Britse hoofdredacteur moet zich in het Lagerhuis verantwoorden.... Spierpijn Kloosferbalsem „Financieringsmaatschappijen werken steeds meer fraudes in de hand" In zijn verdediging suggereert dr. John Bodldn Adams zelfmoord -^ÖALITTN Sjmoujj' ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD TOBACCO COMPANY Hij zou zich jegens het parlement aan ?maad te buiten zijn gegaan (Van onze Londense correspondent) De hoofdredacteur van het Engelse zondagsblad „Sunday Express" moet van daag voor de denkbeeldige balie (aangegeven door een brede streep op de vloer) van het Lagerhuis verschijnen, om zich ten overstaan van de gehele volksverte genwoordiging te verantwoorden wegens een in het blad verschenen hoofdartikel, dat de indruk wekte, dat de leden van het Lagerhuis zichzelf bi) de benzine-toe- wijzing ten koste van de gemeenschap onrechtmatig hebben bevoordeeld. Dit ar tikel verscheen op 16 december en de commissie voor de parlementaire privileges, welke over deze kwestie een rapport uitbracht, was van mening, dat de eer en goede naam van het Lagerhuis inderdaad in opspraak waren gebracht. Het Lagerhuis kan in zulke gevallen als tribunaal optreden en de schuldige horen en berispen. Zelfs kan iemand, die het Lagerhuis te nakomt, in 'een lugu bere cel, welke zich in de beroemde klokketoren onder de Big Ben (dit is de klok zelf) bevindt, worden opgesloten. Maar dat is sedert het einde van de vorige eeuw niet meer gebeurd. De aanval was terecht, maar de manier deugde niet Het Lagerhuis toonde overigens weinig geestdrift in deze zaak. omdat het zich bewust is van het gevaar zich belache lijk te maken wegens al te gauw op de tenen getrapt te zijn. Het Lagerhuis wenst de persvrijheid hoog te houden, maar smaad kan het blijkbaar moeilijk over zijn kant laten gaan. Afgescheiden van de onoirbaarheid van de verdacht making van het parlement door het ge noemde blad. is er de kwestie van de benzine-toewijzing, welke afzonderlijk behandeld dient te worden. Inderdaad heel wat Lagerhuisleden, die de toewij zing voor henzelf (gegeven met het oog op de aan het kiesdistrict te brengen bezoeken), veel te hóóg achten, vinden het daarom niet te pas komen om ie mand anders zijn verontschuldigingen te laten aanbieden, omdat hij dit feit aan de kaak heeft gesteld. Het gaat echter om de manier, waarop dit is geschied, welke niet door de beugel kan, omdat het weekblad het Onderofficieren jubileerden (Van onze Haagse redactie) De Nationale Christen Onderofficie ren Vereniging te Den Haag heeft gis teren onder grote belangstelling het 50- jarig bestaan gevierd. De feestelijkhe den zetten gistermiddag in met een drukbezochte receptie in de recreatie zaal van de luchtmachtkazerne de zgn. oude Alexanderkazerne. waar de voor zitter, adjudent o.o. R. H. van Driel, met zijn medebestuursleden vele han den te drukken kreeg. Een der eersten, die ter receptie kwam, was generaal b.d. jhr. W. Röell, oud-commandant veld leger. Generaal Röell sprak het bestuur van de jubilerende vereniging toe, zeg gende. dat de onderofficieren de rugge- graat van het leger zijn. Zonder onder officieren, zo zei spreker kan een leger niet goed zijn. Hij hoopte dat de vereni ging nog vele jaren heilzaam werkzaam zou zijn. Behalve afgevaardigden van vele zus terverenigingen en bevriende bonden waren verder ter receptie aanwezig ge neraal b.d. mr. H. J. Kruis, de hoofd- vlootpredikant ds. Sillevis Smit. luit. ge neraal b. d. M. R. H. Calmeyer namens de OHU, de Haagse garnizoenscomman dant kolonel G. J. van Buuren, een ver tegenwoordiger van de Haagse loco burgemeester en tal van anderen. Er waren zeer veel bloemstukken en schriftelijke felicitaties binnengekomen. Ook deputaties uit andere plaatsen ga ven van hun belangstelling blijk. De dag werd besloten met een feestavond in de Kurzaal te Scheveningen. Unieke postduivenshow De Internationale Federatie van Post- duivenbonden houdt haar vijfde twee jaarlijkse internationale congres voor de eerste maal in ons land en heeft de or ganisatie van het congres en de daarbij behorende tentoonstelling opgedragen aan de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie, die op 2 en 3 februari in Krasnapolsky circa 150 van 's werelds snelste en mooiste postduiven verza meld zal hebben. Zij worden door een internationale jury op deze tentoon stelling beoordeeld. Directeur Amsterdamse Stadsschouwburg Tot opvolger van de heer J. M. Ben dien aan wie de Amsterdamse gemeen teraad gistermiddag eervol ontslag heeft verleend als directeur van de Amster- damsche Stadsschouwburg wegens het bereiken van de pensioengerectigde leeftijd en aan wie dank is betuigd voor de door hem in deze funntie bewezen diensten, is benoemd de heer E. P. Smit thans verkoopleider van de uitgeverij der N.V. „De Arbeiderspers" te Amster dam. De raad benoemde de heer Smit met 29 tegen 11 stemmen. De heer Smit kreeg een balletopleiding gedurende zijn studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amster dam. Hjj verbond zich na zij opleiding aan de balletgroep vain Kurt Jooss en maakte tournees door Europa, Amerika en Canada. In 1938 trad hij op als solo danser en assistent-choreograaf aan de Stadtische Oper te Berlijn. Hij danste fezamen met zijin echtgenote als paar in vele steden van Europa en Amerika. Gedurende de tweede wereldoorlog ver bleef de heer Smit in S toe km olm, waar hij een engagement had met het Fol- ketshustheater aldaar. Na de oorlog trad hij als verkoopleider in dienst van de „Arbeiderspers". Tractor op landbouwer Dood in de sloof (Speciale berichtgeving) Gistermiddag heeft zich nabij Krops- wolde, gelegen bij HoogezandSappe- meer, een tragisch ongeval voorge daan, dat aan de 37-jarige landbouwer J. W. Hommes het leven heeft gekost. De heer Hommes was op zijn land in de Kropswolder buitenpolder met een tractor bezig met het verrichten van cultiveerwerkzaamheden. Toen de ge broeders Zuur, die op hun nabij gelegen land werkten, om ongeveer half vijf huiswaarts keerden, kwamen zü tot de vreselijke ontdekking, dat de tractor met cultivator onderste boven in de molensloot lag. De heer Hommes lag er onder en moet vrijwel op slag dood geweest zijn. Blijkbaar heeft hü te dicht langs de slootkant gereden, waardoor de tractor gekanteld is. De overledene laat een vrouw en een kind achter. heeft doen voorkomen of het Lagerhuis zichzelf opzettelijk bevoordeeld heeft, waarvan geen sprake is. Ook de BBC heeft gisteren in het La gerhuis een veeg uit de pan gekregen, omdat in een discussie-program even eens beweerd is. dat enige mensen, die wat benzine betreft er goed aan toe zijn, Lagerhuisleden en Lagerhuis-kandida ten zijn. Dit was uitgezonden, nadat het Lagerhuis reeds een klacht had inge diend tegen de hoofdredacteur van de „Sunday Express". Een Londens avondblad, dat een spot prent had afgedrukt met dezelfde strek king. ontsprong de dans. omdat het na dat het Lagerhuis hierop had gereageerd de plaat in zijn volgende edities van die dag liet vervallen en een verontschuldi ging van de hoofdredacteur publiceerde. (Ineez. Med.-Adv.) of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J Leer om leer De Britse regering heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Hongaarse mili taire zaakgelastigde in Londen, kolonel Bela Nagy, aanzegging heeft gekregen Groot-Brittannië binnen 48 uur te ver laten. Vorige week werd de Britse zaak gelastigde te Boedapest, kolonel Cowley, door de Hongaarse regering uitgewezen op beschuldiging van samenwerking met elementen, die tegen de Hongaarse re gering optreden. In een aan de Hongaarse regering in Boedapest overhandigde nota ontkent Engeland pertinent, dat kolonel Cowley ooit gehandeld heeft „op een wijze die onverenigbaar is met de normale taak van een militaire attaché". Aangenomen wordt, dat het voornaam ste bezwaar een bezoek van Cofley aan kolonel Pal Maleter, minister van De fensie in de regering-Nagy, is geweest, nadat Russische troepen hun tijdelijke terugtocht uit Boedapest waren begon nen. Volgens de Britse nota was Maleter destijds minister van Defensie in de wet tige regering van Hongarije „en is het gewone beleefdheid, dat militaire atta- ché's dergelijke bezoeken brengen". Een woordvoerder van de Hongaarse legatie heeft gezegd, dat de Britse'maat regel tegen de Hongaarse attaché als niets anders dan een vergeldingsmaat regel kan worden beschouwd. De arbeid, die in ons land 150 men sen in 6 8 weken verrichten, is door de elektronische rekenmachine in 30 uur gedaan. De betaling van de salarissen van 70.000 ambtenaren over januari is thans geregeld. Momenteel worden de berekeningen in Frankfurt gedupliceerd om eventuele kleine foutjes te voorkomen. Hier is een ploeg van drie Nederlanders bij aan wezig, allen ambtenaren van de Rijks voor wat betreft berekeningen, ge automatiseerd dient te worden. De mogelijkheden zullen worden bestu deerd, waarna bestellingen bij bui tenlandse bedrijven zullen volgen. Na deze bestellingen zal het evenwel nog anderhalf jaar duren voor de ma chines in ons land zullen zijn afge leverd. Inkomsten waren onvoldoende rooi de aanschaffing van een televisietoestel Drie maanden gevangenisstraf heeft de Amsterdamse politerechter, mr. L. de Blécourt, opgelegd aan een niet ter zit ting verschenen elektricien uit Amster dam, die rvan verdacht werd zich in februari van het vorige jaar een tele visietoestel van f. 800 in huurkoop te hebben aangeschaft en clit, na er vrij wel nog niets op te hebben afbetaald, te hebben verduisterd. Hij had het toe stel voor een bedrag van f.500 van de hand gedaan en dit geld te eigen bate aangewend. De officier van Justitie had een week gevangenisstraf geëist. Zowel de politierechter als de officier van Justitie keerden zich ter zitting tot de als enige getuige in deze zaak ge hoorde vertegenwoordiger van een fi nancieringsmaatschappij, die het beno digde geld had gefourneerd. Naar de mening van rechter en of ficier wordt door dergelijke instellingen, te lichtvaardig en op te weing zake lijke gegevens en zonder voldoende in formaties naar de levensomstandig heden van hun cliënten, krediet verstrekt, waardoor de fraudes op dit gebied steeds meer in de hand worden gewerkt. Zo ook in het onderhavige geval. Verdachte, die per maand ongeveer f.330 verdiende, waarvan hij al direct f. 45 aan de financieringsmaatschappij moest afstaan, had een gezin met drie kinderen van resp. zes, vier en twee jaar oud, en de politierechter vroeg zich af waarom dit kindertal niet met dezelfde regelmaat zou worden aangevuld. Maar de man krijgt toch kinderbijslag, voerde de verdediger o.m. aan, die het in het algemeen niet met de politierechter eens was. De inkomsten van verdachte vond de politierechter echter totaal onvol doende om er een televisietoestel op na te kunnen houden. „Ik kan het me ten minste niet permitteren"' En ook geen basis voor de financieringsmaatschappij om er krediet op te geven. ..Het kanonvan Monaco in actie. Eenentwintig schoten dreun den over het Prinsdom toen de geboorte van Prinses Caroline be kend werd. Gertrude Hullett zou zwaarmoedig zijn geweest Voor de rechtbank van Eastbourne in Engeland was gisteren het woord aan dr. John Bodkin Adams zelf, die verdacht wordt van het door toediening van ver dovende middelen om het leven brengen van welgestelde patiënten, die hem in hun testamenten hadden bedacht. De arts had zijn verklaring op papier gezet en deze werd voorgelezen door recher cheur Brynley Pughm, hoofd van de af deling crimineel onderzoek te Eastbour ne. Dr. Adams suggereert in deze ver klaring.: dat de vijf tig-jarige Gertrude Hullett na het overlijden van haar echt- genooit zelfmoord gepleegd zou hebben. Zij was zeer zwaarmoedig en had hem dikwijls over dergelijke plannen gespro ken. Zij sliep slecht en daarom gaf hij haar verdovende middelen. De arts vertelt In zijn verklaring, hoe hij er het zijne toe heef*, bijgedragen, dat de oude, eenzame weduwnaar Alfred Hullett in contact kwam met de wedu we die later zijn vrouw zou worden. Het huwelijk zou bijzonder gelukkig geweest zijn al was Hullett wel eens angstig, dat zijn vrouw teveel aan juwelen en bont jassen zou uitgeven. Na een bezoek aan Amerika klaagde Hullett over vreselijke pijn in de buik. Dr. Adams constateerde een gezwel en dacht aan kanker. Een Belangrijk Eoka-leider op Cyprus door Britten gepakt Britse troepen hebben gisteren op Cyprus een belangrijke leider van de Eoka-organisatie gevangen genomen: Argyrios Karadymas, op wiens hoofd de Britten 50.000 gulden hadden gezet. De Britten zouden hem en twee andere ge zochte personen in een kelder van het dorp Omodhos in het zuidwestelijk ge bergte hebben gevonden. Tijdens recen te acties zouden reeds meer dan 30 Eokaleden zijn aangehouden. In Nicosia is een nieuw soort „selec tief" uitgaansverbod ingesteld, krach tens hetwelk mannelijke Turkse Cy prioten onder de 21 jaar tot nader or der de straat niet mogen betreden. Dit is gedaan omdat Turkse jongemannen een leidende rol hebben gespeeld bij recente overvallen op Griekse winkels en eigendommen. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen in Straatsburg zou er merkbare vooruitgang zijn geboekt voor het tref fen van een minnelijke schikking inzake het vraagstuk van de menselijke rech ten op Cyprus. Vrijdag jl. vond een ge heim onderhoud plaats tussen verte genwoordigers van de Griekse en de Britse regering en drie leden van de sub-commissie van de Europese com missie voor menselijke rechten. Deze kringen verklaarden, dat Groot- Brittannië misschien spoedig een ver dere verlichting van de noodmaatrege len op Cyprus zal bekendmaken. Een verslag van de besprekingen zal op 31 Januari worden overhandigd aan de uit zeven leden bestaande subcommissie, die door de Commissie voor menselijke rechten van de Raad van Europa is be noemd om de Griekse klacht te onder zoeken. Sinai ontruimd Egypienaren plunderen de Joodse gemeenschap Een woordvoerder van de V. N. heeft in Cairo bekend gemaakt, dat de Israë liërs zich uit het schiereiland Sinai hebben teruggetrokken tot achter de Egyptisch-Palestijnse grens, behalve uit een achtentwintig kilometer lange strook langs de Golf van Akaba, van Elath naar Sjarm el Sjeik, in de zuidelijke hoek van het schiereiland. De woordvoerder voegde eraan toe, dat de politiemacht van de V. N. thans de ge hele Egyptisch-Israëlische grens heeft bereikt, afgezien van de strook van Gaza en die van Sjarm el Sjeik. De Egyptische regering heeft er geen bezwaar tegen, dat de politiemacht der Verenigde Naties een stootkussen tussen Egypte en Israël wordt op voorwaarde, dat deze strijdkrachten op Israëlisch grondgebied worden gelegerd, aldus heeft Radio-Cairo gisteren meegedeeld. Vertegenwoordigers van de Joodse ge meenschap in Argentinië, Australië, Ca nada, Duitsland, Engeland, Frankrijk, de V S. en Zuid-Afrika, die te New York bijeen zijn, hebben een beroep op de V. N. gedaan, de positie van de Joden in Egypte te onderzoeken en het resultaat hiervan ter kennis van de Algemene Vergadering te brengen. Volgens de con ferentie ..Plundert" de Egyptische rege ring de Joodse gemeenschap in Egypte. „Massa's Joden worden gearresteerd en onder onmenselijke omstandigheden ge- interneerd of gedwongen Egypte te ver laten na verklaard te hebben, dat zij vrijwillige vertrekken." specialist opereerde echter zonder suc ces. Er kwamen zelfs complicaties bjj, die een nieuw operatief ingrijpen nood zakelijk maakten. Dr. Adams met een collega deden dit met goed gevolg. Na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen had Hullett geregeld slaaptabletten nodig en injecties, welke hem door dr. Adams werden gegeven. Op zekere avond leed hij zware hoofdpijn, de volgende dag was hij overleden. Aldus de lezing van de nu verdachte arts, die verder de zwaarmoedigheid schetste, waaraan de weduwe ten prooi was. „Zij beschouwde mjj als een van haar beste vrienden en zij vroeg mij raad in alle zaken. Volgens haar bloedverwanten was ik de enige, die invloed op haar kon uitoefenen al dus dr. Adams. Hij gaf voorts in zijn verklaring een uitvoerige beschrijving van de behandeling, die hij de zwaar moedige vrouw liet ondergaan, maar desondanks maakte zij opnieuw een ze nuwcrisis door. Zij dreigde zich toen te zullen verdrinken. „Ik gaf haar twee tabletten van vijf grein van het dage lijkse slaapmiddel". Enkele dagen later blies mevr. Hullett haar laatste adem uit. De dokter verklaarde tenslotte nog niet te weten, welke personen in het testament van mevr. Hullett waren be gunstigd. Hij had geweigerd als uit voerder der laatste wilsbeschikking van zijn patiënte op te treden. De zitting werd daarna tot vandaag verdaagd. Dan zal naar verwacht wordt de vijf leden tellende rechtbank van Eastbourne uit maken of dr. Adams al dan niet gerech telijk vervolgd zal worden. Ondergrondse organisatie in Hongarije opgerold Volgens het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft de politie te Boedapest „een groep contra-revolutionairen" aangehouden, die werden geleid door Gabor Folly, een journalist die heeft deelgenomen aan de oktober-opstand en later „zijn contra-revolutionaire activi teit voortzette" door het verspreiden van vlugschriften. Op een plaats, waar de groep placht samen te komen, wer den twee geladen pistolen gevonden. Een ander lid van de groep, Sandor Vasvari, was tijdens de opstand uit de gevan genis bevrijd. Hij had daarna met an dere leden van de groep deelgenomen aan de gevechten. Volgens M.T.I. had Folly twee school jongens van tien en twaalf jaar op dracht gegeven, inlichtingen in te winnen omtrent Hongaarse militaire eenheden en naar wapens uit te kijken. Deze jongens zijn weer aan de zorg van hun ouders toevertrouwd. De leden van de groep zullen voor een speciaal tribu naal terechtstaan. Engelse concurrentie voor het Nederlandse ei (Speciale berichtgeving) De export van produkten van de Nederlandse pluimveehouderij heeft zich in het afgelopen jaar gunstig ontwik keld en ook de resultaten van 1957 kun nen met gematigd vertrouwen tegemoet worden gezien, al zijn er inmiddels een paar donkere wolkjes aan de hemel ge komen. Sinds enkele dagen is Engeland in Frankrijk en Duitsland met eieren op de markt verschenen, die door de Engelse overheid met acht en een half tot negen cent per stuk worden gesubsi- diëerd en daardoor twee gulden per kist van honderd stuks goedkoper verkocht kunnen worden dan het Nederlandse ei „Een bijzonder verontrustend verschijn." sel", noemde ir. J. G. Tukker dit tijdens de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het produktschap voor pluimvee en eieren RECHTZAKEN Boete van f 500.voor puin-inventarissen (Van onze Haagse redactie) De economische strafkamer van de Haagse Rechtbank heeft een Poeldijkse handelaar in Tuindersbedrijven die 14 dagen geleden heeft terechtgestaan we gens overtreding van de prijsopdr(jvings en hamsterwet veroordeeld tot betaling van een geldboete van f. 500,— alsmede tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte had de door de Grond kamer vastgestelde prijzen voor tuinders bedrijven weten op te drijven door voor de inventarissen van de tuinderijen „puininventarissen", zo had de recht bank ze genoemd onevenredig hoge prijzen te vragen. DONDERDAG 24 JANUARI 1957 (Ingez. Med.-Adv.) Indiase studenten betogen tegen Pakistan Studenten uit geheel India hebben woensdag in de hoofdstad Nieuw Delhi tegen Pakistan betoogd. Dit geschiedde naar aanleiding van een oproep van Indiase studentenorganisaties, om een „Kasjmir-dag" te houden. De studenten bleven weg van college en woonden ver gaderingen bij, waarop resoluties wer den aangenomen, waarin Pakistan werd veroordeeld wegens „agressie" in Kasj mir. In de resoluties wordt ook een be roep op de Verenigde Naties gedaan, om tot „krachtige actie" over te gaan. De meeste betogingen hadden een vreedzaam verloop, doch in Trivandrum, in Zuid-India, moest de politie traan gas gebruiken en met de gummistok chargeren, om de demonstranten te doen ophouden met het gooien van ste nen. In Djammoe, de (winter)hoofdstad van Kasjmir, hebben drieduizend stu denten betoogd tegen de „agressieve oogmerken van de heersende klasse van Pakistan, die gesteund wordt door de imperialistische mogendheden". De betogers deden een beroep op studenten en volk van Pakistan om „voor de vrede en tegen de leden van hun eigen heersènde klasse, die zich door de Verenigde Staten en Groot- Brittannië als marionetten laat gebrui ken, te strijden". In Nieuw-Delhi betoogden Indiase studenten buiten het gebouw van het Pakistaanse hoge commissariaat. centrale voor mechanische administra tie. Zaterdag hoopt men ook hier gereed te zijn. Unaniem zijn de deskundigen van mening, dat het ambtelijke apparaat, 'tlwfo eau 'tbetfa/ Elektronische breinen Voor berekening ambtenarensalarissen (Van onze Haagse redactie) Nederland zal voor de berekening van ambtenarensalarissen overgaan tot de aanschaffing van uit het buiten land afkomstige elektronische brei nen. Dezer dagen is uit Parüs een ploeg van tien Nederlandse deskun digen teruggekeerd, die aldaar de sa larissen over 1956 van de Rijksamb tenaren op gehuurde machines hebben uitgerekend. Dit experiment is der mate geslaagd, dat men thans reeds gereed is met de vele berekeningen, die de veranderingen tussen het bruto en netto-salaris bij de aanvang van het nieuwe jaar met zich hebben ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 6