Agent- bezorger STADSNIEUWS Laatste Berichten P.C.O.V. koos een bestuur en maakte een reis naar Algerië DONDERDAG 24 JANUARI 1957 Leidte Vereniging van Postzegelverzamelaars Ledental blijft stijgen De Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars hield gisteravond in „De Kleine Burcht" haar jaarlijkse algeme ne bijeenkomst. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over de ge weldige opkomst der leden. Nadat de voorzitter een kort resumé had gegeven van het afgelopen jaar. dat een goed jaar is geweest, werd de lijvige agenda aan de orde gesteld met de jaarverslagen en ballotage van enkele nieuwe leden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. M. Minnema stip pen wij aan dat het ledental weer is vooruitgegaan en thans 238 bedraagt. De financiën wezen een batig saldo aan. Vermeld dient nog te worden, dat dit, jaar de jeugdbijeenkomsten gehou den zullen worden op de 2e dinsdag van elke maand in het VCT-huis, Gerecht 10 vanaf 7 uur. De bestuursverkn .ing had tot resul taat. dat dit in zijn geheel bij acclama tie werd herkozen. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Hol land Amerika Lijn, waarin werd mede gedeeld dat de gelegenheid werd ge boden om bij de eerste vaart van de Statendam op 6 februari a.s. speciale enveloppe mede te geven, welke voorzien worden van het bootstempel en even tueel van de posterijen in New York Door de jeugd - voor de jeugd Onder het motto ..Door de Jeugd Voor de Jeugd" traden de kinderclubs van de BV. „De Professoren wijk" op als gastspelers in het St.-Anthonius- clubhuls voor de verpleegden van het St.-Lidwinahuis en nog enkele r.-k. in stellingen hier ter plaatse. Het program ma bestond uit balletdansen en volks dansen en enige toneelstukjes, terwijl ook medewerking werd verleend door het. Muziekensemble „Gibatos" o.l.v. de heer Peltenburg. Bij de balletdansen vielen vooral op Joke Peltenburg en Yvonne Bonnet. De hoogtepunten van de avond waren de toneelstukjes ..Viola's Vleugels" en ..Een jongetje vermist". Met welk een over gave vertolkten de jonge spelers en speelsters hun rollen. De jongens en meisjes hebben onder leiding van ver schillende damesleden met. grote ijver gestudeerd. Onder de jonge spelers schuilen zeker krachten, die een belofte inhouden voor de toekomst. Groot was de vreugde toen in de pauze aan de grotere kinderen gelegen heid werd geboden een dansje te maken. Allen, die deze avond hebben mede gemaakt genoten van het gebodene. Hiervan getuigde ook het hoofd van het St.-Lidwinahuis. zuster Accursia in haar| dankwoord voor al datgene, dat „De Professoren wijk" deze avond geheel be langeloos voor de kinderen uit de diverse inrichtingen had gedaan. Haar dank woord liet zij gepaard gaan van een versnapering voor alle spelers en speel sters. De voorzitter van de Professorenwi.ik, de heer J. P. A. de Vrind, sprak in zijn slotwoord de wens uit. dat de vriend schapsbanden tussen het St.-Lidwina huis en deze wijk steeds hechter mogen worden. Kinderen speelden met lucifers BEDSTEE IN BRAND Een brandje, dat bij niet tijdig ingrij pen der bewoners ernstige afmetingen had kunnen aannemen, woedde gisteren in de vroegte in een bedstee van het perceel Michielstraat 20 (achter de Haarlemmerstraat). Brandbaar mate riaal was in overvloed aanwezig, want behalve het beddegoed. lagen ook een grote stapel oude tijdschriften en een vat. met200 liter petroleum onder de bedstee opgeslagen. Kinderen, die met lucifers speelden hoe vaak is hiertegen al niet gewaarschuwd waren de aanstichters van deze brand. Od hun angstig geroep snelden de ouders te hulp. die er in slaagden de vlammen te doven. De brandweer ver richtte de nablussing. Bij de onlangs aan de Protestantse Kerkmuziekschool van het Utrechtse Conservatorium gehouden examens is namens de Raad voor de eredienst van de Ned. Herv. Kerk het testimonium B uitgereikt aan onze stadgenoot, de heer A. van Kapel. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen. Bevallen: Roeters vam Lennep-Goeman Borgesius. z.. Ruinen; Bos-R-i'bblm'k, d. en d.. Groningen; Lasonder-Cou wen bergz„ BlocmendaWl; Cohen - B ruesaard<L„ Rot terdam. Overleden: L. Pr\me-Koppies, vr., 75 j., Rloemendaaü; E. Westenman-Hllbner, vr. 80 J., Haft/riem; P. A. A. vwn Rissen, vr., Vughit; A. W. A. van Ede, m., Vughit; J. Pon m., 77 1., Amsterdam; L. van Ever- dingen, m„ 2il J., Amsterdam; M, E. Rehe- de Grood, vr., 67 J Buesum; J. P, Tette rode. m.. 89 J.. Apeldoorn. Prof. dr. B. Landheer over Polen Lezing voor de Viro Met een boeiende redevoering heeft prof. dr. B. Landheer gisteravond in het gebouw van de Nat. Verzekerings Bank aan het Rapenburg voor de leden van de Ver. voor Internationale Rechtsorde, afdeling Leiden-Oegstgeest. in grote lijnen een beeld geschetst van het huidige Polen. Het communisme heeft in Polen niet de invloed gehad, die men doorgaans in het Westen veronderstelt, want. zo als prof. Landheer vertelde, is 80 Co der boerderijen nog eigen bezit, nadat, het collectivisme van Rusland een grote mislukking geworden was. Ook indus trleel gaat men hoe langer hoe meer decentraliseren. De opstand van Poznan was voornamelijk gericht tegen de ambtenarij, die een gezonde economi sche ontwikkeling remde. Politiek gezien streeft Polen naar een onafhankelijkheid, want de angst voor Duitse overheersing zal dit land uit de Navo houden, gesteld, dat het kans zou krijgen onder de Russische druk van daan te komen. Op cultureel gebied zoekt Polen naar zijn eigen uitdrukking; het land be schouwt zich als „het Frankrijl^van het Oosten", hetgeen het verleden wel enigszins rechtvaardigt. Over het algemeen echter is de Poolse toestand in al zijn geledingen verre bij de Westeuropese achtergebleven. Dit valt te constateren uit de industrie, de methodiek en de landbouw. Het Westen kan weinig meer doen dan met sym pathie het. Poolse streven bezien, dat streeft naar zelfstandigheid in evolutie. Na deze interessante uiteenzetting volgde een genoegelijke gedachtenwis- seling. DRAADBREUK VOEDINGSNET ELEKTRISCHE TRAM Tengevolge van draadbreuk in het voedingsnet van de elektrische tram had nien gisteravond gedurende ander half uur op de Rijnsburgerweg met WASSENAAR Jan P. Strijbos vertelde over Spitsbergen Jan P. Strijbos, die vorig jaar zomer een tocht naar Spitsbergen maakte, was door het bestuur van het Departement Wassenaar van het Nut uitgenodigd om daarover te komen vertellen, aan de hand van zijn filmmateriaal. De voor zitter, mr R. de Bruyn, leidde hem gis teravond in na een welkom tot de aan wezigen. De heer Strijbos vertelde over Sval- bard (koele stranden», waar de Noren eerder waren dan Willem Barendsz. Spitsbergen werd aan Noorwegen toe gewezen en de Noren hebben daar ko lenmijnen. De Russen hebben er ook een mijn, welke zij van de Nederlanders kochten. Door de golfstroom is het kli maat er heerlijk en zo gezond, dat de dokters alleen nodig zijn voor onge lukken Op 17 februari komt de zon boven de kim en 19 april is er voorgoed zon. Op 27 oktober begint de poolnacht, welke door de sterren zó helder is, dat men zelfs kan fotograferen. De heer Strijbos sprak verder over de flora en de fauna, waarna hij overging tot het vertonen van zijn interessante kleurenfilm, door hem nog uitvoerig toe gelicht. Hedenavond volgt een herhaling. ST. AGNESFEEST. In de feestzaal van de zusterschool aan de Kerkstraat werd het Jaarlijks St. Agnesfeest gevierd met de opvoe ring van "het toneelstuk „Liefde in de Sahara". Het hoofd van de school, zus ter Cantianella, gaf bij de opening uiting aan haar blijdschap over de zeer grote belangstelling. „Liefde in de Sahara" is de geschie denis van een Christen slavin in de Mohammedaanse wereld, die ondanks alle bedreigingen haar geloof trouw blijft. Tevens is er in verwerkt de strijd van de Mohammedaanse vrouw voor ge lijkstelling tussen man en vrouw. Als altijd was er veel werk gemaakt van de kostuums en de entourage. Het werd ook goed gespeeld Pastoor W. Q. Versteege sprak namens de aanwezigen een woord van dank en waardering. Onvoorzichtig overgestoken. Bij het enige tegenslag te kampen. De trams uit onvoorzichtig oversteken «wi de Rijks- de richting Oegstgeest moesten gedu-i ®l'raf er werd de 68-Jarige wielrijder N. rende deze tiiH een gedeelte stroomloosA Pen'nln«s mt Den Haa§ aangereden a iü g stroomloosdoor een a.u,t.0 H,j jjep een hersenschudding en dus in donker passeren. Deze en een Wond boven z1j.n iintoeroog op. Hij „hindernis werd met een ..aanloopje - - - genomen. Stagnatie deed zich niet voor. werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag overgebracht. (Ingez Med.-adv.) MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Januari. Leidee Ooöp. Groente- en Fruttvtling. Per 100 kg.: an dijvie 95—'11Q, kroten 1332. kroten, ge kookt 3035, boerenkool 3645, rode kool 1122. gele kool 1620, groéne kool 12 20. witte kool 812, prei 2638, stoofsla 109130, uien ploklers 20.20, idem drie lingen 24, idem middelfijn 24.7025.20, idem mlddelgrof 23.2024.90, idem grof 25.60, waspeen 2639. witlof 3090. Per 100 stuks: knolselderle 1627, sla B 20—28. GOUDA. 24 januari. Kaasmarkt. 16 partijen le kwal. f 2.40f 2.49. handel goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 januari. Groenteveiling. Waspeen A 3749. Idem B 3544. boerenkool 2745, spruiten A 42—51. idem B 20—28, witlof A 4346. idem B 2434, gele kool 1117, groene kool 3036. rode kool Hl19. knolselderle 735. uien (per 20 kg.) 4.106.80. RIJNSBURG. 23 Januari. Tulpen bos: G Harvest 851.15, Copland 90—1.30. Krelage 6085. Hillegarde 6575. Deme- ter 1.05—1.35, E. Eddv 1.051.35. Roland 1 20—1.40, Olga 1.101.25, Wlntergold 75— 90, EaTly Queen 6575. Imperator 7085. Goudvink 6580. Pink gem. 8085. King Yellow 60—70. Brill Star 3847. Vlctorlne Max 1.001.25 Preludium 1.051.15. Fr v. Nameen 80—1.00. Pink Trophy 1.05— 1.15, W Sail 801.15. Mad- Spoor 1.30— 1.45. Narcissen: G. Harvest 901.05, Carl ton 80—1.00 Cragford 5869. Helios 70— 82. Poetaz 55—67. Soarlet 65—72. Hyacin ten: Pink Pearl 2334 Bismarck 2132. Ostara 2027, l'lnnocence 2331. Delfts Blauw 2024. Fresia's: Snow Q. 1.95— 2 05. Marijke 2.00—2.15. Bi. Wimpel 1.80— 1.95, Apotheose 1.751.90. BI, Druifjes 2839, Krokussen 5.006.70, Am. anjere 13—16. gevraagd voor WASSENAAR (moet inwoner van .Wassenaar zijn) Aanmelding aan LEIDSCH DAGBLAD N.V., Witte Singel I, Leiden Dappere buurvrouwen Kinderen bijtijds gered Tijdens de afwezigheid van de moeder heeft het oudste zoontje van de familie Eeckhout te Breda kans gezien lucifers te grijpen en daarmede een krant aan te steken. Zijn kleren geraakten daar door echter ook in brand. In zijn ver bouwereerdheid wierp het kind de bran dende krant in een bedje dat in de huis kamer stond, en waarin zijn zieke broer tje lag. Daarop rende het kind aan een zijde brandend de tuin in. Dit werd op gemerkt door twee buurvrouwen, die beiden toesnelden. Mevrouw van der Peer rolde net jongetje over de grond en hield het later onder de waterkraan, waardoor het benouden is gebleven. Het is naar het ziekenhuis gebracht maar verkeert niet in levensgevaar. Mevrouw Buijnsters drong het huis binnen haalde het kind uit het branden de ledikantje en wierp het brandende beddegoed naar buiten. Inkrimping solisten der Ned. Opera 37 is te veel I De directeur van de Nederlandse Ope ra, de heer Piet Tiggers. wil het perso neel van de opera inkrimpen. In verband hiermee heeff hij het Gew. Arbeidsbu reau te Amsterdam gevraagd om toe stemming voor het ontslag van 12 solis ten. Deze hebben een dezer dagen een schrijven ontvangen waarin wordt me degedeeld dat het voornemen bestaat hun contract voor het seizoen 1957-1958 niet te vernieuwen. De mogelijkheid be staat dat in de toekomst nog meer per- soneel-beperkende maatregelen zullen worden genomen. Naar het oordeel van de directeur is het aantal solisten - 37 - de opera boven het hoofd gegroeid. De zangers en zan geressen kunnen onmogelijk allen een plaats in de verschillende voorstellingen krijgen. Er ontstaat nodeloze onrust achter de coulissen. Bovendien, en dat weegt bij de heer Tiggers het zwaarst, is deze gang van zaken financieel niet te verantwoorden. Zeker niet bij een in stelling die als de opera zo zeer in het centrum van de kritische belangstelling van publiek, pers en overheid staat. De heer Tiggers laat zich bij de keuze van degenen die zullen worden ontslagen uitsluitend door artistieke overwegingen leiden. Produktie van transistors in Haalderen Dutch Swing Collego in politiek conflict (Van onze Haagse redactie) Het Dutch Swing College en de zanger Bert Robbe zijn op het ogenblik betrokken bij een conflict, dat zijn oorsprong vindt in de aanvankelijke toezegging om op te treden voor de communistische ANJV, de Alg. Ned. Jeugd Vereniging. Gosverstikking te Leeuwarden (Speciale berichtgeving) Vanmorgen ontdekten de buren van j mevrouw de weduwe de Jong in de Hobbemastraat te Leeuwarden gaslucht. J Zij gingen op onderzoek uit en vonden I de oude vrouw bijna levenloos in de keuken liggen Onmiddellijk werd de her conc'ertgïbouw te Amsterdam een politie gewaarschuwd. Een nicht, die _r„anj,prpn wï.rvnnv het orkest, bii mevrouw de Jong inwoont-, bleek ook i en ^naer niet wetend welk vlees bedwelmd te ztfn. Beiden werden per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd, waar inmiddels overleden. Deze vereniging zou op 27 januari in mevrouw de Jong is Landgoed voor „Veilig Verkeer" GROTE ACTIE OP KOMST Als deze zomer een grote actie ten bate van het Verbond voor Veilig Ver en de zanger, niet wetend welk vlees men hier in de kuip had. waren gecon tracteerd. Nu dit bekend is geworden, hebben de zakelijk leider van het D S C. en Bert Robbe de afspraak geannuleerd. Tijdens een onderhoud, dat. wij met de zanger hadden, zei hij dat vertegen woordigers van de A.N.J.V. hem enige maanden geleden hadden verklaard, dat deze vereniging geen enkele poli -- tieke richting was toegedaan, doch keer slaagt, zal ons land het volgende j slechts werd gevormd door .vooruitstre- jaar kunnen beschikken over een vende" jongeren. voorlichtingscentrum op het gebied Later, na de relletjes op 4 en 5 no- van het verkeer. vember'te Amsterdam, werd het de heer In het kader van het 25-jarig bestaan van het Verbond zal namelijk een attractieve nationale actie worden ge voerd. waardoor men hoopt de beschik king te kunnen krijgen over een bedrag van 2 3 miljoen gulden. Met deze gelden zal een landgoed worden aan- i gekocht waarover reeds onderhandelln- gen worden gevoerd, terwijl voorts uit deze fondsen het voorlichtingscentrum zal worden geëxploiteerd. In het nieuwe centrum zullen vTijwel alle categorieën, zowel de kwekeling als de beroepschauffeur cursussen kunnen volgen. Aan het centrum wordt een internaat verbonden, plaats biedende voor plus minus 100 personen Voorts zal bij het landgoed een verkeerspark worden aangelegd waarbij men denkt aan het voorbeeld dat het Disney-land in Amerika heeft gegeven. Met minia- Robbe echter goed duidelijk waarop hU onmiddellijk meedeelde, dat het con tract was geannuleerd. Thans eist de ANJV schadevergoe ding, doch Bert Robbe heeft de zaak in handen gelegd van de Toonkunste- naarsbond. Met het Dutch Swing Col. lege is het vrijwel op gelijke wijze ge gaan. Ook hier weigeren de orkest leden op 27 januari voor de ANJV op te treden. WIELRIJDSTER GEDOOD Gisteravond is de 14-jarige wielrijdster Martha Kool, tengevolge van een aan rijding door een personenauto op de Prins Hendrikkade in Amsterdam om het leven gekomen. Zij en een vriendinnetje werden on geveer 20 meter weggeslingerd. Martha tuur voertuigen zal ook de Jeugd in Kool liep een schedelbasisfractuur op dit park kunnen rijden en daardoor i en haar vriendinnetje een gebroken I been. In het Wilhelminagasthuis is I Martha aan haar verwondingen bezwe ken. reeds vroeg met bepaalde verkeers situaties vertrouwd worden gemaakt. (SpeciaHe berichtgeving) Philips-Nijmegen heeft het plan op '"on? VS een" aantal' privileges. ^uHen de ze- - - -- j-tOTs te ventig leden van het Monegaskische le- Vandaag feest in Monaco De baby-uitzetten en spaarbankboek jes. die Prinses Gracia en Prins Rainier toegezegd hadden aan de ouders van kinderen die op dezelfde dag als de prinselijke baby geboren zouden worden zullen niet worden uitgereikt; er zijn gisteren in Monaco behalve Prinses Ca roline geen andere kinderen geboren, of schoon het. aantal baby's normaal ge middeld twee tot drie per dag bedraagt. Prins Rainier heeft bepaald, dat iedereen in het Prinsdom vandaag vrijaf zou hebben om de geboorte van zijn doch ter te vieren. Prinses Caroline zal recht hebben op Afdeling Leiden bijeen De afdeling Leiden van de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging hield gister avond in een der zalen van „Het Gulden Vlies" een vooral door de ouderen goed bezochte familie-avond. De bijeenkomst werd geleid door de heer P. Smit. Voordat de heer T. Tieleman het woord verkreeg om de aanwezigen het een en ander te ver tellen van een reis. die hij in de zomer van 1955 maakte naar Noord- Afrika. werd de bestuursverkiezing aan de orde gesteld. Zowel in de vacature Terpstra als in dc vacature De Jonge moest worden voorzien. In het bestuur werden bij acclamatie gekozen de he ren D. Streefkerk uit Leien en L. Kalsbeek uit Katwijk a. d. Rijn. Hierna hield de heer Tieleman een ge zellig praatje over zijn reis naar Algiers, welke tocht hij gedeeltelijk (tot Mar seille) per autobus heeft gemaakt. Het ruim 700 km. lange traject Marseille- Algiers werd met een schip afgelegd. De heer Tieleman egon zijn causerie met het verstrekken van allerlei aardrijks kundige gegevens over Algerije, dat uit drie departementen bestaat, n.l. Oran, Constantine en Algiers. Dit warme land. dat nog steeds in het brandpunt van de wereldbelangstelling staat, is 67 maal zo groot als Nederland en telt negen mil joen inwoners. De stad Algiers, verdeeld in Europese en Arabische wijken, telt ongeveer 315.000 inwoners. In deze grote stad heerst werkeloosheid. Immers vele inheemsen trokken vlak na de oorlog naar Algiers om deel te nemen aan dë zwarte handel. Nu hebben zij geen en kele bron van inkomsten meer en trek ken derhalve in groten getale naar de Franse havenstad Marseille, om daar hun dagelijks brood te verdienen. De bevolking van Algerije houdt zich in tensief met de landbouw bezig. Men ver bouwd er veel tarwe, gerst, rogge, haver en wijn. Er is tabaksbouw en in de bodem worden veel ertsen gevonden. Met nadruk wees de heer Tieleman erop. dat Algerië Frans gebied is en beslist geen kolonie. Voorts gaf hij een be schrijving van de ellendige toestanden die er in de kasbah van de Algerijnse hoofdstad heersen. De pogingen van de Franse regering om daar verbetering in te brengen hebben weinig resultaat. Tot slot gaf de heer Tieleman een beschrij ving van de binnenlanden en van de bevolking aldaar. Een groot aantal kleu rendia's verduidelijkten het gesproken woord. VOORSCHOTEN j AFSCHEID INSTRUCTEUR VAN DE NATIONALE RESERVE „De doorzettingskracht die U hier heeft laten zien is er een garantie voor dat het opbouwen van een nieuw be staan ln de ver. Staten U zal gelukken" Dit zei de voorzitter van Steun Wettig Gezag, de heer H A Korthals gister avond tot de scheidende instructeur van het oefenverband van de Nationale Reserve, de heer F. Vrolijk. De heer Vrolijk gaat met zijn gezin naar Ame rika vertrekken en daarom vond gister avond in het ..Eigen Huis" een af scheidsavond plaats waarop behalve de mannen van de Nationale Reserve, ook aanwezig was het bestuur van SWG. de luitenant Smit namens de commandant van de Nationale Reserve en de nieuwe instructeur, sergeant Huis. De burge meester liet van zijn beste wensen blij ken evenals de voorganger van de heer Vrolijk. Voor de heer Vrolijk was er een mooie ets en voor zijn echtgenote bloemen. Luitenant Smit. bracht de dank over van de. districtscommandant en wees er op dat de heer Vrolijk het als instruc teur van verschillende oefenverbanden niet gemakkelijk heeft gehad. De heer Peeters. secretaris van SWG vertoonde daarna een serie kleurendia's over Saoedl-Arablë. waar hij kortgeleden was geweest. R.-K. VROUWENGILDE In het R.-K Verenigingsgebouw kwam het R.-K. Vrouwengilde bijeen voor de jaarvergadering. Na opening door de presidente mevrouw E. van Gent-Zon neveld werden de jaarverslagen van de secretaresse mevrouw A. M. Valkenburg- Boeken en mevrouw Zonneveld-Hoek voorgelezen. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse bleek dat er een batig saldo van f. 613 is. Na de pauze gaf mej. Kropman uit Leiden een lezing over het werk van de vrouwen van Bethanië. Zij besprak de bekering en de vereenzaming van de moderne mens. Verder werden verschil lende huishoudelijke zaken afgehandeld. EEN WINKEL IN WINKELGALERIJ GEOPEND Vanmorgen is de eerste van de zeven winkels geopend ln de galerij van dag winkels. gelegen bij de halte Wijngaar denlaan. in het centrum van de gemeen te. Deze winkels vormen een prachtige afsluiting van de bebouwing ter plaatse Er waren acht winkels gebouwd, doch de fa. De Oruyter heeft twee zaken tot één laten maken, teneinde daar een zelfbe- dieningszaak in te vestigen. Dit was de eerste zelfbedieningszaak in de gemeen te. en tevens de eerste winkel in de win kelgalerij. die geopend kon worden Sportraad presenteerde zich Gisteravond presenteerde de Voor- schotense Sportraad zich voor het eerst in Voorschoten. In het Cultureel Cen trum was een binnensportavond belegd, waarbij een tweetal sporten werd gede monstreerd en verder een en ander ver teld werd over Sportraad en sport in het algemeen. Burgemeester van der Hoeven opende deze avond en bracht warme hulde en dank aan de initiatiefnemers, waarbij spr. in het bijzonder de heer A. J. v. d. Linde noemde. Spr. merkte op, dat het spelelement in de sport soms verloren dreigt te gaan, maar dat men sport moet bedrijven uit spontane behoefte. De voorzitter van de Sportraad, de heer P. J. van Lookeren Campagne, noemde de Sportraad een overkoepelend orgaan. Er zijn in Voorschoten 24 sportvereni gingen. De Sporaad zou graag initia tieven van verschillende zijden ont vangen De IJsvereniging en de K. W. Ver. hebben reeds mooie initiatieven ontplooid. De heer A. J. v. d. Linde, lid van ver dienste van de KNVB sprak over het sociale aspect van de Sportraad, Sport kan voor lichaam en geest zc belang rijk zijn. Het karakter van de mens komt volledig naar voren. Tenslotte hield de heer J. Kalverkamp, technisch adviseur van het Ned. Olym- wijze de produktie van transistors kunnen opvoeren. De diireotrte heeft hier toe besloten, omdait het uiterst moeilijk le in Nijmegen nog voldoende meisjes aan te werven. Philips heeft hier thans Ï'IOO personeelsleden., voor het merendeel meisjes, in dienst», van wne vele afkomstig zijn uit de verre omtrek en de stad. Het is echter moeilijk gebleken contact te krijgen met- de O ver-Betuwe. Nu het ar- beidisreservofr ln. Nijmegen en omgeving schijnt te zijn Uitgeput, doch de totems. - tionaile vraag naar trasistors steeds groter wordt, ls noodgedwongen besloten een klein ai tellier te openen in een voor de grote industrie nieuw gebied. Hier zal dan de dioden - prodfuktle worden onderge bracht. Philips heeft in Haailderen oaf6 Peelen aangekocht. De bij dit bedrijf be horende zaal wordt ingericht als atelier. Het oafé wordt omgebouwd tot carnitine. Er zal hier werk zijn voor voorlopig 60 meisjes. Het atelier zal medio februari kunnen worden geopend Eis tegen jeugdige moordenaar Terbeschikkingstelling van de regering (Van onze Haagse redactie). Voor de strafkamer van de Haagse Rechtbank, waarin voor deze gelegen heid ook de kinderrechter zitting had. heeft vanmorgen de 15-jarige Haagse ambachtsscholicr terecht gestaan, die op 6 juni van het vorig jaar de zeer geruchtmakende moord In het Zui- derpark tc Den Haag heeft gepleegd op de 54-jarige hoofdagent van ge meentepolitie A. J. Ax, ger, als zij in de kinderwagen passeert, voor haar in de houding moeten sprin gen en het geweer presenteren. Ook heeft zij direct al recht op de aan spreektitel „madame". Voorts heeft zij o.a. vrij toegang tot de bioscopen en de perrons van de twee stations in het prinsdom Russisch vliegtuig voor Soekarno De Sovjetrussischc ambassadeur ln Djakarta, Dimitrov Zjoekof, heeft van daag het Ilyussin-vliegtuig, dat presi dent Soekarno tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie van het presidium van de Opperste Sovjet ten geschenke heeft ontvangen, formeel aan de president overgedragen. In zijn toespraak tijdens de over dracht. welke plaatsvond op de militaire luchtbasis in Djakarta, zeide de ambas sadeur. dat het vliegtuig een persoon lijk geschenk aan president Soekarno was „als bewijs van waardering voor zijn bijdrage tot het versterken van de vriendschapsbanden tussen Indonesië en de Sovjet-Unie". President Soekarno. die zeide ..zulk een kostbaar geschenk niet waardig te zijn", verrichtte vervolgens de doop plechtigheid en gaf uitdrukking aan de hoop op hechtere en nauwere vriend schap tussen Indonesië en de Sovjet- Unie. BEURSOVERZICHT Vraag naar internationals Amsterdam. 24 Januari Het waren vandaag de internationale fondsen, die volkomen de toon aanga ven. Kon. Olie bleef ditmaal niet. ten achter. Onder invloed van de stijging in Wallstreet en tevens van de hogere winst voor de Shell Oil liep het hoofd- fonds ca. f 2% op tot f 161.50. De gehele mark ademde een iets vriendelijker stemming, echter niet voor de Indone sische waarden, waarvoor de ondertoon ongunstig bldjift. nu zich geen enkel symptoom van verbetering in de situatie voordoet. Zowel ln Amsterdam Rubber als in HVA en Ver. Deli kwam tijdens beurs dan ook geen notering tot stand. Pas tegen het sluiten van de markt kon een koers worden opgemaakt. Voor Philips toonde de arbitrage grote activiteit. £>e vraag uit Londen bleef voortdiuren, zodat de aandelen de con versiekoers passeerden en op 244 beland den. Als dat zo doorgaat kan de con versie gauw een feit worden. In over eenstemming daarmee liepen de claims omhoog tot een nieuwe recordiprijs van f 18.70 Een andere claim werd van middag voor het laatst verhandeld t.w. die van de Ver. Machine Fabrieken op 24 k 26 gulden. Vandaag is de inschrij ving op "deze converteerbare obligaties. Staatsfondsen lagen algemeen vriende lijker mede in verband met het meeval lende resultaat van de uitgifte der Ned. Spoorwegen. Scheepvaart onveranderd stil. Aku opmerkelijk in herstel. Unilever goed prijshoudend. De koerswinsten konden zich later behoorlijk handhaven. WISSELKOERSEN Amsterdam. 24 januari Londen 10.66H10.667s, New York 3.82f|3 83ft, Montreal 3.9874—3.99%. Parijs 10810— 1.0820. Brussel 7.584—7.59*8. Frankfur* 90 79—90 84. Zürich 86 87—86 92. ZUrich (vr. francs» 89.27'89 324, Stockholm 73.53—73 58. Kopenhagen 54 964—55.01% Oslo 53.304—53.354, Milaan 60594 60 644, Wenen 14 64y4—14 65Y4. Wegens minderjarigheid van verdach- Rpiircvail A lTIStCrCl31H e behandelintr van deze straf- DC Ui S vcaii niiioi-vi v.m te vond de behandeling van deze straf zaak achter gesloten aeuren plaats. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie ter zake van moord ge- eist. dat de Jeugdige verdachte ter be schikking van de regering zal worden gesteld terwijl de Officier voorts 10 jaar gevangenisstraf vorderde eventueel ten uitvoer te leggen, nadat verdachte de 21-jarige. leeftijd zal hebben bereikt. pisch Comité een inleiding over behoef teplanning Spr. ging na wat er reeds aan recreatie in Voorschoten ls en wat er misschien komen moet. Het gemeente bestuur is reeds zeer actief geweest door prachtige sportterreinen te laten aan leggen hoewel spr. even voorbij ging aan de moeilijkheden, die zich daarbij op het moment voordoen i.v.m de be- speelbaarheld. De heer Kalverkamp noemde als belangrijke sudieobjecten de j sociografische structuur van de gemeen te. de ontwikkeling van de gemeente, de mogelijkheid van medewerking van over neidszijde en die houding van de jeugd. Tenslotte pleitte spr. voor een zwembad daarbij ongetwijfeld open deuren in trappend waarbij hij waarschuwde vooral niet aan een overdekt bad te den ken omdat dat zelfs in samenwerking met Leiden onrendabel ls maar nodig is een open bad met een groot ln6truc- tiebad. Nog voor de pauze werd een demon- f^ratie gegeven van Judo en Jiu Jissu aarmede Carel Dupris met de zijnen uit Leiden een bijzonder goede indruk gaven van het wat en hoe van deze sporten. De avond werd besloten met prach tige schermdemonstraties op floret, de gen en sabel, gegeven door enkele offi cieren van de Kon. Marine, waarbij een geestige, vlotte, deskundige toelichting gegeven werd. die wel het meest van deze avond ln de smaak viel. vermoede lijk ook omdat de schermspor- niet al gemeen bekend is. WARMOND FILMAVOND IN 'T TREFPUNT Gisteravond werd in 't Trefpunt een r ing verg adering gehouden van Christelijke meisjes- en jongemannen verent g lngen uit de Bollenstreek. De heer De Kwaasteniet, voorzitter van de Ring. opende deze avond en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het byzondeT de afgevaardigde van de Amerikaanse ambassade, drte deze avond enige films vertoonde. Hierna werd de film „De tijd waarin wij leven", een film in journaal vorm vertoond. Ook films over Jessie Owens, de bekende hardloper, de tocht van het Engelse Koningspaar door Afrika, een tekenfilm over het Inenten tegen pokken en een film van een Ame rikaanse piloot werden gedraald. Donderdag 24 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige 61otkoers koers v. heden 34 - 89% 894 904 904 884 88 ft 88 lè 88% 83*4 834 854 854 854 854 864 844 844 83% 83% 93 iV 93 A 90% 90 A 89 H 89% 68 86% 864 854 Ned. '53 3*4 Grootboek obl Ned. '51 34 Ned. '53 3 4 J Ned. '56 3 4 Ned. '48 34 Ned. '54 34 Ned. '55 I 34 Ned. '55 II 34 Ned. '47 3 4 <3) Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. Ned. 62-64 3 Cert NWS Indië '37A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelsmij. A'dam Rubber Deli Mijen (Ver.) H.V.A Javfp Cult Senembah A.K.U Berkel's Patent (v) Calvé Delft eert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips 235*4 Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r 2104 Dordtse Olie gew. Kon. Olie (f.20.—) idem (50 k f.20.—) Vorstenlanden Holl. Amerikalijn Java China Paket Kon N. Stoomb. K.PM Ned. Stoomv. Mij. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3... 88% 89 Den Haag 1937 1 3. 93 Leiden 1947 89 R'dam '57 I-III 3 4 89 4 90 Lndustr. Obligaties Philips Dollarlng'51 Premieleningen A'dam '33 3 A'dam '51 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 24 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 idem II 24 100 R'dam '52 I 24 idem II 24 Utrecht '52 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinsteHingen Amst. Bank223 222 H.B.U. eert200 200', Rott. Bank 187 187 Twentsche Bank 1894 1834 484 484 1054 106 1654 165 79% 81% 101% 1044 954 974 584 67 6» 196% 202% 179 175 300 298 198 1974 271 276 296 2924 268 273 235% 245 4 141 143 345 347 219% 2104 211 7974 808 159.70 16160 159 00 161 40 30 1814 181 1854 185 1694 170 161 1614 2003, 201 275 279», 176 1754 1694 169*, 98 96 1014 1014 96% 974 94 94 101A 101A 89% 894 904 894 102% 1034 100 100 99% 98 105% 103 964 96% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 248 Borneo Sum. H.Mij. 754 Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott. Droogdok Mij. Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen 168 1094 102'i 553 L 84 71 245 754 170 109 102 Canadian Pacific R. 32 ft 1104 J10 68% 69% Bethlehem Steel 182% 184 66 674 General Motors 40% 414 Kennecott 120% 120 Republic Steel 53% 534 Shell Oil 824 82% 29% 2911 Un. States Steel 64% 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VS.. 23/1 Edelmet. Kon. AA 644 Pref. w.a. idem 67 664 314 Holl. Constructie 375 Ing. bur. v Bouwnijv 120 Int. Kunststoff. Ind. 454 454 Leidsche Wolspinn. 270 L 269 Sikkens Lak B 395 L 395 L Ver. Touwfabrieken 161 1604 Wernink's Betonm. 77 Vi 774 Van Wijk Textiel 13VA 724

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9