Ned. Toeristen Kampeer Club Doe toch iets tegen de kou!! Uiv rug een „warmte-lel;" Toelichting op beursbegrippen ZATERDAG 19 JANUARI 1957 i Op de fiets door Spanje en Portugal De Ned. Toeristen Kampeer Club, welke reeds meer dan veertig jaar ijvert voor een goede kampeerstyl, d.w.z. het bevorderen van het juiste gedrag van de kampeerder t.o.v. zijn gastheer, van de natuur, van ons volk en van zijn sportgenoten. presenteerde zich gister avond in „Het Gulden Vlies" voor het eerst aan Leiden. Een kennismaking waarvoor de afd. Den Haag, die ook vele Leidse leden telt, had gezorgd en die in een buitengewoon prettige sfeer verliep. De belangstelling voor deze avond, welke met een kort inleidend woord door de voorzitter van de Haagse afdeling, ir. R. Snel. werd geopend, was bijzonder groot. Het kostte enige moeite om alle belangstellenden in de grote bovenzaal een plaats te kunnen geven! De N.T.K.C. zoekt het vooral in het toeristisch kamperen, d.w.z. het trek kende, het mobiele kamperen en dan bij voorkeur in een tent. De toeristische kampeerder, zo ver namen wij. vervoert steeds geheel zijn uitrusting zelf. hetzij in zijn rugzak, hetzij in zijn fietstassen. Maar zelfs wanneer hij auto-kampeerder is en zich dus een wat omvangrijker uitrusting zou kunnen veroorloven, dan nog zal hij steeds streven naar een zo beknopt en licht mogelijke uitrusting, omdat hij ge leerd heeft hoezeer dit de snelle inrich ting en verplaatsing van zijn kampjes bevordert. Behalve eisen van doelmatigheid (ge ring gewicht, gemakkelijke verplaats baarheid. bedrijfszekerheid onder alle weersomstandigheden) zal de toeris tische kampeerder aan zijn tent en ver dere aesthetisch eisen stellen, voor wat betreft vorm, kleur en aanpassing bij de omringende natuur. Deze natuur zal hij nimmer geweld aandoen, noch door zijn eigen aanwezigheid daarin, noch door die van zijn uitrustingsstukken. „Rom mel" in of om zijn tent is voor hem on verenigbaar met. het begrip „kamperen" en na zijn vertrek zal men dan ook van het tijdelijk verblijf van een toeristisch kampeerder geen spoor kunnen vinden. Een toeristisch kamp, onverschillig of er nu één of honderd kampeerders bijeen zyn, toont een volkomen harmo nie met de natuur er omheen. Een ander kenmerk van de toeristische kampeerder is, dat hij „belevingskam- peerder" is. Behalve sport is het kam peren hem middelt ot reizen en trekken, tot beleving en studie van de natuur, van land en volk. Hiervan vertelde deze avond het tweelingpaar Boomsma, dat vorig jaar zomer op de fiets een tocht heeft gemaakt door Spanje en Portugal. Ze zyn 180 dagen weg geweest en hebben in totaal 4700 km ..weggetrapt". De he ren Boomsma. die door hun toeristische inslag, zoals zij zelf zeggen, de kunst van het leven hebben ontdekt, gaven een enthousiaste beschrijving van hun be zoek aan o.a. Lissabon, Madrid Barce lona en Sevilla. Aan vissersplaatsjes, die als 't ware in een ververleden liggen te dromen, aan kathedralen ze zijn nog nooit zoveel naar de kerk geweest en imposante bouwwerken. Een en ander werd toegelicht aan de hand van een zeer uitgebreide en bijzonder fraaie collectie kleurendia's. Tien jaar Hervormde Jeugdkerk Op 27 januari is het tien jaar geleden dat enkele jongeren het initiatief namen tot het houden van hervormde jeugd- kerkdlensten. De herdenking van dit tweede lustrum zal zondag 3 februari plaats vinden in het gymnastieklokaal van de christelijke schooi Noordeinde 40. Zoals bekend worden in dit lokaal I en ook in de aula van het Gymnasium regelmatig jongerendiensten gehou Lezers schrijven Geen Engelse maar Nederlandse vrouwen Geachte Redactie, Na de oorlog schreef de bekende schrijver Nevil Shute. een boek geti teld „A Twon like Alice", waarvan nu de film te Leiden te zien is. Wat ner gens vermeld staat is het feit, dat dit de ware geschiedenis is, van een groep „Nederlandse Vrouwen", die tijdens de oorlog, over Sumatra rondtrokken als gevangenen van de Jappen. In de ver taling van het boek, komt aan het eind een noot van de schrijver voor, waarin hij dit erkent. Hij schreef over „Ma- lakka" en Engelse vrouwen, doch in werkelijkheid waren het Nederlandse vrouwen, en op Sumatra. Van deze vrouwen waren er tenslotte nog maar enkelen in leven bij de be vrijding. U dankend, Achtend, J. VIJZELAAR—HORRIX. den. Ds. J. Overduin. hervormd predi- kant te Tjerkwerd (Fr onder wiens I leiding de jeugdkerk indertijd werd op- j gericht, zal in deze dienst voorgaan. Een I enigszins feestelijke herdenking van dit februari. Teneinde alle ,oud-gedienden" in deze herdenking te betrekken, ver zoekt het secretariaat (Stuwstraat 18) om een opgave van de namen van hen. die in vroeger jaren met de Jeugdkerk, hetzij in bestuur of commissies, te maken hadden. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Leiden van de Rijks postspaarbank werd in de loop der maand december ingelegd f. 453.720 en opgenomen f. 399.227 BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit: voor het tijdvak van 1 september 1956 tot. en met 31 december 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de pathologie dr. P. de Baan; met ingang van 1 januari 1957 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij de tandheel kunde de heer G. H. J. Brand, thans assistent. DR. E. HECHT Van bevriende zijde vernemen wij dat onze vroegere stadgenoot dr. E. Hecht, die in verband met zijn onderzoekingen over bloedstolling en haemofilie inter nationale bekendheid verwierf, op het moment op uitnodiging van de Wayne State University als Research Associate in Amerika vertoeft. Hij zal op 18 ja nuari op verzoek op het „Symposium on Blood" in Detroit spreken over „Sphin- gosine discovered as a Physiological In hibitor of Blood Coagulation". In april zal hij spreken op het Internationale Congres in Chicago en later in andere Amerikaanse steden lezingen houden over zijn onderzoekingen. Dr. Hecht was het laatst werkzaam als wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de Geneeskundige Kliniek en als pri vaatdocent in de leer der bloedstolling aan de R. U. te Utrecht. Tevens doceer de hij fysiologische chemie voor de tandheelkundige studenten. JEUGDIGE MESSENTREKKER IN ACTIE Een derienjarig meisje liep gistermid dag omstreeks twee uur op de Haarlem merstraat, toen een tienjarige jongen haar plotseling op de rug sprong. Zij vond dat uiteraard niet prettig en schudde de jongen af waarbij zy hem ook nog een stomp tegen het hoofd gaf. Het scheen niet. tot de jongen door te dringen dat hij dit aan zichzelf te wijten had want hy nam het niet, trok zijn zakmes, opende dit, liep de kordate jon gedame achterna en stak haar in de rechter bovenarm. Het meisje moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht, de jongen voor een wat anders geaarde behande ling naar het politiebureau. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN In het Rijksmuseum van Oudheden v orden in de komende maanden de volgende archeologische lezingen ge- i houden. 29 januari: dr. W. C. Braat. Opgravingen in het kasteel te Caen (Normandië); 12 februari: prof. dr. H. Brunsting, Nieuwe opgravingen op Kreta; 26 februari: prof. dr. G. van I Hoorn (Utrecht). Kyrene, een Griekse oase in Noord-Afrika; 12 maart: prof. B van de Walle iBrussel), Certains aspects du règne d'Aménophis III; 26 maart: prof. dr. J. Martinez Santa Olalla (Ma drid) en 9 april: dr. B. H. Strieker, Egyptische oudheden in de Glyptotheek te Kopenhagen. CORRESPONDENTIE P. v. d. M. te L. Wij geven U in overweging uw klacht in de eerste plaats in te dienen waar zij het eerste thuis hoort, n.l. bij de directeur van het Postkantoor. LEIDSE BLOEMISTEN BESPRAKEN SNOEIEN VAN HEESTERS Eensgezind in de liefde voor hun be roep en voor de planten, was gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat de Leidse Tuiniers en Bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" bijeen. Na de opening en de behandeling van enige huishoudelijke puntjes, werd de Floralia-kweekwedstrijd besproken. Deze wedstrijd wordt in het komende zomer seizoen gehouden, in het najaar kunnen dan de resultaten op hun kwaliteit wor den gekeurd. In het rubriekje „Wie weet hoe ik heet" kwamen ter sprake het binnenshuis kwe ken van Anthurium, het behandelen van bloembollen en de ziekten, waardoor ka merplanten met name jle Ficus kunnen worden geteisterd. Daar de uitgenodigde spreker wegens ziekte verstek moest laten gaan. sprak na de pauze de voorzitter, de heer J. H. Smit .over het snoeien van heesters. In het winterseizoen, als het niet te hard vriest, is het de tijd om te snoeien. Men moet hierbij echter onderscheid maken tussen heesters die op het j'onge- en soorten die op het oude hout bloeien. Ook de bloeitijd is een belangrijke fac tor. Door ondeskundig uitdunnen kan men de bloeitijd verplaatsen. Vervolgens dient men uit te kyken of men een geocculeerde struik behandelt, omdat hierbij de „wildelingen" anders verward worden met de veredelde loten. Voor alles moet men de natuurijke vorm trachten te bewaren. De voordracht van de voorzitter lever de zoveel stof tot vragen en toelichten op. dat in de rondvraag, die aan de slui ting vooraf ging, het kruit nagenoeg verschoten bleek te zijn. De politiek van Engeland BESPROKEN VOOR HET GENOOTSCHAP NEDERLAND ENGELAND. Hoewel prof. Patterson gisteravond in „De Doelen" voor het Genootschap Ne- derland-Engeland zou spreken over de kritiek van Dickens en Disraeli ten op zichte van Engeland, veranderde hij op verzoek van onderwerp en belichtte de buitenlandse politiek van Engelad. Het grootste deel van de boeiende le zing werd besteed aan de Suez-kwestie, die overal ter wereld maar niet in het minst in Engeland zelf de gemoederen in beweging heeft gebracht. Prof. Patterson zei. dat de Britse re gering de overtuiging had, dat Sovjet- Rusland beslag zou leggen op het Mid den-Oosten. via Suez, indien Engeland niet zou ingrijpen. Achteraf zijn de meningen daarover verdeeld, maar nie mand kan bewijzen, dat Engeland op dit punt. ongelijk heeft gehad. De politiek, die Engeland altyd gevolgd heeft ten opzichte van Europa het bewaren van een evenwicht tussen de machten op het vasteland wordt mo menteel ook weer de leidraad voor zijn buitenlandse politiek. Prof. Patterson meende, dat de pas-benoemde minister president. Macmillan, deze richting zeker zou inslaan, omdat alleen deelneming van Engeland een eensgezinde politiek van de staten van-West-Europa mogelijk kan maken. De hoogleraar wees op het gevaar van Rusland en China, die het hart, van de wereld vormen, en meende, dat de wrevel ten opzichte van Amerika, die momen teel in Engeland merkbaar is, zal moeten wijken voor de eenheidsgedachte, die dit communistisch gevaar binnen de per ken kan houden. Een drukke gedaohtenwisseling, die hoofdzakelijk de Suez-kwestie als grond slag had, besloot deze interessante avond. LEIDERDORP Medische dieii9t De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter H. Bakema Acacialaan 58. tel. 24828 Rijkspostspaarbank Bij de Rijks postspaarbank is in de maand december ingelegd f. 43.080 en opgenomen f 38.155. <)F (}ST(il Medische dienst De dienst worclt dit weekeinde waargenomen door dokter H. Varekamp. Geversstraat 45. tel. 31916. BIRUERLIJKE STAND Geboren: Eveline, d, v. B. Mak en M. J. Hoogendam; Adiriknva G.. d. D. H Bui- ai mg en A. R. de Geus; Johannes C. M z. v A. H M Koeler en L. A F. van Berge Henegouwen. Ondertrouwd1: T. Lekkerkerker. 56 j.. en H. Bode. 28 J.; M. J E. Smette, 38 j.. en C. Groene wegen. 28 j. Rijkspostspaarbank Bij de Rijks postspaarbank kantoor Oegstgeest is in de maand december ingelegd f. 80.560 en opgenomen f. 76.102 WARMOND Bij het door het West Nederlands I Eymphonie-orkest te geven concert op a.s. maandag in ..'t Trefpunt" zal de dirigent. Sam Sweet een toelichting j geven op de uit te voeren werken en de daarbij gebruikte muziekinstrumen- ten. Rijkspostspaarbank Bij de Rijks- postspaarbank kantoor Warmond is in i de maand december ingelegd f. 14.888 en opgenomen f. 23.191. Begrafenis J. Bergman Onder zeer grote belangstelling vond op de begraafplaats van de Ned. Her- vormde Kerk de teraardebestelling plaats van de heer J. Bergman. De lijkbaar J werd gedragen door bestuursleden en le- 1 den van de Warmondse Fanfare, de ver eniging, die door de overledene is op gericht en waaraan hij met hart en ziel verbonden was. Een schat van bloemen bedekte de baar. Als eerste spreker trad naar voren i mr. E E. Menten, beschermheer van Warmonds Fanfare, die de stuwende kracht in herinnering bracht van de heer Bergman, waardoor deze vereniging Zo komt de nieuwe Engelse „vliegende verhuiswagen" er uit te zien. Het is de AWr650, die voort bewogen wordt door vier Rolls Royce-motoren. Om een indruk van de capaciteit te geven: zes auto's en dertig passagiers kunnen tegelijkertijd worden vervoerd met een snelheid van 450 km. per uur op een hoogte van 8500 meter over een afstand van 4000 km. (Van onze correspondent te Stockholm) Heeft U het koud? Denk dan eens na! Dat heeft de chef van het klima-fysiologisch la boratorium te Uppsala, docent Hans Ringe. ook gedaan. En hij geeft ons heel wat meer recepten dan „een schepje kolen extra" of „doe maar een trui aan". Neen. hij vertelt ons o.a.. dat wij met de rug naar het warmste gedeel te van de kamer toe moe ten zitten. Dat scheelt 3 4 gra den. En hij leert ons nog veel meer. Maar een man van de wetenschap ver klapt zijn geheim niet in één enkele zin. Eerst moet hij de nieuwe be grippen definiëren. Daar hebben wij het woord „warmte-balans". Dit woord schetst de warmte-situatie. die U zich zo graag wenst: lekker onder de leeslamp, dit artikeltje lezen of een boek. Gezellig, knus en warm. De ideale warmte hangt echter niet alleen van de temperatuur van uw ka mer af en is ook niet uitsluitend afhankelijk van uw kleding. Wij hebben namelijk nog te rekenen met de eigen schap van uw lichaam om warmte te produceren en met de eigenschap van uw lichaam om zich tegen kou te beschermen. De produktie van warmte wordt nu berekend in „met" (metabolism voedselomzetting, ver breiding). Als wij rustig in een ca. 21 gr. C. warme kamer zitten, produceert het lichaam ..1 met". Gedu rende de slaap zakt dit tot 0.8 „met", maar bij het mattenkloppen pro duceert het lichaam 5, en als wij 100 treden in een minuut naar boven lopen, zijn het wei 17 „met". Deze cijfers kloppen ove rigens niet precies. Veel hangt namelijk af van het temparament en de constitutie van de betref fende persoon. Een rus teloos. en dynamisch iemand produceert tot 50 procent meer warmte dan een kalm, temperament- loos mens Al heeft men dus een groep even oude. gelijk geklede en gelijk gevoede mensen, dan zal bij hen over de tempe ratuur toch verschil van mening bestaan. Het lichaam kan zich ook zelf tegen koude bescher men (de temperatuur mag niet belangrijk onder 37 gr. C. zinken). Ons ver stand geeft bijvoorbeeld automatisch de bescher ming van handen en voe ten op, want die kunnen wij door beweging warm houden. Maar hoe is het met de andere gedeelten van het lichaam? Bij enige stu denten werd een even groot gedeelte van het gezicht en van de rug enige tijd aan koude blootgesteld. De gezichts- temperatuur viel zeer vlug tot 10 gr. C. terug, terwijl de temperatuur van de rug slechts enkele graden daalde. Na de proef was het ge zicht meteen weer warm en zelfs een beetie boven normaal, terwijl het uren duurde voordat de rug weer een normale warmte had. En al die tijd had den de studenten het koud. Hier hebben wij volgens docent Ringe dus te maken met een ge vaarlijk „warmte-lek". Gebleken is namelijk dat het lichaam twee keer meer warmte aan het blote gedeelte van de rug had weggegeven dan aan het gezicht en zulks dan nog met het genoemde, onbevredigende resultaat De wetenschap kan nu systematisch gaan onder zoeken. welke lichaams delen meer of minder moeten worden beschut. En ook hiervoor heeft men eèn nieuwe eenheid uitgedacht, genaamd ..clo'- (clothing bekleding) 1 „clo" is de isolatie die nodig is om bij 1 „met" in een tochtvrije, 21 gr. C. warme kamer voor de goede „warmte-balans" te zorgen. Het onderzoek zal mede ten nutte komen van het leger. Men heeft reeds uitgere kend hoe een uniform warmte-technisch behoort te zijn en met hoeveel „clo" de knieën, de rug en de ellebogen tegen koude moeten worden be schermd. Er zijn echter nog heel wat andere factoren, tocht bijvoorbeeld. Zelfs in een gesloten ruimte kan tocht ontstaan. Dit is het ge val als men zelfs warm in de buurt van een raam of een koude muur staat. Dan straalt het lichaam warmte uit deze warmte uitstraling noemt men „stralings- tocht", een verschijnsel waarmede tot nog toe te weinig rekening is gehou den. Ook het vochtgehalte is van belang. In een ge stookte en toch vrij vochtige kamer kon men vaststellen dat de garde robe van een persoon 60 gram vocht had opgezo gen. Deze 60 gram isoleren ook. Wordt het vochtge halte te hoog. dan heeft dit een negatief gevolg. Er zijn nog tal van ande re vragen. Waarom geven Russische boeken 12 gr. C. als „normale kamer temperatuur" op. terwijl men in Zweden 18—20 normaal noemt en in Amerika 2526 gr. C Hoe het ook zij. op het ogenblik lopen in Uppsala enkele studenten niet mikro-klimatografen klei ne vochtigheid- en tem peratuurmeters. onder hun hemd. Nagegaan wordt hoe nylon, orlon, wol en linnen tegen kou de isoleren, en hoeveel warmte het lichaam moet afgeven. Een nieuwe we tenschap is bezig zich vlug te ontwikkelen, me- i de geforceerd door de oliemoeilijkheden1 tot stand kwam en tot grote ontwikke ling werd gebracht. Ook als mens, aldus spreker, was de heer Bergman een voor beeld voor velen, humaan en steeds be reid te helpen Mevrouw Kesper wees op de jarenlange vriendschap, die bestond tussen de heer Bergman en haar echt genoot. die wegens verblijf in het bui tenland niet bij deze droeve plechtig heid tegenwoordig kon zijn. Ook zij wees op de vele goede eigenschappen van de heer Bergman, die hem als mens bij zo- velen bemind had gemaakt. Notaris P H Romeijn zeide het een voorrecht te hebben gevonden meer dan 50 jaar met de heer Bergman te hebben mogen samenwerken. De zoon van de heer Bergman bracht zijn vader dank voor alles wat hij voor hem. zyn echtgenote en kinderen had gedaan. Dank bracht hij aan de burge meester voor diens aanwezigheid en aan allen voor het medeleven bij de ziekte van zijn vader en de betoonde belangstelling bij deze begrafenis. Dr. Zandee weer er op. dat de heer Berg man een christen was ln het diepste van zijn hart en ook hij was er trots op hem tot zijn vrienden te mogen noe men. Met het bidden van het Onze Vader werd deze droeve plechtigheid besloten. P.V. „WARMOND" De postduivenvereniging „Warmond" hield haar vierde en laatste hokkenshow. Aan de orde waren jonge duivinnen. Op deze avond was de mooiste duivin van de heer Smeets. De totale puntentelling over de vier avonden luidt als volgt: 1. J. de Weerd 731 pnt.; 2. Jac. v. Niekerk 729 pnt.; 3. P. v. d Drift 728V2 pnt; 4. J. Venker 728 pnt.; 5. J. Smeets 728 pnt.; 6. P. Vogelenzang 726t^ pnt.; 7. C. Kortekaas 725'.pnt,; 8. J. Roest 724 pnt.; 9. Sonnega, 724 pnt.: 10. J. A. de Dunne, 723'2 pnt.; 11. B. F. Oskam 723 pnt.; 12. Th. Verwoerd 723 pnt.; 13. Q Beuaelsdijk 722>£ pnt.; 14. J. C. Die mei 722>'o pnt.: 15. B. ter Beek 722 pnt.; 16. Q. Onderwater 719 pnt.; 17. J. Kor tekaas 719 pnt. Medische dienst De dienst wordt dit weekeinde waargenomen door dok ter Walenkamp en dokter Van Nes (Sassenheim'. Moet een vennootschap meer kapitaal gebruiken dan zij tot haar beschikking heeft en wenst <of kan) zij om een of meer redenen niet tot kapitaalsuitbrei ding over te gaan. dan kan zij geld op nemen bij derden tegen een vaste rente. Dit kan geschieden in grote bedragen in eens. bijv. bij een levensverzekeringsmij. een pensioenfonds of een andere grote vergaarbak van kapitalen, maar ook in de vorm van een obligatielening, onder verdeeld in stukken van bijv. f. 1000. f. 500 of f. 100. maar ook in coupures tot andere bedragen De stukken, obligaties, geheten, genieten in het algemeen een vaste rente, die op vaste tijdstippen wordt betaald, en zijn gebonden aar vaste, vooraf overeengekomen aflossings- voorwaarden, zodat men als obligatie- houder steeds weet waar men aan toe is. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt a.s. zondag waargenomen door de artsen Plink en Wielenga. ZOETERWOUDE Uitvoering Z.M.C. OPBRENGST OOK I>E HONGAREN De Zoeterwoudse Mandolineclub gaf voor een ptampvolle zaal in „Ons Hoiis" een toneeluitvoering ten bate vatn de Hongaarse vluchtelingen. Burgemeester H. J. J. A. Smeets opende deze avond-, als oorzut/ter vam het plaatselijk comité met een woord van d-ank tot het publiek dat in zo grote getale was opgekomen „Een schoonmoeder uit duizend", een toneel spel i/n 3 bed-rijven. werd door de mede werkenden vlot en enthousiast uitgevoerd. De spelrs gaven blijk van ernstige studie. Het stuk boeide de zaal vam het begin tot het einde. Een netto opbrengst v an f3C0.was het resultaat van deze avond. De burgemeester spoorde de overige ver enigingen aan om dii-t initiatief te volgen. Zoetervvoude maakt deel u'it van de Stich ting Rijnstreek voor Hulp aa-n Hongaarse Vluchtelingen. „Avicultura-show" in Dierentuin 2500 INZENDINGEN BEOORDEELD. (Van onze Haagse redactie) Ruim 25 keurmeesters onder wie één uit Oost-Duitsland en één uit Enge land. zyn gisteren druk bezig geweest de 2500 inzendingen op de 61ste show van de Kon. Ned. Ver. „Avicul- tura", die tot en met morgen in de Haagse Dierentuinzalen wordt gehou den, te beoordelen. De heer J. B. W. A. Giesbers uit Warmond, voorzitter van Avicultura, was uitstekend te spreken over de belang stelling en over de kwaliteit van de inzendingen. Naast vele duiven- en hoenderrassen zijn op de show ook konijnen, muizen en exotische vogels te zien. Koningin Juliana, de beschermvrouw van Avicultura, loofde een grote zilveren plaquette uit, evenals Prins Bernhard. Van minister Mansholt zijn er drie zil- i veren plaquettes en van de burgemeester van Den Haag één, alsmede van de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land. Voor het eerst in ons land wordt dit jaar een nieuw Amerikaans hoederras geëxposeerd, n.l. de witte cornis. De keurmeester uit Oost-Duitsland.de 83-jarige heer Gieseke, is een specialist op het gebied van de „meeuwtjes", een duivenras. Gisteravond heeft de loco-burgemees- ter van Den Haag, wehouder v. d. Oever, de expositie geopend. Aandelen, obligaties, dividend ÏI In het vorig artikeltje schreven wij over het aandeel als kapitaaldeelneming in de naamloze vennootschap. Aandeelhouders zyn tezamen de eigenaren van de vennootschap en zy hebben dus recht op de baten van de activiteiten van het bedrijf, waarin zy deelhebber zyn. Resulteren deze in een verlies, dan zijn het vanzelfsprekend ook de aandeelhouders, die dit gezamenlijk moeten dragen. Dit verlies kan voor aandeelhouders echter niet verder gaan dan het bedrag dat hun aandeel nominaal groot Is. M.a.w., de aandelen kunnen eventueel waardeloos wor den. maar meer ook niet. Op zich zelf genomen is dit natuurlijk al erg genoeg, maar wij bedoelen te zeggen dat aandeelhouders met hun verdere vermogen niet aansprakelijk zijn voor verliezen, welke boven het geplaatst aandelenkapitaal uitgaan. in de zakken van aandeelhouders te recht komt. Het kan voorkomen dat men om de een of andere reden minder di vidend uitkeert of ook mag uitkeren dan de winst toelaat er kan dan een divi dendreserve gevormd worden, waaruit men eventueel in minder gunstige jaren kan putten om het dividend niet aan al te veel schommelingen onderhevig te maken. Men kan aan de dividendreser ve evenwel ongestraft een andere be stemming geven Behalve primair- en superdividend, kent men ook de benamingen interim - dividend en slotdividend. Een interim dividend is een tussentijdse uitkering, in afwachting van het later vast te stellen totale dividend. Het aanvullend dividend noemt men dan het slotdividend. Inte rim-dividenden worden veelal betaald door vennootschappen, die een hoog di vidend uitkeren 10 a. Koninklijke. Phi lips. Unilever. AKU> en die. op het tijd stip dat zij deze uitkering aankondigen, met zekerheid weten dat zij dit zonder risico kunnen doen. Kwartaalsuitkerin gen. zoals in Amerika, komt (of kwam) naar wij menen ten onzent maar bij één vennootschap voor. welke maatschappij overigens in het beursleven geen grote rol speelt. Een stockdividend is een uitkering niet in contanten, maar in aandelen. De ven nootschap die het geld in het bedrijf wenst te houden, stelt bijv. een stock dividend van 10 1' vast (een combina tie van contant en stockdividend is ook mogelijk) en geeft aandeelhouders gele genheid tegen inlevering van een be paald dividendbewijs, dat. zich aan de stukken bevindt, een onderaandeel van f. 100 in ontvangst te nemen, dan wel door samenvoeging van tien dividend bewijzen, zonodig door bijkoop ter beur ze. 'want stockdividenden worden ver handeld). een heel aandeel van f. 1000 te verkrijgen. De consequentie van deze uitkering is. dat het geplaatste aandelenkapitaal met het percentage van het stockdividend wordt uitgebreid. Over de vraag of een stockdividend wel of niet een echt divi dend is. zijn de meningen verschillend en wij zullen dit onderwerp daarom hier maar verder laten rusten. Wel even dit: de fiscus belast het stockdividend naar zijn nominale waarde, dus in het bo venstaand voorbeeld naar f. 100. onge acht de verkoopwaarde van het stockdi vidend. welke uiteraard verband houdt met de beurskoers van de aandelen. Daarover later meer Er zijn in de loop der tijden in aan delen en obligaties tal van variaties ont staan. die wij in een volgend artikel zul len bespreken. Obligaties zyn dus schuldbrieven, die de gezamenlijke aandeelhouders (de vennootschap) hebben uitgegeven en waar zij met hun vennootschappelijk kapitaal aansprakelijk voor zijn. Als vennootschap, en niet als personen. Kan de vennootschap wegens slechte zaken of door overmacht geen rente of aflos sing, of beide, niet betalen, dan kan men de aandeelhouders afzonderlijk hiervoor niet aanspreken, In zoverre schuilt in schuldbrieven van vennootschappen dus wel degelijk risico Obligaties of schuld brieven kunnen ook worden uitgegeven door andere lichamen als staten, pro vincies. gemeenten, kerken, scholen, congregaties e d. Ook daarmede heeft men wel slechte ervaringen opgedaan, voornamelijk met buitenlandse obliga ties (Rusland. Duitsland. Zuid-Amerika etc.). Het is dan ook met mogelijk bij geldbelegging in welke vorm ook. risi co's uit te sluiten. Trouwens, men kan dit van het leven in al zijn geledingen wel zeggen Eens per jaar brengt naar wettelijke plicht het Bestuur der vennootschap - directie en commissarissen - verslag uit over de gang van zaken en publiceert het de balans- en verlies- en winstreke ning. Deze worden aan de vergadering van aandeelhouders ter goedkeuring voorgelegd en deze vergadering stelt ook het dividend vast. Zyn er geen bijzon derheden dan verloopt dit alles glad volgens de voorstellen van het bestuur. Is er echter wel iets aan de hand. dan kan het op de aandeelhoudersvergade ring geducht spoken. Meestal geldt ook hier het spreekwoord: Lege kisten ma ken twisten. Het dividend, dat men de beloning voor het beschikbaar stellen van het kapitaal zou kunnen noemen, hangt van zelfsprekend ten nauwste samen met de grootte van de winst en voorts met de bepalingen, die daarover in de statuten zijn vastgelegd 1 winstverdeling). De meeste statuten spreken van een primair dividend en van een dividend uit de overwinst, superdividend geheten. Zij komen bijna altijd op één tijdstip tot uitkering. Het betekent, dat uit de winst na aftrek van afschrijvingen en belas tingen. allereerst een vastgesteld per centage van het geplaatst kapitaal voor aandeelhouders terzijde wordt gesteld. Dit percentage bedraagt veelal 4 en beduidt een soort rentevergoeding te zyn op het ter beschikking gestelde kapitaal, hoewel het met rente zoals bij obliga ties. natuurlijk niets te maken heeft. Vervolgens wordt de resterende winst, de overwinst, verder volgens de statuten verdeeld, waarbij reservering en uitke ringen aan directie en commissarissen (tantièmes) aan de orde komen. Uit het geen daama ter beschikking van aan deelhouders komt. stellen deze een aan vullende uitkering vast. het superdivi dend. De som van primair en superdivi dend vormt dan de uitkering, zoals zij Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Tweede delegatie naar midden-Sumatra MET MANDAAT VAN SOEKARNO De Indonesische regering heeft be kend gemaakt, dat zij voor de tweede maal een delegatie naar midden-Suma tra zal zenden. De eerste delegatie naar deze provincie waar luitenant-kolonel Ahmad Hoessein sedert vorige maand de scepter zwaait, werd door Hoesseins militaire raad met lege handen terug gezonden. omdat zij geen mandaat van president Soekarno had. De nieuwe delegatie, die onder lei ding van de minister van Landbouw. Eni Karim zal staan, beschikt wel over een mandaat van de president. Naar Zuid-Sumatra vertrok donder dag een ..technische" missie, die ge machtigd is voor het lopende jaar aan deze provincie een bedrag van 370 mil joen roepiahs ter beschikking te stel len. „Eurovisie Song Festival" ELF LANDEN DINGEN MEE. Ook voor dit jaar heeft de Europese Radio Unie, waarin ook de televisie organisaties samenwerken, een „Euro visie Song Festival" georganiseerd. Elf landen, (Engeland, Denemarken, Duitsland, België. Luxemburg. Frank rijk, Zwitserland, Oostennrijk, Monaco, Italië en Nederland), zullen op de in ternationale finale, die op 3 Maart a.s. gehouden wordt in Frankfort a. d. Main, ieder met een nog niet gepu bliceerd of uitgegeven liedje meedin gen naar de grote Eurovisie-prijs voor het Europese chanson. Het Nederlandse liedje, dat in Frank fort zal worden uitgevoerd, zal worden gekozen uit acht nieuwe vocale werkjes, die zullen worden gepresenteerd door Corrie Brokken, John de Mol en Dolf van der Lind enmet zijn Metropole-or kest in een extra TV-uitzending op 3 Februari a.s. Daar dit concert gelijktij dig in het radioprogramma <K.R.O.> zal word enuitgezonden. is dit jaar een zeer groot aantal Nederlanders in staat mee te beslissen over het liedje, dat in Frankfort zal worden uitgevoerd. Uit de genen, die na de uitzending van 3 fe bruari hun keuze laten vallen op het liedje, dat tenslotte de meeste stemmen krijgt, zal na het bekend maken van de uitslag, in het T.V.-programma van 16 februari, de Nederlandse jury voor de internationale finale worden geformeerd, die samen met de jury's in de andere landen op zondagavond 3 Maart door middel van een uitgebreid net van tele foon- en televisieverbindingen, zal heb ben te beslissen over de toekenning van de grote Eurovisie-prys voor het Euro pese chanson. Deze pagina la gedeeltelijk gecorrigeerd

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7