Bejaardensocieteit te Warmond Laatste Berichten DONDERDAG 17 JANUARI 1967 Het is een goede gedachte geweest om in Warmond te komen tot de op richting van een bejaardensociëteit. Dit bleek wel toen gistermiddag vele ouden van dagen naar het Trefpunt waren gekomen om daar de eerste bijeenkomst te houden. De tafeltjes ln de gezellige zaal van het Trefpunt waren alle bezet en de oudjes amuseerden zich uitste kend met het leggen van een kaartje. Om vier uur kwamen het voltallig comité en burgemeester j'hr. mr. L. von Pisenne naar het Trefpunt om deze be jaardensociëteit officieel te openen. De voorzitster van het comité, mevr. Von Fisenne, sprak een woord van welkom. Ook was zij verheugd, dat de burgemeester zich berid had verklaard deze sociëteit te openen. Hieruit bleek, dat het gemeente-bestuur van Warmond met volle sympathie achter deze be jaardensociëteit staat. Haar dank ging dan uit naar de heer Walenkamp, die de initiatiefnemer is geweest om tot oprichting van deze sociëteit te komen. Het was spreekster bekend, dat een dergelijke sociëteit een lang gekoesterde wens was van vele ouden van dagen. Dit bleek wel in het bijzonder ulit het feit. dat bij aangifte tot deelname de eerste middag al zoveel waren gekomen. In totaal hebben zich nu reeds 60 personen aangemeld. Tot slot sprak zij de wens uit, dat het een zeer prettige sociëteit zou worden, waar iedereen zich op zijn gemak voelt en menig gezellig uurtje kan worden doorgebracht. Hierna kreeg de burgemeester het woord. Hij bracht allereerst een woord van gelukwens tot de heer Walenkamp, die op deze middag een van zijn idealen op een drgelijke wijze in vervulling zag gaan. want reeds de belangstelling op deze eerste middag mocht een succes genoemd worden. Ook feliciteerde hij het comité en de bejaarden van War mond. Voorts kwam spreker tot de conclusie, dat er voor de ouden van dagen van Warmond steeds veel gedaan is. Altijd was er veel zorg en aandacht besteed voor de ouden van dagen en zij behoor den niet tot de vergeten groepen. Spreker dacht aan de jaarlijks geor ganiseerde autotochten, de koepel van FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Van den Berg—Hajonldes van der Meulen, zn., Den Haag; Roëll Van Oyen, zn., Ver. Staten. Getrouwd: A. H. van Creveld en J. R, Noonan, Toronto (Canada). Overleden: P. Carstens, m. 73 Jr., Am sterdam: ir. J. Hubenet, m., Winschoten; N. Drukker, m. 78 jr., Amsterdam; N. F. Labohm, m. 68 jr.. Blaricum; W. T. Stam. m. 80 jr., Sneek; J. A. Roorda. vr. 88 jr., Amsterdam; P. M. van Riel, m. 78 jr., Zeist; M Ch. Zegers, Veeckens —Bos, vr. 73 jr., Bennebroek; A. G. H. Elink Schuurman, m. 87 jr., Lugano. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 Januari Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100 kg: An dijvie 99118; kroten, gekookt 3035; boerenkool 3647; rode kool 1725; groene kool 2024; prei 3748; spruiten A 5470; spruiten B 3759; uien Picklers 2490. idem drielingen 2779, Idem mid delfijn 21,10—20,90; idem mlddelgrof 29,40 —29,50; Idem grof 31,50; waspeen 3640; winterpeen 1316; witlof 3870. Per 100 stuks: konlselderij 2632; sla A 2933. Per 100 bos: selderie 1728. BOSKOOP, 16 Januari Coöp. veren. ,,De Boskoopse Velling" Rozen. gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 2.403.40. Diversen Forsythlatakken per tak le kw. 4756. ld. 2e kw. 2839. id. per bos 1.20—2.30; Hamamellstakken, per tak, le kw. 5890. ld. 2e kw. 30. ld. per bos 801.90; An- dromedablad 2746; Mahonlablad 4570. GOUDA, 17 Januari Kaasmarkt: Aan voer 21 partijen. Notering: le kwal. f.2,38 2,44. Handel goed. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 Januari Groente veiling: Waspeen A 3549, Idem B 3650; andijvie 125—128; boeren kool 2638; groene kool 2533: gele kool 1026; rode kool 1323; spruiten A 57 65. idem B 2745: prei 1517; uien (per 20 kg.) 6,607.50; knolselderle 1044. ROELOF A RENDS VEEN,. 16 Januari Bloemenveiling: Tulpen: Krelage 4865; Hillegarde 53—65; Wintergold 62—74; John Gay 7075; E. Eddy 8991; Rose Copland 84104; Erly Queen 5364; Pink Gem. 6267; Crown Imperial 69; Purper Copland 115118; Lustige Wltwe 8497: Plguante 107119; Mirjoran 95 97; White Sail 8496. Narcissen: Early Glorie 4558; Golden Harvest 6266; Magnificence 5364; Blauwe Druifjes 17 24 per bos; Am. Anjers 1726 per stuk. ROELOF ARENDSVEEN. 16 Januari Groenteveiling; Witlof I 3542. Idem II 2224. RJJNSBURG, Groenteveiling: Rode kool 1424; gele kool 1722; groene kool 25 38; boerenkool 3036; uien 1537; kro ten 1517; waspeen A 2050. Idem B 20 40; spruiten 5060. alles per kg. Selderie 2534; Peterselie 1820 per bos. Knol selderij 1046 per stuk. TER AAR, 16 Januari Groenteveiling: Witlof 1. 35—52. idem 2. 19—39. idem stek 419; uien 1221. idem drielingen 6; prei 2440; spruiten 6268. idem B 35 47. ldems tek 1722; aardappelen 910, alles per kg. Boerenkool 702.20 per kist. Knolselderij 1220 per stuk. Peterselie 29; selderie 28 per bos. Peren: Brederode 28 per kg. „Groot Leerust". waar menig rustig uurtje werd doorgebracht en nu weer de oprichting van de bejaardensociëteit. Tot slot wenste hij initiatiefnemer en het comité veel succes met de be jaard ensociëteit. De bejaarden wen6te hij nog zeer vele prettige uren op hun laatste levenswandel. Met deze woorden verklaarde hij de bejaardensociëteit voor geopend. De heer Walenkamp sprak nog een woord namens het Wit Gele Kruis, welke vereniging in samenwerking met het Groene Kruis tot de totstandkoming was gekomen. Het was gistermiddag bijzonder gezellig in 't Trefpunt" en de ouden van dagen voelden zich volledig op hun gemak, zoals de foto wel laat zien. (Foto L.D./V<a<n Vliet) De heer Van der Voet dankte harte lijk namens de ouden van dagen, die aanwezig waren, voor het werk, dat ge daan is om tot een bejaardensociëteit te komen. Moeilijkheden van de binnenvaart „Tariefsregeling dateert nog uit crisesjaren" „Het is de wilde binnenvaart tot dusver niet mogen gelukken een ta riefregeling te verkregen, die gegrond is op een gezond levensvatbaar bedrijf, zodat een nieuw gebouwd schip op het ogenblik ondanks de tijdelijk gunstige factoren in de binnenlandse vaart niet rendabel kan varen. Het ontbreken van een gunstige tariefsregeling heeft tot gevolg, dat de schippers over de grenzen vluchten tot ongerief van de Nederlandse verladers. Het huidige tarief dateert (evenals de regeling voor de thans te lange los- en laaddagen) uit het crisisjaar 1933". Deze woorden sprak de voorzitter van de Nederlandse Protestants-Christelijke Schippersbond. de heer F. H. van de Wetering gisterochtend in zijn rede ter opening van de algemene bondsvergade ring in het schippersjeugdhonk aan de Marnixkade te Amsterdam, daarmee uiteenzettend het punt, „dat de schip pers het meest beroert". De bondsvoorzitter leverde ook kritiek op het huidige beurssysteem. De over heid zag dit systeem door het volgens spr. overdreven vrijgeven van reizen steeds minder aan de bedoelingen be antwoorden. „De regering is met haar tijdelijke beperkte opheffing van de beursdwang voor schepen van 250 ton en hoger in een verladersavontuur ge stapt. dat geen reële positieve betekenis had", zo zei spr. Spr. zei: „Wil de minister van Econo mische Zaken bij het watervervoer ten aanzien van de wilde vaart succes heb ben met haar politiek der prijzenstabili- satie, dan dient de tariefsregeling op een gezonde basis te worden gebracht, het nummeren te worden verplioht en de zwarte prijsmarkt de kop te worden ingedrukt". Thans is het zo, dat de re gering meent niet te kunnen ingrijpen, daar anders de tarieven dan danig moe ten worden herzien, hetgeen in strfjd is met haar prijsstabilisatiebeleid, terwijl de malle toestand ontstaat dat door niet te nummeren en tot een akkoordje te komen met de verladers, van de hele prijsstabilisatiepolitiek niets terecht komt. De heer Van de Wetering sprak ook over de noodzakelijke vernieuwing en modernisering van de binnenvloot. In het buitenland gaan deze vernieuwing en modernisering veel sneller dan ln ons land. Dit verzwaart de concurrentie vooral bU het grensoverschrijdend verkeer. Doch ook met het oog op de verbetering van kanalen en rivieren in ons land Is de toestand van de vjoot niet adequaat. Spr. meent dat er in de komende ja ren een zodanig nationaal en interna tionaal ladingsaanbod zal zijn. dat een vernieuwing van de vloot Inder daad gewenst Is. UITREIKING M. NIJHOFF-PRIJS. De M. Nijhoff-Prijs. die in het najaar van 1953 door het Prins Bernhard-fonds is ingesteld voor vertalingen van poëzie, dramatisch werk of verhalend en be schouwend proza, die zich door hun let terkundige waarde onderscheiden, is voor 1956 toegekend aan de Amerikaan James S. Holmes. Voor 1955 werd de prijs toegewezen aan mej. Aleida G. Schot en de heer Bertus van Lier. De uitrei king vindt plaats zaterdag 26 Januari in de Raadzaal van Den Haag. KAPITEIN IN WARENHUIS OP DIEFSTAL BETRAPT (Van onze Haagse redactie) Eerst nu is bekend geworden dat op 4 januari Jl. een bezoeker van een groot warenhuis in de Haagse binnenstad door de huisrecherche op heterdaad werd betrapt by het pogeny tot stelen van zakdoeken. De aangehoudene, die aan de politie werd overgegeven, bleek een 39-jarige kapitein van de Land macht te zijn. De marechaussee, die na dien het onderzoek te leiden kreeg, deed huiszoeking by de kapitein en vond daar een aantal juwelen Het is momen teel evenwel nog niet bekend welke rol deze juwelen spelen, aangezien het on derzoek van de m&rechausse nog niet ten einde la Anonieme melding KLM-vliegtuig te Londen onderzocht Niets gevonden Enige tijd, voordat gistermiddag om half vier de Convair 340 PH-CGE (Je roen Bosch) van de K.L.M. van Lon- den-Airport naar Amsterdam zou ver trekken, kwam bjj de K.L.M. te Lon den de anonieme mededeling binnen, dat de Ierse republikeinse beweging een bom aan Doord van het toestel had geplaatst. De K.L.M. heeft assistentie van de politie ingeroepen en het toestel laten onderzoeken. De passagiers bevonden zich nog niet aan boord, maar in het restaurant werd hun bagage nagegaan. De reeds in het vliegtuig geladen vracht is uitgeladen en zou later aan een onderzoek worden onderworpen. Een minutieus onderzoek van het toestel le verde niets op. Het vliegtuig is met de passagiers een uur te laat naar Am sterdam vertrokken. Gezagvoerder Van de Kommer heeft het daar inmiddels geland. Iets bijzonders was niet te mel den. De vracht van het toestel is in Londen achtergebleven voor het onder zoek. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN TIEL Bij K.B. is aan N. F. Cambier van Nioten, op zijn verzoek, met ingang van 1 april 1957. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tiel, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem als burgemeester be wezen. Dr. M. Klompé, minister van Maat schappelijk Werk, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de legerplaats Budel. waar 500 ongaren voorlopig zijn gehuisvest. Naar nieuw kabinet met communisten? Twee oppositiebladen in Djakarta melden, dat de Indonesische commu nistische party wat grote betreft de vierde party in het land in het Kabinet zal worden opgenomen, zodra het plan van president Soekarno om verdere verslechtering te voorkomen, zal zyn uitgevoerd. Het invloedrijke islamitische dagblad „Abadi" meldde, dat de communisten vertegenwoordigd zullen zijn zowel in het nieuwe Kabinet als in de „Advi serende raad", die onder leiding van de president zelf zal staan. Het socialistische blad „Pedoman" ont hulde, dat het plan van de president niet alleen voorziet in de instelling van een Nationale Raad onder zijn voorzit- schap, doch ook in de vorming van een nieuw Kabinet, op basis van de stem menverhouding ln het Parlement. Volgens welingelicht kringen heeft het oorspronkelyke plan van de pre sident de laatste dagen enige wijzigii^ gen ondergaan. Volgens het oorsprot^ kelijke plan zouden de vroegere vice- president Hatta en de voormalige mi nister van Defensie. Sultan Hameng- koeboewono van Jogjakarta, resp. premier en vice-premier van 't nieuwe Kabinet zyn geworden, doch in de slotfase van het plan worden hun namen niet meer genoemd. Vooraanstaande islamitische figuren zeiden, dat de grote islamitische par tijen beslist zullen weigeren deel te ne men aan een Kabinet waarin ook de communisten zitting hebben. Neutrale waarnemers verklaarden het te betwijfelen of het plan van Soekarno inderdaad wel de weg zal banen naar een oplossing van de tegenwoordige bin nenlandse crisis, als Hatta er buiten wordt gehouden. Russische metheden om geheimen te bewaren Een naar de Ver. Staten gevluchte Hongaar heeft dinsdag voor de sub commissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat hfj ln mei 1953, toen hy naar een - b« Klef „Statendam" van proeftocht terug GROTE TEVREDENHEID. Vanochtend vroeg is het s.s. „Staten dam", dat volgende week woensdag door Prinses Beatrix gedoopt zal wor den en dan aan de vloot van de Hol- land-Amerika Lyn zal worden toege voegd, bü de werf „Wilton-Fyenoord" te Schiedam na een proeftocht, die „ruimschoots aan alle verwachtingen heeft voldaan" teruggekeerd. Kapitein C. Haagmans heeft het schip voor de wal gemanoeuvreerd en hij was best te spreken over het schip, dat hij onder zyn commando krygt. De „Sta- tndam", die over stabillsatlevinnen be schikt, is volgens hem zeer manoeu- vreerbaar, hetgeen reeds bij stormweer gebleken is. By het wenden maakt het schip weinig slagzij en het langs de kant komen gaat ook gemakkelijk. De proef tochtsnelheid heeft 21,9 myl bedragen. Met heeft de motoren 24 uur op volle kracht willen beproeven, hetgeen tot volle tevredenheid verlopen is Vluchtelingen in uitgeputte toestand Mede als gevolg van zware sneeuw stormen in het Hon g a ars - Oos tenr y kse grensgebied zijn in de afgelopen 24 uur slechts 272 Hongaren in Oostenrijk aan gekomen. Vele uitgewekenen zakten van uit putting ineen, toen zij de grens waren gepasseerd. Een vrouw bleek reeds te zyn overleden, toen Oostenrijkse grens wachten en vrywilligers te hulp kwa men. Een andere vrouw en een kind le den aan bevriezing in ernstige graad. Men vreest dat er nog vluchtelingen in het besneeuwae grensgebied liggen. Radio-Boedapest heeft meegedeeld, dat d Hongaarse presidentiele raad het gratieverzoek van twee terdoodveroor- deelde Hongaren heeft afgewezen. Twee andere doodvonnissen zijn gewyzigd in levenslange gevangenisstraf. Mevr. Morrell was een wispelturige dame By de voortzetting van de rechtzaak in Eastbourne tegen dr. John Bodkin Adams, die ervan beschuldigd wordt zes Jaar geleden de 81-jarige weduwe mevr. Morrell met morfine vergiftigd te heb ben om van haar te kunnen erven, heeft de verdediging gistermiddag aangetoond, dat mevr. Morrell twee maanden voor haar dood dr. Adams uit haar testa ment had geschrapt. De notaris van mevr. Morrell, Hubert Sogno, die door de verdediging was op geroepen. verklaarde voor het gerecht in Eastbourne, dat mevr. Morrell tussen 1946 en 1950 veel testamenten had ge maakt. In een oud testament was dui zend gulden aan dr. Adams vermaakt, later vermaakte de dame haar huis en al haar roerende goederen aan de dok ter. doch in een nog later testament kreeg de dokter alleen maar een kist met zilveren serviesgoed, een antieke kast en haar Rolls-Royce. In september 1950 had zij echter in een woedende bui dr. Adams geheel uit haax testament geschrapt. Dat dr. Adams toch de Rolls-Royce had gekregen, was een gunst van de zoon van mevr. Morrell geweest, aldus de notaris. De verdediger van dr. Adams wees er nog op. dat het lijk van mevr. Morrell niet op verzoek van de dokter verast was, doch dat de overledene dit zelf ln haar testament had bepaald. De rechtbank hoorde woensdagmiddag ook nog een getuige in verband met het overlijden van de 71-jarige Alfred Hul- lett. die. volgens de aanklager vorig jaar met zijn 50-jarige vrouw, Gertrude, ook door dr. Adams vergiftigd zou zyn. Een verpleegster, mej. Gladys Miller, verklaarde, dat zij acht uur voor het overlijden van Hullett gezien had. dat dr. Adams hem een injectie gaf met een vloeistof uit een bruin flesje, dat ge woonlijk een soort morfine bevatte. Toen dr. Adams na het overlijden van Hullett geroepen was. verklaarde hij, nog voor hij het lijk goed gezien had: „Hersenbloeding, hij klaagde gis teravond over hoofdpijn". Jemen gewillig instrument van Egypte en Moskou Dr. Charles Hill, de nieuw benoem de kanselier van het hertogdom Lan caster. die belast is met Engelse voor lichtingszaken. heeft dinsdagavond in een te Middlesborough. in Yorkshire, afgelegde verklaring de door Jemen je gens Groot-Brittannië uitgebrachte be schuldigingen met kracht weersproken. Hy zei o.a.: „de hier toegepaste, oude methode, is welbekend. Het gaat als volgt: een grensincident uitlokken, ver volgens de andere partij er van beschul digen, dat zy de burgers van het eigen land aanvalt en dan een beroep op de wereldmening doen, dat de vrede in ge vaar is gebracht en het dus noodza kelijk is tot een grensherziening te ko men." Dr. Hill voegde hieraan toe: „Duide- lyk is, dat de Jemense leiders fungeren als gewillige instrumenten van Egypte en Moskou. Doch onze vrienden in het Britse protectoraat Aden behoeven niet bevreesd te zyn wy zyn er, om hen te beschermen en zy zullen besohermd worden." De toestand aan de grens tussen Je men en het Britse protectoraat Aden is thans rustiger, aldus werd gisteren in Londen vernomen. In het gebied van Beihan werd maandag slechts spora disch geschoten. Dit is gisteren meege deeld in een communiqué van de rege ring van Aden. Hierin wordt verder ge zegd. dat elementen, die door de Jeme- nitische autoriteiten worden gesteund, nog steeds een aantal plaatsen in Aden bezet houdt. Er zijn versterkingen naar Beihan gestuurd. Britse straaljagers van het type „Ve nom" zyn gisteren opnieuw in actie ge komen om de Jemenietischc troepen te verdrijven, die het tot het protectoraat Aden behorende gebied van Wadi Ma- nawa waren binnengedrongen, aldus werd gisteren in Londen door het Britse ministerie van Koloniën meegedeeld. Britse troepen verdreven de Jemenie- tische strydkrachten uit posities, die zij de vorige week in dit gebied hadden in genomen. Het communiqué zegt verder, dat de troepen van het protectoraat Aden, waarin Britse officieren zijn opgenomen en die gelegerd zyn in het grensgebied tegenover de Jeminietische stad Harib. een hevige aanval hebben afgeslagen van Jemenietische strydkrachten, die over de grens waren gekomen om het dorp Sjakiet ln het protectoraat Aden te bezetten. LEIDERDORP Chr. Oranjever. NIEUWE VOORZITTER GEKOZEN De Christelyke Oranjevereniging hield een vergadering in het Dorps huis. De voorzitter, de heer H. v. d. Stoel, heette de aanwezigen welkom. Hij bracht voorts in herinnering het grote verlies voor de vereniging door het overlijden het vorige jaar van de heer H. D. van Osnabrugge. die zoveel jaren het secretariaat heeft waarge nomen en dit op zo voorbeeldige wyze deed. De secretaris, de heer v. d. Wijngaard, las de notulen en bracht vervolgens het jaarverslag uit. De penningmeester, de heer W Hendriksen. gaf een overzicht van de financiële toestand. Hieruit bleek, dat het Jaar 1956 voor de vereni ging niet ongunstig was. Het saldo per 1 Januari 1956 bedroeg f. 207.77 en aan het eind van het Jaar was er f. 525,63 ln kas. By monde van de heer J. de Dood werd door de kascommissie een gunstig verslag uitgebracht over het gevoerde beheer van de geldmiddelen. De hierna volgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat als nieuwe voorzitter, in de plaats van de heer H. v. d. Stoel, die het land binnenkort metterwoon verlaat, werd gekozen de heer W. D. C. v. d. Wyngaard. Deze nam de benoeming aan. Nadat de nieuw gekozeene de voorzit tershamer had overgenomen, bracht hy de heer v. d. Stoel allereerst dank voor hetgeen deze voor de Lelderdorpse Chr. Oranjevereniging heeft gedaan Tot nieuwe bestuursleden werden vervolgens nog gekozen de heren E. Kronenburg en J. de Dood. Herkozen werd de heer L. v. d. Sijs. Volgde een bespreking over de werk- actie 1957. Van de bestuurstafel werd meegedeeld dat op 1 en 2 februari door de toneelclub „Ons Genoegen", toneel groep van de Ohr. Oranjevereniging, za'. worden opgevoerd: „De Rode Pimper nel". Aan de vergadering werd verder gevraagd zich uit te spreken of de fees telijkheden. behalve dan de kinderfees ten, die steeds op de verjaardag van H.M. de Koningin worden georganiseerd, zouden kunnen worden verschoven naar een andere datum in het jaar. Het ge voelen van de leden was, dat alle door de Oranjevereniging te organiseren feestelijkheden zóveel mogeiyk op de verjaardag moeten vallen of daarom trent. Met deze uitspraak zal het be stuur rekening houden. VOORSCHOTEN PRAATJES EN PLAATJES. In de geheel bezette zaal van het Cultureel Centrum de vierde Nuts- avond gehouden. Nac. de voorzitter van het Nut, dr. J. F. Sirks, de vele aan wezigen had verwelkomd, maakte het bestuurslid, de heer A. Th. van der Lecq, een aanvang met de vertoning van een serie prachtige, door hem zelf opgeno men kleurendia's van reizen naar Zwit serland, Engadin en Comomeer en Ita lië, Verona en Venetië, alsmede naar Noorwegen, afgewisseld met kleuren foto's uit ons eigen land. Deze prettige causeur, die een zeer goede amateur-fotograaf bleek te zyn, had evenals vorige jaren weer veel suc ces met zyn praatje en plaatjes. A. R. KIESVERENIGING Medezeggenschap of dirigisme Onder voorzitterschap van de heer G. Rietmiuilder vergaderde de A.R. Kiesver eniging. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter er aan hoe belang rijk de le januari dit jaar was geweest door het van kracht worden van de Wet Algemene Ouderdomsiverzekering aan de totstandkoming, waarvan ook de Christelijke organisaties hebben meege werkt Mr. dr J. P. I. v. d. Wilde, sinds kort lid van de plaatselyke kiesvereniging, hield daarna een uitgebreide en alge meen oriënterende inleiding op het on derwerp „Medezeggenschap of diri gisme". Spr. begon met op te merken, dat be grippen als organische opbouw in een onderneming en organisatie van werk nemers, waarover een halve eeuw gele den reeds een discussie was tussen ds. Sikkel en Talma, ook heden ten dage elementen zyn in de opbouw van de P.B.O. en de ondernemingsraden. Spr. toonde zich een voorstander van de nieuwe onganisatie van het maat schappelijk leven, doch wees met klem op de persoonlijke verantwoordelijkheid. Onttrekking daaraan kan indringen van dirigisme tot gevolg hebben Spr. erkende, dat deze zaken ons wel licht minder aanspreken dan in vroeger jaren, toen de problemen eenvoudiger lagen dan nu. In wezen zyn zy echter dezelfde. Het gaat erom, dat de werkge vers en de werknemers gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen echter met behoud van ieders zelfstandigheid. Een bijzonder levendige discussie be sloot deze zeer goed bezochte vengade- ring. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lopik J. Spelt te Dlnteloord. Geref. Kerken Aangenomen naar Nagele (N.O.P.) G. W. de Jong, kand. te Kampen; naar Krabbendtlke J. van der Klaauw, kand. te Noordwl.ik aan Zee. die bedankte voor Lexmond. Opperdoee. Sel- llngen en voor Tljnje. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Twyzel C. Bakker, kand. te Leerdam, die bedankte voor 91kmaar- Broek op Langendyk, Blokzyi en voor Hoek (Zi). Geref. Gemeenten Beroepen te Mld- delharnls H. Rljksen te Vlaardlngen. AMBTSJUBILEUM DS. P. DE GROOT Ds. P de Groot, emeritus-predikant te Meerkerk, zal 3 februari de dag ge denken waarop hij voor vijftig jaar het predikambt aanvaardde. Ds. de Groot werd ln 1907 te Noorde- loos in zyn ambt bevestigd. Vervolgen® diende hy de kerken van Rotterdam, Amersfoort. Gorinchem en Meerkerk, waar hy ln 1946 met emeritaat ging. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen WASSENAAR Het Zeepaardje Met het onderwerp „Een aquariaan vertelt" trad gisteravond voor de Was- senaarse Vereniging van Aquariumlief hebbers „Het Zeepaardje" als spreker op de heer A. v. d. Nieuwenhuizen uit Heemstede. Hy werd met een hartelyk woord van welkom ingeleid door de se cretaris, de heer A. Visser, die ook de vele aanwezigen begroette. By leerzame dia's besprak de heer v. d. Nieuwenhuizen de kweek van diverse vissen en vertoonde tussendoor fraaie opname van vissen, bloemen, planten en vogels; een en ander afgewisseld met muziek van Chopin, Saint Saëns e.a. Het aantal door hem vertoonde licht beelden was niet minder dan 189 en de aanwezigen hebben daarvan ongetwy- feld genoten. RIETDEKKER VIEL VAN 4 METER HOOGTE De 42-jarige rietdekker A. C. v. Dyk uit Noordwijkerhout. viel van een dak van een perceel aan de Raaphorstlaan en kwam vier meter lager op een ste nen terrasje terecht. De man, die zijn rechterdij been en -enkel brak. werd vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Aan de Ryksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde 2e gedeelte onze plaats genoot H. P. van Gorcum. BEURSOVERZICHT Aku zwak; claims Philips hog«r Amsterdam, 17 januari. De beurs had vandaag te verwerken de cijfers over het 4e kwartaal van de Aku en daarna tevens over het gehele Jaar 1956. Bij vergeiyking met 1955 valt een achteruitgang in de resultaten te constateren. De koers ontkwam niet aan een verdere druk, waardoor deze beneden de 2 x pari geraakte op 198 na begin van deze week nog 211. De meeste belangstelling trok echter wederom de Philipshoek, waar de claims vanochtend verhandeld zyn op f 16.80 tot f 17.10, en vanmiddag tussen f 17 en f 17.50. Algemeen is men het er over eens dat de stemming erg meevalt, zo dat de claims zich verrassend goed we ten te handhaven. Het moet nog blijken wat het buitenland gaat doen. met name of claimaanbod valt te verwach ten uit Frankryk en Zwitserland, in welk geval er nog wel eens een kente ring kan ontstaan. Aandelen Philips trokken aan tot 228. Kon. Olie was maar nauweiyks prys- houdend ingevolge het verloop van Wall- street. Ook Unilever brokkelde een klei nigheid af. Scheepvaart trok zich weinig aan van de veel betere vrachtindexcy- fers; er ging hoegenaamd niets om. Ook de hoeken van de Cultuurfondsen lagen verlaten. Nederlandse Staatsfond sen lagen eerder iets beter. WISSELKOERSEN Amsterdam. 17 januari Londen 10.66%—10.66%, New York 3.82H—3.83^, Montreal 3.98H—3.98H. Parys 1.0807' i— 1 0817*4, Brussel 7.58%—7.59%. Frank furt 90 70—90.75. Zlirich 86 86%—86.91%, Zürich (vr. francs) 89 31%8986%, Stockholm 73.5173.56. Kopenhagen 54 98%—55 03%, Oslo 53.33%—5388%, Milaan 60 57%—60 62%, Wenen 14.63%— 14 64%. Beurs van Amsterdam Donderdag 17 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers werd gevoerd. 200 Duitse en Spaanse geleerden had gezien van wie de tongen waren uitgesneden en de trommelvlie zen waren doorboord om te voorkomen, dat zy uit de school zouden klappen over het Russische kernonderzoek waar zy gedwongen moeten werken. koers v heden Ned. '53 3% 90% L 89% L Grootboek obl. 85 L Ned '51 3% 90 90% Ned '53 (3%) 88% 88% 88% 8841 83% L 83% 85% 86 L Ned. '55 3% 84 84% Ned. '55 n 3 85% Ned '47 3% (3) 83 VI 84 A 83% 84 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 90%. 90% Ned 62-64 3 89^ 89 H Indië A3 8611 86 ft Grootboek '46 3 86^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 51% 49% Nat. Handelsbank 109% 108 Ned Handelsmy 168 167% AK.O 201 198'4 Philips 226exd 226% 354 349% Wilton Feyenoord 217 221 218 215 Kon Olie (f 20.—) 162 20 161.70 Kon. Olie (50 k f 20) 162 0r 161.65 81 80% Dell Mij.en (Ver.) 102 101% 99 95% 58% 58 65 67% Holl Amer. Ujn 181 181 Kon N Stoomboot 170% 170% Ned Scheepv Unie 172 170% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 89 Den Haag 1937 I 3 94 Leiden 1947 89 R'dam *37 I-HL 3% 89% lndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '51 2% 97% 97 Adam '56 I 2% 94% 94% A dam '56 O 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 89% 89% Enschede '54 2% 90fj Den Haag '52 12%.. 101 100% Idem II 2% 101L 99% R'dam '52 I 2% 99% 99 idem n 2% 102 101 Utrecht '52 2% 97 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst Bank 225 223 Rott. Bank 189% 187% Pwentsche Bank 191% 191 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 250 L 248 Borneo Sum H My 78 76 Ned G en Sp faör 173 174 Kon Ned Grofsm 109% 109 Internatlo 101% 100 Rott Droogdok My 575 570 rieleman en Dros 8% Ned My Walv.vrt 70% Spoorwegen Dell Spoorweg My 19% 19% Amerik fondsen Anaconda 70% 69% Shell Oil Comp 85% 85% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VE 16/1 Edelmet Kon. AA 64% Pref wa idem 66% 67 314 Holl OitoiiriioM 375 375 tng oux v Buuwnyv 120 Int Kunststof! Ind 49 48 GB Leid>rne Wolsptnn 284 Stkkens Lak B 396 396 Ver TouwtaDrieker 163% 163% Wernlnk's Betonm 79 80 Van wyk Textiel 74% 74

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5