Lezers schrijven.... Het verkeer in Breestraat en Haarlemmerstraat Godsdienstige en sociale structuur in het moderne Ceylon 95ste jaargang Donderdag 24 januari 1957 Tweede blad no. 29044 Zoals ik reeds enige jaren geleden in een ingezonden stuk tot uitdrukking bracht, is de oplossing voor het ver keersprobleem op de Breestraat slechts te vinden door de stopplaatsen van tramtreinen en autobussen te laten ver vallen en deze te verplaatsen naar de Beestenmarkt en naar Korevaarstraat en of Levendaal. Nog beter is, deze metalen slang, die de tramtrein vormt, uit de binnenstad weg te nemen. Elke andere oplossing zal een verplaatsing der moeilijkheden betekenen. Ook de verkeersborden op de Haar lemmerstraat suggereren vele automo bilisten, dat deze straat altijd verboden is voor inrijden. Dat dit verbod alleen voor de zaterdagen geldt, valt de mees ten van hen niet op. Het gevolg hiervan is een intenser verkeer op de Breestraat. Een ander gevolg van dit drukke ver keer is het feit. dat de Apothekersdijk, Aalmarkt, Vismarkt en Botermarkt, op de beide marktdagen voor het verkeer is afgesloten. Op deze marktdagen ver valt bovendien nog de parkeerruimte op het Stadhuisplein. De m.i. enige oplossing van verkeers probleem en parkeergelegenheid in onze stad is het dempen van de Rijn vanaf de Bostelbrug tot de Karnemelksbrug of verder. Dit moge nu rigoureus schijnen, doch in de zeer nabije toekomst zal men hieraan beslist niet ontkomen. Wat het behandelde voorstel in de Gemeenteraad betreft, verplaatsing van de autobushalte op de Breestraat naar de overzijde van „De Turk", kan ik mij voorstellen, dat het voor de één. die het wachtend publiek in zijn portiek kwijt raakt, een genoegen zal zijn. doch of dit genoegen gedeeld wordt door eigena ren van winkelportieken aan de over zijde van „De Turk", betwijfel ik in sterke mate. Van een reactie hierop hoorde ik reeds spreken. Hier is dus sprake van een verplaatsing der moei lijkheden. Thans mijn visie in verband met het belang van de bedrijfsvoering van mijn restaurantbedrijf. Hiermede houden na tuurlijk de belangen van een vijftigtal werknemers gelijke tred. Daarbij tevens niet te vergeten de bgjangen van vele andere middenstanders, die gezamenlijk de leveranties aan „De Turk" verzorgen, welke per jaar in de tonnen loopt. Bij het creëren van nieuwe bedrijven wordt overal in den lande door de over heid alle mogelijke steun verleend, het geen veelal grote financiële offers van deze instanties vraagt. Eenvoudiger is het om aan gevestigde bedrijven, die door de jaren heen getoond hebben levensvatbaarheid te bezitten en in een behoefte voorzien, die faciliteiten te verlenen, die geen geld kosten, en waar door hun voortbestaan verzekerd is. Ook dit is een gemeentebelang van de eerste orde. Een stad als de onze behoort te beschikken over representatieve gele genheden voor de vreemdelingen. Ook al zouden wij het eens kunnen zijn. dat aan de verplaatsing van de autobushalte op de Breestraat niet te ontkomen is onder de huidige omstan digheden. dan begrijp ik beslist niet, dat over een compensatie van parkeer gelegenheid gediscussieerd moet worden. Dat deze kwestie moeilijk is, behoeft nog geen reden te zijn deze moeilijkheid uit de weg te gaan en in het geheel geen nieuwe mogelijkheid te scheppen. De bestaande toestand acht ik niet ideaal, doch toch de meest gunstige. Komt men hieraan niet toe, dan zal dit voor mijn bedrijf en zoals hiervoor reeds gezegd ook voor anderen, desastreuze gevolgen hebben, gevolgen, welke de overheid blijkbaar thans niet ziet. Daar ook elders in de stad de par keergelegenheid niet gunstig is. zal dit niet alleen voor de vreemdeling, doch ook voor de Leidenaars en de bezoekers uit de verre omgeving een aanleiding zijn om onze stad te mijden. Voor alle gemeentelijke autoriteiten is deze kwestie geen gemakkelijke, hier van ben ik overtuigd, doch hun verant woordelijkheid is er niet minder om. W. J. J. A. COUWENBERG, Breestraat 84. II Diverse cliënten delen ons mede, dat onder de buspassagiers het praatje ver spreid wordt, dat wij de oorzaak zijn, dat de bushalte voor onze percelen onlangs werd opgeheven. Wfj stellen er echter prijs op hierbij te verklaren, dat ook wij hiervan niets afwisten en wij. evenals de buspassa giers. deze handelwijze niet kunnen be grijpen. temeer daar er een andere oplossing, zo deze voor het verkeer nodig is, voor de hand ligt. Voor wat betreft de halteplaatsen van de bussen, die naar Leiden komen, was geen verandering nodig geweest. Dit geeft immers geen langdurige opstop ping van publiek op de trottoirs en het uitlaten van passagiers duurt ook niet zolang. Voor de bussen, die uit Leiden ver trekken een kleine routewijziging n.l. Beestenmarkt, Oude Singel, Mare. Haar lemmerstraat en op de Mare. terzijde van de Hartebrugkerk een halte, hier is ruimte genoeg voor het wachtende publiek (desnoods een wachthuisje) en het stoppen der bussen levert ook hier geen bezwaar op. Met deze regeling verleent de Ge meente Leiden service aan haar bezoe kers. aan het personeel dat uit de dor pen in Leiden werkt, maar tevens dient zij ook de belangen van haar inwoners, de winkeliers. U dankzeggend voor de verlengde plaatsruimte. Fa REEKERS. HUIBERS. VAN KAMPENHOUT. Haarlemmerstraat 121, 123. 125, 127. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid op proefschrift getiteld .Moord en strafbare manslag in die Suid-Afrikaanse strafreg". de heer S. Postma, geboren te Lydenrurg (Z.A.) en thans wonende te Leiden. Rijnlands Lyceum bracht 3500 gulden bijeen VOOR GEVLUCHTE HONGAARSE STUDENTEN Het Rijnlands Lyceum te Wassenaar heeft door middel van een actie geld bijeen gebracht voor de gevluchte Hon gaarse studenten.' Deze actie werd op bijzonder originele wijze uitgevoerd onder leiding van een comité, bestaande uit de leerlingen Inga Venker. Hans Elzerman. Jan Martinus Hazenberg. Francien Beelaerts van Blokland, Margreet Koekebakker en Han van Kesteren en met de volledige steun en medewerking van de rector dr. P. J. Couvée en het docentenkorps. De leerlingen organiseerden een bal letavond, een Amerikaanse verloting, kookten, strijkten. sjouwden met zak- keh meel, kortom alles wat maar ge daan kon worden. De opbrengst hiervan, groot f. 3500.werd bestemd voor het Universitair Asyl Fonds, dat zich ten doel stelt het mogelijk te maken dat gevluchte studenten in Nederland hun studie kunnen voltooien EXAMEN HANDENARBEID VOOR JEUGDLEIDERS Gistermiddag deden 13 cursisten van de Leidse Jeugd Actie-cursus handen arbeid in het Leidsche Volkshuis hun praktisch examen voor het B-diploma. Het was een drukte van belang want 64 jongens en meisjes, verdeeld groepjes van acht. waren onder leiding van de examenkandidaten ijverig bezig met boetseren. aardappelstempelen, knipwerk en andere handenarbeid. Het getal 13 bleek geen ongeluksgetal te zijn. want. na afloop kon aan alle kandidaten het B-diploma handenar beid voor jeugdleiders worden uitge reikt. De geslaagden zijn de dames J. Bekoov, C. Buurman, H. W. v. d. Heij den. P. de Laaf. Th. A. Lemmers. A. Paarlberg, J. Roos, W. Rozendaal, L. Verboom en A. C. M. van Zijp en de heren R. Kop, B. P. M Rosdorff en A. Verlind. Streekconferende P. v. d. A. Bevordering van bezitsvorming is gewenst Velen komen aan sparen niet toe In het kader van de in de Sleutel stad door de P. v. d. A. belegde ge westelijke streekeonferenties sprak gisteravond in het gebouw „Ons Cen trum" aan de Hooigracht het Tweede Kamerlid, mr. Th. J. A. M. van Lier, over enkele problemen rond de be zitsverhoudingen. Spreker besprak allereerst de beteke nis van de verschillende bezitsvormen. De moderne huisvrouw is er, aldus mr. Van Lier. b.v. stellig mee gebaat, wanneer zij de beschikking heeft over allerlei huishoudelijke apparaten (stof zuiger, vaak ook een wasmachine of een naaimachine etc.). Fiets of bromfiets zijn voor zeer velen onmisbaar om snel naar en van het werk te gaan. Een ge zellige woninginrichting is een belang rijke voorwaarde voor een prettig ge- Onder de bezitsvormen, die de K.V.P. wil bevorderen, behoort o.a. het bezit van aandelen. Men doet het voorkomen, dat een algemene verbreiding van aan delenbezit in de industriële ondernemin gen de grote massa der werkers mede- eigenaar van de produktiemiddelen zou maken en hun persoonlijke economi sche beslissingsmacht zou geven. Dit is echter niet meer dan een sprookje, al dus mr. Van Lier. De normale aandeel houder in een (open) N.V. heeft geen enkele reële zeggenschap meer in de onderneming, waarin hij zijn geld steekt. De bedrijfsleiding is in feite de werkelijke eigenaar. Natuurlijk is vergroting van de me dezeggenschap van de werknemers nood zakelijk, maar dat kan volgens spreker alleen op andere wijze worden bereikt (PBO., ondernemingsraden, eventuele herziening van het vennootschapsrecht). Ook is versterking van de gemeen schapsinvloed in het bedrijfsleven ge zinsleven en voor een goede vulling van wenst (geleide-economie, socialisatie). vrije tijd. Voor een aantal mensen (voor vele anderen nipt) kan het bezit van een eigen vrije woning (met tuin) ook aan bevelenswaardig zijn. Zeer velen hébben behoefte aan par ticuliere verzekeringen, b.v. als aanvul ling op het bodempensioen, of ter dek king van de studiekosten van him kin deren (naannate het beginsel der ge lijke kansen verwezenlijkt wordt zal de behoefte hieraan n 'inrlij? verminde ren). Ook het bezit van een zekere (niet al te grote) reserve in geld (spaarbank boekje. spaarrekening) zou,, op zich zelf beschouwd, voor de meeste mensen geen overbodige weelde zijn. Wat voor ieder het beste is. kan en moet hij echter alleen zelf uitmaken. Zeer veel mensen, aldus spreker, zijn niet eens in staat een keus te maken uit het bovenstaande, ze hebben nauwe lijks genoeg voor de noodzakelijke lo pende uitgaven voor huur. voeding en kleding. Dat veel mensen praktisch niets bezitten, ligt vooral aan hun lage inkomens (bij sommigen aan verkeerde besteding van het inkomen). Vervolgens schonk spreker aandacht aan de ver schillen. welke er*bestaan tussen de P. v .d. A en de K.V.P. inzake de be zitsvorming. Nadat spreker er op gewezen had, dat een meer evenwichtige spreiding van het nationale vermogen door beperking van de grote particuliere vermogens reeds lang een socialistische doelstel ling is, schonk hij uitvoerig aandacht aan de maatregelen, welke z.i. genomen moeten worden ter bevordering van de bezitsvorming. Bezit wordt gevormd door besparin gen en als men het werkelijk iedereen mogelijk wil maken door sparen tot bé zit te komen, dan zal men ook. aldus spreker, terwille van de bevordering der bezitsvorming het eerst moeten denken aan een inkomensvergroting voor de laagste inkomensgroepen, die thans niet aan sparen toe kunnen komen. Maatregelen op dit gebied zullen aan twee eisen moeten beantwoorden: a) zij zullen de vrijheid van inkomensbeste ding niet tezeer mogen beïnvloeden, geen prikkel tot sparen moeten inhou den voor velen, voor wie het niet ver standig is om te sparen; bi zij zullen geen onrechtvaardige bevoordeling van de ene groep af benadeling van de an dere groep mogen inhouden. Tenslotte besprak mr. Van Lier en kele fiscale maatregelen, die met het oog op een eventuele bezitsvorming dienen te worden genomen (Ingez. Med.-Adv.) De invloed van liet Boeddhisme verstevigd, terwijl Hindoe-goden in de devala's en vihara's vereerd werden. Thans vindt men sporen van drie godsdiensten dooreen, mede door het afglijden van het oorspronkelijk Boed- dhistisch ideaal. De bevolking vindt op De heer G. D. van Wengen hie,d ogenblik de Jataka-verhalen veel gisteravond in het Museum voor vol- meer populair dan de geschiedenis van kenkunde voor zeer veel belangstel- j Boeddha. Naast de sterke reliquieën- lenden een lezing over de godsdien- verering houdt men grote pelgrimstoch- stige en sociale structuur in het ten De pirith-gezangen, gezongen bij moderne Ceylon. j het uitdrijven van boze geesten, lijken Spreker begon met een overzicht te veel op de Tibetaanse liederen, terwijl geven van het Boeddhisme in Azië. Men de voorouderverering weer sterk van schat het aantal Boeddhisten ongeveer zich doet spreken in het offeren van de od 500 miljoen Deze godsdienst uit zich kleren van een dode aan de priesters nog veel in herdenkingen en luister-1 voor de overledenen in het hiernamaals, rijke feesten. j De verschillende kasten uitten zich in Het was in Kapilavastu, een plaats die i Ceylon o.a. in de werkzaamheden, kle- juist binnen de grens van het huidige en dg aanspraak. Door het onder- Nepal ligt, dat de Boeddha het levens- i WjjS en het toenemend-verkeer is er toch licht aanschouwde. Naar de overlevering een verzwakking te constateren, wil. werd de toekomstige Boeddha ge-1 Hoewel het in de dorpen nog vrij sterk boren uit*de rechterzijde van zijn moe- jS veranderen hier de toestanden ook. der. Koningin Maya. toen zij vertoefde in het Lumbinipark. Deze plaats is door oudheidkundig onderzoek teruggevonden. Het eiland Ceylon is voor 2/3 Boed dhistisch gezind. De Boeddha Jayanthl wordt daar door de. Staat gefinancierd. Twee typische kenmerken ontdenkt men hier. n.l. dat men aan het Boeddhisme veel strenger de hand houdt en dat op schooi het Singalees geleerd wordt, zelfs is er een Boeddhistische leerstoel op de universiteit. In zuid- en midden-Ceylon is er naast het Boeddhisme ook het Hindoeïsme. Echter door overvloeiing kan men geen scherpe grenzen meer trekken. Voor-1 I beelden hiervan zijn de verschillende i Hindoe-beelden in de Boeddhistische i tempels, de Boeddhistische priesters en 1 het ritueel bij het binnenhalen van de 1 rijstoogst. Een grote bijzonderheid is het. dat op Ceylon nog een kastenstelsel is, in an- fltr. Boeddhistische gebieden heeft men 'dit nog nooit ontdekt. Het Boeddhisme is door Mahinda, een zoon van Acoka, naar Ceylon gebracht. De voorouderverering verzette zich niet tegen deze nieuwe godsdienst, het werd veeleer als een nieuwe verlossingsleer beschouwd. Omdat de taal goed aan sloot vulden deze twee godsdiensten elkaar vlug aan. Na enige eeuwen komt er een tweede aansluiting, n.l., dat van het Hindoeïsme, door de verovering van Ceylon door de Cola's. Er kwamen vele Hindoetempels, het kastenstelsel werd WtUheaminia. d. v. P. J. Kortekaae en A. Need; Robert, z. v. A. H. van der Wiel en J. W. Löwensteyn. GETROUWD P. den Haröog en A. J. Schallenberg. OVERLEDEN' M. J. van Ruiten, man. 62 J.; H. I. Kool loos. man. 58 J.; M. M. van der Kwartel, weduwe v. Plelanen. 71 J.. M. G J. Ho- genkamp, man. 70 j.; A. Nleuwenhuizen. hAüsvr. v Oudshoom. 65 J O. van der Zeeuw, man, 59 j. Als laatste behandelde de heer G. D. VRIJGESPROKEN VAN MEINEED. De Haagse Rechtbank heeft een 42- jarige classificeerder uit Leiden vrijge sproken van meineed. De officier van Justitie had vijf jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Als gevolg van verklaringen onder ede van verdachte, tijdens de behande ling van een inbraakzaak in Oegstgeest, werd een 34-jarige Leidenaar schuldig geacht van ju weiendiefstal en veroor deeld tot 3 jaar gevangenis Verdachte zelf kreeg in deze zaak een half jaar voor heling. De familie van de 34-jarige jongeman deed hierop een aanklacht wegens mein eed tegen verdachte, die dus thans te dezer zake onschuldig is bevonden. van Wengen de Tapasa-monniken, een secte die in 1952 ontstaan is. Het verhaal wil. dat een jongeman al zijn aardse bezittingen weggaf en door zijn vele meditaties, meestal op een kerkhof gehouden, volgelingen trachtte te winnen. Voor deze Tapasa-monniken heeft de bevolking veel eerbied. De directeur van het Volkenkunde museum bedankte de heer Van Wengen voor zijn zeer interessante lezing, die met een prachtige collectie dia's werd geïllustreerd. WAT BETEKENEN 0E STREPEN OP ONZE WEGEN 2 Ononderbroken strepen naast elkaar het verkeer in beide richtingen mag de strepen met overschniden Ononderbroken streep en blokstreep naast elkaar: het verkeer aan de aide v.d ononder broken streep mag deze nier overschrijden - het verkeer aan de z ijdevd blokstreep mag deze wel overschn|den Blokstreep: net verkeerm beide nchtinger mag deze streep overschrijden gpj» Na verloop van Wjd zal men ook in ons land niet meer ongestraft over de schreef kunnen gaan. Die schreef wordt dan gevormd door dubbele lijnen op het wegdek van onze Rijkswegen. Op diverse plaatsen in ons land kan men deze dub bele afbakeningslijnen al zien en hoewel in ons wegenverkeersreglement nog niet wordt gerept over een verbod tot over schrijding van deze strepen, is het toch verstandiger, dat men zich aan het nieuwe lijnenstelsel houdt. Want men zal deze dubbele lijnen alleen tegenkomen op plaatsen waar de verkeerssituatie dit noodzakelijk maakt, zodat het de automobilist beslist niet té moeilijk wordt gemaakt. In de richtlijnen van Rijks waterstaat wordt dan ook o.a. gerept over onoverzichtelijke bochten, waar het uitzicht op het verkeer uit tegenoverge stelde richting minder dan 300 meter bedraagt. Met dat al wordt er aan het arsenaal van gebodsborden, verbodsborden, ge- bodspülen, verbodspijlen, en wat al meer in het volgetastc hoofd van onze weg gebruikers is geborgen, een nieuwe voor raad toegevoegd: de dubbele lijnen. Maar hoewel het ingewikkeld moge lijken, bovenstaande grafiek toont dat ook de soep van Waterstaat niet zo heet wordt gegeten. Twee ononderbroken stre pen naast elkaar mag men nooit over schrijden, noch het verkeer dat zich links, noch het verkeer dat zich rechts op de weg bevindt. Heeft men een onderbroken of een blokstreep aan de zijde waar men rijdt, dan mag men rustig „over de schreef" ongeacht het verongelijkte gezicht, dat Uw tegenligger zal zetten, die zich sterk gebonden voelt door de ONonderbroken streep aan z ij n weghelft Heeft men tenslotte één onderbroken streep, die beide weghelften scheidt, dan mag U over de streep en dan geldt hetzelfde voor Uw tegenligger En als we nu allemaal heerlijk het hoofd koel houden en de veiligheid van het verkeer niet in gevaar brengen, ook al suizen wij langs een streep, die ons ruimte voor experimenten laat. wel. dan zyn we waar we moeten zijn: gauw en veilig thuis. LANDSKAMPIOENSCHAP DAMES- EN HERENKAPPEN. Onder grote belangstelling werd in Den Haag de eerste regionale ronde om het landskampioenschap dames- en he- renkappen gehouden. In deze ronde, welke was georganiseerd door de N.R.T.C.H. van de Ned. Kappersbond. bezette onze stadgenoot, de heer Plu, de tweede plaats. I ln de hal van .de Holland-Ame- I rika-Lijn werd Prinses Beatrix voor het aan boord gaan van de Staten damgisteren verwelkomd door de heer W. H. de Monchy geheel BURGERLIJKE STAND VAM LEIDEN GEBOREN Joannes Wouterus Clemens, z. v. Koper en A. C. Lagerberg; Wilhelmus Jo- rechts), die daarna enkele gasten 1VvVuSlnVvi aan haar voorstelde. I ST ZZ,

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3