i Modieus crêpe voor nu en later Het waterdichte alibi ONS MENU Het scheelde maar zo weinig ZATERDAG 26 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Van verstotene tot lieveling Ons kort verhaal door Cyril Donson VAN DE fVEEK Voor de kleintjes Het broodje van Catootje Londen, januari 1957 Crêpe zijde - crêpe georgette, crêpe satin, crêpe de chine, crêpe marocain - is, na lang een verstotene te zijn geweest, opnieuw het lievelingetje van de mode. Immers een nieuwe drang naar soepel heid is door de mode gevaren, nadat ze vele seizoenen lang de stugheid en de zwaarte van tweeds en shetlands in ere hield. Zes maanden geleden toonde ze voor het eerst weer animo voor soepeler materiaal en, ofschoon we aan de vooravond van de winter stonden, bracht ze zijden mousseline, voile en allerhande, lang verloochende crpes op het tapijt. En diezelfde on-winterse stoffen, zijn op het appèl als voorjaarsmode 1957 aan de deur klopt. De goede confectie heeft ze van de Haute Couture overgenomen en de vrouw, die zelf naait of haar naaister die taak oplegt, heeft zich soepele stof aangeschaft, die zich willig laat draperen en, hoe dun ook, even grillig glad laat verwerken (in dit laatste geval wordt de stof op een voering gewerkt of dubbel genomen Wilt ge al een eind op weg zijn in de goede richting, voordat het voorjaar met krokussen en narcissen zijn intrede viert, kies dan voor het japonnetje, dat ge nu al laat maken, een modieuze en tevens klassieke crêpe. En raadpleeg voor een mogelijk modelletje de schetsen, die we vandaag afbeelden en die alle geïnspireerd zijn op de laatste mode. I. V. 1. Van crêpe marocain een rechte Japon met boothals en aangeknipte driekwart mouwen. De rok van dit model, die naar de zoom toe nauw toeloopt, is op de rug geheel glad en aan de voorkant onder de taille ineen- gerimpeld. De brede maagceintuur van effen satin duchesse is gegarneerd met een satijnen rollintje in andere kleur. De voorgestelde kleurencombi natie: een zwarte of bruine japon, een lindebloesemgroene ceintuur met oud- roze rollintje. 2. Van crêpe georgette een moderne deux-pièces, die dóódsimpel is, maar veel allure heeft voor wie zo'n model dragen kan. De blouse is lang en voor zien van een aangezette heupband. die met een knoop gesloten wordt. De mouwen, die op een boord ineengerim- peld zijn. reiken tot even boven de pols. De rok is geheel recht. Kraag en heupband zijn van satijn in dezelfde kleur als de crêpe. Voorgestelde tint: parelgrijs of ivoorkleur. 3. Crêpe marocain voor het derde model, dat een geklede, zeer flatteuze japon in twee kleuren is. De tot aan de buste opgewerkte, rechte rok is over de maag en de heup gedrapeerd en vormt aan de linkerkant een los afhangend rokpand. Een stoffen strik je is links hoog op de maag gehecht. De voorgestelde kleurencombinatie: wit lijfje, zwarte rok. 4. Van crêpe satin wordt het vierde model gemaakt. Het is een geheel rechte japon met korte mouwen, smal le stofceintuur en een boothals. die met een brede kraag is afgewerkt. De kraag vormt op de rug een punt en loopt, aan de voorkant smal toe naar de basis van een V-vormig decolleté: hij is rondom gegarneerd met een brede bies van satijn. Voor deze japon zijn uiteraard alle kleuren mogelijk; de satijnrand langs de kraag kan in Nauwkeurig ging Lakeman de details van zijn plan nog eens na. Zijn blo zende glad geschoren gezicht, ven-ied geen enkele emotie, toen hij zijn revol ver controleerde. Tevreden liet hij hem in zjjn zak glijden. Niemand, zelfs niet zijn vrouiw Rose, kon er enig idee van hebben, dat hij dit wapen bezat. En dat kon geen kwaad, dacht hij, met •bewondering naar het verfijnde en gracieuze uit hout gesneden racepaard kijkend, dat op zijn bureau stond. Het was een en al perfectie. Hij glim lachte, pakte het op en streelde de fraaie lijnen. Hij was een angstvallig nauwgezet man en eiste in alles per fectie. Jammer ,dat Rose verre van per fect was De lijnen in zijn gezicht werden die per, toen hij er aan daoht hoe zöj hem bespot had, beschimpt had met een hele reeks van namen mannen, die, zoals zij pochend had gezegd, haar ge liefden waren geweest. Hij zette het beeldje terug op zijn bu reau en staarde er met niets ziende ogen naar. Hij dacht aan een ander paard, dat een belangrijke rol in zijn leven had gespeeld .Hij was elf of twaalf jaar oud geweest en had zich toen bovenmatig aan alles gehecht. Niet dat hij ooit werkelijk van de dingen gehouden had, maar het was de sensatie geweest dat alles van hèm was en van niemand anders. De ge schiedenis met het hobbelpaard had dat wel heel duidelijk aangetoond, toen zijn vader hem gezegd had, dat het hobbelpaard weggegeven zou wor den aan een jongetje, dat niet zo rijk met speelgoed gezegend was als hij, had hij het in stukken geslagen, om dat hij het niet in andere handen wilde zien! Rose zal ik ook vernietigen, siste hij hartstochtelijk Geen man zal bezitten, wat van mij is! Hij was er bijzonder mee ingenomen geweest, dat Rose zijn vrouw was. Niet omdat hij verliefd op haar was, maar omdat zij mooi was en anderen spe ciaal wel zijn zaken-relaties beoor deelden een man steeds naar de vrouw, die de zijne was. Lakeman zuchtte opgelucht en stak een sigaar aan. Zeker, zij had hem ge holpen succes te bereiken. Hij was nu vijftig en bezat een van de grootste ex- en importzaken van het land met kantoren in iedere belangrijke haven stad. Nu was Rose echter niets meer dan een ornament een tè aantrek kelijk ornament zelfs. Een week lang had hij er over ge piekerd, hoe hij het zou doen, Ieder detail stond in zijn geheugen gegrift. Hij had een perfect alibi geconstrueerd voor het tijdstip van de moord. Lakeman trok aan zijn sigaar. Zij was uitgegaan. Woedend smeet hij haar dwars door de kamer heen. Hij keek naar de kalender op zijn bureau Zijn besluit stond vast. Het was niet nodig om nog langer te wachten. De dag van morgen was even geschikt als iedere andere dag. Hij belde zijn secretaris. Evans, een lange, keurig geklede man van om streeks dertig jaar, kwam binnen en wachtte op wat Lakeman te zeggen zou hebben. Hij was nogal kortaf. Morgen ga ik naar het kantoor in Liverpool. Waarschijnlijk blijf ik twee dagen weg. U wilt hier zolang de zaken wel regelen. De volgende morgen stond hij vroeg op en pakte met grote zorgvuldigheid een weekend-koffer. Met afschuw keek hij naar het pak, dat hij uitge kozen had om mee te nemen. Het was fel-blauw gekleurd en normaal ge sproken zou het hem in alle opzichten tegengestaan hebben. Ditmaal moest hij zijn gevoelens van afkeer echter onderdrukken. Het pak had hij nodig om zijn alibi op te bouwen. Hij ontbeet matig. Zonder dat zijn vrouw er iets van merkte, vertrok hij met een taxi naar het vliegveld. Hij liep door de wachtkamer, liet onopvallend zijn aktentas op een stoel vallen en begaf zioh naar het vliegtuig. De stewardess kende hem toevallig vrij goed en met opzet gedroeg hij zich enigszins opvallend. In Liverpool aangekomen, reed hij met een taxi naar zijn kantoor, waar de chef. Watsan, hem onderdanig en zenuwachtig begroette. Lakeman sprak, om zijn eigen nervositeit te verbergen, meer geïrriteerd dan anders.. Ligt alles klaar, Watson? Watson knikte. Ik heb alle contracten, rekenin gen. staten en wat U verder gevraagd hebt in mijn kamer gelegd, mijn heer Uitstekend, zei Lakeman hem in de rede vallend. Hij mocht geen tijd verliezen. Zorg er voor, dat ik niet gestoord word. Ik zal één, twee of drie uur bezig zijn .Dat hangt er van af. Ik sluit mij op. en niemand mag mij storen voordat ik klaar ben met mijn werk. Is dat duidelijk? Ik heb het volkomen begrepen, sir, antwoordde Watson. Lakeman deed de deur achter zich op slot en opende toen direct de week end koffer. In vijf minuten had hij zich verkleed en de transformatie ge completeerd door een blonde pruik over zijn grijzend haar te trekken en een zonnebril op te zetten. Hij gromde tevreden, toen hij in de Ik zou zelfs mijzelf niet herken nen. mompelde hij tevreden. Hij opende voorzichtig de deur. keek of niemand op de gang liep en slipte toen naar buiten, waarna hij de deur weer op slot deed. Met forse stappen liep hij vervolgens op de lift toe. Mocht iemand hem zien, dan zou nog geen kwaad gesticht zijn, want in het gebouw liepen altijd tal van bezoekers rond Met een taxi reed hij naar het vlieg veld. Gespannen keek hij op zijn hor loge. Hij had nog 10 minuten om het vliegtuig naar Londen te halen Onder de naam Reynolds kocht hij een retourtje en zonder zich al te op vallend te gedragen, zocht hij een plaats in het vliegtuig. Ongeveer drie uur, nadat hij zijn woning verlaten had, deed hij de voor deur weer open en sloop naar binnen, er voor zorgende dat niemand hem zag. Langzaam liep hij de trap op en bleef voor de slaapkamer van zijn vrouw staan. Hij hoorde haar heen en weer lopen. Hij klemde de revolver in zijn hand. Zijn hart bonsde. Met de mouw van zijn jas wreef hij over zijn transpirerende voorhoofd. Hij moest al zijn krachten inspannen om op dit kritieke moment niet te versagen. Snel smeet hij de deur open, de revol ver gericht. Zijn wouw draaide zich verbaasd om, met een angstkreet op de lippen, die echter verstierf voordat zij zioh kon realiseren, wat haar ge troffen had. Lakeman hoorde de doffe ploffen van de met een geluidsdemper uitgeruste revolver toen hij vuurde een.tweedrie keer Enkele seconden staarde hij naar het ineengezakte lichaam naast het bed. Toen draaide hij zich om en sloot de deur. Snel liep hij naar beneden. Van een telefooncel uit belde hij njn secretaris op. Evans? Ik ben op het ogenblik in Liverpool. Mijn aktentas moet ik in de wachtkamer van het vliegveld hebben laten liggen W.il je er direct naar gaan zoeken en haar dan met het eerst volgende vliegtuig meegeven? Ik stuur wel iemand van het kant-oor om die tas op te halen. Mijn dank en tot ziens. Hij verbrak de verbinding en klopte op de zak van zijn jas, waar de revol ver in zat. Als de politie het preciese uur van de moord zou hebben vastge steld en dat zou ay zonder enige twijfel doen dan was zijn alibi wa terdicht! Lakeman koesterde overigens geen valse illusies. Hy zou vast en zeker de voornaamste verdachte zijn van het moment af dat de politie zou ont dekken, dat Rose met tal van man nen De reis terug naar Liverpool kon Lakeman zic-h later nog maar flauw herinneren. Toen hy Watson's kamer weer bin nengeslopen was, verkleedde hij zich snel ging achter het bureau zitten en keek haastig de stapels papieren door. Toen belde hij Watson, waarna hy zichzelf feliciteerde met de vlotte af loop van alles. Enkele ogenblikken later kwam Watson binnen. Hy keek zorgelijk. Ik hoop, dat U niet gestoord werd, sir Lakeman glimlachte. In het geheel niet, Watson. De spanning week uit hem. Watson was er kennelijk heilig van overtuigd, dat hij de laatste uren op kantoor was geweest. Niets kon meer verkeerd gaan. Hy had de perfecte moord gepleegd! Twee dagen later keek Lakeman over zijn bureau heen inspecteur hulse aan. Het spijt my, dat ik nog even op Uw tijd beslag moet leggen, mijnheer Lakeman, maar een moord is een ern stige zaak. dat zult U wel met mij eens zijn. Lakeman knikte bevestigend. Ik zal alles doen om de man, die hiervoor verantwoordelijk is. te helpen ontmaskeren. De inspecteur haalde zyn pijp uit de mond en keek Lakeman onderzoe kend aan. Het motief bezorgt mij hoofdbre kens, mijnheer Lakeman, zei hy. Als U het mij toestaat te zeggen, dan bent U de enige, die een gegrond mo tief had .Maar wij hebben nu eenmaal al vastgseteld, dat U op het moment van de moord in Liverpool was Hy brak de .zin plotseling af en vroeg met een scherpe klank in zijn stem: Uw secretaris, Evans, heeft verklaard, dat U hem omstreeks één uur in de middag hebt opgebeld Klopt dat? Lakeman knikte bedachtzaam. Ik geloof wel, dat het omstreeks dat uur was Wat het dus des te zekerder maakt, dat U op Uw kantoor in Li verpool was toen de moord gepleegd werd Lakeman glimlachte, zeken- van zich zelf. Ja, ik had mijn aktentas Plotseling zweeg hij. Voor het eerst begon hij te twijfelen. Hoe kunt U het dan verklaren dat gedurende de tijd, dat U op de kamer van de bedrijfsleider in Liverpool ver toefde, geen uitgaande gesprekken van die kamer uit werden gevoerd? Wat son heeft al die uren vlak bij het cen trale telefoontoestel gezeten, maar dat heeft gezwegen Lakeman was doodsbleek geworden. Met trillende vingers greep hij naar een sigaar. Onverbiddellijk ging Hulse verder. Watson heeft mij verzekerd, dat alle in- en uitgaande gesprekken over diat centrale toestel lopen, mijnheer Lakeman. De vraag rijst dusin dien U inderdaad, zoals U verklaard hebt, de gehele tijd op zijn kantoor bent gebleven, hoe heeft U het dan klaargespeeld om met Londen te tele foneren? Lakeman staarde Hulse gebiologeerd aan. Plotseling verloor hij zijn zelfbe heersing. Waarom staart U mij zo aan?, vroeg hij vinnig. Hij volgde de blikken van de inspec teur. die naar zijn rechterhand keek. Zijn sigaar was niets meer dan een handvol verkruimelde tabak.... de tint van de japon zijn, doch ook van contrasterende kleur worden ge maakt. 5. Crêpe georgette is het dunne ma teriaal dat voor het volgende model letje aangewezen is. Het japonnetje is een klassiek chemisiermodel met ruim lijfje, vijfzesde overhemdmouwen en een aangerimpelde, rechte rok. Ook voor dit effen model zijn alle denk bare kleuren geschikt. 6. Crêpe satin is het materiaal voor het nu volgende ensemble, dat in twee schetsen is weergegeven. Het is een middag-diner japon met een bij behorend jakje. U ziet het model met het jakje op de eerste figuur en zon der het jakje op de tweede. De boor den van de driekwart overhemdmou wen. het kleine kraagje en de knopen zijn van satijn; de japon is van een satijnen pas en dito korte mouwtjes voorzien. Het jakje is op een taille band ineengerimpeld. Een geschikte kleur:zwart! Het past altijd en overal en verveelt in geen tien jaar! 7. Crêpe de chine stellen we U voor het laatste modelletje voor. Het is een jeugdig japonnetje met ruime, aange- plooide rok. Het lijfje is getailleerd, heeft heel korte, aangeknipte mouw tjes en een breed, ondiep decolleté, dat met een biaiskraag is gegarneerd. Wanneer het buiten guur is en men koud en rillerig thuis komt. kan een kopje hete bouillon of soep een uitkomst zijn en dan niet alleen als uitgangs punt voor de warme maaltijd! Ook bij de lunch is zo'n soep op z'n plaats! En de prijs? Die valt heus ook mee, want men hoeft niet altijd vleesbouillon te gebruiken. Byna ieder groentenat kan even goed het uitgangspunt voor een smakelijke soep zijn. Het bevat veel zouten en vitamines, die we vooral in dit jaargetijde hard nodig hebben! Groentenat houden we, wanneer we groenten koken, dikwijls vanzelf over maar kan ook met behulp van wat groenten, die men dan ais vulling in de soep laat, extra gemaakt worden (soep van kool, knolselderij, spruitjes, peen, uien enz.) Kerriesoep, runderrolletjes met gehakt (een gedeelte van het gehakt voor maandag apart houden) spruiten, aardappelen, mokkaroom. Stoofprei met gehaktballetjes, aardappelpurée, broodschotel. Koolrolletjes, met kaas en aardappelen, tutti frutti. Roerei, witlof, gebakken aardappelen, appelpudding. Gebakken lever, rode kool, rijst, zoete macaroni-schotel. Stokvisschotel (van stokvis, uien en aardappelen), rijst met appelmoes. Bruine bonen, spek, aardappelen, fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Een bakker uit de Bom'lerwaard. die bakte eens twee broodjes: één voor zichzelf, één voor zijn vrouw en één voor nicht Catootje. Catootje was al zestig jaar, ze was nog maar twee-tandig: de tandarts trok de rest er uit. dat was wel wat onhandig. Zij kocht het broodje van neef Jan voor dertig halve centen. Het was een broodje voor de Kerst met gember en met krenten. Maar toen zij 't mikje snijden ging in twintig dunne sneedjes. toen hoorde zij van krik-krak-krak, bij stukjes en bij beetjes. Wat is dat nu. zei nicht verbaasd? Wat zit er in m'n broodje? Ze haalde vlug haar bril erbij, die lag op het bureautje. Wel heb ik nu, as-je-me-nou, wat ben ik nu gaan kopen? Want weet je. wat in 't brood zat? Een heel stel zwarte knopen! Ze rende gauw naar neeflief toe. de knopen in een krantje. Maar neeflief, zei heel erg boos. wat is hiér aan het handje? Wat is dat jammer, lieve To, zei Jantje wat verlegen. Dat juist mijn béste nicht Cato dit broodje heeft gekregen. Toen ik vanmiddag laat voor jou en voor onszelf wou bakken, toen vond ik tot mijn grote schrik Geen krenten in de bakken. Voor 't ene broodje was genoeg, die wou ik jou verkopen. Toen deed ik in de tweede maar wat oude. zwarte knopen. Er stond toch nog een doosje vol vlak bij de naaimachine. Mijn vrouw was eventjes niet thuis, die dronk net thee bij Tine. Een brood te klein, een brood te wit, zo zonder krenten-stippen. Mijn lieve vrouw had vast gezegd: Je kunt er mee verhippen. Neef Jantje, zei Catootje streng, 't Is nu nog goed verlopen, maar toch moet jij me met de Paas geen knopenbrood verkopen. Ik heb nog maar een tand of twee, twee tanden om te kauwen, wanneer ik één daarvan nog brak, zou 'k niets meer overhouen. Ik eet het broodje nu wel op, alleen maar voor dit keertje, maar Jan. je weet het. met de Paas: Gedraag je als een heertje. Ze kreeg van J an twee flappen mee, twee flappen aan een touwtje. Nou dag hoor. lieve nicht Cato, Dag Jan. en groet je vrouwtje. B. ROTTEVEEL. Recept: Mokkaroom. 2 eiwitten. M 1 slagroom, 125 gram suiker, 1 dl sterke koffie extract. De eieren splitsen, het eiwit en ook de slagroom stijfslaan. De dooiers met de suiker roeren, het liefst hete. koffie extract er door mengen en in een heet waterbad al roerend binden. Het mengsel nu door het stijf geslagen ei wit roeren en daarna voorzichtig door de slagroom scheppen. Recept: Koolrolletjes met kaas: Een kleine savoyekool, plm. 300 gram kaas, boter, zout. De koolbladeren voorzichtig van de kool loswikkelen en van de stronk halen. De zware ondernerven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden. De bladeren in kokend water met wat zout bijna gaarkoken in ongeveer 10 15 minuten. Ze op een vergiet laten uitlekken en afkoelen. De kaas onder tussen in staafjes snijden van 1 cm dikte en 8 cm lengte. De koolbladeren plat op een bord of plankje leggen, in het r Idden een staafje kaas aanbren gen. de uiteinden van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rol letje van vormen. De rolletjes in een koekepan in boter lichtbruin bakken en ze op een verwarmde schotel op dienen. H^ft men een oven. dan kun nen de koolrolletjes in een beboterde vuurvaste schotel worden overge bracht. De rolletjes bestrooien met paneermeel, er hier en daar een klontje boter op leggen en er in de oven een goudbruin korstje op laten komen. WIE op 'deze wisselvallige wereld uitgroeide tot wat hij graag wilde worden ls een gelukkig mens! Hij heeft blijkbaar met de hem geschonken talenten vol doende gewoekerd en veroverde de plaats, die hy van jeugd af aan voor ogen had. ..Ik weet zeker, dat ik 't hé len zal" zo dacht deze man of vrouw en hij (öf zij) haalde 't! IK geloof niet, dat dit met zo héél veel mensen het geval is. Het leven gooit iemand, te gen wil en dank, her en der. Er lopen rissen mannen en vrou wen op dit ondermaanse rond, die nooit gedacht hadden, dat ze ééns terecht zouden komen, waar ze terecht gekomen zijn. Zoudt U menen, dat vadertje Drees ooit in z'n jonge jaren gezegd heeft: ..Ik zal minister president worden en 't vijf kabinetten lang in voor- en tegenspoed met m'n mannetjes en tenslotte vrouwtjes volhou den?" Of dat president Eisenhower als jong officier ooit gedacht heeft: „Éénmaal regeer ik de V.S. en leg alle anderen m'n wil op?" Of dat Kroesjtsjef en Boel- ganin als schattige, kleine jochies tegen elkaar zeiden: ..Wanneer ik oud ben. speel ik voor boeman en krijgt iedereen de pip?" Dat zijn de „grote" mannen. Nu U en ik. Dacht U, dat U eens in kren ten of citroenen zou handelen, professor, directeur, bankbe diende, portier of putjesschep per zou zijn? En wat mezelf betreft, ik heb nooit bevroed, dat ik U met m'n Fantasio's vervelen zou JA: daar heb je ook de lieden, die het van 't begin af wél wisten en récht op hun doel afstevenden. Die van te voren zeiden, dat ze Napoleon zouden zijn. of Wim Kan of Nasser of Chaplin, die van jongsaf de maarschalk staf in de handen droegen en zioh dit attribuut om-géén- waarom lieten ontfutselen.! Dat zijn per slot de uitzonde ringen. Want meestal werkt de be stiering. 't lot of 't toeval al naar ge dat noemen wilt héél anders, dan ge 't zorgvuldig had uitgeknobbeld. Hoevelen hadden niet graag filmactrice willen zijn en zitten nu treurig achter de „tikma- sjien" of vrolijk? met een handvol kinderen op schoot? Hoevelen hadden niet -be roemdheid" in 't hoofd en lopen nu sjofel langs de kanten van de kille, bestedingsbeperkende maatschappij? WAARMEE ik maar zeggen wil, dat 't haast altijd éners loopt dan we dachten. Wat niet verwondert in een wereld, waar héle volksstammen van de ene kant naar de andere verhuizen en niemand weet. wat hem van de ene op de andere dag boven 't hoofd hangt Het loopt voor velen niet zó op rolletjes, dat ze zeggen kun nen: „Nu ben ik voor altijd geborgen", vooral niet in een tijd van woningnood. En of je nu hoog geklommen of diep gevallen bent, of je doet wat je altijd graag had willen doen of elke dag bezig bent met iets waar je eigenlijk misschien wel misselijk van wordt, zoals deze werkster, die natuurlijk „in het ballet had willen gaan" en nu iedere dag de vuile boel kan ophalen, 't is altijd 't zelfde liedje Dat neemt niet weg, dat ze nog een vrolijk pasje waagt, wanneer 't in haar kraam te pas komt en daarmee haar jeugd-ideaal voor even waar maakt. Helaasook voor héér heeft het niet mogen zijn! Jammer: het scheelde maar zo weinig FANTASIO.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13