„Geschiedenis zal Brits optreden aan Suezkanaal rechtvaardigen" WEERBERICHT Met Gemenebest en Europa is Engeland nog een wereldmacht Omvangr ijke fraude vermoed bij financieringsinstituut Velsen Ja Kroesjtsjef weer vol lof over Stalin en het Stalinisme 95ste Jaargang VRIJDAG 18 JANUARI 1957 No. 29039 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.- VUUK L.H.lL'lLiN HfN U1V1D1 per kwartaal: f. 2.35 per maand; f. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro oo. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Macmillan onomwonden achter Eden „De geschiedenis zal het Britse optreden in Egypte rechtvaardi- n alniis vorHaarrlp Aa ntoimm U,IJ XJT11 gen aldus verklaarde de nieuwe Britse premier, Harold Macmillan, gisteravond in een rede, die door radio en televisie werd uitgezonden. Macmillan, die de Suez-politiek van Eden verdedigde, gaf onomwon den te kennen, dat zijn land geen satelliet van Amerika wenst te wor den. „De moeilijkheden, die Engeland nu ondervindt, zoals het olie tekort, zijn de prijs voor het Britse optreden in Egypte, doch de prijs, die betaald had moeten worden als Engeland de zaak maar op zijn beloop had gelaten, zou mogelijk veel hoger zijn geweest". De premier was van mening, dat Engeland en de Ver. Staten in de loop van de tijd door wederzijds vertrouwen en achting steeds dichter bij elkaar zouden komen". „Laten wij ophouden met defaitisme*' „In materiële zin kan Engeland niet tegen de Ver. Staten of de Sovjet-Unie op. doch Engeland staat niét alleen. Het heeft partners in het Gemenebest en dan zijn er de volken in Europa, in het bijzonder Frankrijk. Met hen moet Engeland meer en meer samenwerken. De totale kracht en rijkdom van deze gemeenschappen (het Gemenebest en Europa) zijn zeker niet minder dan die j van Amerika en de Sovjet-Unie. Wat wij nodig hebben, is vertrouwen in ons land en onszelf. Laten wij een einde maken aan het defaitisme van het spreken over een tweede-rangsmogend- heid en de verschrikkelijke dingen, die komen. Engeland was groot, is gToot en zal groot blijven, mits wü ons aaneen sluiten en allen onze plicht doen". Kennelijk tot degenen, die de herbe noeming van Selwyn Lloyd aan Buiten landse Zaken hebben bekritiseerd zei hij: „Ik heb een prachtige ploeg colle ga's. Ik ben de oude collega's, die bij mij zijn gebleven, dankbaar". Hij noem de minister Butler „mijn" voornaamste partner in deze nieuwe onderneming". In antwoord op de socialistische eis, algemene verkiezingen uit te schrijven, zei de Engelse premier: „Er ligt een enorme taak voor ons en wij hebben vast besloten die te volbrengen. Ik heb mijn mensen hiervoor gekozen om re sultaten te behalen en resultaten te blijven behalen. Er zullen geen alge mene verkiezingen worden gehouden" Macmillan deelde mede. dat vooral gestreefd zal worden naar ontwikkeling van de energiebronnen. Daartoe had hij een vooraanstaand industrieel. Sir Percy Mills, als minister van Energievoorzie ning in zijn kabinet opgenomen. Enge land staat op de eerste plaats bij de produktie van atoomenergie voor indus trieel gebruik: dat zal zo blijven Doch de atoomenergie zal. tenminste voor lange tijd, niet alle problemen oplossen. De toekomst van Engeland hangt ook af van kolen en olie. zo voegde hij hieraan toe. Al mijn collega's geloven in „vooruit strevend conservatisme" zo besloot de premier. „Het land verwacht leiding; ik zal mijn uiterste best doen om leiding te geven". Macmillan betreurde het aftreden van Eden. die hij „een man van karakter en moed" noemde) als gevolg van „ern stige ziekte". Geen kleurloze gelijkheid Hij bestreed de opvatting, dat Enge land niet meer meetelt. Dat is nonsens, zo zei hij. Engeland is het land. waar de stoommachine werd uitgevonden, het schonk de mensheid de penicilline en ontdekte de radar Het land. dat de eerste atoomcentrale bouwde, behoeft niet bang te zijn voor tijdelijke moei lijkheden. Macmillan zei, dat hij als jongeman in opstand was gekomen tegen de ar moede als gevolg van grootscheepse werkloosheid Het land heeft nu een verdediging tegen gebrek en ziekte ge organiseerd De prémier geloofde even wei niet. dat de Britten „de zogenaamde gelijkheidsstaat" wensen Zij wensen ruime kansen, geen kleurloze gelijkheid. Niemand mag tot onder een behoorlijk levenspeil afzakken, maar iedereen moet vrij zijn te stijgen voorzover zijn gaven, zijn werk enzijn waarde dat toelaten Koninklijk Paar in Londen Koningin Juliana en Prins Bernhard zün gisteren met een militaire Dakota op het militaire vliegveld Northolt aan- aangekomen. Het koninklijk paar, dat gelijk ge meld een bezoek brengt aan de En gelse koninklijke familie in verband met het overlijden van de Graaf van Athlone zal de terugreis niet gezamenlijk ma ken. Koningin Juliana keert reeds van daag naar ons land terug. Prins Bern hard woont morgen te Windsor de ter aardebestelling bij. Terwijl Koningin Juliana rechtstreeks van het vliegveld per auto naar Londen reed, bezocht Prins Bernhard onderweg kennissen, alvorens naar Londen te gaan. K.L.M. bestelt drie vliegtuigen voor Nieuw Guinea Naar wij vernemen heeft de K.L.M. ten behoeve van haar dochteronderne ming op Nederlands Nieuw Guinea „De Kroonduif", drie Scottish Aviation „Twin Pioneer" verkeersvliegtuigen be steld. De toestellen die samen met de reservedelen ongeveer twee en een half miljoen gulden zullen kosten, zullen in april a.s. worden afgeleverd. De „Twin Pioneer" is een tweemoto- rige hoogdekker met niet-intrekbaar landingsgestel en met een staartwiel. Het vliegtuig kan zestien passagiers en een bemanning van twee koppen ver voeren. De kruissnelheid bedraagt 200 km per uur, de maximumsnelheid 267 km per uur, de maximumsnelheidyl.lcdohzo ma uur. Het toestel mag met lading niet meer dan 6120 kg wegen, het maximale laadvermogen schommelt tussen de 1350 kg en de 1500 kg.-De aotie-radius is 900 km. De toestellen worden bijzonder ge schikt geacht voor het helpen bij het open leggen van Nederlands Nieuw Guinea. Jarenlange manipulaties Op last van de Justitie is een uitvoerig politieel onderzoek gaande naar de manipulaties van een bedrijf, dat in het bijzonder gemoeid was in de finan ciering van auto's en dat zijn hoofdkantoor in Velsen heeft. Waarschijnlijk zijn de moeilijkheden ontstaan, omdat men probeerde, teneinde aspirant-kopers te gerieven, de te financieren bedragen zo hoog mogelijk en vaak ver boven het toegestane maximum op te voeren. De hoofdpersoon in dit financiële drama, directeur van het financieringsbedrijf, is thans ernstig ziek en kon nog niet ge hoord worden over deze affaire. De administratie van hët bedrijf is, voor zover nodig, verzegeld. Er zijn reeds enige arrestaties verricht, voornamelijk onder garagehouders, die verdacht worden van medeplichtigheid. malen de volle som, benodigd voor de aankoop van vrachtwagens voorgescho ten werd, geheel buiten de daartoe strek kende wettelijke bepalingen om, waarbij aan de andere kant duidelijk is gewor den, dat de financier in deze veelal te goeder trouw moet zijn geweest en be reid was. zijn relaties te helpen. De gedupeerden zijn inmiddels vooral te zoeken onder de banken en de kleine kopers, tussen wie het instituut bemid delend optrad: de banken fourneerden de kredieten en de kopers gingen maar al te grif in op de gemakkelijke afbeta lingsmogelijkheden. die het instituu bood. In de loop van deze week kwam de fraude uit, doordat verschillende kopers van twee kanten werden aangesproken voor het voldoen der termijnen, waar door zowel bij de banken als bij de be trokken kopers argwaan ging rijzen. Met het ene gat het andere stoppen Gebleken is, dat bij de ingewikkelde financiële manipulaties, die reeds enige jaren moeten hebben geduurd, dubbele financieringen van eenzelfde object een rol hebben moeten y.-elen, waarbij even eens vervalsingen van bepaalde docu menten en financiële mutaties voor kwamen. Hierbij zjjn vele bedrijven vooral kleine in Noord- en Zuid-Holand be trokken, die een deel van hun automate riaal voornamelijk vrachtauto's op deze wijze aanschaften, op grond van de verlokkende offertes van het Velsense bedrijf. De arrestaties, die door de recherche inmiddels verricht zijn, vielen onder meer onder de garagehouders, onder wie de financieringsmaatschappij vele „medeplichtigen'» telde. Zij waren meestal bereid mee te doen aan de indiening van vervalste nota's en an dere aanvechtbare financiële trucs. Er is bijvoorbeeld uitgekomen, dat bij bepaalde dubbele financieringen meer- Vrome praatjes over God en de hemel Trouw aan het MarxismeLeninisme" Kroesjtsjef, de leider van de Sovjetrussische communistische partij, heeft gisteren op een receptie voor premier Tsjou En-lai in Moskou bij het uitbren gen van een heildronk een beroep gedaan op God „om te geven dat iedere communist in staat zou zijn als Stalin te strijden" ter verdediging van de „belangen der werkende klasse" De honderden gasten applaudisseerden lang, toen Kroesjtsjef Stalin „een model communist'' in de strijd voor de belangen der arbeiders noemde. Tsjou klapte het hardst. Onder nog meer applaus verklaarde Kroesjtsjef. dat „het voor ons allen, leden van de communistische partij der Sovjet-Unie, een erekwestie is om even trouw aan het Marxisme-Leninisme te zjjn als Stalin". Dit was de tweede maal binnen drie weken dat Kroesjtsjef Stalin in het Een recente foto van H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar 14de verjaardag zal vieren. Foto Meyboom. In het verleden schijnt men de dub bele financiering te hebben kunnen volhouden, doordat het ene deel direct via het finaneieringsinstituut werd afgewikkeld en de koper er dus niet 77® direct in gekend werd: met het ene openbaar prees. Op nieuwjaarsdag verklaarde bij op een receptie in het Krem gat stopte men by het instituut het andere. De totale omvang van deze fraude is nog niet te overzien. lin, dat alle Sovjetrussische leiders Stalinisten zijn in de „klassestrijd" en de „strijd tegen het imperialisme". bet Marxisme en het Leninisme. Neen. heren, dat zult U evenmin zien als U zelf zonder spiegel". En Kroesjtsjef besloot: „Dus stel ik een toost voor op de Chinese communis ten. Degenen, die geen communisten zijn. zouden er goed aan doen ons daar in na te volgen, anders zal het hun worden aangerekend bij het laatste oor deel daar boven", zo zei hij, veelbete kenend naar de hemel wijzend Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele wolkenvelden en plaatselijk mist, maar ook opklarin gen. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JANUARI Zon op: 8.40 uur; onder: 17.06 uur. Maan op: 22.09 uur; onder: 9.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.23 en 17.40 uur. Laagwater te 1.13 en 13.34 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een hoekje van de schitterend ingerichte eerste klasse eetzaal van de nieuwe ..Statendam" van de HoIland-Amerika-lijn. een toon beeld van de kunstzinnige harmonie tussen comfort en efficiëntie, die het gehele schip beheerst. Elders schrijven wij uitvoerig over dit nieuwe schipdat tijdens de offi ciële proefvaart op 23 en 24 januari door Prinses Beatrix zal worden gedoopt. „Stalinist is zeker geen scheldnaam" Voor communisten is de naam „Sta linist" geen scheldnaam, zo vervolgde Kroesjtsjef. doch het betekent „onver zettelijkheid, weigering om compromis sen tè sluiten en strijd tot het einde voor de overwinnig van de werkende klasse". „Wij hebben de wil en de een heid om tot het einde toe daarvoor en voor het Marxisme-Leninisme te strij den". Over de strijd tussen het kapitalisme en het communisme verklaarde Kroesj tsjef, dat het sterven van het kapitalis me even onvermijdelijk is als de geboorte die op zwangerschap volgt. Natuurlijk zullen wij daar, zoveel als wij kunnen, toe bijdragen, zo voegde hij hieraan toe. Kroesjtsjef was zijn rede begonnen met te zeggen, dat hij niet hoefde te ^zeggen dat hij communist is. Terwijl dit ^Tln het Chinees vertaald werd, boog pre mier Boelganin zich naar hem toe en zei glimlachend: „Maar sommige zeg gen dat je Stalinist bent". Onmiddellijk keek Kroesjtsjef ernstiger en antwoord de: „Ik scheid het Stalinisme en Stalin niet van het communisme" Geen slechte communist Als mijn vriend Boelganin me niet had uitgedaagd, zou ik waarschijnlijk niet hierover gesproken hebben Wij hebbep kritiek op Stalin geleverd en wij leveren nog kritiek op hem. Als het nodig is. zullen we daarmee doorgaan. Maar niet omdat we hem als een slech te communist beschouwen voorzover het de belangen van de arbeidersklasse be treft, maar om zijn fouten, .jaar Lenin ons voor waarschuwde. Wij zien die fouten ook en zeggen dat zij slecht zijn". Toen Boelganin op dit punt probeerde Kroesjtsjef te stoppen met de woorden: „genoeg, genoeg", lachte deze. „Neen. het is nog niet genoeg", zei hij. „De vijanden van het communisme hebben zich geworpen op wat voor hun het voordeligst was. Zij trokken uit de kritiek op Stalin de conclusie, dat wij kritiek hadden op grondbeginselen Dreigende vinger De weinige Westelijke ambassadeurs die aanwezig waren, dronken niet mee. Kroesjtsjef en de andere Sovjetrussi sche leiders, onder wie oud-premier Malenkof, klonken met hun Chinese gasten. Tijdens de rede van Kroesjtsjef stond de Joegoslavische ambassadeur. Micuno- vic, achter een tafel met wijn en etens waar recht tegenover de Sovjetrussische leider. Hij keek streng en grimmig. Later voerde hij een geanimeerd gesprek met Kroesjtsjef. die herhaaldelijk zijn vinger naar hem schudde. Tsjou En-lai antwoordde op de vraag van journalisten of hij naar Belgrado zal gaan: „natuurlijk". Toen hem ge vraagd werd, wanneer hij zal gaan, pleegde hij even overleg met zijn tolk en zei toen: „Dat is niet zeker. Ik heb al zoveel steden bezocht". In Chinese kringen werd ook ver klaard, dat Tsjou in niet te verre toe komst naar Belgrado za] gaan, maar eerst zou hij naar Peking terugkeren om verslag over zijn lange reis door Azië en Europa uit te brengen. Tito eind april naar V.S. In Washington wordt van diploma tieke zijde vernomen, dat de Verenigde Staten en oego-Slavië overeen zijn ge komen dat president Tito Amerika eind april zal bezoeken. De Joegoslavische president zal eerst als gast van president Eisenhower het Witte Huis bezoeken waarna hij een reis van ongeveer twee weken door de op 1 Verenigde Staten zal maken. Prof. de Block lid Raad van State By K.B. is aan mr. J. R. H. van Schaik op zün verzoek met ingang van 1 februari 1957 eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State met dank betuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan het land bewezen. Bij K.B. is met ingang van 15 febru ari 1957 benoemd tot lid van de Raad van State mr. A. L. de Block te Den Haag. Prof. mr A. L. de Block is thans griffier van de Eerste Kamer. Anton Leo de Block is 19 juni 1901 te Amersfoort geboren. Hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden te Leiden en te Den Haag en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de rechten. In 1923 behaalde hij de mees terstitel. waarna hij enige tijd als secre taris van de Nederlandse Kamer ven Koophandel te Keulen werkzaam was en een semester aan de universiteit .e Oslo meemaakte ter voorbereiding v&n zijn proefschrift: „Scandinaviscne sa menwerking inzake wetgeving", waarop hij in 1927 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. In datzelfde jaar volgde zijr. beroe ming tot commies-griffier van de Eerste Kamer en in 1935 werd hy be noemd tot griffier van genoemd lichaam als opvolger van wijlen Jhr. ar. W. A. Beelaerts van Blokland. Drie jaar later werd mr. de Block buitenge woon hoogleraar in het staats- en ad ministratief recht aan de Katholieke Economische Hogescnool t? Tilburg. Schout bij nacht gelooft in vliegende schotels De gepensioneerde Amerikaanse schout bij nacht Delmer Fahrney, vroeger hoofd van het marineprogram voor ge leide projectielen, heeft medegedeeld, dat er volgens betrouwbare berichten „voorwerpen met zeer hoge snelheden in onze atmosfeer komen". Fahrney verklaarde tegenover jour nalisten, dat „geen instantie in dit land of Rusland in staat is de snelheden en de wijze van versnelling te evenaren waarmee die voorwerpen volgens radar waarnemingen en deskundige oogge tuigen kunnen vliegen". Hij voegde eraan toe dat de „voor- t werpen vermoedelijk door „een intelli-- gente kracht" worden bestuurd „te oordelen naar de manier waarop zij vliegen". „Zij worden niet geheel door automatische apparatuuj bediend, want de wijze waarop zij in formatie van plaats veranderen en eikaars banen kruisen zou moeten aangeven dat hun voortbeweging wordt geleid". Fahrney is voorzitter van een particuliere „Na'tio- j nale commissie voor onderzoek van luchtverschijnselen", die berichten over I vliegende schotels en ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen uit de gehele wereld verzamelt en na zc op hun waarde beoordeeld te hebben, publi- 1 ceert.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1