Veiligheidsraad wil in Kasjmir handhaving bestaande toestand Contact C.B.R.-autorij schoolhouders Sinds januari 1956 niet minder dan 900 DemmeniE Met een enkel woord Acre-go la Agenda Britten houwen „luchtwoncler" Londen - New York in minder dan vier uur VRIJDAG 25 JANUARI 1957 Maar India acht zich door de resolutie niet gebonden, verklaarde Krisjna Menon De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een debat over de kwestie-Kasjmir (tussen India en Pakistan) besloten met het aannemen van een resolutie, waarin wordt aangedrongen op handhaving van de bestaande toestand in dat gebied, zolang de Raad- het geschil over de toekomst ervan nog in behandeling heeft. De reso lutie werd aangenomen met tien stemmen voor en één onthouding, namelijk de Sovjet-Unie. Na de stemming verklaarde de Indiase afge vaardigde Menon, dat India zich door de resolutie niet gebonden acht Premier Nehroe van India gaf te kennen, dat hij zich „zeer pijnlijk getroffen acht"; de grondwetgevende vergadering van Kasjmir heeft haar werk voltooid en zou vanavond ontbonden worden, voegde hij eraan toe. De nieuwe grondwet van Kasjmir wordt morgen van kracht. „Men kan aan deze kwestie niets meer doen", aldus de Indiase premier, die, als het andere landen en vooral Westelijke staten geldt, aan strikte naleving van V.N.-resoluties vasthoudt Indiase afgevaardigde sprak bijna acht uur Pakistan had de Veiligheidsraad verleden week verzocht vóór morgen handelend op te treden, omdat dan in Kasjmir de Indiase wetten van kracht ivorden. Pakistan stelde, dat India op deze wijze Kasjmir zou in lijven, „dit in strijd met de duidelij ke, door de Veiligheidsraad verstrek te richtlijnen". Volgens een verklaring van Menon in de Veiligheidsraad had India „buitenlands gebied" geschonden. Het heejt getracht het vraagstuk ge wapenderhand op te lossen, grens- schendingen bedreven en aanvallen op India gedaan. Hij herhaalde na drukkelijk, dat India een wereldlijke en niet een op godsdienstige basis opgetrokken staat is. Hierdoor poog de hij een van de voornaamste Pa kistaanse argumenten te verzwak ken. De bevolking van Kasjmir is namelijk bijna geheel Mohamme daans. Hij betichtte de overheid in het door Pakistan bezette deel van Kasjmir ervan op losse gronden ar restaties te verrichten en de arres tanten in concentratiekampen op te sluiten. In een commentaar op het Pakis taanse aanbod, om een niet-aanvalsver- drag met India te sluiten, indien dit land zou instemmen met het houden van een volksstemming in Kasjmir, ver klaarde Menon: „Het is nu een beetje laat geworden, om hierover te gaan spreken". De Indiase afgevaardigde zei vóór de stemming, dat de Veiligheids raad ..die zich vijf jaar niet met het vraagstuk-Kasjmir heeft bezig gehouden en de huidige samenstelling van de Raad in acht genomen, een grote ver antwoordelijkheid draagt, nu hij zich hierover moet uitspreken". Hij vervolgde: „India staat niet als be klaagde voor de Raad. Wij zijn hier evenmin om de veroordeling van een andere staat te vragen, doch wij willen, dat onze rechten, overeenkomstig het Handvest der Ver. Naties, worden ge ëerbiedigd. India bezit het recht, verze kerd te zijn van de veiligheid van zijn gebied. Het wil vrij zijn van bedreigin gen en het wenst ervan verzekerd te zijn, dat de Veiligheidsraad niet zal wor den gebruikt als dekmantel voor agres sie. India heeft het recht naast zijn na- buurstaat Pakistan te leven, zonder be dreigd te worden met een „heilige oor log". Krisjna Menon sprak de Veiligheids raad zeven uuri en drie kwartier óver de kwestie-Kasjmir toe. hetgeen een record is. Hij begon woensdagochtend j.l„ ging 's middags verder om donderdagochtend zijn toespraak te voltooien. De vorige recordhouder was Sir Mo hammed Zafroellah Khan, in 1950 Pa- kistaans minister van Buitenlandse Za ken. die in dat jaar de Veiligheidsraad over hetzelfde onderwerp - Kasjmir - zes uur en drie kwartier, verdeeld over drie dagen toespraak. Geen schijn moor reële welvaart Gistermiddag- heeft ir. H. I. Keus, directeur van de Heemaf te Hengelo, voor het departement Wildervank- Veendam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te VVildervank gesproken over de economische toe stand. Na eejj uitvoerig betoog over de geleide economie, die Ir. Keus een voor wel vaartsverhoging ongunstige politiek noemde, stelde hij. dat op het ogenblik herstel van het evenwicht tussen vraag en aanbod, door het terugdraaien van de overspannen arbeidsmarkt, als het meest actuele probleem gezien moet worden. Zolang dit niet slaagt, zeide hij, zal het betalingsbalansevenwicht verbroken blij ven en de situatie nog eerder verslech teren dan verbeteren, mede onder invloed van het Suez-conflict, waarvan naar zijn mening wegens de internationale wis selwerking en samenhang, de repercus sies op onze economie niet zullen uitblijven. Spr. noemde dit een geheel andere benadering van het vraagstuk, dat de sociaal-economische benadering in het op een „politiek compromis" berustend SER-rapport. „De kans" zeide hij, „dat de tegenwoordige dirigistisch ge oriënteerde overheid er bij vroegtijdige opheffing der Suez-repercussies in zal slagen met de tot nu toe bekend ge maakte middelen het betalingsbalans- evenwicht te herstellen, acht ik prak tisch nihil". Ir. Keus meende dat men slechts met kunstmatige krachten re kening had gehouden en niet met psy chologische krachten. Het komt er, zo besloot ir. Keus, voor de toekomst van onze jonge generaties niet op aan de schijnwelvaart te ver delen. maar een reële welvaart te scheppen. „Tendentieus" De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken. Firoz Khan Noen. betoog de. dat Menons verklaring „in hoge mate tendentieus" was'. De verklaring was vol onnauwkeurigheden en „alles met elkaar misleidend". De Britse vertegenwoordiger. Sir Pier- son Dixon, zei dat alles wat India en Pakistan verenigt, Groot-Brittannië een grote voldoening schenkt en alles wat de twee landen scheidt, voor Groot-Brit tannië een reden tot grote bezorgdheid is. Monarchisten in Bonn roeren de trom (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een groep Duitse monarchisten, die naar herstel van het keizerschap streeft, heeft in een klein hotel in Bonn. tegen over het station, een bijeenkomst ge houden Er namen vijftig personen, onder wie tal van leden van de hoge Duitse adel. aan deel. Onder hen be vond zich ook de voorzitter van de Bondsdagfractie van een van Adenauers coalitiepartijen, de 65-jarige prof. dr. E. C. Brühler van de „Duitse partij", die een lange redevoering afstak. Het spreekgestoelte was met de oude zwart-witte vlag van Pruisen en van de dynastie Hohenzollern versierd. Vele aanwezigen droegen een kleine vergulde Duitse keizerskroon in het knoopsgat. Prof. Brühler, die directeur van de Evangelische Paedagogische Akademie in Freiburg (in Breisgau) is. herinnerde eraan, dat het Duitse keizerrijk in .januari 1871 is opgericht. Hij sprak de wens uit. dat die oprichtingsdag weer eens als Duitslands nationale feestdag gevierd zal worden. „Ons volk", zo voeg de hij eraan toe. „heeft nationale her denkingsdagen nodig". Op een vraag, hoe hij dacht over de Duitse gebieden in het Oosten, die tegenwoordig onder vreemd bestuur staan, antwoordde de professor-fractie leider. dat de grenzen van het oude Duitse rijk „tenminste die van 1937" hersteld dienen te worden. Toen dr. Brühler zijn rede beëindigd had, sprong de enige nog in leven zijnde zoon van de in Doorn overleden Duitse ex-keizer Wilhelm, de thans 68 jaren tellende Prins Oskar (die in Bonn woont) van zijn stoel op om hem harte lijk voor zijn woorden te danken en hem de hand tc drukken. Een andere spreker vestigde er de aandacht op. dat het noodzakelijk is meer propaganda voor de monarchisti sche gedachte te maken, vooral onder de jongere generatie. Hij zelf had kort geleden in Bonn op een tram aan een jonge van een jaar of twaalf gevraagd, wat hij van de kaiser" wist. „O", had de jonge geantwoord", die heeft veel koffiewinkels!" Er zijn name lijk een stuk of drie koffiezaken in Bonn, die de naam Kaiser dragen. President Nasser van Egypte en Koning Hoessein van Jordanië ste- j ken er tijdens een recente bespre-I king in Cairo letterlijk de brand in. De besprekingen gingen over de (figuurlijk) brandende kwestie van de situatie in het Midden-Oosten. (Van onze Haagse redactie) In elf plaatsen van ons land gaat het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen vergade ringen beleggen om de band met de autorjjschoolhouders nauwer aan te halen. De eerste van deze vergade ringen werd onder zeer grote belang stelling in Den Haag gehouden, voor de autorijschoolhouders uit de kringen Den Haag en Leiden. De directeur van het C.B.R., de heer H. M. W. Westerlaken, zeide dat er in de verhouding tussen C B R. en rijschool houders een hiaat is op te vullen Er heerst bij vele rijschoolhouders nog een wanbegrip over het doel van het rij examen en over de beoordeling van de examinandi. De rijschoolhouders hebben een zeer belangrijke taak, nl. het opleiden van de leerlingen tot goede weggebruikers. Er is een enorme aanwas van het aantal rijschoolhouders. Sinds januari 1956 heb ben er zich niet minder dan 900 geves tigd. In Nederland zijn er thans bij het C.B.R. 2589 geregistreerd. Op zichzelf is dit grote aantal niet verwonderlijk, om dat het aantal personen, dat een rij bewijs wil halen, geweldig stijgt. De heer Westerlaken noemde enige spre kende cijfers: in 1952 was het aantal afgenomen examens 177.000. Dit aantal steeg van jaar tot jaar als volgt: 199.000, 255.000. 336.000 en 390.000. Op 21 januari 1956 was het aantal aangevraagde exa mens 9000. op dezelfde datum in dit jaar reeds 22.000. Het motorrijtuigen park stijgt in Nederland met 20% per jaar. In 1970 zullen er meer dan 500.000 f. 2.000 bij Bank ontvreemd en achterhaald BEAMBTE KREEG SCHRIK VAN ZIJN LEVEN! (Speciale berichtgeving' Door de oplettendheid van een hulp- kassier van de Coöperatieve Boeren leenbank te Diemen kon in samenwer king met de Rijkspolitie aldaar een bedrag van f. 2000, dat in de boven genoemde bank werd verloren, worden achterhaald. Een 65-jarige beambte uit Weesp moest ruim f. 2000 van deze bank in ontvangst nemen. De hulp kassier betaalde dit bedrag uit in twee briefjes van f. 1000 en verschil lende briefjes van f. 25 en f. 10. Terwijl de beambte deze briefjes in elkaar deed, schoof hij met zijn elleboog de beide briefjes van duizend zonder het te merken van het loket af. Thuis kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij reed onmiddellijk terug naar Diemen. omdat hij het geld miste. Maar de hulpkassier kon hem alleen maar verzekeren, dat hij het geld had opge borgen in zijn portefeuille. De kassier kon zich echter ook herinneren, dat er een man aan het loket was geweest, die hij nog nimmer in het bankgebouw had gezien. Deze had hij toevallig voor het loket zien bukken. Zijn naam kende hij echter niet, maar wel had hij diens naam op een strookje papier gezien. De politie stelde zich onmiddellijk met de patroon van de onbekende in verbinding. Deze vertelde dat zijn 30-jarige knecht uit Amsterdam aldaar naar het werk was. In snel tempo reed de Rijkspolitie van Diemen naar het opgegeven adres in de hoofdstad. Het bleek dat de man een collega had verteld f. 1000 te hebben gevonden, waarom hij hem ook f. 500 schonk. Dit geld had hij juist gewisseld aan het loket van het Muiderpoortsta tion in honderd briefjes van f. 10. Al het geld werd nog op de heren gevonden. Bij nadere fouillering op het bureau kwamen ook de andere duizend gulden voor de dag. Beiden legden een volledige beken tenis af. (Ingez Med -Adv KANTOORMEUBELEN Haarlemmerstraat 219 Telef 21400 BINNENLAND Bij K.b. is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot directeur van het Rijks museum het Zuiderzeemuseum te Enik- huazen de heer G. R. Krui&simk. econo misch drs., wonende te Leidschendam - Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië via Engeland 2 februari; Brazilië s.s. „Alioth" 29 jan.: Canada m.s. „Seven Seas" 30 jan.; Chili j via New York 30 jan.; Indonesië 6.s. „Neleus" 28 jan Nieuw-Zeeland via Enge- i land 2 febr.; Suriname s.s. „Cottica" 30 jan. - De actrice mevrouw Else Mauhs is voor het ondergaan vaat een operatie op genomen in de Vereniging voor Zieken- verpleging aan de Prinsengracht te Am- sterdam. - In overleg met de burgemeester rail Nijmegen heeft het bestuur van de Car navalsvereniging „De Blauwe Schuit" be sloten dit jaar geen carnavalsoptocht te houden. Dit beslruit houdt verband met het feit, dat men geen zekerheid heeft, dat op zondag 3 maart het autorijverbod zal worden opgeheven. Men maakt nu plannen voor een Carnavail'llsttoch Mei feest. - Gistermiddag is de boerderij van de landbouwer J. G. L Helming te Gaande- ren bij Doetinchem door t«ot nu toe nog onbekende oorzaak afgebrand. Zes koeien j en 24 varkens kwamen loi de vlammen om. Ook de gehele voorraad graan en hooi. alsmede de huishoudelijke inboedel werd een prooi der vlammen. - Op de mr. Pi eter Jelle Troel sto a weg te Leeuwarden is gistermorgen de vijf- Jarige Geertje Kuperus bij haar ouderlijke woning aangereden door een auto op het moment, dat het meisje plotseling de rij weg overstak Een militaire arts verleende de eerste hulp. waarna het kind met zwaTe verwondingen naar het St.-Bonifa- tiushospitaal werd gebracht, waar het korte tijd later overleed BUITENLAND Het Westdiuitse ministerie van Ver dediging is van plan uitrustingsstukken tot een gezamenlijke waarde van voor lopig 4 5 miljard mark ir. het buitenland te laten vervaardigen. De Ver. Staten en I Groot-Brittannië zullen de grootste op drachten krijgen tot een bedrag van 1.2 miljard elk, maar het staat niet vast of de bestellingen nog in 1957 uitgevoerd en betaald sullen worden. Het tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat sedert woensdag boven de Amerikaanse staal New Yoric werd ver mist. is neergestort in een woudrijke en bergachtige streek bij de stad Rome in de Amerikaanse staat New York. De zeven inzittenden van het toestel zijn omgeko men.. Volgens Tsjechische bladen zal het regeringsbezoek van president Zapotocky aan Moskou de hoop van het Westen logenstraffen dat er in Tsjeoho-Slowakije een „nationaal communisme" tot stand zou kunnen komen. Het vakverenigings orgaan „Prace" schreef dat het bezoek van „buitengewone betekenis" zal zijn. De Verenigde Staten zullen laat ln het voorjaar Ln Nevada een reeks proeven met kleine kernwapens beginnen, zo is in Washington bekendgemaakt. De Russische afgevaardigde Sobolef heeft gisteren in de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering gepleit voor de geleidelijke toelating van Noord- en Zuld-Korea en van Noord- en Zuid-Vietn/tm tot de VN Hij maakte be zwaar tegen een voorstel van de V.S., Engeland en elf andere landen om alleen Zuld-Korea en Zuid-Vietnam toe te laten Door dit voorstel te aanvaarden zou zijns inziens de hereniging van Korea en Viet nam onmogelijk worden. Vijf kinderen zijn donderdag omge- - *en brand ln een door twee gezinnen bewoond huis te JoMette. tachtig komen bij een broni bew< WÊBÊM kilometer ten noorden van de Canadese stad Montreal. Een zesde kind werd in levensgevaarlijke toestand Ln een zieken huis opgenomen. De Westduitse pol'Lte heeft donder dag na elf jaar van speurwerk drie leden van een executiecommando van de SS kunnen arresteren, die in maart 1045 ruim 200 Russische arbeiders bij Arnsberg ln Westfalen zouden hebben vermoord. Bij een brand in een gebouw te Newhaven Ln de Amerikaanse staat Con necticut zijn donderdag zes vrouwen om gekomen en vijftien zwaar gewond. In het gebouw waTen confeotieateliere onder gebracht. Er zijn bij de stormen, die onlangs de Oanarische eilanden hébben geteisterd 28 personen omgekomen en een groot aantal gewond Er werden 165 huizen verwoest. In Polen is de zoon vaai Boleslaw Piasecki ontvoerd, toen hij dinsdagmiddag met een paar vriendjes ven school kwam. Er waren twee oude mannen uit een taxi gekomen, die de Jongen een papier hadden getoond. De jongen was vervolgens gedwee ln de taxi gestapt, die daarop was weg gereden. Piasecki wordt beschouwd als één van de rijkste mensen van Polen De rooms-katholieke Pax-bewegmg waarvan hij voorzit'tei is, 19 een organisatie van „progressieve katholiekendie met het communistisohe regime samenwerkt De Roemeense regering heef t de rege ring in Washington meegedeeld geen Ame rikaanse waarnemers te zullen toelaten voor de algemene verkiezingen, die op 3 februari zullen worden gehouden, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Bell Aircraft Corporation" deelt mee. een apparaat te hebben ontworpen, waardoor een vliegtuig zonder hulp van de piloot 'ln volkomen duister kan landen. Het vermoeden bestaat, dat Russische Vliegtuigen op grote hoogte verkennings vluchten boven Noord-Canada en Alaska hebben gemaakt voor het fotograferen van de streek langs de 70ste breedtegraad, waar een keten van rad ar stations wordt gebouwd, zo is uit bevoegde bron verno men. Er zijn n.l. boven dit gebied con- densstrepen waargenomen op ogenblikken dat geen Canadese of Amerikaanse vlieg tuigen in dit gebied vlogen. De Ohimiese premier. Tsjoe En-lai. Is donderdag voor een derde serie bespre kingen met premier Nehroe in Nieuw Delhi aangekomen. Nehroe begroette hem op het vliegveld. Tsjoe kwam uit Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, waar hij besprekingen met de Afghaanse regerings leiders heeft gevoerd. In een toespraak tot de commerciële club te Kopenhagen heeft de Deense minister-president. H. C. Hansen, mede delingen gedaan over een plan voor een gemeenschappelijke Scandinavische markt, die de twintig miljoen inwoners van Noorwegen. Zweden, Denemarken en Fin land omvat. maken aan een mijntorand, die reeds sindö 1046 onder de stad Oarbondaile. in de staat Pennsylvania, woedt. De vijftienduizend inwoners van de stad zijn gedwongen zomer en winter met open ramen te leven, omdat zij anders door koolmonoxyde zou den worden vergiftigd! De uitvoering van het plan om een einde te maken aan de brand, zal ongeveer tien jaar duren en twee miljoen dollar kosten; 320 gezinnen zullen hun woning moeten verlaten Het Zwitserse ministerie van Justitie werkt aan een voorstel tot grondwether ziening teneinde de Zwitserse vrouwen eindelijk actief en passief kiesrecht te geven. In politieke kringen is men alge meen van oordeel, dat het ontwerp Ln de Nationale Raad de vereiste meerderheid zal krijgen en dat het ln de Bondsraad wellicht niet op onoverwinnelijke bezwa ren zal stuiten. Op het Japanse eiland Hokkaido heerst een griepepidemie. Hoewel reeds meer dan 200.000 personen ziek zijn, zijn er tot dusver nog geen doden gemeld. Be stuursambtenaren van het edfland hebben onlangs bericht dat 27.000 gezinnen hon ger lijden omdat het eiland tengevolge van een vroeg Ingevallen koudegolf 90 pro cent van zijn oogst verloren zal gaan. Het van Buitenlandse Zaken te Washington eilandje Isjóma ten zuiden van Tokio ziet donderdag meegedeeld. De woordvoerder i zich bedreigd door een grote droogte, nu herinnerde eraan, dat de Roemeense rege- er reeds sLnds oktober geen regen is ge ring in september van vorig Jaar beloofd vallen. Een tanikboot met 40 ton drink- had wèl waarnemers te sullen toelaten. water is onderweg naar het eiland. personenauto's zijn en in totaal onge veer 1 miljoen motorrijtuigen, waarin de bromfietsen niet begrepen zijn. De „dichtheid" van het motorriituigenpark, dat nu 1: 23 is. zal dan 1: 13 zijn. De opleiding van al die bestuurders tot betrouwbare weggebruikers is een grote en moeilijke taak. Er moet naar worden gestreefd, dat er uniformiteit wordt bereikt in het afnemen en be oordelen van rijexamens. De examina toren zijn niet anders dan adviseurs, die de gemaakte fouten noteren en daarna aan het C.B.R. advies uitbren gen. Dit bureau is echter de beslis sende Instantie. Vervolgens sprak de heer Westerlaken over het te laat komen op het examen. Streng moet de hand worden gehouden aan de vastgestelde tijdstippen, omdat anders de organisatie in korte tijd „van de kaart" zou zijn. Vervolgens kreeg het woord de heer Deibei, aan het C.B.R. verbonden als inspecteur van de buitendienst. Deze gaf de rijschoolhouders op allerlei gebied raad en vertelde, waaraan zij zich te houden hebben en hoe de beste gang van zaken is bij het afnemen van een rijexamen. Aan de hand van een fouten lijst. welke een 80-tal punten omvat, ging hij na welke fouten er zo al ge- i maakt kunnen worden. Er was daarna gelegenheid om vragen te stellen en meningen naar voren te brengen, waar- i op door de heer Westerlaken werd ge- antwoord. Gemeenten als bedelaars In zijn overzicht over 1956 heeft de burgemeester der gemeente Barneveld, mr. C. E. E. Kuntze, o.a. gezegd, dat in het kader van de huidige financiële ver houding tussen Rijk en gemeente de ge meenten in de weinig benijdenswaardige en principieel bepaald ongewenste si tuatie verkeren van bedelaars, die na de regoureuze inkrimping van het eigen gemeentelijk belastinggebied periodiek moeten vragen om verhoging van de Rijksuitkeringen. Sprekende over de voorgenomen be stedingsbeperking, zei hij: „Zo ooit dan blijkt thans wel zonneklaar, hoe nodig het is, dat de financiële wanverhouding van thans plaats maakt voor een nieuwe regeling, welke de gemeenten op het stuk van haar financieel beleid de no dige middelen en vooral volledige onafhankelijkheid zal waarborgen". (Ingez. Med.-Adv.) BxacAz&mj LOue/f Ji£jL&fi£Axi kjej£f>y*> oCvJ^nutfijUd/ 6o (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RUN 49 TOKION PLASTIC 13,75 VRIJDAG Gerecht 10: Soefl-beweglng. Spr. mevr. mr. Kunst. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Psychometrische séaaice. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout en Bouwnijverheid. 7$ uur nam. Stadszaal (foyer)Llssone-Llndeman „Zwitserland-avond". 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus „Maak het zelf". 7£ en 9 1/4 uur nam. Herengracht 34: Leldse Smalfilm Liga. 8 uur nam. Wljkgebouw Levendaal: Ledenverg. A.R. Wijkkiesver. Wijk III. 8 uur nam. Voorschoten. Raadhuis: Gemeen teraadsvergadering. 8 uur nam. ZATERDAG Den Buroht: Oabaretavond D.G.V. „Con cordia". 8 uur nam. Maresingelschool (ingang Momixstraat) Contactavond Leid se volksdansgroepen, 7.30 uur nam. Oud Hortuszlcht: Een-Jarig bestaan Ver. van gerepatrieerden voor Leiden en om streken. 8.15 uur nam. Stadszaal (Foyer)Uitvoering Mond- accordeonver. „Accelerando". 7.16 u. nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5.30 uur nam. StadsgehoorzaalVariété-voorstelling, m.m.v. Johny Jordaan, Cees de Lange e.a. 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur - Fotografen Ver. 8 uur nam. Plantage 16: Lezing pater H Brans voor niet-katholieken 8 uur naan. SchouwburgAbonnementsvoorstelliing „Een. maan voor de mlsdeelden". 8 uur nam.' DINSDAG Den Burcht: Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". 8 uur nam. Schouwburg: Abonnenientsvoorstelling „Een maan voor de mlsdeelden". 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. C. Braat over opgravingen te Caen. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Afscheid zuster Eiema en installatie zuster Anspach als besturend zuster Diacones6enhuis. 2.30 uur nam. Doopsgezinde kerk: Afscheid brigadier M. Semeijn van Leger des Helds. 8 u. nam. Diaconessenhuis: Receptie zustere Elema en Anspach. 4.305.30 uur nam. WOENSDAG Hooigracht 84: P. v. d. A. Spr. mr. M. Vrolijk over „Bestedingsbeperking". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Receptie Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden. 34.30 uur nam. Schouwburg: Jubileum uitvoering „Jan van Beers" voor Ned. Ver. v. Huisvrouwen. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ver. .Koninginnedag". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Spr. dr. W. F. Storm. 8 uur nam. Rehoboth: Feestavond Aflg. Bond „Mer- curius". 8 uiur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rijnland". Spr. prof. dr. A. J. M. Holmer over dog- achtigen. 8 uur nam Oegstgeest (Irene): Toneelveren. „Kunst en Genoegen". Een zeeman ging passagieren". 8 uur nam. (Van onze Londense corresponden) Zeven Britse vliegtuigfabrieken zullen in onderlinge samenwerking het eerste lijntoestel ter wereld bouwen, dat de snelheid van het geluid zal overtreffen. In feite zal de machine op een hoogte van ongeveer dertienduizend meter bjjna de dubbele snelheid van het geluid halen, namelijk 1760 km per uur. Daar mee zal het een voorsprong krijgen op de thans in de Ver. Staten in aanbouw zijnde passagierstoestellen met straal motoren berekend op een snelheid van 960 kilometer per uur. Het nieuwe lucht- wonder zou de afstand Londen-New York in minder dan vier uur kunnen af leggen en het zou zelfs tweemaal daags de Atlantische Oceaan kunnen overste ken!! De Douglas DC-7C doet er tien uur over en de in aanbouw zijnde Boeing-707 en de DC-8 zullen er onge veer zes uur voor nodig hebben. Een van de problemen, welke over wonnen moeten worden, is de enorme hitte, die door de weerstand wordt op gewekt! Mogelijk zal de machine zelfs van ijskoeling worden voorzien. Ook wordt een nieuwe vleugel in W-vorm overwogen. Dit plan vormt een van de nieuwe denkbeelden van de thans met zoveel voortvarendheid optredende rege ring van Macmillan. Altijd is al be weerd. dat de Britse vliegtuigindustrie in staat is het tegen Amerika en andere buitenlandse concurrenten op te nemen. Het ministerie van Bevoorrading heeft daarom dit initiatief genomen. Nooit te voren hebben vliegtuigfirma's op een dergelijke manier samengewerkt. Dit kan het begin zijn van een nieuw tijd vak, omdat het mogelijk is, dat ook voor de bouw van militaire vliegtuigen, gelei de projectielen en raketten voortaan een soortgelijk systeem zal worden gevolgd. DONDERDAG Den Burcht: Feestavond Leidse Chr. OranJever. 8 uur naan. Stadszaal (grote zaal): Concent Resi dentie-orkest. 8 uur naan. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 uur. 's Zondags van 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten 10 uur v.m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Ten toonstelling „Het leven van Boeddha". 10 uur v.m. tot 4 uur nam. (t.e.m. 14 febr.). BIOSCOPEN Casino „De dood van een wielrijder", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.16 uur. Donjdendagcyolus„Liefde die duur be taald wordit". Trianon „Don 't knock the Rook". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.16 u»ur. Lldo „Gevaarlijk spel". 18 jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Gervoise", 18 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45', 7 en 9.16 uur. Kcx „Haaien van Marseille". 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7.16 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uut. De avond- en nachtalenst van de Apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 26 Januari 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74. tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18. tel. 20085 en Apotheek Oegst geest. Wiihelminapark 8. Oegstgeest. tel specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ei. 1 Su s £3 t 6 fit- £3 Stockholm mist O 2 1 0 Oslo poolsneeuw no 2 1 0.1 Kopenhagen sneeuw ozo 5 1 0.1 Aberdeen onbewolkt windstil -4 4 Dublin geh. bew. zo 4 1 0 Zonden onbewolkt windstil -1 8 Amsterdam geh. bew. zzo 5 2 0 3russel ïegen zzw 5 3 0.1 Parijs reapn wzw 6 3 0.6 3ordeaux regen zw 2 5 10 Grenoble zwaar bew. windstil -1 0 Wee zwaar bew. nnw 5 4 0 3erlijn ijzel wzw 2 0 0.1 Rrankfurt sneeuw windstil -1 1 München geh. bew. z 2 -3 0 Zürich nevel O 1 -7 0 Genève sneeuw windstil -4 1 Zocarno half bew. w 1 -5 0 kV enen nevel windstil -13 0 Innsbruck mist windstil 9- 0 Rome zwaar bew. zzw 2 6 4 Mallorca half bew. windstil 3 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2