Leidse Smalfilmliga besprak tekenfilm Restaurant in televisietoren te Stuttgart geen slecht bedrijf Verhoging tarieven van gas en elektriciteit aanvaard ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Interessante avond Gisteravond waren in de kleine kan tine van Smits Röntgenapparatenfa- briek aan de Herengracht zeer vele le den van de Leidse Smalfilmliga bijeen. De heer Piet de Groot, reeds enkele ja ren tekenaar in de studio's van Marten Toonder, hield voor hen een causerie over de tekenfilm. Een zestal zelf ver vaardigde 16 mm films had hij meegeno men ter illustratie. De heer De Groot wees in zijn histo rische inleiding op de Engelsman Muy- bridge. die in 1878 vier en twintig foto toestellen op gelijke afstand van elkaar zette, en evenveel over de grond gespan nen snoeren met de respectievelijke slui ters verbond. Hij liet vogels, paarden en mensen vóór de apparaten wandelen, en telkens als een draad brak kwam het toestel in actie. Hierdoor was men in staat, de bewe ging in zijn verschillende fasen te ontle den. In de tekenfilm-industrie heeft men vroeger van deze fasen of „sleu tel "-standen gebruik gemaakt. De tekenaar, die van haast eindeloze reeksen - op zichzelf'bewegingloze - te keningen een levend en levensecht ge heel moet maken, en daarom „animator" heet, tekende zelf de sleutelstanden; de verbindingen tussen iedere twee fasen liet hij aan assistenten over. Dit gaf tot resultaat - de Fritz und Fratz-teken- filmpjes zijn er een voorbeeld van - dat de beweging niet levensecht is, maar glad en gepolijst. De meeste „animators" tekenen daar om hun hele film liever zelf. De vele Engelse termen die de heer De Groot ter sprake bracht wijzen erop. dat vooral in Amerika de tekenfilm zeer veel toepassing gevonden heeft. Toch leek het er vijf jaar geleden op, dat een crisis aan vele tekenfilm-maatschappijen de doodsteek zou geven. Maar omdat de hand over hand toe nemende televisie-reclame zeer kostbaar is bedient men zich van het medium tekenfilm, dat in zeer korte tijd - soms slechts een halve minuut - veelzeggen- der kan zijn dan elke andere methode. De heer De Groot vertoonde niet. al leen tekenfilms; sommige waren dat he lemaal niet. of waren gecombineerd met speel- en trucfilm. Dé meeste muntten uit door een origineel scenario, geslaag de kleurenwEFking - meermalen eenvou dig abstract - en waar het tekenwerk betrof, fijne parodiëring. „De parodie. Studiedag Pro Juventute Het Ned. Verbond der Verenigingen Pro Juventute organiseerde in „De Doe len" voor de jeugd-maatschappelijke werkers van de verenigingen Pro Juven tute te Dordrecht, Delft, Den Haag, Leiden en Gouda een studiedag. Onder leiding van mevr. A. E. A. Went—van der Vring verdiepten de maatschappelijke werkers zich in de problemen waarmede zij meer en meer te maken krijgen ten behoeve van hun werk met gerepatrieerde kinderen uit Indonesië. Des middags werd onder leiding van de heren mr. J. W. Knottenbelt, de Haagse Kinderrechter, mr. J. Visser, secretaris van de Raad voor de Kinder bescherming Dordrecht en M. Hins van Pro Juventute Rijnland, het instituut der gezinsvoogdij van alle kanten onder de loep genomen. Als aangenaam intermezzo lieten de leerlingen van de Balletschool van Cor- rle de Wekker hun prestaties bewonde ren hetgeen door de aanwezigen, die vanwege hun beroep meestal met de minder plezierige kanten van het kin derleven te maken hebben, op hoge prijs werd gesteld. Zwitserland-avond Op het moment, dat velen in de va kantiecentra de winterzon opzoeken, richt zich de aandacht van anderen reeds weer op de toeristische genoegens van de as. zomer. Zal het dit jaar de Franse of Italiaanse Rivièra zijn, of gaat de reisluist uit naar de Zwitserse Alpen, naar het lieflijke Ahrdal of naar het aan natuurschoon zo rijke Oostenrijk? Teneinde daarbij ook dit jaar weer van voorlichting te dienen zal het Reis bureau Lissone-Lindeman een aantal speciale avonden organiseren, waarbij telkens een bepaald land in het middel punt der belangstelling wordt geplaatst. Gisteravond was dit Zwitserland. De avond, welke in de vrijwel geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal werd ge houden, werd geopend met een kort in leidend woord van de directeur van het bijkantoor Leiden, de heer J. Koch. Het filmisch programma van deze avond werd ditmaal verzorgd door het Zwit sers Verkeersbureau. Leiden had daarbij nog een primeur ook, t.w. de film van de Zwitserse Bondsspoorwegen, die juist deze week in ons land is aangekomen en onlangs te Londen werd bekroond als de beste film van het jaar op toeristisch gebied. Inderdaad is het een zeer sug gestieve film, waarin tal van personen hun reisherinneringen ophalen. De schoonheid van het Berneroberland en het kanton Graubunden, met zijn on volprezen Engadindal, stond vervolgens in het middelpunt der belangstelling. Voorts was er een uitstekende documen taire over het leven van de Zwitserse boer en een film over de wintersport te Arosa. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Franse taal- en letterkunde, mevr. J. T. S. Sleeswijk VisserHoltes (Den Helder) en de heer E. van der Starre te R'dam (cuml aude); doot.ex. Ned. Recht, de heer J. C. F. A. Hage (Den Haag). De voorzitter van de Wereldfedera tie tot Bescherming van Dieren, onze stadgenoot dr. mr. W. Hugenholtz, heeft bij president Eisenhower een verzoek in gediend om het kortgeleden door Dawson en Griffiths ingediende wetsontwerp om tot humanere slachtmethoden te komen, wel te wiljen ondersteunen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Joh armies Jacobus ,z. v. J. vam der Bent en G. J. Heusen; Joanna Cor nelia. d. v. H. Buese en F. Vöpel; Jacobus Willibrordois z. v., P. J. Hartman en J. Spierings; Johanna Maria, d. v. P J. Hart man en j. Spderlngs; Anton Ronald, z. v. J Teeler en J. den Otter; Btanca Alexan dra, d. v. M. G. Moojen en T. Agerbeek; Jacobus, z. W. van Kampen en J. P. Lem- imermam. ONDERTROUWD H. Th. Riitmeijer en A. Levairht; G. M. Zwetsloot en Th. M. van' Kesteren; P. G. Bekkering en M. Merens; J. P. J. Ramb en C. J. van Steenbergen; D. J. Ramp en L W. Schrijer; P. J. Gordijn en M G van Veen; J. C. Baris en A. J. C. Bruijnooge; J. B. Kist en A. Th. Olous; H. G. Souman en C. W. M. Bonter; E. Lucas en M. A. F. Freusberig. dus eigenlijk geen caricatuur, is juist de geëigende mogelijkheid van de teken film". aldus de heer De Groot. „Maar. zo besloot hij, „een fotografische weergave van de werkelijkheid geeft nu eenmaal de gewone film. In een tekenfilm kan men zijn fantasie, het niet bestaande, leggen". Aan het slot van de avond was de voor zitter van de Leidse Smalfilmliga, de heer H. Kleibrink. de tolk van alle aan wezigen. toen hij de spreker voor zijn vlotte en buitengewoon leerzame voor dracht dank zegde. Centuriontanks naar Vlieland (Van onze Haagse redactie) Dezer dagen hebben grote vlotten vanuit Nykerk een aantal zware cen turiontanks via het IJsselmeer over gebracht naar Vlieland. Dit transport, dat enige dagen in beslag naip.'vond zijn beginpunt in Amersfoort, waarna de tanks in Nykerk op de vlotten wer den geplaatst. Op Vlieland wordt op het ogenblik een uitgestrekt oefenterrein in gereedheid gebracht, dat in de herfst van dit jaar voor schietoefeningen gereed zal zijn. Het terrein bevindt zich tegenover de Vliehorst. Ook de luchtmacht maakt van de Vliehorst gebruik om hier met straal jagers de schutterskwaliteiten van haar piloten op te voeren. Men verwacht, dat indien het terrein gereed zal zyn, er meen? ware tanks naar Vlieland zullen worden overgebracht. Vroede vaderen misten de boot In 10maanden meer dan 850.000 bezoekers (Van onze correspondent in West-Duitsland) Stuttgart, de levendige hoofdstad van het Westduitse bondsland Baden- Wiirttemberg, is met recht trots op zyn hoge televisietoren, die ongeveer een jaar geleden (in februari) klaar geko men is. Dit gevaarte, dat een hoogte van 210 meter heeft, is een geweldig attrac tie voor het vreemdelingenverkeer ge worden. Boven in de toren bevindt zich namelijk een restaurant, dat met een lift te bereiken is. Van dat restaurant uit kan men van een schitterend, bijna 40 kilometer ver uitzicht over heel het omliggende landschap met zyn golvende bergen en zijn fraaie dalen genieten. Toen de toren gebouwd zou worden, hebben Stuttgarts vroede vaderen niet vermoed, dat deze nog eens zoveel be zoekers van heinde en ver zou trekken. Ze wilden er dan ook maar zo min mo- (Ingez. Med.-Adv.) Belangrijk voor de koude dagen die nog „kunnen" komen. Patentsteek DAMESVESTEN welke kleur U wilt! Flessengroen. zwart, geel, zeebleu, wijnrood, wit, oud roze. paars oranje, bordeau rood VAN OOY BREESTR. 39 - LEIDEN heeft alle kleuren in die fraaie DAMESVESTEN patentsteek VOORRADIG. Nu nog exceptionele lage prijs v. f 25,90 p. st. (Zie zijkastje in portiek, recht over het postkantoor) 10 modetinten, steeds voldoende voorradig. ADLEENVERKOOP v. Leiden) HET SUCCES van Leiden onze RECLAME voor oude en nieuwe relaties. Ook schriftelijke orders worden direct uitgevoerd. Bet. zo nodig in overleg, ook giro (3 maanden rekenen wij als contant HAAST U; want de prijs van deze zuiver wollen patentsteek DAME-SVESTEN was op de laatste textielbeurs f 4.hoger. TEXTIELHANDEL ADR. VAN OOY JR., Breestraat 39 - Leiden Het adres waar U op vertrouwde wijze zowel voor WONING TEXTIEL en voor dames-, heren- en kinder- conlectie terecht kunt. N.B. Stop Uw jongens en meis jes in die lekkere warme DUFFEL AUTOCOAT6 (ruim 500 st. nu nog voorradig). RECHT OVER HET POST KANTOOR ADR. VAN OOY JR. Breestraat 39 - Leiden TELEFOON 20890 GIRO 214527 gelijk geld aan besteden en vonden, dat een eenvoudige stellage van metalen stangen voldoende zou zijn. Zo'n stellage zou het schone berg landschap echter ontsierd hebben, en daarom besloot men een betonnen naald te bouwen, met een restaurant erin. Iedereen, die dat wilde bezoeken, zou evenwel anderhalve mark moeten beta len en het geld, dat aldus binnenkwam, zou dienen om de hogere bouwkosten goed te maken. De heren van Stuttgarts gemeentebestuur voelden er wel wat voor het bouwen van de toren tezamen met de Süddeutscher Rundfunk, die zijn zetel ook in Stuttgart heeft, te finan cieren. Maar zij kwamen met zoveel las tige en vervelende voorwaarden voor de dag, dat de Süddeutscher Rundfunk be sloot de toren uit eigen middelen te bouwen. Op het stadhuis was m enblij er zo af te komen, want volgens de berekeningen zou de toren per jaar hoogstens door 200.000 mensen worden bezocht. Men vreesde zelfs, dat het er wel minder zouden zijn. Inmiddels heeft men in de eerste tien maanden al over de 858.000 bezoekers geteld, en tezamen hebben deze al bijna 1.300.000 mark in het laatje gebracht!! Op een byzonder mooie zondag in augustus werd het restaurant door 8230 gasten bezocht. In het stadhuis van Stuttgart is men nog steeds niet hele maal van zyn verbazing bekomen FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: BrunnekreeftOpst.elt.en, d., Rotterdam; Gratama—Quarles van Uf- ford, z., Den Haag; Schlingemann-Vonk, z., Den Haag; Heukensfeldt Jansen— Van der Lande, d., Eindhoven. Overleden: A. BruiningSpruyt, vr., Nijkerk; C. A. Terleth—Boogaard, vr.. 54 j., Vlaardingen; N. Schouten, m., 66 j„ Rotterdam; M. Vlam, m„ 75 j., Ben- nekom; M. de Bloeme, m., 71 j., Den Haag; C. Veerdig, m., Zutphen; P. J. Brand, m., 28 j„ Rotterdam; J. B. Reyndorp, m., Amsterdaam. De heer M. de Bloeme overleden OUD-VOORZITTER ALG. REKENKAMER Op ruim 71-jarige leeftijd is te Den Haag overleden de heer M. de Bloeme, die tot 1 januari 1956 voorzitter is ge weest van de Algemene Rekenkamer. Marius de Bloeme werd 4 september 1885 te Leerdam geboren. Van 1931 tot 1933 was hij accoun tant gedetacheerd bij het ministerie van Landbouw en Visserij, waar hij belast was met de controle op de landbouwcrisis maatregelen. In 1933 werd de heer de Bloeme tot directeur van de toen op gerichte accountantsdienst van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij en in 1934 tevens van een dergelijke dienst van het Ministerie van Economische Zaken. Op 1 juli 1946 werd de heer de Bloeme lid en op 16 mei 1953 voorzitter van de Algemene Rekenkamer. In 1932 was de heer de Bloeme reserve majoor der artillerie geworden in en 1936 reserve luitenant-kolonel. In mei 1940 werd hij aangewezen als artillerie commandant van de positie Hoek van Holland In 1946 kreeg hij op verzoek wederom eervol ontslag uit de militaire dienst, in 1949 werd hfi benoemd tot re serve kolonel titulair der artillerie en daarna tot reserve generaal-majoor titu- liar. De heer Bloeme was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het Oorlogsherlnneringskruis mei 1940. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal maandag a.s. ge schieden op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag om drie uur 's middags. NIEUWE UITGAVEN Slotakkoord. In de A.O.-reeks van de StJidhWng Ivio te Amsterdam verscheen onder déze tiitel een met foto's verluchte levensbeschrijving van de Juist overleden wereldberoemde dttirlgeoit ArbuTC Toscanlnd. van de hand van de biograaf A. C. Vos. In de A O.-reeks verschijnt wekelijks een boekje over een „actueel onderwerp". Illllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Twee technici van de Universi teit van Cambridge hebben een manier bedacht om olietransporten uil het Midden-Oosten naar Europa en Amerika te versnellen: zij willen een soort enorme plastic worstvellen i gebieden kunnen worden gebracht construeren die vol olie over dc en in korte tijd worden gevuld met oceanen zouden moeten worden ge- j 9000 ton olie. De uitvinders met sleept. Deze ..tankers" zouden per een model van hun ..olieworst" in vliegtuig opgevouwen naar de olie-1 een proeftank. RECHTZAKEN VERSLAAFD AAN DE DRANK De Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste tegen een 40-earige man uit Leiden een geldboete van f. 40. of 8 dagen en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie aar. Op 17 augustus had ver dachte in de Thorbeckestraat te Leiden dronken op zijn fiets gereden. De bloed proef heeft uitgewezen dat verdachte 2,15 pro mille alcohol in zijn bloed had. Verdachte verklaarde ingezien te heb ben dat de drank hem nog verder in de put helpt en daarom drinkt hij mo menteel niet meer. De Politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van f. 25.— of 5 dagen en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie aar. RUITEN VAN DE BUREN INGESLAGEN Op 6 augustus heeft een chauffeur uit Leiden met een mes verschillende ruiten bij zijn buren ingeslagen. Voor dit feit stond hij thans terecht voor de Haagse Politierechter die hem veroor deelde tot een geldboete van f. 40,— of 8 dagen en één week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie aar en toewijzing van de civiele vordering. Op 6 augustus was verdach- te's vrouw een dagje uit en ging hij naar een café. Toen hij uit het café kwam was hij flink dronken; met een mes sloeg hij toen de ramen stuk. Op de vraag waarom hij dit gedaan had, ant woordde verdachte dat hij ruzie had met de buren. De Officier van Justitie had geëist: een geldboete van f. 60,of 12 dagen en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. LEIDERDORP De spreker stond vrij uitvoerig stil bfj de voorgeschiedenis van de A O W. Toen t'HR- BESTURENBOND de eedachte aan een ..ouderdomsvoorzle- D, Leiderdorp*. Chrlsteltlke Be.turen- was«al spoils rersrhll bond ereacrirde In hol Dorn^linls Do bil- mening n.l over de vraag of het een eenkomst\verd seopend doo de voorzitter. ««^pensioen zou moeten worden of dot de heer r. J. ran lltain. Na de aanwezlse. een "Vf4 pranl^rzekorfng zou moe- te hebben verwelkomd was het „oord 5an z«de, de sDreker van deze avond de lieer w p 1 de voorkeur aan het laatste, zoals het dan van Leeuwen, districtsbestuurder. Deze Triwf bad tot onderwerp van zijn Inleiding „De ot .staJnd ?el?orn.®.r} A ouderdomsvoorziening". In Duitsland meer dan 1100 clubs van oud-strijders (Van onze correspondent in West-Duitsland) Met een zekeare weemoed denken de Duitsers in het algemeen aan de tijd, die zij in het lager hebben doorge bracht, ook als dat lang geleden is en zy toen minder mooie dingen hebben beleefd. Het gevolg is dat de Westduitse Bondsrepubliek elfhonderd verenigingen telt. die alleen werden opgericht om de herinnering aan die vervlogen tijden zo levendig mogelijk te houden. „Tra- ditiönsvereine" „traditievereniglngen") noemt men ze daar Van deze 1100 bestaan er 32 uit oud- strijders uit de eerste wereldoorlog en 15 uit vroegere leden van de „Reichs- wehr" (dat is het leger, dat de Duitse republiek na het sluiten van het Ver drag van Versailles heeft mogen oprich ten). Meer dan 750 organisaties omvat ten gewezen militairen uit Hitlers land macht. 94 vroegere leden van zijn „Luft waffe", 33 werden door mannen van zijn oorlogsvloot in het leven geroepen en er bestaan 45 verenigingen van ex-leden van de beruchte Waffen-SS Als voorzitters en bestuursleden van die verenigingen fungeren talloze voor malige generaals en gewezen oversten. Raad van Voorschoten Nieuwjaarsrede was in mineur gesteld Burgemeester C. J. v. d. Hoeven opende gisteravond de gemeenteraadsverga dering met een uitvoerige nieuwjaarsrede, die over het geheel genomen in mi neurstemming gesteld was. Spr. betitelde het jaar 1956 als het jaar waarin wy ernstiger geworden zijn. Was het jaar 1955 een jaar van groei, in 1956 werd die nog wat voortgezet, maar de vrees Is ontstaan, dat aan deze groei een halt zal moeten worden toegeroepen. De financiële positie van de gemeente is alles behalve rooskleurig. Nog steeds heerst onzekerheid over de vorm en de grootte van de definitieve Rijksuitkeringen aan de gemeenten. 569 gemeenten met te zamen ruim 7.230.000 inwoners hebben een subjectieve verhoging aangevraagd en er is slechts 13 miljoen beschikbaar, een bedrag dat allesbehalve voldoende zal zijn. Daarom was spr. geneigd 1957 te beschouwen met gevoelens, die naar het pessimisme neigen. Na enkele gedetailleerde financiële beschouwingen besprak de burgemees ter de woningpositie en het feit, dat de gunning voor de 107 in de Vldet/wljk te bouwen woningen nog steeds niet is af gekomen. Het aantal zeer urgente geval len van woningzoekenden is gestegen van 159 tot 199 en nog wachten 12 pa ren sedert 1952 op passende woonruimte. Het totaal aantal woningzoekenden be draagt thans 441. Over de vooruitgang met de B B. was spr. zeer verheugd, terwijl de exploitatie van het nieuwe Cultureel Centrum zeer naar wens verloopt, De positie van de scholenbouw baart ernstige zorg. Deze rede werd door de nestor van de raad. de heer Van der Hulst beant woord Ook sprekers woorden klonken in mineur en hij merkte op, dat naar zijn mening te veel uitgegeven was en dat we boven onze stand hebben geleefd. De heer Pels achtte de rede van de heer Van der Hulst onjuist, omdat hij een persoonlijke visie gegeven had en dit antwoord namens de gehele raad had moeten klinken Slechts met de wensen, door de heer Van der Hulst geuit, kon spr. het volkomen eens zijn GEMEENTE-ONTVANGER De verkiezing van een nieuwe ge meente-ontvanger werd niet door dis cussies ingeleid, maar er werd onmld- stellen zonder discussie onder de hamer door. Een subsidie voor het kleuteron derwijs over 1955 werd verhoogd; de contributie voor de ANWB werd gesteld op f. 35; geen subsidie werd verleend aan de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurige zieken; de oplei ding van leidsters bij het dhr. kleuter onderwijs te Leiden kreeg een hogere subsidie: besloten werd geen lid te wor den van de KNAC; de Stichting voor- en nazorg van geesteszieken in Zuid-Hol land kreeg 1 ct. per inwoner meer; het Sint Adelbert-college in Wassenaar kreeg subsidie evenals de verenigingen voor nazorg aan oud-leerlingen van het b.l.o te Leiden. Alleen de Prot. Chr. fractie kon zidh niet verenigen met een subsidie aan de Hervormde Jeugdraad. De heer Bolle vertolkte de mening van deze fractie, die meende, dat het een eer voor deze Jeugdraad moest zijn zelf het kleine Jgkort te dekken. heer de Groot (WD) wilde niet tegen zijn, mits dit voor één maal be doeld was. De heer Mol verheugde zich namens de PvdA-fractie over dit voor stel. De heer Bolle vroeg stemming, maar alleen de 4 leden van de Prot. Ohr. fractie stemden tegen. VERHOGING TARIEVEN GAS EN ELEKTRICITEIT. - - VT Meer dan een uur heeft de raad zich dellyk tot stemming overgegaan. N»1"- bezig gehouden met de vraag of in mer 1 van de voordracht, de heer H. A. overeenstemming met de raad van Lei- Het te vormen investeringspotje door de extra 5% toeslag zag spr. als een ver kapte plaatselijke belasting. De heer Van Eist (V.V.D.) vond het onbehoorlijk, dat nu beslist moest wor den over een verhoging, die B. en W. met terugwerkende kracht vanaf 1 jan. willen laten ingaan. Noodgedwongen zal de verhoging aanvaard moeten worden als Leiden daarop zijn goedkeuring krijgt, maar de extra 5% kon ook in zijn ogen geen genade vindenn. De heer Fortanier (K.V.P.) kon de verhogingen niet toejuichen, maar was met B. en W. overtuigd van de nood zakelijkheid. De bedrijven moeten ren dabel zijn. Burgemeester Van der Hoeven ant woordde de sprekers, waarbij hij op merkte, dat de gemeente Leiden mede namens het gehele verzorgingsgebied goedkeuring op deze verhoging wil aan vragen. Een vernieuwingsfonds is nodig in verband met de groei van de ge meente. Ook B. en W. betreuren het dat deze verhoging noodzakelijk is. Na langdurige replieken en een dis cussie over de datum van ingang werd een amendement van de PvdA verwor pen om die datum te verschuiven. De verhoging van de tarieven in de mate als Leiden heeft gedaan werd daarna met algemene stemmen aanvaard. De fracties van de PvdA en de VVD stemden echter tegen de verhoging met nog eens 5%, die echter met 10 tegen 5 stemmen aanvaard werd. een winstpunt voor de christelijk-sociale gedachte. Nadat reeds ln de troonrede vam 1891 aan de ouderdomsvoorziening aandacht was ge6ohomken duurde het nog tot 1913 voor de eerste wet terzake tot stand kwam n.l. de wet Talma. Deze beperkte zich echter tot hen die loontrekkend waren Dp opzet vam het wetsontwerp reikte wel verder doch bij amendement werden ver schillende wijzigingen aangebracht Men kon ook een V.O V. sluiten Hiervan kwam echter weinig terecht. De na de oorlog tot stand gekomen Noodvoorziening ouden van dagen bracht een beduidende verhoging vam de uitke ringen, echter werd rekening gehouden met inkomsten die men uit amidere hoofde genoot. De nu tot stand gekomen en per 1 Januari J1 ln werking getreden A o'W. houdt geen retonlmg met andere Inkom sten. behalve dan andere pensioenaan spraken en ook zyn de nlet-Joon/trekken- den hierin opgenomen. Aan de eigenlijke A.O W. wijdde de spr. sleohts een korte beschouwing. Hij stelde de aanwezigen in de gelegenheid hierover opmerkingen te maken en vragen te stellen. Hierna volgden interessamte besprekin gen op bepaalde punten. Na deze gedochtenwisseling werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan waarna de voorzitter deze geanimeerde vergadering sloot. Medische dienst Dokter G. A de Bruyne. Hoofdstraat 8, tel. 22208. neemt dit weekeinde de dienst waar. VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H Olthuis Leidseweg 179, telef. 2527; voor wijkiverpleegster: Gezondheidscen trum. telef. 2177. WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van deze week waren: Dames: Treffers 2 Steeds Vooruit 1, 82. Heren: Steads Vooruit 1E.N. 1, 55; Steeds Vooruit 3—Scylla 5, 4—6; TOV 2— Steeds Voor uit 2. 5—5. KATHOLIEK VROUWENGILDE Gisteravond kwam de Katholieke Vrouwenbeweging bijeen. De presidente opende de avond. Daarna gaf zij het woord aan mej. J. Kropman. Vrouw van Bethanie, die zou spreken over „onze verhouding tot nietkatholieken" Zij ver telde eerst van de congregatie van de Vrouwen van Bethanie. De taak van elke vrouw is dienen en alleen als zij die taak op zich neemt zal zij recht gelukkig zijn. Het geeft niet wat wij zijn of doen het komt er op aan de taak die God voor ons bestemd heeft te vervullen, aldus spreekster. Na de pauze sprak mej. Kropman over gemengde verlovingen. De jaarvergadering en vastenavond viering worden gehouden op 21 februari a.s. WASSENAAR Plattelandsvrouwen bijeen Een voorstel van B. en W. om partiële herziening van het uitbreidmgs- plan vast te stellen kon geen genade vinden in de ogen van de VVD. De heer Van Eist was n.l. van mening, dat de prijs van de grond van de Wed. Boom- Geel (een kwestie die reeds 2 jaar loopt en die geen goedkeuring van de Grond kamer kon verwerven) veel te hoog was. Spr merkte op, dat door de aanvaar ding van dit voorstel de Grondkamer verder gepasseerd kan worden en dat dus de gronden gekocht kunnen worden Deze wijze van handelen, waarbij door een achterdeurtje de grond binnenge haald wordt, vond spr. niet juist Met de stemmen van de twee leden van de VVD tegen werd dit voorstel aanvaard Gisteravond werd door de afdeling Wassenaar. Voorschoten en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen een vergadering gehouden in het Deylerhuis, welke bijeenkomst door de een I presidente, mevr. H G. van der Stoel Otto werd geopend. Na het zingen van het bondslied en vaststelling van de notulen werd door de penningmees- teresse een uitvoerig overzicht gegeven van de financiën. De- inkomsten waren f 838.80. waarvan een batig saldo van f21 overbleef. De presidente deelde o.a. mee. dat de feestelijke jaarvergadering zal worden gehouden op donderdag 7 maart. In de plaats van mevr. v. d. Stoel, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd als presidente gekozen mevr. A. J. Nell Nell. In groepsverband werd het houden van uitstapjes en excursies besproken en de uitkomst aan het bestuur ken- Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd van den Broek te Gilze en Rijen ver kreeg slechts 6 stemmen, en de heer A. van Duyvenbode werd daardoor be noemd met 9 stemmen. De heer van Duyvenbode is thans werkzaam als waarnemend chef van de afd. fi nanciën, onderwys, personeels- en so ciale zaken ter gemeentesecretarie van Voorschoten. Mej. J. C. Inklaar te Oegstgeest werd benoemd tot leerkracht in vaste dienst in handwerken aan de openbare ulo. Mej. Inklaar was reeds vanaf september 1955 in tijdelijke dienst als zodanig werkzaam. SUBSIDIEVOORSTELLEN Daarna, ging een lange lijst van voor overeenstemming i den ook Voorschoten de gas- en elek triciteitstarieven moest gaan verhogen. En vooral het voorstel van B. en W. om bovijdien een extra verhoging van 5*7 toe te passen, werd slechts met moeite aanvaard. De heer Pels (P. v. d. Aa) wenste te weten of de minister van Econ. Zaken reeds zijn goedkeuring gehecht had aan de verhoging, die Leiden heeft aan vaard. Spr. was positief tegen de tweede verhoging, omdat het onjuist is de be woners van nu extra te belasten ten bate van toekomstige bewoners. Dat de gemeente Vooi-schoten contractueel ver plicht is de verhoging, die Leiden aan vaard heeft, te volgen, betreurde spr., maar dat is nu eenmaal niet anders. De heer Pels (PvdA) merkte daarbij op. dat dit voor zijn fractie niet wilde zeg gen, dat ztj het nu wel eens waren met de prijs. De gronden waarover dit voorstel handelde liggen in de Vlietwijk, waar enkele honderden woningen en een paar scholen gebouwd zullen worden. Verder werd nog besloten f. 6300 be schikbaar te stellen voor de beplanting nabij de openbare ulo. het verplaat- singskostenbesluit tevens van toepassing te verklaren voor het kleuteronderwijs, de huur van de Neutrale Kleuterschool te verlagen, medewerking te verlenen aan de aanschaffing van nieuwe lam pen voor de Herv. School en tenslotte ging de raad akkoord met de plannen tot uitbreiding van de Chr. Uloschool met twee lokalen en een tekenlokaal. Burgemeester Van de Hoeven merk te bij de rondvraag nog op. dat van avond (zaterdagavond) de verplaatsbare verkeerslichten bij het Haagsche Schouw aangesloten zullen worden. baar gemaakt ten einde daaruit een algemene conclusie te trekken. CONTACTAVOND RES. POLITIE De reservepolitie hield in het boven zaaltje van het politiebureau een con tactavond met de dames, waarop in specteur G. J. Boven een uiteenzetting gaf over het Trafipax-apparaat Met dit apparaat was te voren tijdens de bijeen komst gedurende een uur. met een te volgen icportage op de Rijksstraatweg gesurveilleerd In dit korte tijdsverloop werden niet minder dan 46 overtredin gen ten aanzien van het rijden met stadslicht geconstateerd en op een gra- mofoonplaats vastgelegd. Deze plaat werd naderhand ook voor de aanwezigen gedraaid. Na een pauze werd een serie plaatjes vertoond om te laten zien. dpt aan het bewijs niet te tornen valt Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen De Haan en Jaarsma.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7