Israël zal zich achter de grenzen van 1949 moeten terugtrekken Verzachting rijverbod gaat 27 januari in WEERBERICHT Daarna kunnen V.N. - waarnemers toezien op de vrije doorvaart Fa. D. KRET Zn. Moskou en Peking verzetten zich tegen het plan-Eisenhower 95ste jaargang ZATERDAG 19 JANUARI 1957 No. 2904(j LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week f.7.- Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041: Redactie: 21507 Dc Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren het debat over de resolutie van 25 Aziatische en Afrikaanse landen voort gezet, waarin terugtrekking der Israëlische troepen tot achter de be- standsgrenzen van 1949 wordt geëist. De Verenigde Staten steunen de resolutie. Waarnemers geloven, dat de resolutie met overweldigende meerderheid aangenomen zal worden. Ook de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, sprak zich gisteren voor de resolutie uit. Hij verklaarde, dat de Alge mene Vergadering de kwestie van de vrije vaart van Israëlische sche pen door de Golf van Akaba dient te behandelen en maatregelen dient te nemen om verdere moeilijkheden in dat gebied te voorkomen. Na terugtrekking der Israëlische troepen uit het gebied langs de golf zou den daar waarnemers van de V.N.-troepen kunnen toezien op de vrije vaart, zo meende hij. Het Westen steunt voorstel AA lan den Ook de nieuwe Britse minister van staat, Allan Noble, steunde de resolutie. Volgens de Britse regering heeft Israël „zeer ernstige grieven" tegen de rege ring van Egypte, doch dit rechtvaardigt de Israëlische aanval op Egypte niet, zo zei hij. Engeland meent, dat de Algemene Vergadering bereid moet zijn de funda mentele kwesties onder de ogen te zien, die behandeld moeten worden, wil men een terugkeer naar de spanning en de onevenwichtigheid, die de vrede in het Midden-Oosten steeds meer hebben bedreigd, verhinderen, zo verklaarde hij. De Joegoslavische afgevaardigde, die de resolutie eveneens steunde, verklaar de, dat de Assemblee alleen de volledige terugtrekking van de Israëliërs zou kunnen beginnen met bespreking van een regeling op lange termijn. Krisjna Menon, vertegenwoordiger van India, deelde mee, dat zijn land een voorstel tot uitbreiding van de taak van de politie-macht van de Ver. Naties (waarvan ook Indiase eenheden deel uitmaken) nauwkeurig zal moeten over wegen. Uitbreiding van deze taak kan alleen geschieden na overleg en over eenstemming tussen alle betrokken par tijen. Het moet niet zover komen, dat dit leger dodelijke wapens gebruikt zonder voorafgaande toestemming van de di verse regeringen, aldus Menon. Zijn re gering is het niet eens met het stand punt van enkele afgevaardigden, dat het politieleger bezettingstaken op zich kan nemen. Naar aanleiding van berichten over het opblazen van militaire inrichtingen te El Arisj door terugtrekkende Israë- Non-stopvlucht van straalvliegtuigen Drie Amerikaanse B-52's in 45 uur om de aarde Drie Amerikaanse straalbommenwer- pers van het type B-52 hebben in 45 uur een vlucht zonder tussenlandingen om de wereld gemaakt. Het was de eer ste non-stopvlucht van straalbommen- werpers om de wereld. De toestellen, die een afstand van cir ca 39.150 km met een gemiddelde snel heid van 840 km per uur aflegden, waren woensdag van de luchtbasis Castle in Californic vertrokken. Vrijdag landden zij behouden op de luchtbasis March bij Los Angeles. Een vierde bommenwerper heeft de vlucht van Californië tot Noord-Afrika meegemaakt. Daar verliet dit toestel de formatie om naar Engeland te vliegen, waar het „precies op tijd" landde. Tijdens de vlucht is driemaal in de lucht getankt, aldus United Press. Het tanken, dat moet zijn geschiedt boven het oostelijk deel van de Middellandse Zee. boven Saoedi-Arabië en boven de Philippijnen, werd bemoeilijkt door slecht weer. Ook 's nachts werd getankt. (Ingez. Med.-Adv LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 lische militairen, zei Menon, dat, indien deze vernielingen na het staken van het vuren zijn uitgevoerd, zulks een nieuwe aanvalsdaad is, die men niet licht mag opnemen. Hij zei over inlichtingen te beschikken, dat deze vernielingen niet militaire installaties beperkt zijn geble ven. Ook zouden fabrieken en andere inrichtingen, die zowel in Egyptische als buitenlandse handen zyn, zijn opge blazen. De Indiase vertegenwoordiger zei tenslotte, dat zyn regering de Afri kaans-Aziatische resolutie onderschrijft Ook de Pakistaanse en Deense afge vaardigden verklaarden zich ten gunste van aanneming der resolutie. Mond en klauwzeer bedreigt ons land Het mond- en klauwzeer grypt in West-Europa snel om zich heen aldus deelt het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mede. In de ons omringende landen werden de laat ste maanden honderden boerderijen be smet en zijn talloze dieren gestorven of moesten warden afgemaakt. De Internationale veterinaire deskun digen achten de toestand alarmerend. In een spoedbjjeenkomst van de Euro pese mond- en klauwzeercommissie van de F.A.O. is overleg gepleegd over te nemen noodmaatregelen. Ook voor Nederland, dat zijn veesta pel door een jaarlijkse enting tussen 1 februari en 15 april tegn mond- en klauwzeer beschermt, waardoor het op treden van de ziekte zich in het afge lopen jaar heeft beperkt tot enkele spo radisch voorkomende incidentele geval len, is waakzaamheid geboden. De Vee- artsenijkundige dienst heeft dan ook de veehouders met het oog op de drei ging van besmetting van ouiten onze landsgrenzen met klem geadviseerd hun veestapels zo spoedig mogelijk na 1 februari te laten enten en hiermede niet te wachten tot de laatste weken van de entingsperiode. V ermindering aantal aren (Van onze Haagse redactie) Op het Ministerie van Economische Zaken wordt thans overwogen het zondagsrijverbod enigszins te verzachten. In de loop van de vol gende week zal prof. dr. J. Zijlstra naar alle waarschijnlijkheid maat regelen in deze richting bekend maken, zodat kan worden aangenomen, dat een verzachting reeds op zondag 27 januari van kracht zal worden. Aanleiding tot deze overweging op het ministerie is de benzine positie in ons land, die geenszins ongunstig genoemd kan worden. Men neemt aan, dat minister Zijlstra zich zal laten leiden door de voorstellen, die het bedrijfschap Horeca enige tijd geleden heeft gedaan. Een van de suggesties, die het bedrijfschap deed, betreft een vermindering van het aantal verbodsuren. In dit geval zou men het rijverbod willen laten gelden van zondagmorgen vijf uur tot zondagmiddag vijf uur, waar mee dus zeven uren van de thans geldende regeling vervallen. Ook stelde het Bedrijfschap voor een aantal vrije zondagen in te voeren, bijvoorbeeld eens in de twee of drie weken. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later tot matig of vrij krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Van nacht in het binnenland 'temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 JANUARI Zon op: 8.39 uur; onder: 17.08 uur. Maan op: 23.29 uur; onder: 10.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.09 uur en 18.26 uur. Laagwater te 1.56 en 14.18 uur. (21/1 hoogwater te 6.54 en 19.16 uur, laagwater te 2.37 en 15.05 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een BtfvoegseL -ftCCi-, t Geleidelijk aan zal het huidige ver pleegstersuniform rechtsplaats maken voor het links op de foto goedgekeurde nieuwe model, dat ontworpen is door mevr. Constance Wibaut en de heer Gerson Dreese. Het nieuwe uniform is moderner en in enige opzichten ook doeltref fender. gewonde Verjaardag Prinses Margriet Dode en bij ontploffing Prinses Margriet viert vandaag haar 14e verjaardag. Tal van gelukwensen waren vanochtend te Soestdijk bin nengekomen. De huiselijke viering van de verjaardag in de kring van de Ko ninklijke familie is in verband met de afwezigheid van Koningin en Prins uitgesteld tot 31 januari, de dag waar op ook Prinses Beatrix jarig zal zijn. Vandaag is Prinses Margriet gewoon ter school gegaan. De viering zal beperkt blijven tot een kinderpartijtje vandaag in het Paleis, waarvoor de Prinses haar vriendinnen heeft uitgenodigd Prinses Beatrix dinsdag terug? Naar het Oostenrijkse Persagent schap meldt is Prinses Beatrix voor nemens dinsdag, tezamen met haar vriendinnen waarmee zij haar vakan tie in Zürs doorbrengt, naar Neder land terug te keren. De arts, die de Prinses behandelt, dr. Sepp Murr, deelde mee. dat haar enkel niet in het gips behoeft Het ongeluk is bepaald helemaal niet ernstig geweest. Het lopen valt de Prinses echter nog moeilijk. In kruitfabriek te Ossendrecht De zuidwest hoek van Brabant is gisteravond om kwart over tien opge schrikt door een ontploffing in de zg. „kruitfabriek", de N.V. Organisch Chemische industrie te Ossendrecht. Hierbij is de 34-jarige arbeider C. Veger gedood. Hy laat een vrouw en een kind achter. Bij het horen van de knal dacht i iedereen aanvankelijk, dat deze werd j veroorzaakt dQor een vliegtuig dat om laag stortte, ofwel de geluidsbarrière I doorbrak. Er bleek echter een ketel in de kruitfabriek gesprongen te zijn. Er ontstond daarna een flinke brand en de j brandweren der omliggende plaatsen, zoals Ossendrecht, Putte en van het vliegveld Woensdrecht werden onver wijld gealarmeerd en verschenen ook spoedig ter plaatse. De bedrijfsleider Gakes werd met vele brandwonden naar het ziekenhuis ver voerd. Tijdens de ontploffing was slechts een kleine groep personen op het bedrijf werkzaam. Om half een was de brand geblust. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Geen a fwijking van al bekend standpunt De Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, en zyn Chinese ambtgenoot Tsjoe En-lai hebben gisteren in Moskou een gemeenschappelijke verklaring ge tekend, waarin o.a. wordt aangedrongen op „nauwere samenwerking tussen dc socialistische (bedoeld wordt: communistische) landen". Voorts wordt gezegd, dat beide landen zich zullen verzetten tegen het plan-Eisenhower voor het Midden- Oosten en de volken in dat gebied zoveel mogelyk zullen steunen. De Amerikaanse imperialisten willen daar de plaats van Engeland, Frankrijk en Israël innemen, aldus de verklaring. Niet een van de punten van het communiqué wykt ook maar enigszins af van het reeds eerder ingenomen standpunt der beide landen. Cultureel verdrag getekend Wij laten hier de voornaamste punten uit het communiqué volgen, zoals Uni ted Press die samenvat: Engeland, de Ver. Staten en Frank rijk worden ervan beschuldigd de kou de oorlog voort te zetten en te trachten de eenheid in het „socialistische" kamp te ondermijnen; de Ver Staten zouden streven naar de wereldheerschappij en een ..politiek van agressie en oorlogsvoorbereiding voeren"; tezelfdertijd werd verklaard, dat de Sovjet-Unie en communistisch China „vreedzame coëxistentie" met de Ver. Staten wensen, Kremlin gewaarschuwd voor nieuwe opstand in Oost-Duitsland Volgens het Westberlijnse anti-commu nistische persbureau „West" is uit goed- ingelichte kring nvernomen, dat het by recente economische besprekingen van een Oostduitse en een Sovjetrussische delegatie in Moskou tot meningsver schillen gekomen is. De Oostduitse af gevaardigde Fred öllssen zou bij de be sprekingen vastberaden hebben gepro testeerd tegen het feit, dat de betaling van de beloofde financiële hulp der Sov jet-Unie ten bedrage van 340 miljoen roebel pas over een half jaar zou be ginnen. Dat was volgens öllsen te laat, omdat de voorraden levensmiddelen in Oost Duitsland maar tot half maart toereikend zouden zijn. Öllsen waarschuwde, aldus dit be richt, dat men. zonder snellere Sovjet russische hulp, rekening zou moeten houden met nieuwe onlusten als in 1953. Partijsecretaris Kroesjtsjef zou hem te recht gewezen hebben omdat hij „te weinig vertrouwen in de kracht en slag vaardigheid van het Sovjetrussische leger" had. de vijandige politiek, die de Ver. Sta ten ten opzichte van China zouden voe ren. zou echter in het nadeel van de Ver. Staten zelf zijn; naar aanleiding van de ondertekening van het vredesverdrag tussen de Sovjet- Unie en Japan wordt verklaard. ..De versterking van de vriendschapsbanden tussen Japan, de Sovjet-Unie en China is niet alleen in het belang van de Sov jet-Unie en China, maar ook van vi taal belang voor het Japanse volk". In Peking is gisteren een Chinees- Russisch cultureel verdrag getekend, dat voorziet in grote uitbreiding van de cul turele betrekkingen tussen beide landen in dit jaar. Er zullen meer dan vijftig delegaties, bij elkaar ruim duizend men sen, uitgewisseld worden. Ook de uitwis seling van films en boeken zal vergroot worden. Geen vertoning van Guys De Amerikaanse showfilm „Guys and Dolls" is na herkeuring voor vertoning in ons land ongeschikt bevonden. Deze film. gebaseerd op een onderwereldver- haal van de overleden Amerikaanse Brodway-journalist en -schrijver Damon Runyon, is niet verboden omdat hij scabreus zou zijn. In „Guys and Dolls" komt echter een religieus getinte groep van zieleredders j voor die de lachlust nogal eens opwekt. Deze „Redt een zieI"-groep zou door het Nederlandse publiek, aldus wordt uit be trouwbare bron vernomen door de kle ding gemakkelyk kunnen worden ver- i eenzelvigd met het Leger des Heils. Het Heilsleger zou daardoor in een be lachelijk daglicht komen. In de grondwet wordt de vryheid van godsdienst gewaarborgd uit welke waar borg naar inzicht van de beoordelaars bescheming tegen het belachelijk ma ken van enige vorm van geloofsovertui ging voortvloeit. Alleen oir. die reden wordt „Guys and Dolls" Broadway-slang voor „Knullen en grieten") uit de Neder landse bioscopen geweerd. Een delegatie van het Prinses Margrietfonds is gistermiddag in Paleis Soestdijk ontvangeji. waarbij aan Prinses Margriet een verjaar* dagsgeschenk werd aangeboden. De Koningin ziet toe hoe haar dochter, die vandaag verjaart, het geschenk, een grammofoonplaat met een werk van Tsjaikofski, uitpakt. Mijnwerkers in België staken nog De Belgische mijnwerkersstaking duurt nog voort. Gisteren, de vijfde dag van de staking, werkten 42.000 man niet, 4.000 meer dan donderdag. De kolenproduktie is van 100.000 tot 60.000 ton per dag ge daald. Vandaag zou in een gemengde com missie van arbeiders, werkgevers en regeringsvertegenwoordigers over de eisen der stakers gesproken worden. De eisen omvatten: hogere pensioenen, ver groting van de veiligheid in de mijnen, 18 dagen in plaats van 8 dagen vakantie per jaar en betere uitkeringen bij ziekte en invaliditeit. Vrees voor Javaanse overheersing op Sumatra De vakvereniging van ambtenaren bij het Indonesische ministerie van Binnen landse Zaken, heeft in Soerabaja een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge- eist. dat de Javaanse ambtenaren, die buiten Java werkzaam zijn, naar Java worden overgeplaatst, „in het belang van hun persoonlijke veiligheid". In de verklaring wordt verwezen naar eisen van de adatraad van Midden-Su- matra om alle sleutelposities, die thans door Javanen worden bezet, over te dra gen aan Sumatranen. De vakvereniging noemde deze eisen ondemocratisch. Reeds eerder waren soortgelijke eisen gesteld door Zuid-Sumatra ten aanzien van de gouverneur en in Noord-Suma- tra ten aanzien van hogere ambtenaren. Volgens sommige dagbladen in Dja karta. zou de vrees voor een Javaanse overheersing een der redenen zijn ge weest voor de huidige moeilijkheden op Sumatra. Arrestaties in Barcelona DEMONSTRATIES IN SEVILLA De Spaanse politie heeft gisteren een aantal personen gearresteerd, die ervan worden verdacht maandag een algemene staking te Barcelona op touw te hebben willen zetten, aldus werd gisteravond van bevoegde zijde te Madrid vernomen. De gearresteerden zijn communisten en anderen, die van plan waren de be volking van Barcelona ertoe te brengen de huidige boycot van de tram uit te breiden tot winkels, markten, theaters en bioscopen. Van genoemde zijde werd verder ver nomen. dat de autoriteiten te Barcelona de toestand „goed in de hand" hebben. In de Spaanse stad Sevilla hebben gis teren studenten gedemonstreerd. De po litie vuurde schoten af in de lucht om aan de betoging een einde te maken. Naar verluidt was de actie van de stu denten bedoeld als protest tegen de ver hoging van de tramtarieven. De politie schoot in de lucht, toen zij door de studenten met stenen werd be kogeld De betogers slaagden er in een tramwagen om te gooien. Nationalisatie Nederlandse dagbladen en boekhandels in Indonesië? Uit Dakarta wordt vernomen dat een delegatie van de Indonesische vereniging van Dagbladdirecteuren gisteren tijden? een onderhoud met de minister van Voorlichting, Soedibjo. de eis heeft ge steld dat alle Nederlandse dagbladen, boekhandels en advertentiebureaux zul len worden genationaliseerd. De vereniging heeft beloofd een con creet plan voor de uitvoering van haar eisen by" het Ministerie van Voorlich- ting te zullen indienen. Er verschijnen thans nog vier Neder landse dagbladen in Indonesië. Het aantal boekhandels is beduidend groter.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1