EDEN NOG ONVERWACHT ALS BRITS PREMIER AFGETREDEN Engelse politiek draait 0111 de op de wip zittende middengroepen Masjoemi uit Kabinet WEERBERICHT Lord Grootzegelbewaarder Richard Butler als zijn meest waarschijnlijke opvolger genoemd .Vermoedelijk vandaag formateur nieuwe Socialistische leider Gaitskell verlangt nieuwe verkiezingen Nieuwe generatie wenst zelf verantwoordelijkheid te dragen Kans op burgeroorlog vergroot 95ste jaargang DONDERDAG 10 JANUARI 1957 No. 29032 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Hetrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel u Lelden Qtr0 no 5,055 Hoofdredacteur: J. Brouwer tl - per kwartaal: f. 2.35 per maand: 1.0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 „OM GEZONDHEIDSREDENEN Nadat de artsen van de Britse premier Sir Anthony Eden gisteravond in een communiqué hadden bekendgemaakt, dat zijn gezondheidstoe stand „reden tot ongerustheid" geeft, begaf Eden zich na afloop van een inderhaast bijeengeroepen kabinetsvergadering naar Buckingham Palace om Koningin Elizabeth zijn ontslag aan te bieden. In een door het paleis uitgegeven verklaring werd later gezegd, dat „het de Koningin heeft behaagd dit ontslag te aanvaarden". Eden maakte in een verklaring bekend, dat hij gehoopt had, dat zijn vakantie op Jamaica zijn gezondheid voldoende had hersteld, maar deze hoop is niet verwezen lijkt. In een bulletin van Sir Horace Evans en drie andere artsen werd gezegd, dat er „in de buik ziekteverschijnselen zijn teruggekeerd". „Dit geeft ons veel bezorgdheid met het oog op ern stige operaties in 1953 en enige koortsaanvallen, die daarop volgden. Naar onze mening zal zijn gezondheid hem niet langer in staat stellen de zware lasten, die aan het ambt van premier zijn verbonden, te dragen" Koningin Elizabeth zal, vermoedelijk vandaag, een andere staatsman verzoeken een nieuwe regering te vormen. Het aftreden van de premier houdt namelijk tevens het heengaan van 't zittende kabinet in. Waarschijnlijk heeft de Koningin Eden bij zijn aanbieden van ontslag om advies gevraagd. Het onderhoud duurde namelijk veertig minuten. In Engeland is het de gewoonte, dat de leider van de sterkste partij tot het premierschap wordt geroepen. Eden is nog altijd aanvoer der der conservatieven in en buiten het Lagerhuis; in conservatieve kring hoopt men, dat de partij gelegenheid zal krijgen eerst een nieuwe leider aan te wijzen alvorens de Koningin een besluit neemt. In dit verband wordt het meest de naam van de 54-jarige Richard Butler genoemd die Lord Grootzegelbewaarder is en leider van de regering in het Lagerhuis. Onze correspondent in Londen tele foneerde ons hedenochtend: Edens aftreden kwam gisteren als een donderslag, al was dat dan niet bij hel dere hemel, want deze was. politiek ge sproken. al geruime tijd zwaar bewolkt, zelfs al vóór de Suez-crisis! De omstan digheden. waaronder Eden gedwongen is geweest zijn ambt op te geven, zijn per soonlijk zeer tragisch, maar. objectief SIR ANTHONY EDEN afgetreden gezien, kan men slechts zeggen, dat zijn aftreden de gelegenheid geeft met een schone lei te beginnen. Waarschijnlijk zal er nu een reorganisatie van de rege ring volgen, waarbij het de vraag is, of Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, kan worden ge handhaafd. Hoofddoel is herstel van de schade in de betrekkingen met het Ge menebest en het Midden-Oosten en na tuurlijk in de verhouding met Amerika. Sinds het begin van de Suezactie heeft 102-jarige te Stadskanaal overleden Te Stadskanaal (gem. Wildervank) is gisteravond overleden de 102-jarige weduwe G. TripNiks. Zij werd op 3 februari 1854 te Drouwenermond. in de Drentse gemeente Borger, geboren. De laatste tijd woonde de hoogbejaarde vrouw samen met een dochter. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk nog enkele buien, voornamelijk aan de kust. Tot matige of zwak afnemende wind, ruimend naar noord. Verdere daling van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 JANUARI Zon op: 8 47 uur; onder: 16.54 uur. Maan op: 12 40 uur; onder: 3.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 10-22 en 23.02 uur. Laagwater te 5.46 en 10.20 uur. Dit nmnmer bestaat alt 10 pagina's. Eden onder onmenselijke druk moeten werken, omdat hij zich niet alleen had te verweren tegen de bijtende aanvallen van de Labour-oppositie, maar ook in zijn eigen partij op tegenstand stuitte om maar te zwijgen van Amerika's ver zet. Eden stond nagenoeg met de rug tegen de muur. De vraag is gesteld, of Edens dokters onafhankelijk van hem hun verklaring hebben afgelegd, of dat Eden, beseffend dat zijn aftreden politiek onvermijde lijk was geworden, dankbaar de twijfel van de geneesheren, of hij nog langer tegen zijn taak bestand zou zijn, heeft aangegreppen om tot zijn beslissende stap over te gaan. Edens ziekte vormt, hoe dan ook. waarschijnlijk de enige uitweg om zijn aftocht te dekken. Dit neemt niet weg., dat er alom diep me degevoel met het persoonlijke lot van de afgetreden premier heerst, maar tevens een zekere opluchting, omdat thans het einde in zicht is van een langdurige, po litieke onzekerheid. In zicht - want nie mand weet wat de oplossing zal zijn. „Het kleinste kwaad" Richard Butler, de vroegere kanselier van de schatkist, thans Grootzegelbe waarder (minister zonder portefeuille) en leider van het Lagerhuis (belast met de afwikkeling van het parlementaire programma, vooral niet te verwarren met de Speaker, die de voorzitter is), lijkt de enige die als Edens opvolger in aanmerking komt. omdat hij zich. als leider van de gematigden, tegen de Suez actie en voor de onmiddellijke stopzet ting er van, had uitgesproken, toer^ het RICHARD BUTLER opvolger? internationaal mis dreigde te lopen. Mac Millan. die steeds achter Eden stond, maakt daarom veel minder kans. In meerderheid steunde de partij Eden en eiste doortastend ingrijpen, zodra het ultimatum was afgakondigd. Zij wendde zich toen van Butler af. Het is daarom de vraag, of Butler thans op loyaliteit van zijn partijgenoten kan rekenen. Vooral ook. omdat vorig jaar zijn al te optimistische financiële politiek was vastgelopen. Edens aftreden is voor de conserva tieven mogelijk niet meer dan een uit stel van executie. Indien de conservatie ven namelijk hun eenheid niet kunnen herstellen, dan lijkt aftreden van de ge hele regering, ontbinding van het par lement en nieuwe algemene verkiezin gen nog aan het einde van deze maand onvermijdelijk. In dat geval is de kans groot, dat er een Labourregering aan de macht komt. De conservatieven zullen dit zo lang mogelijk willen tegenhouden. Vandaar dat. ook Butlers tegenstanders hem misschien „als het kleinste kwaad" zullen aanvaarden. Reacties op Edens aftreden Franse premier Mollet zal nog wel enige maanden aan het bewind hunnen blijven Eisenhower spreekt over „goede vriend" De leider van de Britse socialis tische partij, Hugh Gaitskell, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft, waar hij lezingen houdt, heeft er op aangedrongen, dat er in Groot-Brittannië nieuwe algemene verkiezingen worden ge houden, nu Eden is afgetreden. Gaitskell verklaarde op een pers conferentie, dat Eden juist had ge handeld door af te treden, nu zijn gezondheidstoestand ondanks zijn reis naar Jamaica niet is verbeterd. „Maar aangezien het hele kabinet zich openlijk volkomen heeft ver eenzelvigd met de regeringspolitiek van de laatste drie maandenben ik van oordeel, dat er nieuwe verkiezin gen moeten komen opdat het land de gelegenheid krijgt een nieuwe re gering te kiezen. Over het algemeen wordt in de wereld het aftreden van Sir Anthony Eden ge zien als een gevolg van zijn politiek in het Midden-Oosten. Onze Parijse cor respondent berichtte telefonisch uit de Franse hoofdstad, dat Eden enkele maanden geleden zijn collega Mollet misschien in zijn val zou hebben mee gesleept. Maar zelfs de rechtse tegenstanders van de Franse regering, die de scherpste kritiek hebben geuit op de Egyptische mislukking, zijn nu in meerderheid van oordeel, dat Mollet nog maar even Gaat Eden als graaf naar het Hogerhuis? (Van onze Londense correspondent) Het bulletin van Edens geneesheren betekent niet, dat hij in levensgevaar zou verkeren of dat hij lijdende is aan een nieuwe ziekte. Eden was in 1953 tot driemaal toe aan de galblaas geopereerd. Voor de laatste operatie ging hij speciaal naar New York. Hoewel de operaties succes opleverden, bleef het waarschijn lijk, dat ziekteverschijnselen en de daar mee gepaard gaande koortsaanvallen zich zouden herhalen. Enkele maanden geleden, toen hij Lady Eden in het zie kenhuis bezocht, kreeg hij zo'n aanval en werd hij onmiddellijk met zeer hoge koorts opgenomen. Dat was het begin van de instorting, welke leidde tot een j zenuwstoornis, welke optrad tijdens een kabinetsbijeenkomst over Suez. Toen moest onmiddellijk worden ingegrepen en ging Eden voor drie weken naar Ja maica. Ook daar herhaalden de aandoe- j ningen in de buikstreek zich, evenals i het geval was na zijn terugkeer. Hij zal j niet naar het ziekenhuis gaan. maar voorlopig in Chequers, het officiële land- j goed der Britse premiers blijven. Behalve een klein landhuisje in de provincie hebben de Edens geen andere woning. Edens politieke toekomst is on zeker. Het is mogelijk, dat hij een graaf- titel accepteert, welke uit traditie elke aftredende premier wordt aangeboden, in welk geval hij naar het Hogerhuis zou gaan. Hij kan echter ook verkiezen De nieuwbenoemde burgemeester van Den Haag mr. H. .4. Af. T. Kolfschoten (links) bracht gisteren in het Lagerhuis te blijven zoals Sir I een be20ek aan de Residentie, waar Winston Churchill. hij in het Stadhuis door wethouder C. H. P. W. v. d. Oever werd be groet en voorgelicht over de pro blemendie hem wachten. NA HET AFTREDEN VAN SIR ANTHONY moet blijven zitten om zijn Europese politiek een begin van uitvoering te geven en de Algerijnse kwestie zo moge lijk te liquideren. Een maand of twee maanden heeft Mollet vermoedelijk nog wel voor de boeg. Daarna verwacht men, dat hij beleefd doch dringend aan het voorbeeld van zijn Engelse ambtge noot zal worden herinnerd. President Eisenhower gaf een verkla ring uit. waarin hij de hoop uitte, dat Eden spoedig weer gezond zou zijn. Hij noemde hem een „oude en goede vriend". Ook Dulles betreurde het, dat Eden door zijn gezondheid gedwongen^ was af te treden. Beide Amerikaansë^ leiders onthielden zich van verder com mentaar. In Italië echter was men van oordeel, dat het aftreden van Eden in de landen van het Midden-Oosten zeker als een falen van zijn politiek zal worden uit gelegd en het werd ten sterkste betwij feld of deze ontwikkeling ertoe zal bij dragen aan het binnendringen der Rus sen in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. De Oostberlijnse Radio sprak over „een verrassing". Het station voegde er aan toe: „Edens positie was geschokt sinds de mislukking van de Britse aan val op Egypte". In deze geest uitte zich ook een vertegenwoordiger van het Sovjetrussische persagentschap „Tass" in Londen: „Edens aftreden is een ge volg van het mislukken van het Brits- Franse avontuur tegen Egypte en van de z.g. „Eisenhower-leer voor het Mid den-Oosten, die gericht is tegen de reeds verzwakte positie van het Britse imperialisme in die streken". In West-Duitsland kwam de eerste reactie van socialistische zijde. De sicoaaldemocratische woordvoerder, Fritz Heine verklaarde, dat deze ontwikkeling reeds verwacht werd. Hij is evenals Gaitskell van mening, dat er nu nieuwe verkiezingen moeten volgen. (Van onze correspondent in Londen) Edens positie als minister-president is van het begin af nimmer bijzonder sterk geweest. Hij had het nadeel Churchill te moeten opvolgen, in wiens scha duw hij veel te lang had gestaan, hetgeen zijn politieke persoonlijkheid niet ten goede kwam. Natuurlijk verwachtte niemand van Eden dat hij een tweede Churchill zou zijn. Trouwens, Churchill had in deze generatie uitsluitend als oorlogsleider geschitterd. Alleen in dramatische situaties kon hij zich ont plooien. Zijn tweede premierschap werd ook al wegens zijn hoge leeftijd een te leurstelling. Men voelde, dat Churchill de ingewikkelde binnenlandse economi sche problemen niet beheerste of er nauwelijks belangstelling voor had. Eden, die daarna kwam, had zich jarenlang zodanig vereenzelvigd met het Foreign Office, het Britse departement van Buitenlandse Zaken, dat eigenlijk niemand hem voor premier geschikt achtte omdat hij te veel diplomaat was en niet in staat leek het gehele regeringsterrein te overzien, laat staan te beheersen. van de „gewone man" had losgemaakt. Bijna de gehele tegenwoordige Engelse regering bestaat uit vroegere Eton-boys met hun vaak romantische opvattingen over de rol van Engeland en te ver ver wijderd van het grote publiek. Daar tegen heeft een steeds groter aantal Conservatieven, die een gewone school opleiding hebben genoten, de strijd aan gebonden. Wan', bij de Conservatieven heeft sinds de oorlog een sociale ver schuiving plaats gehad. De hele politiek in Engeland draait om de op de wip zittende middengroepen, die het eerst met Labour probeerden en, toen dat tegenviel, met de Conservatie ven in zee gingen, zonder hen een over weldigende meerderheid te bezorgen. Men kan zeggen dat het nog altijd een conservatieve regering „op zicht" was. Butler met zjjn sociale programma, op deze groepen afgestemd, werd de leider van de progressieve vleugel van de Tories, maar nu de middengroepen nog altijd degenen zijn, die in het maat schappelijk bestel de klappen krijgen, is Ook Eden bleek niet in staat het lei- 1 dien de typische vertegenwoordiger van nok zijn positie en daarmede die van de derschap te geven, waaraan het land een bevoorrechte groep, welke zich reeds gehele party uitermate verzwakt, hoe langer hoe meer behoefte had. In door de opvoeding op de allerduurste en AL Slot OP pcig» 2 meest exclusieve Engelse scholen te veel alle drie partijen popelde een ook al niet zo jong meer zijnde generatie om de verantwoordelijke posten over te ne men/ Attlee maakte plaats voor de 48- jarige Gaitskell. maar de thans 59- jarige Eden was al te veel veteraan toen hij het stuur overnam en boven- Echtpaar Bouman naar Amerika Gisteravond kwart over negen zqn de heer en mevrouw Bouman van Schip hol naar New York vertrokken, waai mevrouw Bouman op uitnodiging van een groep New Yorkse advocaten een voordracht zal houden over de proces sen te Djakarta. Tijdens dit verblijf in de V.S. zal zjj tevens voor een aantal vrouwenclubs en andere ver enigingen in het midden-westen en aan de Westkust lezingen houden over haar ervaringen in deze proces sen. In San Francisco zal zij o.a. spreken voor de Common Wealth Club. Eierenexport bedroeg bijna 2V2 miljard stuks Nederland heeft in 1956, volgens een opgave van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, totaal 2.435.000.000 eieren uitgevoerd, ter waarde van f. 353 miljoen. Het bedrag, dat met de uitvoer van de overige produkten uit de pluim veesector is gemoeid, wordt geraamd op f. 117 miljoen gulden Weistandsgrens f6400- of f6900.- - De Raad van Bestuur in Arbeidsza ken is van mening, dat de welstands- grens voor de sociale verzekeringen niet tot f. 6900 doch slechts tot f. 6400 moet worden verhoogd. De raad heeft in een uitvoerig schreven de Tweede Kamer gevraagd, het wetsontwerp tot optrekking van deze grens tot f. 6900 in deze zin te wüzigen. Door het ver hogen van de grens tot f. 6900 zou de kring van verzekerden worden uitge breid met werknemers die aan een verplichte verzekering ingevolge de sociale wetten geen behoefte hebben, zo meent de Raad. in de Raad werken samen het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvak verenigingen, het Vakverbond van pro- testants-christelyke werkgevers in Ne derland. de Kon. Ned. Middenstands bond, de Chr. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, het Kon. Ned! Landbouwcomité, de Kath. Ned.' Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Ver reikende gevolgen o.a. voor Sumatra De islamitische partij Masjoemi heeft gisteravond besloten haar vijf ministers uit het coalitiekabinet terug te trekken. Dit besluit werd aan premier Ali Sastroamidjojo bekendgemaakt, toen het kabinet weer bijeen kwam om over de toestand op Sumatra te be- raadslagen. ui j Kort nadat de ministers van de Masjoemi hun besluit hadden bekend gemaakt verlieten zij het gebouw, waar het kabinet vergaderde. De ministers zijn: Mohammad Roem, vice-premier, prof. Moeljatno. justitie. Mohammad Noor. Openbare Werken. Soechjar Tedjasoekmana. Verbin dingen, Joesoef Wibisono, Financiën. Zij gingen naar het huis van de voorzitter van de Masjoemi. Mohammad Natsir. Sarmidi Mangoengsarkoro, de waar nemend secretaris-generaal van de PNI, de partij van premier Sastroamidjojo, heeft verklaard, dat zijn partij niet voor nemens is de communistische partij tot deelname aan het kabinet uit te nodi gen. De partij zal echter „de zaak op nemen", als de communisten zouden verklaren, dat zij in de regering wensen deel te nemen. Een woordvoerder van de PNI verklaarde, dat „de steun van de communisten beslist zal worden aan vaard". Mangoengsarkoro zeide, dat na het uittreden van de Masjoemi de regering beter in staat zal zijn om, indien nodig, „krachtig op te treden". De mogeiykheid van een krachtig optreden tegen de rebellen van Suma tra, nu de Masjoemi de regering heeft verlaten wordt door het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" een groot gevaar geacht. Het blad schrijft, dat van nu af aan het van de islamitische partijen, die nog in de regering blij ven, afhangt of de kwestie-Sumatra op vreedzame manier zal worden op gelost of door krachtige maatregelen, die tot bloedvergieten zouden kunnen leiden. „De eenheid van ons land is in ge vaar en een burgeroorlog staat voor de deur", aldus „Indonesia Raya". Eén van de islamitische partyen, die nog steeds in het kabinet zyn vertegen woordigd, de kleine PSII, heeft ge dreigd het voorbeeld van de Masjoemi te zullen volgen, indien de Nationalisti sche Party zou nalaten aandacht te schenken aan de eis van de PSII dat de minister van Buitenlandse Zaken, Roes- lan Abdoelgani, die tot de PNI behoort, van zijn post wordt ontheven en dat binnenkort een minister van Defensie zal worden benoemd. Deze laatste por tefeuille wordt thans ad interim be heerd door de minister-president. Eén van de bestuursleden van de PSII, Harsono Tjokroaminoto, zeide dat zy'n party reeds te lang heeft gewacht op een deflntieve beslissing in deze van de PNI. Politieke waarnemers in Djakarta voorspelden, dat het uittreden van de Masjoemi verreikende gevolgen zal hebben in het rumoerige Sumatra en de andere gebieden buiten Java. waar de Masjoemi de grootste politieke party is en zulks te meer als het waar zou zijn dat de communisten het romp-kabinet, dat thans nog is over gebleven. openlijk zouden steunen. Er zijn evenwel ook aanwijzingen, dat het Kabinet in de komende dagen van binnenuit nog verder zal worden bedreigd. De correspondent van het ANP in Djakarta vernam vandaag, dat de kleine christelijke en katholieke partijen, die elk door twee ministers in het kabinet vertegenwoordigd zyn, voor het einde van deze week hun definitieve stand punt ten opzichte van het kabinet zul len bepalen. Voorspeld wordt, dat de Christelijke partij ertoe zal besluiten haar ministers terug te roepen en dat de katholieken dit voorbeeld zullen vol gen uit de overweging, dat de reorgani satie van het kabinet, welke zij wensten nu onmogeliik is ce-worden door het uit treden van de Masjoemi. De orthodoxe islamitische partij Nahdatoel Oelama, na de PNI de rrootste regeringspartij, zal later in deze week een bijzondere bijeenkomst houden „om haar positie in het ka binet te bespreken". Premier Ali Sastroamidjojo bracht vanmorgen een bezoek aan president Soekamo om verslag uit te brengen over de jongste ontwikkelingen. Een lid van de parlementsfractie van een der kleinere islamitische partyen is vandaag uit Djakarta vertrokken voor een reis door de Indonesische archipel, om de islamitische jeugd aan te spo ren tot vasten gedurende drie maanden en te bidden dat „God Indonesië voor een gevaariyke Chaos en burgeroorlog moge behoeden".

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1