DYNAMIEK EN..GELUK! Een nieuw schortje voor een nieuw huishoudelijk jaar ZATERDAG 19 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Even lachen.... rkMC mfnït VAN DE WEEK Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Flatteus en praktisch t l Wat zal het stoffig zün in die stof- V-F L 1 1TA MJj 1 1 vJ Wat zal het stoffig zijn in die stof- zuigerfabriek te Chicago. Dat is vreemd, zult ge opmerken. Wel. zo vreemd ls dat toch niet. Leest U maar. Dieven zijn er met alle 120 stofzui gers. die daar aanwezig waren, van door gegaan. In elk geval: bij de on verlaten thuis zal men nu wel van de vloer kunnen eten (uiteraard bij wijze van spreken). Mevrouw Evelyn Pearson In het Britse Nottingham weet ze wel bruin te bakken. Te bruin, mogen we wel zeg gen. In een modemagazijn kaapte zij een juweeltje van een japon. Toen ze thuis kwam, merkte ze, dat de jurk niet paste. Mevrouw Pearson ging terug naar de winkel waar zij gewoon ruiling voorstelde. De vlieger ging niet op. Moet je net In Not tingham komen. Maar de rechter streek zijn hand over zijn hart en veroordeelde haar tot een fikse boete. Het is heus geen pretje met bijv. een duim tussen een deur bekneld te zit ten. Dus reken maar dat die duif, die dezer dagen met zijn staartveren een nacht lang klem zat in het me chanisme van de torenklok in Kid derminster (Engeland), het ook niet leuk heeft gehad. De torenklok gaf de juiste tijd niet meer aan. Daar om moest er een monteur de ladder op om de duif te bevrijden. Even bleef het dier op de schouder van zijn redder zitten om te bekomen van de doorgestane ellende en toen vloog het jveg. Met beschadigde staartveren. Maar die zullen wel weer in orde komen. Dat zullen we ten minste hopen. Wat gaat er om in de harten van de leerlingen van de middelbare meis jesschool in Birmingham? Een opi nieonderzoek heeft dat snel aan het licht gebracht. Achttien meisjes ant woordden, dat ze de voorkeur gaven aan jongens. Maar er waren er zes die dolgraag een sportauto zouden willen bezitten. En dan waren er ook nog vier, die liever feesten bijwoon den. De laatste leerlinge schreef op het enquêteformulier, dat ze het liefst geld uitgaf. In het Britse plaatsje Loddon kreeg een firma voor efficiency-onderzoek van gemeente-ambtenaar C. R. Cadge opdracht, eens na te gaan wat er kon worden bezuinigd op de gemeente lijke uitgaven. Was Cadge daar maar niet aan begonnen. Een goeie maand later kreeg hij een brief van het bu reau. dat minstens een bedrag van f. 8750 per jaar zou worden bespaard, wanneer hij zelf zyn congé kreeg. Het is een goede Amerikaanse gewoonte om de maaltijd met grapefruit te openen. Deze vrucht, die zo rijk ls aan vitamines, hebben we in de winter maanden wel bijzonder hard nodig en Juist als start is de werking het meest effectief. De grapefruit wordt middendoor gesneden, de partjes zorgvuldig losgemaakt en de helften met wat suiker bestrooid op een glazen schaaltje opgediend. Grapefruit, rundertong, witte bonen, zure elersaus, aard appelen, appelen met schuim. Witte bonensoep, flensjes gevuld met tongragout, aardappe len, schorseneren. Boerenkoolstamppot met rookworst, rödgröd. Runderlapjes, knolraap, aardappelen, koffievla. Haché, rode kool, aardappelpuree, stoofpeertjes. Panvis, stoofsla, gebakken grutjes. Stoofpot kool met kaas, fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Recept: Appelen met schuim. 2 eiwitten. 70 gr. boter, 100 gr. suiker, 10 kleine bellefleuren of goudreinet- ten. 4 eetlepels abrikozenmarmelade. 50 gr. poedersuiker. 10 amandelen. Boter en suiker samen smelten en lichtbruin branden; hierbij de in dumie lange schijfjes gesneden appe len voegen en deze plm. 10 minuten In Luserna San Giovanni (ook Italië) is meneer Chiaffredo Lasagno uit geroepen tot de lelijkste man van 1956. De jury werd gevormd door negen van de knapste meisjes in het plaatsje. Lasagno trainde van tevo ren zorgvuldig. Hij presteerde het twee nachten niet' te slapen, weinig te eten en zijn baard te laten staan. De lelijkerd is 32 jaar oud. Hij ver klaarde, dat hij door de uitslag de gelukkigste man ter wereld is, on danks het feit dat geen vrouw hem wil hebben Hoe schoon klonk het openingslied van een zangconcours in Llangollen (Wales) uit de monden van de zan gers en zangeressen. Maar die mon den bleven bij het einde van dat (schone) lied open staan van ver bazing. want een kudde schapen, gevolgd door een herder en enige honden stroomden de grote tent van het festival binnen. De dieren be gonnen meteen maar te grazen tus sen de toehoorders. Ook e bloeme tjes op het podium verdwenen in de hongerige magen. De herder kreeg er een rood hoofd van. laten stoven. De massa overdoen in een beboterde, vuurvaste schotel. De eiwitten met de marmelade en 40 gr. van de poedersuiker stijf kloppen, de appelen er mede bedekken, de rest van de poedersuiker en de fijngesnipperde amandelen er over strooien en het gerecht in de oven lichtbruin bakken. Recept: Panvis. 1 kg schelvis of kabeljauw, 20 25 gr. zout. IV2 kg rauwe aardappelen. 80 gr. boter, 2 a 3 uien, V2 1. melk of water, paneermeel. De goed schoongemaakte vis in moten snijden, deze van graat en huid ont doen en met zout inwrijven; de uien fijnhakken en in ongeveer 20 gr. boter bruin fruiten. Een ovale, vuurvaste schotel met boter bestrijken, hierin, in lagen, de aardappelen, de stukken vis en de gefruite ui leggen. De boven ste laag moet uit aardappelen bestaan. Op elke vislaag stukjes boter leggen, waarvan men echter genoeg moet overhouden om de bovenste laag mee af te maken. De melk of het water over de bovenste laag gieten en de bovenkant afmaken met paneermeel en kleine stukjes boter en de panvis met een deksel op de pan of schotel of onder herhaaldelijk bedruipen, gaarstoven (3/4 1 uur). Men kan de panvis ook van visresten en wat gestoofde aardappelen bereiden. 4. Het vierde model is een gezellig katoenen jasschort, dat op pantalon of rok, zonder blouse gedragen kan wor den. Het kraagje en de overslag ztfn met een donker biesje afgewerkt. Het model is aan een korte schouderpas even ineengerimpeld en heeft een lange knoopsluiting. Twee steekzakjes zijn laag en horizontaal op de voorkant ge plaatst. Londen, januari 1957 3. Nummer drie is een half schortje, dat opzij aan de tailleband ineenge rimpeld is. Twee losse panden hangen opzij langs dit schortje af, en de on derkant van die panden is óf gewat teerd, óf bevat een zak, waarin een ge watteerd kussentje geschoven wordt reden: ze dienen als pannelappen. De moderne kookster, die zo'n schortje draagt, heeft dus altijd haar onmis bare attributen binnen het bereik! Januari is de maand van het witte goed. In Frankrijk staat de eerste maand van elk nieuw jaar uitsluitend in dat teken. In ons land omvat de balansopruiming weliswaar meer dan alleen maar slopen, handdoeken en lingerie, doch niettemin is januari ook bij ons een geschikte maand voor voordelige aanvulling van de linnenkast en... voor een opgewekt, schoon begin van een nieuw jaar vol huishou delijke beslommeringen en altijd terugkerende werkjes. Begin dat nieuwe jaar met een nieuw, flatteus schortje - van een uitverkoop couponnetje gemaakt, of in de opruiming kant en klaar gekocht - en ge begint goed Meer dan een glimlach en een per manent opgewekt gezicht hebt ge ver der, als volslagen huisvrouw of kamer bewoonster, die éénmaal per week haar kleine domein grondig onder handen neemt, niet nodig. Ge kunt er met die twee schortje en glimlach, aardig en charmant uitzien, zelfs al doet ge het vuilste werk. Als een onverwacht bezoekje zich meldt of een garen-eif- band-venter U uit uw werk haalt, kunt ge toonbaar zijn (mitsge uw kap sel en uw gebruikelijke make-up, uw kousen en uw schoeisel niet willens en wetens verwaarloost). Ziet ge er thuis, op alle ogenblikken van de dag, even keurig en gesoig neerd uit als wanneer ge op het punt staat U in het openbaar te vertonen, dan hebt ge zeker een goede ja, zelfs de beste richtlijn gekozen, want zonder dat deze U ook maar enige extra werk, tijd of moeite kost, zal ze het dagelijks leven voor Uzelf en uw entourage veraangenamen. Zoekt ge, gedachtig aan die richt lijn, een modelletje voor een nieuw schortje? Hier zijn er een paar naar de laatste mode. Ja, mode! Want sinds we het dienstbodeloze tijdperk zijn in gegaan en mevrouw zelf de was doe't, zelf stoft en zilver poetst en bedden opmaakt, is er een schortenmode in het leven gekomen.. Die schorten mode heeft de vanouds bekende wers- stersschorten en de kamerkatjes-ba- tistjes verbannen, maar stelt de mo derne vrouw, die niet schroomt zelf ue handen uit de mouwen te steken en die in de strijd om huishoudelijke schoonheid, haar eigen schoonheid cn charme het onderspit niet laat delven, een keur van aardige voorschootjes voor, die flatteus en aantrekkelijk zijn en die net zo goed voor het fornuis als achter de theetafel gezien mogen worden. H. V. e Foto: Will Eiselin, Rijswijk. 0 5. Is een schortje van effen, pastelkleurige popeline, dat zowei op een wijde als een nauwe japon kan worden gedragen. Het model is getailleerd, het korte, rond afgesneden rokgedeelte staat ruim uit. Een grote zak garneert de voorkant, en het brede, hoge decolleté eindigt in schou derstrikjes. Het model wordt op de rug met knopen gesloten. 1. Het eerste model is een tuniek- vormige jasschort van witte, bedrukte piqué. Het model ls recht en niet wijd, heeft driekwart mouwen, die op een boordje ineengerimpeld zijn, bezit een lange knoopsluiting aan de voorkant en heeft in de zijnaden lange splitten, die ter hoogte van de schuin aange brachte steekzakken beginnen. 2. Is een eenvoudige voorschoot van mooie, gestreepte katoen. Het model letje is getailleerd en heeft als garne ring twee geïherusteerde banden, écn op de borst en één boven de zoom, waarin de stof verticaal geplisseerd werd. dan de Westerling, wel bekeek de goegemeente ook hem inder tijd met argwaan, maar men wist toch zijn leven veilig, het geen van invasies door de in dringers anno 1956 niet gezegd kan worden. EEN week Czaar Peter over de vloer, die even de scheepsbouw kwam opne men, was best te dragen. De Zaankanters bekeken hem nieuwsgierig uit hun houten huisjes met hun prachtige ge veltjes. of ze timmerden rustig door: de schepen kwamen zon der „gejaagdheid" klaar, maar ze waren dan ook zó sterk, dat ze de eeuwen konden dragen. Ook de houten huizen konden dat. Ze staan er nóg als in Czaar Peters tijd, als ze niet afgebrand zijn. De tand des tijds mag nóg zo hard knagen aan het hout, het vermolmt niet en daar staan ze dus nog met de nazaten van grote schepenbouwers achter de wand. ET enige moderne, dat ge J- hier ziet. zijn de auto's van J- de 20ste eeuwers, die uit zuiver toeristische belangstelling naar de Zaanstreek komen. Verder is er zo op het oog niets „dynamisch" aan de hand: men leeft er rustig, voor zover dat tegenwoordig mogelijk is en voelt zich waarschijnlijk véél ge lukkiger dan de gejaagde zaken man op de zoveelste verdieping van zijn Amerikaanse wolken krabber. Men vreest er niet vroegtijdig door de „managerziekte" aange tast te worden of van de ene minuut in de andere een arm zalig verkeersslachtoffer te zijn. De tijd lijkt er niet te vervliegen in 100-kilometervaart, de mens kan er rustig ademhalen, zijn hart klopt niet in zijn keel om bij te blijven met zijn concur renten of hen zo mogelijk een dikke streep vóór te zijn. ER bleef daar nog iets over van wat we allen graag voor onszelf, onze kinderen en kindskinderen bewaard zou den zien: de veiligheid van een bestaan, dat niet constant ligt op de toppen van de zenuwen met het bewustzijn, dat iedere nieuwe dag een wending kan brengen, die meestal niet veel goeds inhoudt. Deze tijd moge dan al „dyna misch" en van .grootse dingen" vervuld zijn, de „gewone" man denkt er het zijne van. omdat hem de mogelijkheid ontbreekt om met het spel der „Machtigen op aarde" mee te doen en zo maar accepteren moet. wat hem wordt voorgehouden. „De gewone man" denkt héél egoïstisch het liefst aan eigen veiligheid en vooral de doorsnee Hollander ziet graag zijn burgerbestaantje van de wieg tot het graf ver zekerd. Dat loopt gewoonlijk op een desillusie uit Maar zo'n aardig, historisch huisje met een mooi geveltje gééft hem die illusie. Daarom mogen ze nog eeuwen daar in de Zaanstreek blijven staan! Ongeschonden en schilderachtig. Als symbolen van vrede cn geluk! Dat op zichzelf is in deze opwindende eeuw al héél veel waard! FANTASIO Itf een dynamische tijd als deze met zijn snelle veranderingen, zyn „hemelbestormende" ont dekkingen, zijn politieke onrust in haast elk werelddeel en zijn grote onzekerheden gaan veler gedachten als een soort heim- wee-verlangen uit naar de zo geheten „goeie, ouwe tijd", waar men zich toch niet te grote voor stellingen van moet maken, om dat het „goeie" uiterst betrek kelijk was. Ja, voor hen. die in de „goeie" boot zaten komt het uit, over de tallozen, die in die „kwaaie" boot zaten, zullen we het liever niet hebben DYNAMIEK brengt „ge jaagdheid" mee. Die ge jaagdheid kenden onze voorouders in het algemeen niet. Toen Czaar Peter in 1697 Zaandam kwam binnenwandelen deed hij het héél wat rustiger dan zijn gruwzame nazaten in andere landen. Wel was een „Rus" een „Rus" en dus anders

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 13