Laatste Berichten Nederlanders werken al aan de inzending Wereldtentoonstelling VRIJDAG 25 JANUARI 1957 Meisje werd gered DOOR ZELDZAME BLOEDPROEF (Speciale berichtgeving) In december j.l. werd in het Wilhel- mina-kinderziekenhuis te Utrecht een één-jarig patiëntje opgenomen. Haar toestand was zeer ernstig. Het kon al leen nog maar gered worden door een bloedtransfusie, maar dan met bloed van een bijzonder zeldzame groep. Via het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis te Amsterdam en via dezelfde dienst te Londen kwam men er achter dat er een boer in Cola (Ierland) woon de. die bloed bezat van de op zichzelf normale bloedgroep O. maar die door bijkomende stoffen tot een uitzondering van een op de tien miljoen behoorde. Het bloed werd per vliegtuig naar ons land overgebracht, t^ Amsterdam onder zocht en goedbevonden, waarna het Utrechtse patiëntje er mee werd gehol pen. En met succes! Het bloed heeft na melijk zijn heilzame werk gedaan: het kleine meisje kon in leven worden ge houden! Het Ned. Roode Kruis zal Patrick Rvan, die iervoor zijn bloed afstond, een oorkonde aanbieden. Overeenstemming over pool (Speciale berichtgeving) Gisteravond hebben de grote poolor- ganisaties met de poolcommissie van de KNVB vergaderd in Utrecht en naar wij vernemen heeft men op deze vergade ring een basis van overeenstemming bereikt, waardoor het plan om morgen op de bondsvergadering van de KNVB te Amsterdam tot een KNVB-pool te ko men grotere kans van slagen heeft ge kregen. Slechts de christelijke voetbal verenigingen blijven principieel in hun verzet en de vraag rijst, wat de katho lieken doen. want uit de kringen van R K.S. is een plan naar voren gekomen om een eigen voetbalpool in het leven te roepen. SCHAATSEN Toch Nederlandse rijders tegen Russen Zoals bekend heeft de KNSB enkele weken geleden bepaald dat geen Neder landers aan de Europese en de wereld kampioenschappen op de schaats zullen deelnemen, indien daarin ook Russische rijders uitkomen. Wij vernemen thans dat. mocht het informele overleg tussen het NOC en de sportbonden, hetwelk op 29 januari a.s. in Den Haag zal plaats vinden, leiden tot een wijziging van de formule ten aanzien van de nationale lijn, gelijk die tot nu toe is uitgestippeld, in die geest, dat het niet uitkomen tegen Russen word beperkt tot deelnemen aan wed strijden in Rusland en in Nederland, het bondsbestuur van de KNSB nader zal overwegen of tot deelnemen aan de 7.S.U.-kampioenschappen 1957 kan wor den besloten. Dienovereenkomstig heeft de heer 'Klaas Schenk dezer dagen onder voor behoud Nederlandse rijders ingeschreven voor de Europese kampioenschappen te Oslo. TENNIS Davis Cup-toernooi Te Melbourne is de loting geschied voor de eerste ronde van de Europese zone van het Davis Cup-toernooi 1957. Nederland komt in deze eerste ronde uit tegen Noorwegen. De winnaar van deze wedstrijd speelt in de tweede ronde tegen Italië. STADSNIEUWS Concert Residentie-Orhest Donderdagavond 31 januari zal het Residentie-Orkest het zesde abonne mentsconcert in de Stadszaal geven. Het programma vermeldt: „Jeux" van Debussy, het Vioolconcert van Brahms en de ..Symphonie de Psaumes" van Iqor Strawinsky. Brigadier M. Semeijn verlaat Leger des Heils TREEDT NA 36 JAAR UIT ACTIEVE DIENST Brigadier M. Semeijn, die het Leger des Heils 36 jaar op tal van vooraan staande posten heeft gediend, zal a.s dinsdag de actieve dienst vaarwel zeg gen. Brigadier Semeijn, die zich volledig achter de Legerarbeid zette en daarbij vele activiteiten ontwikkelde, heeft sinds 3 jaar de leiding van het Leidse Korps. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt dinsdagavond om 8 uur in de Doopsge zinde kerk een vaarwel-samenkomst ge houden. Deze avond staat onder leiding van de veldsecretaris van het Leger des Heils. kolonel Hoenderken. met assisten tie van de divisie-officier Gladpootjes. Tot opvolger van brigadier Semeijn is benoemd kapitein A. de Graaf. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Woensdag jl. omstreeks tien roor half één vond op het Noordeinde een aanrijding plaats. Een personenauto rijdende in de richting Haagweg raakte nabij het Kort Rapenburg een in die zelfde richting rijdende fietser, die kwam te vallen en gewond werd. Achter hem rijdende wielrijders zijn waar schijnlijk getuige van de aanrijding ge weest. Zij en eventuele andere getui gen worden verzocht, zich te vervoe gen bij de afdeling verkeer van het po litiebureau te Leiden (Zonneveldstraat) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doet. ex. Scheikun de de heer T. Beugeling te Leidschen- dam (Cum laude). FILMAVOND OVER FRUITTEELT. De contact-commissie van de drie sa menwerkende verenigingen van klein handelaren in aardappelen groente en fruit, streeft er nu al meer dan tien jaar naar door het organiseren van samenkomsten de onderlinge band te verstevigen. Dat dit inderdaad met succes gebeurd, bleek gisteren weer toen in de goedgevulde zaal van het^St. An- tonius Clubhuis een filmavond gehouden werd. De voorzitter van de contact-commis sie. de heer G. Sassen, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de heer Van Kessel, bondsvoorzitter van de R.-K. Bond. Vier prachtige kleuren films. die voornamelijk de fruitteelt behandelden, voerden de aanwezigen achtereenvolgens naar het zuiden van Amerika, waar de bananen groeien, naai de druiventeelt in het Westland en naar het prachtige Californië, dat zo rijk is aan sinaasappelen. Tenslotte was er een film over de oogst en afzet van aard beien. beschikbaar gesteld door het Mi nisterie van Landbouw. Dr. J. H. van Heek overleden GROTE INDUSTRIËLE EN KUNSTZINNIGE FIGUUR. (Speciale berichtgeving) Van morgen is in de ouderdom van 83 jaar in het Wilhelmina ziekenhuis te Doetinchem overleden dr. J. H. van Heek, uit 's Heerenberg. De heer Van Heek was mede-oprichter en oud- firmant van de firma G. J. van Heek cn Zonen te Enschede en na de om zetting van deze firma per 1 januari 1936 in de N.V. Rigtersbleek. v/h G. J. van Heek en Zonen, president-com missaris van de N.V. Een grote industriële figuur is heen gegaan met de heer Van Heek, die ook in het maatschappelijk leven van Twente een belangrijke plaats heeft ingenomen. Zijn betekenis gaat echter ver uit buiten de grenzen van Twente en de Gelderse Achterhoek. Zo heeft de heer Van Heek een zeer belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van het Rijksmuseum Twente, te Enschede, dat op 17 juni 1930 aan het Rijk werd overgedragen. Met ingang van deze datum werd de heer Van Heek honorair directeur van dit museum, hetgeen hy bleef tot 1 januari 1956. Ter gelegenheid van zijn aftreden als directeur werd hem de gouden ere medaille van de stad Enschede aange boden. In 1912 kocht de heer Van Heek het kasteel Bergh te 's Heerenberg, een machtige burcht uit de 12e eeuw én liet dit kasteel geheel restaureren. In 1946 heeft de thans overledene het kasteel met 1700 ha. prachtig natuur schoon ondergebracht in een stichting, die het ongeschonden voortbestaan van Huize Bergh en het omringende natuur reservaat ten doel had en waarbij de heer Van Heek door schenkingen het werk dezer stichting, waarin Rijk en provincie zeggenschap hebben, ook fi nancieel mogelyk maakte. Door tal van schenkingen en verdere bemoeiingen zijn in het oosten van het land duizenden hectaren natuurschoon behouden ge bleven en voor het publiek toegankelijk gesteld. Op 15 september 1952 heeft de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam aan de heer Van Heek het ere doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. K.N.A.C. prefereert snelheidsbeperking „De tyelyke invoering van een eco nomische snelheidsbeperking van 70 of 80 kilometer, verplicht voor alle motorrijtuigen en gedurende de gehele week, verdient aanbeveling boven de thans genomen maatregel, waarbij het zondagsrijverbod voorlopig voor twee zondagen is opgeheven. Nu de benzinesituatie minder precair is, dient geprobeerd te worden, of de nog noodzakelijke bezuiniging met een dergelijke snelheidsbeperking te berei ken valt. Het publiek zou erop gewezen kunnen worden dat bij onvoldoende re sultaat van de proef, wederinvoering van het algehele zon da gsrij verbod te ver wachten is". In een adres aan de Mi nisterraad heeft de KNAC deze mening uitvoerig naar voren gebracht. KLM-DIRECTEUR NAAR NEW YORK De directeur van het Caraibische be drijf van de KLM. de heer C. C. Steen- sma, is dezer dagen met enkele mede werkers naar New York vertrokken om deel te nemen aan besprekingen onder auspiciën van de KLM van enkele gro te reisagenten in de V.S. CONFERENTIE OECUMENISCHE JEUGDRAAD De Oecumenische Jeugdraad in Ne derland zal zyn jaarlijkse februari-con- ferentie ditmaal houden in Hilversum (Maranathakerk) op 2 en 3 februari. Het thema voor deze conferentie luidt: „Kerken, waag het met elkaar". Zater dag 2 februari zal prof. dr. J. C. Hoe kendijk, kerkelijk hoogleraar te Utrecht op dOze landelijke bijeenkomst een referaat houden onder de titel: „Een beslissende fase". Op zondag 3 februari zal rev. E. Patey spreken over het jeugd werk in Engeland. Verder zal ter sprake komen de actie „Bouwen in België", die in samenwerking met het IKOR wordt gevoerd. Ook zal een overzicht worden gegeven van het oecumenische jeugd werk in eigen land. Nieuwe razzia's in Djakarta Het normale leven in de Indonesische hoofdstad werd gisteren ingrijpend verstoord, to engewapende troepen de len van de stad afzetten voor het doen van huiszoeking. In een der afge zette wijken zijn de woningen van vele buitenlandse diplomaten gelegen. Bij eerdere razzia's werden reeds 29 personen aangehouden, w.o. enige offi cieren. Volgens de plaatselijke politie worden zij ervan beschuldigd betrok ken te zijn bij de mislukte staatsgreep van kolonnel Zoelkifli Loebis, doch vol gens andere berichten zouden de raz zia's een actie zijn geweest tegen de Daroel Islam. Donderdag werden in Bandoeng soortgelijke razzia's onder nomen. Soekarno vraagt raad. President Soekarno heeft gisteren in zijn paleis Ki Ageng Soerjometaram, een bekende metafysicus en mysticus van midden-Java. ontvangen. Volgens vrijdag verkregen inlichtingen hield dit bezoek verband met de hui dige binnenlandse crisis, daar presiaent Soekarno zich op de hoogte wilde stel len van de mening van Ageng over de situatie. Ki Ageng kreeg bekendheid op Java als verkondiger van de „Ilmu bedjo" „De weg naar geluk". In een bekendmaking van de plaatse lijk militaire commandant van Djakarta wordt er nog eens op gewezen, dat een ieder, die in het bezit van illegale wa pens wordt aangetroffen, zich aan de doodstraf bloot stelt. Over een jaar: feest in Brussel Eerste tegenvallerbodem is slechter dan aanvankelijk werd vernacht (Van onze Brusselse correspondent) Pas op 3 april 1958 zullen de poorten van de Wereldtentoonstelling Brussel 1958 op de Heyselvlakte nabij de Belgische hoofdstad voor het publiek worden qeopend. Wij hebben dus nog vijftien maanden de tijd, maar toch zijn de meeste van de vijftig deelnemende landen en instanties al begonnen met de opbouw van hun inzending. Nederland behoorde tot de eerste. Het leidende thema van onze inzending zal het water zijn. Het water, eeuwige vriend en eeuwige vijand van het Nederlandse volk. Een dijk, een waterbekken, een vuurtoren, een ge maal en een polderlandschap zullen de dertig miljoen bezoekers tonen, dat zij bij de Nederlandse hoek van deze enorme expositie zijn beland. Niveauverschil van terrein is echter groot voordeel Te oordelen naar wat wij deze week bij een bezoek aan het voor Nederland bestemde terrein in Brus sel zagen, behoeven wij niet bevreesd te zijn, dat de inzending van ons land niet op tijd gereed zal komen. Vier architectenbureaus, samen de groep „Brussel '58" vormend, hebben onder supervisie van de architecten dr. J. J. P. Oud en B. Merkelbach, de plannen voor de Nederlandse deelneming uitgewerkt. Het zijn de bureaus van ir. J. W. C. Boks, van prof. ir. J. H. van den Broek en J. H. Bakema. van ir. F. P. J. Peutz en van G. Rietveld. Om het thema dui delijk tot uitdrukking te kunnen brengen hebben zij het grondsche ma van onze Nederlandse waterwer ken tot basis voor hun plannen ge nomen. De geaardheid van het ons toege wezen terrein kon daarbij volledig worden uitgebuit. Het voorste deel van dit terrein is namelijk zeven meter hoger dan het achterste en dit niveauverschil zal worden ge bruikt om de bezoekers duidelijk te maken op ivelke wijze in Nederland het buitenwater - polderboezems, tochtsloten enz. - met elkaar in ver- bi7iding staan en hoe ivij kans zien daarbij, zoveel meters lager dan het zee-oppervlak, toch ..met droge voe ten" in ons land te blijven wonen. Stoombad voor beton Zestig arbeiders, onder wie 22 Neder landers. zijn al elf weken bezig met de voorbereidingen voor de opbouw van de Nederlandse inzending. Onder de tech nische leiding van opzichter M. de Rui ter van de Hollandse Bctonmij en van de heer J. G. Zantman van de Stichting voor de Nederlandse inzending werken zij voorlopig nog hoofdzakelijk in de grond. Het terrein moet worden ge ëgaliseerd. het waterbekken moet wor den uitgegraven, de dijk moet worden aangelegd etc. Namens de stichting houdt de heer J. de Winter het werk financieel en administratief ondei controle. De eerste tegenvaller maar op te genvallers wordt gerekend hebben de Nederlanders al geboekt: het 25.000 vierkante meter grote terrein blijkt van veel slechtere bodemgesteldheid te zijn dan werd verwacht. De ironie van het lot wil. dat wij. om een expositie met het thema „water" op te bouwen, ter plaatse zullen moeten demonstreren hoe wij met het water overweg kunnen. Op tot dusver nog niet vastgestelde wijze namelijk blijft het water het terrein binnendringen, zodat de opzet van het grondwerk al moest worden gewijzigd! Er worden thans Kroonprins Abdocl /Uali van Irak rechtswordt in Londen begroet door de nieuwe Engelse premier Macmillari met wie hij besprekin gen over de situatie in het Midden- Oosten voerde. LEIDERDORP WASSENAAR Tuinbouwstudieclub FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: M. R. Smidt van Gelder- baronesse Van Zuylen van Nijevelt, zn. en zn.. Haarlem; P. Heyst—Van Schaar denburg. zn., Haarlem; Maclaine Pont— Johnson, zn., Parijs; Gibler—Amesz, zn., Venezuela; PasmaHensel, zn., Amster dam. Getrouwd: A. Engelsman en H. Kal- tenegger, Winterswijk: mr. J. j. Nouwen en R. van der Wal. Hilversum; mr. H van den Heuvel en J. Voorburgh, Rot terdam. Overleden: L. graaf Yon de Jonage, m. 81 jr.. Brussel; C. W. KrutwigHar- meyer, vr. 83 jr., Den Haag; M. Rauws, vr. 92 Jr., Ellecom; W. H. van Velthuy- sen, m. 61 jr., Den Haag; J. P. A. Korten m. 65 jr., Den Haag; G. H. Brant, m. 85 jr.; Rotterdam; P. de Jong Szn., m. 52 jr, Hendrik Ido Ambacht; dj". F. Leichtman m. 67 jr., Rotterdam; H. N, Finyt, 72 jr., Naarden; I. MeijboomBakker, vr. 75 jr. Epe; C. H. Th. baron Nahuijs, m. 69 jr., Amsterdam; C. G. Cambier van Nooten—Van Nes, vr. 68 jr., Amersfoort. LEIDERDORP Chr. politiek nog iets voor deze tijd? BIJEENKOMST A.R. KIESVERENIGING De A.R. Kiesvereniging vergaderde gisteren in de herv. school aan de M. P. Splinterlaan. teneinde ook de leden iri het Zijlkwartier eens letterlijk tegemoet te komen. De voorzitter, de heer C. Hobo, sprak een kort openings woord. Als spreker voor deze avond was uitge nodigd de heer D. J. Brouwer te Oegst- geest. Deze hield een toespraak over het onderwerp: .Is Christelijke Politiek nog iets voor deze tijd". De uitslag van de verkiezingen van het vorig jaar na gaande meende hij te moeten constate ren dat de doorbraakgedachte nog wel terrein had gewonnen. Toch meende hy ook binnen de Party van de Arbeid ver schil van inzicht te bespeuren en op den duur zouden deze steeds duidelijker aan de dag treden. Spr. zag echter in eigen kring ook een gevaar n.l dat van de zelfverzekerdheid, die licht tot hoog moedigheid kan leiden en dit zou voor de eigen partij funest kunnen worden. Het gaat echter om het principe. Dit moet steeds hoog gehouden worden, zy die dit ernstig willen, zullen toch alleen maar binnen de eigen partij de nodige ruimte vinden om dit principe uit de dragen. Daarom is volgens spr. christe lijke politiek gewenst voor deze tijd en voor de toekomst. Buurtver. „Doesbrug Gisteravond werd in de bovenzaal van De buurtvereniging „Doesbrug" gaf in 1 café De Groot een vergadering gehouden het Dorpshuis de jaarlijkse feestavond, van de Tuinbouwstudieclub Wassenaar De talrijke bezoekers werden welkom met als spreker de heer H. Veendorp. geheten door de voorzitter van „Does- hortulanus te Leiden, over het onder- brug", de heer W de Jong. Een bijzon- i werp: ..De vaste plant als snijbloem", der woord van welkom richtte hij tot de De voorzitter, de heer A. den Haan. beide wethouders, de heren Snel en opende met een welkom en wenste allen Boon. Burgemeester van Diepeningen alsnog een goed 1957 toe. voegde zich eerst later onder de toe- In verband met een van hem ontvan- schouwers. gen schrijven werd besloten de heer De avond werd hoofdzakelijk verzorgd door het Residentie-Cabaret „Mozaiek". Het gezelschap trad ditmaal voor het voetlicht met een programma getiteld Seizoen-opruiming. Het programma werd op vlotte wyze afgewerkt. De optreden den hebben de bezoekers enkele uren kostelijk vermaakt met het zeer geva rieerde programma. De verwachting, die de voorzitter bij het begin van de avond uitsprak nl. dat de aanwezigen zouden kunnen genieten is in vervulling gegaan! J. W. BOOT LID GEMEENTERAAD In de raadsvacature ontstaan door het vertrek van de heer Van der Stoel werd benoemd de heer J. W. Boot. Deze heeft de benoeming aangenomen. OPdSTOEESi BLKGEKLIJKE STAND Geboren: Wi'Uhetmtoa M. C.. d. J. Th van Rijn en M E. Engeringh; Johanna M. J. d. v, G A. de Graaf en D. Sepers, Aernout P z. v. Chr. Th. Breebaart en J W. Westerbrink; Dirk C.. z. v. C. van der Vijver en G. Baas. Ondertrouwd: C. Sentel en L. S. van der Veen; J. D Verschoor. 34 J., en A. A. Kist. 28 j.: N'. Favier. 24 J.. en H. de Gelder. 25 J. J. B. J. Hogenbooan en J. A. van Rossum en F. Toepoel. VOORSCHOTEN Getrouwd P. Strijk, F BEPLANTING NABIJ OPENBARE ULO. B. en W. hebben de raad alsnog een voorstel doen toekomen met betrekking van de beplanting van de grond, die in de toekomst bestemd is voor de uitbrei ding van de openbare Ulo aan de Prin ses Marijkelaan. Zy vragen een krediet van f. 5100, voor beplanting van deze grond, benevens een strook van het ter rein langs de Prins Bernhardlaan. Tevens vragen B. en W. een krediet van f. 1200 voor de aanleg van een gazon op het voor de uitbreiding van de speel plaats bestemde gedeelte. De speelplaats zal niet als parkeer ruimte mogen worden gebezigd. Bezoe kers van het Cultureel Centrum zal een gedeelte van de als plein gedachte strook op de hoek van de Pr. Bernhardlaan en Pr. Marijkelaan cn een strook voor de langs de Pr. Marijkelaan te bouwen win kels als parkeerruimte dienen. De functie van waarnemend secre- taresse-penningmeesteresse van het co mité Voorschoten van het Kon. Wil helmina Fonds wordt niet door mevr. N. Dobbenga—de Jong, maar door mevr. I O. M. Dree#—van den Bosch vervuld. Schipper uit te nodigen voor een lezing in april over eenjarige planten en het gebruik. Voorts werd besloten tot het houden van een bloembindcursus. waar voor een voldoend aantal deelnemers zich opgaf. Meegebracht materiaal, t.w. bloeiende heestertakken door de heer Groenewe- gen en bloeiende vetplanten door de heer Van Keppel. werden besproken. Hierna was het woord aan de heer Veendorp. die een zeer uitvoerig betoog hield over de duurzaamheid van door hem genoemde bloemen, over de houd baarheid in water waaraan stoffen zijn toegevoegd, over de stand van de stelen in de vazen, het benutten van de rijkst bloeiende vaste planten, het gebruik van blad enz. Bij de rondvraag werd nog meegedeeld, dat de uitgereikte bloembol len in de vergadering van maart in bloei moeten zijn. Doorlichting begonnen Gistermiddag werd in het Dorps centrum een nieuw onderzoek van de bevolking op tuberculose ingeleid, waarbij o.m. aanwezig waren de wet houders Th. J. M. Rees van den Ende en K. Huibregtse. De heer T. Schaper, voorzitter van het Wassenaarse comité opsporing t.b.c., zei in zijn openingswoord, dat het comité het onderzoek wel van zo veel betekenis vond om aan de opening een officieel tintje te gewen. Hij betuigde tnk aan het gemeentebestuur voor de rantie ten aanzien van de kosten en de verkregen medewerking van het ge meen tepersoneel. waarvan hij als voor naamste medewerker noemde de wegens ziekte afwezige heer I. Heringa, die hij een spoedig herstel toewenste. Spr. dankte voorts alle verdere medewerkers, evenzo de afdeling van het Rode Kruis, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de instanties, die de lokalen be schikbaar stelden. Hij nodigde vervol gens de heer Rees v. d. Ende uit, zich als eerste te laten keuren. De heer Rees liet zich vervolgens doorlichten, waarna ook andere aanwe zigen dit voorbeeld volgden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna M. W. G.. d. v. A. T. J. Tolido en A. F. J. Gerards; Johan.n«6 P. E.. P. J. va>n Tilberg en R. J. C. Rooij- akkers; Marijke H., d. v. J. waai der Vijver en M. Buitendijk: Marijtje A., d. v. J. H. Groeneveld en M. E. Blokpoel; Yvonme I.. J v. T. Kik en E. A. van der Wiele; Bob. v. W. L. Venenva en H. Vermond. Ondertrouwd: P. W. J. F. van der Kroft en C. Kusters. Getrouwd: J. J. van Leeuwen en M. J. van der Ma-rel; J Kool en C. van Wijn gaarden; A. A. M T. Ka-n-tcrs en H. G. Lubbe; J. T. Pieik en C. A. M. Berende. Overleden: E. J Boulbooille, 2/5 J., en A. F, A. Wortman, 84 J. bodemproeven genomen en andere on derzoekingen verricht, waarna men met behulp van damwanden en verdere voorzieningen het water, voorzover dat niet in het project kan worden ingepast zal keren. Sterk uiteenlopend werk Overigens is er al één plek op het drassige, maar op het ogenblik stijf be vroren terrein, waar iets van de opbouw boven de grond zichtbaar wordt. Dat is op het voorste gedeelte, daar waar de ontvangsthal moet verrijzen. Een hou ten bekisting, gevuld met betonijzer, bevat hier een zojuist gestorte pilaar, de eerste van de acht. die het dak van de hal zullen schragen. Omdat men in Brussel reeds veel last van de vorst heeft dc Belgen wilden donderdag bij een temperatuur van vijf graden onder nul ..van de winterkas gaan genieten", maar omdat de Neder landers doorwerkten bleven zij ook heeft men voor het betonstorten een noodvoorziening moeten treffen Om de bekisting heen is, met 30 centimeter tussenruimte, een koker van dekzeil op getrokken. waar doorheen tijdens het storten en de eerste nacht daarna, stoom wordt gepompt. Zo hoopt men als de vorst niet heviger wordt, de pilaren in de komende dagen toch nog te kunnen vervaardigen. Het werk. dat daarna wacht, verte genwoordigt Nederland-in-het-klein. De beide technische opzichters vertelden ons zich geen karwei te kunnen voor stellen, waarbij zoveel verschillende bouwkundige werkzaamheden op één terrein zijn geconcentreerd. Er wordt al gewerkt met gestort beton, maar straks zal er ook voorgespannen beton nodig zijn; er zal een damwand worden ge maakt. maar ook een kade. een dijk met een weg op de kruin en een aan de voet. er moet nog een vijver van duizend vierkante meter worden gegraven, waar in een golfslagappaxaat het water con stant zal laten rollen, en tenslotte zul len de hallen moeten worden gebouwd, waarin de artikelen uit de vaderlandse industrie kunnen worden uitgestald. In de omgeving van het Nederlandse terrein te Brussel zyn ook andere landen reeds aan het werk. Canada voerde de onderdelen van een stalen hal per schip aan en had de hal in enkele dagen staan. Zo vlug gaat het by ons niet. Maar, zoals gezegd, voor vrees bestaat geen aanleiding: onze Nederlandse representatie op de we reldtentoonstelling „Brussel 58" komt zeker tydig gereed en zy zal gezien mogen worden. BEURSOVERZICHT Onregelmatig AMSTERDAM. 25 januari Men is het er ter beurze nu wei over pens. dat de converteerbare obligatie lening Philips weinig moeilijkheden zal opleveren en wel zal slagen. Dit blijkt o.a. uit de dagelijks weerkerende grote vraag van het publiek naar de claims, die vandaag opliepen tot de topprijs van f. 25.corresponderend met een koers voor de obligaties van 110 pet. Aandelen Philips trokken ook nu weer kopers uit Londen. Vanochtend werden ze zelfs verhandeld tot 253, maar van middag ontstond een aarzeling. De koers was tijdelijk 246. daarna rondom 250. Hoe groot de drukte in de Philips- hoek is blijkt wel uit het. geregistreerde omzetcijfer, dat gisteren f. 436.000 beliep uitsluitend voor gewone aandelen Phi lips Overigens was de markt onregelmatig, maar met vrij gunstige ondertoon. Aku zette de weg van herstel voort, vandaag 206, maar Unilever en Olie bleven iets ten achter en bewogen zich zelfs bene den het niveau van het telefonische ochtendverkeer. Opmerkelijk was de hogere richting die de Scheepvaartfondsen insloegen. Er was algemeen wat vraag losgekomen, die echter, wegens de schaarste aan materiaal, slechts tegen hogere koersen was te voldoen. Voor Cultures bleef de markt vrij onbewogen en voor Senem- bah viel zelfs een terugslag te consta teren. Aandelen Walvisvaart werden vernomen op 70 3/4 exdividend hetgeen een verbetering betekent ten opzichte van gisteren, stellig een gevolg van de geruststellende verklaringen in de jaar vergadering. Het onveranderde dividend van 12 pet. van de Amsterdamsche Bank had weinig uitwerking. Sterk de aan dacht trok de opgewekter stemming voor de Nederlandse Staatsfondsen. Ook hier was lichte vraag slechts tegen hogere koers te voldoen, met name voor de Staffellening die opliep tot 85 pet. De nieuwste Spoorweglening, uitgegeven op 98, werd vernomen op 99. Er werd ech ter nog niet in gehandeld. WISSELKOERSEN Amsterdam. 25 Januari Londen 10.66's—10.66%. New York 3 82j2—3 83,%, Montreal 3-99*43.99*2, Parys 1.0817*2 1 0827'.. Brussel 7.58%—7.59%. Frank furt 90 81—90 86. Zürich 86 88',—86 931 i Zürich (vr. francs) 89.28%89 33%, Stockholm 73.52',=—73.57'2. Kopenhagen 54 96—55 01. Oslo 53.30—53.35. Milaan 60 61'.—60.66',2. Wenen 14 64'.—14 65'. 1. Beurs van Amsterdam Vrydag 25 januari ACTIEVE OBLIGATIES Ned. '53 33/4 Grootboek obl. Ned. '51 3'/2 Ned. '53 3% Ned. '56 3'/2 Ned. '48 3 '4 Ned. '54 3 Ned. '55 I 3',4 Ned. '55 II 3% Ned. '47 3'/2 (3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert NWS Indië "37A 3 Grootboek '46 3 3% - Clt. Hand, en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) H.V.A Java Cult Senembah A.K.U Berkel's Patent (v) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v Gelder Hoogovens cert Mtiller en Co. N.B. Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f 20.—) idem (50 a f. 20.— Vorstenlanden Holl. Amerikalijn Java China Paket Kon N. Stoomb. K P M Ned. Stoomv Mij v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3... 89'i 89% Den Haag 1937 1 3. 93 Leiden 1947 89 R'dam '57 I-III 3»/2 90 893,4 ad f. 1000 Vorige Slotkoers koers v. heden 89% 89 A 90% 90% 88Jg 89% 88% 89|7e 83',4 83 Va 85% 85% 85',i 8610 85% 84% 85 83% 83% 93 A 93 90 A 90% 89% 90% 68% 68 L 861), 86% 85% NDELEN 48% 50 106 107 165 169 81% 80% B 104% 105% 97% 97 58% 68 65% 202% 2047» 175 175 298 298 197% 195 276 282 292% 293 273 278 245% 247% 143 140% 347 344% 219% 220 211 212 808 797% 161 60 159 60 161 40 159 40 30 181 181 185 186 170 172% 161% 166% 201 206% 279% 283 175% 176% 169% 173 Industr. Obligaties Philips Dollarlng'51 96 96% Premieleningen A'dam '33 3 101 A'dam '51 2% 97'» A'dam '56 I 2'/2 94 94A A'dam '56 II 2'/2 101ft lOlfi Eindhoven '54 2V2 89',i 87% Enschede '54 2'/2 89'i Den Haag '52 I 2'/2 103% 105% idem II 2% 100 99% R'dam '52 I 2'/3 98% 98% idem II 2'/a 103 104% Utrecht '52 2% 96% 97 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank222 221 H B U eert. 200'4 201 Rott. Bank 187 187 Twentsche Bank 188% 188 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 Borneo Sum. H My. 75% 76 Ned. G. en Sp. fabr. 170 166 Kon. Ned. Grofsm. 109 Internatio 102 100 Rott. Droogdok My. 553 L 560 Tielcman en Dros8% Ned. My. Walv.vrt.71% 70exd. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 18% 19 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32A 33,% Intern. Nickel 110 110 Anaconda 69% 69% Bethlehem Steel 184 183 V4 Cities Service 67% 67 General Motors 41% 41% Kennecott 120 118 Republic Steel 53% 53 Shell Oil 82% 82% Union Pacific 29}| 29% Un. States Steel 65% 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 24/1 Edelmet Kon. AA 64% Pref. wa Idem 66% 66 Electrolas B 314 Holl Constructie 375 Ing. bur. v Bouwnljv 120 Int. Kunststoff Ind 45% 45% Leidsche Woi«pinn 269 Sikkens Lak B 395 L 395 L Ver TouwtHbrleken 160% 161 Wemlnk's Betonm. 77% 78% Van Wijk Textiel 72% 70%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11