SUPEKBOMIS HELAAS GEEN GARANTIE VOOR DE VREDE Militaire aspecten van jongste politieke ontwikkeling in V.S. Gouden bruidspaar in Ter Aar NZHVM wil route door Lisse over de Randweg gaan leiden - ZENUWEN Alphen ontving Hongaars gezin Kalme stemming rundveemarkten, iets vaster slot voor slachtvee ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Na afkondiging van Eisenhowers doctrine (Van onze correspondent in Washington) „Zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie hebben grote hoeveelheden superwapens en de kracht daarvan is ruim voldoende om een werelddeel te ver woesten". Ziehier een citaat uit het nieuwste boek van de Amerikaanse atoom deskundige dr. Ralph E. Lapp. Het boek heet „Atoms and People", en wat er in staat is hier en daar ronduit luguber. Lapp weet echter waar hij over schrijft en daarom mag men zijn waar schuwingen niet in de wind slaan. Ongeveer een jaar lang - van de topconferentie in Genève tot het najaar van 1956 - heeft de openbare mening in de wereld een periode van betrekkelijk opti misme gekend. In de zomer van 1955 zouden de Grote Vier het er over eens zijn geworden, dat een oorlog met atoomwapenen zo verschrikkelijk was, dat het voor iedere partij waanzin zou zijn zulk een strijd te ontketenen. Men begon, vooral sedert Genève, te schrijven over de „stalemate" in atoomwapenen, over een even wicht in grootste vernietigingskracht, waardoor de wereldvrede wellicht automa tisch kon worden gehandhaafd Brutalen hebben nog altijd grote kans Zou de wereld alleen bestaan uit Amerika en Rusland, dan zou deze theorie misschien opgaan: beide lan den zouden zich wel driemaal beden ken, alvorens over te gaan tot een oorlog op grote schaal met atoom wapenen. Amerika en Rusland beslaan ech ter lang niet de gehele tvereldbol en het najaar van 1956 heeft het ineens aan velen duidelijk gemaakt, dat een grote mogendheid - ook in dit atoomtijdperk - nog allerlei kansen heeft om haar macht en invloed uit te breiden. In de herfst van het vorig jaar werd het zelfs leken duidelijk, welk een in vloed de 6ovjet-Uaie aan het winnen was in het Midden-Oosten. Die expan sie zou na verloop van tijd een enorme machtsvergroting van het communisme kunnen betekenen ten aanzien van West-Europa, ja van de gehele vrije wereld. De afschrikwekkende kracht van een wereldoorlog met atoomwapenen garan deert dus nog geen stabiliteit in de in ternationale verhoudingen: integendeel, juist omdat de grote mogendheden be ducht zijn een conflict in het groot, uit te vechten, heeft de brutaalste thans inderdaad kans op de halve wereld en wellicht op meer Reuze nparapluie Amerika, het enige land, dat effectief kan optreden tegen de Russen, kwam tot het ontnuchterende besef, dat zijn groot arsenaal van superwapens en zijn schrikbarende strategische luchtmacht, geen garantie boden tegen communisti sche penetratie, zoals die zich in het Opnemen van leningen Mogelijkheden verruimd (Van onze Haagse redactie). Het Ministerie van Financiën heeft, zo vernemen wij van bevoegde zijde, de mogelijkheden voor overheidsin- sellingen om leningen op te nemen iets verruimd. Men heeft in principe, weliswaar het percentage van 41/4 voor langlopende leningen ais hoogste punt gehandhaafd, doch door eenbe- reidsteilingsprovisie voor 18 maanden van ten hoogste 2 3/4% komt de rente thans uit op 416%. Verder is de gemiddelde looptijd, tot nu toe zoals bekend 20 jaar. gewijzigd in 15 jaar. Uitgiften beneden pari met een maximaal disagio van 1% zijn thans toegestaan. Ten aanzien van de kortlopende le ningen is verder bepaald, dat voor 3 maanden een rente is toegestaan van 1%%. voor 6 maanden 2%. voor 12 maanden 2^%'en voor 1V2 jaar 23/4%. Bouw van „schijntanks" (Van onze Haagse redactie) De Kon. Landmacht zal een twintig tal drie tons vrachtauto's ombouwen tot zgn. schijntanks, die aan de infan terie in samenwerking met de cavalerie de gelegenheid zullen geven ook te oefenen op die terreinen in ons land, welke niet geschikt zijn voor het ge bruik van zware tanks. Op de vrachtauto's wordt een om bouw van metaal geplaatst met een koepel, waarin een radiozend- en ont vangstinstallatie zal worden gebouwd. Een machinegeweer en een metalen vuurmond voor het afvuren van donder slagen moeten hier hetzelfde effect als bij een echte tank veroorzaken. Deze schijntanks rijden op vier wielen en zullen dienen als instructiehulpmiddel bij oefeningetjes, die een tactische inslag hebben. Misdadige roekeloosheid kostte twee levens (Speciale berichtgeving) Door een misdadige onverschilligheid en grote roekelooshetf zijn twee jonge mensen het. slachtoffer geworden van een aanrijding, veroorzaakt door deze man, die niet heeft geleerd van zijn vo rige veroordelingen. Hij krijgt derhalve twee jaar met aftrek en ontzetting van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. Aldus sprak de officier van Justi tie, jhr. mr. N. Witsen Elias voor de Utrechtse Rechtbank tegen een 42-jarige loodgieterspatroon, die op 10 oktober 1956 op de Gageldijk te Utrecht in dikke mist een aanrijding veroorzaakte, waar door de 16-jarige Lientje Post op slag werd gedood en de 17-jarige Hans Pie- tersen. beiden uit Utrecht, de volgende morgen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis overleed. De loodgieterspatroon had op de be wuste avond een vier tot vijf glazen cog nac gedronken en reed onder invloed hiervan. Midden-Oosten aan het voltrekken was. Het omgekeerde kon zelfs het geval zijn. Veronderstel dat Syrië gesterkt door Russische wapenleveranties een aanval doet op Irak. Amerika zou Rus land in zulk een geval waarschijnlijk als de hoofdschuldige zien. maar het zou wel degelijk aarzelen om, bij een aanval van Syrië op Irak, Moskou en Leningrad met atoomwapenen aan te vallen. De verschrikkingen van een derde wereld oorlog zijn zo groot geworden, dat een grote mogendheid aarzelt haar krach tigste vergelding toe te passen. Daar door krijgt haar rivaal de kans hap voor hap de kleine landen op te slokken: de „stalemate" (het evenwicht van lugubere krachten) werkt als een reuzenpara- pluie, waaronder ouderwetse veroverin gen bedreven kunnen worden. Indirecte middelen Toen president Eisenhower in het be gin van dit jaar zijn „doctrine" bekend maakte, had hij vooral zulk een indi recte agressie, als bijvoorbeeld via Syrië, op het oog. Ook de Sovjet-Unie is ge lukkig beducht voor een wereldoorlog met atoomwapenen en daarom verwacht men op dit moment niet. dat de Russen direct tot een aanval zullen overgaan op een van hun buurlanden. Zij weten immers, dat zij in dat geval in een grote oorlog met Amerika gewikkeld zullen worden. Vandaar dat zij er de voorkeur aan moeten geven bepaalde landen in het Midden-Oosten te versterken met wapens. Gaat zulk een land tot een aan val over, dan zal het niet altijd gemak kelijk zijn om uit te maken, of het land handelt op instructies van het „inter nationaal communisme". Zou echter Irak (om bij dat hypothetische voor beeld te Wijven) kans lopen overrom peld te worden door een min of meer rood Syrië, dan zou het een goede kans hebben om desgevraagd Ameri kaanse bijstand te krijgen. Die moge lijkheid tracht de Amerikaanse regering thans te scheppen, nu zij de Eisenhower - leer in het Congres aanhangig heeft ge maakt. Onder de indruk Het is te hopen, dat de Russen zoda nig onder de indruk zullen komen van de nieuwste Amerikaanse afweermaat- regelen, dat zjj van dergelijke penetra tie-pogingen zullen afzien. Want, zou het er inderdaad toe komen dat een land als Syrië (met communistische steun) in oorlog raakte met een land als Irak (gesteund door Amerika), dan zouden in dat deel van de wereld de grootste twee mogendheden slaags raken. Dulles heeft reeds te kennen gegeven, dat in zulk een geval de strijd niet be perkt behoefde te blijven tot het grond gebied der betrokken landen. Ook de verbindingen en buitenlandse opslag plaatsen zouden aangevallen kunnen worden Omgekeerd zouden de Russen wellicht van mening zijn, dat de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee een doel was dat voor aanvallen in aanmer king kwamkortom: een locaal ont brande strijd, waar Russen en Ameri kanen aan mee gaan doen, levert groot gevaar zich te ontwikkelen tot een derde wereldoorlog. De Eisenhower-doctrine kan. door haar waarschuwende kracht, een gun stige preventieve werking hebben tegen communistische penetraties, doch de risico's mag men niet onderschatten. Juist omdat deze risico's bestaan, lijkt het wijs, dat de Amerikaanse regering zich niet gebonden heeft tot een haar fijn uitgestippelde gedragslijn voor alle mogelijke gevallen. Critici hebben de doctrine „vaae" ge noemd. doch deze vaagheid geeft de regering de vereiste mogelijkheid tot manoeuvreren. Militairen vals beschuldigd Een inwoner van Scherpenzeed heeft twee militairen een dag arrest bezorgd door het praatje rond te strooien dat militairen tijdens de oefening „Vale Ouwe", die op de Veluwe is gehouden een reebok hadden geschoten, in hun wagen hadden geladen en meegenomen. Dit kwam ook de Scherpenzeelse politie ter ore die het doorgaf aan de Konink lijke Marechaussee. Deze ging op onder zoek uit en achterhaalde de twee mili tairen. die met de Scherpenzeler had den staan praten. Beide militairen wer den naar Scherpènzeel overgebraoht en met hem geconfronteerd. De man raakte echter door het grote aantal vragen dermate in de war dat hij tenslotte maar bekende het hele verhaal uit zijn duim te hebben gezogen. Voor de militairen, die inmiddels een dag gezeten hadden, was het een hele opluchting, maar voor de Scherpenzeler kan dit verhaal nog nare gevolgen hebben. GELEIDELIJKE OVERDRACHT NIEUW-GUINEA VOOR INDONESIË ONAANVAARDBAAR. In kringen van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft men vandaag ontkend, dat Indonesië ooit zal kunnen instemmen met een geleidelijke overdracht van de soeve reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Zij legden deze verkla ring af naar aanleiding van Neder landse persberichten, volgens welke In donesië niet de onmiddellijke over dracht van de soevereiniteit over dat gebied zou eisen, doch genoegen nemen met een geleidelijke overdracht. Zij betoogden, dat alleen een on voorwaardelijke overdracht voor Indo nesië bevredigend zal zijn. Bruidegom wekelijks op Leidse veemarkt Op 30 januari a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de toen 24-jarige jongeman C. N. van der Pijl met mej. Egberts in Ter Aar door de toenmalige burgemeester, jhr. de Muralt. in de echt werden verbonden. De heer Van der Pijl was toen reeds een bekend slachter, met welke werk zaamheden hij begonnen was in Hoek van Holland. Dat was zo rond 1900. Elk voorjaar slachtte hij honderden nuch tere kalveren voor de fa Steemkamp en De Jong te Uithoorn. In Ter Aar begon de heer v. d. Pijl zijn loopbaan als noodslachter, waarbij Burgerij kon oorlogsmonument niet betalen (Ineez Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden Burgemeester overhandigde een geschenk In aanwezigheid van een aantal leden van het comité „Vluchtelingenhulp" o.a. dokter A. v. d. Bijl van Oude Wete ring, de heren J.. Braakman te Leider dorp, L. de Graaf en A. Hofland uit Alphen heeft gisteravond burgemeester Z. Bruins Slot het eerste Hongaarse gezin in Alphen, in de beschikbaar gestelde woning aan de Hooftstraat, een hartelijk welkom toegeroepen. Het betrof hier het echtpaar Karoly Mester, dat met hun negenjarig zoontje reeds enige da gen in Alphen was ondergebracht en thans dolgelukkig, dank zjj de zorgen van het comité „Vluchtelingenhulp", een eenvoudig maar keurig gemeubi leerde woning kon betrekken. Hier hopen de heer en mevr. Mester weer rust te kunnen vinden na de ont beringen. die zij de laatste weken heb ben moeten doormaken. De heer Mester is loodgieter van beroep en tewerk ge steld bij de fa Ponsioen. Op 17 novem ber besloten zij uit Boedapest te vluch ten in de richting van de Oostenrijkse grens, die zij na vele bange ogenblikken wisten te overschrijden. Het gezin arri veerde met velen van hun landgenoten in Utrecht, waarna het doorgezonden werd naar Medemiblik om vanuit deze plaats te worden overgebracht naar Alphen. IN EEN VRIJ LAND Namens het comité sprak de voorzitter, de heer De Graaf, enkele woorden van welkom tot het echtpaar, waarbij mevr. Dort»Toth uit Leiderdorp als tolk op trad. De heer De Graaf zei, dat het comité verheugd was op deze wijze hulp te kunnen bieden aan het zwaar geteis terde Hongarije. „U is hier in een vrij land", aldus de heer De Graaf, „waar wij gelukkig ook vrijheid van godsdienst kennen. Hopelijk zult U zich spoedig in Alphen thuis gevoelen en worden op genomen in de gemeenschap en geen heimwee krijgen naar uw geboorteland". Tevens bracht de heer De Graaf dank aan het gemeentebestuur voor de ver leende medewerking. NIET TERUGZIEN Burgemeester Z. Bruins Slot sprak namens de gehele bevolking het gezin Mester hartelijk toe. Alphens eerste burger adviseerde het echtpaar, niet te veel om te zien Burgemeester Z. Bruins Slot (rechts) overhandigt namens het gemeentebestuur mevr. Mester een kapstok, haar man (links) en haar zoontje (recht) kijken toe. Achter mevr. Mester dokter A. v. d. Bijl uit Oude Wetering, mevr. Kromhout- Nachtegaal en kapelaan Heijne op de achtergrond; naast de burge meester de heer Braakman uit Leiderdorp. naar het verleden, maar het oog ge richt te houden op de toekomst. Onge twijfeld zullen de inwoners van Alphen trachten het u en de uwen in elk op zicht naar de zin te maken. Het leren van de Nederlandse taal zal een der eerste vereisten zijn om elkan der te gaan begrijpen. Namens het ge meentebestuur bood burgemeester Bruins Slot een fraaie kapstok aan. waaraan de symbolische betekenis verbonden is, dat zowel bij het uitgaan als het bin nenkomen steeds aan de gemeente Al phen gedacht kan worden. De heer Mester sprak, getroffen door zoveel bewijzen van medeleven, enkele woorden van dank mede namens zijn echtgenote en de negenjarige K&roly, die reeds de school bezoekt Burgemeester Bruins Slot dankte ten slotte mevr. Kromhout-Nachtegaal en mej. v. d. Bosch, de laatste als sociale verzorgster der gemeente, voor de steun en ihuip hier verleend. Met het oog op het binnen afzien bare tijd in te voeren éénrichtings verkeer in de dorpskom heeft de NZHVM het plan opgevat om in beide richtingen de zgn. Randweg te gaan gebruiken. Zij zal haar bussen uit Lei den naar Haarlem door mogen laten rijden tot de Zwanendreef of de Bond- straat, maar niet verder dan het ge meentehuis. Wordt het Randweg- traject niet volledig gekozen, dan zal zij voor het zuidelijke verkeer gebruik moeten maken van secondaire wegen, welke echter voor het busverkeer ten enen male ongeschikt zijn. De Rand weg is de aangewezen route. B, en W. stellen zich op het standpunt dat de keuze van de NZHVM om de Randweg te berijden een goede is geweest. Halteplaatsen komen nabij het kruis punt Oranjelaan-Kanaalstraat-Gladio- lenstraat in plaats van op het Vierkant. De verplaatsing van deze halteplaat sen zal echter voor een aantal midden standers een niet onbelangrijke tegen valler betekenen. Er zijn echter in meer dere andere opzichten onmiskenbare voordelen aanwezig bijv. de ontlasting van het verkeer op de Hereweg, waardoor een inperking wordt verkregen van de hand over hand toenemende en uiterst ongewenste ordeverstoringen aldaar ter wijl de halteplaatsen voor Leiden en Haarlem toch dicht bij elkaar blijven liggen hetgeen niet mogelijk zou zijn bij handhaving van het traject door de dorpskom. Verschillende halteplaatsen met wachthuisjes zullen dus verplaatst moeten worden. De kosten van deze verplaatsing wenst de NZHVM in ver houding te zien toegepast van 2 voor de maatschappij en 1 voor de gemeente waartegen B en W. ernstige bezwaren hebben, omdat de NZHVM een totale wijziging van de routes verlangt en door de verdere uitleg van de gemeentelijke bebouwing in oostelijke richting een verlegging van de routes zeer voor de hand komt te liggen. MEER EN DUINPLAN Bij het in exploitatie nemen van het Meer en Duinplan bleek het noodzake lijk om een gedeelte van een brede sloot, waarvan de oppervlakte 1250 m2 be draagt te dempen.«In een arbitrale uit spraak deelde de Provinciale Waterstaat mede, dat f. 1,per vierkante meter een VOLLEYBAL Zit-volleybal Voor de Ned. Bond van Militaire Oor logsslachtoffers, afd. zit-volleybal. werd vrijdagavond in de Doelen-kazerne de competitie voortgezet met de ontmoeting LeidenDen Haag en het dient gezegd dat Leiden na zeer goed spel. speciaal in de laatste set, een verdiende 21 over winning wist te behalen. Leiden won de eerste set met 15—12. maar nadien won Den Haag met 1115. De laatste set bracht de beslissing, want na keurig tegenspel ging Den Haag met 159 ten onder. De overige uitslagen voor deze com petitie waren: Afd. A: Groningen 2Leiden 2 02; Groningen 1Leiden 2, 12. Afd. B: Den Haag 2Leiden 1. 3—0; Eindhoven 1-Leiden 1, 21; Eindho ven 2Leiden 1, 12. CRICKET DERDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA—ENGELAND. Engeland scoort 184 voor 4. In Durban is gisteren de derde test match tussen Zuid-Afrika en Engeland begonnen. Op de eerste dag bereikte En geland. dat de toss won, een totaal van 184 runs voor het verlies van vier wic kets. Het openingspaar Peter Richardson en Trevor Bailey sloeg 115 runs bijeen. Richardson zorgde voor 68 runs; na zijn wicket vielen die van Denis Compton (16 runs), Peter May (2) en Colin Cow- drey (6). Bailey is „not, out" met 71 runs. De beide vorige wedstrijden werden door Engeland gewonnen. SCHAKEN Leidse Schaakbond De uitgestelde wedstrijd CaïssaAl phen 2 voor de tweede klasse A leverde voor Caïssa een royale 8-2 zege op. Door deze overwinning blijven onze stadgeno ten in de running met Leiderdorp 1. De resultaten waren als volgt: Caïssa 1Alphen 2: J. VerduinH. Verhagen V2Vz. P- VlugtJ. de Hoed \h.—xh. F. Hemerik—J. Kempen 1—0. A. Momberg—A. H. Balk 1—0, J. Brussee— H. J. de Haan 10, J. ZwaanJ. Koop- mans 10. G W. HorreeJ. G. Kar dol 10. H. E. ChristiaanseB. H. Kroon 10, M. GortL. Kleiweg 10, G. SpierenburgN. E. Plantfeber 01; totaal 82. niet onredelijke prijs genoemd kan wor den. weshalve T>. en W. voorstellen tot aankoop te besluiten. GEMEENTELIJK STUDIEFONDS B. en W. stellen voor te besluiten tot instelling van een gemeentelijk studie fonds en het verlenen van een jaarlijkse bijdrage van f. 1000,— aan dit fonds ten einde ingezetenen tegemoet te komen in de kosten van studie o.a. voor reis- en verblijfkosten en aanschaffing van voor geschreven studiemateriaal BLIJVENDE BESCHAMING Door de raad werd in 1956 bepaald, om gedurende het jaar 1957, ter voor ziening in de behoeften aan vlottende middelen, kasgeldleningen aan te gaan tot een maximum bedrag van f. 500.000. Met het oog op de in uitvoering zijnde woningwetbouw. waarvan voor een groot gedeelte de stichtingskosten nog niet door een vaste lening zijn gedekt, ver wachten B. en W. dat in februari e.k. het maximum van f. 500.000 niet toe reikend zal zijn en stellen de raad voor dit bedrag nader te bepalen op f. 1.000 000 B. en W. stellen voor om de woningen Klein Vreewijk 1, 5 en 9 onbewoonbaar te verklaren. Naar de mening van B. en W. moet het feit. dat de burgerij van Lisse het eenmaal opgenomen initiatief t.w. tot het stichten uit eigen bijdragen van een waardevol, aan de eervol ge vallenen gewijd, monument niet heeft voltooid als een voor deze bur gerij blijvende beschaming worden aangemerkt. De kosten van het beeld bedroegen f. 6.758. Hiervan werd afge lost in totaal f. 631.48 van het rertteloos voorschot van f. 3000 zodat het comité nog een schuld aan de gemeente heeft van f. 2.368,52. B. en W. stellen voor dit bedrag on inbaar te verklaren ten laste van hei dienstjaar 1956. BRANDPREVENTIE VERORDENING. Naast de organisatieverordening brand weer, welke door de raad in januari 1955 werd vastgesteld en die in 1956 werd gewijzigd, doet zich thans de behoefte gevoelen in verband met het opnemen van een nieuw artikel in de gemeente wet aan een brandpreventieverordening, waarin alle bepalingen zijn gecodificeerd betreffende het voorkomen, beperken en bestrijden van brand, het beperken van brandgevaar en alles wat daarmee ver band houdt. Om het geheel van brand weervoorschriften in de algemene poli tieverordening in te passen zou een nutteloze arbeid zijn, omdat deze veror dening verouderd is en binnen niet al te lange tijd vervangen moeten worden. In de brandpreventieverordening zullen de brandbeveiligingsvoorschriften opgeno men moeten worden, doch ook de Bouw verordening zal een aantal van deze voorschriften behouden. Speciale aan dacht is besteed aan die gebouwen, welke door een groot aantal personen gebruikt wordt, stalling van vee en ber- hij in de loop der jaren er in is ge slaagd een uitstekend bekend staand slagersbedrijf op te bouwen. Niet. alleen echter als slager, maar misschien veel meer nog als exportslachter heeft de heer v. d. Pijl zowel bij de vleeswaren- fabrieken als op de veemarkten in Lei den. Rotterdam en Den Bosch een grote bekendheid De heer v. d. Pijl heeft zich enige ja ren geleden geheel teruggetrokken uit de slagerij en het bedrijf aan zijn zoons overgedragen. Een wekelijks bezoek aan de markten kan hij, zoals hijzelf er kende. moeilijk missen, zodat men de bruidegom nog elke week in Leiden en Rotterdam vee kan zien inkopen. Zijn opgewektheid is bij zijn collega's bekend. Vooral ook om zijn grote kennis is hij vaak vooral voor jongeren de vraagbaak. Het gouden bruidspaar heeft tien kin deren gehad, van wie er nog negen in leven zijn. Dezen, vijf zoons en vier dochters, hebben gezamenlijk weer 51 kinderen, zodat inderdaad van een kin derrijke familie gesproken kan worden. De heer v. d. Pijl vertelde ons, dat toen hij zij" werk als slachter in Hoek van Holland begon, hij twintig cent verdiende voor een geslacht schaap. Toen hij in 1914 onder de wapenen ge roepen werd ontving zijn vrouw, voor zichzelf en haar vijf kinderen zegge en schrijve één gulden kostwinnaars- vergoeding, waarvan het gehele gezin moest leven. Hoewel mevr. v. d. Pijl niet meer zo best ter been is, laat de gezondheid van het bijna 74-jarige bruidspaar niets te wensen over. Indonesische Ambassade in Wenen MOEILIJKHEDEN MET HUISVESTING Slechts met behulp van politie en deurwaarders is de Indonesische le gatie in Wenen er gisteren in ge slaagd haar nieuwe kantoor in Wenen te betrekken De eigenlijke huurder van het pand had het aan de legatie onderverhuurd, doch de eigenaresse heeft hiertegen bezwaren gemaakt, omdat het betrokken pand volgens de bestaande voorschriften slechts als woonhuis en niet als kantoor mag worden gebruikt. Om de gezant het betrekken van het pand te verhinderen, had de eigenaresse de voordeur gebarricadeerd. De onderhuurder wendde zich tot de rechter, die de Indonesische legatie voor lopige toestemming gaf om het pand te betrekken, hetgeen slechts met be hulp van politie en deurwaarders moge lijk bleek. Mocht de eigenares in het gelijk wor den gesteld, dan zullen er wel kleine diplomatieke verwikkelingen komen, om de legatie weer uit het pand te krijgen. De hulp van het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken zal daarbij nodig zijn. ging van stoffen, die in bijzondere mate brandgevaar opleveren. VERHOGING GASTARIEVEN. Het gemeentebestuur van Leiden heeft B. en W. medegedeeld, dat het zich ge noodzaakt heeft gezien tot een verhoging van de gasprijs te moeten overgaan, in verband met de enorm gestegen kos ten van de grondstoffen. Voor het ge wone tarief zal het nieuwe tarief er als volgt uitzien: de eerste 30 kub. m. p.m. f. 0,19; volgende 30 kub. m. p.m. f.0,18V£. Voor het vast-recht tarief als nieuw tarief: vastrecht p.m. f.2,10, bovendien per kub. m. f. 0.14 in de zomermaanden en f0.16 per kub. m. in de wintermaan den. De waterleidingtarieven zullen niet verhoogd worden. Rondom de veemarkt (Van onze deskundige medewerker) De toestand op de gebruiksveeafdelin gen was ook in de afgelopen week nog erg kalm. De aanvoeren waren ook af gestemd op de huidige zeer kalme kooplust, zodat de prijzen het vorige weekse niveau konden behouden. Het ligt echter voor de hand, dat er onder deze omstandigheden deze winter in de veehandel weinig of niets wordt ver diend. Prima gebruiksvee laat de boer zeer moeilijk los en komt er zodoende zeer weinig in de circulatie. Het meeste marktvee is dus van een matige klasse, waarmede men moeite heeft om de in- koopwaarde. plus de noodzakelijk te maken onkosten voor terug te ontvan gen. Onze noteringen lagen voor een enkele beste kalf- of melkkoe rond f. 1000 en f. 1100 per stuk, terwijl overi gens voor minstens 90% van het aanbod tussen f800 en f. 950 per stuk wordt be steed. Oudere en nogal vleesloze koeien rond f. 700 per stuk. Voor de mesterij was eveneens de kooplust erg terughou dend. Voor de guste koeien voor dit doel werd van f.600—f.850 per stuk betaald. Voor het slachtvee was bij flink aan bod, de inzet deze week zeer flauw en moeilijk of niet geheel prijshoudend, n.l. f. 2,60—f. 3,25 per kg geslacht gewicht. Extra kwaliteit bij hoge uitzondering wat hoger. Er werd zeer veel slachtvee ingevoerd, dat tegen f. 2,30 tot f. 2,50 per kg geslacht gewicht moest worden af gegeven. Op de eindmarkten was het aanbod van inlands slachtvee beduidend korter, waardoor de prijzen iets konden verbeteren en de handel wat vlotter ver loop had. Ook hier op de Leidse markt kon men het slachtvee gisteren vlotter verkopen. Vette kalveren gingen bij grote aan voeren overal weer vlug weg tegen goede prijzen, n.l. f. 2,40f. 3.40 per kg levend gewicht. Veel voor buitenlandse vraag; voornamelijk Frankrijk. Ook de nuch tere kalveren werden vlot en ruim prijs houdend opgenomen. Het wolvee bracht bij iets stroever handel een paar gulden per stuk min der op, omdat het aanbod even te groot was voor de exportvraag. De varkensmarkt vertoonde wederom een zeer flauw beeld met nog iets min dere prijzen. In hoofdzaak werd tussen f. 1,85 en f. 1,90 per kg levend gewicht besteed. Mestvarkens en biggen kwamen daardoor ook op wat lager prijspeil. De paarden hielden de oude prijzen: f.700—f.1150 per stuk. Slachters van f. 1,90f. 2,30 per kg geslacht gewicht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4