IN AMERIKA DRIE SPIONNEN VOOR SOVJET-UNIE GEPAKT India legt de V.N.-resolutie over Kasjmir in feite naast zich neer Prof. Clauberg komt voor rechtbank WEERBERICHT Komplot bleef na vertrek van ambassade - secreta risbestaa n Nieuwe grondwet, waarbij dit India is gebied tot deel van verklaardvan kracht ge worden 95ste jaargang ZATERDAG 26 JANUARI 1957 No. 2904S LEIDSCH DAGBLA Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.— >L,nL/ V LLlULn LH UIViO 1 I per kwartaal; f. 2.35 per maand: L0 55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amerika werd gisteren opgeschrikt door het bericht over een drie tal arrestaties wegens spionage voor de Sovjet-Unie. De arrestanten, het echtpaar Jack en Myra Soble (resp. 53 en 52 jaar oud) en Jacob Albam (64 jaar) wordt beschuldigd van het smeden van een complot ter verkrijging van inlichtingen over de Amerikaanse defensie in de vorm van documenten, foto's, negatieven en aantekeningen, bestemd voor Russische agenten. Dertien jaar lang heeft het E.B.I. (de Ameri kaanse geheime dienst, belast met contra-spionage) geduldig de Rus sische spionage-methoden in Amerika onderzocht. Deze arrestatie be hoort tot zijn meest in het oog lopende resultaten en deze zaak wordt nu reeds beschouwd als de grootste en opzienbarendste sinds de affaire- Rosenberg, het echtpaar, dat in 1953 in de Sing Sing-gevangenis werd geëxecuteerd. Soble stond op het punt het land te verlaten. Hij en Albam zijn uit dezelfde plaats van Litauen afkomstig en mevr. Soble is Russin van geboorte. Vrouwelijke arrestant deed zeer verwonderd Het F.B.I. deelde mede, dat men het drietal op het spoor gekomen is door een onderzoek naar de activiteit van een derde secretaris der Russi sche ambassade in Washington tij dens de tioeede wereldoorlogDeze Secretaris, Wassili Zoebilin, keerde in 1944 naar zijn land terug. Hei achtergebleven spionage-net bleef echter bestaan. Toen het FBI de arrestanten mee deeldewaarvan zij beschuldigd wor den, schudde mevr. Soble - een klein vrouwtje met blond gebleekt haar - ontkennend het hoofd. Bij de be schuldiging, dat Soble de Russische diplomatieke ambtenaar als chef van de spionage-dienst was opgevolgd, riep mevr. Soble uit: „Wat?" en lachte luid. Soble echter, een forse man met zachte stem, wendde zich tot haar en zei: „Wees stil". In de dagvaarding op grond waarvan het onderzoek van een „grand jury" zal beginnen, wordt ondermeer gesteld dat Soblet op 15 augustus vorig jaar „brie ven naar andere agenten van de Sov jet-Unie" gezonden heeft. Over de aard van deze brieven werd niets verder be kendgemaakt. Soble is op een in Kobe (Japan) uit gegeven visum in oktober 1941 de Ver. Staten binnengekomen. Hij heette toen Abromas Sobolevicius. In 1947 werd hij in New York genaturaliseerd. In 1944 en 1945 was hij mede-eigenaar van een cafetaria in New York. en na de tweede wereldoorlog was hij geïnte resseerd in een borst el fabriek in Frank rijk. Het FBI zegt van Soble, dat hij, tot het ministerie van Buitenlandse Zaken hem enkele jaren geleden geen pas poort meer verstrekte, geregeld buiten landse reizen heeft gemaakt. Zijn vrouw was, een maand voordat hijzelf kwam. al in de Ver. Staten gearriveerd. Ook zij werd in 1947 te New York genaturali seerd. De verdachte Albam werd in 1942 door de Duitsers, bij de bezetting van Lithauetn, als dwangarbeider tewerkge steld. In 1947 kwam hij de Ver. Staten binnen op een zogenaamd „bezoekers visum". In 1948 ging hij terug naai* Eu ropa, om korte tijd later als de echtge note van een Amerikaans staatsburgeres terug te keren. In 1951 deed hij een ver zoek tot naturalisatie, waar tot op he den geen beslissing op is genomen. Albam is in een fabriek in Brooklyn als voorman werkzaam Albam en de Sobles zal ..spionage". ..samenzwering" en „samenzwering om als agenten van een vreemde mogend heid op te treden", ten laste worden ge legd. Op spionage staat maximum 10 jaar gevangenisstraf, en (of afzonderlijk) een boete van 10.000 dollar. De laatste ten lastelegging, agenten van een vreemde mogendheid, met als verzwarende om standigheid dat zij hebben nagelaten het. Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken in kennis te stellen van hun voornemen, is strafbaar met vijf jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete. In beide gevallen kunnen de geldboete en de vrijheidsstraf afzonderlijk zowel als gecombineerd worden opgelegd. Occult consult in liet proces Montesi „De volle waarheid" in de mond gegeven De echtgenote van de jachtopziener van het landgoed Capocotta, Palmira Ottaviani. heeft voor de rechtbank in Venetië, die zich bezighoudt met de zaak-Montesi, categorisch verklaard, dat er op 10 april een auto op het landgoed is geweest, waarin de Prins van Hessen en Wilma Montesi zaten. Op de vraag van de rechter hoe zij dit zo zeker wist, antwoordde getuige, dat enkele dagen na het vinden van het lijk van Wilma een der advocaten van Markies Montagna haar had gezegd: „Op de 10de is hier een auto geweest. Daarin zaten de Prins van Hessen en Wilma Montesi. Je moet de volle waar heid over deze geschiedenis vertel len De openbare aanklager, Cesare Pal- minteri, heeft een brief voorgelezen, die hij ontvangen heeft van de „professor in de occulte wetenschap", Enzo de Santis, die werkt onder de naam „Orio". Deze zegt daarin, dat hij tussen februari en maart 1953, kort voordat het lijk van Wilma Montesi werd gevonden, is gecon sulteerd in Milaan door Wilma Montesi, Guampiero Piccioni, markies Ugo Montagna en Anna Maria Caglio. Piccioni heeft verklaard, dat hij Wilma Montesi nooit ontmoet heeft(I). De „pro fessor" heeft de rechtbank verzocht ge hoord te worden, omdat hij „ernstige dingen" wist. De verdediger van Pic cioni, prof. Carnelutti, zei dat de open bare aanklager niet het recht had deze brief voor te lezen „zonder ons ervan op de hoogte te stellen". De openbare aanklager antwoordde: „In deze rechts zaal bent U verdediger, geen professor". De verdediger van Montr, "na vond, dat het horen van „zogenaamde professoren in de occulte wetenschap de waardigheid van het hof zou schaden". Er zal later worden beslist af de man zal worden gehoord of niet. Het proces is verdaagd tot 30 januari. Dan zullen de ouders en de vroeger? ver loofde van Wilma Montesi getuigenis afleggen. India heeft zich niets aangetrokken van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin werd uitgesproken, dat de huidige toestand in Kasjmir onveranderd dient te blijven, zolang er geen oplossing voor dit vraagstuk is gevonden. Vannacht is de nieuwe grondwet van kracht geworden, hetgeen inhoudt, dat dit door India en Pakistan omstreden gebied krachtens een bepaling in deze constitutie bij India wordt gevoegd. De premier van Kasjmir, althans van het deel, dat door India is bezet, verklaarde gisteravond: „Onze toekomst zal door onszelf worden bepaald en niet door tien leden van de Veiligheidsraad. De inwoners van Kasjmir zullen zich door geen uitdaging uit het buitenland ervan laten weerhouden een democratische orde in hun land te vestigen". In het begin van deze week verzocht Pakistan, zoals bekend, de Veiligheids raad maatregelen te treffen, opdat de inwoners van Kasjmir zich er via een volksstemming over kunnen uitspreken, of hun land bij India of bij Pakistan zal komen India heeft hierop gereageerd met. de verklaring, dat het geen volksstemming wenst en dat Kasjmir deel uitmaakt van de Indiase Unie. Deel van Kamerzetels voor Pakistan opengehouden De Tweede Kamer van Kasjmir zal honderd leden tellen. Er zullen er ech ter niet meer dan 75 worden aangewezen, daar 25 zetels worden gereserveerd voor vertegenwoordigers van het door Pa kistan bezette gedeelte van Kasjmir. In de Eerste Kamer zullen 36 senatoren zit ting hebben. Het staatshoofd zal door de wetgevende vergadering worden gekozen. Deze keus moet door de president van India wor den bekrachtigd, waarna installatie voor een termijn van vijf jaar volgt. De inwoners van Kasjmir krijgen al gemeen stemrecht. Oerdoe wordt de of ficiële taal. doch de officiële stukken zullen, als tot dusverre het geval was. in het Engels worden gesteld Echtpaar «lood badkamer in Gisteren is een Engels echtpaar, sinds kprt in Scheemda (Gr.) gevestigd, le venloos aangetroffen in de hadkamer van het huis dat het bewoonde. De 42-jarige man was directeur 'van een chemisch bedrijf (Acheson) dat sinds half december j 1. in Eexta is ge vestigd. Zijn echtgenote was 34 jaar. Toen de directeur 's morgens niet op het kantoor kwam is een van de sous chefs van het bedrijf naar zijn huis ge gaan om een kijkje te nemen. Hij vond het. echtpaar dood in de badkamer. Een onderzoek wordt ingesteld. Men ver moedt. dat de man gedood is door gifti ge gassen uit de geiser en dat zijn vrouw iiem levenloos heeft, aangetroffen, daar van zo geschrokken is. dat zij het be wustzijn verloor en vervolgens eveneens overleed. Zuidtireler krantengebouw met opblazen bedreigd De hoofdredacteur van het blad „Alto Adige" heeft een brief, onder tekend door de „Eoka van Zuid-TiroP' ontvangen, waarin gedreigd wordt, dat het gebouw van de krant te Bolzano zal worden opgeblazen. In de enveloppe zat een stuk lont. Ook een blad in de omgeving van de stad heeft een der gelijke dreigbrief ontvangen. Het Italiaanse ministerie van Binnen landse Zaken maakte op 21 januari be kend, dat men in dit Duitssprekende deel van Noord-Itallë een „terroristische organisatie" had ontdekt. Tot dusver zijn negentien personen, onder wie een agent van de gemeentepolitie van Bolzano, aangehouden in verband met bomaan slagen, die o.a. waren gericht op een spoorlijn en een kazerne. De leiders van de 215.000 bewoners van dit gebied, dat vroeger deel uit maakte van het Oostenrijks-Hongaarse Rijk. eisen grotere autonomie van Ita lië. Dit heeft het afgelopen half jaar wat wrijving tussen Oostenrijk en Italië veroorzaakt. (Van onze correspondenten in Wenen en Rome hebben wij over dit vraagstuk onlangs een serie artikelen gepubliceerd. Red. LJD.). Prinses Gracia van Monaco met haar dochter Prinses Caroline Louise Marguerite. Niet minder vlees voer militairen (Van onze Haagse redactie) De minister van Defensie, ir. C. Staf, wenst niet dat de militairen van de Kon. Landmacht per dag 10 gram vlees minder op hun borden zullen krijgen. Deze geringe vermindering was voorgesteld In het kader van de bestedingsbeperkingen, hetgeen per jaar een bezuiniging van ruim 2V% mil joen gulden zou opbrengen. De militair ontvangt per dag een hoe veelheid van 165 gram vlees en een ver mindering van tien gram zou per man tevens het omlaagbrengen van het aantal calorieën inhouden. Ondanks het feit, dat men heeft voorgesteld op andere wijze de hoeveelheid calorieën gelijk te houden, voelt de minister niets voor een vermindering van het vleesrantsoen. De verzorging van de militairen mag onder geen enkel beding lijden onder maat regelen, die een beperking van de beste dingen inhouden, aldus dë minister. De Vetiligheidsraad heeft, na beide partijen gehoord te hebben, donderdag avond j.l. met tien tegen nul stemmen - de vertegenwoordigers der Sovjet-Unie onthield zich van stemming - een beroep op India en Pakistan gedaan de be staande toestand in Kasjmir te handha ven. in afwachting van verdere overwe ging van het geschil door de Raad. Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend krachtige zuidwes telijke wind. Iets minder zacht. (Opgemeakt te 11.15 uur) 27 JANUARI Zon op: 8.30 uur: onder: 17.20 uur. Maan op: 6.01 uur: onder: 14.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.58 uur en 13.20 uur. Laagwater te 8.55 uur en 21.24 uur. (28/1 hoogwater te 1.51 en 14.08 uur, laagwater te 9.54 en 22.16 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Gruwelijke oorlogsmisdadiger uit Nazi-tijd j 1 1 7\T 11 I i vrouwelijke schrijfmachinekrachten zocht Meer dan WU personen, ook uit IVeaerlana \n* dagen m de week twee a drie uur voor hem moesten werken. en Belgiëzullen getuigen van wandaden ff JrSSJSÜHEtrtJ i versiteit, kamer één, bij hem aanmel- (Van onze correspondent in West-Duitsland) J» kon In de komende zomer zal een der afschuwelijkste Duitse misdadi- VjJteeen're^'nfetk,dr.B'cTa"berg gers, die zich tijdens het Nazi-regiem aan weerloze gevangenen hebben zelf door Duitsland en een daaropvol- vergrepen, voor de rechtbank komen. Het is prof. dr Carl Clauberg, g-JETS-lS die in het beruchte concentratiekamp van Auschwitz Joodse vrouwen J maar 2 a 3 uur per dag voor hem te uit Nederland, Belqië, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Polen en andere 1 werken. landen voor zijn sterilisatiproeven heeft misbruikt. Meer dan honderd Le"advertentie!1 mC 83 ans z° 00 getuigen, ook uit België en Nederland, zulln in dit proces, dat in Kiel j wordt gehouden, als getuigen verschijnen. Clauberg zit in het huis van bewaring te Kiel opgesloten. Hij is als zoveel andere „grootheden" Riislülld >vil lOtcüll uit d Nazitijd van zijn „onschuld" overtuigd en houdt vol dat hij 4 4 niet veroordeeld kan en mag worden! Vele vrouwen gedood met zijn proeven Hij beweert, dat zich alle vrouwen, die in zijn handen zijn gekomen, zich vrijwillig hadden gemeld en zij hem nog dankbaar mogen zijn ook, want zonder zijn experimenten wa ren ze onherroepelijk in gaskamers en crematoria terecht gekomen Clauberg is een klein mannetje, niet veel groter dan anderhalve meter, met een kaal hoofd en een dikke bril. Op oude foto's kan men zien dat hij er onder het barbaarse Hitler-regiem, toen de meeste bewoners van Europa hon ger moesten lijden en de gevangenen in de kampen haast tot skeletten waren vermagerd, dik en welgedaan heeft uit gezien. Nu is ook Clauberg wat mager der geworden, gevolg van zijn negen mocht experimenteren. In dat kamp zocht hij bij voorkeur jonge en nog vrij j sterk gebleven vrouwen uit. Met deze nam hij zijn onmenselijke proeven,1 waarbij sommigen stierven aan de ge- j volgen. Wanneer hij zag, dat de eerste injectie zijn uitwerking gemist had. her- haalde hij zijn ontzettend pijnlijke „be- 1 handeling" In 1943 schreef hij aan een van Himmlers naaste medewerkers, dat zijn methode bijna volmaakt was en dat hte niet lang meer zou duren of hij zou met een personeel van slechts een man of tien op één dag ettelijke honderden j verbod atoomwapens De Russische afgevaardigde, Vas- sily Kuznetsof heeft in de politieke commissie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties verklaard, dat een volledig verbod van alle atoomwapens, de enig juiste manier is om de wereld te redden van de drei ging van een atoomoorlog. Hij her haalde nog eens het Russische ver langen om onmiddellijk een verbod van atoomwapens uit te vaardigen zonder een gecompliceerd controle systeem. zoals de Verenigde Staten dat willen. De politieke commissie besprak een vrouwen, ja zelfs misschien wel duizend resolutie ingediend door twaalf landen, kunnen steriliseren. Hij zou de Führer Deze resolutie wil de hele kwestie van van het grote Germanem-yk dus on- j de ontwapening naar de subcommissie schatbare diensten kunnen bewijzen 1 van vijf landen verwijzen. De Verenigde als deze zijn duivelse plannen wilde Staten en de Sovjet- Unie steunen deze verwezenlijken om verschillende volke ren van Europa uit te roeien. Sedert Clauberg in zijn vaderland is terugge keerd, zijn er zowel in West-Duitsland ls ln het buitenland vele stemmer, op- uer gewuruen. gevuig van zijn ucgcn dip rafPeoriseh eisfpn iarise Russisch, jcvsngcnschap. Nor "a^fn ter ver Zo stapte een delegatie van veront-1 waardige automobilisten dezer da- gen naar het Engelse ministerie van 1 Verkeer om te protesteren tegen de toestand van de meeste autowegen* Deze vorm van het protest had dub bel nut: er werd duidelijk mee ge maakt bij welke tijd de huidige wegen passen het spaarde ben zine uit. niet lang geleden is hij namelijk uit het Oosten teruggekeerd. Clauberg is altijd een strever geweest. Hij telde nog maar 39 jaar, toen hij bui tengewoon hoogleraar aan de universi teit van Koningsbergen werd. In het derde rijk voerde hij de titel „SA-Sani- tat-sobersturmbannführer" In genees kundige aangelegenheden had hij wel het een en ander in de melk te brokken. Onmenselijke experimenten In 1942 vroeg hij schriftelijk aan Himmler, of deze levend mensenmate riaal tot zijn beschikking wilde stellen en of hij in het kamp van Auschwitz egens zijn wandaden ding zou worden geroepen. De man zelf rekende er echter hele- 1 maal niet op dat hij door de Duitse justitie zou worden gegrepen. Immers nog slechts een paar dagen voordat hij in Kiel in hechtenis werd genomen, publiceerde hij in een dagblad een advertentie, thans door het geïl lustreerde weekblad ,.Der Sturm" weer- l gegeven. „Spoed" had Clauberg boven die ad vertentie gezet. Men kon hierin lezen dat prof. dr. med, Carl Clauberg enkele 1 resolutie. Rusland voegde er nog eer. voorstel aan toe. De Russische afge vaardigde diende een resolutie in met het verzoek tot uitbreiding van de ont wapeningscommissie met Egypte. India, dat hij Polen en een Latijns-Amerikaans land verantwoor- om de betrokken commissie ..objectie ver en meer omvattend" te maken. Deze commissie bestaat momenteel uit elf Brutaal leddn VfU1 de VeiliSheidsraad plus Ca- Bovendien verlangt de Sovjet-Unie, dat India en Polen zitting zullen heb ben in de subcommissie, waarvan de grote vier en Canada deel uitmaken. Volgens de Russische afgevaardigde stond dc subcommissie van de ontwa peningscommissie voor vraagstukken van „vitaal belang" voor alle landen. Doch vier van haar leden waren ook lid van de NAVO. Derhalve, aldus de Rus. zouden ook niet-leden van de NAVO in de eommissie dienen te wor den opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1