Pakistan wenst een politieleger van de Ver. Naties in Kasjmir Rood-China's premier had slechts verachting voor Hongaarse opstand WEERBERICHT Niei-aanvalsverdrag met India als dit volksstemming toeslaat Propaganda over verzwakt Amerikaans imperialisme v.s. Minister Hofstra is niet tegen het sparen gericht Arturo Toscamimi overleden 95ste jaargang DONDERDAG 17 JANUARI 1957 No. 29038 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.— per kwartaal; f. 2.35 per maand: t. 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Dc Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Noen, heeft gis teren in de Veiligheidsraad aangedrongen op het onmiddellijk zenden van een politieleger van de Verenigde Naties naar Kasjmir, om dat door India en Pakistan omstreden gebied te beschermen en de binnen landse veiligheid ervan te verzekeren. Noen vroeg spoedig een volks stemming te doen houden om te beslissen over de toekomst van het vroegere prinsdom. Voorts achtte hij het noodzakelijk, dat de Veilig heidsraad beide partijen verzoekt hun troepen uit Kasjmir terug te trek ken. Volgens Noen heerst er terreur in het door India bezette deel van Kasjmir, waar op elke 36 inwoners één Indiase soldaat is. Als India instemt met een volksstemming, is Pakistan bereid een niet-aanvalsver- drag met India te sluiten en elke aanval op India te beschouwen als een aanval op het eigen gebied. Nieuw Delhi bedrijft kolonialisme Noen gaf de Raad een uit voerige uiteenzetting van de geschiede nis van het geschil. Hy wees erop, dat de bevolking van Kasjmir voor 77 pro cent Mohammedaans is, al werd zij geregeerd door een Hindoese maharad- jah. Indiase en Pakistaanse troepen houden op het ogenblik het land bezet, India voor tweederde, Pakistan voor een derde. De Pakistaanse minister zei, dat India de Pakistaanse aanvaarding van Ame rikaanse militaire hulp en de toetreding tot het Zuidoost-Aziatische pact (ZOAVO) heeft gebruikt als excuses voor het uitstellen van een plebisciet. Noen beklaagde zich voorts over de gevangenhouding van de premier van Kasjmir, sjeik Mohammed Abdoellah, die in 1953 door India werd gearresteerd. Joden willen Polen dadelijk verlaten Vijf-en-twintigduizend Joden hebben toestemming gevraagd Polen te mogen verlaten, aldus meldt Reuter uit Warschau, dit is bijna de helft van het Joodse volksdeel. In regeringskringen wordt gezegd, dat dit cijfer „sterk overdreven'1 is. maar men geeft toe, dat er veel Joden naar Israël gaan. Volgens Joodse waarnemers zien de Joden in Polen geen toekomst meer. Een lid van de Poolse Raad van State, prof. Oskar Lange, heeft gezegd dat het antisemitisme de kop weer opsteekt. Fagerholm naar Moskau De eerste minister van de Finse repu bliek. de heer Fagerholm zal deze maand naar Moskou gaan. De internationale positie van Finland is delicaat. Finland, dat een zeer lange gemeenschappelijke grens heeft met de Sovjet-Uie, heeft slechts weinig bewe gingsvrijheid. Dat Finland er desniette genstaande in is geslaagd zijn onafhan kelijkheid en neutraliteit te bewaren is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de bekwaamheid van zijn staatslie den. Wijlen president Paasikivi verstond uitstekend de kunst om met de leiders van het Kremlin te onderhandelen. De huidige president Kekkonen kan even eens goed met de Russen omspringen. Premier Fagerholm (socialist) wordt evenwel niet beschouwd als persona grata te Moskou. De reis naar de Sov jet-Unie zou dan ook onder meer ten doei hebben de persoonlijke betrekkin gen tussen de minister-president en de regering van de Sovjet-Unie te verbe teren. Nog vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Weinig bewolking en droog weer, maar plaatselijk mist, Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tus sen oost en zuidoost. Vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 JANUARI. Zon op: 8.41 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 20.46 uur: onder: 9.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.36 en 16.51 u. Laag water te 0.27 en 12.48 uur. Dit nummei bestaat lit 10 pagina's. Hij noemde het door India bezette deel van Kasjmir een „legerkamp", waarin ongeveer 82.000 Indiase soldaten ver blijven. De tegenwoordige premier Gjoe- lam Mohammed voert een bewind van „bedreigingen, omkoperijen en strenge onderdrukking", aldus Noen. „Er worden mensen gearresteerd, gepijnigd en vast gehouden, optochten en vergaderingen worden verboden, er worden huiszoe kingen verricht, censuur op brieven uit geoefend, bewegingsbeperkingen opge legd en er worden zelfs mensen ver bannen." Het gevolg is, aldus Noen, dat de bur gerlijke vrijheden niet meer bestaan en dat corruptie en nepotisme (begunsti ging van familie en vriendjes) hoogtij vieren. Hij achtte de bevolking van Kasjmir „ryp voor revolutie" en waarschuwde, dat zulk een revolutie zou uitbreken, als de V. N. deze mensen niet „zouden be vrijden van de koloniale overheersing door India". India zegt, dat alles rustig is in Kasj mir en dat men zich daarom beter niet met de kwestie kan bemoeien, aldus Noen. Hü waarschuwde echter, dat de rust een kalmte voor de storm is. Op 11 januari zün Indiase troepen aan de grens van Pakistan samengetrokken, en als de Veiligheidsraad de deur voor een vreedzame regeling sluit, „kunnen wü niet voorspellen wat er gebeuren zal". De Indiase afgevaardigde, Krisjna Menon, die na Noen aan het woord kwam, zei, dat „er zoveel bomen in deze discussie zün, dat niemand het bos kan zien". Hü beloofde, dat India op de Pakistaanse verklaring antwoorden zal, als het meer tijd krijgt om een verkla ring voor te bereiden. De Raad besloot daarop het debat tot woensdag 23 januari te verdagen. Op de werf van de Fa. De Vries Lentsch te Amsterdam-Noord is gistermorgen de kiel gelegd voor ..De Groene Draeck". het zeiljacht dat aan H.K.H. Prinses Beatrix ten namens de Prinses werd bijgewoond geschenke zal worden gegeven. Op bovenstaande foto zien we een over zichtje tijdens de kiellegging, welke door haar particulier secretaresse, mej. mr. M. Meurs. 55 „President Eisenhower tracht zich te mengen in Hongaarse aange legenheden om de afnemende kracht van het Amerikaanse imperialisme weer te vergroten", aldus verklaarde de premier van Rood-China, Tsjoe-En-lai die op het ogenblik een kort bezoek aan Hongarije heeft gebracht gisteren voor een gehoor van „communistische acti visten", enkele uren na zijn aankomst uit de Poolse hoofdstad War schau. Tsjoe liet niets dan verachting blijken voor de mislukte revolutie van het Hongaarse volk. Reeds voor zijn aankomst in Boedapest had den zijn verklaringen in Moskou en Warschau de hoop der Hongaren op een of andere vorm van Chinees-Indiase bemiddeling bij premier Kadar de bodem ingeslagen. Er is dus geen sprake van, dat de politiek van de harde hand gewijzigd zal worden. Het programma voor van daag werd gisteren niet bekendgemaakt, kennelijk met de bedoeling om elke openbare betoging te voorkomen Tsjoe en zijn gezelschap zouden hedenmiddag om vijf uur uit Boedapest vertrekken. In Boedapest werd vrees bevestigd Tsjoe heeft in zijn bovengenoemde rede. die door Radio-Boedapest werd uitgezonden, o.m. nog gezegd: ..De im perialisten en in het bijzonder de Ver. Staten trachten zich altijd in de aange legenheden van anderen te mengen. Een voorbeeld van zulke inmenging is de nieuwe „leer van Eisenhower" inzake het Midden-Oosten. Hiermede is het bewijs Koudegolf in Het noorden van het Amerikaanse vasteland heeft dinsdag een van de koudste perioden in de geschiedenis doorgemaakt. Vooral in het oosten heerste een meedogenloze koude waar bij Alaska nog een zomerverblijf leek. In Bonneville, New York, daalde het kwik tot 55 graden onder nul Fahren heit. Ook in andere gebieden in het noordoosten van het Amerikaanse vaste land werden kouderecords geregistreerd. Juist toen de koudegolf op het hoogte punt was kwam stagnatie in de gasvoor- ziening, waardoor bijna 15.000 woningen en gebouwen in de staat New York zon der warm water en zonder verwarming kwamen. Duizenden personen leden een koude van 24 graden onder nul en gou verneur Harriman kondigde de nood toestand af in het door de vorst geteis terde gebied. De scheepvaart op een groot deel van de Hudson stagneerde door het ijs. United Press telde minstens 29 doden als gevolg van de koudegolf, sinds deze maandag" de Verenigde Staten teisterde. Ook in een groot deel van Canada heerste de vorst. In Montreal wees het kwik —35.9 aan. Het meteorrologisch instituut ziet geen vermindering van de koude voor de volgende dagen. geleverd, dat de kracht van het „so cialisme" aan het toenemen is, terwijl die van het imperialisme in verval is. Het imperialisme zal nog enige tijd blij ven bestaan, maar het zal het „socialis me" op de lange duur niet kunnen te genhouden". Tsjoe's rede bevestigde, de ergste vrees der Hongaren. Hij zei o.m.: het Russische leger had gelijk om de Hongaarse opstand te verpletteren, daar anders de imperialisten de revolutie met wapens zouden hebben gesteund: Hon garije moet in de toekomst vertrouwen op de Russische vriendschap: de Hon gaarse regering zal het volk tegen de „activiteiten van contra-revolutionairen" beschermen. Sprekend over „binnenlandse kwes ties" stelde de Hongaarse premier Ka- dèr die vóór Tsjoe sprak, de volgende punten vast: de „contra-revolutie is verslagen", maar het Hongaarse leger moet ver sterkt worden „om de vrede van ons land veilig te stellen; de Hongaarse re gering rekent erop. dat de arbeiders „werkelijke hulp" zullen geven; de con tra-revolutionairen trachtten van Hon garije een Westelijke kolonie te maken onder het motto van „onafhankelijk heid en nationale opstand; de enig-juis- te oplossing is de dictatuur van het pro letariaat, de „bourgeoisiemoet uit het politieke leven van liet land worden ge weerd: er bestaat groot gevaar van in flatie. dat bestreden moét worden door verhoogde produktie, in het bijzonder die van steenkolen en energie; het rege ringsorgaan „Nep Szabadsag" moet zijn gedragslijn wijzigen. Het „overdrijft de nieuwe lijn" door partij-verklaringen te begraven en moorden en andere sensa tionele berichten op de frontpagina af te drukken. Zweedse opperbevelhebber verbitterd op regering De Zweedse opperbevelhebber, gene raal Nils Swedlund, heeft de regering een petitie gestuurd, waarin hij lucht geeft aan zijn misnoegen over de finan- I ciële politiek, die de regering volgt ten aanzien van de Zweedse defensie. De generaal waarschuwt, dat Zweden misschien gedwongen zal zijn bij een vijandelijke aanval" veel gebied prijs te geven, tenzij de defensiebegroting aan zienlijk wordt verhoogd Swedlund meent, dat hij onder de huidige om standigheden niet kan voldoen aan zijn opdracht een eventuele agressor gedu rende een langere periode buiten Zwe den te houden. De begrotingen, die dit jaar en vorig jaar voor de strijdkrach ten zijn opgesteld, blijven droevig ach ter bij de moderne eisen die aan de defensie gesteld worden en bij de plan nen voor lange termijn, die in 1954 door de Zweedse generale staf zijn opgesteld. Eflen moet zieli zeer rustig houden Nieuwe waarschuwing (Van onze Londense correspondent) Eden is opnieuw door zijn dokter. Sir Horaee Evans gewaarschuwd, dat zijn toestand ernstig is en dat hü volstrekte rut moet houden tüdens zijn overtocht naar Nieuw-Zeeland en nog enige we ken daarna. Deze reis is geen vakantie maar een deel van de behandeling. Eden zal Londen vrijdag al moeten ver laten. Hij heeft deze week opnieuw he vige pijnen te doorstaan gehad, die ver band houden met de galblaas, waaraan hü driemaal is geopereerd. Arrestaties in Djakarta Vannacht heelt de militaire politie in Djakarta een aantal arrestaties verricht onder leden van het leger en burgers. Zy werden verricht tijdens razzia's in het zakencentrum van de hoofdstad en twee andere wjjken, en geschiedden op last van de militaire commandant van Djakarta, majoor E. Dachjar, „als eerste stap in de richting van regeling van de veiligheidssituatie in de hoofdstad". Het aantal aangehouden personen is niet be kend. Een militaire woordvoerder weigerde te zeggen, of de arrestaties verband hielden met de mislukte staatsgreep van de vroegere waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Zoelkifli Loebis, of met de activiteiten van de „Daroel Is lam". Evenmin was hij bereid de namen van de gearresteerden te noemen. Alleen verklaarde hij „dat ongeveer een tien tal personen is aangehouden". Wel tegen een algemene belastingkorting (Van onze parlementaire redacteur) Tegemoetkomingen op belastinggebied om het sparen voor een be paald doel te bevorderen wijst minister Hofstra niet af, verklaarde hij gisteren in de Eerste Kamer in antwoord op de replieken. Maar fiscale tegemoetkomingen als algemene maatregel om in deze tijd het sparen aan te moedigen, zou een radicale wijziging betekenen van ons belas tingstelsel. Als men via de inkomstenbelasting niet zou belasten wat uit inkomen of winst wordt gespaard, dan houdt men over een belas ting op verteringen. Dat is een radicale wijziging, die niet in een hand omdraai tot stand kan komen in het kader van een tijdelijke bestedings beperking. Oude ïuau in brand Gistermiddag omstreeks half vier be merkte een van de bewoners van het huis Javastraat 5 te Rotterdam een he vige brandlucht. Hij stelde op de ver schillende etages een onderzoek in en stapte de woning van de 79-jarige P. Dame binnen. Hij zag de oude man, wiens kleren vlam hadden gevat, by de kachel op de grond liggen. Snel schoot hij te hulp en mocht er spoedig in sla gen het vuur te blussen. De oude man bleek echter overleden te zijn. De re cherche heeft thans de zaak in onder zoek. Het wordt zeer waarschijnlijk ge acht, dat de 79-jarige tengevolge van een hartverlamming bij de kachel is neergezakt, waarna zijn kleren in brand geraakten. Dirigent van wereldvermaardheid De wereldberoemde, geniale dirigent Arturo Toscanini, is gisteren in de ouderdom van 89 jaar in zijn huis in Roverdale op Manhattan overleden. Hij was op nieuwjaarsdag door een beroerte getroffen en zweefde sindsdien tussen leven en dood. Thans is hij in de slaap overleden Toscanini, die algemeen wordt be schouwd als een der grootste dirigenten in de muziekgeschiedenis, heeft meer dan een halve eeuw een overheersende positie in de internationale muziekwe reld ingenomen. Voor velen was hü de belichaming van het muziekideaal. Toscanini had als stelregel: het (doen) spelen van de edelste muziek, die denk baar was, waarbij tevens de bedoelingen van de componist gewetensvol werden weergegeven. Zelfs ongeschoolde luisteraars wisten, welk een glans Toscanini aan zün op voeringen wist te geven, terwyl de ken ners zeiden dat, wanneer de grote Itali aanse maestro een orkest leidde, zü nimmer het gevoel hadden van de aan wezigheid van een derde tussen hen en de componist. Toscanini regeerde zijn musici met straffe hand, doch zij aan baden hem. Onder hem gespeeld te heb ben werd als de grootste eer beschouwd, die een musicus ten deel kon vallen! (Voor vervolg zie men elders». Koninklijk Paar naar Londen De Koningin is voornemens morgen Prins Bernhard te vergezellen naar Londen voor een bezoek van een dag in verband met het overlyden van de graaf van Athlone. Standen giro's 777 en 999 De stand van giro 777 van het Neder- Roode Kruis is heden f. 4.540.466,96 en die van giro 999 van het Nationaal Co mité Hulpverlening Hongaarse Volk f. 4.472.563,76 TOSCANINI. Tegenover een algemene korting van belasting om het sparen te bevorderen, staat minister Hofstra beslist afwijzend. Dat middel kan trouwens sociaal on rechtvaardig zijn tegenover degenen, die door bijzondere omstandigheden (ziekte bijvoorbeeld) niet in de gelegenheid zijn om te sparen. Het middel zou boven dien de schatkist veel geld kosten. Op een verhoging van de rente zouden de spaarders maar zwak reageren. Boven dien valt niet uit te maken hoeveel iemand meer spaart dan normaal, het geen hem recht zou moeten geven op een extra korting van belasting. Indien minister Hofstra zijn sociale bezwaar consequent zou doorvoeren, dan zijn volgens de heer De Wilde (VVD) nog veel meer maatregelen onrechtvaar dig. want er wordt altijd verschillend van allerlei maatregelen geprofiteerd. Ook de heer Teulings (KVPi meende, dat om die reden het bevorderen van het sparen niet achterwege mag blij ven. Evenals de heer De Wilde betoogde hy, dat het sparen mede een middel moet zijn om de bestedingen te beper ken. Met enkele tientallen miljoenen uit de schatkist als premie op het sparen, zou een resultaat worden bereikt, dat een veelvoud bedraagt van die tientallen miljoenen, tot heil van onze nationale economie en de vastheid van het gezin. Aanmoedigen van het sparen hoort thuis in het complex van de bestedingsbeper king. Minister Hofstra antwoordde, dat feij niet op het standpunt staat, dat be vorderen van het sparen maar geheel achterwege moet blijven. Maar er is verschil tussen het sparen in het alge meen en het toepassen van maatre gelen om het sparen op een bepaald doel te richten (het verwerven van een eigen huis bijvoorbeeld). Met ge richt sparen kan men ook het sociale bezwaar verminderen. Er wordt in ons land ongeveer 20 procent of 6000 mil joen gulden gespaard. Indien men dit bedrag met 600 miljoen wil opvoeren en men daarvoor een premie moet ge ven van in totaal 6 miljoen, dan wordt het schieten met een kanon op een mui", onderzocht zou dan eerst moeten worden of er structureel in ons land een spaartekort bestaat. Volgens ir. Vos (P. v. d. A.) is de hoeveelheid geld, die in Nederland wordt gespaard, voldoende voor onze nationale expansie. Hij zag juist een gevaar in het Tijdelijke moeilijkheden De nota over de bestedingsbeper king zal beogen een evenwichtig geheel van maatregelen, die gedeel telijk op financieel terrein liggen, maar voor een deel ook daarbuiten, aldus minister Hofstra in de Eerste Kamer. Er zullen bezuinigingen no dig zijn bij departementen, waar het dikwijls pijn zal doen de taken te be perken. Als het komt tot verhoging van de inkomsten, zal het zijn in de vorm van belastingverzwaring. Het gehele proces zal onaangename kan ten hebbenmaar ik meen. aldus mi nister Hofstra, dat wij deze onaan gename maatregel zullen moeten nemen. In wezen is de Nederlandse economie gezond èn sterk. Als wij deze bescheiden operatie uitvoeren, ben ik overtuigd dat. indien er geen internationale inzinking komt, Ne derland daarna weer zijn gunstige vooruitzichten vóór zich zal zien. Ik spreek gaarne het vertrouwen uit dat in gemeenschappelijk overleg tussen regering en parlement de maatregelen zullen worden genomen om de tijdelijke moeilijkheden te overbruggen. overdrijven van de besparingen. Als dat moet worden aangemoedigd met premies, zal men op ander gebied minder kunnen uitgeven. Toch zou minister Hofstra thans spa ren wel een goede bestedingsbeperking vinden. Omdat er in deze tyd veel luxe wordt gekocht, waarvan het geld beter besteed zou zyn aan de woningbouw. In het kader van de bestedingsbeper king wees hij echter belastingmaatre gelen ter bevordering van het sparen in het algemeen van de hand, maar de vraag of gericht sparen zin heeft (de bezitsvorming, die bij de kabinetsforma tie zo'n grote rol heeft gespeeld) wilde hij beslist niet ontkennend beantwoor den.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1