Nog tienduizenden buitenlanders zuchten in Russische werkkampen Oostenrijkse slavenarbeiders onthulden de namen van tweetal onbekende zwijgende kampen RAADSELS IN MASON's CAFE T entoonstelling van kanaries Amery tegen „Monroe-leer" voor het Midden-Oosten DONDERDAG 10 JANUARI 1057 De leugens van het Kremlin (Van onze Weense correspondent) Negentien Oostenrijkse krijgsgevangenen, resp. gedetineerden, die dezer dagen uit Sovjet-Rusland naar Oostenrijk zijn teruggekeerd, zijn het duidelijkste be wijs, dat Moskou de waarheid niet heeft gesproken, toen het indertijd bij herhaling beweerde, dat er na het tot stand komen van het staatsverdrag geen Oostenrijkse gedetineerden meer in de Sovjet-Unie waren. Vroegere gevange nen hadden die Russische verklaringen reeds betwijfeld en geprotesteerd tegen een betoog van de Oostenrijkse gezant in Moskou, die hetzelfde vertelde als de heren in het Kremlin. Ook herinnert men zich een pijnlilke botsing tussen Boelganin en Adenauer, toen dit vraagstuk ten aanzien van de Duitse krijgsgevangenen in Moskou ter sprake kwam. De nu teruggekeerde Oostenrijkers verklaren ten overvloede, dat er nog duizenden en zelfs tienduizenden buitenlanders in de Russische werk kampen zuchten. Ook deelden zij de namen en de ligging van twee tot nu toe volslagen onbekende „zwijgende kampen" mee. waarvan het ene in Abes ligt tussen Workoeta en Inta, met 7000 dwangarbeiders, die aan de vervaardiging van „zwaar water" moeten werken. schijnen te zullen komen. Hiervoor wijst men op de volgende twee feiten. Ten eerste zijn de zogenaamde „recht- Kans op vrijlating enigszins gestegen Aan al die feiten valt niet te twijfe len, vooral niet sinds er 60.000 Polen kortgeleden naar hun vaderland konden terugkeren. Deze vrijlating was overi gens een teken van bijzondere „vriend schap" en het heet dat er nu ook voor de overige buitenlanders betere tijden LEIDERDORP Jaarvergadering N.C.L.B. In „Irene" vond de 15e jaarvergade ring plaats van de afd. Leiderdorp van de Ned. Christelijke Landarbeiders Bond De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer K. P. Bosman, die de aanwezigen welkom heette. Wat het organisatieleven betreft zou hij wel gaarne wat meer activiteit zien. Voor lauwheid is er allerminst reden, gezien het velen wat tot stand gekomen is. Het jaarverslag werd uitgebracht door de secretaris, de heer C. de Ruyter. In dit verslag werd er van gewaagd, dat de landarbeiders bij de laatste loon- ronde waren achtergesteld. Hij sprak de hoop uit, dat de landelijke organisaties er in zullen slagen deze achterstelling op te heffen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. Oosterom, bleek, dat het jaar 1956 nog met een klein batig saldo kon worden afgesloten. Nadat enkele afgevaardigden, onder wie een vertegenwoordiger van „D.E.L." de T.B.C.-vereniging van het Chr. Nat. Vakverbond, hadden gesproken was het woord aan de heer A. Boele uit Bode- ,giraven, die wegens verhindering van een hoofdbestuurslid was aangezocht tot het houden van een toespraak. De heer Boele had hiervoor als onderwerp gekozen „Vrijheid en Verantwoordelijk heid". Na zijn vlotte toespraak had de heer Boele een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld door het optreden van de toneelgroep „Versteegen" uit Zoeter- woude. in Leiderdorp goed bekend. De toneelgroep kwam deze avond met een blijspel in 3 bedrijven „Een schoon moeder uit duizend", een aardig stuk dat bijzonder vlot en zeer verdienstelijk gespeeld werd. De 15e jaarvergadering van de Lei- derdorpse afd. der N.C.L.B. is dan ook weer bijzonder geslaagd. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor „D.E.L." RAADSVACATURE Naar ons werd medegedeeld zal de heer S. J. v. d. Stoel onze gemeente binnenkort verlaten. De heer v. d. Stoel heeft voor de A.R. Kiesvereniging zit ting in de gemeenteraad. Als opvolger zal vermoedelijk in aanmerking komen de heer J. W. Boot. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners van Leiderdorp bedroeg aan het begin van vorig jaar totaal 5523 personen (2722 mannen en 2801 vrouwen). Er werden in het afge lopen jaar 115 kinderen geboren, ter wijl 28 personen overleden. Door vesti ging vermeerderde het aantal inwoners met 410, en verminderde het door ver trek met 310. Het aantal inwoners be droeg derhalve op 1 januari jj. 5710, van wie 2792 mannen en 2918 vrouwen. Vanuit Leiderdorp vertrokken 19 perso nen naar het buitenland. Het aantal huwelijken bedroeg 45, terwijl 1 echt scheiding werd ingeschreven. In totaal werden 7 gevallen van besmettelijke ziekten geregistreerd. VOORSCHOTEN Afscheid G. Schrama De R.K. Middenstandsvereniging in Voorschoten heeft gisteren afscheid ge nomen van de heer G. Schrama. nadat deze 37 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, waarvan 30 jaar als voorzitter. I Zeer veel leden waren op deze afscheids- vergadering aanwezig in „Het Wapen van Voorschoten", waar de heer Schra- ma werd toegesproken door de geestelijk j adviseur pater J. van Rooijen en door I de secretaris de heer W. Zoetemelk I De heer Schrama is wegens zijn ver- diensten op maatschappelijk gebied vorig jaar Ridder in de Orde van Oran je Nassau geworden en bij zijn 25-jarig jubleum als voorzitter door de N.R.K.M. i onderscheiden met de gouden medaille. De vergadering koos de heer P. Sohra- ma, een zoon van de scheidende voorzit ter tot haar nieuwe leidsman Tevens werd de heer W. Zoetemelk tot secre- j taris herkozen. In de plaats van de heer Hooimans werd de heer B. Th Mourits in het bestuur gekozen. Voor „Santos" werd het afgelopen jaar f. 322 bijeen gebracht. WASSENAAR AANRIJDING. Op de Rijksstraatweg bij de Van Zuy- len van Nijeveltstraat werd de 49-jarige J. W. Buschman uit Oegstgeest, be stuurder van een bromfiiets, door een auto aangereden, waardoor hij kwam te vallen en een hoofdwond en een hersen schudding opliep. Hij werd naar net Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. banken op verre afstand" afgeschaft. Dit zijn rechtbanken, die in Moskou een ontvoerde Oostenrijker of Westduitser op grond van gefingeerd materiaal meestal tot 25 jaar dwangarbeid ver oordeelden, terwijl dus de gearresteerde ergens in de Russische zone van Oos tenrijk of Oost-Duitsland gevangen zat en niet weTd verhoordDeze recht banken worden afgeschaft, zodat ieder een, ook een buitenlander, persoonlijk verhoord moet worden. Verder vielen de arbeidskampen tot nu toe onmiddel lijk onder de competentie van de cen trale kampleiding of „Goelag" te Mos kou. maar dit orgaan is kortgeleden onder leiding gekomen van het minis terie van Binnenlandse Zaken en ver liest zodoende haar onafhankelijke en oncontroleerbare positie, door welke zij over leven en dood van dertien miljoen dwangarbeiders kon beslissen. De „Goe lag" werd in de twintiger jaren als afdeling van de N.K.V.D. opgericht en was o.a. ook verantwoordelijk voor de economische vijf-.i aren-plannen door het leveren van arbeidskrachten, voor namelijk voor de mijnen, de bosontgin- ning en de wegenaanleg. Wanneer ge noemd ministerie nu de leiding over neemt en daarmee ook de naamlijsten in handen krijgt, dan bestaat er een kans. dat de buitenlanders nu eerder de vrijheid krijgen, want het grootste beletsel bestond daarin, dat de „Goelag" de namen van de gedetineerden geheim hield. Ons kort verhaal door Malcolm Gair Mark Raeburn? Met Fredi Loder. De stem van rechercheur Loder klonk dringend en had een ongeruste ondertoon. Fred? Wiaar zit je momenteel? In een telefooncel vlak bij Royal Mason's Yard. Heb je al gehoord over die vrouw, die hier werd vermoord? Ik lees kranten genoeg, alls je dat soms nog niet mocht weten, 't Is trou wens maar een paar honderd meter van my'n kantoor vandaan. Natuurlijk heb ik er over gehoord! Terwijl hij siprak sloeg hij een blik op het avondblad, dat voor hem lag. Onder de kop „Oude vrouw vermoord" beschreef het bericht hoe een vrouw op leeftijd met „ernstige hoofdwonden" gevonden was in .Mason's Café and Snack Bar", Royal Mason's Yard. St._ James's, en hioe zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden was. Later werd zij geïdenticifeerd als me vrouw Nelilie Parker, 67 jaar oud, eige naresse van het oafé en wonende in de flat er boven. ,X>e politie", zo stond in het bericht, „is doende in contact te komen met de heer Herbert Roper, de verloofde van de dochter van de over ledene, die volgens haar belangrijke steun kan verlenen bij het onderzoek." Begrijp ik het goed, zei Mark, als ik zeg dat die Herbert Roper zijn aanstaande sohoonmoeder om het leven heeft gebracht? Dat denken wij tenminste, zei Loder, maar ik zou het toch wel op prijs stellen als je even kwam kijken. Even komen kijken?, vroeg Mark. Hij was hoogst verbaasd. Het was nog nóóit gebeurd diat een particulier detective ingeschakeld werd bij een officieel onderzoek van de recherche. Wie heeft de leiding? Werner, maar hij hangt dat niet aan de grote klok. Hij is nu naar het bureau teruggegaan en heeft mij hier gelaten voor een nader onderzoek. Hij heeft gezegd dat hij mij met huid en haar zou verslinden, als ik hem onno dig zou opbellen, maar dat is nog niets vergeleken bij wat hij zou doen, als ik hem niet zou bellen, terwijl dat in zijn ogen nu juist wèl had moeten gebeuren. Heb je een half uurtje de tjjd? Mark bromde van ja en greep zijn hoed. Hij kende de Royal Mason's Yard goed, een nauw zijstraatje van Pah Mall met een kroegje, een byd- schrifteniwinkeltje, een kruidenier, een ijzerwareniwinkel, een tabakshandelaar en twee cafeetjes. Loder wachtte Mark op de hoek van het steegje op, onopvallend gekleed ln een licht-,gekleurde regenjas en een zwarte bolhoed. Hij knikte Raeburn zwijgend toe en leidde hem toen snel door een menigte van nieuwsgierigen en langs een politieagent die voor de deur van Mason's Café and Snack Bar op wacht stond, naar binnen. Het lichaam was 's morgens om zeven uur gevonden. Thans was het al vier uur. Het fotograferen, opmeten, opsporen van aanwijzingen, in enve loppen stoppen van .stille getuigen", huiszoeken en voorlopig verhoren lag al achter de rug. Loder begon direct tekst en uitleg te geven. Hier werd ze gevonden, bij deze deur. De schedel was ingeslagen. Het wapen hebben we al gevonden, een ijzeren staaf, waar een l?p stof om gewikkeld zat en die altijd gebruikt werd om de deur open te houden. Geen vingerafdrukken. Ze is hoogstwaar schijnlijk tussen middernacht en van morgen vroeg overleden. En Roper?, vroeg Mark Roper is verloofd met haar doch ter Annie. Waarschijnlijk tyranni- seerde de oude vrouw beiden. Zij ty- ranniseerde eigenlijk iedereen. Ze moet werkelijk een verschrikking geweest zijn. Personeel hield het nooit lang bij haar uit en ze liet Annie en Roper als slaven werken. Toestemming voor een huwelijk wilde ze echter niet geven. En slikten zij dat allemaal maar? Klaarblijkelijk. Zowel Annie als Roper zijn niet al te snugger. Toen Annie ziek werd, duurde het maanden voordat mevrouw Parker een dokter liet komen Het was tbc. Hdj stuurde aar hogenblikkeiyk naar een sanato rium. Er werd toen al gauw rondver teld, dat Roper gezegd zou hebben dat hij de oude vrouw van kant zou maken als Annie zou komen te sterven. Is ze overleden? Nee, maar ze moest geopereerd worden en is daarop ernstig ziek ge worden. Het meest bezwarende voor Roper is echter, dat mevrouw Parker, die even voordat zij overleed nog bij kwam. heeft gemompeld: „Het was Nicky" Maar Roper's voornaam is toch i Herbert? Ja, dut la wel soi, maar mewowr I KATWIJK AAN ZEE Gisteravond opende de Katwijkse Kanariefokvereniging „De Kanarie vogel" in de Oranjezaal van het jeugd huis na maanden van voorbereiding haar tentoonstelling. Veel werk is er door het bestuur verricht om deze ten toonstelling attractief te maken. Met dennengroen heeft men de zaal ver sierd. Deze tentoonstelling is vol klank en kleur van honderden kanaries en tropische vogels. Ook vielen te bewon deren diamantduifjes, roodkapaman- dines, merkwaardige kruisingen van een kneu met kanaries en kleurkana- ries, agaat en mozaiek. De zangers overstemden het gezellig gekwetter van de kleurrijk uitgedoste tropische vogels. De voorzitter, de heer KI. van Duyn, opende de tentoonstelling en heette al len hartelijk welkom in het bijzonder burgemeester H. Duiker. Spreker deelde mede, dat er wederom een vooruitgang te bespeuren is, zowel wat de kwaliteit als kwantiteit betreft. Hij dankte de me dewerkers. die aan deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Hierna werd het woord gegeven aan burgemeester H. Duiker, die o.m. zeide zeer veel respect en waardering voor het werk van de vereniging te hebben. De burgemeester verklaarde hierna de ten toonstelling voor geopend. De volgende prijzen werden behaald: In de afdeling Waterslagers klasse I: 1. KI. van Duijn, 2. KI. van Duijn, 3. A. Kleinman, 4. M. van Velzen, 5. KI. van Duijn, 6. M. van Velzen. 7. W. de Liefde. Klasse 2: 2 vogels eerste week 1956. 1. A. Kleinman, 2. P. Kuijt. 3. W. de Lief de, 4. H. de Liefde. 5. Kil. van Duijn. In klasse 3 1 vogel e.k'. 1956: 1. M. van Vel zen, 2. D. van Duijn, 3. P. Kuijt, 4. A. Kleinman. In klasse 4 1 vogel overjarig e.k.: 1. H. Krijgsman, 2. M. van Velzen, 3. M. van elzen. In klasse 8 2 vogels open klasse: 1. M. van Velzen, 2. H. de Lief de, 3. Jac. Imthorn. Klasse 9 1 vogel open klasse: 1. M. van Velzen, 2. Jac. Verdoes. 3. KI. van Duijn, 4. H. Krijgs man In' klasse 18 Harzers: 1. H. Krijgs man! In klasse 19 Kleur kanaries e.k. '56: 1. Jac. van Duijn, 2. A. Rysdam, 3. T. van der Plas. 4. A. Rijsdam, 5. C. Gut ter. In klasse 20 kleur kanarie open klasse: 1. C, W. van Riel, 2. P. van der Horst, 3. P. van der Horst. In klasse 21 Kuifkanarie e.k '56: 1. Jac. van der Voordrachtavond Selskip „Fryslan" Er viel veel te waarderen Gisteren heeft de Friese krite te Lei den weer een van haar culturele avon den gehouden in de Jacobazaal van „Den Burcht". Zoals steeds was de belang stelling daarvoor zeer groot. Nadat de voorzitter de leden had op gewekt om de binnenkort in Bodegraven te geven uitvoering van het bekende cabaretgezelschap Tetman en Jarich de Vries bij te wonen en medegedeeld had. dat op 31 januari in Sassenheim door de Leidse Friezen een propaganda-avond met medewerking van de toneelvereni ging en het zangkoor zal worden ge houden. werden de gewone huishoude lijke aangelegenheden behandeld. Vervolgens vond onder de voortreffe lijke leiding van de heer G. L.vzinga een voordrachtwedstrijd plaats, waaraan be halve een tiental eigen leden ook een lid van de krite te Utrecht deelnam Deze wedstrijd stond op een zeer goed peil; met name de keuze der stuk ken voldeed over het algemeen aan hoge „Amerika mag Europa niet afsnijden van zijn levensbelangen aldaar" De Britse conservatieve afgevaardigde Julian Amery heeft gisteren in de Europese Assemblee te Straatsburg vinnige kritiek geoefend op de houding van de Verenigde Staten in het Suezconflict. Hij noemde Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten niet veel nieuws en vroeg zich af of de Verenigde Staten nu een „Monroe-politiek" voor dit gebied zullen gaan volgen. Europa moet, aldus Amery. zijn belangen in het Nabije Oosten desnoods ook zonder de Verenigde Staten verdedigen. Veel steun kreeg Amery niet: drie Duitse en een Turkse afgevaardigde gaven te kennen, dat zonder samenwerking met de Ver enigde Staten geen effectieve Europese politiek mogelijk zou zijn. Zo nodig zonder V.S. Parker noemde alle mensen, die by haar werkten, Nioky! Mark dacht even na. Wel, het meest voor de hand lig gende is in ons vak bijna altijd het juiste. Waar maak je je eigenlijk zo druk over? Loop maar eens mee naar be neden. „Beneden" bleek een kelderachtig vertrek te zijn. Het stond voor de helft vol met lege theekisten, borden, scho tels, kopjes, glazen', enz., blikken voed sel. verpakkingsmateriaal en wat al niet meer. Als je hier enige tijd zou moeten doorbrengen, waar zou je dan gaan zitten of liggen?, vroeg Loder. Mark wees naar een rij theekisten. Daar. Als ze tenminste mijn negentig kilo kunnen torsen. R/uik eens bij de muiur, daar ach teraan. Zonder iets te zeggen, boog Mark zich voorover en snoof vrij luidruchtig. Toen liet hij zich op zijn knieën aak ken en rook nog eens zorgvuldig Brillantine, 't Ruikt nogal sterk. Er moet .hier dus inderdaad iemand gelegen hebben Kort geleden zelfs, want anders kon die geur onmogelijk nog zo sterk zijn. Waarschijnlijk dus afgelopen nacht, zei Mark. Was 't Roper? De buren hebben mij verzekerd, diat hij kort geknipt haar heeft. Hy gebruikt dus ncoit- brillantine of iets dergelijks. Een vreemde dus? Wat zit er ach ter die deur? Dat vroeg ik mfj ook al af, zei Loder, die de sleutel omdraaide en de deur opende Er bleek een klein bin nenplaatsje achter te liggen, omringd door hogè muren en nóg hogere ge bouwen. Wacht eens even, zei Mark. Laat mij eer&t even nadenken. Dit is vlak bij mij in de buurt. Wat voor ge bouwen kunnen dat zijn? Ja, dat is natuurlijk het kantoor van die verze keringsmaatschappij het volgende moet dan een winkel voor sportartike len zijn, daarnaast ligt de Horse Guards Olub en dan ja. natuurlijk, dat huis met die regenpijp, dat is Pewseys. Hy keek Loder aan. Die handelaar in oude juwelen? Ja. Zullen we eens op die muur klimmen? In een oogwenk stonden beide man nen op de muur en onderzochten haar zorgvuldig. Nee niemand is hier overheen ge klommen, zei Loder tenslotte. Hij werd vast en zeker gestoord voordat hij een poging kon doen. Maar kijk daar eens! Aan het einde van de muur, en zo geplaatst dat het onzichtbaar was van de binnenplaats af, zat een hek met gevaarlijk uitziende, naar beneden ge richte punten. Geen mens kan daar overheen klimmen, zei Mark. Ik begin me af te vTagen Loder. of we wel op de goede weg zijn. Hfj sprong van de muur af. Over vijf minuten ben ik terug. Tien minuten later verscheen by weer. Waarom noemde mevrouw Par ker de kelner a-ltyd Nicky?, vroeg hij. Loder keek Raeburn verbaasd aan. Daar heb ik geen notie van. Twee buren hebben dat verklaard. Vraag eens waarom zij diat deed? Loder verliet het café en kwam en kele minuten later weer tarty Ik heb zo juist een boods de Yard gekregen, zei hy. Bert per is gevonden. Ze zijn meteen met de ondervraging begonnen Er zat bloed aan de schoenen van die knaap Nogal veelzeggend, dunkt mnj. Dat weet ik zo net nog niet, zei Mark. Maar hoe zit het nu met die naam Nicky? Vroeger moet mevrouw Parker een kelner hebben gehad, die Nicky heette. Hy heeft blijkbaar hard genoeg gewerkt naar haar zin. want hdj moet nogal indruk op haar gemaakt hebben Was hij soms een Cyprioot? Loder keek verbaasd Ja Het enige gebouw, die je van hier uit kunt bereiken, is de Horse Guards Olub. Die koker, die daar op<zy wat naar achteren steekt, wordt gebruikt voor de ventilatie. Er loopt een ladder langs en binnenin is een soort opstap jes aangebracht. Maar waarom zou iemand de j Horse Guards Club willen binnen- I dringen? Als ik jou was, Loder. zou ik daar maar gezwind heengaan en vragen of j zullen jullie hem met een beetje ge- Sir Vere Cunningham er vannacht luk wel kunnen vinden soms gelogeerd heeft. Hij is momenteel j in Landen voor besprekingen met de Boon. Klasse 21a open klasse: 1. KI. van Duijn. Klasse 23 Basters: 1. J. Hoek. Klasse 24 groep 1 Zebra vinken: 1. J. Hoek. 2. KI. van Duyn, 3. C. W. van Riel. Klasse 25 groep 2 Japanse meeuwen: 1. H. Krijgsman. 2. H. Krijgsman. Klasse 26 groep 3 pracht vinken: 1. J. van Duyn, 2. C. W. v. Riel. Klasse 27 groep 4 grote pracht vinken: 1. J. Hoek. Klasse 28 groep 5 tropische vinkachtige: 1. H. Krijgsman. Klasse 30 groep 7 gras par kieten: 1. L. Parlevliet. Klasse 31 groep 8: 1. L. Parlevliet. Klasse 31a groep 9: A. Onderwater. Klasse 33: 1. H. de Lief de, 2. P. Kuijt, 3. D. van Duijn. Klasse 35: 1. A. Onderwater, 2. #W. J. Nugter en 3 .J. van Duijvenbode. Een groot aantal bekers en medailles waren als prijzen beschikbaar gesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN BRIDGECLUB „DE BRUG" De uitslag van de door de bridgeclub .De Brug" in hotel „De Roskam" ge speelde drive luidt als volgt: 1. S. Vis ser—W. Schrama 81 m.p.; 2. D. Parle- vlietP. van Paridon 76 m.p.; 3. echtpaar F. van der Valk 70 m.p.: 4. D. van der Plas—L. van der Plas 63 m.p.; 5. mej. T. Parlevliet—C. Klos 63 m.p.; 6. Jac. de Jong—M. Hermans 61 m.p.; 7. C. GroenewegenD. Uijthof 47 m.p.; 8. P. SpruitenburgH. Smaling 43 m.p. eisen. Specimen van de moderne Friese literatuur werden naast gedichten en prozaschetsen uit de vooroorlogse let terkunde op veelal verdienstelijke wijze voorgedragen. De jury, bestaande uit de heren dr. J. Keuning, G. Koelstra en dr. T van der Zee,» had in de toekenning der prijzen een moeilijke taak, behalve in die van de eerste prijs. Mevrouw De VriesCnossen stak met een subliem, beheerste vertolking van het nogal ro mantische dichtstuk „De Keninessoan- nen", de berijming van een oude sage, met hoofd en schouders boven de an dere mededingers uit. Zij behaalde met glans zowel de eerste prijs als de pu blieksprijs. De overige deelnemers gaven elkaar niet zoveel toe. Aan de Utrechtse gast. de heer Fal- kena, viel de tweede prijs toe, terwijl aan mevr. KeyzerBrameyer uit Voor schoten. voor haar levendige voordracht in het Leeuwarder dialekt van het ont staan van de naam „de Galgelappers" voor de bewoners van de Friese hoofd stad een extra onderscheiding werd uit- gereikt. i Een bijzonder cachet werd aan de j avond gegeven door prof dr. Bloem- bergen te Noordwijk, die uit de dicht- I werken van de zeventiende eeuwse Friese dichter Gysbert Japicx enkele stukken voorlas, die ondanks de ver- I ouderde taalvormen, door de aanwezigen uitstekend waren te volgen. I De door prof. Bloembergen gegeven heldere toelichting bij deze, ietwat ba rokke. maar van een rijp en ryk geeste lijk leven en van grote taalmacht getui- gende gedichten, droeg daartoe in hoge I mate bij. Er viel op deze avond zeer veel te waarderen. Hoe langer hoe meer leden j laten zich inschakelen tot actieve deel- name aan het culturele werk dezer springlevende vereniging. Met het zingen van het Friese Volks lied werd de vergadering beëindigd. Amerv kwam bij zijn ontleding van de politieke ontwikkeling sedert het einde van de oorlog tot de conclusie, dat de Amerikaanse politiek Europa op vrij wel alle wereldtonelen in de steek had gelaten. Europa had zojuist drie ramp spoedige nederlagen moeten incasseren, zo meende hij: Hongarije. Suez en het diplomatieke echec van een samengaan van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie in de Verenigde Naties bij de Stemming over het Suez-vraagstuk. Europa zou, aldus redeneerde de Engelsman, sneller tot een eenheid hebben kunnen komen, ware het niet dat de Verenigde Staten het als prijs voor de onmisbare dollarhulp het aan vaarden van een Amerikaans leider schap hadden opgedrongen. Het was volgens hem aan Amerika te wijten, dat aan het einde van de oorlog de pogingen om Oost-Europa te bevrijden waren mislukt. Ook in het Verre Oosten hadden de Amerikanen Europa bij de verdediging van zijn posities in de steek gelaten, „waarover ook de Fransen en de Nederlanders een woord kunnen meespreken". In het Midden-Oosten had Engeland zich. aldus Amery, niet achtereenvol gens uit Palestina, Abadan, de Suez- zone teruggetrokken, omdat het zich daar niet meer kon handhaven, doch uitsluitend als gevolg van de Ameri kaanse politiek. Deze was niet alleen I geïnspireerd door een anti-koloniale opvatting, doch evenzeer door zakelijke belangen, die van de vroegere Europese posities bezit wilden nemen. Kolonel Nasser was door de Amerikaanse poli tiek aangemoedigd zijn slag te slaan. „Na tien jaar waren wij eindelijk ge dwongen te erkennen dat wij niet lan ger een Amerikaans leiderschap konden aanvaarden en we handelden zelfstan dig", zo zei Amery. Menig woord van Dulles zou volgens Amery beter begrij pelijk zijn geweest uit de mond van maarschalk Boelganin. Achtereenvol gens had Amerika de Sovjet-Unie. En geland en Frankrijk gewaarschuwd de handen van het Nabije Oosten af te houden. „Betekent dit een Monroe- doctrlne voor het Nabije Oosten?", zo vroeg de Brit zich af, en hij antwoord de meteen: „Dat zou voor Europa niet aanvaardbaar zijn. Wij willen niet trachten de Verenigde Staten uit te sluiten uit het Nabije Oosten, doch om gekeerd moeten zij ons niet van onze levensbelangen afsnijden. Het Midden- Oosten is voor Europa wat Texas is voor de Verenigde Staten en Bakoe voor de Sovjet-Unie. Het is voor Europa een zaak van leven en dood". Daarom moet Europa zich volgens de Engelsman verenigen om zijn belangen in dit ge bied te verdedigen, zo mogelijk met de Verenigde Staten maar zo nodig ook zonder haar. eerste minister, zoals je wel zult we ten. De terroristen hebben gezworen hem te zullen vermoorden. Het zou wel eens heel wat waard kunnen zyn als dit nagegaan werd 't Is bést mogeiyik dat die Nicky een activist is. Loder verdween en was vijf minuten later weer terug. Sir Vere is vannacht inderdaad in de club geweest. En wat Nicky be treft. heb ik nog gehoord, dat hy nogal vreemd moet zijn geweest Hij werkte als een slaaf en zei nauwelijks een woord, maar nu en dan kon hdj wefl eens uitvallen als er over Cyprus ge sproken werd of over de gouverneur, Sir Vere. Deels zy»n het natuurlijk veron- -.Ik heb zo juist een boodschap van ^herstellingen, zei Mark, maar ik ^vermoed dat 't zó gegaan is Toen de ACTIEVE AANDELEN terroristen er achter kwamen, dat Sir Vere Cunningham in de Horse Guards Club zou logeren, haalden zy Nicky over om daar naar binnen te dringen en hem te vermoorden Misschien heeft hij er zélf wel op gepocht, dat dit nu juist iets voor hem was Hij heeft zich hier schuil gehouden, tot dat het in de club stil was geworden en de lichten waren uitgegaan. Toen is hy naar het binnenplaatsje gegaan Mevrouw Parker moet hem gehoord hebben. Misschien is ze toen wél gaan gillen. Nickv raakte in ieder geval zyn zinnen kwyt en vermoordde haar. In zyn panische angst heeft hy misschien gedacht, dat de buren het lawaai had den gehoord. Hy wist niet meer wat hy deed en sloeg op de vlucht. Roper kwam 's morgens en liep door de bloedplas voordat hy daar erg in had. Toen werd hy door een paniek bevan gen. Mensen geraken gauw in een pa niek. en dat is een bof voor ons. Als ik Werner was. zou ik alle havens iaten bewaken Nu Nicky doodsbang is, A'dam '47 (3%) 3 Den Haag 1937 1 3.. En met het nodige geluk wérd Nicky I Lelden 1947 gevonden.,— R'dam *37 I-m 8% Reumatische aandoeningen 15 TOT 20 DER ONDERZOCHTEN HEEFT KLACHTEN Uit een onderzoek van de gezondheids organisatie T.N.O. naar de frequentie van reumatische aandoeningen onder de Nederlandse bevolking, waarbij een 70-tal steden en plattelandsgemeenten is betrokken, blijkt als voorlopig resul taat dat 15 tot 20 van de bij dit on derzoek betrokkenen, klachten heeft naar aanleiding van de een of andere reumatische aandoening. Eerder door anderen gedane onderzoekingen op dit gebied gaven tot resultaat, dat vermoe delijk een op de vijf a zes inwoners, bo ven de 15 jaar, lijdende is aan een vorm van reumatiek, inbegrepen de lichte gevallen. In totaal zyn 140.000 Nederlanders by dit enquête-onderzoek betrokken. BEU RSO VERZICHT Weinig verandering Amsterdam, 10 januari. De beurs gaf vandaag slechts een be perkte affaire te zien. De stemming was ongeveer prijshoudend en over het ge heel genomen waren de koersen niet veel veranderd. De koers van Koninklijke was weinig veranderd en schommelde tussen f 165.70 en f 165.40. Ook voor Phi lips waren de variaties klein; de koers van Unilever was nauwelijks gewijzigd. In Aku werkten de berichten van gis teren blijkbaar nog na. Bij een vorige slotkoers van 215 werd aangevangen met een notering van 212. waarna de koers naar beneden ging tot 208%. Cultuur fondsen waren een kleinigheid luier, klaarbiykelyk door de berichten, dat de Masjoemi-partij uit de regering is ge treden. Zowel KVA, Amsterdam Rubber als Deli werden iets lager afgedaan. De Scheepvaartmarkt was stil. De koersen bewogen zich op ongeveer het peil van gisteren. De stemming voor onze Staats papieren was ongeveer prijshoudend; de koersen waren niet noemenswaard ver anderd. Voor de Duitse obligatiën was de tendens aan de vaste kant. De Ame rikaanse markt was stil; de koersen be wogen zich op ongeveer het niveau van gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam. lO januari Londen 10 65y«—10.65%. New York 3 82H—3 83A. Montreal 3.97JI—3 98Parijs 1 0807',— 10817%. Brussel 7 59%—7 59Frank furt 90.76—90 81, Zürich 86 90%—86 95%, Zürich <vr. fres) 89.31%—89 36%. Stock holm 73 52%—73 57%. Kopenhagen 54 95 —55 00, Oslo 53 35'i—53 40%, Milaan '.57i60 62%, Wenen 1463%—14.64'^-. Beurs van Amsterdam Donderdag 10 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad MOOO.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 91 90} i Grootboek obl. 86 L Ned. '51 3% 92 91% 88% 88% 88A 88% 84% L 85% 86A 86% 86% Ned. '55 n 3 87 87% Ned. '47 3% (3) 84 84 Ned. "37 3 85% 85 H Dollarlng '47 3 93% 93 A Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 89A 89% Indië A3 87 87 Grootboek '46 3 86A Clt. Handl. en Ind. B 52 51% Nat. Handelsbank 111% 110% Ned. Handelsmy. 170 170 A.K.U 214% 208% Philips 232 23iy4 352% 352% Wilton Feyenoord 224% Biliton 2de r 224% 222% Kon. Olie (f 20.—) 166 40 165 40 Kon. Olie (50 k t 20) 166 40 165 35 Amst. Rubber 85 83% Deli My.en (Ver.) 105% 105% H.VA 100 97% 60 59% 69 L 66% Holl. Amer. Ujn 185% 183% Kon. N. Stoomboot 172 171%. Ned. Scheepv. Unie 172% 171% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen 90 894 94 89 89% 88% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100% 100% Premieleningen A'dam '51 2% 96% 96% A'dam '56 I 2% 95 94% A'dam '56 II 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 90 Enschede '54 2% 90% Den Haag '52 12%.. 105% idem II 2% 102% R'dam '52 I 2% 100% idem II 2% 108 Utrecht '52 2% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 224 224 Rott. Bank 190% 190 Twentsche Bank 192 192 Industrie Ondernemingen Albert Heyn252 L 252 Borneo Sum H. My 79% 78% Ned G en Sp fabr 176 78 Kon Ned Grofsm 108% 109 Internatio 108% 108% Rott Droogdok My 551 560 Tieleman en Dros 7% Ned My Walv.vrt 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorweg My 21 20% Amerik. fondsen Anaconda 72% 73 Shell Oil Comp. 87% 88 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 9/1 Edelmet. Kon. AA 67%exd Pref w.a idem 68 67 Electrolas B 314 314 Holl Constructie 380exd Ing öur v Bouwnyi 130 Int Kunststof! Ind 44 48 Leidsche WoLplnn 280 280 Sikken6 Lak B 405 398 L Ver Touwfabrleken 164 164y4 Wernlnk's Betonm. 82 82 Van Wyk Textiel 75% 75%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5