Ned. Studenten Orkest concerteerde met succes in Gebouw voor K. en W. Virginia-rokend Nederland is enthousiast! de tPtèuAJC Virginia KING SIZE George van Renesse fijnzinnig in Beetliovens Tweede Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid Leidse militairen amuseerden zich vrolijk met „De Huzaren" 95ste Jaargang Vrijdag 25 januari 1957 Tweede blad no. 29045 v U zuli hei óók zijn! Interessante kennismaking met Hans Kox Op het station te Leiden viel het al te merken: er was in Den Haag iets bijzonders aan de hand! Een menigte studenten toog er heen, want het Ned. Studenten- Orkest, Jan Brussens schepping, zou concerteren, in een stampvol ge bouw voor K. en W., in het kader van de lustrumtournée ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium en het Universitair Asylfonds, ter hulpverlening aan de Hongaarse confrères. Dit concert trok verheugende belangstelling van de tallozen, die op enigerlei wijze banden bezitten met de studentenwereld van eertijds en nu. En er waren onder het feestelijk gestetnde auditorium héél wat ouderen van een vorige generatie, die thans trots hun zoon of dochter op het podium ontdekten! Men weet hoe dit orkest gedurende twee weken zich intensief onder Brus sens energieke leiding bezighield met de voorbereiding van een lustrumpro gramma, dat moest klinken als een klok! Tien uur per dag repeteren en dat 14 dagen lang: 't is geen kleinigheid! 80 jonge mannen en wouwen musi cerend in concentratie: de goede resultaten daarvan zijn niet uitgeble ven, kónden niet uitblijven, temeer omdat de beste muzikale krachten der huidige studentencorpora daartoe waren aangetrokken. Dat het orkest bovendien reeds in meerdere plaatsen gelegenheid had. de werken nader in te spelen en de nodige concertroutine op te doen, be gunstigde extra het welslagen op deze avond! Reeds enige malen kon in deze kolom men met grote waardering gewaagd -worden van de prestaties van dit orkest, dat. ondanks het gTOte jaarlijkse ver loop toch in staat, blijkt een voor ama teurs benijdenswaardig niveau en een nauwsluitend geheel te handhaven. Het heeft dan ook in de stimulerende, stipte Mr. E. BREDERVELD. Mr. E. Brederveld, administrateur in algemene dienst en tevens chef van het kabinet van de burgemeester, staat op nummer twee van de voordracht voor de benoeming van een gemeente-secretaris te Apeldoorn. CONTACTAVOND LEIDSE VOLKSDANSGROEPEN. Onder auspiciën van de R.-K. Volks dansgroep „Nieuw Holland" wordt mor gen in de Maresingelschool een contact avond gehouden voor de Leidse volks dansgroepen. DUITS-NEDERLANDSE STUDENTENCONFERENTIE. In de serie jaarlijkse Duits-Neder landse studentenontmoetingen in kasteel ..Oud-Poelgeest", welke gewijd zijn aan de zich sterk wijzigende internationale verhoudingen en de rol. die de kerken van Europa daarin vervullen, zal de eerstkomende (49 maart) tot thema hebben „Eurafrika". Speciaal de ontwil- kelingen in tropisch Afrika en de daar-, uit voor Europa voortvloeiende vragen zullen behandeld worden. Achtereenvol gens zal gesproken worden over „Tro pisch Afrika, een werelddeel in groei en ontwikkeling" door mr. P. J. Idenburg, directeur van het Afrika-Instituut, „Da gelijks leven in de Belgische Congo" door ds. Stenström, directeur van de „Missions Protestantes du Congo Beige" en over „De verantwoordelijkheid der Christenen in de snelle structuurveran deringen van tropisch Afrika" door prof. dr. E. de Vries te Den Haag. Het programma vermeldt verder het maken en spelen van een maskerspel in verband met het conferentiethema. Lezers schrijven OPHEFFING BUSHALTE. Naar aanleiding van het stukje over de vervallen bushalte bij de Hartebrugs- kerk nog het volgende: Toen deze halte verviel, meenden we, dat de route van de bus via de Bees tenmarkt, Oude Singel en Mare zou zijn. Tot onze verbazing gebeurde dit niet. Nu is 't zo, dat de bus tweemaal de Steenstraat moet kruisen. Daarbij komt nog, dat we met de bus de draai van de Nieuwe Beestenmarkt naar de Bees tenmarkt moeten maken, waarbij we vlak langs het water rijden. Op vrijdag zijn de chauffeurs genoodzaakt eerst langs het trottoir te rijden en dan de bus volledig te draaien om bij de nieuwe halte te komen. Er is de chauffeurs een zeer grote verantwoordelijkheid opge legd, door hen herhaaldelijk deze draaien te laten maken. Als er gladde straten komen, zal deze nog zwaarder zijn. Indien een bus, met vaak 20 a 30 passagiers even slipt, rijdt hy zo het water in. Als de bus de voorgestelde route zou rijden, behoeft de Steenstraat slechts eenmaal gekruist te worden en vervalt de gevaarlijke draai. Er zijn velen, die er net zo over denken. Ik hoop, dat de betreffende autoriteiten hier de nodige aandacht aan zullen besteden, 't Is beter een ongeluk te voorkomen dan de slachtoffers te moe ten genezen, als dat tenminste nog mogelijk is. U vriendelijk dankend voor de be schikbaar gestelde plaatsruiimte, W. ROZENDAAL. BEBOUWING STATIONSPLEIN. In het verslag van de op 21 januari jl. gehouden zitting van de gemeente raad blijkt, dat mèt het College van B. en W. de Raadsleden het unaniem eens zijn met het bouwplan Stationsplein. Nu trekt het mijn aandacht, dat in dit plan, indien mogelijk, ook het bouwen van een bioscoop is begrepen. Het lijkt mij echter gezien de nog altijd heersende woningnood een al lereerste noodzaak woningen te bouwen, terwijl er naar mijn mening in onze goede stad voldoende gelegenheid be staat om een film te zien. Ik moet er dan ook mijn grote verwondering over uitspreken, dat géén der Raadsleden volgens het verslag haar/zijn stem tegen het eventueel bouwen van een bioscoop ter plaatse heeft uitgebracht. Met dank voor de plaatsing, H. I. DE NIE, Jan van Goyenkade lb. Jan Brussen een mentor gevonden, aan wie de moeilijke taak de jeugd tot ge disciplineerd orkestspel op te voeden, bij uitstek is toevertrouwd. Wel vroegen wij ons ook ditmaal met verbazing af, waarom de dirigent het nodig acht in zijn directie-techniek zo veel overbodige nadrukkelijkheid te be tonen. Zijn overdadig armgezwaai werkt veelal hinderlijk en onrustig, is over dreven niet ter zake doend en zeker niet noodzakelijk voor een groep jongeren, die ongetwijfeld genoeg intellect bezit, om ook onder ingetogener leiding de in tenties in zich op te nemen. Dit als algemene opmerking: voor het overige werden de toehoorders in hun verwachtingen geenszins teleurgesteld. Zij konden geboeid worden door een geestdriftig en punctueel musiceren! Het programma bevatte, na de ge meenschappelijke inzet met het ver trouwde en onmiddellijk in de échte studentensfeer passende Io Vivat, Tele- manns Suite voor twee hobo's en strijk orkest in Bes. No. 3, beter bekend als de derde Tafelmusik. Beethovens tweede pianoconcert met als solist George van Renesse en na de pauze een noviteit: de „Little Lethe Symphony" (1956) van de jeugdige, succesvolle Nederlandse com ponist Hans Kox. in opdracht van het orkest geschreven. Als slotnummer Schuberts op 19 jarige leeftijd voltooide Derde Symfonie. Een aantrekkelijk geheel voor een orkest, waarvan de dirigent zich bewust is. dat hij zekere technische grenzen niet overschrijden mag, wil er geen stukken gemaakt worden De „Tafelmusik" van de zo uitermate produktieve Telemann is een allerple zierigst „divertissement", waaraan het homogeen klinkende ensemble zich met verve kon wijden: zelfs de Hamburgse Hanzen uit de 18e eeuw zouden er tij dens hun copieus diner verrast van opgekeken hebben! De vertolkers der concerterende par tijen (2 violen. 2 hobo's en cello) bleken tot een opmerkelijk niveau gestegen. George van Renesse dient geprezen voor zijn fijnzinnige Beethoven, waarin nog zo veel „a la Mozart" doorklinkt. Een kunstenaar met eruditie, die innig poëtisch te werk gaat. doch wiens toucher in de enorme ruimte wel meer kracht had kunnen verdragen. Met een persoonlijke cadens als slot van het le deel. waarin hij. origineel en humoristisch en toch niet te zeer storend het Io Vivat als attractie had verwerkt, oogstte Van Renesse een apart applaus, als voorbode van het ovationele succes, dat hij na afloop van het geheel verwierf. Het orkest secun- deerde punctueel: dat er geen aanvecht bare storingen waren, mag al als com pliment gelden, want de begeleidings kunst is een héél aparte! De talentvolle Hans Kox. wellicht man van de toekomst, introduceerde zijn interessante 3-delige „Little Lethe- Symphonie". De Lethe is de mytholo gische „Rivier der Vergetelheid", in dit geval „vergetelheid" door het musiceren, waarbij de studenten hun zorgen kun nen afwassen. Zij verdient nadere ken nismaking met een beroepsorkest, is thematisch sterk geconcipieerd, melo disch vloeiend en in de finale markant en levendig, in een betrekkelijk bondige opbouw gehouden. Dat er af en toe onverwacht een furieus geweld opklinkt, waarbij de paukenist heftig tekeer gaat, zal uitvloeisel zijn van deze schokkende tijd, waarin de mensheid aan het „op- geschrikt-worden" gewend is. Noodzakelijk lijken ons deze uitbar stingen overigens niet: er is al genoeg explosief materiaal in de lucht! Wij zullen ze maar op rekening van Kox's jeugd schrijven: de jaren brengen im mers bezinning! De instrumentale opgave is niet ge ring; het orkest bond er reeds een bewonderenswaardige strijd mee aan. met een loffelijke overwinning be kroond! De drie blazers en de fervente paukenist werden welverdiend door Brussen naar voren geroepen. Schuberts melodieuse Derde Swmpho- nie was een voorbeeld van charmerend, nobel musiceren, waarbij noch de musici, noch de toehoorders voor grote problemen gesteld werden. Een bemin nelijke vertolking, waarmee de oprechte dank bij voorbaat vast stond. Langdurig applaus, herhaalde terug roepingen van de dirigent en aanbie- ding van krans en bloemstukken als slot-apotheose! Dat dit orkest voor de genoemde goede doelen opnieuw duidelijk ge sproken heeft van de lust tot ernstige muziekbeoefening onder een voornaam deel van de opkomende generatie, mag als een belangrijk winstpunt be- schouwd worden, in een eeuw. die1 men zo graag als „cultuurloos" be stempelt! Als men een concert als dit mee- maakt, gaat ge daar wel anders over denken! Dat stemt dankbaar, ook ten opzichte I van de dirigent, die zijn zware taak met zoveel idealisme en uitnemend resultaat volvoert! H. Afdeling Leiden bestaat veertig jaar De feestelijkheden ter herdenking van het veertig-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouw nijverheid zijn gisteravond ingezet met een in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen gehouden receptie. Tijdens deze receptie, waarvoor grote belangstelling bestond, hebben vele vertegenwoordigers uit het organisatie leven gelukwensen aangeboden. Namens het gemeentebestuur deed dit de wet houder van Sociale Zaken, de heer S. Menken. Het C.N.V. was deze avond in de persoon van de heer J .van Eyber- gen, algemeen voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid, vertegenwoordigd. Voorts waren aanwezig de heren A. Ver hoog en W. Veerman, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Chr. Bestu renbond. de heer M. Sommeling namens de afdeling Leiden van de Alg. Bouw- bedrijfsbond en vertegenwoordiger van het Gew. Arbeidsbureau, de heer C. Veerman, voorzitter van de afdeling Lei den van de Chr. Middenstandsbond en voorts vele afgevaardigden van bij de Leidse Chr. Besturenbond aangesloten organisaties en vertegenwoordigers van de zusterafdelingen in Katwijk. War mond, Voorschoten. Alphen a. d. Rijn en Leiderdorp. De voorzitter van de jubilerende af deling, de heer B. de Klerk Wolters. die uiteraard zeer verheugd was over de grote belangstelling, welke voor dit jubileum bestond, gaf tijdens deze re ceptie een kort overzicht van het ont staan en de groei van de afdeling. Spre ker sprak er zijn vreugde over uit. dat de christelijke houtbewerkers in juni 1955 een fusie met de toenmalige N.C.B.B. waren aangegaan, waardoor het ledental van de thans jubilerende afde ling met ruim honderd leden kon wor den opgevoerd. De heer Sommeling van de Alg. Bouw- bedrijfsbond schonk aandacht aan de goede samenwerking, welke er tussen beide organisaties bestaat. De heer Ver hoog. voorzitter van de Leidse Chr. Besturenbond, had bijzonder veel waar dering voor de wijze, waarop de afde lingszaken waren behandeld. Mede dank zij de activiteit van het bestuur behoort de afdeling thans tot één der grootste in de L.C.B. De heer J. Lina. voorzitter van de onlangs opgeheven Chr. Houtbewerkers- bond was achteraf beschouwd, toch verheugd over de fusie, welke heeft plaats gevonden. In goede harmonie werkt men thans samen. Bondsvoorzitter Van E.vbergen wees nog eens op de betekenis van de chris telijke vakbeweging. Deze tijd. aldus spreker, vraagt van ons niet alleen een sterke vakorganisatie, doch ook een ap paraat om de sterkste tegenstander te kunnen weerstaan. In deze strijd re kent het bondsbestuur ..op de jongens in het land". Laten wij samen bouwen en trachten onze christelijke idealen te verwezenlijken Indien wij dankbaar zijn voor de weldaden, welke wij van God ontvingen, dan roept ons dit. aldus spreker, op tot nieuwe strijd, tot grote activiteit. Nadat de heer S. Singeling de felici taties van de Chr. Schilderspatroons had aangeboden, voerden nog afgevaar digden van vele bij de L.C.B. aangeslo ten organisaties het woord. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt hedenavond in de Stadsgehoor zaal een feestelijke bijeenkomst plaats. (Ingez. Med.-Adv.) In de Doelenkazerne „De Huzaren". Met deze allerver- makelijkste klucht kwamen -„De Schouwspelers", die in Leiden zo langzamerhand geen onbekenden meer zijn, gisteravond in de grote kantine zaal van de Doelenkazerne goed voor de dag. Enthousiasme en temperament zjjn voor de meeste leden van deze Haagse toneelgroep geen vreemde be. grippen. Zelden zag men hen met zo veel vaart komedie spelen. Voordat zij op de planken verschenen was het woord aan adjudant J. Nieu- wentein, die op deze avond in het bij zonder welkom heette het hoofd van de Dienst Welzijnszorg Leger, luit.-kolonel Danckaarts, de commandant van de Doelenkazerne, majoor Everts, alsmede het hoofd van de afdeling Recreatie Dienst Welzijnszorg Leger, kapitein v. d Hum. Hij deelde voorts mede, dat de in Leiden gelegerde militairen een aantal bijzonder leerzame lezingen in de naaste toekomst te wachten staat. Zo zal de journaliste Marv Pos komen spreken over haar bevindingen in het buiten land, terwijl Thom Keiling een causerie zal houden over Braziliaanse muziek. Een lezing over het Deltaplan staat eveneens op het programma. Na deze inleiding was de beurt aan „De Huza ren", twee goedige maar o zo domme jongens, die dienst hadden genomen in het leger van de grote Napoleon en in Italië terecht waren gekomen. Een in woner van het dorpje, in de omgeving De bondsvoorzitter, de heer J. v. Eijbergen, biedt het bestuur zijn gelukwensen aan. (Forto LD/Vam Vliet) waarvan zij zich ophielden, had de paarden van de militairen aan het schrikken gemaakt, waardoor deze zonder berijders op hol sloegen. De huzaren nu zaten in een uiterst moeilijk parket, want ook zij gingen niet vrij uit. De krijgstucht immers schrijft voor, dat een huzaar, die te voet gaat zijn paard voortdurend bij de leidsels moet houden Het niet navolgen van dit bevel kan dé doodstraf tot gevolg hebben Beide soldaten besluiten een valse verklaring betreffende het incident sa men ie stellen. Dit laatste zeer in het nadeel van de familieleden van hem, die alle ellende eigenijk veroorzaakt had. Tal van grappige verwikkelingen volgen hierop en het kan haast niet anders of ook in dit geval geldt eind goed al goed! Kortom het was zeer lichte kost voor de mannen van de Koksschool. maar door de Haagse tonelisten op bijzonder smakelijke wijze opgediend. Het stuk werd met grote aandacht gevolgd en na afloop van de voorstelling waren er bloe men voor de dames. Met een hartelijk applaus namen de militairen afscheid van „De Schouwspelers", die ongetwijfeld spoedig weer eens terug zullen keren. Hun succes staat bij voorbaat vast! DS. D. M. VERMET BLIJFT VOORLOPIG NOC. WERKEN IN ACAD. ZIEKENHUIS Zoals bekend lag het in de bedoeling van ds. D. M. Vermet, emeritus predi kant der Ned. Herv. Kerk. om 1 januari j.l. zijn werkzaamheden als predikant in het Acad. Ziekenhuis te beëindigen. Aan gezien er momenteel nog geen opvolger voor hem is gevonden, zal hij deze werk zaamheden nog enige tijd voortzetten. Leer hem kennen, zoals honderdduizenden vóór U. MILLER BROS, de nieuwe Virginia King Size van 80 ct. Modern lang van formaat, dus met alle voordelen van 'n King SizeEen mélange van edele, goudgele virginia- tabakken, die ook U enthousiast zal maken. MILLER BROS is de King Size met smaak-zekerheid, dank zij het grote smaak onderzoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Dat maakte deze 80 ets King Size zo fantastisch goed! Profiteer daar óók van!

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3