Generaal Pal Maleter in Boedapest berecht en ter dood veroordeeld Huidige regeringsprogram moet tol verbetering voortgang vinden WEERBERICHT Nog meer executies na die van zondag j.l. verwacht en ook opzienbarendeprocessen t Spoedig bijeenkomst staf-chefs ter oplossing kwestie Sumatra „ZONDER EENHEID GAAT EUROPA TEN ONDER" 95ste jaargang DINSDAG 22 JANUARI 1957 No. 29042 LEIDSCH m DAGBLAD Directeuri j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel h LeideD Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7._ per kwartaal; f. 2.35 per maand; f.0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de Hongaarse hoofdstad verwacht men, dat de terechtstellihg in het afge lopen weekeinde van twee der „voornaamste leiders" van de Hongaarse oktober revolutie de voorbode zal zfjn van een groot aantal van dergelijke executies, voorafgegaan door een kort proces voor een militaire reehtbank. Betrouwbare berichten, die gisteren Wenen bereikten, onthulden, dat generaal-majoor Pal Maleter, held van de vrijheidsstrijd in Boedapest, door een militair tribunaal is berecht en ter dood veroordeeld. Maleter heeft de eenheden vac het Hongaarse leger geleid, die de Russische tankaanval op de Kilian-kazerne in de Hongaarse hoofdstad opvingen. Op 4 november werd de generaal uit zijn bolwerk gelokt om met de Russen te „onderhandelen". Sedertdien was zijn lot onzeker. Er waren geruchten, dat hfj de leiding had genomen van de rebellen in de bossen van Noord-Hongarije, maar deze blijken thans dus van alle grond ontbloot. Maleter heeft tegen het vonnis beroep aangetekend en dit beroep zou thans door de re gering worden behandeld. Vernieuwing van de identiteitskaarten De regering-Kadar heeft een hele reeks processen voorbereid, aldus weet Reuter mede te delen, die ten doel zou den hebben aan te tonen, dat de Wester se mogendheden „de hflfid hebben gehad in de Hongaarse opstand", terwijl voorts zou moeten blijken, dat de tegen-revolu tionairen „gruwelen" hebben begaan. Vierhonderd leden van de voormalige revolutionaire comité's zouden zijn gear resteerd. Alle Hongaarse burgers móeten zich voor het eind van deze maand bij de politie melden voor vernieuwing van him identiteitskaarten. Het besluit hier toe is genomen door de Hongaarse mi nister van Binnenlandse Zaken, aldus meldt Radio-Boedapest. Controle op schrijvers Radio-Boedapest meldt, dat de rege ring-Kadar een besluit heeft uitgevaar digd, inhoudend dat alle vakbonden en verenigingen, „in het belang van de staatsveiligheid", met ingang van zondag j.l. onder toezicht van het ministerie van Landsverdediging zijn geplaatst. Dit ministerie wordt geleid door Fe- renc Münnich, de „sterke man" van het huidige Hongaarse bewind, die ook mi nister van Binnenlandse Zaken en hoofd der politieke politie is. Waarnemers in Wenen zijn van me ning dat de nieuwe maatregel in de eer ste plaats is gericht tegen de federatie van schrijvers en journalisten en de or ganisatie der Hongaarse studenten. In Hongaarse kringen te Wenen wordt vernomen, dat de schrijvers Gyula Hay, Tibor Tardos en Zoltan Zek behoren tot een aantal personen, die zondag in Boe dapest gearresteerd zijn bij een actie van de politie, welke een onderdeel vormde van het optreden tegen de ver boden bond van schrijvers. De drie com munistische schrijvers, vrienden van Imre Nagy en vooraanstaande leden van de intellectuelen-kring ..Petöfi". namen een actief aandeel in de democratise- ringscampagne, welke na het twintigste Tweede secretaris V. D. Drankov van de Russische ambassade in Nederland, die door het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken tot persona non grata" is verklaard. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JANUARI Zon op: 8.35 uur; onder: 17.13 uur. Maan op: 2 00 uur; onder: 11.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.37 en 21.08 uur. Laagwater te 4.14 en 16.43 uur. Dit nummer bestaat ait 10 pagina's. congres van de Sovjetrussische commu nistische partij, in Hongarije werd inge zet. Zij schaarden zich later zonder re serve achter de opstand en bleven na de tweede Sovjetrussische interventie ge kant tegen de regering-Kad^r. Zij wer den onlangs nog beschuldigd van vijan dige activiteit jegens het regiem. Het te Parijs gevestigde Congres voor culturele vrijheid, een internationale or ganisatie van tegen dictatuur gekante, intellectuelen, heeft de secretaris-gene raal der Ver. Naties, Hammarskjöld, te legrafisch verzocht er bij de volkeren organisatie op aan te dringen in te grij pen. „opdat een einde wordt gemaakt aan de terreur, waaraan schrijvers, jour nalisten en studenten in Hongarije bloot staan". Te weinig gelden De in Geneve gevestigde Intergouver nementele commissie voor Europese mi gratie heeft maandag een dringend te legrafisch beroep op de betrokken rege ringen gedaan voor het verstrekken van gelden, nodig voor het uit Oostenrijk haar elders overbrengen van 65.450 Hon gaarse vluchtelingen. De kosten hiervan zullen ruim tien miljoen dollar bedragen. Van dit bedrag is tot dusverre nog niet de helft toegezegd. De Australische autoriteiten hebben besloten nog 5.000 Hongaarse vluchtelin gen toe te laten. Hierdoor zal het aan tal Hongaren, dat naar Australië mag komen, stijgen tot 10.000. India tegen politie van V.N. in Kasjmir Geen enkele buitenlandse soldaat, onder auspiciën van de Verenigde Na ties of anderszins, zal op het grondge bied van de staat Djammoe en Kasjmir worden toegelaten en de grondwet zal op 26 januari van kracht worden, aldus heeft Sayed Mirosem, de minister van Financiën van genoemde staat op een openbare bijeenkomst verklaard. Wan neer men zou pogen hier buitenlandse soldaten naar toe te sturen, zullen zij als aanvallers worden behandeld, zo voegde hij er aan toe. nij verklaarde dat de staat Djammoe en Kasjmir een integrerend deel van India uitmaakt. (Pakistan heeft in de Veiligheidsraad voorgesteld V.N.-troepen naar Kasjmir te zenden). Beek V nieuw Bygerlijk Wetboek voltooid Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het wetsontwerp tot vaststelling van boek V van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Uit de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp van de minister van Justitie blijkt, dat van het door prof. Meijers opgestelde ontwerp met toelich ting op verscheidene punten is afgewe ken. Bovendien is de titel „apparte- mentsrechter" toegevoegd. Het door prof. Meijers opgestelde ontwerp met toe lichting is door de heren Drion, Eggers en De Jong voltooid. Indonesië deblokkeert winsten Miljoenen thans beschikbaar De Indonesische Monetaire Raad heeft bekend gemaakt, dat de roepiah- rekeningen van buitenlandse bedrijven, die in Indonesië werkzaam zijn, thans zijn gedeblokkeerd. Tot dusver was het aan buitenlandse bedrijven toegestaan om 60% van hun winsten naar het moederland over te maken; de overige 40% werden geblok keerd. Voortaan zal het aan buitenlandse bedrijven zijn toegestaan om dit deel van hun winsten te investeren in Indonesi sche ondernemingen. Zij mogen daar echter geen aandeelhouders in worden. Het totale bedrag aan geblokkeerde rekeningen werd niet bekend gemaakt, doch naar verluidt zal door de beslis sing van de Monetaire Raad een bedrag van enige honderden miljoenen roepiahs voor nationale investeringen beschikbaar komen. Commentaren De onafhankelijke ..Indonesia Raya" schreef in een hoofdartikel, dat Ali Sastroamidjojo in gebreke is gebleven om de weg aan te geven voor het oplos sen van de tegenwoordige moeilijkhe den. De onafhankelijke „Times of Indone sia" schreef: „De hardnekkigheid van het kabinet om aan te blijven, illustreert hoe moeilijk het is voor hen, die aan de macht zijn, om daarvan afstand te doen, zélfs al weten zij innerlijk, dat zij zelf de grootste obstakels ziin voor het berei ken van politieke stabiliteit in Indone sië. De parlementaire debatten over de re geringsverklaring zullen maandag, 28 ja nuari, aanvangen. ft. Vooral in een ijzige kou is het werk van een brandweerman be paald geen pretjezoals deze foto duidelijk toont. Hoe koud het wa ter ook is, de verbinding tussen brandkraan en slang moet aange draaid worden. Holland: voorbeeld voor Europa! Het Britse liberale blad „Manches ter Guardian" heeft in een lang hoofd artikel de na-oorlogse opbouw in Ne derland geprezen. „Holland is heden ten dage een voorbeeld voor EuropaMet hun krachtig onafhankelijke vastberaden heid om op eigen benen te staan, zijn de Nederlanders de beste der Europese goede naburen", aldus het blad. De voor de Nederlandse karakteris tieke vorm van realisme, moed en ver beeldingskracht bevat voor ons veel lessen". „Aan het einde van de oorlog was de toestand in Nederland zo slecht, dat de Nederlanders werkelijk een excuus zou den hebben gehad voor afzakken in onverschilligheid om „het arme familie lid van Europa te zijn". „De Nederlanders hebben echter nooit geklaagd of de moed opgegeven. Zij juichten het plan-Marshall toe, maakten er een uitstekend gebruik van en waren in januari 1953 in staat de Amerikaanse regering mee te delen, dat zij de hulp niet meer nodig had den". „Onmiddellijk daarna kwamen zij voor een vreselijke natuurramp te staan, «de watersnood.)die zware verliezen aan mensenlevens en schade tot een be drag van zeker een miljard gulden ver oorzaakte". „De Nederlanders aanvaardden dit echter als een nieuwe last waar zij de schouders onder moesten zetten en zij gingen verder met het werk van de na tionale wederopbouw", aldus de „Man chester Guardian". Premier tot Indonesische volk, De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft gis teravond voor het Indonesische parlement een regeringsverklaring af gelegd over de „opstandige bewegingen" op Sumatra. Hij stelde hierbij in het licht dat de gedragslijn, die zijn regering volgt om „de gebeurte nissen op Sumatra" weer in het rechte spoor te brengen, haar uitgangs punt vindt in de overtuiging, dat de uitvoering van het huidige rege ringsprogramma voortgang moet vinden, omdat dit zal leiden tot een verbetering van de situatie, waarin het land thans verkeert en tot ver betering van de levensomstandigheden der bevolking. Als oorzaak van de gebeurtenissen op Sumatra noemde de premier de in diverse groepen der bevolking op Sumatra bestaande ontevreden heid met betrekking tot verschillende handelingen van de Centrale regering, zowel van de huidige regering als van haar voorgangsters. Dit gevoel van ontevredenheid heeft de regering er toe gebracht, te streven naar een versnelling in de uitvoering van het bestaand" ont wikkelingsplan voor Indonesië. Hoofdstuk 1956 sloot met zwarte bladzij Het doet de regering leed te moeten constateren, dat in het boek van Indo- nesië's geschiedenis, het hoofdstuk 1956 wordt afgesloten met een „zwarte bladzijde", aldus de premier. Hij gaf voorts een gedetailleerd overzicht van de zonder bloedvergieten verlopen staatsgreep in Midden- en de kortstondige opstand in Noord-Sumatra, alsmede van de vreedzame „financiële opstand" in Zuid-Sumatra, waar het provinciale bestuur weigerde, gelden naar Djakarta over te maken. Ali Sastroamidjojo laakte ..buiten-par lementaire kringen", die. het oneens zijnde met het politieke programma der regering en met de wijze waarop het ten uitvoer werd gelegd, een eigen poli tieke actie gingen voeren buiten het parlement, toen hun idealen niet in ver vulling konden gaan door democratische en parlementaire middelen. Hij wees in dit verband op de mislukte staatsgrepen door leden van de strijdkrachten in au gustus en november 1956 De minister-president onthulde dat de „opstandige" kolonel Simbolon, die zijn militair gezagsgebied in Noord- en Mid- den-Sumat,ra van de Centrale regering heeft losgemaakt, boodschappers had ge zonden naar de territoriale commandan ten van Zuid-Sumatra en van Borneo „met het oogmerk, van die zijde steun te verkrijgen, of in hun gebied soortgelijke bewegingen te ondernemen". Ali Sastroamidjojo deelde voorts mede. dat de officieren in Simbolon's gebied in een vergadering op 4 december hadden toegestemd in het aannemen van ..een radicale en revolutionaire" houding in verband met de algemene ontevreden heid. Simbolon zou hen hebben beloofd deze revolutionaire denkbeelden in de praktijk te brengen. Ook hier onthield de prémier zich van details en deelde mede. dat op deze bijeenkomst van of ficieren de mogelijkheid onder het oog was gezien van een ontbinding van het kabinet en van het parlement. Een van de dingen waar men het over eens was. dat minstens vier provincies het denk beeld zouden moeten steunen. De premier deelde mee, dat er „bin nen niet te lange tijd" een bijeenkomst van de stafchefs van het leger met alle militaire districts-, regiments- en gar nizoenscommandanten zal worden ge houden om een oplossing voor de leger- vraagstukken op Sumatra te vinden. In dit verband zal de stafchef van het le ger een bezoek brengen aan de legerre- gimenten op Sumatra. Ali Sastroamidjojo legde er de nadruk op. dat er tot dusver in het geheel geen bloed is vergoten. Hij zei. dat de ontevredenheid, welke tot de opstandige bewegingen op Suma tra heeft geleid, politiek gesproken be trekking heeft op vraagstukken inzake reginonale autonomie en ontwikkeling. In dit verband herinnerde hij aan het wetsontwerp van zijn kabinet voor een ontwikkelingsplan van vijf jaar en een aantal wetsvoorstellen betreffende auto- nonjie. Tenslotte verzocht de premier alle le den van het parlement en het gehele Indonesische volk „gezamenlijk te bid den", dat de Almachtige ons beschermt en behoedt voor tegenspoed en ons ge meenschappelijk streven ter verwezen lijking van onze idealen: de veiligheid en het welzijn van het Indonesische volk en het land, voort te zetten", AFSCHEIDING VAN CELEBES? Het parlementslid Mohammad Noor heeft in de avondvergadering van het Indonesische parlement, de regering er voor gewaarschuwd, dat Celebes het eerstvolgende „zorgenkind" zal worden, indien de regering niet voldoende be langstelling aan de dag legt voor de wensen, die onder de bevolking van dit eiland leven. Moh. Noor deelde mede. cat ook in Celebes pogingen in het werk worden ge steld om een .raad" te vormen om de wensen van de bevolking op het stuk van de opbouw en herstel van de veilig heid in goede banen te leiden. De naam van deze raad zou zijn „Hassanoeddin- raad" niet alleen uit de burgerij, doch ook van de zijde van militaire groepe ringen waren in deze richting wensen opgegaan, aldus Moh. Noor. Dit steekt er nog boven water uit Van het Zweedse stoomschip ..Scania", dat in de haven van Vlis- singen gezonken is na een aanva ring met het Franse schip ..Chiliss". Ernstige waarschuwing van P. H. Spaak „Als wij de gemeencshappelijke markt niet oprichten, zullen de landen van Europa binnen twee of drie decenniën tot dë achterlijke gebieden van de wereld behoren", verklaarde Paul-Henri Spaak gisteren in een rede te Brussel. „Wij mogen zonder grondige en gebiedende redenen geen wijziging brengen in de economische structuur van Europa, maar Europa gaat achteruit. Na 25 eeuwen van overheersing heeft het in minder dan een halve eeuw politiek gezien zijn rang verloren. Thans worden de grote besluiten in Washington en in Moskou getroffen. Het economische en sociale verval is even dreigend. Het is niet meer mogelijk op collectivi eiten van geringe omvang, zoals de Europese landen, de vooruitgang van de techniek en de wetenschap toe te passen. Als wij ons niet aaneensluiten, zijn onze middelen ontoereikend" aldus Spaak. „Waarom zou Europa niet in staat zijn te doen ,wat men in de Ver enigde Staten doet en wat men wellicht morsen in de U.S.S.R. kan doen", zo vroeg spr. ongetwijfeld gevaren en onzekerheden verbonden. Men zal zich grote inspan ningen moeten getroosten en er zullen vele particuliere belangen moeten op geofferd worden. Maar gaan wij liever ten onder?" Tenslotte verklaarde Spaak met klem. dat. indien men wil slagen, de verdra gen. die straks ondertekend zullen wor den .snel. dit is voor de zomer, moeten bekrachtigd worden. Dit moet gebeuren, zo zei hij, zolang Guy Mollet nog het roer in handen heeft in Frankrijk en Wij 'i kunnen ook, wal de V.S. en Sovjet-Rusland doen ..De macht van die twee landen is gelegen in het feit. dat zij elk een gro te markt hebben, de ene van 160 en de andere van 200 miljoen inwoners Maar het ..kleine Europa" der zes landen telt 150 miljoen inwoners en geheel Europa 290 miljoen. Onze mogelijkheden zijn dan ook ontzaglijk en reëel. Aan de overgang van een nationale naar een gemeenschappelijke huishouding zijn I Adenauer In Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1