„Gehele produktie splijtstoffen moet voor vredesdoelen dienen" Communisten denken, dat een grote overwinning binnen hun bereik is" WEERBERICHT Washington bereid tot flinke stappenmits onder controle 8295 Huidige crisis Midden-Oosten kan wel eens beslissend njn. Soekarno zal „Revolutionaire Raad" instellen 95ste jaargang DINSDAG 15 JANUARI 1957 No. 29036 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t7.- uDLAL/ VUUK LH1ULIN U1V1C per kwartaal; f. 2.35 per maand: f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro ao. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Amerika dringt weer aan op ontwapening Amerika heeft een nieuwe poging gedaan om het ontwapenings- vraagstuk op te lossen. Gisteren, bij de opening van een debat over dit probleem in de Politieke Commissie van de Algemene Vergadering der V.N., diende de Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge een nieuw plan van vijf punten in, volgens hetwelk de gehele produktie van splijtstoffen voor vredesdoeleinden moet dienen. Voorts wordt in het voorstel geopperd het beproeven van intercontinentale onbestuurde projectielen en andere zich buiten de dampkring bevindende kunst' matige voorwerpen onder internationaal toezicht te stellen. Alle proe ven met kernwapens zouden verboden moeten worden, de beperking van de strijdkrachten zou onder doeltreffende controle moeten worden geplaatst en er zouden inspectiestelsels moeten worden ingesteld om de mogelijkheid van onverwachte aanvallen uit te schakelen. Lodge zei, dat Amerika bereid is flinke stappen te doen in de richting van een beperking van de bewapening, maar hij zei, dat dergelijke stappen, van Amerika en andere landen, aan een doeltreffende inspectie onder hevig moeten zijn. rijk, de V.S., de Sovjet-Unie en Canada zitting hebben, zal de details nader kunnen bespreken, aldus Lodge, die er aan toevoegde dat Amerika in toene mende mate hoeveelheden splijtbare stoffen voor vreedzame doeleinden ter beschikking zal stellen en andere lan den zal aansporen volledige bijdragen te leveren tot het constructieve gebruik van kernenergie. Indien een dergelijk akkoord van kracht zou kunnen worden, zou het mogelijk zijn proef ontploffin gen van kernwapens te beperken en uit eindelijk ermee op te houden. Wat de beperking van de mankracht betreft noemde Lodge voor de Sovjet- Unie en de Ver. Staten elk 2.500.000 man en 750.000 voor Groot-Brittannië en voor Frankrijk. „Voorzieningen tegen verrassende aanval" De vijf oogmerken van het Ame rikaanse voorstel voor hernieuwde onderhandelingen zijn: het tegengaan van de neiging om steeds grotere voorraden kernwa pens aan te leggen en het vermin deren van de kans op een atoom oorlog; het treffen van voorzieningen te gen een verrassende overval en zo doende een oorlog op grote schaal te voorkomen; het verminderen van de last der bewapening en het verhogen van de levensstandaard; de verzekering, dat de ontwikke ling van toestellen, bestemd voor vluchten buiten de aardse damp kring, uitsluitend voor wetenschap pelijke en vreedzame doeleinden is bestemd; het doen afnemen van de span ning en het bereiken van oplossin gen in moeilijke politieke vraagstuk ken te vergemakkelijken. De subcommissie voor de ontwape ning, waarin Groot-Brittannië, Frank- LAATSTE DAG STROOM VAN OPLOSSINGEN Tot de laatste dag voor de sluiting van de inzendingstermijn leek het er op dat de tiendelige kerstprijs vraag dit jaar te moeilijk was ge weest en dat het aantal ingezonden oplossingen ver beneden dat van vorige jaren zou liggen. Zondag avond begon echter een stroom op lossingen binnen te komen, die eerst gistermiddag eindigde na het totaal aantal puzzeloplossingen op aan zienlijk meer dan achtduizend te hebben gebracht. De ervaring heeft geleerd dat het aantal in een enve loppe gesloten oplossingen lang niet altijd overeenstemt met het aantal, dat door de inzender buiten op de enveloppe is vermeld, terwijl ook andere factoren nog invloed op de definitieve cijfers* kunnen hebben. Maar voorlopig is het resultaat van de telling, dat we puzzeloplossingen moeten gaan na zien. Dat vergt heel wat tijd en werk. Wij zullen dus nog even uw geduld op de proef moeten stellen voor wij U de oplossingen en de namen der prijswinnaars kunnen voorzetten. Ondanks het feit dat er ruim 2500 oplossingen meer dan vorig jaar werden ontvangen, hopen wij die duizenden puzzels toch in dezelfde tijd te kunnen controleren en U in de loop van volgende week de definitieve uitslag te kunnen mededelen. Winters weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met plaatselijk en kele lichte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 JANUARI. Zon op: 8.43 uur; onder: 17.01 uur. Maan op: 17.55 uur; onder: 8.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.02 en 15.18 u Laagwater te 11.14 en 23.37 uur. Dit nummer bestaat alt 19 pagina's. Rus trekt van ieer Na de rede van Lodge hield Koez- netsof, de plaatsvervangende Sovjetrus- sische minister van Buitenlandse Zaken, een lange toespraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten, die hij een po ging tot hervestiging van het kolonialis me noemde. Aan het eind van zijn rede vroeg Koeznetsof om een speciale zit ting van de V.N.--Assemblee over het vraagstuk van de ontwapening en deelde hij mede, dat de Sovjet-Unie het Ame rikaanse plan zorgvuldig zal bestuderen. De Rus noemde Boelganins voorstel len van 17 november een goede grond slag voor de onderhandelingen. Hij dien de een resolutie in ter ondersteuning van de Russische eis tot een onmiddel lijk verbod van proeven met kernwa pens en deed de volgende voorstellen: de beperking in 1957 van de strijd krachten der Ver. Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk, die in Duitsland zijn gelegerd, met een derde; een aanzienlijke beperking in 1957 van de strijdkrachten der drie Westelijke landen in de NAVO-landen en van de Sovjet-Unie in de landen van het Ver drag van Warschau: de opheffing binnen twee jaar van alle militaire bases op het grondgebied van andere landen; een vermindering in de loop van twee jaar van de militaire uitgaven; de instelling van een streng en doel treffend internationaal toezicht op de naleving van de ontwapeningsverplich tingen. Emigratie in 1956 Volgens de voorlopige cijfers van de emigratie in 1956, emigreerden in dat jaar ongeveer 32000 Nederlanders. Een vermeerdering van 3000 in vergelijking met 1955, in welk jaar ruim 29000 Nederlanders emigreerden. In 1956 werden in totaal ruim 54000 aanmeldingen voor emigratie ontvan gen, tegen ruim 48000 in 1955. Naar Canada vertrokken in 1956 on geveer 7600 Nederlanders (6500 in 1955) Naar Australië vertrokken ongeveer 11000 Nederlanders, tegen ruim 13000 in 1955. Naar Nieuw Zeeland gingen ruim 1300 Nederlanders in 1956, tegen ruim 1200 in 1955. Voor de overige landen zijn de cijfers: de Ver. Staten 9500 in 1956 (4000 in 1955); Zuid-Afrika 1800 in 1956 (2800); Brazilië ongeveer 300 (440)Rhodesia 350 (440); overige landen 150 (in 1955 geen). Michiel de Ruyter- herdenking 1957 Onder grote belangstelling, in het bijzonder uit rederskringen, is giste ren in Den Haag opgericht een Na tionaal Comité tot herdenking van de 350ste geboortedag van admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter. Het initiatief daartoe was genomen door vice-admiraal b.d. J. Callenfels en de heer D. Hudig. De ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat waren vertegenwoordigd door de secretarissen- generaal. dr. J. H. Wesselings en mr. D. G. W. Spitzen. De directeur-generaal van Scheepvaart had een vertegenwoor diger gezonden. Kolonel W. van den Donker trad op als ver tegen woordigei van de bevelhebber Zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. Naar werd meegedeeld, zal het hoofd bestuur der PTT een De Ruyter-zegel uitgeven. In Amsterdam en daarna in Vlissin- gen zal een grote De Ruyter-ten toon stelling worden georganiseerd. De heer Van der Leede heeft een boek geschre ven over het leven van Michiel Adriaansz. de Ruyter en de sociale toe standen van diens tijd. Als voorzitter van het nationaal comité werd benoemd de heer G. Ritmeester en tot secretaris-penning meester schout bij nacht b.d. E. A. Vreede. Het secretariaat is gevestigd Stationsweg 135 te Den Haag. V) Foster Dulles waarschuwt vrije wereld Mevr. Fanny Blankers-Koen heeft nog eens een horde genomen, al heeft zij dan ook afscheid genomen van de wedstrijdsport. Dit was een gebeurtenis waar geen chronometer aan te pas kwam. Zij opende met deze sprong gisterochtend de sport- vakbeurs in het RAl-gebouw te Am sterdam. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren bij een bespreking van de „Eisenhower-doctrine" op een gemeenschappelijke vergadering van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten verklaard, dat de hui dige crisis in het Midden-Oosten wel eens van beslissende betekenis in de strijd tussen communisme en vrijheid zou kunnen zijn. In gebieden die aan het Midden-Oosten grenzen Bulgarije, de Zwarte Zee, de Oekraïne, de Kaukasus en Midden-Azië zijn Sovjet- russische land-, zee- en luchtstrijdkrachten zodanig opgesteld dat zij op elk gewenst ogenblik kunnen ingrijpen. Dit feit is niet nieuw, aldus Dulles, doch onder de huidige omstandigheden heeft het een nieuwe betekenis gekregen. Belemmeringen zijn nu weggevallen De Russische heersers hebben al tijd het Midden-Oosten willen bezit ten, aldus Dulles. „Nu schijnt het de communistische heersers toe, dat de gebeurtenissen meewerken en dat een grote overwinning zo goed als binnen hun bereik is. Hun vertrou wen is niet zonder grond". Kennelijk verwijzend naar Engeland en Frankrijk vervolgde de minister, dat er een wijziging is gekomen in de mo gelijke afschrikwekkende rol van be paalde Westeuropese landen in het Mid den-Oosten, die tot voor kort een ern stige belemmering voor een communis tische aanval was. Als gevolg van psy chologische, financiële en politieke om standigheden bestaat die belemmering niet meer. Er zijn bewijzen, dat de communisti sche heersers nu wellicht denken aan de mogelijkheid van operaties van „vrijwil ligers" in het Midden-Oosten. Niemand kan voorspellen of, en zo ja wanneer, de communisten zullen aanvallen, doch wel is hekend, dat zij het vermogen bezitten, dat er een sterke verleiding bestaat en morele remmingen ontbreken. Talrijke bewijzen Monaco begint zicli voor te be reiden op de blijde gebeurtenis, welke het staatje een troonopvolger of opvolgster geven zal. Een van de in schilderachtige uniformer, gesto ken militairen controleert het kanon, dat binnenkort 101 of 21 schoten zal afvuren. Tezelfder tijd loopt het Midden-Oos ten gevaar door een snel groeiende fi nanciële en economische crisis als ge volg van het sluiten van het Suezkanaal en het afsluiten van de olietoevoer via pijpleidingen. Er zijn talrijke bewijzen van communistische infiltratie, in het bijzonder onder de georganiseerde arbei ders. Er zijn samenzweringen voor moordaanslagen en sabotage met com munistische doeleinden. Een speciaal doel voor de krachtig werkende commu nistische propaganda zijn de circa één miljoen Arabische vluchtelingen. Dit alles, aldus Dulles, heeft, de Ver. Staten ertoe gebracht alle geschikte maatregelen te nemen om aan het nieu we. grote gevaar het hoofd te bieden. Die maatregelen mogen geen herinne- rmg opwekken aan het kolonialisme of mandigheid inhouden ten aanzien van de verlangens van de volken in het Mid den-Oosten. Dulles verklaarde voorts, dat de Ver. Staten bereid blijven een grote bijdrage te leveren voor regeling van basisproble men der Arabisch-Israëlische betrekkin gen. w.o. het vaststellen van permanente grenzen, hervestiging van vluchtelingen en grote bevloeiingsprojecten. Een der gelijk program zou door de Senaat goed gekeurde verdragen en toewijzingen door het Congres vereisen, doch daarvoor is jammer genoeg de tijd nog niet geko men. zo zei hij. Elk. risico Aan het slot van zijn tevoren opge stelde verklaring zei de minister, dat het afgelopen jaar in veel opzichten een verzwakking van het internationale communisme op verscheidene fronten te zien heeft gegeven. Ooch in de huidige omstandigheden wint hij, die het laatst wint, alles. „Ik kan U verzekeren", zo besloot Dulles, „dat de leiders van het internationale communisme elk risico dat zij aandurven, zullen nemen om het Midden-Oosten te winnen. Zij hebben dat reeds duidelijk gemaakt". In antwoord op vragen stelde Dulles het volgende: 1. De Ver. Staten overwegen thans niet Egypte economische hulp te verle nen. Meer in het bijzonder is de Ame rikaanse regering niet voornemens de bouw van de Nijldam bij Assoean te hel pen bekostigen. 2. „Ik wil niet voorstellen, dat de VS thans zonder meer de subsidie, die Jor danië jaarlijks van Groot-Brittannië ■kreeg, moeten verlenen. Aan de andere kant; wil ik Jordanië niet uitsluiten van de landen, die mogelijk voor Ameri kaanse hulpverlening in het Midden- Oosten in aanmerking komen", aldus Foster Dulles. 3. ,,De regering heeft gedacht aan het eventueel in het leven roepen van een gezagsorgaan, dat met de uitvoering van ont.wikkelings-projecten in het Midden- Oosten zou kunnen worden belast en dat onder meer gelden zou ontvangen door bijdragen der olie uitvoerende landen. Doch er bestaat onenigheid onder de Arabische landen en dat maakt de uit voering van een dergelijk voorstel moei lijk". aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Britse versterking naar Noord-Ierland Het Britse ministerie van Oorlog heeft besloten eind deze week een regiment artillerie naar Noord-Ierland te zenden ter versterking van de 3 a 4000 man Britse troepen in dat gebied. Het regi ment telt 650 man. In de Ierse hoofdstad Dublin zijn gis teren veertien mannen wegens vergrij pen tegen de staat veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Zij waren on langs in de Ierse republiek gearresteerd tijdens de overvallen van het verboden Ierse Republikeinse leger op kazernes en politieposten in Noord-Ierland. De Ierse regering is weliswaar tegen de gedeeldheid van het eiland, maar wil geen geweld gebruikt zien om daar een eind aan te maken. Een politiegebouwtje te Upperlands in het Noordierse graafschap Derry is in de nacht van maandag op dinsdag in de lucht gevlogen, kort nadat de twaalf per sonen, die zich erin bevonden, het had den verlaten. Er werd niemand gewond. Het gebouwtje werd op last van een politieman verlaten, die buiten had ho ren lopen. De ontploffing wordt toege schreven aan het optreden van de ille gale organisatie „Het Ierse Republi keinse leger". Naar cle dictatuur? Een autonome provincie Midden-Celebes? Het in Djakarta verschijnende nationalistische dagblad „Merdeka" meldt, dat president Soekarno binnenkort de instelling van een „revo lutionaire raad" zal bekend maken, welke onder zijn eigen leiding zal staan. Dit gewoonlijk welingelichte blad voegde hieraan toe, dat de instelling van deze raad zal worden voorafgegaan door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor de gehele Indonesische Archipel. Naar „betrouwbare bronnen" aan „Merdeka" mededelen, zal vol gens bet plan van de president, de regering, die normaal zal kunnen blijven voortbestaan, verantwoording verschuldigd zijn aan de Revo lutionaire Raad, en niet langer aan het Parlement. Het bericht van „Merdeka" verscheen na aanhoudende geruchten in de hoofd stad, dat de president zou overwegen een raad van leiders in te stellen, onder zijn aanvoering, om de huidige verwarring, welke de grepen naar de macht door het leger op Sumatra hebben veroorzaakt, te boven te komen. Naar verluidt, legt de president thans de laatste hand aan zijn ontwerp voor de raad. Het onafhankelijke dagblad „Indo nesia Raya" waarschuwt er in een hoofdartikel voor, dat het Indonesi sche volk nooit een dictatuur of eni gerlei regering, die gebaseerd zou zijn op de zogenaamde „geleide democra tie" zal aanvaarden. Kortgeleden had d». president er bij de politieke leiders op aangedrongen alle partijen „te begraven". Wat de jonge republiek op het ogenblik nodig had, was volgens hem een „geleide democratie". Volgens vandaag in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten,- wor den door drie regentschappen in Mid den-Celebes voorbereidingen getrof fen voor het uitroepen van een auto nome provincie Midden-Celebes. Het in Makassar verschijnende dag blad „Pedoman Rakjat" meldde, dat de regentschrppen Gorontalo, Dong- gala en Posso voornemens zijn om op 23 januari de autonome provincie Midden-Celebes uit te roepen. Deze be richten werden bevestigd door een woordvoerder van het provinciaal be stuur van Celebes. die zeide dat de stap van de bevolking van Djambi in Midden-Sumatra, die de vorige week voor haar gebied de status van pro vincie heeft afgekondigd kennelijk als voorbeeld heef: gediend. De woordvoerder zeide de planner van de bedoelde regentschappen eer. schending van de bestaande wetten te achten. Hij voegde er echter aan toe, dat het provinciaal bestuur reeds her haaldelijk bij de regering voorstellen had ingediend om de plannen tot het ver lenen van autonomie aan verschillende gebieden uit te voeren. Deze suggesties waren echter door Djakarta genegeerd. Intussen is een delegatie van de be volking van het oostelijk ceel van noor- Sumatra van daag in Djakarta aange komen, om besprekingen te voeren over de eisen van oost-Sumatra voor de sta tus van provinci- Perti uit kabinet De islamitische, regeringspartij Perti heeft bekend gemaakt haar minister uit het kabinet te zullen terugtrekken. Naar verluidt zal de minister van deze partij. Roesli Abdoella (minister van Staat voor Algemene Zaken) het kabi net tijdens de vanavond te houden mi nisterraad van het besluit van zijn par tij op de hoogte stellen. Roesli zal dan de zevende minister zijn. die na het militaire ingrijpen op Sumatra vandaag in Djakarta aange- islamitische dagblad „Doeta Masjara- kat" voorspel, dat het besluit van de Perti van grote invloed zal zijn op de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I., de twee islamitische partijen die tot dusver het Kabinet nog steunen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1