m Prinses Beatrix doopte Statendam tijdens de nachtelijke proefvaart Israël houdt vast aan garanties tegen nieuwe Egyptische agressie WEERBERICHT Zeven ministers en ambassadeurs uit vele landen waren aan boord Ben Goerion zette voorwaarden voor verdere terugtrekking van troepen in parlement uiteen De Werkgeversverbonden over de verdeling der lasten Satellietstad van Den Haag Voor 100.000 95ste jaargang DONDERDAG 24 JANUARI 1957 No. 29044 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Bruisende champagne over scheepsbel (Van onze speciale verslaggever) Aan boord van de Statendam, donderdagmorgen - Het was een ogenblik van intense spanning toen Prinses Beatrix gisteravond op de Statendam in een feestelijk met voorjaarsbloemen versierde zaal vol feestelijk geklede mensen plaatsnam bij de zware bronzen scheepsbel, die voor deze gelegen heid op een essenhouten podium was opgesteld. Het werd even doodstil. Men voelde de lichte tril ling van de volle kracht draaiende turbines, want de Statendam had even tevoren de Waterweg verlaten en koerste naar het noorden. Toen nam de Prinses de prachtig bewerkte Leerdamse bokaal gevuld met champagne, van de heer De Monchy over en terwijl zij deze over de scheepsbel leeg- goot, klonk haar jonge heldere stem duidelijk ver staanbaar tot in de verste hoeken: „Ik doop u, Statendam, en wens u een gelukkige vaart". Een driewerf „Hoezee" bezegelde de doop van het nieuwe mailschip van de H.A.L., dat over een rustige maar donkere zee voortvoer met aan stuur boord het zwaaiende vuurtorenlicht van Scheve- ningen. Later op de avond deelde minister Luns mede dat de Koningin de heer W. H. de Monchy, directeur van de H.A.L., had verleend de gouden De Ruytermedaille, de hoge onderscheiding, die eens per jaar op de sterfdag van De Ruyter wordt verleend aan hem, die zich voor de scheepvaart bijzondere verdiensten heeft verworven. Wel zeer hebben de meteorologische elementen de proeftocht van de „Staten dam'' begunstigd. Het was een vaart van schemering tot schemering in de win termaand januari, een proefvaart dus in volledige duisternis, maar op een schip dat verlicht en verwarmd en alles biedend wat de slogan van de Holland— Amerika Lijn „It is good to be on a well run ship" (Het is goed te verkeren op een schip dat goed geleid wordt) tot waarheid kon maken. Waterweg lag in een lichte nevelsluier Onze Kroonprinses. Prinses Beatrix, was aan boord en zij heeft in de vroege avond voor het gala-diner, dat in de prachtig met Hollandse voorjaarsbloe men, uit bolgewassen getrokken, ver sierde grote eetzaal van de toeristen klasse werd geserveerc. "^e „Statendam" dan eindelijk gedoopt, nadat het schip al volledig was afgebouwd en al twee technische proeftochten had gemaakt. Om even voor 5 uur, toen alle gasten van de werf Wilton Fijenoord en de H.A.L. reeds aan boord waren ontvan gen, kwam Prinses Beatrix aan boord. Zij was vergezeld van de adjudant van de Koningin, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong en haar secretaresse mej. mr.M.M' "rd in de hal ont vangen door de directeuren van de H.A.L.de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der „iej. I. C. van der Vorm, en mej. Carp boden de Prin ses bloemen aan. Aan de valreep stond kapitein Haag mans. die Prinses Beatrix verwelkomde. Toen kon de „Statendam" op proeftocht gaan over een rivier, die zich in een Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht temperaturen om het vries punt. Morgen iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 januari Zon op: 8.33 uur: onder: 17.17 uur. Maan op: 4.15 uur; onder: 12.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.55 en 23.42 uur. Laagwater te 6.17 en 18.56 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gisteravond heeft Prinses Beatrix op de Noordzee de Statendam gedoopt. Uit een kristallen bokaal giet zij de champagne over de scheepsbel, waarmee weer goedge maakt is. dat het schip indertijd niet met champagne te water werd gelaten. lichte nevelsluier ging verbergen en waarover weldra de duisternis viel. Eerst tegen 8 uur werd de zee be reikt om de televisie te gerieven, die het nieuwe mailschip van de H.A.L. een stunt had toegedacht. Een Nep tune van de Marine Luchtvaartdienst zette de zee voor Hoek van Holland met magncsiumfakkels in een over dadig licht en een ander vliegtuig had filmoperateurs aan boord, die het uitvaren van de „Statendam" op een filmstrook vastlegden, met de bedoe ling deze nog dezelfde avond in een extra reportage te brengen. Inmiddels hadden allen zich in de grobe eetzaal verzameld. Onder hen waren de ministers Lnn Cals. "Tofstra, Staf, Suurhoff en de Surinaamse minis ters Pos en Lampe, de ambassadeurs van Canada. Duitsland. Italië, België, Noorwegen, Frankrijk, Chili, Brazilië, Zwaden, allen verpr van hun echt genoten, de gezant van Urugay, de zaakgelastigde van Mexico en de Eco nomische Raad bij de ambassade van de Verenigde Staten. Voorts waren aanwezig de directies en commissarissen van werf en rederij, di rectieleden van vele Rotterdamse rede rijen en autoriteiten van Marine, Scheepvaartinspectie en de burgemeester en mevrouw Van Walsum. «se?- Slot op pag. 2 Zjoekof in India De Sovjetrussische minister van De fensie, 'maarschalk Zjoekof. is vandaag met een Russisch straalvliegtuig in Nieuw Delhi, de hoofdstad van India, aangekomen, waar hij zaterdag de vie ring vian de „dag van de republiek", het Indiase onafhankelijkheidsfeest, zal bij wonen. Zjoekof wordt vergezeld door tien officieren van de Sovjetrussisohe strijd krachten. Hij zal tijdens zijn verblijf van vfif dagen leger-, vloot- en luchtmacht- bases in verscheidene delen van India bezoeken. Indiase functionarissen gaven te ken nen, dat er geen politieke betekenis aan het bezoek gehecht moet worden, ook al zal de maarschalk door premier Nehroe ontvangen worden. Revolte in Marokko spoedig ten einde De opstandige gouverneur van de' Marokkaanse provincie Tafilalet, Addi oe Bihi, voert onderhandelingen met de commandant van de regeringstroe pen, generaal Kettani, om gunstige voorwaarden voor zijn overgave te verkrijgen. De troepen van generaal Kettani, die posities hebben ingenomen rondom het fort van Kerrando, schijnen nog geen contact te hebben gemaakt met de op standelingen. Telefonisch heeft de opstandige gou verneur. die gisteren werd vervangen door commandant Ben Larbi. zijn trouw aan de Sultan betuigd. Hij zeide van mening te zijn dat het gezag van de sultan werd bedreigd door politieke manoeuvres. Hij bedoelt hier kennelijk de Istiqlal-partij mee. die het sterkst in de regering is vertegenwoordigd Waarnemers verwachten, dat de opstandelingen zich zeer spoedig zul len overgeven. Gisteren is het artiestenpaar Wim Kan en Corry Vonk van Schiphol vertrokken voor een tournee door Zuid-Afrika. Wim Kan zag de toe komst opgewekt tegemoet en gaf i vrienden, die hem uitgeleide kwa- met het vooruitzicht van een ver- men doen. blijf in het warme zuiden bij hetl vertrek zijn winterjas aan een der\ „Israël zal zich niet terugtrekken van de Egyptische kust van de Golf van Akaba, zolang de vrijheid van scheepvaart voor Israël niet is verzekerd", aldus verklaarde de Israëlische premier, David ben Goe rion, gisteren andermaal in het parlement. Ook eist Israël nog altijd vrije vaart door het Suezkanaal. Voorts deelde hij mede, dat Israël de Verenigde Naties verzocht heeft om demilitarisering van de strook van Gaza. Israël is bereid zijn strijdkrachten uit dit gebied terug te trekken, waar dan eenheden van het politieleger van de V.N. gelegerd zouden moeten worden om Israël tegen hernieuwde aanvallen van overval- commando's te beschermen. Israël zal echter het bestuur over het gebied moeten behouden. Ben Goerion voerde aan, dat de strook van Gaza nooit Egyptisch grondgebied is geweest. Het gebied was in 1948 door de Egyptenaren bij hun aanval op Israël in strijd met het volkenrecht bezet en diende als springplank voor agressie tegen Israël. Verdrag van de vier buren gevraagd Ben Goerions verklaring volgde op het terugtrekken van de Israëlische troepen uit het schiereiland Sinaï tot achter de Egyptisch-Palestijnse grens, met uitzondering van de strook langs de Golf van Akaba en de strook van Gaza, die beide, zoals Ben Goerion nogmaals verklaarde, als uitvalsbasis tegen Israël worden gebruikt of om de scheepvaart van Israël te belemmeren. Ben Goerion verklaarde gisteren in de Knesseth (het parlementdat het geloof van Israël in de idealen van de Ver. Na- Veertien doden hij een rel in India Veeriien mensen, onder wie vijf man nen van de politie, zijn omgekomen by ongeregeldheden tussen politie en aan hangers van een Hindoese „heilige" in het dorp Mukueemour nabij Lucknow in India De ongeregeldheden begonnen toen twee mannen weigerden de „heilige" hulde te bewijzen Volgelingen van de „heilige" mishandelden het tweetal Drie politieagenten, die een onderzoek wilden instellen naar het relletje, wer den gedood Men zond dinsdag politieversterking naar het dorp Een grote menigte dorps bewoners viel de politie aan en in het daaropvolgende gevecht werden twee politiemannen en r.egan volgelingen van de ..heilige" gedood Acht man van de politie liepen zware verwondingen op. De politie nam tenslotte de „heilige" en 388 anderen in hechtenis. Waarom bezuinigt overheid niet? De Werkgeversverbonden in Nederland hebben een volgend communiqué uitgegeven waarin zij zeggen dat hun gebleken is, dat de regering de vraag onder ogen ziet op welke wijze de verdeling van lasten, welke een uitvloeisel zou zijn van eventuele maatregelen gericht op een verschuiving van inkomens naar de landbouwsector, kan worden tot stand gebracht. De Stichting van dc Arbeid heeft terecht gesteld, dat zij terzake van eventuele fiscale maatre gelen niet tot adviseren bevoegd is. Naar aanleiding hiervan hebben cte werkgeversorganisaties een brief gericm tot de minister-president, de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën, waarin de Verbonden met verwondering en teleurstelling con stateren. dat in het geheel niet blijkt van zelfs maar een poging, de benodig de middelen geheel of ten dele door be zuiniging in de overheidssectoren te vinden, hetgeen toch mogelijk moet zijn". De Verbonden zeggen verder: „Bij het overwegen van verdere be lastingverhogingen ten laste van het bedrijfsleven kan niet uit het oog wor- den verloren, dat in een zeer kort tijds bestek ten laste van het bedrijfsleven het gecumuleerde effect komt van een drietal maatregelen, tw.: 1. de beperking van de investe ringsaftrek omtrent welker precieze inhoud momenteel nog geen gegevens bekend zijn. 2. het niet respectievelijk niet zon der meer mogen doorberekenen van loonsverhogingen en andere kosten stijgingen in de binnenlandse prijzen; 3. de verzwaring van directe belas tingen welke in het van de sociaal- economische raad advies was vervat. 1 voor het geval de regering onverhoopt niet in staat mocht blijken tot een verdergaande beperking van haar in vesteringsuitgaven te komen, en wel ke verzwaring blijkens de in de aan hef genoemde brief van de minister president in ernstige overweging is genomen". „Wanneer men bedenkt", aldus de brief, „dat de toenemende werkgelegen heid voor onze groeiende bevolking op gevangen moet worden door uitbrei ding van het Nederlandse produktie- apparaat en voorts dat de verbetering van de betalingsbalanspositie in zeer belangrijke mate gevonden zal moeten worden door verdieping van de inves teringen. dan is het zonder meer dui delijk. dat nog verdergaande maatrege len ten laste van het bedrijfsleven niet anders dan funest genoemd kunnen worden en derhalve niet aanvaardbaar zijn. Wanneer desondanks dusdanige maat regelen aan het reeds in overweging zijnde complex zouden worden toege voegd. dan zou het geheel van maat regelen waarvoor het bedrijfsleven zich in 1957 ziet gesteld opnieuw in overwe ging moeten worden genomen". De Egyptische regering heeft nieuwe in structies aan haar vertegenwoordiger bij de Ver. Naties gezonden. Men verwacht evenwel niet, dat Egyp te een einde zal maken aan de vrijma king van het Suez-kanaal. en zijn stand punt ten aanzien van de V.N.-troepen zal wijzigen vóór de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties besluiten geno men zal hebben naar aanleiding van het verslag van secretaris-generaal Ham- marskjöld over de toestand. ties niet waren geschokt, toen het land op de dag van de uitroeping van zijn onafhankelijkheid onder auspiciën van de Ver. Naties, door vijf Arabische staten - waarvan er vier leden van de V.N. waren! - aan alle zijden werd besprongen en de Algemene Vergadering geen vinger uitstak om Israël te helpen. Vier Arabische landen, die bestands overeenkomsten met Israël hebben gete kend. hebben zowel de beginselen van het bestand als die van het Handvest van de Ver. Naties geschonden. Ben Goerion zei. dat Israël slechts op de volgende voorwaarden zijn strijd krachten van de kust van de Golf van Akaba wil terugtrekken: de vier landen, die aan de golf liggen, sluiten een verdrag, waarbij de vrijheid van scheepvaart in de golf wordt ge waarborgd de Algemene Vergadering van de Ver. Naties besluit, dat de politiemacht van de Ver. Naties wordt gelegerd aan de toegang tot. de golf totdat er een defini tieve regeling zal zijn getroffen tussen Israël en Egypte: Er worden bijzondere regelingen ge troffen voor de scheepvaart in de golf. die voor Israël aanvaardbaar zijn. Niet aanvalsverdrag Ben Goerion waarschuwde: „Het her stel van de Egyptische invloed - recht streeks door de terugkeer van het Egyp tische leger, of onrechtstreeks bij de binnenkomst van een internationaal po litieleger - zal waarschijnlijk alle con structieve vooruitzichten teniet doen. De strook van Gaza zou worden overgele verd aan wetteloosheid tot zijn eigen ongeluk en dat van de aangrenzende gebieden". Ben Goerion bood aan ogenblikkelijk een „wederzijds niet-aanvalsverdrag" met Egypte te sluiten. Hij zei van oor deel te zijn dat „door haar aard geen enkele strijdmacht van de Ver. Naties in staat zal zijn het organiseren van de fedayeen (de commandos) of hun in vallen op Israëlisch gebied tegen te gaan". De premier stelde voor, dat on der een Israëlisch bestuur van Gaza ge wone politie voor de interne veiligheid zal zorgen en dat men zal voortgaan de gedachte van zelfbestuur onder de be volking te ontwikkelen. „Onaanvaardbaar" In Arabische politieke kringen in Cai ro verklaarde men woensdagavond, dat de Israëlische voorwaarden voor ontrui ming van het gebied van Gaza en de Golf van Akaba voor Egypte ..onaan vaardbaar" zijn en „een gevaarlijke si tuatie" geschapen hebben Men bracht de verklaring van presi dent Nasser van de vorige week in her innering. dat „nieuwe moeilijkheden" zullen ontstaan als de Israëliërs zich niet geheel uit Egypte terug trekken. Er is nog geen officiële reactie beschikbaar. inwoners Het college van B. en W. van Den Haag heeft het plan opgevat een satellietstad te stichten voor een 100.000 inwoners. Alles is momenteel nog in stadium van voorbereiding, zelfs over de plaats is nog geen beslissing genomen, aldus deelde wethouder ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel tijdens de begrotingsbehandeling mede, maar wel gaf hij in grove lijnen aan, hoe het college zich deze satel lietstad gedacht had. Zy zal behalve woongelegenheid ook werkgelegenheid moeten bieden, zodat zy geen zg. slaapstad wordt. Naast arbei derswoningen zullen er ook de nodige woningen voor middenstanders en beiter gesitueerden worden gezet, opdat geen te grote eenzydigheid van bevolking wordt verkregen. De bebouwingsdicht heid zal iets minder zijn dan in de grote nieuwe wyken van de Residentie, zoals Morgenstond, Moerwyk e d Temidden van het agrarische land gelegen, zal de satellietstad het karakter van een tuin stad kunnen krygen, ook al stellen B. en W zich niet voor, dat deze stad in hoofdzaak uit eengezinswoningen zal bestaan. Uiteraard zal voor goede ver bindingen met het overige Den Haag ge zorgd moeten worden. Dit grootse plan is in de boezem van het college ont staan. daar een efficiënte en continue woningbouw noodzakelijk is. die echter in Den Haag zelf slechts ten dele te verwezenlyken is. daar rekening gehou den moet worden met zovele facoren. terwijl de omstandigheden in een satel lietstad zoveel gunstiger liggen, indien slechts een voorlopige bestuursvorm wordt gevonden die geen moeilykheden in de weg lect. Mogelyk zou de stad na derhand zelfs zelfstandig kunnen wor den. al zouden er sterke banden met de Hofstad moeten blijven bestaan Uiter aard zal er de nodige aandacht moeten worden besteed aan de bouw en aanleg van kerken, scholen, recreatieterreinen, begraafplaatsen en dereelyke en bedry- ven zullen moeten worden aangetrokken om zich daar te vestigen. De gedachten gaan hierbij uit naar bedrijven of bedrijfjes, die in verband met de sanering uit de binnenstad zullen moeten verdwijnen. Ook kanto ren, die niet zo nauw aan de Resi dentie gebonden zijn, dat zy alleen in de binnenstad kunnen floreren, moe ten daar een plaats zien te vinden. Naarmate de Haagse agglomeratie zich meer en meer uitbreidt en meer ruimtegebrek krijgt, zal de bereidheid om zich te vestigen in de nieuwe stad groter worden. Hoe meer zich daar vestigen, hoe groter de bestaansmoge lijkheid.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1