Raad van Katwijk akkoord met bouw tijdelijk informatiekantoor V.V.V. Simbolon „ergens" in Sumatra: wilde bloedvergieten vermijden Plannen tot bouw gehoorzaal worden er niet door belemmerd VRIJDAG 26 JANUARI 195T Concert Residentie-Orkest Brahms' „Derde" als eerbetoon aan Arturo Toscanini Pianist Abbey Simon: groot onder de groten! Mendelssohn. Chopin, Brahms e.a. „Romantici" zegt een interpretatie van de geschiedenis, waar generaliserend inferioriteit in doorklinkt. Maar er leeft in het woordgebruik iets troebels, iets dat om revisie en herwaardering vraagt. Ook sociaal. Want waar heeft daadwerkelijk de benauwde, beproefde mens dezer eeuw méér geluk gevonden dan bij de „romantici" van haar voorgang ster? Hoé ook, Abbey Simon heeft Chopin's pianoconcert in f zonder één romanti serende noot tot klinken gebracht en Willem van Otterloo liet ons, klassiek in het algemeen menselijke gewaad, Brahms 3de Symfonie horen zonder één pathe- tiserende zin. Beiden, Simon en Van Otterloo met z'n garde, waren overdrachtelijk onbe taalbaar en bij K. en O. moet daarover tevredenheid zijn geweest! Het begon met „Ruy Bias", eertijds op de concerten jaarlijks menu. Thans is deze Mendelssohn-ouverture verbleekt. Ze was als gelegenheidswerk uit de mouw geschud, als gevolg van een onvoorziene en te plotselinge opdracht. De thema tiek grenst aan de deun en er is iets gezelligs in, zo voor een keer. Overigens vinden we geen aanduiding van de ko mende gruwelen in het nare toneelstuk van Victor Hugo, waarvoor de ouverture was bestemd. De vertolking hield al terstond een belofte in. De strijkerseenheid bleek fabuleus, maar het tempo dermate op zwepend, da.t tegen het eind de puur heid van de violen begon te lijden. Toen kwam, met uitgedund orkest, Chopin's Concerto: één grote, onverge telijke Romance! Frédéric is nog een minderjarige, de compositieleer niet machtig. De orkes tratie is daarom, hoewel aardig van coloriet, niet belangwekkend. Maar wat overblijft is een ongemeen aantrekkelijk klankstuk. En hoe danken we Chopin thans, dat hij zich tot één instrument bepaalde! Hoe weinigen na hem hebben met zo'n onurtpuittelijke klankfantasie de ziel van het klavier verkend? En wie kon zo aristocratisch fijnzinnig impro viserend een melodie versieren en de harmoniek de weelde geven van een bloesemende lusthof? Dat alles verenigt het f moll concert. Een sleutel tot het concert verschaft de vrijwel onopgemerkt gebleven Noc turne in cis, die alleen in de Chopin- uitgaven van Askenase en van Cortot verschenen is. Theo van der Pas heeft ze hier meermalen gespeeld. Men mag aannemen, dat Constantia Gladowska. de eerste grote passie van Frédéric, haar inspireerde en dat dit mooie operazan geresje ook om het concert zweeft. Zij solieerde trouwens mede bij de première. De thema's van deze Nocturne zijn het, die men verstrooid aantreft over de drie concertdelen, omringd door won derlijk bekorende fiorituren en arabes ken. Deze als kantwerk te presenteren was het geheim van Abbey Simon. Men zou ook van een fijne etsnaald kunnen spreken, zo broos-dromerig doorgloeid als deze subtielste partituurlijnen in de toetsen groefden. En toch is deze Simon, groot onder de groten, een pianistische reus van een demonisch vermogen! Hèm roepen wytot weerziens! Na de jongeling Chopin de wijze en levensrijpe bard Johannes Brahms Is „de derde" de mooiste der vier? Na gisteren zeggen we: ja, al mag de vierde in structuur het winnen. Maar de figuur Brahms, deze gevoelige, wiens geest volslagen in het klassieke wortelt, leeft in deze derde zo hoog en zuiver. In Brahms voelen we een ingedamde „Weltschmerz" en een levenslang ge vecht daartegen, een niet aflatende slin gering tussen hoop en ontzegging, tus sen de uitgelaten© en de melancholicus. „Appel en stam" ARJOS UIT KATWIJK AAN DEN RIJN KWAM BIJEEN. Op een gehouden bijeenkomst van de Arjos, afdeling Katwijk aan den Rijn, in de zaal bij de geref. kerk, sprak de heer J. P. Brouwer uit Oegstgeest over het onderwerp „Appel en stam". Hiermede werd het com munisme aangeduid, zoals het is ont staan en zich verder heeft ontwik keld. Spreker wees er op, dat het commu nisme wortelt in de helft van de 19e eeuw. toen Karl Marx en Friedrich En gels hun manifest publiceerden, waarin het communisme zijn grondslag vindt. Zij waren tegenstanders van de religie en baseerden zich op het materialisme. Alles moest worden dienstbaar gemaakt aan het welzijn van de massa, terwijl het particulier bezit werd verworpen. Aanvankelijk vond deze leer weinig ingang, doch ondanks de felle kritiek wist tenslotte het communisme veld te winnen en thans is het zo dat alle vol keren van Europa communisten in hun gelederen tellen. Het is daarom zaak. aldus spreker, zich weerbaar te tonen. De historie leert ons hoe het commu nisme met niets ontziend geweld tracht haar doel te bereiken, waarbij het alles te pletter loopt wat het op zijn weg vindt. Het meest recente voorbeeld is wel het gebeurde in Hongarije. Geluk kig. aldus de heer Brouwer, is het Ne derlandse volk nuchter genoeg om de gevaren te onderkennen en hij besloot met de wens. dat dit zo in de toekomst ook zal mogen blijven. Na een uitvoe rige gedachtenwisseling over het bespro ken onderwerp, bracht de voorzitter, de heer J. D. van Delft, de spreker dank voor zijn leerzaam betoog en sloot daarna de bijeenkomst. Jeugdige vandalen KAMPEERWAGEN IN NOORDWIJK VERNIELD. Dezer dagen ontdekte een kampeer- houder in het Langeveld onraad in een op zijn terrein staande kampeerwagen van een Leidse slager. Op zijn komst vluchten een tweetal knapen de duinen m met achterlating van een fiets en een plunjezak met kampeerattributen. Deze goederen werden door de poli tie in bewaring genomen en al spoedig had men de jongelui te pakken. Het bleken twee jeugdige Leidenaars te zijn, die van huis waren weggelopen en de nacht in de wagen hadden doorge bracht. Zij hadden zich toegang ver schaft door met een bijl een ruitje in te slaan, maar daar was het niet bij ge bleven. Op ergelijke wijze hebben deze knapen in de keurig geoutilleerde wa gen huisgehouden. Vrijwel de gehele inventaris werd vernield door er met windbuksen op te schieten of het dom weg met de bijl stuk te slaan. Zij zijn door de politie flink aan de tand ge voeld en het spreekt vanzelf, dat hun naast een schaderekening van enkele honderden guldens ook een proces verbaal gepresenteerd zal worden. Het grootst is hy daar, waar die tegen stellingen eikaars functies worden. Men treft in de 3de Symfonie een zeer robuuste spanning trots alle verinnely- king. Toch houdt de heroiek geen stand en verliest zij zich in pessimisme, het slot is gedweeë berusting! Een Intermezzo, of wil men een wee moedige Landler, staat op de plaats, waar normaal een Scherzo hoort. Hier bleek het duidelijkst van Otterloo's op vatting, die al het donkere, slepende, blijheidaantastende wegnam. Maar mis schien mag men Brahms in mineur toch ook een beetje van zijn Requim uit ver staan? Een uiteraard subjectieve ziens wijze. Zelden hebben we zo met bewonde ring: voor orkest en dirigent gestaan. Deze Derde was een kroon op een levenswerk, welsprekend en overtui gend. Déze Derde kon de voorbereiding zyn van een wereldtournee! En we hebben haar ondergaan als een eer betoon aan het genie, dat dezer dagen de ogen sloot: Arturo Toscanini! NIEUWE UITGAVEN RAPPORT NED. DELEGATIE INTERNATIONAAL INDUSTRIE CONGRES Verschenen is het rapport van de Ne derlandse delegatie die van 29 november tot 3 december in New York het derde Internationale Industriecongres heeft bijgewoond. Hierin zijn de belangwek kende conclusies van het congres samen gevat en werden uiteenzettingen opge nomen over de drie hoofdproblemen, die tjjdens het congres ter sprake kwamen: kernenergie, automatisering en organi satie. De mens op zoek naar zyn voorouders (l'Homme a la recherche de ses Ancètre6). Roman van de Paleontologie, door Andiré Senet. Vertaald door P. Blomsmaert. GeTli. Uttg.: Poreholte, Voorhout. Leer uit Uw handschrift. Praktische grafologie voor iedereen, door Ohandu. Uitg.Zuid-Hollandsohe Uitgevers Mij., Den Haag. Zó maakt men millioenen. Milllonnairs- potpoiKTl van deze tijd, door E. Jameson en G. L. Sohwill. Oorspr. titel „So macht man mlllionen". vertaald door D. van Deurne. iUtg.: Zirid-Hollandsche Uitgevers Mij., Den Haag. Kruisverhoor. Roman over recht en on recht, door Don M. Mamkiewlcz. Oorspr. titel „Trial", vertaald door C. v. Eysden. Uitg.: Zuid-Hollamdsche Uitgevers Mij.. Den Haag. Soldaten zonder generaal. ..Soldaten ohne General". Door Hans Dormfbnn. Ver taling van D. Ouwendijk. Uitg.: Poreholte, Voorhout. Suez. Een fascinerende biografische ro man over Ferdinand de Lesseps en zijn Suezkanaal door Quirin Engasser. Verta ling U'it het Duits door K Lugtigheid. Uitg.: La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Flicka, het veulen, door Mary O'Hara. Oorspr. titel ,,My friend Flicka" geaut. vert. uiit het Engels van Elisabeth Gutte ling. Uitg Zuid-Hcfllandsche Uitgevers Mij.. Den Haag. De zwarte hengst Bento. door Ditha Holesoh. Geaut. vert, van M. C. Oasten- dijk. Uitg.: Zuid -Hol landsche Uitgevers Mij. Den Haag. Het huls met de gekroonde karnton, door Jelte Kuipers. Ge'fll. door F. van Bemmel. Verschenen' In de jeugdserie bij N.V. de Arbeiderspers, Amsterdam. Een tweeling groeit op. Wijkende wegen. Gaston en Christine, zijn de titels van een nieuwe Zwitserse trilogie, geschreven door Marguerite RouMn. Ned. bewerking van J. W. CTom. Uitg.: Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij., Den Haag. Een niet alledaags transport pas seerde hedenmorgen de Oude Sin gel. Een aantal Seafuries werd van het Marine-vliegkamp Valkenburg per zolderschuiten vervoerd naar het vliegveld ..De Kooij" bij Den Helder, de basis, waar zij voortaan gestationeerd zullen zijn. (Foto LD/Van Vliet) Nieuwjaarsrede van de burgemeester Onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker kwam de gemeenteraad van Katwijk gisteravond in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van een een-en-twintig punten tellende agenda. Daar dit dé eerste vergadering van het nieuwe jaar was, sprak de voorzitter, alvorens met de behandeling van de agenda een aanvang werd gemaakt, de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit, waarin hij het aftreden van burgemeester Woldringh van der Hoop memoreerde. Ondanks tal van onvervulde wensen is 1956 een jaar van vooruitgang geweest, wat in de eerste plaats te zien is aan de vermeerdering van het inwonertal van 26370 op 1 januari 1956 tot 27133 op 1 januari 1957; niet minder spectaculair is de vooruitgang zichtbaar in de sector van de bouwnijverheid. De woningvoor raad nam met 224 stuks toe, terwijl op 1 januari nog 278 panden in aanbouw waren en er zijn nog verschillende plan nen in voorbereiding, waarvan 114 wo ningen spoedig in uitvoering komen. Nochtans zijn deze getallen niet in staat de woningnood te overwinnen. Het aan- j tal woningzoekenden vermeerderde na melijk in 1956 van 719 tot 797. Met de ingebruikstelling van de Bur- gemeester Woldringh van der Hoop- j brug is een belangrijk punt in de geografische ontwikkeling der ge meente bereikt. In feite vond de wederopbouw daarin zijn afsluiting. Ten aanzien van het badbedrijf werk ten de weersomstandigheden tegen, desondanks was het badseizoen bevredi gend te noemen. Een onvervulde wens blijft nog steeds de verbetering van de toegangsweg naar de gemeente. Goede verbindingen bin nen de plaatselijke gemeenschap zijn niet genoeg. VISSERIJ NIET ONVERDEELD GUNSTIG De resultaten van de visserij, aldus de burgemeester, zijn niet onverdeeld gun stig. De haringvangst daalde voor zover de aanvoer in Katwijk betreft, met een kleine 30.000 kantjes, de totaalvangst van Katwijk, IJmuiden en Schevenin- gen bij elkaar was ca. 150.000 kantjes kleiner. Ook nu was het verloop van de Engelse walvisserij zeer teleurstellend. Een ongunstige factor vormden ook de moeilijkheden met de personeelsbezet ting, waardoor het vele malen voor kwam dat een schip wegens onderbe manning niet kon uitvaren of de teelt vroegtijdig moest beëindigen. Gelukkig zijn er ook lichtpunten: niet minder dan 10 nieuw gebouwde schepen werden aan de vloot toegevoegd en de outillage van het bedrijf werd met een modern koel huis uitgebreid Ontegenzeglijke be wijzen van de levenskracht van het aloude visserijbedrijf. VISSERSHAVEN Nog een onvervulde wens is de zeker heid omtrent de vissershaven. Het aan de Tweede Kamer toegezegde rapport van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is er nog altijd niet. Dit duurt wel erg lang. De stichtingscommissie „Zeehaven Kat wijk" doet echter alles wat mogelijk is om een gunstige beslissing te verkrij gen. TUINBOUW De tuinbouw heeft goede resultaten te zien gegeven. De omzet van de groente veiling overschreed de f. 4.000.000 waar van de befaamde Katwijkse produkten waspeen en bloemkool met onderschei denlijk f. 2.170 000 en f. 1 115 000 het leeuwedeel voor hun rekening na men Door de inkrimping van de orders voor het Amerikaanse bezettingsleger liep echter de export terug van 34% tot 28% Met eerbied herdacht de burgemeester twee leden van het gemeentepersoneel. die kort na elkaar door de dood werden weggerukt, t.w. de heer P Brasser, hoofdinspecteur van politie en de heer J Berkheij. werkzaam bij de dienst gemeentewerken. dat vertrouwen tussen burgerij en poli tie de eerste vereisten zijn voor een ordelijk en gerust leven. De conclusie is. aldus spr., dat ons goede Katwijk een levende en levens krachtige gemeente is. welke waard is er onze krachten voor in te spannen. NIET TELEURGESTELD Namens de raad sprak het oudste lid, de heer L. van der Zwan (CH) een antwoord uit, waarin hij o.m. opmerk te, dat de raad zich in de verwachtin gen, die werden uitgesproken bij de installatie van burgemeester H. Dui ker, niet teleurgesteld achtte. De nieuwe burgemeester heeft blijk ge geven iemand te zijn, die in Katwijk volkomen op zijn plaats is. Spreker besloot met het college de burgemees ter kracht en wijsheid toe te wensen voor de taak die in het jaar 1957 op zijn schouders zal worden gelegd. Hierna werd overgegaan tot de be handeling der agenda. GEMEENTESPAARBANK Tot commissarissen van de gemeente spaarbank in de vacatures van wijlen de heer K. Haasnoot Kzn. en de heer J. Van Duijn Bzn. werden benoemd de heren C. Haasnoot Azn. en H. A. Dijksman. INFORMATIEBUREAU V.V.V. Het voorstel tot het verstrekken van een krediet voor het aankopen van een houten gebouw ter inrichting als informatiebureau voor de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, gaf aan leiding tot een zeer uitvoerige discus sie. Hierbij werd tevens aandacht ge schonken aan een adres dat door de heer B. M. P. Kornet juist een dag tevoren tot de raad was gericht en waarin hij verzocht op de plaats, waarop B. en W. gedacht hadden het informatiebureau te doen verrijzen, een zaal te mogen stichten. De heer D. Nasveld (P. v. d. A.), die hierover het eerst het woord voerde, achtte het niet juist het bureau te doen verryzen op de plaats, waar de raad had besloten de gemeentelijke gehoorzaal te doen bouwen. Nu verwezenlijking van dit plan, dank zij de investeringsbeperkingen door de overheid, niet uitvoerbaar is, beval hij dringend aan om het voorstel van de heer Kornet in beraad te nemen. De heer A- Wassenaar (A.-R.) achtte het inconsequent indien de raad zou be slissen in het saneringsgebied voor V.V.V. een tijdelijk gebouw te gaan stichten, terwijl kortgeleden het verzoek van de heer Kornet, om eveneens een tijdelijk gebouw te plaatsen werd afge wezen. De heer Borleffs (V.V.D.) sloot zich aan bij het betoog van de heer Nasveld en beval aan dit voorstel voorlopig terug te nemen, ten einde het verzoek van de heer Kornet te kunnen overwegen, al vorens een beslissing te nemen. De heer C. van der Plas (C.-H.) ondersteunde het praeadvies. Spreker betoogde dat, ook al zou de heer Kornet toestem ming tot bouwen gegeven worden, toch de totstandkoming van de zaal nog ge ruime tijd op zich zou laten wachten, in verband met de vele voorbereidingen. De heer H. Haasnoot (P. v. d. A.) was geschrokken van het semi-permanente karakter van het te bouwen informatie bureau. Hy uitte de vrees, dat dit ge bouwtje wel eens gedurende lange tijd de Boulevard zou kunnen ontsieren en beval daarom aan een minder in het oog lopende plaats ce kiezen. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Wanneer ik een nieuwe hoofdinspec-J binnen niet a! te lange Lijd de bouw teur van politie ga benoemen, aldus de I van de gemeentelijke gehoorzaal toch burgemeester hoop ik. dat de leden van doorgang zou kunnen vinden en dan zou de raad en de ganse burgerij hem methet informatiebureau wellicht belemme- vertrouwen tegemoet zullen treden, om- rend kunnen werken. De heer N. J. van Duijvenbode (C.-H.) merkte op, dat een stagnatie van de plannen voor het informatiebureau fu neste gevolgen voor het vreemdelingen verkeer zou hebben. Het gebouwtje zal verplaatsbaar worden, zodat, als de ge hoorzaal er zou komen, dit spoedig naar een ander punt kan verhuizen. De voorzitter, de verschillende spre kers beantwoordende, zeide o.m.. dat het voorstel van de heer Kornet nog niet in de vergadering van B. en W. kon worden behandeld, zodat daar thans niet verder op kon worden ingegaan. Bo vendien zou het ook al zou op de, plan nen van de heer Kornet kunnen worden ingegaan, nog lange tijd kunnen duren, alvorens deze plannen werkelijkheid worden. Daarop kan V.V.V. onmogelijk wachten. B. en W. zullen echter het plan-Kornet ernstig bekijken en als dit voor uitvoering vatbaar is, behoeft het een het ander niet uit te sluiten. Eerst is echter een grondige bestudering no dig. Als er op het terrein tenslotte toch een gehoorzaal zal verrijzen, is het gebouwtje van V.V.V. snel te ver plaatsen en zal geen beletsel beteke nen. Ontsierends zal het bovendien niet werken, daar er naar gestreefd wordt een esthetisch verantwoord ge heel te verkrijgen. Na nog enige discus sie werd op verzoek van de heer Bor leffs het voorstel in stemming ge bracht en aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren L. Borleffs (V.V.D.) en D. Nasveld (P. v. d. A.). STRAATNAMEN De voorstellen inzake het geven van straatnamen werden zonder hoofdelijke stemming aanvaard, behoudens het voorstel tot wijziging van de benaming van het oostelijke deel van de Parklaan. De voorzitter deelde namelijk mede dat dit werd teruggenomen i.v.m. een des middags ingekomen adres van verschil lende bewoners, waarin werd verzocht de benaming ongewijzigd te handhaven. Nadat B. en W. gelegenheid hebben ge had zich hierover te beraden, zal deze zaak opnieuw aan de orde worden ge steld. PANBOS Bij de behandeling van het voorstel tot het verlenen van kredieten voor de herbebossing en reconstructie van het Panbos en tot de bouw van een bos wachterswoning, verzochten de heren D. Nasveld (PvdA) en A. Wassenaar (AR) dit bos niet voor het publiek open te stellen in de broedtijd. De voorzitter zegde toe dat B. en W. bij de terzake te nemen besluiten met alle belangen, dus ook die der broedende vogels, zoveel mo gelijk rekening zullen houden. Ook dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. BOUWVERORDENING. De wijziging van de bouwverordening ontmoette, voor zover het de eisen té stellen aan stalruimten betreft, kritiek bij de heer D. van der Marei (SGP), die dan ook aantekening wenste tegen het voorstel te hebben gestemd. RONDVRAAG Bij de rondvraag vestigde de heer dr. G. W. Overdijkink (CH) o.m. de aan dacht op de plannen tot uitbreiding van het staatsvissershavenbedrijf in IJmui den. Deze geven ongerustheid onder de Katwijkse bevolking en vormen een be dreiging van het vissershavenplan. Gaarne zag hij zich hieromtrent inge licht. De overige punten van de agenda, waaraan wij reeds uitvoerige beschou wingen hebben gewijd, lokten weinig of geen discussie uit en werden alle zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Te ruim half tien besloot dê voorzitter de bij eenkomst met het uitspreken van het ambtsgebed. Kerkelijk Leven Ds. H. N. FRUIJT OVERLEDEN. In de ouderdom van 72 jaar is te Naarden overleden ds. H. N. Fruijt, eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Fruijt was o.m. lid van het clas sicaal bestuur van Tiel en tien jaar secretaris van de Vereniging Kerkop bouw. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om twee uur op „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde worden besteld. Hatta en Natsir naar geboorteland terug? Ook Molukken en Madoera voor afscheiding Volgens majoor Sofjan Ibrahim, een lid van de militaire raad van Mid den-Sumatra, welke in december het gezag over deze provincie in handen nam, bevindt kolonel Simbolon, de afgezette territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, zich op het ogenblik „ergens in Midden-Suma- tra". Hij is daarheen gegaan „om een burgeroorlog te vermijden". Majoor Ibrahim waarschuwde de regering in Djakarta dat, als zij mocht willen optreden tegen de „Bantengraad" van Midden-Sumatra, deze raad klaar staat om met alle beschikbare middelen tegenmaatregelen te nemen. Voors deelde de majoor mede, dat de afgezette gouverneur van Midden- Sumatra, Roeslan Moeljohardjo, in Padang is en daar huisarrest heeft. „om een afscheiding tussen de Noord- Molukken aan de ene, en de Zuid- en Oost-Molukken aan de andere kant te voorkomen". Voorts heeft de vicevoorzitter van de bestuursraad van Madoera mede gedeeld. dat Madoera de status van provincie verlangt. De chef-staf van het Indonesische leger, genera al-majoor Nasoetion, is gisteravond in Padang aangekomen voor het voeren van besprekingen met de „Bantengraad". De voorzitter van de „Bantengraad" .overste Ahmad Hus sein leverde kritiek op de regerings verklaring van Sastroamidjojo welke hij „eenzijdig en willekeurig" noemde. Een aantal vooraanstaande perso nen in Midden-Sumatra, die zich verenigd hebben in de „Minangka- bause Adatvereniging" hebben een beroep gedaan op de vroegere vice- president, dr. Mohammad Hatta, om naar zyn geboorteplaats terug te ke ren en te helpen bii het oplossen van de huidige problemen in Midden- Sumatra" Hatta is, zoals zovele an dere Indonesische leiders, afkomstig van Minangkabau, in Midden-Suma tra. Ook bij Mohammad Natsir, de voor zitter van de Masjoemi, die eveneens in Minangkabau werden geboren is aangedrongen om naar zyn geboorte streek terug te keren. In hun beroep op de beide leiders, verklaarden de Minangkabause promi nenten, dat als zij daar geen gehoor aan geven, „de kloof tussen de centrale regering en Midden-Sumatra zo groot zal kunnen worden, dat het idee van een eenheidsstaat alleen nog maar een fictie zal zijn geworden". Het aantal gebieden in de Indone sische Archipel, die de status van een afzonderlijke provincie willen hebben, is nu weer uitgebreid met de Noord- Molukken en Madoera. Gisteren arriveerde in Djakarta een delegatie van de bevolking van de Noord-Molukken, om de Centrale regering ervan op de hoogte te stel len, dat in de Noord-Moiukken voor bereidingen worden getroffen om de administratieve banden met de tegen woordige provincie Molukken te ver breken. De bevolking van de Noord- Molukken wenst een eigen provincie. Dividend Amsterdamsche Bonk 12% In de gisteren gehouden vergadering van de Raad van Commissarissen van de Amsterdamsche Bank N.V. is beslo ten aan de eerlang uit te schrijven al gemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1956 een divi dend uit te keren van 12% op de gewone aandelen. (V. j. eveneens 12% waarvan 2% in contanten of in aandelen). VADER EVEN OP VISITE Gisteravond stond aan het Sar- phatipark te Amsterdam een auto, waarin twee kinderen, een van twee jaar en een van één jaar. zaten te schreien Een politie-agent van een opgeroepen „Vijf maal acht wa gen" ging op zoek naar de eigenaar van de auto. terwijl de omwonenden zich inmiddels over de kinderen hadden ontfermd. Enige tijd later kwam de vader van de peuters op dagen Als verklaring gaf hij. dat hij op visite was gegaan en dat het wat laat was geworden KCHTZA K EN 1 Vi jaar m.a. voor verduistering De Rechtbank te Amsterdam heeft een 49-jarige oud-employé van een bank in de hoofdstad uit Heemstede, terzake van verduistering in dienstbetrekking overeenkomstig de eis veroordeeld tot IV2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De man. die chef der ef fectenafdeling bij de bank was geweest, had de afgelopen vier jaar verduisterin gen gepleegd voor een totaal bedrag van ruim f. 60.000. In september van het vo rig jaar. toen de op uiterst geraffineerde wijze uitgevoerde knoeierijen in de ad ministratie ontdekt werden, had hij zichzelf bij de politie aangegeven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik, z. v. H. van der Linden en N. de Wilde; Elisabeth Mania, d v. H. v Es en E. M. Kluivers; Jeremias Pieter Willem, z. v. E. H. van der Ziel en E. Pilleken; Johannes Simon, z. v. s. J. Braat en J. G. Spies; Johanna Elisabeth, d. v. J. Deijn en W. A. Raaphorst; M&miëbtê Constancies d. v. D. F. P. vein Eek en A. M. C. Janssen; Leo Maarten, z. v. L. M. van Rooii en H. J. J. Pronk. GETROUWD H.- van den Berg en W. E. Botoma- J. J. Huizing en M. A. de Vries; M. Polman en M. G. Kooien. OVERLEDEN' J. Mulder, zoon, 3 w.; B. van Eok, huiisvr. v. f. h. Kramenvei'di 61 j.; j, h, Thiefl, weduwe v. Ket., 52 J E, Bennime, buisvr. v. W. h Warners 83 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 25 jan. Veemarkt. Aanvoer 3 stieren. 60 melkkoeien, 180 vette koeien, 60 varekoeien. 30 vette kalveren, 91 nuchtere kalveren. 200 vette sohapen.' 1946 vette lammeren, 20 varkens (zeugen), 324 schrammen, 330 biggen, 1 paard, 6 geiten. Totaal 3250. Notering: melkkoeien f970 tot f 1080, vette koeien (schoon) f2.60f3.25 vare- koeien f 600 tot f 800. vette kalveren f 2.50f 3.10 per kilogTam levend gew, nuchtere kalveren f 1.30f 1.60 per kilo gram levend gewicht, vette sohapen f80 tot f 125, vette lammeren f 90 tot f 128, drachtige zeugen f 275 tot f 350, schram men f 65 tot f 195, biggen f 40 tot f 52. Handelvoor vette koeien goed, voor melkkoeien kalm, varekoeien kalm, voor vette kalveren vlot, voor nuchtere kalve ren stug, vette lammeren en vette schapen matig, zeugen, schrammen en biggen zee: matig. Grote aanvoer van schapen. 25 januari. Kaasmarkt. Aanvoer: li partijen Goudse kaas. Notering: Goudsi eerste soort f2.47f2.52, tweede soort f 2.42^-f 2.46. Handel goed. BARNEVELD, 24 januara. Eierveüia? SB.E. Aanvoer ca. 695.080 stuks. Handel* kalm. Prijzen henneëieren 56/59 gras f 10.50f 10.86, kippeëieren 59/62 gram f 10.60f 11.18, kippeëieren 62/64 gram f 11.43f 11.78, kippeëieren 64/68 gram f 11.99f 13.00, alles per liOO stocks. Coóp. Veluwse Eierveiling. Aamivoer ca. 1.200.000. Handel kalm. Prijzen lienne» eieren 48/55 gram f 8.60f 10.30, henne- eieren 55/59 gr. f 10.50f 10.85, kippeëieren 59/63 gram f 10.84—f 11.67, kippeëieren 63/68 gram f lil.92f 13.24. Eiermarkt. Handel redelijk. Aanvoer 2.000.000 stuks (schatting). Prijzen f9.50- f 13.00, algemene prys f 11.16 per 100 st. Kiloprijs f 1.86 (basis 60 gram). Prijsnotering Gelders-Overijsselse endgiiog van Eierhandelaren. Grote eieren fill.50f 13.00, gewicht 62/69 gr., kleine eieren, f9.00f 14.00. gewicht 50/60 gram. LISSE. 24 Januari. Gladdolenvelling. Op de afgelopen veiling van H.B.G. wer den ongeveer 3000 manden gladiolen aan gevoerd. De belangstelling voor deze vel ling was wederom groot, waardoor onder staande prijzen werdlen besteed. Gladiolen: Acoa Laurentia 14/op 7.30 42/14 5.25 10/12 2.60, Agndta. 8.20 7.30 -• Akerend am 4.50 3.50 Alfred Nobel 7.60 4.60 2.45. Bloemfontein 7.20 5.26 2.55, Bou logne 8.30 5.30 2.80, Hawaii! 5.50 3.70 1.65, Joh. Strauss 6.40 5.40 2.45, Jo Wagenaar1 7.70 6.10 2.75, Juuakloktken 6.30 5.10 3.50, Mabel Violet 6.90 5,06 2.20. Mansoer 7.40 5.25 2.45, Maria Goretti 3.85 1.65 Me morial Day 4.70 2 40, Modern Tim« 6.50 4.55, 1.90, Morning Kiss 5.30 5.25 3.15, Mrs. Mark's Memory 7.30 4.55 1.75 Nieuw Europa lil.20 8.60 3.15, Palet 5.25 2.40, Philippo's Memory 7.70 5.50 2.90, PicardJ 7.50 3.40, Pax 3.45 2.05 1.40, Ravel 10.10 - 2.85. Red Fox 7.40 5.60 2.75. Rijzende Zon 7.20 4.95 2.25, Northern Queen 8120 7.50 Salman's Glory 9.20 6.30 3120. Sal man's Elite1.65. Saais Souoi 6.- 3.90, Spotlight. 8.6.40 4.50, Sneeuw* prinses 3.40 2.90 1.16, Uncle Tom 5.15 Vincent vain Gogh 5.90 2.75, Wh(« Autumn 3.40 2.85 1.26. KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 januari Groenteveiling: Waspeen A 3848. idem B 2435, boerenkool 3034, spruiten 42- 44. peterselie 1214, knolselderie 17—23.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 8