De eerste gracht van Europa Ned. Ver. van Huisvrouwen K' 95ste jaargang Donderdag 10 januari 1957 Tweede blad no. 2903ï Afdeling Leiden bestaat veertig jaar Dinsdag 29 januari is het veertig jaar geleden, dat de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen werd opgericht. Het was in een tijd, dat zeer velen nog sceptisch stonden tegenover de vraag of de huisvrouwen zich nu ook al verenigen moesten. Ondanks dit vooroordeel groeide de jonge vereniging, welke tijdens een sa menkomst in café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd opgericht, in de eerste tien jaren van haar bestaan van 49 tot 750 leden. Helaas volgde, mede tengevolge van de laatste we reldoorlog, waardoor de afdeling gedu rende de bezettingstijd moest worden opgeheven, een geweldige inzinking. Gelukkig kon de achterstand weer be hoorlijk worden ingelopen, zodat de afdeling in dit jubileumjaar weer vele honderden leden telt. Ter gelegenheid van deze achtste lus trumviering wordt in het vandaag ver schenen orgaan van de afdeling uitvoe rig aandacht besteed aan dit komende jubileum. In haar voorwoord geeft mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees. ere presidente van de jubilerende afdeling, uiting van haar dankbaarheid voor wat de Nederlandse huisvrouwen, middels deze vereniging, met. door en voor el kander tot stand hebben gebracht. De samenkomsten van de afdeling ziet zij als een verademing van alle huisvrou wen: voor de ouderen, omdat ze een welkome afleiding betekenen in de ge lijkmatigheid van het bestaan; voor de jongeren, omdat ze een pauze vormen in de jachtige bezigheden van elke dag. Leidens eerste burgeres schrijft verder over de activiteiten van de vereniging, welke bijdragen tot een juiste vorming van de huisvrouw en die haar een weg wijzen naar een hogere opvatting van haar dagelijkse taak. HOE HET BEGON Mevr. M. C. van Lith-Van Vliet, die vóór veertig jaar aanwezig was in de op richtingsvergadering. geeft daarvan in dit nummer haar persoonlijke indruk ken. Zij schrijft daarover o.m. het vol gende: ..Begin januari 1917 trok een adver tentie in het Leidsch Dagblad mijn aan dacht: de inhoud kwam hier op neer: Enige huisvrouwen hebben het initia tief genomen een afdeling van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen in Leiden op te richten en roepen nu huisvrouwen, die hier enige interesse voor hebben, op om 29 januari a.s. in de bovenzaal van de „Vergulden Turk" bijeen te komen om te trachten dit doel te bereiken. Welnu, ik ging er heen en kwam er met velen. maar. dat de op komst zo overweldigend zou zijn had ik niet verwacht. De zaal liep niet alleen vol. maar de deur moest open blijven, om de gang als verlengstuk te gebruiken. Degene, die het initiatief hadden ge nomen waren, zover ik me herinner: Mevr. C. Eerdmans-De Holl, mevr. B. Reyst-Vreeburg, mevr. P. J. ten Bosch- Van der Tak en mevr. T. Verwer-Akker- man, zij zaten bijeen, om alle huisvrou wen te ontvangen. Wij werden hartelijk welkom geheten, met blijdschap over de grote opkomst. Daarna werd het woord gegeven aan een hoofdbestuurslid, dat ons een inlei ding gaf over het doel en streven van de vereniging. De inleiding werd met grote aandacht gevolgd: het gevolg hiervan was, dat na afloop ongeveer 40 huisvrouwen zich als lid opgaven en dit was een bevredigend aantal, om onze afdeling op te richten. Een bestuur werd gevormd, de bijeen komsten zouden eens in de maand plaats vinden, de contributie bedroeg f. 1 per jaar, maar moest in 1920 reeds verdubbeld worden. De bijeenkomsten werden gehouden in de Harmonie, In den Vergulden Turk of in het Gebouw van het Nut van 't Algemeen, al naar dat er plaats was. Met grote dankbaarheid zie ik op al die jaren terug, onze vereniging heeft me heel veel gegeven en af en toe heb ik getracht zelf een steentje bij te dra gen". Mevr. N. C. Key-Stuurman, vele ja ren een actief bestuurslid van de afde ling en thans ere-lid, wier herinnering aan het Leidse afdelingsleven tot 1929 teruggaat, geeft in dit jubileum-nummer een inzicht van de vele ups en downs der vereniging en van de onderafdelin gen. welke momenteel een trefpunt van hartelijke samenwerking en grote vriendschap vormen. LUSTRUMONTBOEZEMING VAN PRESIDENTE Tenslotte laat dit jubileumnummer de tegenwoordige presidente, mevr. C. Ha- geman-Verhagen, zelf aan het woord. Haar lustrumontboezeming is afge stemd op het volgende gedichtje van Ten Cate: „Leven der vrouw! Meest ont plooit gij Uw blaren, stil in de scha duw van het vredig tehuis; Toch zijn er dagen in 't boek Uwer jaren, duurzaam gemerkt met een ster of een kruis". Een gedichtje, dat zij aan had getroffen in het gedenkboek, aangeboden ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de afdeling. Het is, aldus schrijft zij. een typisch en typerend gedicht van een dichter der 19e eeuw over de vrouw, en wel speciaal de huisvrouw, uit die eeuw. Zo lief ro mantisch dat ontplooiien van de bla ren. maar het moet stil en in de scha duw gebeuren, zo onopvallend mogelijk. Het wekt visioenen op van op pantof fels door het huis trippelende vrouwtjes, steeds in de weer voor de materiële ver zorging van man en kinderen. Let wel, alleen de materiële verzorging lag in haar handen, het hoofd van het. gezin duldde geen inmenging in zaken betref fende andere dingen. Dus was ook de opvoeding der dochtertjes alleen gericht op de huwelijkse staat. Arme muur bloempjes, wanneer zij niet aan de man kwamen! Prins Bernhard in Parijs Z.K.H. Prins Bernhard is vanmorgen in een door hem zelf bestuurd vliegtuig in Parijs aangekomen. Gedurende een driedaags bezoek zal hij, gelijk bekend, morgen het „Institut Neerlandais" openen. Stand giro 777 en 999 Op de twee speciale girorekeningen voor hulpverlening aan de Hongaren was de stand vanochtend: 777 f 4.463.267.45 en 999 f 4.324.433 91. Versterkingen naar de Minahassa In Djakarta is vandaag bekend ge maakt, dat naar de Minahassa, in het noordelijkste deel van Celebes, militaire versterkingen zullen worden gezonden in verband met de toegenomen bende activiteit. Het zenden van troepen naar dit gebied geschiedt op verzoek van het bestuur in de door benden geteisterde districten, om aan de situatie het hoofd te kunnen bieden. Wheeler wil het verder zonder de Britten doen Generaal Wheeler, die de leiding heeft van de bergingswerken in het Suez- kanaal, zou besloten hebben af te zien van de medewerking der Franse en Britse bergingsschepen, die aan deze operatie deelnemen. Twee Britse schepen, de „Dispenser" en de „Uplifter", zouden vandaag of morgen Port Said verlaten, de andere veertien zouden voor het einde van de maand volgen. Deze dochters waren het. die zich het eerst vrijmaakten en in geestelijk op zicht. de gelijke van de man wilden zijn. Dit is natuurlijk de eerste stoot geweest tot de veranderde positie van de huis vrouw. Want in het huwelijk wilde zij niet onder, maar naast haar echtgenoot st&an. de kameraad zijn van man en kinderen, haar bijdrage hebben ook aan de geestelijke ontplooiing van het gezin. En. vanzelfsprekend werd daardoor haar taak van vrouw des huizes, hoewel dank baarder en veel omvattender, ook veel zwaarder. En dus sloten vooraanstaande vrouwen zich aaneen om door de op richting van een. laten wij het. noemen vakverbond, voorlichting en bijstand te verlenen. Zo kwam, aldus mevr. Hageman. de Ned. Ver. van Huisvrouwen en ook de Leidse afdeling - tot stand. VIERING VAN HET JUBILEUM Ter gelegenheid van dit 40-jarig be staan. waarvoor onder leiding van mej. J. R. Milikan een feest-commissie is ge vormd. wordt 29 januari van 3 tot 4.30 uur in „Het Gulden Vlies" een receptie gehouden. De avond d.a.v. vindt in „De Turk" het jubileumdiner plaats. Woensdag 30 januari volgt dan een Schouwburg-avond. Opgevoerd wordt het Franse blijspel: „De Spaanse edel man" van W. Somerset Maugham. Ten slotte volgt op 8 februari de veertigste j aarvergadering. Tentoonstelling van Japanse prenten op de hoek van de Nonnensteeg, met. het gezicht op de Kloksteeg, waar hij gestudeerd had en met de rug naar de Universiteit, waar ook hij zijn zware ogenblikken in het zweetkamertje had doorgemaakt, leek hij in een wonderlijke droom toestand te komen en gaf een hooggestemde lofzang te beste. Elke Rapenburg-minnende Lei den aar zou hem verrukt beluisterd hebben TÓEN fluisterde ik hem in, wat men van plan was. De ouwe, getrouwe lantaarn zou vervangen worden door een in Dat was zelfs onder de lantaarn waaraan hij zich vastklampte te ziena NU staat U. als rasechte Leide- naar. misschien niet meer zo volkomen open voor dat won derlijke Rapenburg-aspect, vooral in de avond. Maar ik verzeker U: het is zó pittoresk, zo mysterieus, niet alleen door het schijnsel der lantaarns, maar ook door het licht, dat straalt door de ramen van de eeuwenoude neer te leggen bij veranderingen, die een belediging zijn voor onze innerlijke gevoelens. Mijn vriend en ik verbeelden ons niet. dat dit stukje, na alles wat er al over geschreven is, de doorslag zal geven ten gunste van het be houd der oude palen. Maardeze kreet moest toch éven van 't hart Omdat het Rapenburg als een ware geliefde in ons hart besloten ligt! Bekijkt U de bovenstaande foto nog maar eens goed. FANTASIO. In de maand december 1956 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f. 893.030.62 en terugbetaald f. 1.173.538.24 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 240 en het aantal afbetaalde boekjes 165. Op 6172 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 121.441, bijgeschreven. Er werden 547 busjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f. 15.241,98. Het tegoed der 38.774 inleggers be- I droeg aan het einde der maand 27.073.433,06. (inclusief bijgeschreven 'rente). BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD - IJK: U moet niet denken, dat 't kostelijke Rapenburg een gracht als een ander is. Voor de Leidenaar met gevoel i voor cultuur en artistiek schoon is J het iets heiligs, waarvoor slechts één parool geldt: „handen af". a Laatst wandelde ik met een x oudere vriend, die veertig jaar ge- leden hier studeerde, 's avonds langs het Rapenburg. En nü het vreemde: deze man leek nauwelijks zichzelf meer. „Véél heb ik in m'n leven gezien, maar zo iets als dit"En hij werd lyrisch in zijn ontboezeming! Staande onder de ouwe lantaarn LEIDSCHE SPAARBANK Ontsparing van bijna 3 ton Teraardebestelling J. Sjardijn t Gistermiddag vond onder grote be langstelling op de begraafplaats „Rhijn- hof" de teraardebestelling plaats van de heer J. Sjardijn, die de vorige week nog vrij plotseling op 58-jarige leeftijd overleed. De heer Sjardijn was mede oprichter en jarenlang bestuurslid van de chr. zangvereniging „Ex Animo" al hier. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op, de heren J. Kriek en F. van Wijngaard, resp. voorzitter en secretaris j en de heer H. de Wolff, directeur van ,,Ex Animo," van welk koor ook vele le- I den aanwezig waren. Toen de familie de aula binnentrad speelde de organist „De Heer is mijn I herder, in aansluiting waarop het j koor een koraal uit de Mattheus Passion zong. De heer Kriek, die als eerste spre- ker het woord voerde, wees op de plaats, welke de heer Sjardijn lange jaren in het bestuur en het koor van „Ex Animo" heeft ingenomen. Nadat hierop ook de heer De Wolff had gewezen sprak de heer J. J. R. Lancel namens de vele j vrienden en bekenden en de accordeon- vereniging .,Con Brio", van welke ver- eniging de 'heer Sjardijn tweede secre- j taris was, een woord van afscheid. Hier na vond de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Ds. J. N. de Ruiter hervormd predikant alhier dank- te namens de familie voor de grote be langstelling, welke bij dit overlijden was ontvangen, waarna deze droeve plech tigheid besloten werd met het bidden van het „Onze Vader". H.M. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft haar goedkeuring ge hecht aan de benoeming van Prins Bernhard tot „Associate bailiff grand cross of the order of the hospital of St. John of Jerusalem". Deze orde is de Britse zusterorganisatie van de Neder landse orde van St.-Jan. VAN LEIDEN BURGERLIJKE STAND GEBOREN Elisabeth., d. v. S. W. Freeke en J. N. Vis; Harry, z. v. F. Ouwertcertc en C. Beij; Margaretha, d. v. K. Tisseur en C. Polder vaart; Johannes Jaóobus, z. v. J. C. Belt en E. H. G. van Tol; Man-ia Anna The- resia Ag nes. d. v. F. E. P. M. Schlatmann en M. M. MöLler; Amelts Steven, z. v. J. van Laar en T. H, Jost; Cornelia Elisabeth, d. v. T. Boers en C. E van de Weerd; An- tonius Arnoldus, z. v. M. J. Helders en A. SouverijnGerard Leendert Johannes, z. v. M. P. Sturing en H. J. Vllet-man; Claira Jearmette, d. v. A. C. Sohriek en J. Don- gelmanej HennarwM NJoolaca, at. 21. Smit In het Rijksmuseum voor Volkenkun de wordt van heden af in de zaal voor wisseltentoonstellingen een nieuwe reeks Japanse kleuren-houtsneden tentoon gesteld. De tentoonstelling van prenten uit de museum-verzameling is ditmaal een en kel onderwerp, de Winter, gewijd en omvat werk van Eisen. Eizan, Hiroshige. Hokusai. Kunisada, Kuniyoshi en Toyokuni. en H. Damveld; Maria Geertrulda Angenls. d. v. J. H. van Kesscl en A. T. van Dijk OVERLEDEN E. Andriessen. hudsvr. v. M. W. Haaij- man, 68 J.; M. E van den Broek, huisvT. v. L. Masurel. 72 J G. Tol, man. 78 J.; T. van Zijp. wed/uwe v. P Aibbestee, 78 J.; E Boes. hulsvr. v. J. Schouten, 64 j.; N. Siljee, man, S3 J. Linker deel van triptiek, getekend door Eisen. Triptiek is getiteld: „De eerste sneeuw, de kinderen weren zich trouw". De tentoonstelling is voor het publiek te bezichtigen van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. (na 16 februari tot 5 uur n.m.). HOOGHEEMRAAD H. J. LA FEBER OVERLEDEN In de afgelopen nacht is plotseling één der hoogheemraden van „Rijnland'"- de heer H. J. La Feber. te Reeuwijk overleden. De heer La Feber. die 69 jaar was, woonde gisteren hier ter stede nog een vergadering van het college van dijk graaf en hoogheemraden bij. veler oog in deze sfeer detonerend produktBinnenkort wil men gaan morrelen aan de mooiste gracht van ons land: „moderne" hoedjes poten in de 17e eeuwse sfeer, blijkbaar zonder gevoel voor wat die sfeer eist. Ze zijn al be steld! „Laat men die lantaarns dan liever in een moderne wijk neer zetten. waar ze misschien een héél goed figuur zullen maken", zei hij. En toen ik hem vertelde over een eventuele demping met het oog op het verkeer, werd de man stil en bleek om de neus huizen, dat ge er steeds weer ge boeid naar kijkt en niet begrijpen kunt, dat er hoofden en handen zijn, die hieraan iets veranderen willen. Nu hoeft U mij en m'n oudere vriend niet van seniliteit te ver denken en menen, dat we „oude heertjes'- zijn, die niet met de tijd mee kunnen. Niets is minder waar! We staan heus wijd open voor alle progressieve ontdekkingen, ook al wankelen daardoor wel eens oude waarden. Maar we weigeren ons voetstoots

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3