit Tunesië of Ma rokko krijgen. In het centrum van Algiers zijn za terdag drie bomaanslagen vlak achter elkaar op drie café's gepleegd. Deze ca- fé's worden in het bijzonder bezocht door jonge studerenden. Vier Europeanen kwamen om het le ven. Het aantal gewonden bedroeg 50. Na de aanslagen heeft de politie twee daders doodgeschoten. in Pakistan Zaterdag zijn in de hoofdstad van Pakistan, Karatsji, grootse demonstra ties gehouden tegen de annexatie door India van het omstreden gebied Kasj mir. Herhaaldelijk moest de politie op treden tegen de razende menigte, die, ten getale van tachtigduizend personen, door de hoofdstraten trok onder het schreeuwen van kreten als „Nehroe.... moordenaar" en „Nehroe. blijft van Kasjmir af". Te Dacca, in Oost-Paki- stan. trokken demonstranten in optocht naar de met prikkeldraad beschermde Indiase kanselarij. Voor het bureau van de plaatsvervangende Indiase hoge commissaris werd een pop verbrand, die Nehroe moest voorstellen ook in Haide- rabad werd gedemonstreerd. De politie moest traangas gebruiken om de beto gers te verspreiden. Overal in Pakistan worden zwarte armbanden en zwarte speldjes gedragen en zijn zwarte vlaggen uitgestoken ten teken van rouw over de wijze, waarop India gereageerd heeft op de resolutie van de Veiligheidsraad ten aanzien van Kasjmir. In deze resolutie, die met ne gen van de tien stemmen en een ont houding (Sovjet-Unie) werd aangeno men, werd de eis gesteld, dat er in de status van Kasjmir geen verandering zou komen, zolang er geen nadere voor zieningen waren getroffen. Premier Nehroe echter heeft door het afkondi gen van de nieuwe grondwet voor Kasj mir, dit gebied voor India geannexeerd en daarmede de resolutie van de Veilig heidsraad aan zijn laars gelapt. Kasjmir geïsoleerd Een aardverschuiving heeft de nieuwe tunnel door de bergen in de enige weg van Kasjmir naar India geblokkeerd, waardoor dit gebied thans geheel van India is afgesneden. De aardverschuiving heeft vier per sonen het leven gekost. Een gedeelte van de weg en de werkplaats van de Duitse ingenieurs die de tunnel hadden ge bouwd. is meegesleurd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Papegaaien uit Artis (Speciale berichtgeving) De vreemdste aangifte, sedert jaren bij de Amsterdamse politie gedaan, geschiedde gistermorgen door di'. E. Jacobi, directeur van Artis. Hij kwam zelf aan het po litiebureau aan het J. D. Meyer- plein te Amsterdam aangifte doen van de diefstal vanzeven papegaaien. Deze dieren zjjn in de nacht van zaterdag op zondag uit de vogelgalerij verdwenen. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de daders via een achterdeur de dierentuin en vogelgalerij heb ben kunnen betreden van de Plantage Doklaan af. Van de daders en van de vrjj zeldzame papegaaien, die tezamen ongeveer een waarde van f. 2.000 vertegenwoordigen, ontbreekt ieder spoor. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllb De kleine personenauto reed in de richting Den Haag; om de Eikenhorst- laan (voor deze auto aan de linkerkant van de Rijksweg) te kunnen indraaien hield zij stil op de linkerzijde van de rechter rijbaan en op de voorgeschreven wijze: tegen de wegas aan. Daar werd gewacht op het ogenblik dat het uit de richting Den Haag komend verkeer het mogelijk zou maken de weg over te ste- kenken. Terwijl de kleine personenauto daar stond en er op de andere rijbaan druk verkeer was, is vermoedelijk de 36-jarige bestuurder van een auto uit Den Haag van achteren tegen de kleine auto aangereden, met het gevolg dat deze een duw kreeg, de andere rijbaan opreed en onder -een autobus terecht kwam. De chauffeur van deze particu liere bus, die mlitairen met weekend verlof naar Amsterdam zou brengen, kon het ongeluk niet voorkomen. Uit het wrak van de auto heeft men de twee slachtoffers geborgen: zij moeten on middellijk zijn overleden. De commissaris van politie te Wasse naar verzoekt ieder die van de aanrij ding getuige was zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie te Wassenaar, afd. verkeerspolitie. De volkomen in een ruïne her schapen auto. waarin zat er middag twee jonge mensen op de Rijksstr.- weg te Wassenaar om het leven kwamen, toen hun wagen tijdens het wachten om links af te kunnen slaan, van achteren werd aangere den en onder een bus uit tegenover gestelde richting werd gedrukt. Klinkende conservatieve overivinninQ O (Van onze correspondent te Parijs) De tweede ronde van de tussentijdse verkiezingen, die gisteren in Parijs plaats vond, heeft de conservatieve kandidaat Tardieu een klinkende overwinning en zijn grote rivaal Pierre Poujade, die voor het eerst zelf aan een stembusstrijd deelnam, een verpletterende nederlaag bezorgd. Nadat 4e meeste andere rechtse kandidaten zich sinds de eerste ronde, twee weken geleden, vrijwillig hadden te ruggetrokken. was gisteren de grote vraag welk percentage van die stemmen Frankrijks dictator-in-hope op zijn naam zou weten te verenigen. Het resultaat is voor hem bedroevend geweest, want zijn lijst bleek maar iets meer dan de helft van het aantal stemmen te kunnen verwenen, dat vorig jaar een van Poujade's onbekende adjudanten, de student Le Pen. nog had verkregen!! Daartegen schoot de officiële rechtse kandidaat met bijna 70.000 stemmen vooruit, waarmede hij zich met een voorsprong van haast honderdduizend stemmen op de commu nistische concurrent aan de top van het peloton wist te plaatsen. uitslagen bij wijze van politieke me- ningspeilin0 nog al enige betekenis ge hecht. Een wending naar rechts van het Franse kiezerskorps schijnt er door te worden bevestigd. Maar tevens mag dan worden opgemerkt, dat met en verhou ding van 41 onthoudingen door deze tussentijdse verkiezingen opnieuw ook de onverschilligheid van een groot deel der Fransen voor de politi k aan liet daglicht is getreden. En over dat feit heeft geen enkele partij reden zich over dreven te verheugen Grote onverschilligheid De communisten verbeterden, na de terugtrekking van alle linkse socialisti sche kandidaten, hun positie enigszins, maar bleven toch ver op de. vroegere cijfers ten achter. De socialistische kan didate (vrouwelijk) wist zich als derde vrij goed te handhaven en het schijnt dus. dat de aanhang van deze partij door Mollets regeringspolitiek niet zicht baar heeft geleden. Over het algemeen wordt aan deze

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1