Voortgaande daling haringvangsten belangrijk facet van visserij HALF EI Sarco-globine Voorzitter van bedrijfschap gaf jaaroverzicht over 1956 Met een enkel woord Agenda RECHTZAKEN ZATERDAG 19 JANUARI 1957 ALS de Polen morgen ter stembus gaan, is er natuurlijk geen sprake van „vrije" verkiezingen in de be tekenis. die daaraan in de Westelijke wereld pleegt, te worden toegekend. De communistische partij van premier Gomoelka (de Verenigde Arbeiderspar tij) werkt weliswaar samen met Boeren en Democraten in een „Nationaal Front", maar van te voren staat vast. dat de communistische kandidaten daarin over de meerderheid beschikken. Heeft het dus eigenlijk wel zin nog veel woorden aan deze „scherts" te verspil len? Hoe vreemd het lijkt: het ant woord moet bevestigend luiden. Want, al gaat het dan niet om een keuze tus sen vrijheid en horigheid, wèl is de zwaarste van de ketting in het geding, waarmee het Poolse volk aan de rode overheersers zit geklonken. En deze kwestie van „meer of minder'1 is de moeite waard nader in ogenschouw ge nomen te worden. DOLENS verkiezingsuitslag van mor gen bepaalt of het land in de naaste toekomst onder het bewind zal blijven van de betrekkelijk-gematig- de Gomoelka dan wel of het volkomen „gekadariseerd" zal worden, zoals de Hongaren, die na hun mislukte vrij heidsstrijd weer zuchten onder de zweep van een man, die zich kennelijk heeft aangepast aan de nieuwe Stalinistische koers van het Kremlin. Voor het Westen aan vrij'heid gewend, moge dit in begin sel niet veel verschil maken, voor de slachtoffers zelf doet het dat zeker wèl. Hier geldt het spreekwoord: beter een half ei dan een lege dop. Het halve ei van Gomoelka is verre te verkiezen boven de lege dop van volbloed-Stali nisten als de Natolin-groep, die in de afgelopen dagen op alle mogelijke ma nieren gepoogd heeft Gomoelka in diskrediet te brengen en daarbij zelfs niet het wapen van het anti-semitisme geschuwd heeft. Gomoelka is namelijk Jood. DE positie en de politiek van de premier zijn zeker niet onomstre den. Verre van dat. Vandaar dat er reeds weken lang een fluister-cam- pagne gevoerd is om de verkiezingen te boycotten. Een prachtig middel om ook de gematigde communisten te laten merken, dat men van hun opvattingen niet gediend is, zal men wellicht zeggen. Maar dan vergeet men toch, dat het Russische leger nog altijd op Poolse bodem staat en dat verdergaand verzet, zoals in Hongarije, nög bloediger dan daar onderdrukt zou worden. Het Magvarenlaijd is immers strategisch belangrijk voor het Kremlin, maar voor. Polen geldt dat nog veel meer. omdat het als een bastion voor het Russisch territoir ligt opgesteld. Men moge de schouders ophalen over „het Duitse gevaar", in de Sovjet-Unie denken de leiders, de militairen in de eerste plaats, daar toch anders over. Trouwens, in Polen is men er evenmin gerust op. DE keuze is dus, gegeven de omstan digheden, vrij duidelijk: Gomoelka en het Nationaal Front van drie partijen zijn verkieslijker dan het drei gende Stalinistische gevaar, dat met de nationale aanspraken van Polen op geen enkele wijze rekening zou houden en Polen zou doen terugzinken in de posi tie van volstrekt-afhankelijke satelliet. De r.-k. kerkelijke overheid denkt er ook zo over. want zij heeft de kiezers aangespoord de stembusgang niet te verzuimen. Absenteisme. hoe begrijpelijk ook als protest tegen Gomoelka's (ge matigd) communisme, zou het volk duur te staan kunnen komen. In dit geval gaat het grapje op over het verschil tussen een optimist en een pessimist; de laatste zegt: mijn glas is half leeg, de eerste beweert: mijn glas is half vol. Zo kan men Gomoelka's regiem bezien als het ontbreken van een lange reeks democratische vrijheden, maar men kan óók zeggen: zijn bewind is in elk geval beter dan dat in een volledig „gekadari seerd" Polen! MEN weet het: Gomoelka staat in het Kremlin niet al te best aan geschreven. Toen onlangs in Boedapest de vertegenwoordigers van de satellietlanden onder leiding van Kroesjtsjcf bijeen waren, ontbraken de Joegoslavische èn de Poolse represen tanten. En deze week heeft de minister van Buitenlandse Zaken van Rood- China, Tsjoe En-lai, een bemiddelende rol vervuld tussen het Kremlin en de regering in Warschau. De Moskouse kopstukken laten zich liever niet per soonlijk in de Poolse hoofdstad zien en bedienden zich van Tsjoe als „bood schappenjongen" of, om het wat vrien delijker maar niet minder duidelijk te zeggen, als „handelsreiziger in rode ideologie". Het is twijfelachtig of Gomoelka het schoonklinkende slot communiqué ten spijt wel zo'n héél grote bestelling heeft geplaatst. Hij houdt zich liever aan eigen fabrikaat. OM de volksgunst te winnen heeft Gomoelka in de jongste tijd enige maatregelen aangekondigd, die het allesbehalve verwende Poolse volk aangenaam in de oren geklonken zullen hebben. De arbeiders beloofde hij loonsverhoging en de boeren agrarische hervormingen. Vooral dit laatste is in een landbouwstaat als Polen een punt van belang. De collectivisering is een grote mislukking en voor dit jaar staat een vermindering van de verplichte leveringen a^n de staat met een derde op het program, kennelijk in de ver wachting, dat de boeren hun afwijzende houding zullen laten varen. Bovendien zullen de prijzen van de gedwongen leveranties met 100 procent verhoogd worden. Hoe omvangrijk de sabotage van het collectieve systeem door de boeren in Polen is. bewijzen de cijfers, die de Parijse „Monde" geeft: over 1956 was er een achterstand in de leveran ties van 400.000 ton graan. 160 miljoen liter melk en 800 miljoen zlotys aan onbetaalde belasting MET grote belangstelling mag men dus de verkiezingen van morgen tegemoet zien. Niet alleen het Westen kijkt gespannen toe. het Krem lin blijft niet achter! De Poolse kiezers, op wie de taak rust uit een aantal van 723 kandidaten 459 leden van de Sejm (het parlement) te kiezen, staan voor een uitzonderlijk moeilijke keuze Een klinkende overwinning voor Gomoelka zou in regeringskringen tot verkeerde gevolgtrekkingen kunnen leiden, maar thuisblijven of het niet grote meerder heid kiezen van de meest-aanvaardbare kandidaten met voorbijgaan dus van de echte rode partijgangers zou de woede van Moskou kunnen opwekken Al bij al een verre van benijdenswaardig dilemma! (lngez. Med.-Adv.) fVerveuie, bleke kiuderen... liebben iet§ extra's nodig. Geef ze Sarco-globine. Dit preparaat bevat alle sloffen voor dc opbouw en ver- - sterking van het jonge lichaam. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Voor kindaran tpaciola tamanslallmg f. 20.000 uit brandkast Inbrekers hebben in Arnhem kans gezien uit de brankast van een aanne mingsbedrijf een geldebdrag van onge veer f. 20.000 te stelen. Dit aanzienlijke bedrag was in de brandkast aanwezig, doordat vrijdags de lonen worden uit betaald. Van de daders ontbreekt nog elk spoor tot dusver. HET ONGEVAL TE LEIDERDORP De Rijkspolitie van Leiderdorp deelde ons mede. dat reeds enkele minuten na het ongeval, waarbij twee inwoners van Warmond verdronken, nadat zij met hun auto in het water waren gereden, een politieman ter plaatse was. Tengevolge van technische moeilijkhe den is de kraanwagen eerst omstreeks half tien gearriveerd. Op de reddings mogelijkheden heeft dit echter geen in vloed gehad, zoals wij ook reeds giste ren uit lieten komen, daar de kraan wagen ongeveer een half uur werk had vóór de auto gelicht kon worden. Arabische top-conferentie Koning Saoed van Saoedi-Arabië is vrijdag voor bespreking met president Nasser van Egypte in Cairo aangeko men. Ook Koning Hoessein van Jor danië en de Syrische premier Sabry el Assali (welke laatste inmiddels ook in Cairo is gearriveerd zullen aan de be sprekingen deelnemen. Op de agenda zouden de volgende punten staan: de voltooiing van de Israëlische terugtocht uit Gaza en van de Golf van Akaba; de Arabische sub sidie aan Jordanië en de Arabische houding tegenover de plannen van Eisenhower, die voor het vertrek van Koning Saoed (eind januari) naar de Verenigde Staten moet zijn bepaald. (Ingez. Med.-Adv.) Het nieuwe filter is ,,easy drawing" - houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. Nieuwe regeling kentekenbewijzen Bij K B. zijn de kentekenbewijzen en hun uiterlijk voo motorvoertuigen op nieuw geregeld. Zoals reeds werd aan gekondigd zal het kentekenbewijs voort aan iut twee gedeelten bestaan. Het ene met de kenmerken van het voertuig zal doorlopend bij het motorvoertuig be horen (kosten f. 25). terwijl hét andere bij wfjziging van de te naam stelling (overdracht) op de belastingkantoren zal kunen worden ingewisseld (kosten f. 3). Lang wachten op een kentekenbewijs zal dus in de toekomst kunnen worden voorkomen omdat een geïmporteerd of gefabriceerd motorvoertuig dadelijk een kentekenbewijs zal kunnen krijgen waar na bij inlevering van het tweede deel met de te naam stelling zal kunnen worden afgehaald bij d edienst aie ook wegenbelastingkaarten verstrekt. King Size Filter 85 ct. De Oostduitse Volkskamer heeft vrijdag met algemene stemmen in laatste lezing zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de -(communistische) Socia listische Eenheidspartij tot invoering van de 45-urige werkweek in Oost-Dultsland. Het nieuwe stelsel zal vanaf maart (offi cieel....) worden ingevoerd. De maat regel betreft 2 650.000 arbeiders en employé's. Op het ogenblik geldt officieel een werkweek van 48 uur. (Van onze Haagse redactie) „Als belangrijkste facetten van de ontwikkeling van het Neder landse visserijbedrijf in 1956 kunnen worden genoemd een voortgaande daling van de haringvangsten en een nog toegenomen stijging zowel naar waarde als naar hoeveelheid van de export", aldus zei gister middag de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten, de heer D. J. van Dijk in een jaaroverzicht over 1956. De totale aanvoer van gezouten haring was in 1956 773.000 kantjes, tegenover 951.000 kantjes in het voorafgaande jaar. De export van visserijprodukten beliep in 1956 148.000 ton voor 112 miljoen gulden tegen 146.800 ton voor 106 miljoen gulden in 1955. MEER VERSE VIS De totale aanvoer van verse zeevis was in 1956 46.5 miljoen kg. tegen 43.7 miljoen kg in het jaar daarvoor. De export van zeevis ontwikkelt zich be vredigend. In totaal werd 14.500 ton voor 23.2 miljoen gulden uitgevoerd, vergeleken met 12.800 ton voor 20.2 mil joen gulden in 1955. De uitvoer van visconserven bedroeg in het afgelopen jaar 11.900 ton voor 16.9 miljoen gulden, vergeleken met 14.700 ton voor 22.4 miljoen gulden in 1955. Aan niet-visdetaillisten werd in 2400 gevallen ontheffing verleend voor de verkoop van diepgevroren vis in hoofd zaak aan kruideniersbedrijven. De vraag dringt zich op. welke bijzon dere oorzaken aan de verminderde haringvangsten ten grondslag liggen. Vele stemmen uit de praktijk wijzen op de grote vlucht. welke de aanvoer van jonge haring voor de vismeelindustrie de laatste jaren heeft genomen. De achteruitgang van de vangsten worden vooral aan deze visserij toegeschreven. In het afgelopen jaar is uitvoering ge geven aan de financieringsregeling, ver vat in de visserij-nota van de regering. Voor deze financiering bestond een groeiende belangstelling. De gemiddelde leeftijd van de motortreilervloot daalde tot 18 iaar. Bij de loggers is de gemid delde leeftijd 35 jaar. Van de 213 kotters zijn er 132 na de oorlog nieuw gebouwd. PRIJZEN GESTEGEN De bouwprijzen voor de schepen ste gen weer aanzienlijk, evenals trou wens de prijzen voor de meeste vis serij-materialen. Verscheidene schepen zijn nog in aanbouw, te weten 4 motortreilers, 10 motorloggers en 12 kotters. De aanvoer van verse haring steeg met 2 miljoen kg tot 41 miljoen kg. niettemin steeg de gemiddelde prijs van verse haring aanzienlijk. Een veel gerin ger quantum verse en gezouten haring draaide in het afgelopen jaar door: te weten 782 ton verse haring en 22.000 kantjes gezouten haring. De resultaten van het Benelux-visse- njprotocol zijn belangrijk geweest. Er was oen aanzienlijke import van vis uit België, doch anderzijds is ook de export naar België gestegen. De ontwikkeling van een gemeenschappelijke Europese markt kan voor het Nederlandse visse rijbedrijf van grote betekenis zijn. EXPORT De totale export van gezouten haring beliep in 1956 458.300 vaten, voor 27.9 miljoen gulden, tegen 493.200 vaten voor 27.8 miljoen gulden in het voor afgaande jaar. Met diverse landen kwamen grote exportcontracten tot stand, met uitzondering van Rusland, in de vorige jaren een geregelde af nemer. De export naar de Verenigde Staten ging opnieuw achteruit. Er werden 8900 vaten geleverd tegen 9970 vaten in 1955. In de toekomst zal met een verdere achteruitgang rekening moeten worden gehouden. Naar Canada werden ge ëxporteerd 2760 vaten tegen 4550 vaten ln 1955. De kansen op herstel, zelfs op groei van de export lijken echler aan wezig. De export van bokking naar Grieken land vertoont een goede vooruitgang van 640 ton iii 1955 naar 1590 ton in 1956. Als gevolg van de internationale ont wikkelingen daalde de export naar Egypte van 963 ton tot 630 ton. Het verloop van de export van verse haring was verrassend. Vooral naar West-Duitsland is een zeer groot quan tum (10.500 ton» geleverd. De totale uitvoer van verse haring i bedroeg 17.250 ton voor 7.4 miljoen gul den. tegen 12 400 ton voor 4.6 miljoen I gulden in 1955. (Ingez. Med.-Adv.) in 10 NATTFY al Uw minuten llM I I LA kleding maakt 100°!» waUc^cac^ Vele partijlozen morgen in de Poolse stembureaus „Tribunaludu", het orgaan van de Poolse „Verenigde Arbeiderspartij" (communistisch), meldt dat vele buiten de partijen staande deel zullen uitma ken van de stembureaus, die zondag a s de bij de Poolse parlementsverkiezingen uitgebrachte stemmen zullen tellen. Zo zullen in de stemdistricten van War schau en Krakau'ongeveer de helft van de stemopnemers partijlozen zijn. Uit de burgerij zullen te goeder naam en faam bekend staande personen wor den aangewezen, die kunnen helpen bij het opnemen der stemmen en die mo gen ingrijpen, indien zij menen, dat er onregelmatigheden bij de telling der stemmen plaats vinden. Aan de verkiezingen wordt deelgeno men door kandidaten van het Poolse Nationale Front", dat de (communisti sche) Verenigde Arbeiderspartij, de Boerenpartij en de Democratische par tij omvat. Commissies van het Natio nale Front stellen ook de stembureaus samen. Er zijn meer dan honderddui zend stemopnemers voor de 15 443 Pool se kiesdistricten. Het dagblad „Zycie Warszawy" meldt, dat geen onvolledige uitslagen van de verkiezingen zullen worden gepubli ceerd. De officiële einduitslag zal eerst woensdag a.s. bekend zijn. BINNENLAND Gisteravond ls op de onbewaakte overweg met automatische knipperlichten tussen Raalte en Nijverdal, een auto aan gereden door een reizigerstrein. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De auto werd zwaar en de trein licht beschadigd De trein had een half uur vertraging. Van 15 tot en met 18 september zal te 's-Hertogenbosch het vierde interna tionaal vocallstenconcours worden gehou den. Deelneming aan het concours staat open voor zangers en zangeressen geboren na 31 december 1923. Winkelrecherche van een groot magazijn te Den Haag betrapte een 12- Jarig meisje, dat op instigatie van haar moeder goederen wegnam. Het tweetal werd aan de politie overgegeven, die een huiszoeking instelde Hierbij kwamen lijs ten met gestolen goederen aan het licht, zeker ten bedrage van ettelijke honderden guldens. Gistermiddag is onder zeer grote be langstelling het uit 1390 daterende stad huis van Brielle, na zijn verbouwing en modernisering door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J Klaassesz geopend De buitenkant an het stadhuis is niet veranderd en blijft het voorkomen, dat het bij de her bouw in 1792 heeft gekregen, behouden. Rondom de Wisselmeren, in het cen trale bergland van Nieuw-Guinea. waar begin november de moord op een Ambo nees onderwijzersgezin in Obano een strijd Inluidde, waarbij \ele honderden Kapau- kus betrokken waren ls thans de rust volledig weergekeerd. De minister van O.. K. en W. heeft benoemd tot lid van de dagelijkse raad van de raad voor de kunst, de heer Ben Groenier te Amsterdam Prof. dr. H B. Dorgelo, hoogleraar ln de theoretische en toegepaste natuur kunde aan de Technische Hogeschool te Delft die benoemd ls tot rector magni ficus van de Technische Hogeschool te Eindhoven, heeft gistermiddag een druk bezochte afscheidsreceptie gehouden. In opdracht van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid wordt eer onderzoek ingesteld naar de mogelijkhe den van rljkssteun voor de aansluiting op het waterleidingnet van percelen in onrendabele gebieden, die buiten de zo genaamde tienjarenplan voor de drink watervoorziening vallen. Concrete voor stellen voor een wettelijke regeling kunnen eohter nu nog- niet wonden verwacht. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn is een reegeit, die plotseling de weg over stak. door een juist passerende auto, aan gereden en op slag gedood. Gisteravond is de 16-jarige Arle Kool uit Kootwiikerbroek op de Wesselseweg bij Barneveld van zijn flets gevallen en onder een uit de tegenovergestelde rich ting komende motor gekomen De Jongen is kort daarna in het Stads- en Acade misch ziekenhuis te Utrecht aan zijn verwondingen overleden. BUITENLAND De Britse „Liga tegen wrede sporten" heeft geprotesteerd tegen het feit. dat Prins Charles en Prinses Anne vrijdag een vossenjacht hebben bijgewoond. Mevr. Lillian Antrobus. een rijke we duwe uit Londen, had dezer dagen een pakket met Juwelen ter waarde van 150 000 gulden in een trein laten liggen. Vrfjdag kreeg zij per post het pakje terug, dat door een onbekende passagier was ge vonden. Drie geleerden uit Zweden en Noor wegen zullen volgende maand op grote hoogte boven de Noordpool voor het eerst kosmische stralen in dit gebied onderzoe ken. Zij zlillen daartoe deelnemen aan een apenlngsvlucht van de dienst, welke de Scandinavische luchtvaartmaatschappij (SAS) met Ingang van 24 februari tussen Kopenhagen en Tokio gaat onderhouden. De voorzitter van de Westdultse so ciaal-democratische partij. Erich Ollen- hauer. heeft vrijdag op een persconferentie in Bonn gepleit voor onderhandelingen tussen Oost en West. waarbij, ter verkrij ging van de hereniglne van Duitsland terugtrekking van West-Dultsland uit de j NAVO aangeboden zou moeten worden. I In Wenen zijn vrijdag berichten uit i de Bulgaarse hoofdstad Sofia ontvangen I volgens welke aan de universiteit van j Plovdiv vele studenten weggestuurd zijn. j merendeels voortgekomen uit de voor- I malige middenstand of kinderen van boe- 1 ren die zich tegen collectivisatie hebben verzet. De bevolking van de Sovjet-Unie wordt door middel van een zakagenda van het „Nationale Volksleger" vertrouwd ge maakt met maatregelen voor het voeren van een toekomstige wereldoorlog. Lenlns woorden: „Naast ons staan de arbeiders van de geëvolueerde landen op. Hun en ons wachten nog zware veldslagen", vormen het motto van deze agenda. De lezer wordt erop attent gemaakt, dat in de toekomst alle mensen van een oorlogvoerend land. die in staat zijn om te werken, moeten deelnemen aan de oorlog, omdat miljoe nen vierkante km. met miljoenen mensen bezet moeten worden Griekenland heeft in de Beheerschaps- commissle van de V.N. geprotesteerd tegen de sluiting van scholen ln de Britse ko lonie Cyprus. Het beschuldigde de Britten van ontwrichting van het onderwijs". De Britse afgevaardigde antwoordde, dat Griekenland zich schuldig maakt aan op hitsende uitzendingen van Radio-Athene, bestemd voor de Cyprische Jeugd. In een redevoering te Barnsaple Avon heeft de Engelse minister van Fi nanciën, Peter Thorneycroft. gepleit voor nauwere banden tussen Engeland en het Europese vasteland door middel van een groot vrljhandelsgebied De Engelse re gering gaat voort met haar plan voor as sociatie met een Europees vrljhandelsge bied Indien Engeland en zijn vrienden op het continent dit kunnen verwezen lijken. zullen zij een markt van 250 mil joen mensen hebben. Een markt, die even groot is als de Sovjet-Unie en even vrij als de Verenigde Staten een markt, die openstaat voor iedere fabrikant, die wil mededingen. De Amerikaanse vereniging ter voor koming van branden heeft meegedeeld, dat er ln de loop van ongeveer één Jaar 50 kerken ln de Ver Staten door brand zijn verwoest. De meest getroffen stad ls Trenton in New Jersey, waar acht kerken, waaronder de kathedraal, ln as zijn ge legd De vereniging wijt de meeste bran den aan gebrekkige verwarmingssystemen en aan de binnen-architectuur van de kerken, die zich dikwijls leent tot snelle uitbreiding van een brand. De tweede secretaris van de Albanese legatie in Belgrado moet Joego-Slavië verlaten. Onlangs heeft de regering van Albanië geëist, dat de eerste secretaris van de Joegoslavische legatie ln Tirana zo spoedig mogelijk het land zou verlaten. De delegatie van Jemen bij de V.N. heeft vrijdag te New York een verklaring uitgegeven, waarin zij er Engeland van beschuldigt, dat het te land en In de lucht zijn „agressie" tegen Jemenietlsche steden en dorpen voortzet. Te Dungannon in Noord-Ierland is vrijdag een nieuwe kazerne van het leger door twee ontploffingen zwaar beschadigd. De ontploffingen volgden op een overval van enige leden van het verboden Ierse Republikeinse leger, die de congierge van het gebouw gekneveld en in veiligheid gebracht hadden en militairen, die zich voor oefeningen bij de kazerne verzamel den. gewaarschuwd hadden voor de ont ploffing. Later werden twaalf verdachten gearresteerd De Britse oud-premier Sir Anthony Eden en lady Eden zijn vrijdag op de „Rangltata" scheep gegaan en'naar Nieuw- Zeeland vertrokken. Zij zullen in Nieuw- Zeeland de gasten zijn van de Nieuw- zeelandse premier. DE HOUDING DER CHRISTELIJKE KERKEN De kerkeraad van de Evang. Luth. ge meente te Utrecht heeft besloten, aan de synode een motie te zenden, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de houding van de christelijke kerken in de huidige internationale verhoudingen en waarin hij verzoekt een beroep te doen op de Wereldraad van Kerken om de in ternationale vragen te zien onder het licht van het evangelie. DOOPSGEZIND WERELDCONGRES Van 11 tot en met 16 augustus wordt te Karlsruhe een doopsgezind wereld congres gehouden. Volgens het voorlopi ge programma zullen daar o.a. drie Ne derlanders lezingen houden, t.w. prof. J. A. Oosterbaan over „De wereld en haar wijsheid", ds. F. Kuiper over „De uit daging van de gemeente door de wereld" en ds. J. M. Leendertz over „De dienst der verkondiging". GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Katwijk aam Zee C. Breen te Terneuzen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen J. B. Bel te Krab bend ïjke en H. van Gilst te Dlnkslamd. Beroepen te St. Annaland H. van Gilst te Dirkslaind, die bedankte voor Amster dam en voor Wagent ngen. St.-Antonius Clubhuis: Feestavond Per soneelsvereniging „De Royalisten". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 5i uur nam. Hooigracht 84: Hum. Verbond.. Spr. dr. W. J. Jong over „Oorlog en Vrede". 10.30 uur voorin. Schouwburg: Uitvoering „Nut en Ver maak". „Olaudia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf". 8 uur nam. MAANDAG Stadszaal (foyer): Jaarverg. Ned. Chr. Reisver. afd. Leiden. 7i uur nam. Uiiterstegracht lb: Jaarverg. Broeder schap van oud-padvinderskring Rijnland. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Filmvoorstelling „Tot vijf over twaalf' 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Gram mofoonplaten klassieke muziek. 8 uur nam. Warmond, ,,'t Trefpunt". Volkscon- oert door „Het West-Nederlands Sympho- nde Orkest". 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-filmstudie- kring „Sous les toits de Paris". 9 1/4 uur nam. Gebouw PredikerMaranatha-bijeen- komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Rapenburg 61Alg. Anthroposophlsche Ver. Spr. J. Knijpenga. 8 1/4 uur nam. WOENSDAG Rapenburg 61K. en O.-cursus moderne beeldhouwkunst. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Familie-avond Prot. Chr. Onderwijzersver. Spr. T. Tieleman over Noord-Afrika. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-by een- komst Baptistengemeente 8 uur naan. Rapenburg 8: Ver. v. Internat. Rechts orde. Spr. dr. B. Landheer over Polen. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): L.K.K. „Voor Allen". R'dams Harpkwlnitet. 8 u. nam. De Kleine Burcht (N. Rijn 19): Jaar verg. Leidse Ver. van Postzegelverzame laars. 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nuteavond. Spr. Jain P. Strljbo6. Ond. „Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)K. en O. Resi dentie-Orkest. Solist Abbey Simon. 8 uur nam. Gebouw Prediker: Maranatha-bijeen- komst Baptistengemeente. 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw. Nutsavond. SpT. Jam P. Strijbos. Ond. „Zwerftocht door Spitsbergen". 8 u. nam. Oude Singel 236: Receptie Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. 7J—9* uur nam. VRIJDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Ned. Chr. Bond van Werknemers ln de Hout en Bouwnijverheid. 7£ uur nam. Stadszaal (foyer): Lissone-Lindeman „Zwitserland-avond". 8 uur nam. Gereoht 10: K. en O.-cursus „Maak het zelf". 7± en 9 1/4 uur nam. Herengracht 34: Leidse Smalfilm Liga. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: „Tekenaars van nu (tot 21 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt 1 b). Tentoonstelling geolo gie in Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Ontslagen bij Artillerie-inrichtingen WEGENS FOLIIEKE GEZINDHEID Aan 7 leden van het personeel der Artillerie-inrichtingen te Zaandam is vandaag ontslag verleend in verband met hun politieke gezindheid. AANBESTEING LANGEVELD TE NOORDWIJK Door de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem is namens de Plaatselijke Com missie voor de ruilverkaveling in het Langeveld in het „Hof van Holland" openbaar aanbesteed: het cultuurrijp maken van 80 ha. bollengrond door om- spuiting en daarby behorende werken. De inschrijvingen waren: Sanders, Delft, f 1.450.000; C. Griekspoor, Lisse, f 1.130 000; Duraco, Den Haag, f 1.110.000, Versloot. Bodegraven, f 1.100.000; Dui venvoorde, Noordwijkerhout, f 1.026 644; Hulsebos. Bloemendaal. f 990.000: Mens, Lisse. f 899 000; Griekspoor. Hillegom, f 835.800; Van der Helm, Den Haag, f 884.000; Togervorst, Noordwijkerhout, f 73 772; Verhaar, Lisse, f 767.360. De raming was f 796.750. De gunning is aangehouden. F. 30000 VOOR BELASTING VERZWEGEN De rechtbank te Dordrecht heeft een Sliedrechitse handelaar in oude meta len, die 14 dagen geleden terecht stond omdat hij f. 30000,voor de belastin gen verzwegen had. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met afiitk, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier van Justitie had tegen hem geeist 8 maan den gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Tijdens de terechtzitting werd gecon stateerd, dat er in de handel in oude metalen soms enorme sommen gelds om gaan, niet alleen boven, maar ook on der de tafel. Alleen al het feit. dat de verdachte zich niet direct met zijn zaak had kunen bemoeien omdat hij in voor arrest zat had hem een in de tonnen lopend verlies opgeleverd. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prente^i. 10 uur v.m. tot 4 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „Gervaise", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9;15 uiur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9j15 uur. Lldo „Mars door de hel" (A town like Alioe), 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1'5 uur. Casino „Het loon van de angst", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.1(5 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon „Trapeze", alle leeft. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Re.v „De charge aan de rode rivier", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7;15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 445, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Ten oosten van Eden". Zaterdag 19 Januari zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552; Apo theek Haven, Haven 18. tel. 20085; Apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274 en zondag 20 januari is van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen ge opend: Apotheek Boekwijt. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Jager, Jasperse, Postel, Wijdicks en Van Alphen. r Bi| geen gehoor bij Uw huisarts ol specialist, bel op doktcrstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Prankfunt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorea ™3 C. "3 s g- S sci liohit bew. nevel nevel bewolkt geheel bew. geheel bew. moten eeuw nevel nevel nevel zwaar bew. nevel nevel nevel poolsneeuw nevel on bewolkt ruist mist zwaar bew. zwaar bew] wzw -2 windstil mnw -2 w -2 n -3 windstil! ono -2 nno -4 windstil windstil - mnw -6 nw -2 ono -2 z -1 - nnw -1 - n -1 windstil - windstil - windstil - no -4 no -6 0.1 o

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2