Op 28 februari begint in Leiden bevolkingsonderzoek op T.B.C. De invloed van het Deltaplan DINSDAG 15 JANUARI 1957 Circa 65.000 a 70.000 personen komen er voor in aanmerking Op 28 februari zal in Leiden een aan vang worden gemaakt met het bevol kingsonderzoek op TBC. Het is de tweede maal - voor het eerst in 1953 - dat een dergelijk massaal onderzoek, dat vermoedelijk vier maanden in be slag neemt, wordt ingesteld. Teneinde de nodige voorbereidingen te treffen werd gisteravond in het Stadhuis een vergadering gehouden van het plaat selijk comité bevolkingsonderzoek tuber culose. De voorzitter, de heer S. Menken, was verheugd, dat de Leidse burgerij in 1953 zo grote belangstelling voor dit on derzoek aan de dag" legde. Spreker verwacht, dat de Leidse bur gerij ook ditmaal de grote noodzaak van een dergelijk onderzoek zal inzien. In totaal komen thans circa 65.000 a 70.000 ingezetenen voor dit onderzoek in aan merking. Op acht plaatsen in de stad zal het onderzoek, dat ook nu wordt in gesteld door de Fotu, plaatsvinden. Voor de schooljeugd wordt de kleine Stadszaal voor dit onderzoek ingericht. Terwijl de schoolkinderen minimum f. 0 25 voor dit onderzoek moeten betalen, is de prijs voor de overigen vastgesteld op f. 1 - 'in 1953 f. 1.05). Indien zulks gewenst mocht zijn kan men ook aanspraak maken op een kosteloos onderzoek, resp. onderzoek tegen gereduceerde prijs. In het plaatselijk comité hebben ook ditmaal weer vertegenwoordigers van tal van verenigingen en organisaties zitting genomen. Tot vice-voorzitter werd gis teravond dokter Th. J. G. Jansen be noemd. terwijl tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren H. Bodestaff en dr. J. F. Buma. Voorts werd een commissie benoemd, die zich zal belas ten met de organisatie van dit onder zoek. resp. in de bedrijven en onder de ouden van dagen. Uitvoerig is deze avond nog gesproken over de propaganda (het huisbezoek) en Lezers schrijven.... Ouderdomspensioen Nu de wet op het Ouderdomspensioen met 1 januari is ingegaan zijn er een paar dingen die niet kloppen. In een zinsnede van de wet staat, dat ieder Nederlander boven de 65 jaar recht op pensioen heeft. Dit is niet juist. Is een man gehuwd met een jongere vrouw, dan ontvangt hij als hij boven de 65 jaar is, volledig pensioen en be hoeft dan geen premie meer te betalen. Is een man beneden de 65 en invalide en de vrouw boven de 65. dan ontvangt hij ook volledig pensioen en betaalt dan ook geen premie meer. Is een man echter nog geen 65 jaar en de vrouw wél, dan ontvangen zij niets, maar moeten wel de volle premie beta len. Dit is niet juist. Was het niet billijk, dat dan desnoods een halve uitkering werd gegeven en dan de premie ook gehalveerd? Hier zit m.i. een onbillijkheid in. Mevr. C. MINNEMA—v. d. BURG Boerhaavelaan 41, Leiden. De Natuurvriend VELE ACTIVITEITEN VERWACHT Een groot aantal leden van de aquarium- en terrariumhoudersvereni- ging „De Natuurvriend" was gisteravond bijeengekomen in één van de zalen van het gebouw Steenschuur 6. Na de opening door de voorzitter, de heer W. Zwart met een nieuwjaars toespraakje. handelde men het huis houdelijke deel van de vergadering in een vlot tempo af. Uit het jaarverslag van de penningmeester en de secretaris bleek, dat de financiën op een gezonde basis staan en dat het komende jaar, een belangrijk jaar zal worden. Men hoopt n.l. een tentoonstelling in te richten en bovendien organiseert de Nederlandse Bond voor Aqua-Terra. de N.B.A.T., een bondsdag in Leiden, ter wijl er tevens een congres wordt gehou den van de Wereld Federatie van Aquariumliefhebbers, de W.F.A. Men sprak de hoop uit dat India en Pakistan hier ook vertegenwoordigd zullen worden. Aan de beurt voor de periodieke af treding waren de heren W. Zwart, voor zitter. P. Geertsma, 2e secretaris en M. B. Laporte, commissaris van materiaal. Allen werden weer herkozen. Hierna sprak de heer C. Slegtenhorst over de verschillende geolog'sche aspec ten voor het vormen van de bodem in het aquarium en het mede daardoor ontstane milieu, waarin de vissen en planten het beste kunnen leven. Spre ker ging in vogelvlucht de plantengroei langs. Het bleek, dat de beste produkten op dit terrein uit de sawahgebieden komen, en uit verschillende brede maar langzaam stromende rivieren. Na de pauze sprak de heer C. Sleg tenhorst over de vissen in Nederland en trok hij een parallel met verschil lende soorten, die in het buitenland voorkomen. Zodoende kregen de aqua riumliefhebbers enig idee, wat betreft het inrichten van hun aquarium. PALAR AMBASSADEUR IN CANADA De Indonesische regering, heeft de benoeming bekend gemaakt van Lam- bertus Palar tot Ambassadeur in Canada. Palar. die een ervaren diplomaat is. zal op 17 januari naar Ottawa vertrek ken. BURGERLIJKE STAND VAM LEIDEN GEBOREN Dirk Johannes, z. v. J. van der Laan en A de Boer; Johannes, z. v. J. P. N. Kraay- veld en A. M. van der Male; Wllhelmina Theodora, d. v. P. Faas en W. T. van den Eerg: Evan Benjamin, z. v. R. W. Breyer en M. Marder; Catharlna Alldr Elizabeth, d v. H. Kromhout en C. A. de Blauw; Barbara, d. v. P. L. Blangé en M. Baltis- berger- Johannes Anthondus Maria. z. v. J. J. de Jong en L. G. Hoogervoret; Her- bert, z. v. W. J. J. Polane en E. Holle; Roelanda, d. v. J. Zieriikzee en P. Kop; Petronella, d. v. G. J. van der Lippe en J. C. van Poelgeest; Annette, d. v. J. van der Sluys Veer er E. Dyserinck. GETROUWD A. J. Brandt en K. Carree. OVERLEDEN F. P. van, Zijl, 62 J., man; W. M. Doove, 63 J, hulsvr. v. H. Stouten. de aanpak van het werk. Gelet op de in 1953 opgedane ervaringen werd besloten ditmaal een aantal personen (30 tot 40) dat de stad wijksgewijze zal bewerken, een kleine vergoeding te geven. Vanzelf sprekend zal het comité de hulp van vrijwilligers(sters) op hoge prijs blijven stellen. Tijdens deze vergadering heeft de di recteur van het districtsconsultatiebu reau. dr. D Ruiter, nog eens gewezen op het grote belang, dat met een dergelijk onderzoek is gediend. Tuinbouw Studieclub Leiden en omstreken De Tuinbouw Studieclub „Leiden en Omstreken" hield gisteravond in één der bovenzalen van ..Het Gulden Vlies'1 haar vierde jaarvergadering. De voor zitter. de heer C. v. d. Eyk, sprak een woord van welkom, wierp daarbij een blik in het verleden en in de toekomst en wekte de leden op de lezingen zo veel mogelijk bij te wonen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. B. Brussé. bleek o m., dat het ledental vrijwel onveranderd is geble ven. De vereniging telt thans 70 leden. De penningmeester, de heer L. v. d. Post, gaf een financieel overzicht: de inkomsten bedroegen in het afgelopen jaar f. 917.16 en de uitgaven f. 485.08. Er is dus een batig saldo van f. 432.38. in kas De heren v. d. Post en Brussé werden herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. Vervolgens werd door de heer Sj. Vriend de uitslag van de tomatenproef behandeld. Z.W.O. subsidieert uitgave mitldel- nederlands geestelijk en wereldrijk proza De Nederlandse Organisatie voor Z uiverwetenschappeiijk Onderzoek heeft prof. dr. C. C. de Bruin, hoogleraar ln de kerkgeschiedenis der middeleeuwen aan de Leidse Universiteit een subsidie verleend voor de uitgave van een twee delig werk, waarvan de delen resp. getiteld zijn: „Middelnederlands geestelijk proza" en „Middelnederlands wereldlijk proza". Deel één handelend over Middel nederlands geestelijk proza, is een voort zetting van een studie van wijlen prof. dr. C. G. N. de Vooys, Belangrijke publikatie van Leids hoogleraar VOORGESCHIEDENIS In een onderhoud vertelde prof. de Bruin allereerst dat in het jaar 1851 J. van Vloten een bundel „Nederlandsche prozastukken van 12291476" bezorgd had. Hoewel deze bundel voor die tijd verdienstelijk was omdat hy mede de stoot heeft helpen geven bot de bestu dering van het Dietse proza voor de re formatie en de renaissance, is deze bloemlezing thans verouderd, omdat het onderzoek van de sindsdien voorbijge gane eeuw veel nieuws aan het licht heeft gebracht. Vandaar dat de tijd thans is aangebroken om het boek van Van Vloten te vervangen door een werk, dat geheel ln overeenstemming is met de stand van het huidig weten- Tijdens de hedenmiddag in „De Doelen" gehouden koffiemaaltijd van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft dr. ir. F. P. Mesu. adviseur voor planologische aangele genheden van het Landbouwschap, gesproken over „De invloed van het Deltaplan". In vogelvlucht gaf spreker, die ook lid is van de Delta-commissie, een interes sant inzicht van de opzet en gevolgen van dit plan voor de veiligheid, de zoutwaterbestrijding, de zoetwatervoor ziening en de landaanwinning. Spreker zette uiteen, dat het afsluiten van de Hollandse IJssel. dat nauw verband houdt met de verwezenlijking van het plan, van grote betekenis is. Zou men hiertoe niet overgaan, dan was het ge vaar groot, dat bij het optreden van een ramp. gelijk aan die van januari- februari 1953, een groot gedeelte van Zuid-Holland en Utrecht enkele meters onder water zou komen te staan. Dr. ir. Mesu weidde vervolgens uit over de werkzaamheden van het afslui ten der zeegaten in Zeeland en Zuid- Holland, die niet alleen, de veiligheid van het land en zijn bewoners op 't oog hebben, doch ook van buitengewoon belang zijn voor de zoetwatervoorziening en het tegen gaan van verzilting van de bodem. Wanneer eenmaal de zeegaten zijn afgesloten, kan een begin worden gemaakt met het treffen van maatrege len voor de zoetwatervoorziening. Zodra deze afsluiting een feit is. zal het mo gelijk zijn de beschikbare hoeveelheid zoetwater beter over het gehele land te werdelen. Bij de verwezenlijking van het plan zullen hiervan ook de zandgron den. die in de zomer nog al eens ver drogen. profiteren. Van belang is ook, dat men straks mogelijkheden ziet om het zoute water teru^ te dringen. Via de werkzaamheden, welke mo menteel aan de gang zijn bij de indij king van de Zuiderzee, maakte spreker ook nog een „uitstapje" naar het hoge noorden, de Lauwerzee, waarvoor ook een plan tot indijking is opgezet. Ook het belang van deze werkzaamheden toonde dr. ir. Mesu aan. Tenslotte stond spreker stil bij de keerzijde van „de medaille", t.w. de oester- en ansjovisteelt. Momenteel worden in een proefstation te Wemel- dinge de mogelijkheden onderzocht, die kunnen leiden tot handhaving zij het op een andere plaats van deze teelt. Voor de garnalenvisserij zijn volgens spreker zeker nog mogelijkheden in de directe omgeving van de af te slui ten zeegaten aanwezig. De voorzitter van het departement, de heer J. G. J. Verhey van Wyk, dankte aan het einde van de bijeenkomst dr. ir. Mesu voor zijn interessante uiteenzit ting. LEIDERDORP JUBILEUM-CONCERT „EXCELSIOR". Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan geeft de Chr. Gem. Zangvereni ging „Excelsior", o.l.v. Hans Boelee, een jubileum-concert, waaraan o.a. meewerkt Feike Asma, orgel. Ds. T. PILKER BEROEPEN. In de vacature ds. H. Sweepe is door de Geref. kerk alhier een beroep uitge bracht op ds. T. Pilker te Maassluis. OEGSTÜEESÏ Filmavond dierenbescherming Gisteravond werd een propaganda- avond gehouden van de afdeling Oegst- geest van de dierenbescherming. De heer ElsevierStokmans, voorzitter van de afdeling, sprak een welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder burgemeester en mevrouw Du Boeuff, en enkele raads leden begroette. Voordat begonnen werd met het vertonen van de films, sprak de heer J. Ivangh een propagandistisch woord en lichtte hy de films toe. „Luch tige ontmoetingen" behandelde de alge mene verzorging van huisdieren en het werk van de inspecteur van de dieren bescherming. „Thuis en op reis" gaf een beeld van de controle op veevervoer en buitenlands dierentransport. Het bleek dat de dierenbescherming hier een be langrijke taak heeft en vele adviezen kan geven. Na de pauze werd de f\lm „Gouden handen" vertoond, waarin ge wezen wordt op de verzorging van vogels en het voederen in de winter. De aan wezigen en dat waren er helaas minder dan men had gehoopt hebben een prettige en leerzame avond gehad 's Middags was er een filmvoorstelling voor de kinderen uit de eerste en tweede klassen der lagere scholen. Ongeveer 500 kinderen hebben muisstil zitten genie ten van de mooie films. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Catherlna A., d. v. J. C. van Winsen en J. A. van der Drift. Ondertrouwd; A Duindam, 25 J., en M. C. van der Voort, 21 J. WASSENAAR OPBRENGST KINDERPOSTZEGELS. De afrekening van het Comité voorde Kinderpostzegels luidt; verkoop postze gels f. 5569,50. dito briefkaarten f.281.75 giften f.250; samen f.6101,25. De op brengst is iets minder dan vorig jaar. Geestelijke motieven voor een verenigd Europa Door de afdeling Den Haag van de Beweging van Europese Federalisten werd maandagavond in Zuiderhout aan de Oudermeulenlaan een vergadering gehouden, waarin ds. O. T. Hylkema u't Den Haag een inleiding hield over: Geestelijke motieven voor een verenigd Europa. De avond werd Ingeleid door mr. J. A. van Lanschot Hubrecht, die o.a. opmerkte, dat de gebeurtenissen in Hongarije wel aanleiding gaven om zich te bezinnen op de eenwording van Europa. Ds. Hylkema sprak in de eerste plaats over het begrip Europa. Hoe is deze naam ontstaan? De mytologie geeft geen op lossing, alleen gissingen; in de geograi.e is Europa ook geen duidelijk gegeven grootheid en met taal of ras komt men er ook niet uit. Bij de opvallende ver scheidenheid speelt in de Europese geest een belangrijke rol de menswaardering, vooral op bepaalde punten: vrijheidsbe grip, waardigheid van de mens, her scheppend vermogen, wetenschap en kunst, de overtuiging van de doeltref fendheid van rationele methoden by handelen en denken. Hieraan is de Euro pese mens te onderkennen. De bronnen waaruit de Euro pese geest voortspruit zyn de Griekse wijsbegeerte, het juridisch vernuft van de Romeinen, als belangrykste zaken de bybel en het christendom. Om een en ander te behouden is een federaal Europa noodzakelijk. Omdat ieder volk zichzelf wil blijven, is dit moeilijk. Men moet echter beseffen, dat grote dingen alleen in federatief verband zijn te ver werkelijken. Het moet, want wij leven op bedreigde grond en het is ook onze taak een natuurlyke brug te vormen tussen het onontwikkelde Midden-Oos ten. Wij hebben onze ervaringen en ons geestelijk potentieel om ze te gebruiken. Europa moge blijven leven als instru ment van de vrede in de wereld, aldus eindigde spreker. Er was gelegenheid voor gedachten- wisseling. ZOETERWOUDE E.H.B.O.-wedstrijden RAYONWEDSTRIJDEN EHBO De R.-K. Ver. voor EHBO alhier orga niseerde zondag j.l. rayon wedstrijden, welke werden gehouden in het parochie, huis aan de Schenkelweg. Hieraan werd deelgenomen door de afdelingen Leiden, Roelof arendsveen en Zoeterwoude, elk met een senioren- en juniorenploeg, Stompwyk met een seniorenploeg en Hoog ma de met twee en Rijpwetering met een juniorenploeg. Het resultaat bij de senioren was: 1. Leiden 385 punten; 2. Zoeterwoude 380 punten 'na loting met Stompwyk); 3. Stompwyk 380 punten; 4. Roelof- arendsveen 360 punten. De wisselbeker ging dus dit jaar naar Leiden en werd verdedigd door Roelof- arendsveen. De commandantenprys ging naar mej. van der Meer uit Stompwyk met 95 pun ten van de te behalen 100 punten. De jury bestond uit dokter H. Kort- mann te Leiden, mevr. van Dam uit Lei den en de heer de Boef uit Voorschoten. Bij de junioren was de einduitslag: 1. Zoeterwoude met 267 punten; 2. Lei den met 238 punten; 3. Roelofarends- veen met 220 punten; 4. Hoogmade I met 211 punten; 5. Rijpweterincf met 194 punten: 6 Hoogmade II met 176 punten. Ook voor de junioren was nu een wis selbeker beschikbaar gesteld die dus voor de eerste keer "door de Zoeter- woudse jongeren werd gewonnen. Weer razzia in de kasbali van Algiers Franse militairen en politiemannen hebben vanochtend weer een groot scheepse razzia gehouden in de Kasoah, de Arabische wijk van Algiers. Ditmaal strekte het onderzoek zich uit tot dat deel ver de wijk. waar men bij de grote razzia op 8 januari nog niet aan toe was gekomen. Te Michelet, 150 kra. ten oosten van Algiers, zyn dertig opstandelingen ge sneuveld by een treffen met Franse troepen. Vrachtauto doodde bromfietser (Speciale berichtgeving) Voor de derde maal in het nieuwe Jaar. en wei vanochtend om half acht, is in Nymegen een dodelijk verkeerson geluk gebeurd, waarvan een 48-jarige Nijmegenaar het slachtoffer werd. Deze kwam op zijn bromfiets uit de Woezik- selaan, nabij de gemeentegrens van Wychen, en wilde de Graafseweg over steken. Hij werd op dit punt door een vrachtauto, die uit Grave in de rich ting Nijmegen reed. gegrepen en ern stig gewond. Het slachtoffer overleed ter plaatse. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: K. S. van Oenen-Hennicher. z„ Amsterdam; Verschoof-Van den Ber gen. z„ Utrecht; Van GeilswykVan Kooten, d„ Amsterdam; J. E. Lodder Den Hartog, z., Rotterdam-; Nolen Lietze, z., Amsterdam. Getrouwd: W. A. F. Stokhuyzen en G. Schuurman. Amsterdam. Overleden: H. Bierman, m. 80 jr.. Den Haag; J. A. ten Wolde, m. 54 jr.. Heem stede. B. A. Smits, m., 52 jr.. Bilthoven; M. van der WegVelvis, vr„ 74 jr., Bak- kum; W. A. M. van der Ven. m„ 46 jr.. Velp (G.); vrouwe A. G. van Linden Tol—Bühlmann, vr., Rockanje; Ch. J. de Lussanet de la Sablonière. m.. 85 jr.. Blaricum; J. A. Uchtman, m„ Gronin gen; J. A. ten Wolde. m., Neede; T. A. Wiersura, vr. 79 jr.. Balkbrug; J. J. Jan sen—Oostingh, vr„ 74 jr.. Zwijndrecht. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 15 Januari Le-idse Coöp. Groente- en Fruitveiling: per 100kg: an dijvie 17139; kroten 1321; kroten ge kookt 3035; boerenkool 42—52; gele kool 1924; groene kool 2228; prei 27 44; stoofsla 151158; spruiten A 5983. idem B 3771; uien 2329; waspeen 35 44; winterpeen 1518; witlof 5078; per 100 stuks: knolsederij 1220; per 100 bos: seldery 22—23. LEIDEN, 15 Januari. Vette varkens- markt. Aangevoerd zyn 160 stuks. Note ring lichte varkens f 1.75f 1.82, zouters f 1.88f 1.92, zeugen f 1.65f 1.70 per kilogram. De handel ls redelijk, enkele prima soorten boven de notering. BODEGRAVEN, 15 Januari. Kaas markt. Aangevoerd 22 partijen. Notering: f 238f 2.47. Handel ls matig. ROTTERDAM, 15 Januari. Veemarkt. Aanvoer Ln totaal 2681. Week totaal 4546. Vette koeien on ossen 600. gebrulksvee 553. vette kalveren 150, graskalveren 106. nuchtere kalveren 716, varkens 68. biggen 90, paarden 96. veulens 4. soha/pei of lam- en 274. bokken of gelten 18. rijs per kg.: Vette koeien le kw. 3.04 .20, 2e kw. 2.853.00, 3e kw. 2.762 86; vette kalveren 3.003.25, 2.803.00, 2.70 2.80; slachtpaarden 2 45, 2.20, 2.i0. Prlj6 per stuk: Graskalveren le kw 450. 2e kw 350. 3e kw. 275; nuchtere kalveren 62, 55. 45. biggen 56, 47. 40; schapen 130, 110. 1O0, lammeren 125. 110, 90; kalfkoelen 1100, 950, 725; melkkoeien 1100 950 725; vare koelen 820, 700, 600; vaarzen 775, 675, 475; pinken 540, 440 340. De commandantenprijs in deze afde ling was voor Kobus Kortmann uit Zoe terwoude met 84 punten. Voor de junioren werd de jury ge vormd door dokter W. Kortmann uit Zoeterwoude mej. Pley uit Leiden en de heer Lek uit Rijpwetering. UITVOERING TEN BATE VAN HONGAARSE VLUCHTELINGEN Op donderdag 17 januari a s zal de Zoeterwoudse Mandolinevereniging een muziek- en toneeluitvoering geven in „Ons Huis". Opgevoerd zal worden ..Een schoonmoeder uit duizend", een blijspel in drie bedrijven. De netto opbrengst aal worden bestemd voor de Stichting „Hulp aan Hongaarse Vluchtelingen". In de Hollandse IJssel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de con structie omvat van een schutsluis, een rivierafsluiting door twee be weegbare schuiven en een overbrug- ging van het vaarwater. Een blik op de werkzaamheden aan de zeezijde. Verbinding met de „Titon" (Speciale berichtgeving) De IJmuidense sleepboot „Titan" van het Bureau Wijsmuller N.V. te IJmuiden is er gistermiddag laat in geslaagd een verbinding tot stand te brengen met de in de monding van de Humber gestrande Groningse kust vaarder „Tiny". Wanneer men in de loop van vandaag er in zal slagen om de sleepdraad goed belegd te krijgen op de kustvaarder, dan kan de „Titan" bij het hoogwater van vanmiddag haar eerste poging doen om de kustvaarder vlot te brengen. Overi gens wordt nog steeds rekening gehou den met een moeilijke berging. De „Tiny" liep op de bank bij hoogwater en bovendien by noordooster storm, zo dat op deze plaats van de Humber veel water stond. 777 en 999 De stand van gironummer 777 van het Rode Kruis voor nulo aan Honga rije was vanmorgen f. 4.494.504.78.. De stand van gironummer 999 van het Na tionaal Comité hulpverlening Hongaar se volk f. 4.418.764,52. „Prijsstijging" aan de Hongaarse g rens De z g. grensgidsen, die Hongaarse vluchtelingen de Oostenrijkse grens hel pen bereiken, hebben dezer dagen het honorarium voor hun diensten verhoogd zo wordt in Wenen vernomen Deze mensen vragen nu tot 13.000 for int (ongeveer 4000 gulden) of voor eenzelfde waarde in natura aan goede ren of voedsel dat de vluchtelingen bij zich hebben De laatste dagen hebben Oostenrijkse overheidsdienaren verscheidene van de ze gidsen gearresteerd, die daarop tot Motie Geugjes verworpen In de vanmiddag gehouden vergade ring van de Eerste Kamer is gestemd over de motie van de heer Geugjes (CPN) naar aanleiding van het besluit der regering om de consumentensubsidie op de in het eigen land voortgebrachte suiker per 1 januari 1957 op te heffen. In deze motie wordt de regering ver zocht haar besluit in te trekken De motie is verworpen met 48 tegen 3 stemmen, die van de OPN. schappelijk onderzoek, dat wil zeggen door een tekstenverzameling, die een beeld geeft van het geestelijk leven onzer voorouders voorzover dit in de vorm van prozageschriften tot uitdrukking kwam. Reeds in 1940 deed prof. De Bruin een eerste stap in deze richting door de uitgave van een verzameling „Middel nederlands geestelijk proza". Dat deze publikatie bevruchtend heeft gewerkt op het wetenschappelijk onderzoek, blijkt hieruit dat enige academische disser taties. waaronder een Zweedse, daaraan hun ontstaan danken. Tengevolge van oorlogshandelingen is de oplage van dit boek echter vernietigd, zodat het niet ten volle zijn invloed heeft kunnen uit oefenen. DE UITGAVE VAN PROF. DE BRUIN Door de Z.W.O.-subsidie is de hoog leraar thans in staat gesteld een twee delig werk te laten verschijnen, volle diger dan zijn eerstgenoemde arbeid, bestaande uit een verzameling Middel nederlands geestelijk proza en een bun del Middelnederlands wereldlijk proza, voorzien van inleidingen en annotaties. Voor de sa-menstelling van deze verzame lingen heeft prof. de Bruin, behalve in Nederland ook ln België een onderzoek op bibliotheken en archieven ingesteld en vergelijkende studies van hand schriften gemaakt. Voorts raadpleegde hy materiaal uit betrouwbare, gedrukte uitgaven. Het behoeft, geen betoog, zo zeide de hoogleraar, dat een dergelijke uitgave vele facetten vertoont. Zij dient de ken nis van de Nederlandse kerk- en be schavingsgeschiedenis en van de taal- en stijlgeschiedenis in de late middeleeu wen. Het boek zal een tegenhanger vor men van de driedelige uitgave van Verwijs' „Bloemlezing uit de Middel nederlandse dichtkunst", waarvan thans een door prof. De Bruin herziene en ver meerderde editie bezig is te verschijnen, een werk waarvan de betekenis overeen komt met die van de bundels proza. Zodra beide reeksen compleet zijn zal de wetenschap de beschikking hebben over een collectiemateriaal, die de mo gelijkheid biedt tot velerlei wijzen van bewerking BEURSOVERZICHT Aanbod van Philips Amsterdam, 15 januari. Het was duidelijk te merken dat Wall- street gisteren wat lager was afgekomen. Over de gehele linie was het koerspeil iets lager dan gisteren. Voor Kon. Olie werd f 2.minder betaald. Markanter was het verloop van Philips-aandelen. Nu morgen de claimhandel gaat begin nen. die duurt tot en met 1 februari, is Philips steeds meer het dominerende fonds van de markt. Hoe de claimprijs zich zal ontwikkelen, is een open vraag maar enig houvast heeft men reeds aan de vanochtend 'betaalde prijs die neer komt op een obligatiekoers van 106% 107% welk niveau vanmiddag vrij acceptabel werd geoordeeld. Het is lager dan gisteren toen men uitkwam op 108 109 Men verwacht echter morgen wel wat aanbod in claims met de mogelijk heid van een lagere prijs. Aandelen Philips leden onder enig aanbod en verloren circa 5 doordat vrijwel geen steun werd geboden. Unile ver en Aku konden zich moeilijk hand haven. De affaire was overal van weinig betekenis. De hoeken der Indonesische fondsen lagen vrijwel verlaten. Alle cul tures waren weer in reactie op minder gunstig politiek nieuws uit Indonesië. HVA kwam weer beneden pari. Scheep vaart brokkelde iets af. Staatsfondsen weinig veranderd. Vandaag werden voor het eerst verhandeld de participatiebe- wijzen ln het beleggingsfonds van kort lopende Duitse Auslandsbonds, de zgn. Dabonds op f 852.50 met f 5.— uitkering. De belangstelling werd behoorlijk ge noemd. De markt sloot stil. WISSELKOERSEN Amsterdam. 15 januari Londen 10 66—10 66%. New York 3 82*3—3 83^. Montreal 3.98%—3.98%, Parijs 1 0807% 10817%. Brussel 7.59—7.59%, Frankfurt 90.73—90.78. Zürich 86.89—86 94, Zürich (vr. francs) 89.31%89.36%, Stockholm 73 51%—73.56%. Kopenhagen 54.95—55.00 twee weken gevangenistraf kregen we- Oslo 53.34%53 39%. Milaan 60.56%- gens „Illegale grensoverschrijding". 60 61%, Wenen 14 63%14 64%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 15 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 90% L 90% L Grootboek obl85% L 85 L Ned. '51 3% 90% L 90 L Ned '53 (3%) 88% 88% Ned. '56 3% 88A 88it« Ned '48 3% 84% 84% L Ned '54 3% 85% 85% Ned '55 3% 85% L 84% Ned *55 n 3 85% 85% Ned '47 3% (3) 83H 83% Ned. "37 3 84-ft 83% Dollarlng '47 3 93% 93 Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 89 89% Indië A3 86% 86% Grootboek '46 3 86A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 52 52% Nat Handelsbank 110 110 Ned Handelsmij 171% 170 AX.Ü 210 207% Philips 233 229 Unilever356% 355% Wilton Feyenoord 221% 217 Biliton 2de r 218 217% Kon. Olie (f 20.—) 166 40 164 80 Kon. Olie (50 k t 20) 166 50 164 65 Amst Rubber 86 82% Dell Mij en (Ver.) 106% 104% H.VA 100% 98% Java Cult50 B 58 Senembah68 66% Holl Amer lijn 184 182% Kon N. Stoomboot 171% 170% Ned Scheepv Unie 172% 170% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam 47 (3%) 3 89% 89% Den Haag 1937 1 3.. «4 Leiden 1947 89 R'dam 37 I-m 3% 89% 89% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 99 L Premieleningen A'dam *51 2% 97 96% A'dam '56 1 2% 95 94% A'dam '56 n 2% 101H 101H Eindhoven '54 2% 89% 89% Enschede '54 2% 90% 90% Den Haag '52 I 2% 102 101 Idem n 2% 102% R'dam '52 I 2% 99% 99% Idem 13 2% 105% 102 Utrecht '52 2% 101% 98L NIET- A CTIE VE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amst Bank 222 220 Rott. Bank 189% 188% Twentsche Bank 191% 190% Industrie Ondernemingen Albert Heyn250 L Borneo Sum H Mij 78% 78 Ned G en Sp fabr 175 170 Kon Ned Grofsm 110 109 Internatio 109 108 Rott Droogdok Mij 571 B 576% Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt 74 73 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 19% 19% Amerik. fondsen Anaconda 72fi 71iT« Shell Oil Comp 88 87% Nog enkele fondsen ui' Leiden en omgeving Aandelen V _K 14/ Edelmet Kon. AA 67%exd Pref w.a idem 67 314 Holl Constructie 380exd 375 Ing o>ii v Bouwnijv 120 Int Kunststof! Ind 49 49 Leidsene W iismnn 285 289 Sikkens Lak B 398 L 390 Ver Touwfanrieken 164%GB 163% 80 Wernlnk's Betonm. 80 Van W«k Textiel 73% 75GB

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5