Chr. Hout- en Bouwuijverheid Leiden vierde vrolijk feest Ds. Joh. Jansen overleden Verkeersproblemen in Leiden Overheid en welvaart 95ste jaargang Zaterdag 26 januari 1957 Tweede blad no. 29046 Jubilarissen werden gehuldigd Heeft de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid donderdag ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan gerecipieerd in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen, gisteravond werden de feestelijkheden voortgezet met een gezellige bijeenkomst in de stadsgehoorzaal. Deze feestavond, waarnaar reeds zo lang was uitgezien, werd op de gebruikelijke wijze geopend door de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer B. de Klerk Wolters. Nadat deze alle aanwezigen en dat waren er heel wat! hartelijk welkom had geheten, werd de leiding van de avond overgedragen aan de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. Zuidema. Hoofdbestuurder Bloemer uit Utrecht hield nog voor de huldiging van de jubilarissen een korte toespraak. Hij wees er o.m. op, dat de dankbaarheid van de jubilerende vereniging in de al lereerste plaats moet uitgaan naar God. Van groot belang achtte hij het, dat het ledental van de Leidse afdeling, dat mo menteel 390 bedraagt, steeds wordt uit gebreid. Het werk in de beweging is dikwijls zeer moeilijk geweest," maar verheugend is het feit, dat de christe lijke werknemers van rechtlozen recht- bezittenden zijn geworden, aldus de hoofdbestuurder. Aan enkele leden, die de bouwbedrijfsbond reeds veertig jaar trouw zijn geweest overhandigde hij een zilveren asbak. De dames kregen bloe men. De jubilarissen waren de heren Wessels. Verbiest. Singeüng, Bontje. Serlie, Alphenaar en Tuinhof de Moed. De zilveren jubilarissen, de heren Zit man, v. d. Laan (beiden van de bouw sector), Molenaar. Biesbroek en Stafleu (houtsector) werden met goud beloond. Zij ontvingen uit handen van districts bestuurder Kluever het C.N.V.-insigne Verkeersongevallen te Leiden In de week van 18 t.m. 24 januari 1957 deden zich in Leiden 22 verkeers ongevallen voor, waarvan er 9 lichame lijk letsel tengevolge hadden en 13 uit sluitend materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 tot en met 24 januari: 78. DE ARBEIDSMARKT Het aanbod (de arbeidsreserve) onder ging over de periode van 14 t.m. 19 ja nuari vrijwel geen wijziging en bedroeg 375. Blijft de weersgesteldheid zich gun stig ontwikkelen, dan zal het aanbodcij- fer zeer binnenkort een niet onbelang rijke daling te zien geven. Voor nagenoeg alle. ook gedurende de afgelopen periode in Leiden aangekomen Hongaren, werd een arbeidsplaats ge vonden. De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en bedroeg 375 geregistreerde aanvragen, waarvan er 170 betrekking Ihad'den op jeugdigen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten (110) is gelijk gebleven. De vraag bleef eveneens vrijwel ongewijzigd en bedroeg 270. waarvan 40 betrek king had op jeugdigen. TENTOONSTELLING KEES BOL. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, zal a.s. vrijdag in „De Laken hal" een tentoonstelling van schilderijen openen van Kees Bol. Vooraf zal de heer P. Citroen een inleiding houden over het werk van deze schilder. WAT DOET U MET UW VRIJHEID? Voor Centrum Psycho-Synthese hield de heer B. van der Meer uit Amsterdam gisteren in het Snouck Hurgronje-huis in een voordracht over de boodschap van BO-YIN-RA. eten pleidooi om te komen tot innerlijke vrijheid, onder de titel „Wat doet U met Uw vrijheid?'' Het is geen gemakkelijk probleem, want wat is het dat de mens vrij maakt? Spr. noemde het Sartiaanse illusionis me van vrij-zijn een onvolwassenheid, omdat dan nog niet wordt beschikt over de bekwaamheid om zichzelf te kunnen zijn. BO-YIN-RA leert, dat, als de da gelijkse sleur en de onmacht overwonnen worden, zich de weg opent naar inner lijke ruimte. Uit dit nieuwe beleven van positieve innerlijke kwaliteiten wordt een richtsnoer gewonnen naar het wer kelijk vrij-zijn van de mens. Wanneer de wil in de mens de vrijheid kiest, be tekent dit, dat hij zich nooit aan iets of aan iemand uitlevert, en zich niet laat tvranniseren. Men staat in het leven steeds voor een keuze, maar als men steeds verkeerd kiest, hapert er wat aan onze vrijheid. Het is een gave om zich los te maken van de vele ..BINDUN- GEN". Spr. betoogde dat het inzicht en het erkennen van de krachten van de wet der Nood-Wendigheid. zoals BO- YIN-RA dit leert, dè mens zijn eigen vorm geeft, waardoor de nood gewend wordt en innerlijke vrijheid wordt ver worven. die rust en vrede brengt. Dan pas kan een goed gebruik van de vrij heid gemaakt worden. met de daarbij behorende oorkonde. Ook de bloemenhulde ontbrak niet. Na dit min of meer officiële gedeelte versche nen de leden van Fantasto's Variété Revue op de planken. Zij brachten een gevarieerd programma van muziek, zang en spel, dat tot laat in de avond voort duurde. Harry Boesé zorgde voor de con ferences en had in verschillende schets jes, die met succes werden opgevoerd, de hoofdrol te vervullen. In de pauze werd gecollecteerd voor „Draagt Elkan ders Lasten". ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEVVERK. In de laatst gehouden Luxorbijeen- komst van het bijzonder kerkewerk der Herv. Gemeente beantwoordde dr. P. L. Schoonheim voor een talrijk publiek vele vragen van de bezoekers. Het aan tal liet niet toe op belangrijke vragen diep in te gaan. A.s. zondagmorgen echter zullen de antwoorden, o.a. over vivisectie-anti vivisectie, houding van christenen t.a.v. communisme, bewapening en antimili- tarisme nader uitgewerkt worden, onder de samenvattende titel: Respect voor al wat leeft! Waarom? 'Ter inleiding zullen afwisselende stem men bijbelse uitspraken over mens en dier citeren. Dr. P. L. Schoonheim zal deze gegevens van een korte commen taar voorzien. Daarna is het woord aan de bezoekers. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" zal enkele liederen zingen. Van 1917 tot 1952 Chr. Gereformeerd predikant in de Sleutelstad Gisteravond is in zijn woning aan de De laat de Kanterstraat plotseling overleden ds. Joh. Jansen, emeritus-predikant der Chr. Geref. Kerk te Leiden, ps. Jansen, die de leeftijd van 75 jaar bereikte en 48 jaar de Chr. Geref. Kerk als predikant diende, heeft daarvan ruim 35 jaar in de Sleutelstad het evangelie verkondigd. Ds. Jansen werd op 26 september 1881 te Arnhem geboren, bezocht het Gym nasium in zijn geboortestad en studeerde vervolgens aan de Theologische School van de Chr. Geref. Kerken, welke in die dagen nog te Rijswijk (ZH.t was geves tigd. Nadat kand. Jansen op 8 juli 1904 was beroepbaar gesteld in de Chr. Ge ref. Kerken, werd hij op 11 december j van datzelfde jaar door wijlen ds. P. J. M. de Bruin van Apeldoorn in Oud Beijerland in het ambt bevestigd. Op 7 april 1907 verwisselde hij deze ge meente met die van Utrecht, vanwaar hij op 20 mei 1917 naar Leiden vertrok. Ruim 35 jaar 1 december 1952 ver kreeg hij eervol emeritaat heeft hij de Leidse gemeente mogen dienen. In al die jaren heeft hij een frisse predi- i king weten te brengen, waarbij het i „Christus en Dien gekruisigd" steeds het j hoofdthema van zijn preken was. Door zijn gezondheid was hij niet altijd in staat zich geheel aan het uitgebreide gemeentewerk te geven, doch steeds was hij de trouwe dienaar Christi. Naast de geregelde prediking golden het ziekenbezoek en het catechetisch onder- wijs bij hem als de hoogste roeping van zijn ambt. Ds. Jansen, die tijdens zijn Leidse ambtsperiode vele beroepen ontving en driemaal tot hoogleraar aan de Theol. School te Apeldoorn werd benoemd, I meende steeds daarvoor te moeten be danken en bleef zijn Leidde gemeente trouw. Tiidens zijn verblijf te dezer stede werd het oude kerkgebouw aan het Steensehuur vergroot, en inwendig geheel gerestaureerd. Ds. Jansen, wiens verdiensten op ker kelijk terrein indertijd werden bekroond met zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, diend-* de Theol. School der Chr. Geref Kerk van 19081911 en van 19141919 als cura tor. Tot 1916 was hii ^eregeld afgevaar digde naar de Generale Svnorie der Chr. Geref Kerk en maakte hij deel uit van Deputaten Synode. Een Amsterdammer heeft iets nieuws gebracht om de voetgangers te helpen. Hij stopt niet alleen wan neer hij ziet dat voetgangers willen oversteken, maar klapt ook nog de zonneklep voor zijn voorruit neer. waardoor de daarop aangebrachte woorden „Toe maar" de verzeke- ring geven, dat hij zal blijven wach ten tot de meest bedreigde wegge bruikers veilig aan de overkant zijn. FILMS VAN DEZE WEEK (INGEZ. MED.-ADV.) Uitslag Brylcreem T elevisieprijsvraag Door de overweldigende deelname had de juryienkele dagen meer tijd nodig om alle rijm.pjes zorgvuldig te beoordelen. Maar hier zijn dan de gelukkige win naars: De HOOFDPRIJS, een PHILIPS TELEVISIETOESTEL ter waarde van f 995,.—, gaat naar de gulle gever J. van Wonderen, Gen. Spoorlaan 66hs, Haar lem. die de Brylcreem T.V.-set cadeau gaf aan A. van Wonderen. Medanstr. 31 rood, Haarlem, welke laatste daardoor dus eveneens 'n PHILIPS TELEVISIE TOESTEL ontvangt De overige prijzen wees de jury als volgt toe: PHILIPS Draagbare Radio's: W. G. Visser, Schict- baanlaan 40B, Rotterdam (gever) en W. J Visser. Van Boetselaerlaan 133, Den Haag (ontvanger). PHILI-SHAVE elektr. scheerapparaten voor de gevers: J. Lorier, Gladiolenstraat 16. Enschede, H. W. A. E. Tuil. Waterstraat 39. Delf zijl en D. O. Dijkstra, Baanweg, Harder wijk en voor de ontvangers: T. van der Lende. Uiterdijkenweg 7 Noord-Oost- polder, L. Damminga, v. Beresteynstr. 8. Veendam en L. J. Molenaar, Burg. v. Meursstraat 39, Harderwijk. Ds. JOH. JANSEN. Ook na zijn emeritaat is hij nog vele malen in de dienst des woords voorge gaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. woensdagmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" plaats vinden. Vooraf wordt om half twee in de aula van de begraafplaats een rouwdienst ge houden. KLEUTERKLASSEN BEZOCHTEN ZATERDAGSE MARKT. Enkele klassen van de kleuterscholen aan het Rapenburg, de Duivenbode- straat en de Haverstraat hebben om hun gezichtskring wat uit te breiden vanochtend, onder leiding, een bezoek gebracht aan de zaterdagse markt. De kinderen, die een dubbeltje hadden ont vangen om iets naar hun gading te kopen, werd het een en ander verteld over de gang van zaken op deze markt, zodat zij beslagen ten ijs komen, wan neer zij volgende week in de klas „marktje" gaan spelen. Wat Lezers schrijven.... In het L.D. van donderdag j.l. tref ik wenberg in ander verband schrijft, enige ingezonden stukken aan over het Nu zijn er enkele populaire misvattingen verkeer uv de Leidse binnenstad. Naar j op jiet gebied van het verkeer. Een er-1 aanleiding hiervan zou ik gaarne enige i van jS da. een vervanging van de tram opmerkmgen willen maken. door de bus de öplossing is van de i je e®rs^e P^ats nioet mij van het problemen. Men vergelijkt dan liefst een hart. dat het artikel van de heer Cou-tram bestaande uit drie rijtuigen met wenberg getuigt van een eenzijdige en een en vergeet dan, dat men in onwetenschappelijke opvatting over de|plaats van zon tram minstens vier gro- mogelykheden, die een gewenste en te bussen nodig heeft om hetzelfde mogelijke verlichting van de verkeers-aantal reizigers te vervoeren! Een an- problemen m de binnenstad tot gevolg dere misvatting. die ook nu weer ge- kunnen hebben. Verder bevat het artikel hoord wordt is< dat het openbare ver- enige zeer onlogische opmerkingen en voer ujt de stad geweerd moet worden. <»pvn er re no-pn in dje gedachtengang wordt er niet. over De dood van een wielrijder Angst om een geheim Casino Een spannend verloop heeft de Spaanse film «Franse dialogen» „De dood van een wielrijder (Muerte de un cyclista). In een op een eenzame weg snelrij dende auto, zitten een man en een vrouw. Zij botsen tegen een wielrijder aan. met diens dood tot gevolg. Hün schuld! Maarniemand heeft het gezien. Er is dus geen nood! Dat dacht U? Nee: van nu af aan groeien, door zekere omstandigheden, onzeker heid. twijfel, angst, wroeging óók. Dit thema wordt voortreffelijk uitge werkt. met als grondmotief het probleem „schuld en boete". Eerst als boete is gedaan, kan immers de schuld gedelgd worden? Zó denkt althans de man er over. Er is iemand, die het geheim tussen de man en de vrouw bevroedt en er be kendheid aan wil geven. Maar het is een ander geheim dan zij in hun ver twijfeling denken: het is dat van onwet tige verhouding want de vrouw is ge trouwd niét dat van hun schuld aan de dood van de wielrijder. Nu gaat 't van kwaad tot erger, tot dat Dit is weer een ander geheim, een noodlottig geheim, want de afloop is diep-tragisch. Een door Juan A. Bardem knap geregisseerde film met de fasci nerende Lucia Bosse, als een biologe rende vrouw, wier straf voor haar egoïs tische levenshouding echter een ver schrikkelijke is Gevaarlijk spel Een studentengrap Lido Vier studenten vatten het plan op de Harolds Club. een lustoord voor roulette-spelers en andere gokkers, te beroven. Zij komen er eenmaal toevallig binnen, op hun reis van huis naar de universiteit aan het einde van de va kantie. Zij maken dan juist mee. dat er iemand tracht een flinke som geld in handen te krijgen door een van de cas- sières te bedreigen. Deze beroving mis lukt echter en de drie vrienden ver nemen. dat de politie van mening is, dat de Club niet te beroven is. Terug in de universiteit bedenkt een van de vier een plan om aan te tonen, dat beroving wel degelijk mogelijk is. Het is helemaal niet de bedoeling het geld te houden, doch alleen maar om het tegenbewijs te leveren. Het is dus een studentengrap, een spel, doch het wordt een gevaarlijk spel, als een van de vier vergeet dat het een spel is. Deze jongen heeft in Korea een shock opge lopen en daarvan is hij niet geheel ge nezen. zodat hij soms vlagen van krank zinnigheid heeft. Wanneer het eenmaal zóver is in de film komt er de nodige spanning, doch daarvóór verloopt de handeling vrij traag. Overigens kan men zich dan wel amuseren met het gedrag van deze vier studenten. „Haaien van Marseille" Knappe regie en spel BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 ja nuari 1956 t/m 31 december 1957 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de thorax-chirurgie dr. H. J. Gelissen, chi rurg, thans hoofdassistent; met ingang van 1 januari 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de geolo gie en de mineralogie, de heer H. Koning, thans in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 1 november 1956 t/m 31 oktober 1957 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de verloskunde, dr. H. van der Loo. thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste \lasse. gevolgtrekkingen De verkeersproblemen zoals in Leiden bestaan elders in nog ve^l sterkere mate. Het is gewenst, dat men zich eerst op de hoogte stelt van de problematiek met betrekking tot het verkeer, alvorens met bepaalde oplossingen te komen, die niet aan het doel blijken te beantwoorden. De tijd is voorbij, dat men in dempin gen de enige manier zag. om de was sende stroom van voertuigen te kunnen verwerken. Ten eerste blijken zulke maatregelen slechts tijdelijk verlichting te brengen, ten tweede duiken dan veel al op andere plaatsen weer dezelfde problemen op (een brede straat heeft weinig zin, wanneer de toegangswegen tot die straat het drukkere verkeer toch niet kunnen verwerken), ten derde kos- gerept. hoe de reizigers van deze ver voermiddelen zich dan wél moeten ver plaatsen. Men vergeet, dat deze mensen gedeeltelijk van andere vervoermiddelen gebruik gaan maken Men kan moeilijk aan automobilisten toestaan, om de toch al geringe plaatsruimte in de stad kwistig te gebruiken, terwijl tram- en busreizigers mogen lopen, om ergens in een buitenwijk hun tram of bus op te zoeken. De halteplaatsen voor het open baar vervoer dienen dus in de binnen stad gehandhaafd te worden! Wat betreft de verkeersborden op de Haarlemmerstraat is er geen andere oplossing mogelijk. Wel dienen de bor den zo gauw mogelijk aan de gevels bevestigd te worden, zodat het grote ten zulke voorzieningen enorme bedra- t7, J verdwiit gen en ten vierde is er ook nog zo iets aa"tal palen ve™w«t- als stedenschoon, dat men niet onge- Wanneer er plaatsgebrek op de weg straft kan veronachtzamen. Dat men vroeger niet geschroomd heeft om grachten te dempen, betekent niet dat het ook voor de overgebleven grachten de juiste oplossing is. Elk geval dient men op zichzelf te beschouwen moet men de ruimte zo zuinig mo gelijk gebruiken. Een vergelijking tus sen de verschillende categorieën van weggebruikers leidt tot interessante resultaten. Door verkeersdeskundigen zijn berekeningen gemaakt over dit Het vergt inzicht, om de kwestie in Probleem. Beschouwt men naast elkaar - r ,-om mtc i-i i \i* i n 1 on antn rltm nliilrf het juiste licht te zien. Zo schijnt de heer Couwenberg in zijn artikel te ver geten. dat er behalve automobilisten nog andere weggebruikers zijn. Juist een veronachtzaming van de belangen van anderen betekent een verplaatsing van moeilijkheden, waarover de heer Cou- A.R. wijk III kwam bijeen De A.A. Wykkiesvereniging III hield gisteravond een ledenvergadering in het wijkgebouw Levendaal. Nadat de voorzitter, de heer W. van Joolingen, de vergadering geopend had, werd er een nieuw bestuur gekozen. De heer S. M. Stolp werd benoemd tot voorzitter en de heer W. van Joolingen tot vice-voorzitter. De heer J. G Buten nam het secretariaat op zich, terwijl mevr. mr. L. GeelkerkenBrusse de plaats van algemeen-adjuncte inneemt Na dit huishoudelijk gedeelte sprak de heer C. van den Heuvel, oud-lid van de Tweede Kamer en lid van het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad. over het onderwerp. „Overheid en welvaart" Spreker zette allereerst op uitvoerige wijze de taak van de overheid in onze samenleving uiteen Hieruit werd geconcludeerd dat er toch ook een spe ciale taak moest zijn ten opzichte van de we'vaart. De socialisten en commu nisten, aldus de heer Van den Heuvel, hienen dat de overheid een onbeperkte taak heeft, alles wat van materieel be lang zou kunnen zijn moet de overheid zoveel mogelijk in de hand werken. De A.R.-partij ziet de overheid meer als handhaving van het recht, goede wet ten, een onafhankelijke rechtsspraak en een zorg voor de landsverdediging. Hier mee is de taak van de overheid afge lopen Volgens spreker ligt in het be ginsel van de P. v. d. A de onbeperkte taak van de overheid opgesloten. De moeilijkheid zou zich nu voor kunnen doen, dat men niet meer weet wanneer er nu een geoorloofde overheidsbemoeie nis in sommige zaken noodzakelijk is Volgens het A.R-beginsel ligt de be grenzing al in de soevereiniteit van elke levenskring. God heeft de mens ge schapen met pon eigen wet en met een eigen wil. Voorts besprak de heer Van den Heuvel de gevallen van het al of niet erbij halen van de overheid. Het euvel moet van voldoende om vang zijn en het moet met globale mid- dplen bestreden worden Over de vraagstukken van de over heidsbemoeienis inzake de loonpolitiek werd nog lang gediscussieerd. tram, bus. rijwiel en auto. dan blijkt, dat de benodigde oppervlakte per per soon veel verschilt bij de verschillende verkeersmiddelen. De geringste opper vlakte neemt de tramreiziger in. Voor de bus is de benodigde oppervlakte per persoon reeds groter. Dan volgt de wiel rijder en de auto neemt in deze verge lijking de ongunstigste plaats in. De nodige oppervlakte per autoreiziger is het grootst! Aan de hand van deze ►cijfers komt men dus tot geheel andere gevolgtrekkingen, dan oppervlakkig veelal wordt aangenomen Blijkt het nodig, om in een stadscentrum bepaal de verkeersmiddelen te weren, dan moet men. uitgaande van een toestand, zoals die bijv. in Leiden is, niet beginnen met de tram. doch met de auto voor per sonenvervoer. De praktijk heeft juist de laatste tijd een en ander nog eens dui delijk geïllustreerd Wanneer men tij dens het autorijverbod op zondag eens in fie stad kijkt, blijkt er niets te zijn. dat wijst op het bestaan van een ver keersprobleem. Natuurlijk hoopt ieder weldenkend mens. dat dit rijverbod, dat andere oorzaken heeft, zo gauw moge lijk wordt opgeheven, doch ook zonder een algemeen rijverbod is er wel een mogelijkheid, om de problemen aan te pakken Dit betekent niet. dat men dan de belangen van de zakenlieden in de binnenstad verwaarloost, tenslotte heb ben zij er belang bij, dat zoveel mogelijk mensen hun zaken bezoeken; dit kan echter alleen, wanneer deze mensen ook de mogelijkheid hebben, om zich makkelijk in de stad te verplaatsen. Het is te betwijfelen of bijv een restaurant in de binnenstad werkelijk voordeel heeft bij een handhaven van de huidige toestand. Wanneer een automobilist, die een kopje koffie wil nuttigen, een kwar tier moet zoeken naar een plaats om zijn wagen neer te zetten, heeft hij meestal reeds het besluit genomen om dan maar even door te rijden en ergens buiten de stad koffie te drinken. Nu zijn er twee mogelijkheden, om de kwestie tot een oplossing te brengen, die ik gemakshalve de actieve en de passieve oplossing zou willen noemen. Een en ander volgt eigenlijk al uit het bovenstaande. De passieve oplossing is als volgt: men doet niets en vele automobilisten geven er de voorkeur aan. hun wagen ergens buiten het centrum te parkeren en op andere wijze naar de stad te gaan om de chaos te ontlopen. De actieve oplossing bestaat uit het nemen van bepaalde maatregelen dooi de gemeente en andere instanties, om de wassende verkeersstroom in te per ken, waar dat nodig is. De aangekondig de verplaatsing van de halten van tram en bus in Breestraat en Korevaarstraat is een eerste stap in die richting. Waar schijnlijk zal de kwestie van de halten van de bus op de Beestenmarkt en in de Haarlemmerstraat nader moeten worden bekeken, om een bevredigende oplossing te vinden. Misschien zal dan blijken, dat er nog meer moet gebeuren om het beoogde doel te bereiken. Een parkeerverbod op de Breestraat is dan mogelijk op be paalde uren. doch er is nog wei een andere oplossing, bijv. door invoering van parkeermeters. Vooral overdag is het onjuist, om een auto urenlang op de Breestraat te 'aten staan, waardoor het voor anderen onmogelijk is, even te stoppen bij een zaak. waar men gauw weer vertrekt. Zeer belangrijk is ook, dat het door gaande verkeer, dat de stad slechts doorkruist, om de stad heen wordt ge leid. Hiervan zullen echter nog verschil lende wegen moeten worden aangelegd resp. verbeterd, wat ongetwijfeld met aanzienlijke kosten gepaard gaat. Wan neer daarna blijkt, dat dt toestand nog te wensen overlaat, dient men de parkeergelegenheid buiten het centrum, doch in de nabijheid te vergroten. Tegelijkertijd kan men het parkeren in de binnenstad verder beperken. De laatste twee maatregelen hierboven ge noemd. kunnen eventueel ook reeds eerder worden genomen, doch wel in onderlinge samenhang. Bij bepaalde klemmende vraagstuk ken speelt dikwijls ook een psychologi sche factor een rol: men denkt de zaken te kunnen oplossen als men maar iets doet, waarbij het minder belangrijk is. wat men doet. Men vlucht dan ln schijnoplossingen; de ontnuchtering komt later, wanneer het kwaad al ge schied is. Verder kan een verkeerd ge zien eigenbelang de problemen verteke nen. de reacties op vele maatregelen van overheidswege getuigen dit. Ik geloof echter, dat men op een wijze, zoals hiervoor is omschreven, de verkeersmoeilijkheden in de stad <en zeker in een bet-rekkelijk kleine stad als Leiden), gemakkelijk de baas blijft, zonder in enorme kosten te vervallen voor dempingen en doorbraken, terwijl het resultaat daarvan toch niet bevre digend is. Bovendien dient men te be denken, dat bepaalde grote werkzaam heden toch tenslotte door de gemeen schap. i.e. de belastingbetaler, bekostigd worden. Hoogachtend, W. VAN ROOIJEN. Marislaan 11. Leiden. in goede politiefilm Rex Een wasechte Franse politie film, ditmaal in kleuren op het brede doek. Dit genre is even vermaard én onovertroffen als de Franse keuken of de Franse parfums. Het verhaal is intel ligent gecomponeerd. Tegen de achter grond van het leven aan de zelfkant van Marseille speelt zich de ontvoering af van het zoontje van een chirurg, waarbij twee partijen van de onderwereld tegen over elkaar komen te staan, wier acti viteit nog weer doorkruist wordt door de politie. Er zit vaart in dit filmwerk en op geraffineerde wijze wordt de toe schouwer in spanning gehouden over de afloop. Het spel van de meeste spelers is uitgesproken knap: vooral de rol van de commissaris, gespeeld door Yves De- niaud. Opvallend goed is ook Madeleine Robinson, in de rol van vriendin van „de Chinees". Vanzelfsprekend heeft het kleurenprocédé (Eastmancolor met diep tewerking) veel aantrekkelijks, ofschoon men er over discussiëren kan of het niet allemaal te „mooi" wordt gemaakt (elke bar is een bodega), juist om de kleuren te laten uitkomen. Al by al een uitstekend produkt van regisseur Jacques Sévérac. „Don 't knock the Rock" Alweer Rock and Roll Trianon Voor de derde en naar wij hopen laatste keer draait in onze stad een film over de rock and roll-rage in Amerika. Weer zijn het de lawaaimakers Bill Haley, Alan Freed, Alan Dale en nog enkele andere mooie jongens in zijden pakjes, die het nieuwe ritme trachten te propageren. Zij allen spelen en kronkelen thans in „Don't knock the Rock". De inhoud van deze film is van weinig belang. Het gaat alleen maar om de „muziek". Of rock and roll wer kelijk een slechte invloed heeft op de hedendaagse jeugddeze vraag wordt in de film nogal eens gesteld weten wy niet. Dat zy begint te vervelen wel! Edoch, de liefhebbers, zo die er nog zijn, kunnen deze week in Trianon terecht. „Gervaise" Tragisch vrouwenleven Luxor „Gervaise", hoofdpersoon in de naar de Zola-roman vervaardigde film „De Kroeg" zet haar tragisch le ven in onze stad nog een week voort. Wie sterke zenuw® heelt en tegen de ontstellende complicaties van dit jam merlijke vrouwenbestaan is opgewassen, zal zeker niet nalaten deze overigens voortreffelijke realistische film te gaan zien. Liefde voor de natuur? Aan het jonge geboomte, dat men heeft aangebracht tegenover de busper rons aan het station en dat aanstonds in het voorjaar aan die omgeving een mooi aanzien zou kunnen geven, wordt helaas geen langdurig bestaan gegund. Reeds 12 stuks zijn in hun groei omge bracht en dezer dagen is er één in twee stukken gekraakt. Men overtuige zich. Een wandelaar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3